Bewuste keus voor kleine projecten in Suriname 1 IU Jdjl m u u dichtbij Zonnige show van Antilliaanse mode :en ollai'devaluatie Stichting SEIS zet doel uiteen: aurentD.na roces-verbaal j) vrije voeten Noodrem OPGEVEN VAN FAWILIEÜERIGHTEN EN ANDERE ADVERTENTIES GEDURENDE DE AVONDUREN 'Bartje' verstoort de rust enquêtemoe nieuws T9/] OUW/KWARTET WOENSDAG 14 FEBRUARI 1973 De tndo en ntsla- zilii onla die L t mn j het j die an en sameéDi hij rnati: ia' giste van 3o-Ch /an naar hoi ei( ïeeft aan V in hel ndrii :e lan: idi an Fi "gewei dagt De ve moe g moi •rs wil" Na iskuni len ui rins blijkt nog over van offen. Japai V(r lanse het recht De dens radi en in tijd agen zich BIXNENLAXD/COMMENTAAR K9 oinnioiitaar december 1971 in Washington stand gekomen valuta-akkoord, be- bekend onder de moeilijke bena- ze „g Smithsonian Agreement, dat jr president Nixon destijds werd iteld als 'een gebeurtenis van we- formaat'. is ter ziele. Niet heie bij verrassing, maar toch met ongebruikelijke vlotheid, hebben Verenigde Staten besloten eieren ir hun geld te kiezen in de vorm een devaluatie van de dollar met pet. internationale valutaspeculanten iben daarmede voor de zoveelste het pleit gewonnen. Zij kunnen dollars thans weer terugkopen tc- cen prijs die voordeliger is dan waartegen zij ze hebben verkocht, zo strijken ze een zoete winst op. ir de centrale banken, die in de lopen dagen miljoenen dollars Hftan moeten opkopen om de munt steunen, betekent de dollardevaluatic iter een gevoelig verlies. :wel het thans genomen Ameri- nse besluit voorlopig een einde akt aan dc dreiging van een han- ,jj soorlog tussen de VS en de rest dc wereld, kan toch niet worden :erd dat de oplossing het ei van imbus is. Integendeel, een zekere rrvc is op zijn plaats. De dollarde- uatic vormt namelijk geen afdoend (j dicijn voor de ziekte. De ziekte, jraan de VS lijden, te weten tè grote Iels- en betalingsbalansoverschot- moet bij de wortel worden aange- |t. Dat impliceert dat de valuta- ust definitief uit de wereld moet jen gebannen. dat te bereiken zullen de Verenig- 'Staten, Japan en Europa met el- ir om de tafel moeten gaan zitten het bestaande wereldvalutastelscl, ruim 28 jaar geleden in Brctton j ods werd gecreëerd, door een geheel jiiw te vervangen. Want dat is een ite vereiste voor een herstel van nwichtiger verhoudingen tussen lerika en de rest van dc wereld, huidige monetaire situatie, waarin dollar altijd nog de spil is waar ïccn het wereldvalutastelscl draait, iet zonder gevaar zolang dit cven- ht niet is teruggekeerd. Het is rom te hopen, dat de jongste doliar- is èn dc oplossing die er nu voor is ^aonden, een basis zullen vormen een herstel van gezonde intema- ale monetaire verhoudingen. obke, elier 77-jar werd d, dat van heeft opricl opschl m de Ar i Mars k( coi 15 en die id staa:1 publici IS' ld van gespri ïring ei reder ïtrale leoretis ti rschuvr ijleden ie bes verzegeling op komst '•oor kernrampen onze correspondent 1NHEM Er komt een speciale leling voor het optreden bij kern- ipen in vredestijd. Een interdepar- icntale commissie werkt aan een ,Jpport waarvan het eerste al aan de ovincies is toegezonden. Gelderland heeft een commissie idesrampen een eigen draaiboek ge- aakt na de ingebruikstelling van de rncentrale in Dodewaard. De ploe- n die de hulpverlening moeten uit- ïren zijn niet speciaal getraind op Ike calamiteiten. 