Bewoners dwarsbomen bouwplan 'voor buitenlandse werknemers Grofsmederij ontslaat nog dertig man Nieuwe uitbreiding Rijnsburg ligt in de Kamphuizerpolder Leidse bevolking weer naar de doorlichting ader Abraham bij Loi Door hagel verblind Nieuwe Leidse Courant Ambtenaar kreeg vaas naar hoofd LEID A TO-SPORTPRIJS BOX ASTABS-EBBC 151 TROUW /KWARTET WOENSDAG 14 FEBRUARI 1973 REGIO L3 'Geen discriminatie, maar uit humane overwegingen' 'In de indirecte sfeer" Van een onzer verslaggevers KIDEN Het plan van de Stichting Migrantencentra om ongeveer 150 buitenlandse werknemers te huisvesten in het voormalige maga- jijn van Vroom en Dreesmann aan de Herengracht, ontmoet veel verzet bij een aantal bewoners in de onmiddellijke omgeving van het pand. Zij overwegen middels een handtekeningen actie het plan te pari Iwarsbomen, indien de raad binnenkort akkoord zou gaan met een lo subsidievoorstel tot verbouwing. de jfeld ïopli ook op ld b! ai 'i m k 1 at tl ;en winkelier, die als woordvoerder in de gegriefde bewoners optreedt, >eft hierover onlangs een onderhoud ïehad met de secretaresse van me- rouw Den Haan (wethouder crm). loewel hij uitdrukkelijk verklaart de actie niets met discriminatie te jen heeft, meent hij toch dat 150 Jtenlandse werknemers in één pand jjn klanten zou afschrikken'. Hij >gt de ervaring te hebben dat de uitenlandse werknemers vaak voer iun deur gaan zitten, hetgeen hij niet rorderlijk voor zijn zaak vindt. Ook irziet hij moeilijkheden met be- ikking tot de parkeersituatie op de lerengracht, en het grote aantal vuil- ■f iszakken dat voor het gebouw zal omen te staan. Namens de bewoners -nft hij de gemeente verzocht 'eerst diepgaand onderzoek in te stel- Niettemin vertelde hij ons giste- en: 'Als het doorgaat, zullen wij het egengaan. Uit humane overwegingen oor beide partijen'. lej naken 2' '"Ir/ mi rel itgel alli ge- t wij kufej emidi k kufevoi bij; af etrei en) n v; de en zi t, die el - 01 dit hele auto' khede li •a leeft i b en :i en ie uit geen wa innen lijke etertf, ijk pei :n gi uur leen sta a week verl maar n, nl. n van nelheipe t noi T. Sto te Gi Verbetering lij een andere winkel hetzelfde ge en vduid: geen discriminatie, 'maar wel ang voor de klanten. 'Het is geen and om in te wonen. Ik ben bang oor brandgevaar. In de Groenesteeg allen ze trouwens vrouwen en meis in es lastig. Ik ben bang dat er geen lant meer komt'. Nog een bewoner: Als je 150 Nederlanders in een ge- iuw in Rome neerzet, zijn het ook een brave jongens.' e >e heer P. Danz van de Stichting :r ligrantencentra, die belast is met de 1 me uisvesting van buitenlandse werkne- lers, uit bij het horen van dit ver aal eerst een teleurstellende lach. egt dan: 'Ik neem aan dat de mensen iezelfde opmerkingen niet maken ver de grote studentenflat, die aan e Oude Vest verrijst. Wat die vuil- •kniszakken betreft, in de 2e en 3e roenesteeg zitten momenteel even ed buitenlandse werknemers. En aar hoor je nooit was. Weten de ïensen trouwens hóe ze daar zitten? e moeten er maar eens gaan kijken, et zijn gewoon krotten, waar ze doo oor particuliere huiseigenaren zijn Daar klaagt niemand over. fij willen hierin juist verbetering rengen. Wij zouden buitenlandse •erknemers het liefst onderbrengen het particuliere huizenbestand, op en manier zoals dat ook bij studen- ?n gebeurt. Gewoon een stukje inte- ratie, niet allerlei