Wat doen we met onze 19de-eeuwse (kerk)gebouwen? De zonde van Pikkie Louw Aanvallen op kerk in Zaire Afstammeling van Confucius thans baptistenleider Trouw K wartet vandaag Positie hervormde kerkmusici geregeld Beroepfngs- werk v i Boekenetalag^ TROUW/KWARTET WOENSDAG 14 FEBRUARI 1973 door J. Kuijk DEN HAAG De bedoeling van het boek van drs. H. P. R. Ro senberg over de 19e-eeuwse kerkbouw is meer dan alleen een be schrijvende en dat is maar goed ook. Die bedoeling maakt het tot een bijzonder sympathiek boek en omwille daarvan kan zonder al te grote gewetensbezwaren heel wat onbehagen over het beschrij vende deel onuitgesproken blijven. Immers wie over onvol ledigheden begint te zeuren, roept alras de verdenking op, het goede te zien als vijand van het betere. architectuur hebben vastgesteld (voor de argumentatie verwijs ik kortheidshalve naar het boek van Rosenberg) wel met een probleem, dat in feite overigens een politiek probleem is. Stellingen De bedoeling van de schrijver is overal in de tekst tussen de regels te lezen en voor wie dat nog niet duidelijk genoeg is, blijft er nog de laatste zin van het boek: een groot deel van die 19de eeuwse bouwkunst is het waard in zijn oorspronkelijke of in een nieuwe bestemming bewaard te blijven.' Het kost weinig moeite met deze conclusie in te stemmen en nog minder om zelfs tot een zekere staat van enthousiasme te geraken als uit het titelblad van het boek blijkt dat drs. Rosenberg niet een willekeurig (zij het bestudeerd) iemand is, maar dat de rijksdienst voor de monu mentenzorg zelve dit boek mede iets van zijn eigen gezag heeft willen meegeven door er in toe te stemmen dat ook zijn naam in een verloren hoekje op dat titelblad werd afge drukt. De vreugde kent geen grenzen. Daarom maar niet al te zeer ge treurd over het achterwege laten m dit boek van een groot deel van de minder opvallende, minder monu mentale protestantse kerkbouw uit de negentiende eeuw. Met name ont breken in het boek de sobere, maar zo bijzonder functionele zaalkerken, zoals die in de jaren vlak na de doleantie zijn gebouwd. Een man als architect Rietveld bij voorbeeld, die als kind met zijn ouders meeging naar de gerefor meerde Oosterkerk aan de Malie baan in Utrecht, heeft niet lang voor zijn overlijden in een persoon lijk gesprek zich waarderend uitgela ten over de treffende eenvoud van deze kerk. Ik geloof onvoorwaardelijk aan het historisch belang van deze kerkge bouwen. Ten eerste omdat zij een illustratie zijn van de maatschappe lijke bepaaldheid waarin een groot deel van Abraham Kuypers volgelin gen toen leefde en ten tweede om dat zij door hun eenvoud en functio nalisme uit het oogpunt van bouw geschiedenis hun tijd een stuk voor uit waren. Ik noem met name de Utrechtse Oosterkerk, omdat ook deze kerk met sloop wordt bedreigd door wat gerust de 'gebruikelijke' omstandig heden kunnen worden genoemd; het teruglopen van het kerkbezoek en de ontvolking van de wijken of parochies rondom de kerk. Bovendien geldt bij dit type kerken in heviger mate dan bij de andere dat het behoud of verloren gaan de gereformeerden zelf het minst van allen schijnt te interesseren en de buitenstaanders het kennelijk ook niet zo gauw zien zitten. Die dolean- tiekerken zijn zelden een herken ningspunt van stad of dorp, omdat zij alle opsmuk en statigheid de soms pompeuze deftigheid van de negentiende eeuw missen. Geen kwaad woord over de histori sche waarde en waardering van die deftigheid, mits de waarde van de soberheid maar niet wordt miskend. Het bovenstaande geldt trouwens niet alleen voor de negentiende