dichtbij Kleinere klassen - of werkloze onderwijzers? 'ersukkeling Veel reserve tegenover wens Iêerlingenschaal te verlagen mrt Militaire actie in rijksdelen Kamer staat voor keus: kbladenweekbladenweekbladen w 'ekorten iiilll flflJ! Anti-vervuilingsmars Wonen Philadelphia Voor f34.000 uit kerk gestolen T4/| DUW/KWARTET DONDERDAG 15 FEBRUARI 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 Mi nnmentaar fracties van KVP, ARP en CHU de Tweede Kamer wekken dezer gen niet de indruk dat zij onder alle nstandigheden precies in het hoofd bben, waar het heen moet met de rmatiepoging van de heer Burger. t itech formateur heeft hen gisteren in a brief die geheel in zijn stijl >ts aan duidelijkheid te wensen over ig vei£t foi toekc CNV gei uggei urder toen hoi licht tenbe ook liting er teren Zli eskoor eren. Nws. ensen berg. 17.32 vrije des H 20 00 orkest hoorsp fum: hier bl of s< Van tv 3.00 N speel irerz. Dlsci 17.55 Reg. us. O Jout ir von 22.20 V 0 Taft besef iets zouden laten blijken. DEN HAAG Zowel de regering als de re geringspartijen staan erg gereserveerd te genover de wens van de oppositie (en van de onderwijzersbonden) om per 1 augustus de Iêerlingenschaal te verlagen van 36 tot 35 leerlingen per klas. Volgens de heer A. J. Hermes, onderwijsspe- cialist van de KVP in de Tweede Kamer, is het nog de vraag of er in augustus inder daad een extra aanbod van 1100 onderwij zers zal zijn. 'In april vorig jaar werd nog ge zegd dat er te weinig onderwijzers waren voor kleinere klassen. Nu heeft staatssecre taris Schelfhout gezegd dat er een overschot van 1100 te verwachten is. Ik vraag me af of die berekeningen kloppen. Van tweeën één: of Schelfhout is vorig jaar gek geweest, of hij is nu gek'. Zelfs als er een overschot is te verwachten blijft de heer Hermes voorzichtig. Je moet de leerlingenschaal niet verlagen als het met de hakken over de sloot is. Ook andere sec toren (vormingswerk en voortgezet onder wijs) vragen nieuw personeel. En als de vrij stelling van militaire dienst voor onderwij zers in noodgebieden wordt opgeheven scheelt dat ook zo vijfhonderd man. Op het ministerie van onderwijs is gisteren nog druk overlegd over deze kwestie. Het ministerie weigerde mee to delen hoeveel een verlaging van de leerlingenschaal kost. Als we echter aannemen dat er ruim acht honderd extra onderwijzers nodig zijn kost dat alleen aan salarissen al 2,24 miljoen gul den. Daar komen dan extra kosten voor lo kalen nog bij. niet onverdiende verwijten zij hebben om het vriende- uit te drukken wat losjes Pano< ïgesprongen met de procedure: die met formateur had uitgestippeld. Zij bben eerder ingenomen standpunten jhaaldelijk gewijzigd, zij doen nog en (J^ds net of het gaat om het forme- toe. in van een meerderheidskabinet van lieven en confessionelen, hoe de heer Burger zelf duidelijk te itaan had gegeven dat die moge heid er wegens de opstelling van de IA c.s. eenvoudig niet in zit en het irom moet gaan om een progressief iderheidskabinet of een variant rvan. ontstc confessionele fractieleiders zijn pas lokke uren voor de dag gekomen met de exc dedeling, dat zij aan een 'rood' pderheidskabinet geen steun in het tus imitzicht kunnen stellen. Terecht rkgeu ft de heer Burger daarop terugge- en dat zij dit beter meteen aan es )rmateur Ruppert hadden kunnen n tdelen omdat zij daarmee zowel de raakte Drmateur als de formateur veel )k zouden hebben bespaard. Het is tmededeling die niet alleen aan de maar bovendien aan de tegen- lige kant is, omdat met name de Ier van de KVP-fractie. de heer Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De voorzitter van de protestantse bond van on derwijzend personeel, de lieer C. Barnhoorn, toont zich zwaar te leurgesteld in het beleid van deze regering ten aanzien van de leerlingenschaal. Hij zet de