Boersma pakt werkloosheid van steden aan UW personen auto HUIS ersoneel Gerzon vordt eigenaar Noord-Vietnam en Amerika streven naar verzoening T0.I krant ogeïijk staking Hoogovens Schip met giflading zinkt in de Waal Twaalf jaar geëist tegen Horst Mahler Miljoenen schade bij brand in Dordrecht In deze krant Tj. Walburg (59) overleden Cao-overleg in textiel ook •oorgeiegu vastgelopen Britse soldaat in Belfast gedood Demonstratie melkhandelaren ,-^8tm 18 februari Nieuwe Lekke Courant mSTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jnstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 DONDERDAG 15 FEBRUARI 1973 53ste jaargang no. 13 Meubelshowroom SFEERVOL W. J. Zirkzee B.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 01710-42627 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur directeur kocht bedrijf van Zivitsers monze financieel-econoraisclie redactie HSTERDAM Het huidige personeel van Gerzon's modemaga- nen, voor zover meer dan twee jaar bij het bedrijf werkzaam, irdt enig eigenaar van de onderneming. i deze voor Nederland vrijwel unieke stap te bewerkstelligen Irdt binnenkort aan 300 van de 480 werknemers een certificaat gereikt, dat recht geeft op de helft van de winst na belasting van jrzon. ecteur P. A. F. Perk, die deze dedeling gistermiddag deed heeft onlangs uit eigen zak alle aande- van Gerzon gekocht van de Zwit- i^se beleggingsmaatschappij Difora. houdt de aandelen echter niet zelf ar stort ze in een stichting Vermo- isbeheer, die in ruil daarvoor certi- iten aan de genoemde 300 perso- •lsleden geeft. In het bestuur van stichting heeft het personeel grote loed. Van de drie leden wordt één igewezen door en uit de certificaat- uders, één wordt gekozen door de iernemingsraad en één door direc- en commissarissen, uitreiking van certificaten is een- lig. Het is niet de bedoeling, dat nsen, die pas sinds kort bij Gerzon ■ken een certificaat ontvangen, zo- zij de twee jaar hebben volge- akt. Wel zal een aantal van de entig mensen uit de Amsterdamse tiging, die ontslagen worden, even- s een certificaat krijgen. Zij moe- daarvoor tenminste tien jaar bij werkzaam zijn geweest. heer H. L. Franssen, bondssecreta- van de NW-bedrijfsbond Mercuri- meende desgevraagd, dat als een ailhandelsonderneming nu ineens vergaan de vorm van medezeggen- jp presenteert een 'zeer ruime ge- ■piroingsperiode' nodig is. Hij vroeg overigens 'zeer kritisch' af of zon medezeggenschap, zoals de beweging die ziet, waar zal kun- maken. ;INIG FLORISSANT het moment, dat de heer Perk aan Zwitserse Difora kenbaar maakte hele kapitaal te willen overne- i, was de situatie bij Gerzon wei- florissant. wel werd sinds augus- 1972 weer winst gemaakt (bij een onze sociaal-economische mede- rker (STERDAM De Industriebonden V, NKV en CNV zullen vandaag hun leden bij Hoogovens voorstel de directie van Hoogovens tot week dinsdag de tijd te J| en om aan de vakbondseisen tege- eiet te komen. De dag daarop, ensdag, zullen de bonden indien tèitieve toezeggingen uitblijven ontketenen. industriebonden, die gisteren een iwoord van de Hoogoven-directie op i CAO-eisen van de hand wezen, pl len vandaag in ieder geval aan hun en formeel toestemming vragen om ies te mogen voeren. Aan de voor- )ei eiding van deze acties wordt al een ek gewerkt. ook pagina 9. ogezegd e zitten als het ware allemaal wachten tot we aan de beurt n voor een overval. J. van der Ree, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Postagentschaphouders Vorst De weersverwachting tot van avond: op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Tot matig afnemende en naar zuid oost krimpende wind en maxima van 2-5 graden. Vooruitzichten voor morgen en overmorgen: overwegend droog weer met lichte vorst in de nacht en ochtend. Zon op: 07.54 Zon onder: 17.56 Maan op: 17.08 Maan onder: 07.11 ookverbod stadsbussen totaal omzet van ƒ30 miljoen)', maar de liquiditeitspositie was zo slecht, dat het moment, waarop uitstel van betaling