Saigon: tegenpartij loudt vrijlating op Egyptische politie treedt rustig op tegen studenten Heeft Nixon recht op Nobelprijs? Zaterdag retour Zuid-Jemen vermoordt politieke gevangenen In een jaar 74 miljoen mensen meer op aarde Cuba en VS gaan samen vliegtuigroof bestrijden Britse soldaten in Belfast bekogeld enkele reis plus een piek Geen beeld voor 'atheïsten als Marx en Lenin' OW/KWARTET DONDERDAG 15 FEBRUARI 1973 BLTTENLAND T7/K11 log maar ruim 1.600 gevangenen uitgewisseld AIGON (Reuter, UPI, AP) Beschuldigingen van bestandsschendingen n vertraging in de vrijlating van krijgsgevangenen kenmerkten de derde ag van wat oorspronkelijk een massale uitwisseling van gevangenen in ietnam had moeten zijn. Twee Britse soldaten worden 'aangevallen' door kinderen uit een katholieke wijk in Belfast, maar dit keer zijn de 'projectielen' onschadelijke sneeuwballen. CAIRO (UPI, AP, Reuter) Opnieuw hebben Egyptische studenten gisteren geprobeerd op te trekken naar het centrum van de hoofdstad Cairo. Ook deze keer heeft de politie dat verhinderd. De bruggen over de Nijl werden hermetisch afgesloten en de studenten werden met traangas en wa penstokken teruggedreven naar de universiteitsterreinen. en Zuidvietnamese militaire woord- lerder zei dat de Vietnamese rege- ing gehoopt had gjisteren ruim 1000 immunistische gevangenen vrij te la- »n, maar volgens hem vertraagde de genpartij de uitwisseling. Gistera- ond waren er volgens hem nog maar 10 communistische krijgsgevangenen rijgelaten 135 in Loc Ninh en het pstant op de westelijke oever van de vier de Thach Han nabij Kwang Tri. e woordvoerder kon niet zeggen of e communisten hadden geantwoord iet soortgelijke vrijlating van gevan- enen. Volgens opgaven van de Zuid- etnamesc regering zijn in de afgelo- en drie dagen in totaal 1.621 krijgs- evangenen uitgewisseld .Overeenge- omen was dat op de eerste dag leen al 3.000 gevangenen geruild )uden worden. Volgens Noord-Viet- am loopt de uitwisseling 'zeer goed' n heeft het 1.050 gevangenen vrij ge iten. e eerste 175 communistische gevan- enen die vrijgelaten werden in [wang Tri werden overgezet in eerboten, die Zuidvietnamese vlag en droegen. De gevangenen weiger en aanvankelijk de oversteek te ma- en onder de Zuidvietnamese vlag. fen Viet-Congofficier haalde hen inslotte over. Maar zodra de gevange en in de boot waren gooiden ze al un kleding en ander door de Zuid- ietnamese verstrekte zaken over- oord. Toen ze de overkant naderden ntplooiden ze verborgen spandoeken, ie zeiden: 'Onafhankelijkheid, vrij- Tot de onwetende slachtoffers van deze vervalsing behoren wellicht niet alleen de talrijke politieke aanhangers van de president, maar ook Nixon zelf. Er bestaat nu eenmaal een stuk menselijke eigengerechtigheid en het is niet onwaarschijnlijk dat hij de eerste aanhanger is van zijn eigen verdraaide legende. Volgens de inzichten van Nixon schept zijn politiek een systeem van Nixons 'generatie van vrede' (1) internationale betrekkingen, dat oor log op grote schaal waarschijnlijk zal vermijden. Dit systeem maakt dus een einde aan de voornaamste vrees, waar in de mensheid steeds heeft geleefd sinds de laatste wereldbrand. Maar nu heeft de krijgslist van Nixon voldoen de concrete resultaten opgeleverd om hem zelfs aan te moedigen het toege zegde tijdperk van vrede voor een generatie uit te breiden tot een vrede 'van komende generaties.' Deze escala tie van optimisme heeft zijn tweede inaugurele toespraak gekleurd. Naar het inzicht van zijn aanhangers komt Nixon in aanmerking