Geschil verhindert bestand in Laos Sadat schrijft onlusten toe aan linkse agitatoren Nieuwe zuiveringsgolf in Tsjechoslowakije 'Peruaanse lijn' lijkt aan winnende hand in Uruguay China's raketmacht groeit met de dag Protestantse leider pleit voor onafhankelijk Ulster Weer Rhodesische militair gedood Portugal: guerrillero's leden zware verliezen - - toll Indianen-kenners uit Brazilië blijven doorwerken JP Twee rovers gijzelden in Dallas 18 café-bezoekers TROUW KWARTET WOENSDAG 14 FEBRUARI 1973 BUITENLAND T9/10U' Ondertekening desondanks deze week verwacht' O VIENTIANE, SAIGON (UPI, Reuter, AP) Een bestandsovereenkomst voor Laos is gisteren niet ondertekend, omdat politieke geschillen niet kon den worden opgelost. Een woordvoerder van de Laotiaanse regering ver wachtte echter dat de zaak nog deze week zal rondkomen. Het zijn de oude meningsverschillen, die op het laatste moment de onderte kening van het bestand in de weg hebben gestaan. Hierbij gaat het voor al om de vorming van een door de Neo Lao Haksat de politieke vleu gel van de Pathet Lao voorgestelde 'politieke coalitieraad'. Deze zou los moeten staan van de regering en het parlement. Premier Soevanna Phoema verzet zich tegen een dergelijke raad. tenminste als die geen uitvloeisel is van de toekomstige voorlopige rege ring van nationale eenheid. Een tweede twistpunt is het begrip 'neutralisten'. Beide partijen maken hierop aanspraak. Soevanna Phoema zegt bereid te zijn de zogenaamde afgescheiden neutralisten weer tot zijn partij toe te laten en in de regering op te nemen. De Neo Lao Haksat meent echter dat onder 'neu tralisten' verstaan moet worden, zij die zich in maart 1963 hebben afge scheiden en de zijde van het 'patrio- tisch front' hebben gekozen. De strijd laaide gisteren weer fel op in Laos. Noord-Vietnam zullen binnenkort nog eens 20 Amerikanen vrijlaten, zo heeft het Amerikaanse Pentagon gis teren meegedeeld. De Zuidvietname- zen hebben gisteren een nieuwe groep van 150 Noordvietnamese en Viet- Congkrijgsgevangenen in vrijheid ge steld. Het was het plan nog eens 435 krijgsgevangenen over te dragen. Als de weersomstandigheden het toelaten zullen voor het weekeinde ongeveer 7.000 krijgsgevangenen worden uitge leverd. De uitwisseling verloopt echter nog steeds niet smetteloos. In Phoe Bai wachten sinds maandag nog honderd man op hun vrijlating. De Noordviet- name/en zeggen dat zij de krijgsge vangenen ln verband met transport problemen niet eerder dan vandaag Twpe artsen, twep verpleegsters en twee medische verzorgers, plus een bemanning van 18 man, reisden met hen mee. Op de vraag of een C-141 niet wat groot was voor slechts twee kunnen ophalen. Zuid-Vietnam zal in de komende dagen duizend vrouwelij ke krijgsgevangenen vrijlaten. Zij worden gevangen gehouden in een speciaal kamp in de Mekong-delta. Er zijn ongeveer enkele duizenden vrou welijke krijgsgevangenen in Zuid-Viet nam. De 27 Amerikanen, die maandag door de Viet Cong werden vrijgelaten, heb ben een mars van 72 uur moeten maken om Loc Ninb, de uitwisselings plaats te bereiken, zo hebben de Amerikanen gisteren meegedeeld. Door het lopen op 'Ho-Tsji-Minh-san- dalen' waren hun voeten en enJtels opgezet. Hun benen zaten vol zweren, omdat in hun schrammen vuil was gekomen. Hun gezondheidstoestand was over het algemeen goed, hoewel verscheidenen leden aan beri-beri di- senterie en malaria. Twee vrijgelaten Amerikanen zijn gis teren vanaf de Philippijnen naar huis gevlogen. Het waren een marine-offi cier, wiens moeder ernstig ziek is. en een officier van de luchtmacht, die om onbekende redenen eerder mocht vertrekken. Speciaal voor hen vloog een groot C-141-transportvliegtuig. passagiers, zei een woordvoerder: 'We menen dat ze het verdienen'. «èè-a BELFAST (Keuter. AFP) Ulster moet de stalus van een onaf hankelijk dominium krijgen. Dat is de. mening van W illiam Craig, leider van de extremistische protestantse Vanguard-beweging en woordvoerder van de Loyalistische Raad, die alle protestantse ex tremistische