eeuwse kerkelijke architectuur. Ie dereen met ogen om te zien, kan het betoog gemakkelijk uitbreiden tot bijvoorbeeld het Kurhaus in Scheveningen (om iets groots te noemen) of een gewone burgermans woning of boerenbehuizing in stad of dorp. Ondertussen zitten wij als wij de waarde van de negentiende eeuwse Laten wij eerst een paar constaterin gen en stellingen op een rijtje zet ten. De dienst monumentenzorg (zie dit boek) erkent op indirecte wijze het belang van een stuk bedreigde architectuur. Bij de steeds toenemende aan dacht voor ons milieu komt er ge lukkig ook aldoor meer belangstel ling voor de stedelijke omgeving. Stad en natuur als leefgemeenschap zijn allerminst vijanden. Trouwens wat is natuur nog in dit land? In sommige plaatsen is al geble ken dat de mensen bereid zijn ach ter de kachel vandaan te komen om zich in te zetten voor het behoud van een stuk negentiende eeuws mi lieu. Een recent voorbeeld is Leeu warden. waar velen in beweging kwamen omwille van de Bonifacius- kerk van Cuypers. Er is een maatschappelijke ont wikkeling gaande (niet eens geheel los van de zich gelijktijdig voltrek kende ontkerkelijking) die om steeds meer gemeenschapsruimten vraagt. Wij kunnen ons in Nederland gelukkig prijzen met een bijzonder goede, dat is: soepel toepasbare mo numentenwet. Gereformeerde Oosterkerk te Utrecht. Eén geheel Alle vijf hier boven genoemde pun ten zullen als één geheel moeten worden beschouwd; als overwegin gen voor één beleid. Het vervelende is alleen dat het er nu meer dan ooit op lijkt dat de ongunst van de tijden zich richt tegen de hierboven bepleite eenheid. Alleen in uitzonderingsgevallen blijkt er nog wat te ritselen te zijn. Als er beslist wordt, dan is het ad hoe. Het blijkt in de praktijk voor de betrokkenen uiterst onvoorzichtig om van precedenten te spreken. En als de uitvoerende overheid van de talrijke mogelijkheden van een soe pele wet niet of nauwelijks gebruik maakt, wat heb je dan eigenlijk aan die soepelheid? De oorzaak van dit alles is geen onwil of gebrek aan medewerking van enige instantie (waarbij dan in de eerste plaats aan de rijksdienst voor de monumentenzorg moet wor den gedacht), maar veeleer aan het hele politieke complex dat hierbo ven is aangeduid als de ongunst der tijden. De monumentenwet uit 1961 is op gesteld in een tijd, toen het nog leek of alle bomen in de hemel konden groeien. Vandaar die open opstelling van de wet, waardoor het mogelijk is voor elk enigszins mooi, imponerend, lief, curieus of belang rijk gebouw (of gebouwtje) van vijftig jaar of ouder, een kaarsje te ontsteken en bijdragen te geven voor de conservering. De kater Maar de kater is ras gekomen. En dat betekent dat op het ogenblik het hele politieke denken in Nederland verschraald is tot de financieel-eco- nomische vraagstukken met voor een enkele, ongevaarlijke zonderling de mogelijkheid van een excursie op het terrein van de staatsrechtelijke vernieuwing (ongevaarlijk, alleen maar in die zin dat het niets kost). Als bijna het hele welzijnswerk heeft monumentenzorg ervaren wat het in dit ijzige klimaat betekent, dat de kosten van het werk voor zeg maar: honderd procent worden bepaald door de loon- en materiaal kosten. Produktiestijging is er niet bij en dus gaan deze kosten gelijk met de inflatie mee. Alle goede bedoelingen van de mo numentenwet ten spijt betekent het dat er op- deze manier nauwelijks groei zit in de monumentenlijst. En voorlopig kan geen minister of staatssecretaris van C.R.M. hoezeer hij persoonlijk misschien ook onder de indruk is van Rosenbergs boek, zelfs niet de