voor de Nobelprijs voor de vrede. Hij is voor gedragen door een aantal daartoe ge kwalificeerde lieden, dat ongeëvenaard is in de geschiedenis van de uitrei king van deze veelbegeerde prijs. Als deze mensen de internationale rol van hun kandidaat op de juiste wijze zouden interpreteren zou hij de No belprijs niet alleen verdienen, maar zou deze prijs hem zelfs meer toeko men dan allen die hem in het verle den hebben gekregen. Want als Nixons politiek de kans op een grote oorlog in dit nucleaire tijdperk nihil heid en overwinning'. Eenmaal aan de overkant kregen de gevangenen nieuwe uniformen van de Viet Cong zonder riemen, hoeden en schoenen. Daarop marcheerden ze zin gend en juichend naar de gereed staande vrachtauto's. Klacht van VS De Amerikaanse delegatie bij de geza menlijke militaire commissie is nog steeds woedend over de vertraging van twaalf uur bij de vrijlating van 27 Amerikanen door de Viet Cong. Amerika heeft de Viet Cong gewaar schuwd, dat men niet meer zal gedo gen dat er vertragingen ontstaan. Een brief met dergelijke inhoud is afgele verd aan een hoge vertegenwoordiger van de Viet Cong in Saigon. De Viet Cong heeft er gisteren zijn beklag over gedaan dat een traangas granaat ontplofte nabij het gebouw, waar de communistische afgevaardig den van de gezamenlijke militaire commissie waren gehuisvest. De 60 Viet-Congleden en Noordvietnamezen moesten zich beschermen tegen het gas met natte handdoeken. De Viet Cong heeft gevraagd om 'maatregelen tegen de provocateurs' en om 'verze keringen dat dergelijke dingen zich niet in de toekomst herhalen'. Vanaf de Philippijnen zijn gisteren 20 vrijgelaten Amerikanen afgeladen met geschenken vertrokken naar de Verenigde Staten. In hun gezel schap vloog ook mee het hondje 'Ma- heeft gemaakt, zou hij de mensheid gered hebben van de grootste rampen, die de mensheid zichzelf kan berokke nen. Voor zo'n prestatie kan de toe kenning van welke prijs dan ook slechts een symbolisch blijk van on uitsprekelijke dankbaarheid zijn. Met succes Of men Nixons internationale rol nu op deze wijze uitlegt of niet, het is onbetwistbaar, dat hij met succes en bekwaamheid de onheilspellende breuk tussen Moskou en Peking heeft uitgebuit. Het machtsevenwicht, dat nu is geschapen door het keihard tegen elkaar uitspelen van wederkeri ge Russische en Chinese angsten, zou niet to stand zijn gebracht door een overmaat aan divisies. Door de Russen het spookbeeld van een Amerikaans-Chinese coalitie voor te houden, heeft Nixon de Russische neiging tot samenwerking met de Verenigde Staten in belangrijke mate vergroot Door de Chinezen tegelijker tijd te confronteren met de onplezie rige mogelijkheid van een Ameri kaans-Russische samenwerking, heeft de president de Chinese wens een conflict met Washington te vermij den, aanzienlijk gestimuleerd. Het knappe van deze strategie ligt hierin, dat veelzijdig gerichte politie ke berekeningen de plaats hebben ingenomen van directe militaire ter reur als basis voor een internationaal evenwicht. Het beperken van de Rus sische invloed werd eens nagestreefd met puur militaire middelen zoals de NAVO, maar wordt nu opgelegd door diplomatieke middelen. Voor het in toom houden van China werden eens zuiver militaire midde len gebruikt, zoals de ZOAVO de ANZUS de oorlogen in Korea en In- do-China en de Amerikaanse Zevende Vloot, maar hetzelfde doel wordt nu afgedwongen door politieke betrekkin gen. Co', dat ze van de Noordvietnamezen gekregen hadden. Het was een ge schenk van de bewakers aan luite