groeperingen omvat. Oud-premier Brian Faulkner van Noord-Ierland, leider van de Unionis tische partij, heeft op de rede van Craig gereageerd met de opmerking dat hij hem niet langer kan beschou wen als lid van de Unionistische partij. Volgens Faulkner wil de over grote meerderheid van de protestanten in Noord-Ierland de banden met En geland niet verbreken. William Craig redeneerde tijdens een rede in Belfast voor een enthousiaste menigte, dat de protestanten in Ulster nooit zullen instemmen met de aan sluiting van Ulster bij de Ierse repu bliek en de rooms-katholieke minder heid heeft bezwaren tegen de bestaan de band met Engeland. Volgens Craig hebben de protestanten en rooms-ka- tholieken in Ulster veel meer dingen met elkaar gemeen dan met de Ierse republiek. Beide bevolkingsgroepen hadden te maken met dezelfde 'Britse erfenis'. Hij spoorde de meerderheid aan bij het pleiten voor een onafhankelijk Ulster niet te denken in termen van een protestantse overheersing. Alleen samenwerking tussen de protestantse meerderheid en de rooms-katholieke minderheid in een normaal politiek klimaat kon leiden tot een gelijke verdeling van de macht. Craig veroordeelde het geweld van de afgelopen weck. waaraan vooral pro testanten schuldig waren. Hij waar schuwde echter, dat als er niet snel iets gebeurde een burgeroorlog onver mijdelijk zou zijn. Dan zou weliswaar het probleem in enkele dagen opge lost zijn. meende hij, maar dat zou ten koste gaan van een enorm bloed- YVilliam Graig bad en die prijs achtte hij te hoog. Zo'n bloedbad kon echter gemakkelijk het gevolg zijn van gewelddaden van enkelingen en die aan niemand ver antwoording. schuldig waren. Gerry Fitt leider van de sociaal-demo cratische en arbeiderspartij, de groot ste rooms-katholieke politieke organi satie in Ulster, heeft cynisch gerea geerd op de rede van William Craig. Hij herinnerde eraan dat Craig vorige week heeft opgeroepen tot de algeme ne staking die gepaard ging met een stroom van gewelddaden. Hij moet ons niet kwalijk nemen, dat wij nu in hem niet bepaald het politiek genie zien dat een oplossing voor de proble men in Noord-Ierland moet geven, aldus Fitt. SALISBURY (Reuter) Een 37-jari- ge Rhodesische militair is gisteren in het grensgebied met Zambia gedood en zes andere militairen raakten ge wond toen een landmijn ontplofte, die daar door Rhodesische guerrillastrij ders was neergelegd. Dit is gisteren in de Rhodesische hoofdstad Salisbury bekend gemaakt. Sinds op 21 december vorig jaar de guerrilla-activiteiten in Rhodesië op laaiden, zijn vier leden van de Rhode sische veiligheidstroepen omgekomen en twee burgers gedood. Twee van de vier militairen waren Zuidafrikanen die toegevoegd zijn aan de Rhodesi sche veiligheidseenheden. Volgens het regime van Ian Smith zijn tot nu toe achttien guerrillastrij ders gedood en een aantal gevangen genomen. Premier Smith heeft vorige week, toen hij de grens met Zambia heropende, verklaard, dat president Kaoenda van Zambia de verzekering had gegeven, dat Zambiaanse eenhe den hun uiterste best zouden doen infiltraties van guerrillastrijders van uit Zambia onmogelijk te maken. Ka- oenda heeft ontkend ooit zo'n toezeg ging te hebben gedaan. De landmijn die gisteren ontplofte, la g in het district Centenary, dat aan Zambia grenst. Veiligheidstroepen lijn vorige week in Chiweshe, in de buurt van Centenary een grote actie tegen de guerrillastrijders begonnen. Ian Smith heeft toegegeven, dat de Afrikanen in dat gebied de guerrilla strijders onderdak en voedsel hebben gegeven. De bevolking is bedreigd met collectieve straffen als zij de schuilplaatsen van de guerrillastrij ders niet aangeven. In Loesaka heeft een van de Rhodesi sche bevrijdingsbewegingen, de ZA- NU. een verklaring uitgegeven waarin zij zegt, dat de bases van de guerrilla strijders in Zimbabwe, de nationalisti sche naam van Rhodesië, zijn en niet in Zambia. BISSAU (AP) Portugese militairen zouden bij een tegenaanval op een groep guerrillastrijders erin geslaagd