specifieke gebou- en en zo. Maar in ons huidige bestel dat ten enen male onmogelijk.' Voonflat ioals bekend heeft de Stichting Mi- rantencentra de doelstelling voor een goede huisvesting van buitenlandse werknemers zorg te dragen. Gezien de onaanvaardbare situatie, waarvan in dit opzicht in Leiden sprake is, heeft zij reeds lange tijd het plan om in de onmiddellijke nabijheid van de in aanbouw zijnde studentenflat aan de Oude Vest nieuwbouw te gaan plegen. De financiering hiervan is echter nog dermate onzeker, dat men voorlopig meer vertrouwen heeft in het pand Herengracht dat voor bijna 4 ton te koop staat. Docr middel van geldle ningen (onder gemeentelijke garan tie) en financieringsmogelijkheden, van het ministerie van Volkshuisves ting (een speciale regeling voor in stanties die op non-profit basis wer ken) bestaat de kans om het gebouw aan de Herengracht nog in het vol gend jaar om te toveren tot een complete woonflat. De bedoeling is het gebouw op te delen in wooneen heden voor vier personen (met keu ken en wasgelegenheid, enz.) en op de benedenverdieping zouden dan o.a. een ziekenboeg en recreatieruimten kunnen worden gecreëerd. Daarvoor is op een benodigd bedrag gerekend van bijna 5 ton. Bij de gemeente Leiden is een subsidie-aanvraag in behandeling ter grootte van 112.500 waarin een rijksbijdrage van ongeveer 90.000 zit verdisconteerd. Geen brandgevaar De heer Danz: 'Die mensen hoeven zich echt niet druk te maken om brandgevaar, want reken erop dat we dat prima in orde maken. Dat zal heel wat beter zijn dan in menig particu lier pension. Maar ze moeten niet klagen over getto-vorming, want die klachten hoor je ook niet bij Studen tenhuisvesting en bij de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Wij willen alleen maar een einde maken aan de zeer slechte huisvesting van buitenlandse werknemers, zoals daar van op het ogenblik op meerdere plaatsen in Leiden sprake is. De Groenesteeg is daar een voorbeeld van. In samenwerking met de gemeen te willen we die pensions, die niet aan de verordeningen voldoen, slui ten. Dergelijke malafide huisvestings situaties moeten verdwijnen. Die mensen kunnen dan op de Heren gracht worden opgevangen.' Vervolgt: 'We zouden het allemaal veel liever anders willen. De mensen gewoon integreren, her én der' in de stad. Maar het is nog maar kort geleden dat er advertenties in de krant stonden: kamer te huur, geen buitenlanders. Waar blijf je dan? Het gaat hier om een structureel pro bleem, waar we de eerste tien, twintig jaar nog niet van af zijn'. ardij, jeeget de toi an N gezai de n scl Nedi te roi waren zag wai Asral zei leursl 'an kui tij der te boe lu voord volen houde J1IDERDORP De L.O.I. bestaat 50 aar. Bij deze leeftijd komt Vader Abraham kijken, zo wordt wel eens jgi gezegd. Dat gebeurde gisteren dan ,^ook. De heer R. Sloos, president directeur van de Leidse Onderwijs itellir.gen, kfeeg gisterochtend van it personeel een drie meter lange 'ader Abraham aangeboden, vervaar digd van de heerlijkste bakkerijgrond- loffen. Het banketprodukl van bak er Van der Krogt werd aangeboden door de dames Jongeleen en Van Wijk. Het personeel krijgt er overi gens wat voor terug. Op 23 maart lal het bijna 4C0 man sterke perso- er eem g< Her Keunil ischrijf I 'depri ervarii ren al toen zclfm te hij :en na In dit I [etoetst LEIDEN Een 19-jarige inwoner