nant-ter-zee Edward Davis, die 7Yt jaar gevangen heeft gezeten. Speciaal voor dit geval zullen de quarantaine bepalingen worden verzacht. Noord-Vietnam zal het internationale Rode Kruis toestaan te helpen bij de opsporing van de 1.328 vermiste Ame rikaanse militairen in Indo-China, zo heeft het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren meegedeeld. Hanoi heeft het Rode Kruis tevens uitgeno digd de kampen te inspecteren, waar de Amerikaanse krijgsgevangenen werden vastgehouden. Uit de wekelijkse opgaven van verlie zen blijkt dat de twee weken sinds het ingaan van het bestand bloediger zijn geweest dan de meeste weken, viordat het bestand werd getekend. Sinds 28 januari zijn 1.008 Zuidvietna mese soldaten gesneuveld, gemiddeld dus ruim 500 per week. In de weken voor het bestand schommelden de Zuidvietnamese verliescijfers steeds tussen de 300 en 500. Laos In Laos is nog steeds geen overeen stemming bereikt over een bestand, hoewel de twee partijen wel dichter naar een oplossing zijn gekomen. De t\.ee partijen zijn het eens over de tekst van het akkoord, op twee pun ten na. (ADVERTENTIE) Tijdelijk Iets nieuws van NS: een zaterdagretour! Een retourtje voorde enkele-reisprijs plus een gulden. Een tijdelijk aanbod op de zaterdagen in februari, maart en april. Profiteer ervan. voordelig uit met NS Menselijk Er kan geen twijfel over bestaan, dat deze wijziging zowel uiterst belangrijk als wenselijk is. De vrede, die er door wordt verkregen mag dan de kwalitei ten van het duizendjarige rijk ontbe ren en zal evenmin het pacifistische paradijs openleggen. Het is niet de vrede van de sociale dromer, noch die van de concurrentie-vrije, rechtvaardi ge wereldmaatschappij. De betekenis van deze vrede ligt dan ook minder in haar positieve grondslagen, als wel in het onheil, dat wordt voorkomen. Maar het is wellicht het beste dat de voorhanden zijnde politieke machts structuren kunnen opleveren. Als dit alles het resultaat is van president Nixons politiek, dan is hij nog geen profeet aan de top van de Het is gisteren voor de vierde achter- eenvolgznde dag onrustig geweest rondom de twee universiteiten in Cai ro. Steeds proberen de studenten te gen het middaguur uit te breken teneinde in het centrum een betoging voor de vrijlating van hun gearres teerde vrienden te kunnen houden. Maar de indruk bestond gisteren, dat er steeds minder studenten aan de betogingen en vechtpartijen meedoen. Volgens de studenten zijn begin janu ari. toen het ook onrustig was op de universiteiten, 141 studenten gearres teerd, die nog steeds gevangen wor den gehouden. De afgelopen dagen zouden opnieuw meer dan honderd studenten zijn opgepakt. De betogende studenten riepen giste ren leuzen als 'we zijn niet rechts en niet links, maar patriotten' en 'waar is de vrijheid?' De regering van presi dent Sadat heeft linkse agitatoren be ticht de aanstichters van de rellen te zijn. De autoriteiten treden uitermate te rughoudend op tegen de studenten. Op het 'strijdtoneel' waren gisteren functionarissen van de Arabische So cialistische Unie, de enig toegestane partij in Egypte, aanwezig en zij ver telden, dat de politie opdracht had alleen de studenten aan te vallen 'als dal absoluut noodzakelijk' was. Ken nelijk wil de regering vermijden, dat de onlusten uitlopen op een grote confrontatie. wereldmacht, maar wel het beste sur rogaat, dat in de huidige internationa le politiek te vinden is. Alternatieven Maar het antwoord op de vraag of dit juist is, hangt noodzakerlijkerwijze af van de