helft van Rosenbergs- inventarisatie (en de hierboven be pleite uitbreiding) aan de monu mentenlijst toevoegen. Twijfelgevallen Steeds weer gaat het in twijfelgeval len om de vragen van bestemming en rentabiliteit. In de sfeer waarin deze vragen worden gesteld zijn (met de hoge toestemming van mo numentenzorg) de wonderlijkste consequenties mogelijk, zoals blijkt uit de neo-gotische Willemskerk in Den Haag, die nu aan zijn derde bestemming (na koninklijke manege en hervormde kerk) toe is in de vorm van een kantoorgebouw. Een erg gelukkige ontwikkeling il lustreert die Willemskerk niet, in zoverre op deze manier een wel erg sterke waardering uitsluitend aan de gevel van het monument wordt ge geven. Maar aan de andere kant: wie denkt aan het grote getal, gebouwen waarom het gaat en aan sombere politieke prognoses, probeert er van te maken wat er van te maken is. Wat dan al die kerkgebouwen (of gemeenschapsruimten als het straks moet) aangaat: persoonlijk zou ik er niet zoveel bezwaar tegen hebben als de dienst van de monumenten zorg bij de conservering van deze gebouwen een oogje zou dichtknij pen als een vakbekwame, oorspron kelijke vent een plan zou indienen in plaats van de objectief-kunsthisto risch, maar soms ook wel wat steriel werkende restauratiespecialist. 'De 19-ecuwse kerkelijke bouwkunst in Nederland' door drs. II. P. R. Rosenberg. Uitg. Staatsdrukkerij Den Haag; 227 pag., 208 ill.; prijs ƒ25. wordt voorgesteld. Maar hoe dat alles echter zij, het mag ons niet beletten kritisch tegenover Amerika te staan en tegen de barbaarsheden die het in Vietnam heeft aangericht. Dieren G. van Welsum Protesten (4) Protesten (3) De heer C.H. Minnema uit Stockton (Cal), haalt het nazibeest van stal dat heel wat erger gruwelen deed dan recentelijk in Vietnam gebeurde. Het is verre van mij een excuus voor de beestachtigheden van Hitier te zoe ken, maar toch moet het mij van het hart dat ik het gooien van napalm bommen, fragmentatiebommen en meer van dat fraais, met alle gevolgen van dien, minstens even erg vind als dat wat de nazi's deden. Trouwens wat hebben de Amerikanen in dat land, dat ver buiten hun eigen terri toir ligt, te maken? Bovendien, weet de heer Minnema niet dat in Zuid- Vietnam het door en door corrupte Thieu-regime door Amerika be schermd en in stand gehouden wordt tegen de wil van het Vietnamese volk in? Het is waar. in de periode '40-'45 heeft Amerika heel wat voor Neder land gedaan, al was die hulp lang niet zo altruïstisch als door sommigen C. H. Minnema is ernstig verontrust over de protesten tegen de massa moord in Vietnam. Ik begrijp volledig dat hij gegriefd is door het feit dat Amerika vaak kritiek krijgt en Rus land bijna nooit. Dat is ook fout. Maar aan de andere kant zijn het toch maar de Russen die zo verstan dig zijn geweest zich niet militair met deze zaak te gaan bemoeien in de hoop dat Amerika hier ook van af zou zien. Zo gek is het dus niet dat zij N, Vietnam steunen want zij hebben net zo goed als Amerika hun belangen te verdedigen. Hoe durft de Raad van Kerken Amerika te veroordelen het zijn toch christenen? vraagt C. H. Minnema. Juist dèèrom durft de kerk dat!!!! Laten we daar maar blij om zijn. Bergen (N.H.) Jaap Sluis Keurige lieden.. problemen: de inflatie, de dalende moraal, de stijgende misdadigheid enz. enz. Dat onze politici niet met rode hoofden van schaamte rondlopen is alleen hieraan te wijten dat ze allemaal in een kring lopen en de één zich achter de ander tracht te ver schuilen. Zo zakt het land steeds die per weg en worden straks steeds on aangenamer maatregelen nodig. 