Moslims bepleiten samenwerking in verkondiging De overmoed van de 20ste eeuw Blaas die (lege) kerken toch op! Voorzichtige open communie in Den Bosch Geref. jeugdorganisatie nu uit Jongeren voor Vietnam Hongaarse bisschop kritiseert toeristen Trouw Kwartet Geen bezwaar tegen erkenning ambten Scherpe kritiek van Spaanse priesters Bisschoppen willen gehuwde diakenen Beroepiiigs- werk Boekcnctalage >v TROUW/KWARTET DONDERDAG 15 FEBRUARI 1973 Van een onzer redacteuren BEIROET Christenen en moslims hebben de gezamenlijke roeping, de strijd aan te binden tegen de anti-godsdienstige krachten in de wereld. Deze verklaring heeft het 'islamitisch wereldcongres' gedaan tijdens een conferentie in Beiroet. Van alle godsdiensten staan christe nen en moslims het dichtst bij elkaar door hun gemeenschappelijk geloof in de ene God, aldus het congres, dat niet repte van het jodendom. Daarom zouden christenen en moslims in plaats van zendelingen naar elkaar te sturen samen moeten werken om Gods boodschap aan de wereld te verkondigen. De Koran gaat uit van het geloof, dat christenen en moslims getuigen zijn van het heil en daarom van God, een bijzondere verantwoordelijkheid heb ben ontvangen jegens hun naaste. Het congres deed de aanbeveling, dat christenen en moslims opnieuw door denken, wat het begrip 'naaste' in houdt. Deze verklaring is de eerste publieke reactie van het islamitisch wereldcon gres (notamar al-alam-al-lslam) op de dialoog tussen christenen en moslims. In 1970 werd in Ajaltoun (Libanon) een conferentie gehouden van verte genwoordigers van verschillende grote wereldgodsdiensten. Dit beraad kreeg in juli 1972 een toegespitst vervolg, toen in Broummana (Libanon) een speciaal congres van moslims en christenen plaatsvond. Van 19 tot 24 maart zal in Athene een bijeenkomst worden gehouden van de werkgroep van de wereldraad van kerken, die zich speciaal bezig houdt met de dialoog met aanhangers van andere religies en ideologieën. Te verwachten valt, dat de oproep van het islamitisch wereldcongres daar ter sprake zal komen. Prof. dr. D. C. Mulder van de Vrije Universiteit te Amsterdam zal als ad viseur aan het gesprek te Athene deelnemen. Hij zei ons als eerste reactie, dat de gedachte om gemeen schappelijk front te gaan maken tegen de 'anti-godsdienstige krachten in de wereld' aan christelijke zijde zeker op bezwaren zal stuiten. 'Ons oordeel over het marxisme bijvoorbeeld is toch vaak anders dan dat van de moslims, omdat wij in het marxisme toch iets herkennen van joodse en christelijke gedachten over de gerech tigheid. Ook onze visie op de seculari satie is anders dan die van de meeste moslim-denkers'. Ook lijkt het prof. Mulder niet wel mogelijk, de boodschap van Gods heil gezamenlijk te verkondigen, omdat daarover bepaald anders gedacht wordt. Voor de christen staat het kruis van Christus centraal en de Koran spreekt Christus' kruisdood juist nadrukkelijk tegen. Dat neemt echter niet weg, dat het mogelijk.kan zijn, ten aanzien van concrete bevrij dingen samen te werken. Positief waardeert prof. Mulder het laatste uit de verklaring van Beiroet: het samen doordenken wat het begrip 'naaste' inhoudt. Het is een van de essentiële onderdelen van de dialoog, of het inderdaad mogelijk is, als me demensen met elkaar de strijd tegen de ongerechtigheid te voeren. Op ver zoek van het algemeen diakonaal bu reau van de gereformeerde kerken is het instituut voor godsdienstweten schappen van de Vrije Universiteit al bezig met een studie over de sociale gerechtigheid in de islam. BOEDAPEST EPD) De Hongaarse lutherse bisschop Zoltén Kéldy heeft de houding van vele westerse toeris ten in Hongarije gekritiseerd. In het Hongaarse weekblad 'Evangelisch le ven' geeft hij het voorbeeld van Ame rikaanse studenten, die voor de in gang van de grootste protestantse kerk van Boedapest na een kerkdienst bijbels uitdeelden en intussen deze actie verfilmden. 