mate van vrijheid, die presi dent Nixon genoot bij de keuze van zijn politieke besluiten. Als hij zou worden gestimuleerd tot een oorlogs politiek en daartoe voldoende kansen zou krijgen, maar zo'n mogelijkheid toch zou afwijzen, zou hij inderdaad een bewonderenswaardige dienaar van de wereldvrede zijn. Als echter zijn vredesplan niet uit een pacifistische instelling zou voort komen en zou worden afgedwongen door omstandigheden, die geen enkel alternatief openlieten, hoezeer daar ook naar is gezocht, dan zou Nixon Een van de functionarissen zei. dat de studenten stoom mogen afblazen, maar dat ze niet in het centrum van de stad zullen worden toegelaten. In de gezaghebbende krant Al Achram is gisteren een door 900 stu denten ondertekende brief gepubli ceerd, waarin de onlusten van de afgelopen dagen 'een gevaar voor de nationale eenheid' worden genoemd. Het Egyptische parlement heeft een geheime oorlogsbegroting goedge keurd. Volgens goed ingelichte krin gen voorziet de begroting in afrem ming van de overheidsuitgaven, ver traging van investeringen, verminde ring van import en bevriezing van lonen. Premier Golda Meir heeft in een rede voor studenten nog eens herhaald dat Israël Jeruzalem be schouwd als hoofdstad van het land WASHINGTON (Reuter) Ame rika en Cuba hebben een akkoord bereikt dat vliegtuigkapingen naar Havanna in de toekomst moet tegengaan. Er behoeven nog slechts een amok-makende patiënt zijn in een door hemzelf verafschuwde dwangbuis. Als Nixon aan het hoofd staat van een regeringsapparaat dat vele jaren naar wereldheerschappij heeft ge streefd door niet zelden een oorlogs politiek te voeren, maar welks schema nu niet meer bruikbaar blijkt, dan dient de frustratie van Nixon niet te worden verward met toewijding aan de vrede. In zo'n geval zou hij de Nobelprijs voor de vrede niet meer verdienen dan Napoleon, die vergeefs probeerde Rusland te veroveren. Dan zouden ook alle zogenaamde moorde naars uit de gevangenissen moeten worden bevrijd en erelid van pacifisti-, sche bewegingen moeten worden ge maakt. Dit is het eerste verhaal uit een serie van vier. en nooit zal instemmen met teruggave van een deel van de stad aan de Arabieren. Ze zei verder, dat Israël geen definitieve grenzen heeft getrok ken, maar nooit zal terugkeren naar de grenzen van voor de oorlog van 1967. Een openbare aanklager in Rome heeft gisteren de tijdelijke vrijlating bevolen van twee Arabieren die be schuldigd zijn van pogingen een vlieg tuig van de Israëlische maatschappij El Al op te blazen. De twee hadden een jong Engels meisje een draagbare grammofoon meegegeven toen zij in Rome aan boord van een El Al-toestel met bestemming Israël stapte. De bom ontplofte, maar richtte slechts lichte schade aan. Het toestel kon weer veilig in Rome landen, kort nadat het opgestegen was. slechts enkele procedurekwesties te worden opgelost. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington bekendgemaakt. Woordvoerder Charles Bray zei dat men hoopt tegen het eind van de week het akkoord volledig rond te hebben. Zwitserse diplomaten, die de belangen van Amerika in Havanna behartigen, leverden vorige week zaterdag op her ministerie in Washington een Cubaan se nota af waaruit bleek dat alleen nog even gepraat moest worden over procedurekwesties. De nota was de zevende in een reeks tussen de twee landen die op 25 november van het vorig jaar werd geopend met een Cubaanse boodschap, waarin de be reidheid werd uitgesproken te gaan onderhandelen over een bilateraal verdrag. Volgens