'Zoiets kan je nu nmaal niet in de praktijk beoefe- n', aldus gisteren de Gelderse gedo teerde mr. II. P. Jager in de verga ring van de commissie milieuzaken. SASSENHEIM De Nederland se vakbeweging heeft de stichting Steun Eigen Initiatief in Surina me te Sassenheim uitgekozen als kanaal om de geldelijke steun van haar leden aan de stakers in Su riname over te maken naar Pa ramaribo. Dat is zijdelings een welkome en actuele aanleiding om de vraag te stellen, wat nu precies die stichting SEIS voorstelt en voorstaat. Op het eerste gezicht wat vreemd, maar stich tingsvoorzitter ds. P. Jansen uit Sas senheim zit een beetje met die plotse linge belangstelling ook al kan zijn stichting natuurlijk best geld gebrui ken 'Maar ik zou het niet helemaal eerlijk vinden om nu mot deze aanleiding te gaan praten over de stichting SEIS. I-Iet gaat toch in de eerste plaats om de stakers te helpen om de vakbe weging in Suriname te steunen in het streven om invloed te krijgen op de economie van het land. zoals het CNV het heeft geformuleerd in de oproep voor hulpverlening in 'De Gids' van deze week'. Maar goed over die stichting SEIS wil ds. Jansen toch ook wel wat kwijt als bovenstaande overweging op dit ogenblik maar de meeste nadruk krijgt. Het doel van de stichting SEIS kan het beste omschreven worden als het stimuleren van kleine projecten in Suriname, die ook uit de Surinaamse gemeenschap /elf zijn opgekomen (en waarvan het initiatief ook daar moet liggen), die voldoen aan daar bestaan de behoeften en gebaseerd zijn op bestaande middelen (met indien no dig steun van buiten de lokale ge nieenschap) en gericht op de sociale, economische en culturele ontwikke ling van die lokale gemeenschap. Twee jaar )0O gld. normale zaak een verslaggever N HAAG De 21-jarige Laurant uit Den Haag is gisteren op last de officier van justitie vrijgela- Hij was vrijdagavond aangehou- i, omdat hij zonder rijbewijs in auto reed, de Lange Beesten- rkt in de verboden richting inreed daarna, toen de agenten bij hem lelden, 'een gipsen beeld uit het 1 gooide. Dit beeld miste de agen- maar raakte de politieauto, het onderzoek is gebleken, dat irent, die werkloos is, vrijdagoch- d duizend gulden van de gemeente- :e sociale dienst had gekregen om lelswaar te kunnen kopen. Hij 's avonds nog 650 gulden op zak. auto, waarin hij reed, had hij icht. Laurent heeft de politie ge- d dat hij het beeld wel uit het m heeft gegooid, maar dat hij niet de politieagenten heeft gemikt. De itie heeft echter wel proces-verbaal gemaakt wegens poging tot dood- g of zware mishandeling. Ook zal irent zich moeten verantwoorden r de verkeersovertredingen. i de gemeentelijke sociale dienst Den Haag werd vernomen dat urent D die al langdurig werklozen- kering krijgt, zei van plan te zijn ir Noord-Brabant te gaan om daar handeltje te beginnen. Met het jen van de eenmalige bijzondere lering van duizend gulden hield gewone uitkering ingevolge de o rklooshcidset op. Dit is volgens de nst de gewone gang van zaken, ir het gebeuren in Deil. waarbij an D.. broer van Laurent de hoofd- uur was, is de kans voor Laurent een baan te krijgen er niet groter geworden, zo heeft de-sociale dienst ieneerd. Deze dienst wilde hem ook de mogelijkheid geven iets te zetten om te proberen zelf in onderhoud te voorzien. Dat is de korte samenvatting van de officiële doelstelling, die op zichzelf misschien wel duielijk is, maar om aan al te zweverige interpretaties te ontkomen toch nog wel enige toelich ting behoeft. De stichting zelf is nog geen twee jaar oud (opgericht op 8 november 1971), maar de gedachte die er aan ten grondslag ligt begon zich al in de jaren zestig af te tekenen. Toen werd steeds duidelijker dat het grootste deel van de ontwikkelingshulp van Nederland in Suriname werd aange wend voor het scheppen van een in frastructuur in de hoop dat de be drijven van buiten het land op deze infrastructuur zouden afkomen als bijen op de honing. Die verwachting is niet uitgekomen. De bedrijven kwamen niet en de bestaande en gevestigde bedrijven za gen kans hun winsten uit het land uit tc voeren zonder dat er iets achter bleef. Ook werd steeds duidelijker dat de gevestigde bedrijven uit waren op gSreWfcÊf.