'Sommige toeristen denken, dat zij een grote heldendaad volbrengen, als zij het 'ijzeren gordijn' doorbreken en een bijbel in de hand van het volk geven,' schrijft de bisschop. 'De waar heid is, dat er in 1972 in de verkoop huizen van de verschillende kerken 30.000 bijbels onverkocht zijn geble ven. En toch zullen in 1973 weer enkele tienduizenden bijbels worden gedrukt'. Amerika had. Met een onzinnige naam zou men het een 'geloofszen- ding' kunnen noemen. Echt geen ge zelschap van fundamentalistische ne gativisten, maar mild en open voor de Geest van God. We werden aangeno men. We hebben Oegstgeest gevraagd, of ze wilden participeren in onze uitzending. Maar wegens hun slechte ervaringen in een soortgelijke geza menlijke opzet met een 'geloofszen- ding' in Arabië (naar ik meen) werd dit afgeslagen. Inmiddels hadden op mijn verzoek prof. Berkhof en dr. Buskes zich bereid verklaard in het Nederlands comité van de aanbeveling zitting te nemen. Edoch, als wij al lang aan onze eerste vijf jaar in Zuid Amerika bezig zijn, wordt op een bijeenkomst in het Zendingshuis één van deze twee comitéleden aangespro ken. Misnoegen, dat hij in zo'n ge- loofszendings-comiteetje heeft zitting genomen. De suggestie, er liever uit te gaan. Waar deze niet op ingaat. Het is duidelijk dat ik teken voor het piëtisme van Berkhof en Buskes. die ik hierbij na vijftien jaar graag nog eens openlijk dank zeg. Ermelo ds. G. J. Mees Dp redactie behoudt jlch het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pu- b II ka tle ondertekend. Brieven kunnen w orden geatuurd aan het aecretarlaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Wanhoop In de krant van 1 februari las ik weer: De rijkspolitie te water In Am sterdam heeft het stoffelijk overschot van een 60- tot 65Jarige vrouw opge haald uit het IJ. Dit ls één geval uit zovele. Dit had niet gehoeven. Zelf ben ik een Jaar bezig geweest om mijn schoonmoeder in een bejaarden- of verzorgingstehuis te krijgen. Maar het is mij, noch de kerkelijke instan ties gelukt. Ik kwam drie tot vier maal op de dag bij haar naar Amster dam, maar de eenzaamheid benauwde haar cn dat bracht haar tot een soortgelijke daad. Mijns Inziens klopt het beleid van de opnamecommissie nleL Monnickendam A. J. Kempe Hammcga Piëtisme 'Als je het hek van Oegstgeest bin nenloopt, dan ruik je het piëtisme', aldus prof. van Niftrik. 'Gerard, als het aan mij ligt, zal dat zo blijven', was het antwoord van ds. Mackaay (Tr/Kw 8 fbr. '73). Ongeveer vijftien jaar geleden leerden we de algemene secretaris kennen van een Engels evangelisch zendingsgenootschap dat een honderd zendelingen in Zuid DRIEBERGEN 1973 Het bestuur van het landelijk-centrum voor gereformeerd jeugdwerk heeft besloten zich terug te trekken uit het comité jongeren voor Vietnam. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276-280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Begin vorig jaar besloot het LCGJ tot dit comité toe te treden, samen met een groot aantal andere jeugd- en jongerenorganisaties. Nu het hoofd doel van het comité (in 1972 dient een einde te komen aan de oorlog in Vietnam), bereikt is, is het voor het LCGJ geen vanzelfsprekende zaak, dat het comité met hantering van nieuwe doelen en leuzen voortbestaat. Bij de overweging van het bestuur heeft voorts meegespeeld het stand punt van de belangrijke minderheid van de LCGJ-ledenraad. Dit stand punt werd in april 1972 duidelijk en behelsde het verzoek vanwege de ver meende eenzijdigheid .in doelstelling van het comité, dit comité snel te verlaten. Nu het bestand in Vietnam van kracht is geworden vindt het LCGJ vooral van belang dat hulpverlening gericht is op verzoening Overigens wil het LCGJ benadrukken dat de samenwerking met de andere, in het comité jongeren voor Vietnam agite rende organisaties altijd goed geweest is. Binnenkort zal in o.a. het werkma teriaal en het jongerenblad 'Risico' aan de