welingelichte kringen houdt het akkoord in dat Cuba ofwel kapers van Amerikaanse vliegtuigen vervolgt, ofwel voor berechting uitlevert aan de Verenigde Staten. Hiermee is een van de belangrijkste ontsnappingsrou tes afgesloten voor kapers die in het verleden vele miljoenen dollars los geld hebben geëist voor de veiligheid van vliegtuigen en passagiers. Het akkoord schijnt ook bepalingen te bevatten die het de Verenigde Staten verbieden als veilige haven te funge ren voor Cubanen die misdaden heb ben gepleegd en het land uitvluchten. Het zou echter Cubanen uitsluiten die politiek asiel in de VS pogen te verkrijgen. NEW YORK (AP) Volgens de cijfers in het demografische jaar boek van de Verenigde Naties is Sjanghai de grootste stad in de wereld. In 1970 had Shanghai 10.820.000 inwoners. Sjanghai wordt gevolgd door Tokl- o, dat vroeger als grootste stad werd beschouwd, met 8.841.000 in woners. Dan volgen New York met 7.895.000, Peking met 7.670.000, Londen met 7.379.000 en Moskou met 7.050.000. De totale wereldbevolking in het midden van 1971 werd geschat op 3,76 miljard mensen. Dat is 74 miljoen meer dan het Jaar daarvoor. Volgens de functionaris sen van de V.N. betekent dit dat de wereldbevolking in 33 Jaar zou verdubbelen. China had in het midden van 1971 BENGHAZI (Reuter) De Libysche leider, kolonel Gaddafi, heeft met in gang van gisteren het tentoonstellen van portretten van leiders verboden. Ook standbeelden van hooggeplaatsten mogen niet meer worden opgericht Het bevel is uitgevaardigd om te voorkomen, dat er beeltenissen wor den opgehangen van 'zulke atheïsten als Lenin en Marx'. Aanleiding tot de maatregel was over igens het plan om een standbeeld op te richten voor wijlen president Nas ser van Egypte. De Arabische Socialis tische Unie, de enige legale partij van Libyë heeft de voorbereidingen daar voor onlangs laten stopzetten. Vee ontvoerd NAIROBI (AFP) Oegandese mili tairen hebben gisteren in Kenia vee gestolen. Dit heeft de politie in de Keniase hoofdstad Nairobi bekend ge maakt De militairen zouden met 4000 stuks vee over de grens verdwenen zijn. Fee ontvoerd KANSAS CITY (UPI) —De 34-jarige ltonald Terry hield drie manaden ge leden, toen de politie hem op de hielen zat, een auto aan en dwong de 33-jarige Beverly Sanders onder be dreiging met een revolver hem te brengen, waar hij heenwilde. De poli tie wist echter na een wilde jacht Terry te vangen. De gijzelaarster kwam met de schrik vrij. Van die schrik is zij inmiddels bekomen en u wil ze met Terry trouwen. Het ver loofde paar heeft gisteren een trouw- vergunning aangevraagd. Zij was al getrouwd, maar heeft een scheiding aangevraagd. Hij zit in de gevangenis. Xoean Thoey Paus bedankt ROME (Reuter) Xoean Thoey, die leider was van de Noordvietnamese delegatie bij de Parijse vredesbespre kingen, heeft gisteren de paus be zocht. Hij heeft de paus bedankt voor diens bijdrage aan het tot stand ko men van de vrede in Vietnam. Geluidloze dood LONDEN (AP) De Britse 'Hoover- train', de trein die geluidloos voort raast op luchtkussens en maximaal 470 kilometer per uur kan halen, blijft voorlopig in een experimenteel stadium. De regering, die al 5 miljoen pond in het project heeft gestoken, heeft gisteren laten weten verder geen geld beschikbaar te zullen stel len, omdat zij tot de slotsom is geko men dat de trein niet rendabel is te maken. Frans plan PARIJS (UPI) De centrumgroepe ring van de Franse politici Jean- Jacaues Servan-Schreiber en Jean Le- cunuet heeft gisteren een programma gepubliceerd