- - sis?,- Ds. P. Jansen (42) is predikant voor Surinaamse studerenden in Nederland van wege de hervormde de gerefornicerde en de lutherse kerk, plus de Evangelische broedergemeente. Hij werkte in 1969-1970 in Paramaribo en verbleef ook vo rig jaar nog een paar maanden in Suriname. automatisering en efficiency, waar door met zo weinig, mogelijk arbeids plaatsen een zo hoog mogelijk rende ment werd verkregen. Een voorbeeld daarvan is dc giganti sche rijstpolder van de ('Nederlandse) Stichting Machinale Landbouw in het Surinaamse Wageningen. Dat is in menig opzicht een voorbeeldig bedrijf, dat mede dankzij de know-how van de landbouwdeskundigen uit Neder landse Wageningen één van de móóiste en beste rijstsoorten ter we reld voortbrengt, maar dat nu para doxaal genoeg door de kwaliteit van het product nagenoeg de hele Suri naamse rijstexport beheerst en boven dien ook nog de locale markt. De kleine particuliere rijstboeren komen er volstrekt niet meer aan te pas. Afzetmogelijkheden Zij kunnen door hun eenvoudiger landbouwmethoden en geringere tech nische kennis in kwaliteit niet con curreren met Wageningen en boven dien deden zij de ontdekking van ieder ontwikkelingsland, namelijk dat produceren slechts de eerste fase is, e nog betrekkelijk gemakkelijk is in vergelijking met de tweede fase: het zoeken en behouden van de afzetmo gelijkheden. Het is toch een wonderlijke ontwikke ling, dat op het ogenblik in dit grote land (vier keer zo groot als Neder land) van de in 1945 gebruikte en geschikte landbouwgrond op het ogen blik nog maar veertig procent in gebruik is de geweldige oerwouden nu nog maar buiten beschouwing ge laten. Zo'n ontwikkeling sluit natuurlijk wel aan bij wat er in Europa gaande is, maar dat is juist voor Suriname het verderfelijke: onder het mom van lo gica en natuurlijke ontwikkeling wordt een ontwikkelingsland als Suri name een op Westeuropese toestanden geënte ontwikkeling opgedrukt, waar om de Surinamers zelf niet htebben gevraagd en die ze in feite ook niet helpt. Wat het betekent, ondervindt Nederland in de vorm van de geweldi ge immigratie uit Suriname en dat terwijl daar ondanks het vertrekover- schol de werkloosheid ongekend hoog blijlt. Platteland De stichting SEIS wil nu principieel niet kiezen voor hulp aan die machti ge. maar zo weinig mensen aan werk helpende bedrijven, doch juist voor hulp aan de ongekenden; concreter gezegd: de mensen in de districten hel platteland met zijn eigen, natuur lijk gevormde gemeenschappen. Dat is geen door romantische vertede ring ingegeven keuze. Daaraan ligt integendeel de nuchtere overweging ten grondslag, dat de Surinamers zelf hun maatschappij zullen moeten op bouwen op wat er zelf In het land is en niet op wat anderen daar (meestal uit eigen belang) inbrengen. Zo werkt de stichting SIES bijvoor beeld met hulp aan een project van landbouwvoorlichting in de districten, waaidoor jonge, door het dorp zelf uitgekozen mensen worden getraind om met hun kennis en vaardigheden als een zoutend zout in het dorp zelf te werken een training die in de districten zelf wordt gegeven en uiter aard niet in de stad Paramaribo, die toch al genoeg trekt. De volgende fase zal zijn het zoeken naar nieuwe, coöperatieve vormen voor de afzet van de producten. Want nogmaals: produceren is weliswaar punt één, maar het afzetten van de producten is de tweede, veel moeilij ker fase. Voorkomen moet bijvoor beeld