orde worden gesteld op welke wijze jongeren ingeschakeld kunnen worden voor hulpverlening. Binnenkort zal samen met de r.k. Van een verslaggever TUEBINGEN (EPD) Niets staat meer in de weg aan een wederzijdse erkenning van de ambten in de rooms-katholieke en d e reformatori sche kerken. Tot deze conclusie ko men prominente Duitse theologen van beide richtingen in een memorandum, dat door de werkgemeenschap van oecumenische universiteitsinstituten in Duitsland gepubliceerd is. Onder d e theologen zijn de rooms- katholieken Heinrich Fries, Hans KUng en Peter Lengsfeld en van pro testantse kant Wolfhart Pannenberg, Edmund Schlink en Hans-Heinrich Wolf. Zij stellen vast, dat na arabtser- kenning de voornaamste hindernis voor avondmaalsgemeenschap over wonnen is. De bisschoppelijke handoplegging (a- postolische successie) kan volgens de ze theologen niet beschouwd worden als noodzakelijke voorwaarde voor een geldig ambt. Zij achten het een kwes tie van spraakgebruik, of men de priesterwijding of ordening een sacra ment noemt. hervormde jeugdraad een gesprek plaats vinden met vertegenwoordigers van het comité Heel Vietnam. Dit gesprek wordt gevoerd naar aanlei ding van protesten dat het medisch comité niet bijde activiteiten van Heel Vietnam betrokken is. Zo snel mogelijk na dit gesprek zal blijken op welke wijze door het LCGJ hulpacties ondernomen en gestimuleerd kunnen worden. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Het plaatselijk beraad van kerken in Den Bosch WÊÊÊË heeft zich als eerste in ons land uitgesproken over de brief van het r.k. episcopaat over de kwes tie van de open communie. Men zal in Den Bosch en omgeving de bestaande praktijk van (wat men kan omschrijven als) voorzichtige open communie voortzetten. Het besluit om dit te doen viel na een diepgaande discussie en na een gesprek met bisschop J. Bluijssen van Den Bosch. Het blijft dus zo dat bij gelegenheid van gezamenlijke activi teiten, bijv. van de vastenactie, eucha ristie en avondmaal te vieren, waarbij leden van verschillende kerken als gasten aanwezig zijn. Mgr Bluijssen heeft zijn instemming met dergelijke diensten betuigd, mits geen uitdrukkelijke uitnodiging ot communiceren wordt gedaan. Een en ander betekent dat er ook dit jaar weer in diensten op de eerste zondag van de vasten ter gelegenhei van de start van de actie 'Samen verder' in Den Bosch en omgeving en onder eigen verantwoordelijkheid., ka tholieken aan de avondmaalsvieringen in de reformatorische kerken kunnen deelnemen en reformatorisch christe nen de communiie kunnen ontvangen in de eucharistievieringen in een aan tal katholieke kerken. Bisschop J. Bluijssen Drie leden van het beraad hebben zich principieel niet kunnen vereni gen met het standpunt van de ande ren. Zij zijn in geweten van mening, dat de aanbevolen vieringen van eu charistie of avondmaal in de huidige omstandigheden in Den Bosch niet behoren te worden verwezenlijkt. Maar zij hebben zich bereid verklaard 'om pastorale redenen' te berusten in de voortzetting van het voorzichtig gevoerde beleid. door dr. C. Rijnsdorp Zijn theologie en kerk wel bij de tijd? Georg Picht (geb. 1913), taalkundige, wijsgeer en theolo gisch denker, schrijft er een boekje over: Theolo gie en kerk in de twintigste eeuw (Uitgeverij Ten Have b.v., Baarn, 51 blz., 6,90). De inhoud wordt gevormd door drie opstellen, door de schrij ver aangeduid als essays, t.w. 1. De theologie in de wetenschapscrisis van de twintigste eeuw, 2. Verstand en antiverstand, en 3. Geloven en weten. Picht wil de bomen als bos zien, dat wil zeggen hij keert zich tegen de naar zijn mening veel te ver gaande specialisatie in de theologie. Volgens hem heeft die overspecialisering te maken met de uitwendige versplintering van de protestantse ker ken en hun structuren. 