Ontgronding littekens in slaat diepe landschap i "goede doorgroei mogelijkheden' voor ambitieuze jongelui. Adverteren doet verkopen wij nodigen uUTT: medewerker verkoop stapel cassettes Economisch belang weegt vaak zwaarder dan 'milieu' Gedupeerden zijn de wandelaars en de dagtoeristen Algemene Bank Nederland DAMES EN HEREN P. BAKKER B.V. Gemeente Leiderdorp LEIDSE SCHOUWBURG K&O LAK Van der Luit de koning ASSISTENTE stel orde opzaken met TROÜW/KWlVRTET DONDERDAG 15 FEBRUARI 1973 door Rudie van Meurs ARNHEM Een gevaar voor het milieu zijn de ontgrondingen. Vooral in midden- en Zuid-Neder land laten ze diepe sporen na. Honderdduizenden kubieke me ters grond en zand worden uit de bodem gehaald en wat overblijft zijn foeilelijke, kale, gevaarlijke gaten in het landschap. De ontgrondingen nemen met de dag drastischer vormen aan. Voor wegen, steeds grotere industrieterreinen, ho gere viadukten en langere tunnels - allemaal al dan niet noodzakelijk - is zand nodig. Het IJsselmeer, de bodem van de rivieren en andere plaatsen waar het zonder al te veel narigheid weggehaald kan worden, schieten al lang tekort in de enorme vraag om meer zand. Onder protesten worden zand en grond gewonnen door de Vinkeveense plassen tot een onverant woorde diepte leeg te zuigen. Met de Zevenhuizerplas in het recreatiegebied Rottemere gebeurt hetzelfde. Veilige recreatie wordt hierdoor niet meer mogelijk geacht. Elders ln Nederland worden soortgelijke zandwingebieden aangeboord. Voor een nieuwe woon wijk in Capelle aan de IJssel, voor het industriegebied Europoort, voor Shell-Chemie aan de Moerdijk. In Trouw/Kwartet van 27 januari is gesignaleerd dat in het Gelders-Bra bantse rivierengebied een nieuwe vorm van woekerhandel is ontstaan in buitendijks gelegen gronden (uiter waarden). Speculanten kopen voor soms onzindelijk hoge bedragen stuk ken natuurterrein en fraai landschap, om het later voor het driedubbele of meer van de prijs te bestemmen voor zandwinning. Een vorm van ontluiste ring van het landschap waaraan parti culieren dik geld verdienen. Een bizar voorbeeld van de ontsieren de gevolgen van de ontgrondingen kom je tegen langs rijksweg 15, van Rotterdam dwars door de Betuwe naar Twente. Op regelmatige afstan den liggen daar grote vlerkante put ten in het land, die gevuld zijn met 15 of meer meter water. Ze hebben geen enkele functie. Ze liggen kaal en triest in een wijd land. Ze zijn ge vaarlijk voor recreanten, vooral voor kinderen, door de loodrechte wijze waarop dc wanden plotseling de diep te ingaan. De zandgaten die na de ontgrondingen als littekens in het landschap achter blijven, zijn niet alleen souvenirs van een oververhitte economie maar ook van een kortzichtige maatschappij. Immers, omdat zand schaars is, is het duur. Als het van ver gehaald moet worden, gaan de transportkosten extra op de prijs drukken. Om dat te ver mijden slaan aannemers, zoals bij de aanleg van rijksweg 15, liever putten pal naast het karwei waarmee ze bezig zijn. Dat is goedkoper. Het zal de aannemer een zorg zijn dat het toch al door die nieuwe weg aangevreten landschap, nog verder degeneert door de gaten die er van tijd tot tijd in vallen. Gelderland Een provincie waar de ontgrondingen een bloeiende activiteit vormen is Gelderland. Er zit daar zand onder de klei, in tegenstelling tot Friesland waar veen gevonden wrodt. De Betu we is bijvoorbeeld een geliefde oord voor aannemers en grondmaatschap- pijen. Op het provinciehuis in Arnhem komen jaarlijks zo'n honderden vijf tig