moest worden gevraagd, niet veraf meer leek. Bovendien was tot driemaal toe een fusiepoging mislukt, eerst met een Brits, daarna met een Duits bedrijf en tenslotte weer met een Britse onderneming. Dit tot verdriet van de heer Perk, die in een samenwerking met een goter concern toekomst voor Gerzon zag. Bij dit alles kwam nog, dat het modemagazijn een zeer grote schuld had aan de Ned. Credietbank. De heer Perk wilde niet zeggen hoe veel hij aan Difora voor de aandelen Gerzon betaald heeft, maar gezien de bovengeschetste sombere "situatie kan dat niet erg veel geweest zijn. Hij liet Zie verder pagina 17, 5e kolom. ZALTBOMMEL De lading van 825 ton ferrosilicium van het bij Zaltbom- mel in de Waal gezonken Nederlandse binnenschip Majorca leverde, voor zo ver gisteravond bekend was, geen ge vaarlijke concentraties aan giftige gas sen: Onder toezicht van rijkswater staat en van deskundigen van het rijksinstituut voor de volksgezondheid wil men vandaag de lading overbren gen iri een ander schip. De Majorca zonk gistermorgen na een aanvaring met het binnenschip Wil lem Adri. BERLIJN (DPA) Tn het eerste proces tegen een vooraanstaand lid van de opgerolde links-extremistische Baader-Meinhof-groep in West-Berlijn. heeft de openbare aanklager woensdag twaalf jaar gevangenisstraf geëist teg de 37-jarige ex-advocaat Horst Mahler. De aanklager verklaarde, dat Mahler een belangrijk aandeel in de oprich ting van de bewging heeft gehad en dat hij heeft deelgenomen aan banko vervallen onder bedreiging met vuur wapens in West-Berlijn. Het proces tegen Mahler begon op 9 oktober 1972. Een enorme ravage bleef achter na de brand die gisternacht in de fabriek van Valvoline Nederland in Dordrecht woed de. De schade aan het bedrijf, dat olie en olicprodukten bewerkt, loopt in de miljoenen. Binnenland 'Bonden niet iu conflict met Centraal Akkoord' Buitenland Heeft Nixon recht op No belprijs? 11 Kerk Overmoed van deze eeuw.2 Sport Nog steeds crisis in badmin- tonbestuur 13 Economie Accountants op internatio nale tour 17 Bockciu-lalagc - Men schrijft ons 2 Radio en tv Strips, feuilleton 6 Recept rtler Commentaar Dichtbij en Weekbladen Beurs Familieberichten Defensiespecialist Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Op 59-jarige leef tijd is gisteren plotseling overle den het AR-Tweede Kamerlid Tj Walburg. De heer Walburg woon de gistermorgen nog een zitting van de Kamer bij. In de trein naar huis werd hij getroffen door een hartaanval. Hij is nog naar een ziekenhuis in Zwolle ge bracht. maar was toen al overle den. Het debat over de begroting van soci ale zaken is gisteravond geschorst, toen het overlijden van de heer Wal burg bekend werd in de Tweede Ka mer. De overledene zal vandaag in de Kamer officieel herdacht worden. De heer Walburg zat sedert met 1963 voor de ARP in de Tweede Kamer waar hij speciaal defensie-aangelegen heden behartigde. Hij was op het ogenblik bezig aan zijn laatste zittings periode. Met ingang van 1 juli 1968 kreeg de heer Walburg, die eerst landbouwer en later beroepsmilitair was eervol ontslag uit de militaire dienst met gelijktijdige bevordering tot luitenant-kolonel b.d. De heer Walburg werd in 1913 gebo ren in St. Anna Parochie. Hij kreeg een militaire opleiding. Tijdens de meidagen van 1940 was hij gelegerd in Zeeland. Hij nam actief deel aan het verzet. In 1945 werd hij benoemd tot tweede-luitenant en deed als com- Tj. Walburg pagnies-commandant dienst in Indone sië. Na Jjn terugkeer in Nederland was hij van 1956 tot 1961 batterij commandant in Ossendrecht en ver volgens tot 1962 kazernecommandant in Leeuwarden. De heer Walburg, die ook gemeente raadslid van Het Bildt was. was in het bezit van het oorlogsherinnerings- kruis, orde en vredeskruis en het officierskruis trouwe dienst. Verder behartigde de heer Walburg in het bijzonder de problemen van de binnenscheepvaart en van de visserij. Ook hadden de landbouwproblemen en de problemen van het land zijn speciale aandacht. In