'Wanneer het erom gaat, generale verbanden en essentiële structuren aan te wijzen, mag men zich niet in detailkwesties verlie zen' (7). Dat denken in grote lijnen het risico van vergissingen meebrengt, neemt de auteur op de koop toe. 'Er zijn in de geschiedenis van het denken ogenblikken dat men de moed moet heb ben om zich met het algemene bezig te houden In een dergelijke situatie moet men er niet voor terugschrikken, de détails te verwaarlozen'. Akties Wat is er dan aan de hand? 'Sinds het midden van de 19e eeuw hebben wetenschap en techniek zich namelijk ontwikkeld tot de meest radikale vorm van menselijk handelen, die de geschiedenis gekend heeft. De hoop dat wij door direkte revolutionaire akties de macht van die technische systemen ooit zullen kunnen breken behoort thuis in de romantische ideeënwereld van de Biedermei ertijd. De macht is om zo te zeggen alomtegenwoordig geworden. De technische revolutie heeft de proletarische onmogelijk ge maakt. Let men op de totaliteit van haar internationaal kommunikatienet, dan is zij zelfs het grootste machtspotentieel dat ooit heeft bestaan. Zij is een revolutionerende, alle traditio nele ordeningen omverwerpende kracht, en daarom een politiek feit van de eerste orde ook als de politieke theorie dat niet wil zien' (9 e.v.). In eenvoudiger taal: de scheidslijn loopt niet meer tussen kapitalisme en communisme, alsof men tussen die beide zou kunnen kiezen; de eigenlijke macht berust bij de toegepaste weten schap en de techniek. En die explosie van mense lijk machtsweten is te danken of te wijten aan de christelijke theologie. De oude Grieken immers kenden b.v. al luchtdruk en stoomkracht. Maar een godsdienstige vrees voor de goddelijke natuur weerhield de antieke mens in die heilige orde in te grijpen. 'Pas het Evangelie plaatst de mens tegenover de natuur in die vrijheid, waarvan de moderne tijd zo zonder vrezen en zonder na te denken gebruik heeft gemaakt' (12). Op de achtergrond van de hele moderne geschie denis staat de leer van de aan de mens toegewe zen heersende plaats in de schepping. Zolang de mens zich nu maar aan het goddelijk gebod onderworpen weet, zolang hij zelf in gehoorzaam heid leeft, is hij zo zou men kunnen denken tegen de hem beloofd^ vrijheid opgewassen. Maar zodra de mens, zedelijk en geestelijk onvoorbe reid, de heerschappij over de aarde heeft verwor ven, gaat het mis. De leer komt op, dat kennis macht is. Plato werd al woedend, toen knappe wiskundigen onder zijn leerlingen aan werktuig kunde gingen doen. De zuivere wetenschap ging ontaarden in machtsstreven, 'Op de plaats van het verwonderde beschouwen van de goddelijke wereld orde komen berekening en experiment. De oude primaire vraag: Wat kunnen wij weten? wordt afgelost door de vraag: Wat kunnen wij maken?' (16). En dan gaat men menen alles te moeten maken wat men kan maken. 'Aan generlei kontro- le onderworpen, heeft dc in honderden specialis men uiteengevallen, gedesintegreerde en gedesor ganiseerde wetenschap van de 20e eeuw ook over zichzelf de kontrole allang verloren' (16). Historische taken En dan vraagt de schrijver: 'Is de theologie van onze eeuw opgewassen tegen de historische taken, waarvoor de mensheid zich door de wetenschaps crisis van die eeuw gesteld ziet? 'Wanneer wij zelf niet meer verstaan wat liefde, genade, heil, ver zoening, zonde en verlossing in hun werkelijke kracht betekenen, dan zal ook het geleerdste onderzoek die kracht in de bijbelse teksten niet kunnen ontdekken' (20). Na deze principiële voorbeschouwing komt in het tweede stuk de praktijk aan de orde. In onze wereld heerst niet onverstand, maar een actief verzet tegen de redelijkheid. En openlijk of in het verborgen bepaalt dat. d«> puhlieke opinie. Maar wat moet men doen, als men wil leren wat verstandig denken en handelen is? Door de ont wikkeling van de atoomwapens is een van de belangrijkste uitgangspunten van de tegenwoordi ge nationale orde buiten werking gesteld. Het volkenrecht wettigt tot op vandaag toe de tegen strijdigheid, dat de staten naar buiten toe geoor loofd is wat zij binnen hun grenzen verbieden, nl. het gebruiken van geweld. Maar een doeltreffende afschrikkingsstrategie bestaat alleen tussen de su- permogendhede'n, en ook dat slechts voor zolang het duurt. Veiligheid De veiligheid van de burgers der west- en midden- europese staten is militair niet meer te garande ren. 