worden dat een rijke tussenhan delaar in de stad zich daar tussen dringt om zelf de grootste winsten op te strijken. Gelukkig ontwikkelen deze gedachten over coöperatie zich ook in Suriname en de stichting SEIS hoopt straks als alles zich daar enigszins begint uit te kristaliseren ook daarin een handje te kunnen meehelpen. De stichting SEIS onderhoudt een bankrekening bij de Amro-bank in Sassenheim, giro van de bank 502571). crp Eindelijk is er een efficiënte noodrem voor automobielen uitgevonden. Tot nog toe was de mogelijkheid om. wanneer de nood aan de man komt. m de kortste keren stil te staan, gebonden aan die vier kleine vlakjes waar de banden contact maken met het wegdek. Kreeg dat contact een glijdend karakter en op natte we gen gebeurt dat bij hard remmen vrij gauw, om van ijzeltoestanden nog maar niet te spreken dan was er geen houden meer aan. Er zijn mooie systemen op bedacht die, zodra een wiel dreigt te blokkeren, de rem- kracht kleiner maken zodat de band weer pak op de weg kan krijgen, maar het bleef toch behelpen. Nu heeft de eerbiedwaardige firma Daimler-Benz een grondanker uitge vonden dat een radicale oplossing biedt, en het is weer typisch zo'n ei van Columbus waar iedereen op had kunnen komen: vergroot in noodge vallen dat contactoppervlak tussen au to en weg. Bevestig onder het chassis een of meer degelijke luchtzakken die in geval van nood bliksemsnel worden opgeblazen en dan met hun hele op pervlak over de weg schuren. In dat oppervlak kunnen nog groeven of spijkers worden aangebracht, en de slijtlaag is zo degelijk dat de remzak- ken meermalen kunnen worden ge bruikt. Wie niet met zijn hoofd door de voorruit wil gaan bij zo'n gelegenheid moet natuurlijk wel veiligheidsgordels dragen, maar dat is tenslotte ook om andere redenen eigenlijk al erg aan te bevelen. Do New Scientist bracht het verhaal bij gelegenheid van de oc trooiverlening in Engeland (BP 1 297 347). Giftig Hetzelfde weekblad deed in Amerika een droeve boodschap op voor land bouwers en andere belanghebbenden die. omdat DDT voor het milieu zo ongezond is. minder giftige maar ver wante bestrijdingsmiddelen gebrui ken. Een daarvan heet heptachloor. maar de Amerikaanse chemicus Char les F. Hammer heeft ontdekt dat dat waarschijnlijk een stuk ongezonder is dan we denken. Wat er na toepassing met zo'n middel chemisch precies gebeurt wordt tegen woordig wel precies bekeken. En zo is algemeen bekend dat heptachloor zo wel in planten als in dieren wordt omgezet in het voor vliegen nog wat giftiger heptachloorepoxide, in de wandeling HE. En dus worden voe dingsmiddelen en eventuele bedreigde dieren in voorkomende gevallen net jes onderzocht op de aanwezigheid van HE-resten. Maar we hebben niet ver genoeg gekeken, vreest Hammer. Want HE wordt onder invloed van zonlicht omgezet in nog een derde verbinding. HE-keton. of kortweg HEK. Dat is om verschillende redenen ver velend. Ten eerste wisten we het niet, en hebben ons dus gerustgesteld met cijfers over resten HE, terwijl naar schatting 90 procent van het gebruik te heptachloor HEK wordt. Ten twee de blijkt HEK nog eens aardig wat giftiger te zijn dan HE, niet alleen voor vliegen maar ook voor muizen, een aanwijzing dat het voor mensen ook wel minder gezond zal zijn. Ten derde is HEK een heel stabiele ver binding, die bovendien tamelijk vluchtig is, zodat zij zich gemakkelijk op ruime schaal verspreidt. En dat is dan weer iets dat HEK met DDT gemeen heeft, wand ook de wereldwij de verspreiding van DDT (tot in de spreekwoordelijke penguins op de Zuidpool) komt voor een belangrijk deel door damptransport tot stand. Jammer, maar als het allemaal zo blijkt te zijn als