'Heft dan de slappe handen op en strekt de knikkende knieën, en maakt een recht spoor met uw voeten, opdat hetgeen kreupel is niet uit het lid gerake, doch veeleer geneze' (Hebr. 12: 12. 13). Dat is wat anders dan verstop pertje spelen op een puinhoop. Amsterdam A. J. de Bruin Billy Graham Ik wil niet discussieren over de 'fou te' oorlog in Vietnam, maar ik zou wel willen waarschuwen, toch voor zichtig te zijn met het veroordelen van mensen en inzonderheid van men sen die God gebruikt om Zijn evange lie te verkondigen. Ditzelfde zou ik willen zeggen tot de gereformeerde voorgangers die onlangs adviseerden niet meer naar Billy Graham te luis teren. Vlaardlngen A. v.d. Lee ROME (AFP) Het Vaticaau maakt zich volgens betrouwbare zegslieden zorgen over de hervatting van de aanvallen op de kerk in Zaire van de kant der officiële instanties. De situatie schijnt er ongunstiger voor te staan dan vorig jaar, toen president Moboetoe verzekerde, dat hij alleen bezwaren had tegen kardi naal Maloela. Nu schrijven de kranten over de bisschoppen als 'trawanten van de duivel' en beschuldigen zij hen ervan de nationale revolutie te saboteren. Maandag nodigde president Moboetoe de kardinaal uit voor een gesprek. Hij liet ook de voorzitter van de bisschop penconferentie van Zaire mgr. Lesam- bo, voor een onderhoud overkomen. Doch twee dagen eerder had de pers het Vaticaan ervan beschuldigd finan ciën beschikbaar te hebben gesteld voor sabotage. President Moboetoe zelf verklaarde over officiële documen ten te beschikken, waaruit zonder twijfel bleek, dat de bisschoppen een contra-revolutie voorbereidden. Vorige week legde de minister van cultuur de gehele kerkelijke pers een verschijningsverbod op. Hierdoor wer den 31 bladen en tijdschriften van rooms-katholieke en protestantse hui ze getroffen. TAIPEH Een nakomeling van Con fucius is president geworden van de baptistenconventie van Formosa. Koeng Fan Pei is in de 77e lijn een afstammling van de vermaarde Chine se wijsgeer, die eigenlijk Koeng Tsjoeng Ni heette en Koeng Foe Tse ('meester Koeng') genoemd werd. De Koeng van nu is voorganger van een baptistengemeente in Keelung. AMSTERDAM In de Lijnbaans gracht in Amsterdam is gistermiddag het lichaam opgehaald van een 49- jarige Amsterdammer, die in de nabij heid op een boot woonde. Het is niet gebleken dat er een misdrijf is ge pleegd, aldus de politie. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Wat de vier ambtenaren met hun ingezonden stuk van de 6e dezer po neren. nl. dat iedereen zou weten dat ambtenaren het keurigste soort men sen is, dat er bestaat, riekt wel heel sterk naar eigen roem! Een feit blijft in elk geval dat de ambtenaren aller minst het recht hebben zo hoog van de toren te blazen. Zij doen er beter aan zich ervan bewust worden welk een zeer bevoorrechte positie zij in onze maatschappij innemen met hun waardevaste vrij hoge pensioenen, aleer zij in protestmarsen de straat op gaan. Hierbij vergeleken zou men de op de rand van de armoede levende AOW'ers, die niet eens de vuist in protest kannen ballen omdat zij 'het staken' niet meer als chantagemiddel kunnen bezigen, zonder overdrijving met als 'op rantsoen gestelden' kun nen betitelen. En dat in die tijd van 'ongekende overvloed' waarin wij thans leven!! Den Haag M.M.A. van Raaltrn Politici Onze politici zijn erg knap. Ze weten: wat Amerika in Vietnam moet doen. Porugal in Afrika en hoe de Z. Afrikaanse blanken moeten handelen tegenover negers. Minder duidelijk wordt het hun, als het gaat om de joden in de Sovjet Unie en helemaal geen raad weten ze met Nederlandse ADVERTENTIE Verschenen TEKST EN UITLEG. 