'Niet de wereldbevolking, niet de Verenigde Naties of een andere statengemeenschap, maar de burgers van Texas of Wisconsin nemen de grote politieke beslissingen, waarvan het lot van onze hele planeet afhangt' (28). En hoezeer bepalen verouderde denkstructuren nog steeds gedrag, re acties en mentaliteit van zeer achtenswaardige en zeer invloedrijke kringen zelfs onder onze politie ke leiders! (29). De ecologische crisis brengt een probleem aan het licht, dat dieper ligt dan de met elkaar concurrerende stelsels van kapitalisme en socialisme, al blijven die bron van conflicten. 'Het kernprobleem is thans niet meer de vraag hoé er moet worden geproduceerd en hoé de opbrengst moet worden verdeeld: het voortbestaan van de hele mensheid hangt af van de vraag, of wij tijdig leren inzien wét er geproduceerd moét worden en wat er integendeel niet geproduceerd mag wor den' (33). Uit het derde stuk slechts één enkel, centraal citaat: 'De wetenschap is niet in strijd met het geloof; zij is alleen in strijd met verouderde vormen van geloof (38). Want dit dunne boekje is zo goed, dat men het zélf moet lezen en verwerken. Het is een verstandig geloofswoord voor deze kritieke tijd DANKBARE LEERLING Blaas die kerken toch op! is het advies van de Zweedse predikant Bengt Samuelson, die zijn ambt uitoefent in een kleine gemeente ten noorden van Stockholm, waar achtduizend men sen wonen en van wie er op z'n hoogst tien naar de kerk gaan. Er zijn zoveel lege kerken, aldus ds. Samuelson, die kapitalen aan onder houd kosten. De Zweed se monumentenzorg is van mening dat de vijf kerkgebouwen in het district van ds. Samuel son typerend zijn voor de dertiende eeuw, - maar het zijn arme ge meenten die het onder houd moeten bekosti gen. Ds. Samuelson wil alle mensen bereiken, maar ziet daar in de kerk geen kans meer voor. Lege kerken heb ben geen recht van be staan, vindt hij. MADRID (AFP) In twaalf kerken van Pamplona is ernstige kritiek gele verd op de politieke en sociale toe stand in Spanje. 'Wij leven in een permanente staat van geweld, die de uiterlijke schijn heeft van legaliteit en legitimiteit', zo zeiden de priesters in een gelijkluidende verklaring. Met staat van geweld zeiden zij te bedoe len een situatie, waarin het meren deel der burgers beroofd is van zijn essentiële vrijheden en zijn rechten niet integraal kan uitoefenen. De verklaring zegt onder meer: 'Het volk moet zich kunnen organiseren en vrijuit kunnen spreken. De bijzondere rechtbanken, de rechtbank voor de openbare orde en de militaire recht banken dienen te verdwijnen. De pro cessen moeten worden herzien en alle politieke gevangenen dienen amnestie te krijgen.' De goeverneur van de provincie Navarro, waarin Pamplona ligt, heeft een klacht ingediend bij de rechtbank van Pamplona met het ver zoek, na te gaan of hier sprake is van een strafbaar feit. UTRECHT De Nederlandse r.k. bisschoppen hebben besloten, binne- kort in Rome de invoering van het permanente diakonaat van gehuwde mannen in de Nederlandse provincie aan te vragen. Dit werd bekend gemaakt door de persdienst van de kerkprovincie na de maandelijkse vergadering van de bis schoppenconferentie. Over de voor waarden werd niets medegedeed. d de ufe Generaal Amin van Oeganda bi »n zich in alle opzichten een dan va. leerling van de tyrannenschool >n1 school die waarschijnlijk begi ove in het oude Midden-Oosten, vi co Romeinse rijk en de Middel-Ee sp; tot in onze tijd toe dan weer hi en dan weer daar gevestigd is gei zi' Het lust mij niet een serie va lei nare namen van hoogleraren