zijn deze te verrassen en zware verlie zen onder de guerrillastrijders toe te brengen, zo is gisteren In Guinee- Bissau bekend gemaakt. Volgens de berichten zouden 13 van de 100 guerrillastrijders zijn gedood m de hinderlaag en ongeveer 30 ge wond. De Portugezen zeiden een dode er twee gewonden te betreuren. MONTEVIDEO (AP. AFP. Reu ter) President Bordaberry van Uruguay heeft gisteren een onverwacht bezoek gebracht aan een luchtmachtbasis ter oplos sing van verdere meningsver schillen met de opstandige land en luchtmacht. Minister van bin nenlandse zaken, Walter Raven na. verklaarde na het overleg, dat 'president de situatie te bo ven is gekomen'. In een verklaring van de generaals, door wier optreden de crisis zes dagen geleden ontstond, werd ge zegd, dat 'overeenstemming is be reikt over de fundamentele kwesties'. Volgens de meest betrouwbare be richten hebben de strijdkrachlen Bordaberry niet gevraagd af te tre den. Als hij dit toch zal doen. moet hij volgens de grondwet worden op gevolgd door vice-president Jorge Sapelli. Het blijft echter mogelijk dat de generaals door een impasse in het verdere overleg zelf de macht in handen zullen nemen, waardoor een einde zou komen aan tientallen jaren van burgerlijk bestuur in Uruguay. Vast staat in ieder geval, dat de militairen vloed in de poli tiek in de toekomst nog groter zal zijn, dan deze in het recente verle den al was. PERUAANSE LIJN In politieke kringen in Montevi deo meent men. dat de politieke oriëntatie van het land nu in grote mate zal worden beïnvloed door de 'Peruaanse lijn' waarvan de kenmer ken werden belich* in één van de communiques van de' rebellen'. Anti-imperialisme d.w.z. absolu te vrijheid van besluitvorming, zo wel wat betreft de binnenlandse vraagstukken als die van de buiten landse politiek. Vertegenwoordiging van de strijdkrachten in elk orgaan dat te maken heeft met vraagstukken van veiligheid of nationale soevereiniteit. Anti-communisme d.w.z. de Uru- guese militairen geven te kennen, dat zij willen deelnemen aan het consolideren van de democratische en republikeinse idealen, teneinde 'de infiltratie van marx'istisch-leni- nistische doctrines of filosofieën die niet in overeenstemming met onze levenswijze zijn. te voorkomen'. verwerping van de traditionele partijpolitiek, wijziging van de economische structuren: herverdeling van de grond en het nationaal inkomen, deelneming van de arbeiders aan de leiding van de ondernemingen, strijd tegen de monopolies, ophef fing van de buitenlandse schuld. TWEE GROEPEN Voor de crisis was het leger, volgens genoemde waarnemers, in twee groe pen verdeeld de Peruaanse lijn, ver tegenwoordigd door staLchef gene raal Alvarez en de opperbevelhebber van het tweede militaire gebied, ge neraal Zubia, en de harde of rechtse lijn. Tijdens de beraadslagingen van de laatste dagen zou de Peruaanse lijn het hebben gewonnen, dankzij de steun, die tal van officieren, voorna melijk voortgekomen uit de midden klasse, aan de generaals Alvarez en Zubia verlenen. f 4 De radio-zender van de Viet Cong heeft gisteren gezegd dat de krijgsge vangenen-ruil maandag vertraagd was. omdat de communistische gevangenen goed moesten uitkijken dat zij niet werden gelikwideerd of dat ze ge dwongen werden over te lopen. Presi dent Ngoejen Van Thieu had 'zijn agenten opdracht gegeven onze man nen in het geheim te likwideren of hen te dwingen te deserteren', aldus de Viet-Cong-zender. Nixons adviseur Henry Kissinger is gisteren in Hongkong aangekomen na zijn besprekingen in Hanoi. Hij arri veerde drie uur later dan verwacht was. kennelijk door een verlenging van zijn overleg met de Noordvietna mese leiders, onder wie premier Pltam Van Don.g en onderhandelaar Le Doec Tho. Kissinger blijft twee dagen in Hongkong en vertrekt dan naar China. De politie maakte gebruik van traan gasgranaten en wapenstokken om de studenten te beletten het universiteits terrein te verlaten. Het is. nu al de derde achtereenvol gende dag dat de studenten betogen voor meer