10 bijbelstudies met gespreksmogeltjk- den voor jongeren- en andere groepen. Nog leverbaar: SAMEN LEZEN II. 10 bijbelstudies met gespreksmogelijk- heden voor Jongeren- en andere groepen. LCGJ, postbus 99. Driebergen. Bestellingen: ƒ3.- op giro 47 50 60 t.n.v. gereformeerd jeugdwerk. Driebergen, o.v v. Tekst en Uitleg of Samen Lezen II. door H. Biersteker Op 30 januari luidde het opschrift van een hoofdartikel in het gematigd nationalistische Zuidafrikaanse dagblad Die Burger: 'Nee. Nee, Nee!' Dat is allerminst gematigd. Zo'n emotionele kop boven een commentaar hebben we bij mijn weten nog nooit in Trouw of het Kwartet gehad: er moet nogal wat gebeurd zijn om zo'n heftige reactie op te roepen. Welnu, het is gauw verteld: op een jeugdleiders conferentie van de FAK, de Federatie van Afri kaans Kultuurverenigings, heeft de gewestelijke vertegenwoordiger van West Kaapland, Pikkie Louw. verklaard, dat de kleurlingen het grootste probleem zijn van het land. 'De kleurling is in zijn wezen kultureel een geheel ander mens. Het aantal kleurlingen met een calvinistische opvat ting is zo klein dat L.en het niet serieus in rekening kan brengen. Breng zulke mensen nu eens samen met blanken: ik moet de predikant nog zien die voor beiden kan preken', aldus de heer Pikkie Louw. Voorts werd op de conferentie onder meer uitge sproken, dat 'kleurlingen wel minder verdienen, maar dan ook alles goedkoper kunnen krijgen' en voorts dat zij 'alleen maar beperkte maar niet de volle burgerrechten kunnen krijgen eerst moe ten ze bewijzen dat ze iets voor het land beteke nen.' Het is niet zozeer dit verhaal dat de aandacht verdient, maar de woede die het heeft veroor zaakt. Nadat de hoofdredacteur van Die Burger zijn woede heeft geuit over deze 'afgrijselijke gedachten' zijn de kolommen voor de lezerspost te klein om alle verontwaardiging over Pikkies denk beelden te bevatten. Zoiets mag nooit meer voor komen. hoe kon de FAK tolereren dat de jeugd zó geïndoctrineerd wordt? En inderdaad, de FAK distanciëert zich een paar dagen later van de 'kwetsende dingen' die over een 'andere bevol kingsgroep' gezegd zijn en zal herhaling ervan zien te voorkomen. Vanwaar deze woede?, zal men zeggen. Dit is toch consequent doorgeredeneerd de dagelijkse filosofie waaronder de blanke Afrikaners leven? En zeker bij de Afrikaanse kuituurverenigingen, ontstaan in de jaren twintig tegen de dominerende Engelse invloed. Zij zijn samengebundeld tot een van de vuisten van de Broederbond, die daarna is gaan hameren op absolute blanke 'baasskap'. Volgens een studie van Sheila Peterson zijn vrijwel alle nationalistische Afrikaner organisaties bij deze federatie aangesloten, maar ook 250 kerkeraden van de drie Afrikaner denominaties. Conferenties als deze, er stond een reeks van dertig op het programma, worden meestal door deze kerken gehuisvest. Het algemene doel is de liefde aan te wakkeren voor alles wat 'eie' (eigen) is: geloof. Van -4LEI] AUTO 150 zijn De opmars van de auto in onze s leving en in 't bijzonder in deXIJ,, agglomeraties baart ongetwijfeld K zorg. Het probleem van het pari 'wa in de binnenstad dreigt onoplo subs te worden. Dat mensen die ook uit weer geld willen slaan op 'en bepaald moment misgerekend bl 'an_ te hebben (het Tabak-pakhuis a< >ee*' rand van de Jordaan) is geen i !