aanvragen binnen en een flink deel daarvan wordt gehonoreerd. Een paar dagen gelegen ging een ontgrondingsvergunning van gedepu teerde staten in Gelderland naar een Wassenaarse dame, die een prachtig stuk grond van 4.5 hectare heeft lig gen vlakbij de Linge, in de gemeente Geldermaisen. De grond maakt deel uit van. zo omschrijven gedeputeer den het, 'een in landschappelijk op zicht fraaie Linge-uiterwaard'. Een laag gelegen weiland met peppels en bosschages, niet ver van de Lingedijk en de Ophemertse wetering. Een groot deel van die 4.5 hectare zal de aannemingsmaatschappij Joh. Mou- rik Co uit Groot Ammers tot twintig meter diep gaan afgraven voor zand dat nodig is voor aanleg van een secundaire weg in dit gebied. De Wassenaarse dame zal voor het afstaan van haar zand (150.000 kubie ke meter) op z'n minst 75.000 gulden ontvangen en misschien wel het dub bele naar gelang van de kwalriteit van het zand. De aannemer Joh. Mourik komt op goedkope wijze aan zand. Hij hoeft nauwelijks transportkosten te betalen en mede dankzij die situatie kon hij lager inschrijven op de secundaire weg. De provincie bespaart als op drachtgever geld, omdat de put zand pal bij het karwei ligt en Van Mourik goedkoper kan werken. Tot zover heb ben alle partijen er alleen maar baat bij. Wie zijn de gedupeerden? Dat zijn de duizenden dagtoeristen die het hele seizoen door druk ge bruik maken van de Lek en Lingerou- te. Dat zijn honderden mensen die in de weekeinden in deze streken gaan wandelen. Dat zijn de mensen uit Geldermaisen en omgeving. In dit voorbeeld gaat het om één put. Maar er worden op dit ogenblik in Nederland wekelijks beslissingen ge nomen over ontgrondingen van deze of grotere omvang. Langs de grote rivieren en met name de Maas in Noord Brabant wordt op grote schaal ontzand. In het groene hart van Hol land is een rijksweg gepland die Rot terdam een supersnelle verbinding zou moeten geven met Amsterdam. Al geruime tijd geleden hebben specu lanten op plaatsen waar de weg onge veer zou moeten komen, stukken grond gekocht. Zij hopen te zijner tijd uit hun investeringen kapitale winsten te slaan. Iedereen, zo staat in de ontgrondin- genwet, heeft het volstekte recht het provinciaal bestuur te vragen om een vergunning voor zandwinning. Gede puteerde Staten hebben tot taak die aanvrage te beoordelen met 'afweging van alle belangen'. Een aantal geves tigde instanties zoals Kamer van Koophandel, Landbouwschap, de Cul tuur Technische Dienst, waterschap en dienst voor oudheidkundig onder zoek, moet gedeputeerden bij de be oordeling van de aanvrage ter zijde staan. 'Het is natuurlijk een open deur in trappen als ik zeg dat natuur en landschap een veel grotere nadruk krijgen dan vijftien jaar geleden' zegt op het Arnehemse provinciehuis de chef van de onderafdeling droge wa terstaat, H. F. Siebema. Bij de recen te vergunning voor ongronding bij de Linge erkennen GS de belangen van natuur- en landschapsschoon maar daarbij wordt opgemerkt: 'Als het nodige zand niet beschikbaar komt zal in de vorenbedoelde wegaanleg ernsti ge stagnatie ontstaan'. Enige schade aan landschappelijke belangen moet aanvaardbaar worden geacht', besliste het Gelderse provinciaal bestuur. De heer Siebema erkent, dat, als GS de situatie bij De Linge werkelijk ter Dit is het weiland met bomen en bosschages grenzend aan de uiterwaarden bij de Linge onder Gel rotè malsen. Een prachtig stuk landschap. Een dezer dagen gaat een aannemersmaatschappij dit gebied °ens twintig meter diepte afgraven - harte