cijfers nog eens op een rijtje. In juni 1971 beloofde het in de maak zijnde kabinet-Bicsheuvel in het re geerakkoord dat de leerlingenschaal in 1975 in het kleuteronder wijs zou zijn verlaagd van 37,5 tot 32,5. In het basisonderwijs zou de schaal worden teruggebracht van 36 tot 33. ligeen bessen de formateur vorige week blijkens de brief van de heer Jger een heel andere indruk Svnnr ft 8e8even- De formateur heeft uit gesprek met de heer Andriessen de idee overgehouden dat er in de vi e van de KVP-fractie nog enige 'n fP rite zou zijn voor een rood kakabi- verhe i m een Wltte rand, om even in vn Haagse jargon te vervallen. Na t lijkt niet al te gewaagd, te veron- stellen dat de heer Andriessen en fractie die ruimte wel hadden len bieden, maar dat zij om de isten-democratische eenheid geen 'eld aan te doen zijn tegemoet- omen aan ^et AR-verlangen, niet r de progressieve drie door het l HYEjf te gaan. Zo vertoont de KVP een rtdurend verschietend beeld: zij likt heen en weer tussen twee red- gsboeicn. Nu eens klampt zij zich t aan de samenwerking met links omdat een nieuwe coalitie met de T> een definitieve ondergang zou inen betekenen dan weer moet verbond met de prot. chr. zuster- gfIRestt'jen reddinê brengen. Dat de.heer driessen daarbij wel eens verzuimt, "zikaaipt te houden, kan niemand ont- n. Maandagavond gaf hij te ken- dat hij een 'rood' minderheidska- et in alle omstandigheden zou hei- wegstemmen, een voornemen, dat heer Biesheuvel namens zijn frac- niet wilde uiten. De KVP-fractie- ler omhelsde zijn AR-collega stevi- dan deze lief kan zijn geweest, over k IS aandoenlijk, maar weinig ver- uwenwekkend. it dat al dreigt de formatie-Burger een impasse terecht te komen, die trekken van een definitieve versuk- 03 Dis ing vertoont. Men kan er zeker van i. dat de verhouding tussen prógres- Wat kwam daar van terecht? In au gustus vorig jaar ging de schaal in het kleuteronderwijs van 37,5 terug naar 37. Daar zou het voor deze regering bij gebleven zijn, ware het niet dat de drie vakcentrales in het centraal akkoord een verdere verla ging van de schaal hadden afgedwon gen. Dankzij die pressie staat er voor augustus een schaalverlaging van 37 tot 36 op het programma. Een mager resultaat 'voor de kleuters die in de praktijk soms nog met veertig kinderen in de klas zitten. Maar een kleine verbetering is altijd meer dan niks. Ten opzichte van het basisonderwijs kwamen de kleuter scholen er nog genadig af. Op de basisscholen gebeurde twee jaar lang helemaal niets, alle mooie beloften ten spijt. In augustus 1971 werd de leerlingen schaal volgens de begroting van het kabinet-De Jong v</riaagd tot 36. Die schaal geldt nu nog. En als de rege ring niet op haar schreden terugkeert blijft dat dit jaar zo. Voor de regering wordt het wel steeds moeilijker het gezicht te red den. Eind vorig jaar bleek namelijk dat er in augustus aanstaande elfhon derd onderwijzers 'teveel' zijn. Dat betekent dat de verhalen die in de begroting staan voof de helft niet meer opgaan. In de begroting schreef minister Van Veen dat het hem vrese lijk speet, maar van de kleinere klas sen kon niets terecht komen omdat er te weinig geld en te weinig personeel was. Of er geld is, dat hangt natuur lijk af van regering en parlement. Maar onderwijzers zijn er volgens de laatste gegevens genoeg. Als de schaal nu niet verlaagd wordt zal een deel van het extra aanbod van 1100 nieuwe leerkrachten volgend jaar voor reke ning van sociale zaken komen. Want ook werkloze onderwijzers hebben recht op een uitkering. Zig-zag-koers De kwestie van schaalverlaging is geen incident in een overigens goed beleid. Wat er nu gebeurt past pre cies in de zigzag-koers van de laatste jaren. Het kabinet-Biesheuvel is be- fonnen gouden bergen te beloven. Ündelijk zouden er kleinere klassen