Frieslahd hield de heer Walburg twee maal per maand een spreekuur, waarvoor altijd grote belangstelling bestond. Op de kandidatenlijst voor de AR staat nu als opvolger voor de heer Walburg, mr. J. N. Scholten te Andel. De overeenkomst werd gemeld in een communique, dat gelijktijdig in Hanoi en Washington werd bekend gemaakt. Het is het resultaat van de vierdaagse besprekingen, die Nixons adviseur Henry Kissinger in Hanoi heeft ge voerd met de Noordvietnamese pre mier Pham Van Dong en andere Noordvietnanfese diplomaten. De twee landen hebben besloten geza menlijk een economische commissie samen te stellen, die zich moet bezig houden met de wederopbouw van het naoorlogse Noord-Vietnam met be hulp van Amerikaanse dollars. Globa le cijfers over de grootte van de Amerikaanse hulp komen in het com munique niet voor. Een woordvoerder van het Witte Huis zei, op de vraag hoeveel de VS zullen gaan bijdragen, dat zaken als deze door de commissie zullen worden behandeld en dan in Amerika zullen worden aan het Congres. Voor het bestand heeft president Nixon gerept over een Vietnamees hulpprogramma van 7,5 miljard dollar, waarvan een-derde be stemd zou zijn voor het noorden. In dc voorgestelde commissie zullen bei de partijen even werk vertegenwoor digd zijn. Tevreden Kissinger, die momenteel in Hong kong aan het uitrusten is voordat hij r.aa.- China vliegt voor nieuwe onder handelingen, zou zich in zijn nopjes voelen. Hij is vol vertrouwen dat Hanoi het bestand zal nakomen en dat de vooruitzichten op een vriende lijke dialoog met Amerika's voormali ge militaire tegenstander uitstekend zijn Het communique weerspiegelt e«-n wederzijds verlangen om na de lange oorlog een nieuw begin te ma ken. Het moet niet uitgesloten wor den geacht dat de twee landen in de toekomst diplomatieke betrekkingen zullen aanknopen. Volgens het communique hebben Washington en Hanoi overeenstem ming bereikt over drie principes, die hun betrekkingen zullen bepalen. Dit zijn: alle bepalingen van de Vietname se vredesovereenkomst en zijn proto collen zullen volledig en nauwgezet nagekomen worden; Noord-Vietnam en de Verenigde Staten zullen streven naar een nieuwe verhouding, die gebaseerd is op res pect voor eikaars onafhankelijkheid en soevereiniteit, op niet-inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenhe den, gelijkwaardigheid en wederzijds voordeel; de normalisering van de betrek kingen tussen Noord-Vietnam .en de Verenigde Staten zal helpen waarbor- n dan in i t l-.octir.rl - 1 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er zullen speciale maatregelen worden getroffen om de relatief stijgende werkloosheid in grote sleden als Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Leiden tegen te gaan. Minister Boersma van sociale zaken heeft opdracht gegeven de ontwikkeling in deze steden te bestuderen en na te gaan hoe aan de situatie het hoofd kan worden geboden. HANOI, WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) De Verenigde Sta ten en Noord-Vietnam zijn overeengekomen te streven naar nieuwe na-oorlogse betrekkingen, die gebaseerd zijn op wederzijds respect en die zullen bijdragen tot vrede in geheel Zuidoost-Azië. gen en zal bijdragen aan de zaak van vrede in Indo-China en Zuidoost-Azië. Kissinger heeft in totaal 19 uur over legd in Hanoi, vijf uur met Le Docc Tho en de rest met premier Dong en zijn gezelschap. Volgens het communi que waren de besprekingen 'openhar tig; ernstig en opbouwend'. 