het er uitziet is er alweer een bestrijdingsmiddel dat we maar liever niet moeten gebruiken. Ironisch De diepere bedoelingen van het on derzoek van maan en planeten komen maar niet aan bod, en we geloven er langzamerhand ook niet meer in, rap porteerde onlangs een groep mismoe dige wetenschapsmensen aan de NA SA. Waar het eigenlijk het meest om ging. schreven zij, was het uitrafelen van de oorsprong van ons zonnestel sel. Maar hoewel we op de maan ontzet tend boeiende dingen hebben gevon den. zijn we op dat punt weinig wijzer geworden. Want in ieder geval gedurende de eerste helft van zijn bestaan is de maan geologisch verras send actief geweest, en ongeschonden materiaal uit die prille begintijd lijkt er niet te vinden. Om van Mars maar te zwijgen, want de foto's van onze buurplaneet maken duidelijk dat ook die een bewogen verleden achter de rug moet hebben. Er zit maar één ding op, schreven de geleerden, we zullen naar de kleine brokstukjes van het zonnestelsel moe ten gaan kijken, naar de asteroïden. Misschien is daar nog iets aan te zien. ben. Daarom staat op de zijkant ook altijd dat je ervoor moet zorgen dat de zaak niet te warm wordt, maar dat blijkt gewoon toch niet altijd te ge beuren. De American Can Company heeft nu En met de moed der wanhoop want ruimtevaart is financieel zo populair niet meer in Amerika adviseerden zij een krachtig pro- Spuitbus Elke WERKDAG (behalve zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familie berichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. DU kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAG AVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Eventueel kunnen elke WERKDAG (behalve zaterdags) ge durende de avonduren tot 8 uur ook andere advertenties opge geven worden. I)e-/e advertenties kunnen echter niet de volgen de dag worden geplaatst. Na bovenstaande tijdstippen kunnen geen advertenties meer worden opgegeven. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwariet of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet), als mede de gewenste breedte. DRINGEND VERZOEK. Teneinde correcte behandeling te be vorderen wordt u dringend verzocht het telefonisch opgeven zo tijdig mogelijk te doen geschieden. ROTTERDAM Vrolijk, zonnig en warm van kleur. Er zouden tal van opgewekte woorden nodig zijn om een juiste omschrijving te geven van de Antilliaanse mo de, die couturier Harry Godschalk presenteerde tijdens zijn gedans te Antilliaanse modeshow. Kleding, gebaseerd op het verleden, maar bijzonder eigentijds. Gebaseerd op de nationale klederdracht van de Antillen. Om te beginnen met een klein onderdeel: de hoofddoek op de traditionele wijze geknoopt. En meni ge vrouw zou graag willen dat zij deze slag van knopen te pakken kreeg. Zonder uitzondering waren dc model len van Harry Godschalk bijzonder vrouwelijk, tot zelfs de broekpakken toe. Een tikkeltje gewaagd zo af en toe, maar zeker niet tot in excessen. Integendeel, tot in precizie uitgewerkt 'net van passé'. Om enkele voorbeelden te noemen: een broekpak van ongebleekte katoen met een jasje waarin een diepe plooi van een kleurige ruitstof verwerkt was. Diezelfde plooi was terug te vinden in de voor- en achterkant van de pantalon, waardoor deze bijna een lange broekrok leek. Een echte zon aanbidster kan het jasje uittrekken en dan verscheen in dezelfde ruitstof een heel kort mouwloos jakje. Van de stof waarin vroeger maismeel verpakt werd was een mouwloos broekpak gemaakt, agezet met oranje. Vroeger betekende het 'armoede' als men kleding droeg die van deze stof was gemaakt, 'maar dat kan ons nu niets meer schelen', zo vertelde de lady-speaker. Bijzonder charmant