vrijheid en vrijlating van de gearresteerde studenten. Begin ja nuari zijn ruim honderd studenten aangehouden en tijdens de recente onlusten zouden opnieuw meer dan honderd studenten gevangen zijn ge nomen. De regering van president Sadat heeft extreem-linkse agitatoren verantwoordelijk gesteld voor de on geregeldheden van de afgelopen da gen. Waarnemers geloven, dat het nog maar een kwestie van tijd is, dat de politie het universiteitsterrein zal op rukken om te proberen een eind te maken aan de betogingen op de cam pus. Hoewel de universiteiten na een wlntervakantie op 3 februari weer geopend zijn, staan de- colleges nog steeds stil. Slechts enkele honderden studenten nemen daadwerkelijk aan de gevechten met de politie deel, maar in de universiteit discussiëren veel grotere groepen over de jongste ont wikkelingen. Toen begin januari de studenten eveneens ageerden tegen de politiek van geen oorlog en geen vrede die de regering van president Sadat voert, heeft de politie tenslotte nok het universiteitsterrein ontruimd en de studenten zijn toen vervroegd naar huis gestuurd. De betogende studenten eisen onder meer het recht op muurkranten in de universiteit te mogen ophangen. Een onderzoekcommissie van he par lement heeft strenge maatregelen aan bevolen tegen linkse agitatoren die verantwoordelijk zouden zijn voor de onlusten. President Sadat heeft al ge waarschuwd dat zijn geduld op is en dat nieuwe demonstraties niet geduld zullen worden. Onbekende hebben gisteren gepro beerd brand te stichten in een druk kerij van een christelijk zendingsge nootschap in Jeruzalem. Voordat er ernstige schade kon ontstaan, werd de brand geblust. Vorige week is wel veel schade aangericht in een zen dingsbibliotheek, die op de Olijfberg staat. Een groot aantal bijbels en waardevolle documenten ging toen verloren. De Israëlische politie heeft vier leden van de militante Jewish Defense League gearresteerd in ver band met die brandstichting. Israël heeft de afgelopen twee maanden twee Amerikaanse zendelingen uitge wezen. Zij hadden de vfede in gevaar gebracht door te proberen joden tot het christendom te bekeren, zo werd beweerd. Tijdschrift Aviation Week: WASHINGTON (AFP) China beschikt al over vijftig raketten met een middelgrote reikwijdte 2.400 tot 4.800 km die grote steden in Siberië kunnen treffen, zo schrijft het Ameri kaanse tijdschrift Aviation Week. Volgens het blad zal China binnen kort over een strategische raket macht beschikken, die de Russen er van moet afschrikken de Chine se kernwapenfabriek te verwoes ten. Behalve de genoemde raketten bezitten de Chinezen ook een nieuw wapen met een reiktijdte van 5.600 km, waarmee zij proeven gaan nemen. Deze rakket zou van de basis Lop Nor worden gelan ceerd en bij Zanzibar i-n de Indi sche Oceaan terecht moeten komen. Voorts worden in de bergen van West-China nieuwe bunkers ge bouwd voor de lancering van ra ketten met middelgrote reikwijdte, die de voornaamste Sowjet-steden zoals Moskou, Leningrad en Kiew zouden kunnen raken. Eveneens worden in het westen van China uitgebreide installaties gebouwd voor het ontdekken van raketlance ringen, aldus Aviation Week. De Russen zouden op hun beurt hun verkenningen boven China met behulp van satellieten van het type Kosmos en met MIG's-25 uit breiden. Verder zetten zij op de opbouw van militaire versterking in de grensgebieden van Siberië en Centraal-Azië voort. Sinds het begin van deze opbouw in 1969 zijn ruim 70 nieuwe vlieg velden en grote opslagplaatsen voor militair materieel aangelegd. De versterkingen omvatten ook taktische raketten en raketten met een reikwijdte ban 960 tot 2.4000 km. met daarnaast pantsereenhe den en eenheden van de taktische luchtmacht. De Verenigde Staten hebben aldus het Amerikaanse tijdschrift in Noofidwest-Thailand de bouw van een radarstation -voltooid, dat de vlucht van de Chinese raketten in de richting van de Indische Oceaan moet gaan volgen RIO DE JANEIRO (AFP) De ziliaanse indianenkenner Orlando lasboas heeft