zou gaan, ze desnoods eigenlijk enkele miljoenen meer voor de weg aanleg zouden moeten bestemmen waardoor het zand verder weggehaald had kunnen worden en die put niet nodig was geweest. In de huidige situatie blijkt de aannemer de man te zijn die bepaalt waar wel en waar geen ontzandingen komen. Toen Joh. Mourik op de secundaire weg onder Geldermaisen inschreef had hij tevens volgens het bestek de opdracht voor het zand te zorgen. Hij praatte met de Wassenaarse dame en kon gedeputeer den een prijs noemen en een aanvra ge voor ontgronding indienen. Zo'n aanvrage wordt vrijwel altijd gehono reerd. Het geval in Geldermaisen is sprekend en representatief, natuur en landschap zijn van ondergeschikt be lang; spoedige totstandkoming van de weg is het belangrijkst. Een van de belangrijkste en meest zwaarwegende argumenten voor GS bij een ontgrondingsaanvrage blijkt te zijn: Waarvoor is de grond, het zand of het gat nodig? Als er een bestem ming voor het zand.is, (weg, industrie terrein viaduct) dan wegen in de meeste gevallen de economische be langen het zwaarst. Met de komst van de ontgrondingswet is slechts veranderd dat een vergun ning nodig is voor ontgrondings- of rgen ebbe dit onuandingsactiviteiten. Omdat .^lef vrij gemakkelijk afgegeven worde g de situatie eigenlijk altijd nog aar zelfde. Er is geen gebied in Ne rger land waar een absoluut verbod j f^i voor ontgrondingen. ap - Iedereen kan overal graven met ja vergunning. In de mooiste natuUfger bieden, in de prachtigste uitent ime den. Particulier gewin is daarbij est_ een grote drijfveer. Olie- en gasvi ann sten zijn in principe voor de genu >cjj schap. Maar het zand, al haal je ,jè tot op honderd meter uil de boce is voor de grondeigenaar. Een si tie waardoor langzamerhand ons J !rj, schap pokdalig wordt. De ABN zoekt contact met jongelui, die na een opleiding van enkele jaren kunnen doorgroeien naar een functie op middenkader niveau. Hun leeftijd ligt tussen 18-25 jaar. Als start krijgen ze een administratieve baan. Waarbij ze diverse werkzaamheden gaan verrichten, zoals het verzorgen van giro overboekingen, de effectenadministratie, enzovoorts. Daarbij worden ze opgenomen in een rouleersysteem om het bankvak in de breedste zin van het woord te leren. Begrijpelijk, dat de basisopleiding tenminste Mulo/Mavo moet zijn, liefst Havo. De ABN biedt een goed aanvangssalaris, verhoogd met 7y2% vakantietoeslag en tantième. Verder profiteert iedereen beneden 25 jaar van de Interessante huwelijksspaarregeling. Wie meer wil weten over de goede toekomst mogelijkheden, die hier worden geboden, wordt verzocht schriftelijk of telefonisch contact op te nemen met de heer G. Sijpestein van de Algemene Bank Nederland, Castellumstraat 2, Alphen aan de Rijn. Telefoonnummer: (01720) 7 49 31, tst. 15. Wvj vragen voor eenvoudige admini stratieve werkzaamheden op ons kan toor in Lisse (De Engel) voor tydelük Enige talen-ervaring gewenst. Komt u even langs of bel 02520-17341, na 18.00 uur 02520-16510. Beeklaan 18 - De Zilk/Hillegom VOORBEREIDINGSBESLUIT De raad der gemeente Leiderdorp heeft bij zijn besluit van 22 januari 1973, no. 19, verklaard, dat een bestem mingsplan wordt voorbereid voor het gebied, begrensd door de Ruigekade, de Achthovenerweg ln zuidoostelijke richting tot voorbij het pand Achthovenerweg 26, de Oude Rijn, de grens met de gemeente Koudekerk aan den Rijn en de grens met de gemeente Woubrugge. Dit gebied is op de bij dit besluit behorende en als zo danig gewaarmerkte kaart met een rode omlijning aan gegeven. Genoemd besluit ligt met Ingang van heden ter gemeente secretarie, afdeling Algemene Zaken, voor een ieder ter inzage. Leiderdorp, 15 februari 1973. De burgemeester van Leiderdorp, M. A. VAN DER HAVE. RIJNLANDS LYCEUM SUIKER kaartverk. en plaatsbeapr. 