Kabelomroep van de baan Slxon noemt devaluatie slechts eerste stap n personen auto .rai Amsterdam 8 tm 18 februari KVP stuurt puur rood kabinet weg UW harde tocht verwacht "besa moil krant WASAUTOMATEN Engels zwicht voor Kamer die commercie ruikt SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Udink heeft Kamerverslag gewijzigd Nog dit jaar ook minimum-snelheid op autowegen In deze krant Uit ïn eigen land I l Lekke Coiuramit WOENSDAG 14 FEBRUARI 1973 53ste jaargang no. 12 ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghableven mijn hert in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT I 250 Alle bekende merken 499,- mstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er komt voorlopig geen kabeltelevisie in Nederland. Minister Engels van crm is gezwicht voor een sterke aandrang uit de Tweede Kamer en heeft besloten de lang verwachte vergunningen voor experimenten met kabeltelevisie niet te verlenen. t Westduitse regering, voorgezeten door bondskanselier Willy Brandt, bespreekt de nieuwe monotaire situatie na t besluit van president Nixon de dollar met 10 procent te devalueren. Aan de conferentietafel zitten kanselier Wil- Brandt, staatssecretaris Horst Grabert, minister Egon Bahr, staatssecretaris Hans-Otto Pöhl en minister van finan- ën Helmut Schmidt (van links naar rechts). onze financieel-economische redaclie A.SHINGTON (Reuter) De devaluatie van de dollar met 10 procent is slechts een eerste stap ar een verbetering van de Amerikaanse export-positie en naar een bescherming van het bedrijfs- en en de werkgelegenheid in de Verenigde Staten. Dit zei president Nixon gisteravond tijdens een eenkomst met de minister van financiën, George Shultz. rer president verklaarde bij de komen- onderhandelingen met handels- tners een krachtige positie te zul- innemen, als het Congres hem chtigt de invoerrechten te verho- Hij noemde de devaluatie van de ar, die voor de overgrote meerder- van het Amerikaanse volk niet •kbaar zal zijn, slechts een tijdelijke issing voor de problemen. Daarom, tei Nixon, is het zaak, dat er veelomvattende handelswetgeving 11. ister Shultz heeft gezegd, dat pre nt Nixon binnenkort voorstellen het Congres zal doen. Dit om de te banen voor internationale on- ïandelingen over verlagingen van oerrechten en de afschaffing van ere handelsbelemmeringen, ïetaire autoriteiten in de wereld van mening, dat met het besluit dollar met 10 procent te devalueren de beslissing van de Japanse rege- de yen te laten zweven de basis is igd voor het herstel van gezondere ernationale monetaire betrekkingen, tringen van het bedrijfsleven staat n evenwel niet onverdeeld gunstig mover de maatregelen. Dit geldt eraard in versterkte mate voor on- nemingen, die voornamelijk zijn gewezen op hun export naar de renigde Staten. lister Nelissen van financiën ver- :ht, dat door de besluiten de onze- heid rond het Amerikaanwe betaal- lel is weggenomen. 'Het stemt tot doening, dat hiermee de grondslag gelegd voor een herstel van gezon- internationale monetaire verhou- gen en daarmee ook voor een op- sing van de monetaire spanningen, de recente valuta-onrust ook in de hebben veroorzaakt, aldus de idsman. Het ministerie van fi- dën meent, dat het grootste be- van de maatregelen is, dat de ing van om zich heen grijpende lerkingen in handels- en kapitaal- keer is afgewend. De Nederlandse lering zal zich in nauw overleg met de Benelux-partners beraden over de gevolgen van de beslissingen voor Nederland. (ADVERTENTIE) Haal tesa moll zelfklevend tochtstrip. Snel en gemakkelijk aan te brengen. kunt bbert Sneeuwbuien Wisselend bewolkt met sneeuw- of hagelbuien, hier en daar on weer. Maximum temperaturen rond 3 graden. Krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige wind uit west tot zuidwest, in het binnenland meest matige wind. Morgen en overmorgen: afne mend buiig en plaatselijk lichte vorst in de nacht. Zon op: 07.56 Zon onder: 17.54- Maan op: 15.43 Maan onder: 06.46 (ADVERTENTIE) egroting Amsterdam LLEVSB- enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Nergens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen. „Meubel en Slaapbankencentrale", Indus triegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010-126461. (ADVERTENTIE) ENINGl SÉ4 9e°Pend 10-17 en 19-22 uur, |fi|l zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 4- $Slt TT biljetten aan N.S. stations. De minister heeft gisteravond de Tweede Kamer een brief gezonden met mededelingen over de gebeurte nissen en over de bevindingen van de regering. Op grond van deze brief zal de Kamer beslissen of zij vanmiddag, voordat minister Nelissen naar Brus sel reist voor de vergadering van de Europese ministerraad of anders don derdag een debat wijdt aan de mone taire crisis en de gevolgen daarvan voor de Nederlandse economie, de prijzen en de betalingsbalans. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) vindt dat de dollar-devaluatie het vertrouwen in de Amerikaanse munt herstelt. Dit temeer daar het besluit vergezeld gaat van budgetaire Zie verder pag. 15, 5e kolom Van onze parlementsredactie DEN HAAG Uit een onderzoek is gebleken, dat minister Udink op niet toegestane manier iets heeft gewijzigd aan het stenogra fisch verslag van zijn bijdrage aan het volkshuisvestingsdebat van de Tweede Kamer op 1 fe bruari. De Tweede Kamercommissie, die het toezicht heeft op de handelingen is gisteren tot de conclusie gekomen, dat minister Udink enkele woorden heeft toegevoegd aan het stenogram. Beslo ten is de minister om inlichtingen te vragen. De commissie had het onderzoek inge steld naar aanleiding van opmerkin gen van het socialistische kamerlid Schaefer. Hij had opgemerkt dat in de handelingen iets stond, dat volgens hem niet door de bewindsman was gezegd. Het betrof hier de mededeling van de heer Udink, dat 85 procent van de woningvoorraad een huur van minder dan 150 gulden per maand heeftDe heer Schaefer ging er van uit dat dit percentage sloeg op de wo ningvoorraad van thans, maar zag in de handelingen, dat de minister ge zegd zou hebben: naar de laatste opga ve Die opgave dateert uit 1970. Kamerleden en ministers mogen wel stijlverbeteringen in het verslag van hun betoog aanbrengen, makr geen wijzigingen die de inhoud essentieel veranderen. De PvdA-fractie is van mening dat dit wel gebeurd is. Inmiddels heeft het kamerlid Schaefer ook schriftelijke vragen aan minister Udink gesteld. Hij vraagt welk per centage woningen in Nederland een huur heeft, die minder bedraagt dan 150 gulden per maand. De plannen voor proefuitzendingen in Dronten, Bijlmermeer, Goirle, Deven ter en Zoetermeer waren reeds in een vergevorderd stadium. De minister stond op het punt om het licht op groen te zetten. Maar Kamerleden uit de KVP, ARP en PvdA, onder indruk van de gretigheid, waarmee uitgeverij en en technische ondernemingen zich op de kabeltelevisie wierpen, hebben op het laatste ogenblik elke commer ciële w ildgroei weten te voorkomen. Gevolgen onbekend Het bezwaar van de Kamerleden was vooral, dat de minister vergunningen voor proefuitzendingen wilde verle nen terwijl over de consequenties hiervan geen oordeel zou kunnen wor den gevormd. Zolang er geen beleids nota is van de regering over het vraagstukvari de kabelomroep en de regionale omroep, aldus het standpunt van de kamerleden, moet elke ontwik; keling worden tegengegaan. Het inwilligen van deze éis betekent, dat voorlopig geen voortgang kan worden gemaakt met de kabeltelevi sie. Want de nota, waarom de Kamer vraagt, en waarvan minister Klompé reeds een concept had gemaakt, is nooit goedgekeurd door de minister raad. Het nieuwe kabinet zal pas over deze zaak een beslissing kunnen ne men. De zaak %ran de kabelomroep is aan de orde gesteld door de voorzitter van de vaste Tweede Kamercommissie voor CRM, de heer Kleisterlee (KVP). De voorzitter van de bijzondere commis- DEN HAAG —Het is de bedoeling het reglement verkeersregels en ver keerstekens nog dit jaar zo te wijzi gen, dat een minimum snelheid op autosnelwegen ej een algemene maxi mum snelheid op de overige wegen buiten de bebouwde kom worden vast gesteld. Minister Udink heeft dit gis teren meegedeeld aan de vaste com missie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De formatepoging van mr. J. A. W. Burger is in een kritiek stadium gekomen nu de fractieleiders van KVP, ARP en CHU gisteravond nog eens hebben benadrukt dat zij gelijkwaar dige partijen willen zijn in een kabinet-Den Uyl. De fractieleider van de KVP, mr. F. Andriessen, voegde daar gisteravond tijdens een persconferentie nog aan toe dat hij een progressief minder heidskabinet zonder aanvulling van confessionele minsters in de wan deling een rood kabinet genoemd niet zou gedogen. De KVP-fractie zou volgens zijn mededelingen steun ge ven aan een motie van wantrouwen tegen zo een kabinet. Opmerkelijk was dat de AR-fractielei- der mr. B. W. Biesheuvel een derge lijke uitspraak niet wilde doen. Hij beperkte zich ertoe mee te delen dat in dit stadium van de formatie steun aan een dergelijk kabinet niet kan worden toegezegd. De AR-fractie heeft niet willen oordelen over een kabinet waarvan zij samenstelling en program ma nog niet kent. Volgens de AR- fractie moet de opdracht van mr. Burger