komen. Maar drie maanden later bleek al dat dergelijke goede voorne mens al sneuvelen bij de eerste 'bud gettaire' problemen. Nu zou men die geldzorgen nog als een soort noodlot kunnen beschouwen waar deze regering ook niets aan kan doen. De goede wil leek immers aan wezig? Er werd fors gedaan aan wer- C. Barnhoorn ving van studenten voor opleidings scholen voor kleuterleidsters en peda gogische academies. En nie<t zonder succes, want de toevloed van nieuwe studenten was groot. Zo groot dat er in de komende jaren 'overschotten' dreigen. Wie zou venvachten dat de regering nu een gat in de lucht springt uit dankbaarheid over de grote belang stelling voor een baan bij het onder wijs heeft het mis. Jammer voor al die enthousiaste jongeren die aan hun opleiding begonnen in het besef dat t^me/ ven cn confessionelen langdurig be- Nws.^ rven zal zijn wanneer onver- id °Pl de confessionelen een links At nderheidskabinet naar het woord van heer Andriessen in geen omstandig- d zullen gedogen. Wij hebben de stelling van de heer Den Uyl en li vrienden steeds betreurd en ver- rdeeld, omdat het scheppen van een Dof tussen hem en de confessione- programmatisch gezien, nergens steunt en bovendien niet past in staatsrecht. Het is waar zoals confessionele fractieleiders in hun ief van gisteren aan de formateur tegen dat PvdA, PPR en D'66 totstandkomen van een stabiel serderheidskabinet in de weg staan, aar de heer Burger heeft ook gelijk hij terugschrijft dat dit geen luws is: dat had de heer Ruppert melijk al uitgezocht. Het gaat er nu hoe we kunnen bereiken dat de dA binnen redelijke termijn weer n worden gebracht tot een goede en igdurigc samenwerking met de con- isionele partijen. Als ócn links min- rheidskabinet daartoe dienst kan 'en, dan moeten we dat desnoods aar aanvaarden. et gaat erom, dat de PvdA weer geringsgezind wordt. Wij zouden er fjfg eens aan willen herinneren dat W. C. D. Hoogendijk, een ;PJ renommeerd anti-revolutionair »rig jaar heeft gezegd dat dit zelfs in b^v; >re te wensen dat de confessionele icties in deze formatieperiode van Jounfclc lezers van deze kolom zullen al. igrepen hebben, dat de overschotten de Amerikaanse handcis- en bcta- i7P3°5rtï 'fisbalans waarvan gisteren op deze nats melding werd gemuakt. tekorten 'dden moeten zijn. Aan de overigen 'ee; ize welgemeende excuses. Hervormd Nederland: Noodtoestand verkeer In Hervormd Nederland bericht Bert van Duyn over de brief, die de Raad van Kerken heeft opgesteld over de 'noodtoestand waarin het moderne verkeer ons heeft gebracht' en waarin wordt aangedrongen op rigoreuze overheidsmaatregelen. Initiatiefnemer dr. K. E. H. Oppenheimer: 'Elke. dag opnieuw wórden het levensontwerp en levensgeluk van mensen met één slag door het moderne verkeer vernie tigd. Men raakt daaraan gewend. Ver strikt In de overmacht van het techni sche systeem beginnen we te geloven, dat de noodtoestand, waarin we ons bevinden normaal is, dat er toch niets aan kan worden gedaan, dat die dui zenden doden en verminkten een niet te vermijden tol zijn, die we voor het moderne leven moeten betalen. Maar dat is helemaal niet waar. We moeten het domweg vertikken, dat de zin van het leven nog langer wordt geschon den door de machtsallures en de ge welddadigheid van het technologische systeem'. Dr. J. A. Hebly schrijft over het rumoer rond Wurmbrand, dat maar blijft aanhouden en Mary Michon praat met ir. Manusama over de har de acties, die Zuidmolukse jongeren hebben aangekondigd. Manusama: 'Wij zijn vredelievend, maar men moet ons niet als een stuk vee blijven behandelen en ons zoet houden met beloften'. De Nieuwe Linie: Den Uyl in de 'bon' De Nieuwe Linie laat Joop den Uyl met gebalde vuist in de bon de lezer opwekken abonnee te worden. Dit onder het motto: 'Ontwaakt, verwor penen