^a De gemeente zal wel zo verst t°u' zijn hier iets goeds van te m loev zonder dat de burgerij uitgeli latc wordt aan honger naar van alle nak< auto mag problematisch gewc »uite zijn, dat neemt niet weg dat wij ijn samenleving bijna niet meer ku e?1 denken zonder dit vervoermi uite Reeds jaren lang hebben bemidi >un mensen zich van dit gemak ku 'evo bedienen en het zou wel bijzi oor: sneu zijn wanneer vandaag of mi rekl door welk soort belasting (zonder lere gressie) dan ook wat dit betreft üsza stok tussen de benen (wielen) onu ken zou worden. Bovendien va ieefl denken aan hen voor wie de b en winning er aan hangt of een zi sn'- vervulling van hun opdracht, die en: dat is misschien een cirkel - egoi door dit vervoersmiddel steeds oi oor tender geworden is. Maar dit rechtvaardigt m.i. niet het hele j0] spektakel. Dat men nieuwe auto's toonstelt en nieuwe mogelijkhed« lij freert, ontmoet bij mij geen v uid: maar wel de brallende toon die uit ang reklame voor dit middel spreekt »anc auto's duurder worden is geen oor der. Alles wordt duurder, dus wa alle de auto's niet? De mate waarin es een punt van overweging kunnen Maar wat het meest belachelijke het gegoochel met de kilometerte »uv Onbeschaamd wordt meegedeeld bepaalde wagens gemakkelijk e enkele seconden tot 200 Km per op te trekken zijn. Waar wil me uis doen? Hopelijk niet op onze w ier: die geen van alle op een gr aal snelheid dan 120 km per uur kend zijn. Hier kunnen alleen ongelukken van komen. Ik sta a het protest dat de vorige week een aantal mensen tegen de verëjusz; overtredingen gedaan is, maar hieraan zou iets te doen zijn, nl. eenvoudig het binnenkomen van gens met bepaalde grote snelhei ien paciteit te verbieden. Dat moet ne i lijk zijn. We hebben ze niet nod Iet we voelen er ons duidelijk doo dreigd. Om van onze kinderen maar te zwijgen. Iigi e eel DEN HAAG Na jarenilange onder handelingen tussen de nederlandse hervormde kerk, de koninklijke ne derlandse toonkunstenaarsvereniging en de nederlandse organistenvereni ging is overeenstemming bereikt over een regeling van de rechtspositie van de kerkmusici. Het is de bedoeling, dat de regeling nog dit jaar, waar schijnlijk met terugwerkende kracht tot 1 januari wordt ingevoerd. De regeling geeft voorschriften ten aanzien van de opleiding, benoem baarheid en bezoldiging. De regeling verdeelt de kerkmusici in drie groe pen: gediplomeerde vakmusici even eens .in het bezit van het praktijkdi ploma kerkmuziek, gekwalificeerde en ongediplomeerde amateurs. In de lu therse kerk wordt aan een analoge regeling gewerkt. De kon. ned. toonkunstenaarsvereni ging wil in samenwerking met de nederlandse organistenvereniging op 31 maart in de Geertekerk in Utrecht een feestelijke bijeenkomst houden ter gelegenheid van de aanvaarding van de regeling rechtspositie kerkmu sici door de hervormde kerk. NED. HERV. KERK Beroepen: te Oudewater: J. T. der te Middelharnis; te Sto (toez.): A. J. Wtenweerde te Gi broek. Bedankt voor Rijssen: C. vd. Ber, Katwijk aan Zee; voor Nw. Ai dam: D. Driebergen te Sellingen. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Overschiej de Kok te Meliskerke; te Lemelei Oudega (Wymbr.): J. L. Zij kand. te Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Haamstede-ZierikzeJ C. L. Starreveld te Kornhorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Beijerland: Weststrate te Meliskerke; te Oud erland: J. Mol te Hardinxveld. taal, land en volk. En dat geloof is het calvinis me. Vandaar dat Pikkie Louw er behoefte aan had aan te tonen, dat van de kleurlingen slechts een te venvaarlozen fractie er calvinistische denkbeel den op na hield. Maar dat bleek nogal een blunder te zijn. Daags daarna rekent een theoloog in Die Burger voor, dat 30 procent van hen in de Nederduitsgereformeerde Zendingskerk zit en als men