zo worden begrepen dat hij eerst een uiterste poging moet doen orn een kabinet te vormen waaraan progressieven en confessinonelen als gelijkwaardige partners deelnemen. Zo lang de formateur dit werk nog niet heeft gedaan, wenste minister Biesheuvel niet te speculeren over andere mogelijke varianten. Ook in de brief die de confessionele fractieleiders gisteravond naar de for mateur hebben gestuurd, beperken zij zich tot mededeling dat aan een links minderheidskabinet zonder aanvulling van confessionelen thans nog geen steun kan worden toegezegd. Deste- meer heeft het waarnemers verwon derd dat mr. Andriessen op de perscon ferentie veel verder is gegaan door aan te kondigen dat hij zo een kabi net zou helpen wegstemmen. Dit zou ook niet in overeenstemming zijn met de meningsvorming in de KVP-fractie die juist heeft gezocht naar een moge lijkheid om het begrip gelijkwaardig heid van de partners in een kabinet- Den Uyl steeds het struikelblok tussen progressieven en confessione len in het overleg zo te verruimen sie uit de Tweede Kamer, die zich bezighoudt met de kabeltelevisie, de heer J. J. Voogd (PvdA), sprak met minister Engels af, dat er geen ver gunningen zouden worden verleend, zolang de minister niet met de Twee de Kamer het probleem had bespro ken. De bewindsman stemde met dit verzoek in, hoewel hij vond, dat de Kamer wel wat laat met haar bezwa ren was gekomen. Het is de bedoe ling, dat de ministers van CRM en verkeer en waterstaat binnenkort de Kamercommissies voor de kabeltelevi sie, voor CRM en voor verkeer en waterstaat opening van zaken geven. Hoorzittingen De bijzondere Kamercommissie komt donderdag al bijeen om agendapunten voor het gesprek met de minister op te stellen om na te gaan of met het oog op de kabelomroep nog hoorzit tingen moeten worden gehouden of andere initiatieven genomen, Dan hoopt men ook de datum te bepalen voor het gesprek met de minister. De Kamerleden hebben behoefte aan na dere informatie. Woensdag 21 februari zal de begro ting van CRM in de Tweede Kamer behandeld worden. Ook dan zal het probeem van de kabelomroep en regi onale omroep ter sprake komen. De vraag, waarom de vergunningen voor de experimentele uitzendingen via de kabel nog niet zijn verleend, hoeft dan niet meer gesteld te worden. Om de samenleving De heer Schakel (ARP), tweede voor zitter van de bijzondere commissie, is blij, dat de minister heeft toegestemd de ontwikkeling te bevriezen. Het heeft ons argwanend gemaakt, dat wij als Kamerleden de laatste tijd veel benaderd zijn door het bedrijfsleven over de zaak van de kabeltelevisie. Het was duidelijk, dat er miljoenen guldens aan de kabelomroep zijn te verdienen. Dat is voor ons een reden om nog meer attent te zijn. Trou wens, aldus de heer Schakel, het moet ons nok veel zeggen, dat nieuwsmedia en uitgeverijen zich aandienen om de kabe'.s in de grond te stoppen. Het is ons er om begonnen niet voor voldon- Minister Engels: gezwicht voor aandrang Ka mer gen feiten te worden geplaatst. Het gehele omroepbestel is op het ogen blik in geding. Op nationaal niveau is de omroepkwestie geregeld. Maar het regionaal omroepbestel weer onder graven, aldus de heer Schakel. Voor de mening van de heer Voogd (PvdA), voorzitter van de bijzondere commissie, verwijzen we naar het der de artikel in de serie over kabeltelevi sie, of pag. 7. Binnenland Bakkenist: niet opzij gaan voor acties vakbonden5 Grote actie voor lepra bestrijding 11 Buitenland Geschil verhindert bestand in Laos8 Nieuwe zuiveringsgolf in Tsjechoslowakije 8 Kerk Onze 19de eeuwse kerken 2 De zonde van Pikkie Louw 2 Sport Sportfonds Van der Kar he kelt sportbonden 13 Bockcnctalagi- Men schrijft ons Radio cn tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Commentaar Dichtbij en verder Wetenschap cn techniek Kunst Beurs Familieberichten Mr. Andriessen dat er een opening voor onderhande lingen met Den Uyl zou ontstaan. Ir de brief aan Burger wordt inder daad een nieuwe inhoud gegeven aan het begrip. In de nieuwe omschrij ving eisen de confessionelen 'een we zenlijke inbreng in het programma Voor vervolg zie pag. 5, kolom 3 Deze tekening van Dick Bruna siert de bijlage die de lezer vandaag of morgen bij de krant vindt: een 48 pagi na's tellend nummer, gewijd aan vakantiebesteding in eigen land. In het blad is een puzzelreis door de elf provin cies opgenomen, zodat op nieuw een "PUZZEL MEE"- krant is ontstaan met een grote variatie en aantrekke lijke prijzen. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN 995 996 997 998 999 1000 wie is er nu aan de beurt?' goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1