aajeqi instituut te vermelden. Rond bej nieuwe jaar kwam Amin in nieuws door de aankondiging da 0 missionarissen zouden moeten dwijnen. Goed geleerd: vreemdeliijn zijn pottekijkers en zijn gewend ird gedistanciëerd te oordelen en dm i bruikbaar bij een schrikbewind, re aankondiging werd gedaan twee e, ken nadat de heerser tegenove iali vertegenwoordiger van de paus g"1 klaard had dat er in de verhoudin us sen kerk en staat in Oeganda o\ verandering zou komen. Men zij 'S gewaarschuwd gunstige verklari 151 moeten meestal ongunstige gebi^e nissen inleiden. Het gesol met de 01 de in Vietnam sedert oktober ie11 jaar is er een sprekend voorbeeld P°' De vorige week hebben zich dis0( den Oegandezcn verdrongen om;1 f ge te kunnen zijn van twaalf e ties tegen guerrilla-strijders. De voltrekkingen werden 'een wari he voor het volk' genoemd om zich ,an aan opstandige en protesterende viteiten te wagen. Met de botte bereik je wat dat betreft altijd J1 meest. Ook dat was een les uit b 11 genoemde school. Menselijkhei J zwakheid en zal altijd als onn U.' uitgelegd worden. Met zulke id lie heeft Amin zich geschaard in d un van mensen die zich zelf goden p nen. Zij weten wat goed voor dc jk sen is en doen maar raak. Wa Ier! doen is goed omdat zij het doen. dn: wordt tijd dat er andere scholen a; men, waar waarheid en getrouw! ke: gerechtigheid en barmhartigheid r leerd wordt opdat onze kinderen de. schien stukjes kunnen gaan schri h over de dankbare leerlingen van es! soort scholen. ee> lei orl b: NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht: J. Hoeker Spijkenisse; tot pred. buiten werkzaam h. vanw. de prov. kerkv Zuid-Holland (vormings- en cursu der 'Oud Poelgeest' te Oestgeest): D. van Hoogstraten te Middelhaij^ die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen het beroep tot p^d voor bijz. werkzaamh. (geest, ver ger herv. centrum voor geest, gel dicapten 'Borneroord' te Beets zwaag): J. E. Wagenaar te Beets ig( zwaag. Bedankt voor Honselersdijk: R. werda te Renkum. Beroepbaar: W. M. M. Moonen, ka te A'dam, Marnixstraat 273 hs. GEREF. KERKEN Beroepen te Oost-West-Souburg: D. Vanhaelen, kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Deventer: J. J. de Vi te Leek. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rijnsburg: P. N. Ribblc te Den Haag-West. Beroepen te Klundert: P. Beekhuis clt Noordeloos. Aangenomen naar Deventer: Th. Bfcg ters te Baarn. st 'Een milde dood' door Henk Moch I Uitg. Kok te Kampen. 100 blz. Pr ize 7,!) la 'Een milde dood' is de boekvoi n van de gelijknamige reportage Henk Mochel voor de NCRV over euthanasie-probleem heeft gemaa e' Hij poogt de grondvragen rondom t |US beëindigen van iemands leven open leggen en het euthanasie-probleem belichten vanuit de patiënt, de re ties van de patiënt, de medicus, n f theoloog en de ethicus. art( di 'Topmensen in de moderne onderrfwt ming' door Antony Jay. Uitg. Pari er Manteau te Amsterdam. 287 blz. Pri1 19,50. ter ofli eni Aan de hand van een evolutieleer, c t i veel kenmerken bevat van het wei inj van Desmond Morris (De Naakl cht Aap) en van Robert Ardrey (Africa Genesis) beschrijft Jay de homo s piëns corporatus, de bedrijfsmens. H moderne zakenleven wordt volge hem in feite beheerst door primitie jachtinstincten. 'Traditie en transformatie' door pr 'EU C. E. Black. Uitg. Samson te Alphi 'oni aan de Rijn. 205 blz. Prijs ƒ23,50. J Een historische studie van de mal schappij in ontwikkeling. Black cludeert dat de versnelde wetenscha en pelijke en maatschappelijke ontwikkinga ling een voortdurende instabiliteit aar weeg heeft gebracht. In zijn boek gaafceki hij na welke problemen er zijn b: nnd het aanpassen van traditionele institi eW( ties aan moderne denkbeelden, ho itelt dit proces chronologisch verloopt e len welke hoofdlijnen daarbij voor all samenlevingen hetzelfde blijken. eei Ond

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2