van Aalsmeer liep maandagmiddag een linkerbeenbreuk op toen hij tij dens een inhaalpoging op Rijksweg 4 in een slip raakte. Hij reed van de weg af en kwam tegen een lichtbak tot stilstand. Het slechte weer was er de oorzaak van dat twee bromfietsers uit Leiden °P de Kanaalweg kwamen te vallen. Een 18-jarige jongen wilde op het fietspad een 51-jarige man inhalen Juist toen de jongen hem passeerde kroeg hij een hevige hagelbui in hei gezicht en was even verblind. De man kreeg snijwonden aan het voorhoofd en schaafwonden aan linkerarm en been. De jongen bleef ongedeerd. LEIDEN De Koninklijke Nederlandse Grofsmederij aan de Zuid singel in Leiden zal nog ongeveer 30 mensen ontslaan. Bekend was reeds, dat aan het eind van dit jaar ongeveer 100 man zullen moeten afvloeien uit de gieterij-afdeling. Het voormalige magazijn van V D aan de Herengracht, dat de Stichting Migrantencentra wil verbou wen tot woonflat. Reeds enige jaren is men binnen het bedrijf aan het bezien hoe een renda bel voortbestaan van de Grofsmederij gewaarborgd kan worden. Hiertoe is door het bureau Berenschot een on derzoek ingesteld, waarvan onlangs aan de directie verslag werd uitge bracht. Naar aanleiding hiervan heeft de directie het personeel gistermiddag meegedeeld dat 'nog een verdere aan passing van het personeelsbestand no dig zal zijn in de indirecte sfeer,' aldus een officiële mededeling. De directeur van de Grofsmederij, ir. K. Bouman, verklaarde ons gisteren dat dit ontslag betrekking heeft op mensen, die niet direct bij het pro ductieproces betrokken zijn. 'Dus niet de werker aan de bank,' aldus de heer Bouman. Fusie Dit gaat om ongeveer 30 man. Op 22 februari en 12 maart volgt hierover een nadere bespreking met vakbonds vertegenwoordigers en de kontaktcom- missie van de ledenraad. De ongeveer 30 ontslagen gaan vallen binnen de machinefabriek, de constructiewerk- plaats en de ankerfabriek. De gieterij zal eind van dit jaar sluiten, waardoor ongeveer 100 man Ruimte voor achthonderd woningen neel een vliegreis maken naar Lon den. Later zal het jubileum officieel worden gevierd in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. ARP Alphen gaat zich bezinnen op functie van kiesvereniging ALPHEN De Anti-Revolutionaire Districtskiesvereniging vergadert op maandag 19 februari 's avonds om 8 uur in De Bron. Als spreker zal aanwezig zijn dr A. J. Vermaat, lid van de Tweede Kamer, over: Op weg naar een verantwoordelijke maat schappij. Dit is de nota, die is samen gesteld door de landelijke Contact- raad, het overlegsorgaan van ARP, CHU en KVP. Het bestuur van de kiesvereniging stelt voor een commissie 'functione ren kiesvereniging' in te stellen, die zich moet beraden over de werkwijze. Met name verwacht men van deze zeven leden tellende commissie voor stellen om de jeugd meer bij het werk te betrekken. Een der bestuurs leden wil een werkgroep opzetten, die zich gaat bezinnen op de recreatie in Alphen aan den Rijn. Mevrouw G. A. Brink-Kraan, wegens vertrek, en de heer C. van der Horst, wegens drukke werkzaamheden, heb ben als bestuurslid bedankt. Voor de eerste vacature is men nog zoekende, voor de tweede wordt de lieer P. van Essen als kandidaat voorgesteld. RIJNSBURG 'Ten aanzien van de verdere ontwikkeling van de woningbouw in Rijnsburg worden nieuwe wijken ten iioorden van het Oegstgeesterkanaal als on