de presbyterianen en congregationalisten ook tot de calvinisten mag rekenen, dan is zelfs 50 percent calvinist De preek Er komt in Die Burger nog wel een dominee opdraven die Pikkie Louw bijvalt en wijlen prof. dr. K. Dijk citeert, dat de preek geen schot in de lucht, geen klaroenstoot in de ruimte is, maar altijd een boodschap aan zeer bepaalde mensen. En de kleurlingen hebben nu eenmaal een andere achtergrond, andere dagelijkse levensomstandighe den en problemen... (de vraag hoe dat komt behandelt de weleerwaarde niet). Tegelijk schrijft een 'zuivere blanke nationalist' dat hij dominees weet die wèl voor kleurlingen en blanken tegelijk kunnen preken, namelijk kleurlingenpredikanten. bij wie hij gaarne onder het gehoor zit omdat hun preken 'glashelder en tot heil' zijn beter dan de 'geleerde verhalen uit de zwierige kathe dralen'. Uit alle boze post die Pikkie Louw met zijn vormingswerk heeft opgeroepen blijkt een duide lijke sympathie voor de kleurlingen. Vooral de bewering dat ze minder verdienen maar dan ook alles goedkoper kunnen krijgen, wordt afgestraft. Een boer die het met zulk loon voor zijn gezin zou moeten doen. zou al lang zelfmoord gepleegd hebben of in 'het malhuis' terecht zijn gekomen, aldus een briefschrijver. Illusie Toch heeft Pikkie Louw met zijn als kwetsend ervaren opmerking niet anders gedaan dan het bikkelharde dogma van de apartheid te onderstut ten dat velen ten opzichte van de kleurlingen eigenlijk liever niet gehandhaafd zouden zien. Zij proberen de scherpe kantjes eraf te slijpen en maken zichzelf wijs dat het in'de praktijk met deze barrière nog wel meevalt. De zonde van Pikkie is nu dat hij deze illusie verstoord heeft. Trouwens, die blanken die nu en dan met de gedachte spelen eens met de kleurlingen één lijn te kunnen trekken ten aanzien van de zwarte meerderheid, stuiten niet alleen op dit dogma. De leider van de Coloured Labour Party, de heer David Curry, die zojuist bestuurslid is geworden van het Christelijk Instituut, rekent de tweemil joen kleurlingen eenvoudig tot de 19 miljoen zwarten en is solidair met hen. A. van Nieuwkoop Koers west! de 'Alk' de aardbol rond. Uit| Uitgeverij C. de Boer jr, BuT Prijs: ƒ7,90. Anthony van Kampen heeft dil boek, een reisverslag van een gezagvoerder ter koopvaardij, j_ waarderend voorwoord meegegi. De eerste juli 1946 verliet de toe aa jarige kapitein Aldert van Ni*" koop, sinds z'n 28ste jaar gezag 'ej der bij de Nederlandse koopvajjJJ™' de Nieuwe Waterweg met de een als sketch getuigd stalen sch« Z'n doel was om als eerste Nedei se sportzeiler de aardbol te rol Zijn beide tochtgenoten waren bevaren. Van Nieuwkoop zag z' vensdroom wreed verstoord, w scheepje verging op de thuisreis, bij Suez op het beruchte Asraf Het had toen ruim 25.000 zeen 1 afgelegd. Deze grote teleursti gai heeft de zeeman er niet van ku weerhouden z'n ervaringen tijden bijna geslaagde wereldreis te boi stellen. Z'n relaas is boeiend, h ook een 'leerboek', dat antwoord op een uitdaging. Aanbevolen hen, die van de zilte lucht houde de zeewind niet schuwen. 'Doden met verlof' door dr. Hei Musaph. Ultg. Bosch en Keunl Baarn. 159 blz. Prijs ƒ9,50. De psychiater Musaph beschrijf dit boek. dat als ondertitel 'depn en doodsdrift' heeft, zijn ervari met zelfmoorden en zelfmoordpf gen. Deze ervaringen dateren al voor en tijdens de oorlog, toen -met name joden zelfw pleegden. Later ontmoette hij psychiater tientallen mensen na mislukte zelfmoordpoging. In dit geeft hij zijn ervaringen, getoetst de literatuur, weer. LI

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2