ontkend dat hij en broer Claudio zijn plan zijn ontslag nemen bij de Finai, de Brazilian nationale stichting voor hulp aan dianen. Het tweetal heeft zojuist tact gemaakt met een stam van re- indianen, de Krenakore, die ze druk aan het bestuderen zijn. De Braziliaanse pers berichtte onl dat de twee indianenkenners, die jaar onder de indianen in het Ann dfon ne-gebied hebben gewerkt, hun p ai 1 zouden verlaten. Ze zouden het eens zijn met de methoden, die Finai gebruikt om de indianen integreren in de Braziliaanse samejor h ving Orlando Vilasboas zei dat hij zijn broer overwegen hun werk n te leggen, 'maar nu nog niet'. star bel ng ilJPr F iteld n ee pet Rode Kruis GENEVE (UPI) Het internatiAal bben Ie Rode Kruis in Genève heeft giste meegedeeld dat het hoofd van Zweedse afdeling, tevens hoofd het Rnde-Kruiswerk in Indo-Chi vandaag op uitnodiging van Noordvietnamese Rode Kruis naar noi vliegt. De Rode-Kruisverte£ei( woordige r zal een week in Hi blijven. lop )ben steui iter use akt Drie vrijgelaten Amerikanen, die verblijven op de Amerikaanse luchtmachtbasis op de Philippijnen, hebben zich eindelijk weer eens aan een Amerikaanse krant kunnen verlustigen. Politie van Cairo recht urenlang niet studenten CAIRO Reuter. UPI) Egyptische studenten en politie hebben gisteren weer uren slag geleverd. De gevechten braken legen de middag uit, toen studenten opnieuw probeerden door liet cordon heen te breken en de binnenstad te bereiken. De ongere geldbeden duurden tol in de avond voort. dc Weens overleg WENEN (UPI) Roemenië heeft eis van volledige deelneming aan besprekingen tussen Oost en over troepenverminderingen in den-Europa laten vallen, zo heb 5001 Roemenen gisteren meegedeeld. B i karest zal echter blijven aandrin op troepenverminderingen in gehj, Europa. erve Kernproeven ua" PARIJS (DPA) De Franse ml ÏCIJ ter van defensie. Michel Debré hi aaa gisteren de kritiek van talrijke lam idel: op eventuele kernproeven van Fi krijs in de Stille Oceaan afgewei ln een vraaggesprek met het dagb Le Figaro zei de minister: 'De ve ust landen zouden ons dankbaar mowder zijn dat wij onze verdediging mof iiiseren en eventuele aanvallers wil afschrikken'. Oceanen vuiler he WASHINGTON (AFP) Na alarmkreet, die de Franse deskund Jacques Cousteau kort geleden ui ,w heeft de Amerikaanse regering ite studie gepubliceerd, waaruit blijkt nw. de vervuiling van de zeeën nog v |erj| onrustbarender is dan men over algemeen dacht. Het water van Atlantische Oceaan is bezaaid oliedeeltjes en plastic afvalstoffen. Rode Leger ht TOKIO (AFP, Reuter) ln Japai ror gisteren het proces begonnen n js t aanleiding van 'de grootste ma 0I moord in de moderne Japanse schiedenis'. Vijf leden van het Vi nigde Rode Leger staan terecht gens moord op 17 mensen. De hadden begin vorig jaar tijdens ideologische ruzie 14 van hun radi aanhangers gemarteld en daarna dood. Twee politiemannen en burger kwamen om het leven tijd een belegering van tien dagen een villa, waar de groep zich verschanst. Vei dol alc )0 1 cl Globke overleden BONN (UPI) Hans Globke, vele jaren adviseur van kanselier nauer was, is gisteren op 77-jar leeftijd overleden. Globke werd herhaaldelijk van beschuldigd, dat een belangrijke collaborateur van nazi's was. l'i Turks protest ANKARA (AP) Turkije heeft ambassadeur in Frankrijk teruggei pen uit protest tegen het oprich van een monument met als opschi.m 'De Turkse afslachting van de Ar nen'. Het monument staat in Mars le in de tuin van een Armeense ki in de omgeving van het Turkse coi laat. en brengt in herinnering Armeense bloedbad van 1915 en., Armeense verzetsstrijders, die ,c Frankrijk vielen. DALLAS (Reuter) Twee jonge schutters hebben zich gisteren overge geven aan de politie, nadat ze een hele nacht 18 mensen gevangen had den gehouden in een café in dc Amerikaanse stad Dallas. Zij waren tijdens een roofoverval verrast door de politie. Al eerder hadden de twee blanke rovers hun gijzelaars vrijgela ten. De twee overvallers werden overge haald zich over