'Kissinger en zijn gevolg uitte warme waarde ring voor liet beëindigen van de vijan delijkheden door de Democratische re publiek Vietnam. Beide partijen ho pen dat dit bezoek het begin zal betekenen van nieuwe wederzijdse be trekkingen', aldus de verklaring. Gebleken is reeds dat onder de werk lozen in de grote steden veel minder arbeidsgeschikten zijn. Verder is het duidelijk dat bijvoorbeeld in Amster dam veel Surinamers (al meer dan 1000) werkloos zijn. Minister Boersma noemde gisteren in de Tweede Kamer verder de ontwik keling van de werkgelegenheid in Nocrd-Brabant en Overijssel zorgelijk. Gelukkig heeft het ministerie op de aanvullende werken voor de bestrij ding van de werkgelegenheid een meevaller kunnen boeken van om streeks 20 miljoen gulden. Van dit bedrag denkt de bewindsman om streeks 10 miljoen te kunnen beste den voor Noord-Brabant, waar de ont wikkeling bijzonder zorg vraagt. Dc resterende 10 miljoen is bestemd voor Overijssel, Gelderland en Zeeland. In het bijzonder noemde minister Boers ma nog Twente als probleemgebied voor de werkgelegenheid. De ontwikkeling voor de werkgelegen heid in het noorden vond minister Boersma niet ongunstig vergeleken bij de rgst van het land. Het niveau van de werkloosheid blijft in Neder land echter hoog, aldifs de bewinds man. Als algemene maatregel ter bevorde ring van de werkgelegenheid kondig de de minister de overheveling aan van een bedrag van twee miljoen gulden naar de sector voor de verbe tering van de agrarische bedrijfsge bouwen. De cijfers over de werkgele genheid geven overigens aan dat het dieptepunt van de werkloosheid duide lijk is gepasseerd. Bedroeg eind sep tember van het vorig jaar het werk loosheidscijfer naar het seizoen ge corrigeerd, nog 109.000 het gecorri geerde cijfer voor eind januari is ge daald tot 88.000. De devaluatie van de dolar kan echter weer nadelige gevolgen hebben. De structurele invloeden op de werkgele genheid (doorgevoerde rationalisatie en bedrijfssluitingen) kunnen weer groter worden, zo dacht minister Boersma. BELFAST (UPI) Een Britse sol daat die dinsdagavond door een sluip schutter in de rug is geschoten, is gisteren in een ziekenhuis in het Noordierse Belfast overleden. De col lega. waarmee hij patrouilleerde, raakte door de kogels slechts aan zijn voet gewond. De omgekomen soldaat was de 20- jarige Paul Western. Hij patrouilleer de in de rooms-katholieke wijk Falls Road toen er plotseling op hem en zijn collega geschoten werd. De dader is ontkomen. Van onze soc.-economische redactie UTECHT De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de textielin dustrie (60.000 werknemers) zijn gis teren vastgelopen. Er is sprake van een vrijwel gelijk verschil van opvat ting tussen de werkgevers en werkne mers als in de metaalindustrie, ter wijl de Unie voor beambten, leiding gevend en hoger personeel ook in deze bedrijfstak tegenover de drie industriebonden staat. De werkgevers wijzen onder andere het verbinden van een maximum aan de prijscompensatie en uitbreiding van de werkingssfeer van de cao af. Ook houden zij vast aan een procentu ele loonsverhoging. Woordvoerders van de industriebon den verklaarden dat zij een vloer in de prijscompensatie wensten te leggen om de laagste inkomenstrekkers wat meer te laten profiteren. Dit punt speelt met name in de textielindustrie een belangrijke rol, omdat de vier laagste loongroepen zelfs na een forse loonsverhoging nog beneden het wet telijk minimumloon blijven. Door een vloer te leggen in de prijscompensatie hoopten de vakbonden binnen de mo gelijkheden van het Centraal Akkoord te blijven en toch wat extra's voor de laagstbetaalden te kunnen doen. In het Haagse Congresgebouw demonstreerden gisteren dc melkhandclarcn tegen de gang van zaken bij dc melkverkoop van met name door enkele groot winkelbedrijven. Op dc foto: zo zagen de leiders van dc vergadering dc zaal, vol spandoeken, voor zich. De demonstranten hebben bereikt dat de Kamer commissie voor midden- en kleinbedrijf met dc minister van landbouw en de staatssecretaris van economische zakcu het probleem van de melkprijzen gaat bekijken. (ADVERTENTIE) I Amsterdam laÉL geopend 10-17 en 19-22 uur, tj(!^ zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 4.- Hü TT biljetten aan N.S. stations. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN 'Ik weet zeker, dat ik twee dubbeltjes in mijn zak had. toen ik hier binnenkwam.' goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1