dei" aarde. Alles is nog niet verloren, al lijkt het daar af en toe wel wat op'. Verder in DNL naast informatie over de sociale strijd in Suriname en het confessionelen- syndroom op het PPR een verhaal van Jac. Vroemen over de psycho therapeutische groep Center in Am sterdam. Medewerkster May Cairns- Korstenhorst: 'Wij gaan cr bij Center vanuit, dat de enige manier waarop je iemand kan helpen of een weg kunt laten zien, waarin hij verder kan gaan is, als je die zelf ook hebt doorge maakt. Je kunt nooit verder komen met iemand anders dan je zelf ge weest bent'. Haugse Post: Stefan Kovacs praat Ajax-trainer Stefan Kovacs siert de voorplaat van de Haagse Post. Hij is een hartstochtelijk prater, laat Cherry Duyns binnenin weten. Johan Cruijff, die ons bij de Roemeen zag aanklop pen, informeerde: 'hoeveel banden heb je bij je? Drie stuks van elk een uur. Dan zou ik er nog maar drie bijhalen'. Kovacs over het trainer schap: 'toekomstige trainers moeten naar mijn idee ook een culturele training hebben. Het kan niet meer zoals in mijn tijd dertig jaar geleden. Trainers zo van: come on, boys. Door zetten. Je kan mensen niet iets bij brengen als je zelf niets weet. Er ging eens een elftal naar Zwitserland en de trainer zegt: hier staat het monument van Wilhelm Teil, dat was de beste schutter van Zwitserland. Waarop een speler vraagt: in welke club heeft-ie dan gespeeld? Dat is echt gebeurd. Je moet die jongens wat vertellen over steden, musea. Naast trainer ben je ook een leraar'. Bert Vuijsje schrijft in HP over de databank, waarvan het wetsontwerp bestempeld is als dienstgeheim en Frans Nypels interviewde twee invali den over euthanasie. 'Nu ik weet wat het woord euthanasie betekent, let ik er donders goed op, als het in de krant staat. Ik lees die stukken we) twee, drie keer over, maar om dat op iemand toe te passennee hoor. We zijn toch geen beesten'. Elseviers Magazine: 'Jood in Rusland' Jules Farber reisde voor Elseviers Magazine naar Moskou en legde zijn bevindingen neer in het omslagartikel 'Je zult maar jood in Rusland zijn'. Uit de nieuwe officiële prijslijst voor emigratievergunningen blijkt, dat niet alle joden die naar Israël willen, de Sowjet-Unie mogen verlaten. De mees te joodse academici moeten tot hun pensioengerechtigde leeftijd wachten, voordat zij kunnen emigeren. Zelfs zij die 25 jaar gewerkt hebben, worden nog aangeslagen voor 25 procent van de opleidingskosten. In de praktijk betekent dit 15.000 tot 30.000 roebel een bedrag dat eenvoudig niet is op te brengen. In EM verder: VVD kan Veronica niet redden. De partij van Wiegel wenst Veronica wel een legale status te geven, maar op de vraag aan om- roepdeskundige mr. K. van Dijk, hoe dat moet, blijft een direct antwoord uit'. De Groene: Krotten in Paramaribo' Maarten van Dullemen schrijft in De Groene over Suriname. O p het eerste gezicht ziet Paramaribo eruit als een Nederlands provinciestadje. Achter de herenhuizen in de binnenstad op de erven waar vroeger de slaven woonden en in de buitenwijken bevindt zlc-h echter een eindeloze opeenstapeling van krotwoningen Eén zo'n krotwoninggebied is het Pad van Wanlca, waar zo'n 50.000 mensen wonen'. Wouter Gortzak praat met W. Wam steeker van de lndustriebond-NW over het melaakonflict. Wamsteeker "Ik weet natuurlijk ook wel, dat men via de CAO geen echte inkomenspoli tiek kan verwezenlijken, maar aan de andere kamt beseffen de werkgevers klaarblijkelijk erg goed, dat het een begin is van een inkomenspolitiek. Waarom zouden ze anders zo dwars liggen. Het maakt hen materieel al helemaal niets uit, hoe ze het geld verdelen, als de totale loonstijging maar binnen de perken van het Cen traal Akkoord blijft. Als ze zoveel moeilijkheden maken dan voelen ze blijkbaar ook wel dat er een begin gemaakt wordt met een andere verde