waarmee ze op 4 maart verkiezingswinst hopen te halen. Zij wil de defensieuitgaven met 10 pro cent besnoeien, het minimumloon op 1000 francs brengen en 18-jarigen stemrecht geven. Volgens een gisteren gepubliceerde peiling zouden de gaullisten nu 37 procent van de stemmen krijgen; de linkse coalitie 46 procent en de een- trumgroep 13 procent. Energiecrisis WASHINGTON (UPI) President Nixon heeft het Amerikaanse volk gisteren in een radiorede gewaar schuwd, dat het meer energie ver bruikt dan het land produceert. Hij zal binnenkort verreikende voorstel len indienen die de nodige energie tegen aanvaardbare kosten moeten ga randeren. 787.176.000 inwoners en India 550.374.000. De bevolkingsaanwas in India is 2.2 procent per Jaar cn in China 1.8 procent. De laagste te verwachten levens duur is 25 jaar, voor mannen die in het Afrikaanse Gabon worden geboren, 26 Jaar voor mannen in Guinee en 29 jaar in Tsjaad. Meisjes die in 1971 in Nederland werden geboren kunnen een levens duur verwachten van 76?j jaar, jongens daarentegen tussen de 70 en 71 jaar. Nederland, samen met Zweden, heeft de laagste zuigelin gensterfte: slechts 11.1 per 1000 levend geboren zuigelingen. In Finland was dat 11.6, in Japan 12,4, in Frankrijk 14,4, in Enge land 18 en in de Verenigde Staten 19.2. Amnesty International klaagt aan AMSTERDAM Amnesty International, de organisatie die zich inzet oor het lot van politieke gevangenen overal ter wereld, heeft de re- ering van de Democratische Republiek Zuid-Jemen dringend ver- ocht een onmiddellijk onderzoek in te stellen naar de dood van on- ;eveer zestig politieke gevangenen. 'olgens de Zuidjemenitische regering ouden de politieke gevangenen drie assale ontsnappingspogingen hebben ewaagd, waarbij ze werden doodge- choten. Ook in april vorig jaar zou ich zo'n massale ontvluchting hebben oorgedaan, waarbij 18 gevangenen 'erden doodgeschoten. )e secretaris-generaal van Amnesty nternational heeft aan de Zuidjeme- litische regering reeds op 16 oktober n 14 december gevraagd de politieke ;evangenen in het openbaar te be echten en hun juridische bijstand te erlenen. Op die brieven is nooit een ntwoord gekomen. Nu heeft Amnesty nternational opnieuw een telegram tan de Zuidjemenitische premier Ali Jasser Mohammed gestuurd. Amnesty International heeft tot deze stap besloten, omdat de organisatie al geruime tijd berichten ontvangt, dat er in Zuid-Jemen gevangenen ter dood werden gebracht en dat dit nog steeds gebeurt. 'Wij vinden het verbazingwekkend', laud Amnesty International, 'dat ener zijds de veiligheidsmaatregelen zó on toereikend zijn, dat binnen één maand drie afzonderlijke groepen ge detineerden tijdens het transport van de ene naar de andere gevangenis kans zagen te ontsnappen, terwijl an derzijds deze veiligheidsmaatregelen stringent genoeg waren om ze dan allemaal tegelijkertijd ter dood te brengen. Velen van hen, die gedood werden, waren leden van de regering en van de heersende groep, die door het huidige regime (dat in 1967 aan de macht kwam) zijn afgezet. De meesten werden, zonder aanklacht of proces gevangen gezet'. door prof. M. S. Arnoni Er steekt een stuk waarheid in de voorstelling van president Richard M. Nixon als de architect van 'een generatie van vrede'. Maar deze voorstelling en de daaraan verbonden lauwerkrans zijn dermate dub belzinnig, dat ze zich lenen tot een bijzonder frauduleuze herschrij ving van de geschiedenis. Nixon Breznjew Mao Sjanghai nu grootste stad

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11