5 dgn. voor da dag der voorat Oude Vest 45 (niet op zo.) v. 9.00-15.00 u., zat v. 9.0O-1Z0O u.. tel. v. 10.00-12.00 u. (41200) en v.a. 19.30 u. a.d. zaal. Voor Inschr. K&O v. 9.00-15.00 u.. zat v. 9.00-12.00 u. (niet op zo.), tel. V. 15.00-17.00 u. (31841) Begrafenisonderneming Haagweg 31 - Leiden UITZENDBUREAU Telef. 01710-31710 Korevaai straat 33 Leiden mabu 3M Nederland is een verkoopmaatschappij van een groot, internationaal bedrijf. De sfeer wordt er bepaald door prettige samenwerking van nogal jonge mensen. Daaraan dankt 3M haar oorspronkelijkheid. 3M research levert daarvan steeds opnieuw de bewijzen: vele vernuftige produkten op allerlei terrein. Bedacht om iedereen 't werken een beetje makkelijker te maken, en 't leven een beetje aangenamer. de uitvinders 3M NEDERLAND BV Postbus 193, Leiden. Onze medewerkster voor de telex die verantwoordelijk is voor de prompte en foutloze verzending en distributie van binnwv komende en uitgaande telexen is in het huwelijk getreden. Indien U tussen 20 en 24 jaar bent een M.A.V.O. diploma bezit en over een goede kennis van de Engeise taal beschikt kunt U haar taak overnemen. Tegenover de hoge eisen die wij stellen aan accuratesse, snelheid en discretie stellen wij een zeer zelfstandige baan 7% vakantietoeslag 4% kerstgratificatie en een goed salaris Belangstelling? Bel voor een afspraak 01710-4 50 44 tst. 245 Of schrijf een briefje aan de Afdeling Personeelszaken De JONG's Machinefabriek B.V., producente van o.a. truckmixers, betonmolens, bouwllften eri buikwagens zoekt op korte termijn een die zelfstandig de binnendienst van de export behandelt. Zijn taak zal o.a. bestaan uit: verkooppromotie orderafhandeling correspondentie in de moderne talen. Voor een goede taakvervulling achten wij noodzakelijk: een middelbare technische en commerciële opleiding ervaring in exportzaken. Leeftijd 25 30 jaar. Gegadigden worden verzocht hun schriftelijke sollicitatie te richten aan: Handboek voor de dieetkeuken door W. E. L. Soai) Het boek dat -ed» die met het bereiden van em dieet te meken heelt volleckfl wegwijs meakt Dooi ee* overvloed ven goede recepwt is men in staat van dag tor -dag amakelijke maaltijden op dienen. Precies naar het door en vol vanatiei Met ealoneëntabei en vele cwart/wit en kleurenfoto's gebonden (29.60 ANNA KLINIEK VOOR ORTHOPAEDIE MEZENSTRAAT 2 LEIDEN Voor hulp aan onze GIPSVERBANDMEESTER zoeken wij een beschaafd meisje, dat wil worden opgeleid tot zijn Minimum leeftijd 17 jaar. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Adj. Directrice, aan wie u ook uw schriftelijke sollicitatie dient te richten. Persoonlijk bezoek na voorafgaande tel. afspraak (01710-50840). Voor nog geen 42 gulden bieden wij u eer veilige vindplaats voor uw zwervende giro-afschrijvingen, rekeningen, brieven, patronen, garantiebewijzen, spaarzegels, polissen, naaigerei, dia's, foto's, ballpoints, kleurpotloden...: een handige, kleurige opbergsetvan PAS. 5 laden groot, waarvan twee met een briefhouderplateau en een met een plateau voor bank- of girostroken. Rommel niet langer aan. Kom kijken. Bij uw kantoorboekhandel. In1 In1 Io1 [331 L^J [_n_] speciaal voor u In huishoudelijke opbergset

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 12