aantrekkelijk beschouwd. Bij de tegenwoordige oeververbindingen zou de relatie tussen een nieuw woongebied met de voorzieningen in de kern ernstig worden be moeilijkt'. Aldus de werkgroep Struktuurstudie Rijnsburg in een lijvig rapport dat dezer dagen verscheen. Een nieuwe oeververbinding zou theoretisch in Kanaalstraat kunnen worden aange bracht. Afgezien van de hoge kosten die aan een dergelijke ingreep ver bonden zijn, zou een verdere uitbrei ding van de bebouwing ten noorden van het Oegstgeesterkanaal een te grote schade aan het aanwezige kas- sengebied veroorzaken. De financiële consequenties die zijn verbonden aan" de uitbreiding van het woongebied in zuidwestelijke richting, met name ten zuiden van de Sandt- laan en ten westen van Frederiksoord, hebben vooral betrekking op de hoge aankoopkosten van dit potentiële en voor een belangrijk deel reeds als zodanig in gebruik genomen kassen- gebied. Voor de bouw van achthonderd wo ningen die in de prognose worden voorspeld, is gekozen voor het gebied bekend als de Kamphuizerpolder. Het ligt ten oosten van de bestaande kern van de bebouwing. Daarmee zou een continuering kunnen ontstaan ten aanzien van de recente ontwikkeling van Frederiksoord, die eveneens als een 'schil' rond het oorspronkelijke dorp is opgezet. Vormt Frederiksoord een 'schil' aan de zuidzijde, een be bouwing aan de Kamphuizerpolder kan leiden 'tot afronding aan de oostzijde. Voor het wonen moet onderscheid worden gemaakt tussen de bestaande woongebieden en het nieuwe gebied in de Kamphuizerpolder. Vooral in de oudere gedeelten van de bestaande kern zal het wonen zoveel mogelijk Het eigen ochtendblad voor èik protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving De Kamphuizerpolder, met de molen De Hoop. Hier ligt de toekomstige uitbreiding van Rijnsburg. OP DE BRES VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE :RS worden bevorderd. Sanering, rehabili tatie en reconstructie zullen op een aantal plaatsen noodzakelijk zijn. Dit geldt uiteraard met name voor het gebied dat wordt begrensd door Lan- gevaartKanaalstraatPetronella van SaxenstraatNoordwijkerweg BrouwerstraatOegstgeesterweg en Sandtlaan. Op een aantal punten, bij voorbeeld Anemonenstraat, Irissen- straat en Narcissenstraat, kan de verbetering van het woonmilieu be perkt blijven tot herprofileren van straten en het inrichten van beschei den speelgelegenheden. De oostelijke begrenzing van het toe- komszige woongebied Kamphuizerpol der wordt gevormd door de denkbeel dige lijn die op een afstand van 200 meter uit de as van rijksweg Den Haag-Amsterdam moet worden aange houden als bebouwingsgrens om rede nen van verkeersveiligheid. De noor delijke begrenzing wordt gevormd door de Vliet en de Oegstgeesterweg met de daarlangs gelegen bebouwing. De westelijke begrenzing door de oostgrens van het huidige kassenge- bied, terwijl als zuidelijk begrenzing is gekozen voor een lijn, die in het verlengde ligt van de zuidgrens van het woongebied Frederiksoord. Daar bij kan tussen de toekomstige nieuwe woonwijk en de bebouwing in Oegst- geest (Indische Buurt) een royale groene zone vrijblijven. waarmee het aaneengroeien van Rijnsburg met Oegstgeest kan worden voorkomen. De omvang van het betreffende ge bied is zodanig, dat uitgaande van een bebouwing van 100 procent eengezins huizen, voldoende ruimte kan worden