was een jurkje in zwart-geel. De rok had voor en achter een diepe plooi, terwijl het boven- stukje in een band rond de hals eindigde. Op dit jurkje werd een zwart hooggesloten bolerootje gedra gen. Wie werkelijk een aparte avondjurk wil hebben, zou eens een kijkje bij de Antilliaanse couturier moeten nemen. Veel stroken en rouches zijn verwerkt langs rokken en mouwen of hals. Maar zelfs vormen brede stroken in fel tegen elkaar afstekende kleuren de rok. Zo was er een wit mini-jurkje, met een rode, zwarte, groene en paar se strook, die met elkaar de rok tot op de enkels vormden. Van dezelfde kleuren werden ook de mouwen gei maakt. Opvallend was een jurk in de kleuren wit, rood, blauw, verwerkt in een 'sehuine-drop-motief' in diagonalen. Op de lange rok wordt een lang jasje gedragen met een strook aan de mou wen. gramma van onderzoek naar asteroï den en langskomende kometen. Nog geen week nadat hun rapport openbaar werd, begon het erop te lijken dat de gewenste goederen al aan de achterdeur waren bezorgd. De meteoriet die in 1969 boven Pueblito de Allende in Mexico uit elkaar spat te en waarvan brokstukken snel kon den worden verzameld, is volgens de Amerikaanse astronoom Gerald Was serburg een van de eerste klompen materie die, naar schatting 4600 mil joen jaar geleden, nog vóór de vor ming van de zon en de planeten, zich verdichtte uit de wervelende gaswolk die de basis was var. ons zonnestelsel. En daar zijn we nu voor naar de maan geweest. Koerier Een tamelijk enthousiaste aankondi ging van het voor Nederland nieuwe maandblad UNESCO Koerier stond vorige week al in deze rubriek. Maar door een kleine technische storing sloot de tekst onopvallend aan bij die over de olieplas: het kopje was wegge vallen. Dat is dan nu ingehaald. Een Amerikaanse blikindustrie heeft een spuitbus met veiligheidsventiel uitgevonden. En dat lijkt erg fijn, want de handige verpakking voor haarlak, slagroom en wat je maar wilt, heeft een vervelende eigenschap: een spuitbus kan niet tegen hitte. Er zit nu eenmaal onder druk vloeibaar gemaakt gas in, en als dat wanner wordt loopt onherroepelijk de druk op. Wanneer dat te ver gaat, bezwijkt het blik met een forse knal en dat kan heel vervelende resultaten heb- een spuitbus ontworpen met kleine kerfjes in de bovenrand. Wanneer de druk binnenin oploopt bolt de boven kant wat op, en daardoor worden de kerfjes gelijkmatig iets open getrok ken, waardoor de inhoud op een orde lijke manier naar buiten komt in plaats van een tijdje later te explode ren. De Britse vereniging van spuitbusfa brikanten, meldt de New Scientist, is op een afstand nog wat sceptisch. Dat soort ideeën zijn al veel vaker gepro beerd, zei men, en heel vaak bleek zo'n veiligheidsventiel al te gaan wer ken bij een druk die in d e verste verte nog niet gevaarlijk was, of bleek het zelfs onder alle omtandighe- den zachtjes te lekken, waardoor je in de kortste keren een lege spuitbus overhoudt, wat natuurlijk wel veilig maar ook jammer is. In ieder geval gelooft American Can dat ze het nu toch te pakken hebben drie jaar en een miljoen dollar nadat ze eraan begonnen. 'Als we van alle punten waar stukken film, voor de t.v.