ling'. Vrij Nederland: Thieu en akkoorden Wil Verwey legt in een vrij uitvoerig artikel in Vrij Nederland uit, dat president Thieu de vredesakkoorden vermoordt, omdat het bewind in Sai gon in feite helemaal geen vrede wil. Met steun van de Verenigde Staten is Thieu hard bezig een burgeroorlog in Vietnam te ontketenen. Sedert de on dertekening van de akkoorden van Parijs op 27 januari jl. heeft hij een groot aantal maatregelen genomen, die niet alleen in flagrante strijd met de akkoorden zijn, maar die op den duur een nieuwe gewelddadige uitbar sting van het conflict nauwelijks ver mijdbaar maken. Jan Rogier komt zoals beloofd vorige week met zijn tweede ver haal over de Pompe-kliniek in Nijme gen, waar voor patiënten en staf geen weg terug meer is, Hans Smits heeft een verhaal over de terreurbestrijdiimg in Nederland, waar de regering erg geheimzinnig over doet en in VN verder een interview met Kissinger door Oriana Fallaci. Kissinger: 'wat mij interesseert is wat je met macht kan bereiken. Schitterende dingen, ge loof ikmaar het is geen machts begeerte, die me heeft aangespoord om dit werk te gaan doen'. Accent: Het juk van 't krediet Accent heeft zich gestort op het pro bleem van de geldleningen en de conclusie van het blad is dan ook, dat het juk van krediet op steeds meer mensen drukt. De afdeling Volkskre dietwezen van CRM kan niet voorko men, dat sommige gezinnen zich in de schulden blijven steken, maar be schermt de geldlener wel tegen mala fide geldschieters. Boy IJdens praat met J. J. Baren- dregt, die zijn baan ais schoolhoofd in Amsterdam-Oost ruilde voor die van hoofd van een tien leerlingen tellende basisschool in Holysloot. Barendregt over die overgang naar het platteland: 'je kunt hier uit alle kinderen halen wat er inzit. Dat is uiteraard bevredi gend. In Amsterdam heb ik dat nooit gehad. Ik voel me hier fit en happy. Vergeleken bij Amsterdam ben ik er financieel een beetje op achteruit ge gaan. maar toch zou ik niet meer willen ruilen'. de regering meende wat zij zei. Want in de wervingsbrochure stond natuur lijk niets over 'budgettaire' moeilijk heden die konden maken dat het feest niet doorging. De heer Barhoorn van de protestantse bond van onderwijzend personeel zou graag zien dat de regering wat dank baarder was voor het goede resultaat van haar eigen campagnes. Het beroep van onderwijzer en kleuterleidster heeft een veel beter image dan een poosje geleden. En er is volgens hem alle reden om door te gaan met de wervingscampagnes. Want er zijn nog wensen genoeg te vervullen. Bovenaan Bovenaan staat een verdere verlaging van de leerlingschaal. Voor kinderen van vier tot acht jaar denken de onderwijsbonden aan een maximum van 24 kinderen per klas. Voor de oudere kinderen 30 per klas. Ook in het: buitengewoon onderwijs zijn nog vele misstanden op te ruimen. Er bestaan nu nog imbecillen-klassen van twintig kinderen. De ANOF (de over koepeling van de drie onderwijzers bonden) wil zo gauw mogelijk naar een maximum van tien per klas. Dan zijn er verder legio kleine wen sen. Schoolhoofden van zesklassigo scholen hebben nog steeds een volle dige taak in hun eigenklas. En dat terwijl bijvoorbeeld een directeur van een (kleine) school voor voortgezet onderwijs met evenveel leerlingen (200) nog maar 7 uren les hoeft te geven. Dan wil de heer Barnhoorn mogelijk heden voor oudere leerkrachten om na hun 55-ste jaar zonodig enige taak verlichting te krijgen. Vooral in grote steden zou een aantal leerkrachten nodig zijn als reserve om te kunnen invallen bij ziekte. Wanneer de her en bijscholing van de grond koml zullen er ook invallers nodig zijn wanneer de onderwijzers een deel van de cursussen in schooltijd krijgen. En tenslotte moeten we rekening hou den met een behoefte aan onderwij zers buiten het basisonderwijs: in het vormingswerk voor werkende jonge ren en in het voortgezet onderwijs. Minder kleuters Door de snelle daling van het geboortecijfer zal het aantal leerlingen op kleuterscholen drastisch verminderen. Een paar jaar later zal dat ook op de basisscholen merkbaar zijn. Voor 1972 werd het geboortecij fer nog geschat op 19,1 geboor ten per duizend inwoners. Nu is dat al gezakt tot beneden de 16. Als we uitgaan van 16 ge boorten per duizend inwoners (wat misschien nog te hoog is) zal het totaal aantal 4-6-Jarigen dalen van 713.000 in 1972 tot 641.000 in 1978. Die ontwikke ling zet zich daarna door in het basisonderwijs. Door de vermindering van het aantal leerlingen ontstaat een ruim aanbod van kleuterleid sters en onderwijzers. Als dé leerlingschaal niet drastisch verlaagd wordt en tegelijker tijd het aanbod van nieuwe leerkrachten op het huidige ni veau blijft ontstaan er grote overschotten. In de komende drie Jaar is daarvan al iets merkbaar. Het extra aanbod van onderwijzers wordt in 1973 ge schat op 1100, in 1974 op 400 en in 1975 op 1900. Tenminste, als de klassegrootte gelijk blijft. In het kleuteronderwijs is er nu al een overschot dat onbe nut blijft. Meer dan vijfhonderd leidsters zijn werkloos of buiten het Nederlandse onderwijs (in Duitsland) werkzaam. Een deel van hen zal inmiddels het on derwijs al vaarwel hebben ge zegd. Het overschot wordt in augustus weer geabsorbeerd door een verlaging van de leer lingschaal met één punt. Maar In 1974 en 1975 worden op nieuw overschotten verwacht: het eerste jaar 1100, het vol gend jaar 2000. Alweer: bij on gewijzigd beleid. 1-12 1 Naam onderdeel: Zet de traditie voort van: Roemrijke daden 1 (vaandelopschriften) 1 Korpa Commando troepen 2 Dutch Troop 101.C. Regiment Stoot troepen Eigen traditie Noord-Brabant en Limburg 1944—1945 Regiment van Heutsz K.N.I.L Krijgsverrichtingen K.N.I.L 1816-1950 Korea 1950-1954 School Reaerve- officieren dor Inf. Eigen traditie Gaan Koninklijke Militaire Akademia Eigen traditia Gean Troepenmacht in Suriname Voormalige Troepen macht in Suriname G^^J Regiment Huzaren van Boreal 4 RH Quatre Bras en Waterloo 1815 Tiendaags» Veld tocht 1831 Regiment Huzaren van Sytzama 1 an 2 RH Waterloo 1815 HOUWEN ZO! Gedeelte uit overzicht vaandels en standaarden der Koninklijke Landmacht (Hoofdstuk I, Handboek voor de soldaat). Het 'Veldrustcollege' uit Terneuzen organiseert zaterdag een protestmars tegen de vervuiling van het Kanaal van Gent naar Terneuzen. In januari maakte de Gentse hoogleraar prof. dr. ir. J. P. Voets de resultaten bekend van een onderzoek naar de kwaliteit van het kanaalwater, dat hij gehou den had. Die resultaten waren meer dan droevig. Zwemmen in het kanaal kan ernstige infecties opleveren en zelfs waterskieën moet ontraden wor den. De verontreiniging is voornamelijk faecaal als gevolg van het feit dat de Belgische gemeenten Gent en Zeltate hun rioolwater ongezuiverd in het Veilig Het verbond voor vei lig verkeer zou alle fietsers willen verplichten een grote, rode reflec tor aan hun bagagedrager te zetten. Fietsers zijn dan voor een auto op 100 tot 125 meter afstand al zicht baar en dat is niet alleen veiliger, maar ook nodig omdat er zo vaak iets aan fietsverlichting mankeert. Het verbond weet dat allemaal uit steekproeven (waarbij nog meer achter- dan voorlichten stuk ble ken) en uit een proef in de Noord oostpolder, waar achthonderd scho lieren met zo'n reflector op hun fiets rondreden. Terug De Twinkle Stars, een orkest dat met Oscar Harris en Billy Jones is sa mengesteld uit in Amsterdam wo nende Surinamers, vliegen vanoch tend vanaf Schiphol terug naar de West, maar alleen voor een toernee door Suriname, Aruba, Curagao, Trinidad, Guyana en Barbados. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Stichting Wo nen staakt de individuele voorlich ting over woninginrichting en pro- dukten daarvoor. Dit is het gevolg van een nieuwe opzet van de werk zaamheden, die meer gericht is op collectieve voorlichting. Bovendien zal het begrip 'Wonen' ruimer worden benaderd, waarbij het ac cent meer op de huisvesting en op dé omgeving komt liggen. De beschikbare ruimte (aan de Leidsestraat 5 in Amsterdam) zal voortaan worden gebruikt voor tentoonstellingen over bepaalde as pecten van wonen en omgeving, aangevuld met een documentatie voor nadere informatie. Als eerste stap op de nieuwe weg wordt in april de tentoonstelling 'Stock holm, hun stad, uw stad' gebracht. De woonwetswinkel blijft geopend op woensdag, donderdag en vrijdag van half een tot half vijf. Op die dagen kan tussen elf en twaalf uur ook telefonisch (029-230984) advies worden ingewonnen. kanaal spuien. Het zijn trouwens niet alleen deze gemeenten, die schuldig zijn aan de vervuiling. De verontrei niging begint al in Noord-Frankrijk, waar de tak van de Schelde die via Gent naar Antwerpen loopt, ont springt. Prof. Voets beveelt dan ook de bouw van zuiveringsinstallaties aan in Frankrijk, Gent en Zelzate, maar de praktijk leert dat internatio naal overleg over dergelijke zaken dxisdanig stroef verloopt, dat de deel nemers aan de demonstratie hopen dat de verantwoordelijke autoriteiten door hun actie eens wat haast gaan maken. Het alarmerende onderzoek van prof. Voets is namelijk niet het eerste sig naal geweest. In oktober 1971 schreef het gemeentebestuur van Sas van Gent al aan rijkswaterstaat dat de situatie onhoudbaar was geworden. Het water ivoj toen een inktzwarte vettige massa, die meer op koffiedrab leek dan op water. Rijkswaterstaat heeft geantwoord zelf ook verontrust te zijn over de kwaliteit van het water. Verder werd meegedeeld dat er regelmatig monsters van het water genomen worden, maar dat een oplos sing van het probleem op hoger ni veau besproken moet worden. Bij de gemeente Sas van Gent is men wat moedeloos geworden over de toestand. Er wordt wel gepraat, met Belgische instanties, zo heeft men daar het gevoel, maar er gebeurt niets. De deelnemers aan de protestmars van zaterdag zullen gasmaskers dragen. Aan de Belgische en de Nederlandse ministers van verkeer en waterstaat zullen protesttelegrammen xcorden verzonden. Ook dit jaar wordtin er weer tus sen eind juni en begin augustus diverse 'Philadelphia-kampen voor geestelijk gehandicapten gehouden. Het zijn er welgeteld twintig, die niet allemaal exact een week, maar soms elf dagen duren. Die kampen zullen best vlot verlo pen, want de organisatie is al ja ren in handen van het protestants- christelijk centrum voor de zorg aan geestelijk en lichamelijk ge handicapten en dat is altijd tirg goed gegaan. Toch is er een pro bleem: er zijn nog ruim tweehon derd mannen en vrouwen tussen achttien en veertig Jaar nodig, die een week of elf dagen belangeloos willen meehelpen. Er zijn mensen nodig die de zorg voor de kleine groepjes vakantiegangers op zich kunnen nemen, verpleegkundigen, koks en kooksters en voor de hoofdleiding mensen met erva ring in de zwakzinnigenzorg. Wie er meer over wil weten, kan alle inlichtingen krijgen bij de kampcommissie PCC, Dillenburg straat 33 in Utrecht, tel. 030- 512937. ILPENDAM Bij een inbraak in de rooms-katholleke kerk in Ilpendam is gisternacht voor van ƒ34.000 aan ker kelijke gebruiksvoorwerpen gestolen. De merendeels antieke voorwerpen, waaronder een gouden miskelk ter waarde van ƒ4.000 waren opgeborgen in een brandvrije kluis, die door de inbrekers werd opengebroken. Zij drongen de kerk binnen via de pasto rie, die op het ogenblik wegens res tauratiewerkzaamheden niet wordt be woond. 'Simpkins is in het kopieer-apparaat gevallen

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7