gevonden voor de in de prognose vermelde achthonderd te bouwen wo ningen. op straat zullen komen te staan. Over het voortbestaan van de kettingfa- briek. waar 55 mensen werkzaam zijn, wordt nog druk onderhandeld. Mocht een fusie er uiteindelijk toch niet in zitten, dan zal spoedig een definitieve beslissing over de kettingfabriek wor den genomen. ROELOFARENDSVEEN 'U mag blij zijn dat u uitkering krijgt. Dan gaat het niet aan met bloemvazen te gooien', verweet de Haagse politie rechter een 29-jarige betonwerker uit Roelofarendsveen, die in het gemeen tehuis geducht te keer was gegaan. Hij smeet een met water gevulde vaas naar het hoofd van een ambtenaar van de sociale dienst, die aan zijn hoofd werd getroffen. Dat had hij gedaan uit protest tegen verlaging van zijn uitkering. 'Dat is een kras staaltje van onbe schoft optreden', kwalificeerde de rechter. 'Hij is een onsympathieke man en ik moest bij hem komen. Hij zou er geen werk van maken en nu flikt hij me d'it weer', zei verdachte. 'Het is de officier die u dat flikt, als u het zo Wilt noemen en u verdient het dubbel en dwars', gaf de rechter te kennen. Verdachte beriep zich er op, dat hij later excuus had aangeboden. De man die eerst allerlei uitkeringen ontving, zou verlaging krijgen van het bedrag en toen de ambtenaar bezig was de reden uit te leggen, smeet de betonwerker met de vaas. 'U weigerde werk te aanvaarden in AJpben en u hebt reeds eerder mishan deling gepleegd en ruzie gemaakt', aldus de officier. Over schadevergoe ding voor de vernielde bril, had ver dachte niet gesproken. Volgens mededeling van de betonwer ker, wil hij nu in de antiekhandel. 'Een gevaarlijke bezigheid', consta teerde de politierechter. De officier eiste twee weken gevange nisstraf. De rechter veroordeelde tot 150 boete en de twee weken gevangenis straf voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar. Visserijberichten SCHEVEOINGEN, 13 februari Visserijbe richten. Besommingen trawlers: SCH 33. 42750. Noteringen per 40 kg: scijelvis I 70-76, II 65-75, wijting gestr 48-52, hake m 130-150. kabeljauw m 51-60, i 60-G2, ii 65-66, iii 75- Per 100 kg: kabeljauw gr 130-140, koolvts gr 98-100. leng gr 80-85. Verwachte aanvoer voor woensdag: Uit de noord SCH 118. Aan de dinsdagmarkt werden te IJ- muiden aangevoerd: 3945 kg. tong, 42 kisten tarbot, 780 kisten kabeljauw, 1225 kisten schol, 1580 kisten kool vis, 405 kisten wijting, 366 kisten schelvis, 62 kisten schar, 15 kisten leng, 70 kisten heek en 84 kisten varia. Besommingen KVV15 47.100, KW43 9.100. KW44 40.500, KW51 13.700. KW80 26.400, KW87 16.50, KW121 13.00, KW135 37.900, KW153 22.900. KVV206 19.500. VL103 16.80, VL11 19.33. VL121 22.970, VL142 15.900. VL153 18.680, IJM57 5.000. BESOMMINGEN IJMUIDEN Per 1 kg in guldens: tarbot 11,50- 10.39. grote tong 8,61-8,34, grootmid del tong 9,77-9,47, kleinmiddel tong 1081-10.54. tong I 11.79-11,57. tong II 11,47-11,13. heilbot 8,50-781. Per 50 kg in guldens: schelvis 1 102 schelvis 2 95-82, schelvis 3 67-50, schelvis 4 56-43. wijting 1 75-65. wijting 2 57-37, schar 77-39, schol 1 61-53. schol 2 72-62, schol 3 74-70, schol 4 78-61, kabeljauw 1 133-42. kabeljauw 2 125-42, kabel jauw 3 90-68, kabeljauw 4 87-72. kabel jauw 5 87-62, koolvis 1 55-49. koolvis 2 53-44, koolvis 3 56-50. koolvis 4 56-46. tarbot 340-321, griet 245-175, tongschar 179-160, haring 