te geven na langduri ge telefoongesprekken met leden van hun families en met de commissaris van politie. De een sprak veel met zijn vrouw, de ander met zijn moeder. Het tweetal is niet ouder dan 20 jaar. De mannen werden verrast toen zij het café overvielen. Toen de politie arriveerde, gijzelden zij de café-bezoe kers en eisten een auto, die hen naar het vliegveld zou brengen. Daar zou dan een Jumbo-vliegtuig gereed moe ten staan om hen naar onbekende bestemming te brengen. Maar de poli tie weigerde op hun eisen in te gaan. Na tien uur gaven de twee jongeman nen zich over. ATHENE (AFP) Verscheidene honderden studenten vas de polytech nische school in de Griekse hoofdstad Athene hebben gisteren op het ter rein van de school gedemonstreerd tegen een maandag afgekondigde wet, die de militaire inlijving mogelijk maakt van studenten die staken of hun collega's tot staken aansporen. Van een medewerker In Tsjechoslowakije is een nieuwe zuiveringsactie begonnen, die vooral medewerkers van weten schappelijke instituten, de pers en de uitgeverijen heeft getrof fen. De nieuwe actie begon, na dat de dogmaticus Wasil Bilak, lid van het partij presidium van de Tsjechoslowaakse partij, onlangs op het ideologische congres van de partij een scherpe aanval lan ceerde op dé stelling, dat de strijd tegen' 'revisionisten en opportu nisten' in het land niet meer nood zakelijk zou zijn. Nu heeft deze strijd weer concrete vormen aangenomen. Uit Praag wordt een nieuwe zuiveringsgolf gemeld, waarbij alle voormalige partijleden, die in 1970 geschorst werden, maar nog niet uit de partij werden gesto ten, hun betrekkingen verliezen. Deze ongeveer driehonderdduizend geschor ste leden konden weliswaar in de partij geen noemenswaardige activitei ten meer ontplooien, maar behielden, in tegenstelling tot de zeventigdui zend mensen, die uit de partij werden gestoten, tot voor kort hun banen. Maar sinds enkele weken worden ook zij systematisch op straat gezet. oZ wordt uit Praag gemeld, dat de nieu we zuiveringsgolf al enkele honderden medewerkers van het Instituut van de Tsjechoslowaakse Academie van We tenschappen, de Praagse Staatsbiblio theek, enkele belangrijke uitgeverijen, kei iei ins Wasil 'Bilak musea en van de televisiè heeft ge troffen. Motieven Als beweegreden voor de huidige ont slagen worden enerzijds politieke mo tieven genoemd. Anderzijds vermoedt men, dat do nieuwe krachten, die als 'partijgetrouw kader' zijn opgeleid, nu verantwoordelijke posten kunnen gaan overnemen. Een brief van een partijfunktionaris, die het als spreek buis van de dogmatici bekend staa weekblad Triboena, onlangs public jjse de, toonde reeds het ongeduld van nieuwe kader aan. In de brief w - het sterke verlangen uitgesprolj^1 naar een definitieve zuivering wetenschappelijke instituten en s#or len. *n uu: En de voorzitter van de centrale trolecommissie van de Tsjecho gi waakse partij, Milan Jakes, wees ei red een hoofdartikel in het theoretis b i partijblad Nowa Mysl waarschuw ti op, dat er onder de partijleden n weer een zekere tolerantie best tegenover de ontmachte 'opportu ten'. Daarom is het. volgens Jak noodzakelijk deze lieden te verwijlt; ren van posten, die hun in stellen het maatschappelijke "MN van de republiek te beïnvloeden. Volgens informatie uit Praag hel)11 de nieuwste zuiveringen ook leidc wetenschapsmensen getroffen. Z »ej de voormalige president van de .'m rlemie van Wetenschappen, p n£, Frantisek Sorm; de ex-directeur .p( het Historisch Instituut, prof. J 0Vj Matsek wiens contract als 'hulpkra c volgende maand afloopt; en de mi ed( bioloog prof. Iwan Malek. Ook de pas benoemde directeur rni het Instituut voor Kernfysica, n Protjsazka, is onlangs op straat erf zet. Op een partijvergadering van instituut, liet Protjsazka weten: nn als het zelfs om Albert Einstein n- gaan, als deze politiek niet achter te' bewind van Goestaw Hoesak rjr staan, zou er ook voor hem plaats meer zijn op zijn instituut'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8