-serie 'Bartje' zijn opgenomen beziens waardigheden zouden maken, wordt het voor de bewoners een nare bedoening.' Nog geen maand geleden zei de heer Duinkerken van de provinciale Drentse VVV dat over de verwachte toeristentoe loop na 'Bartje' en wat gebeurt er? Tochtige jarige opa Schepers uit Odoorn heeft dat stond gisteren in deze krant zó schoon genoeg van de honderden dagjesmensen die nu al in de week ends om zijn huisje drommen, dal hij een bordje 'verboden toegang' voor de deur heeft gezet. Enquètemoeheid is een nieuw woord, bedacht door drs. D. Eisma. Er wordt zoveel afgeënquêteerd in dit land, dat de heer Eisma, staf medewerker van het sociaal-weten schappelijk bureau voor de Oost- Veluwe, tot de conclusie is geko men dat de mensen moe zijn van al dat ondervraagd worden, enquêtemoe dus. Hij heeft er een hele bundel artikelen over geschre ven, die nu zijn uitgegeven, omdat zijn bureau vijf jaar bestaat. Want wat is het gevolg van die moeheid? Je zou wel eens niet meer van de verzamelde gegevens op aan kunnen. Niet dat dat op de Oost-Veluwe al direct te zien is, maar het bureau, dat zelf van dit soort steekproeven uitvoert, moet er volgens de heer Eisma toch wel degelijk rekening mee houden. Behalve het sociaal-wetenschappe lijk bureau, legt de heer Eisma uit, zijn er nog zoveel instituten die regelmatig enquêtes houden met betrekking tot marktonder zoek, politieke partijen en ga zo maar door. In de omgeving van universiteiten komt daar nog de enquêtetraining bij, zodat de be volking als proefkonijn fungeert. Gevolg: wantrouwen en minder be reidheid tot medewerking. En wat daar weer allemaal uit kan voort komen: onpersoonlijke of zelfs on ware antwoorden. Drs. Eisma adviseert om: a. niet méér mensen bij zo'n enquête in te schakelen, dan strikt noodzake lijk is; b. de vragen tot de hoofd punten te beperken en c. waar mogelijk gebruik te maken van eerder gehouden, vergelijkbare on derzoeken. Zo'n beperking is het kenmerk van het ware meester schap, vindt hij. Waar moet dat heen, hoe zal dat gaan? De Drentse VVV ziet het ook niet meer zo zitten. De heer Duinkerken'Ik kan me voorstel len dat men hier de eerste weken erg vriendelijk is tegen de bezoe kers, maar op een bepaald moment gaat al dat bekijks je toch echt de keel uithangen. De stroom is nu al zo groot dat het gewoon ie gek wordt. En van de zomer verwach ten we zo'n enorme toeloop dat wij de kracht van Drente rust en ruimte in gevaar zien komen. Nu komen de mensen nog met eigen vervoer, maar als je weet hoeveel busondernemers uit het hele land van plan zijn bussenvol mensen hier naar toe te brengen wat moeten wij dan? De wegen zijn vrij, je kan niemand verbie den er op te rijden. Wij zijn daarom nog niet panie kerig, we signaleren heel nuchter de consequenties. Die hele Bartje- rage zou wel eens als anti-reclame kunnen uitwerken, want wie denkt hier de film op de voet te kunnen volgen, heeft het mis. Dat zeggen we nu ook al tegen de mensen. De Lange Jammer en het winkeltje zien er weer heel gewoon uit, nel als vóór de opnamen, en wie de stropershut wil zien, moet naar het openluchtmuseum in Schoonoord.' Zolang het om hotelbedden gaat, is de zaak overzichtelijk, want daar is niet meer dan een vast aantal van beschikbaar. Maar dat dagtoe- risme, dat heb je niet meer in de hand, zegt de heer Duinkerken. Alleen een andere tv-serie zou uit komst kunnen brengen, Merijntje Gijzen bijvoorbeeld, die in Bra bant gaat spelen. Maar die serie komt pas volgend jaar op het scherm. Om tien uur 's avonds weet bijna één op de vijf Nederlanders nog niet wat er die dag te land ter zee en in de lucht gebeurd is. Zij 22 procent volgens een NIPOr enquête hebben dan nog geen nieuws op de radio gehoord, op de televisie gezien of in de krant gelezen. Aan het eind van de och tend weet 61 procent nog niets van het nieuws, maar dat percentage loopt terug naarmate de dag vor dert. De radio blijkt overdag zo ongeveer even vaak als nieuwsbron gebruikt te worden als de krant, maar als het eenmaal een uur of vijf is winnen de kranten het Het t.v.-journaal is pas na achten van betekenis. f

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9