36. Op 6 maart begin in hal Bevrijdingskerk LEIDEN Op 6 maart begint in Leiden liet negende bevolkingsonderzoek op longtuberculose en andere longziekten, georganiseerd door de Stichting 'Fonds tot Opsporing van Tuberculose Leiden'. (ADVERTENTIE) Morgen, donderdag 15 februari - 5 MEIIIAL - uitreiking van de aan de sportman, sportvrouw of sportvereniging van het jaar 1972 MET DE REVANCHEWEDSTRIJD BASKETBALL TOP ZAALVOETBAL zaalvoetbal-wedstrijd LEIDEN - DEN HAAG 5 MEIHAL - LEIDEN boshuizerlaan aanvang precies 19.30 uur kaartverkoop v.a. 7 uur kassa's 5 meihal toegangsprijs 2,— p.p. - v.a. 14 jaar 1,50 p.p. DRC Sportstichting - Leiden Adv. aang. Leidato - Leiden Nu de tuberculose in ons land belang rijk is teruggedrongen en de sterfte en ziekte-cijfers de laagste ter wereld zijn. wordt de belangstelling voor de opsporing van andere longziekten gro ter. Omdat via het periodieke tuber- culine-onderzoek op de lagere scholen en de scholen met voortgezet onder wijs is gebleken, dat het percentage met tuberculose besmette jonge men sen steeds lager wordt, is de mini mum-leeftijd van de opgeroepemen verschoven naar 30 jaar. Door het röntgenologisch borstonder zoek meer te richten naar leeftijden, waar de afwijkingen verwacht kunnen worden, kan men het frequenter doen plaatsvinden, wat vooral voor de op sporing van tumoren van belang zou kunnen zijn. Statistisch is aangetoond, dat een snel herkennen van deze gevreesde ziekte, bijv. via een bevolkingsonderzoek of keuring, dus vóórdat er klachten zijn ontstaan, de meeste kans geeft voor genezing. De stad is in 5 sectoren verdeeld. Per sector zal eerst een algemene circulaire worden verspreid. Ongeveer een week vóór de aangege ven onderzoekdatum wordt een gea dresseerde oproep bezorgd. Het onderzoek geschiedt op de volgen de plaatsen: hal van de Bevrijdingskerk, Mont- gomerystraat, dinsdag 6 maart t.m. woensdag 14 maajt (bevolking Bos- en Gasthuiskwartier, behalve Vreewijk); zaal van de Zuiderkerk, Lammen- schansweg, vrijdag 16 maart t.m. woensdag 28 maajt (bevolking Roo- denburgerkwartier en Vreewijk): zaal van de Petrakerk, Suriname- sbraat, vrijdag 30 maart t.m. maandag 9 april (bevolking Kooikwartier); Beloftekerk, Robijnstraat, woens dag 11 april t.m. maandag 16 april (bevolking Morskwartier). het 'Hooglandse Huys', Moriaan- steeg, donderdag 26 april t.m. dinsdag 8 mei bevolking. Binnenstad Zuid, Binnenstad Noord, Stationskwartier. Boerhaavekwarticr. woonschepen en woonwagens). In de periode van woensdag 18 april t.m. woensdag 25 april zullen de be woners van 4 grote bejaardentehuizen en bijbehorende bejaardenwoningen in die tehuizen worden onderzocht. Maandag, woensdag en vrijdag van 14.00—16.30 en 17.30—20.00 uur; dins dag en donderdag van 9.0012.00 en 14.00—16.30 uur. Indien de oproep een avond tijd ver meldt en men heeft gelegenheid op een morgen- of middaguur te komen, zal dat op prijs worden gesteld. Op de oproepkaart is het gehele onderzoek programma vermeld, opdat, als men verhinderd is op de aangegeven tijd te verschijnen, zelf een andere tijd, eventueel op een andere onderzoek plaats kan uitkiezen. Voor gebrekkigen en bejaarden, die onmogelijk zelf alleen kunnen komen, is gratis vervoer per auto mogelijk. Aanvragen daarvoor bij de G.G. en O.D.. Roodenburgerstraat la, tel. 2645.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3