oorzichtig optimisme ia devaluatie dollar devaluatie heeft vele gevolgen Particulieren in en buiten Amerika bezitten 268 mrd Sis Nixd.cmptr. voor sasnaiw. m. elk grcmptc- syst. )llar nu 80 Ministers van financiën in Brussel bijeen Devaluatie Geldmarkt kan krapper worden weekstaat ned.bank Termen uitgelegd Ned. fondsen in New York DOW JONES INDEX Wall Street vast gestemd rw/KWARTET WOENSDAG 14 FEBRUARI 1973 FIN ANCIëN EN ECONOMIE T15/K15 finitieve oplossing valutacrises nog niet bereikt TERDAM Het besluit van de Verenigde Staten om de dol let tien procent te devalueren is in de wereld met een voor- r optimisme begroet. De Amerikaanse maatregel die, anders j bij vorige gelegenheden, opmerkelijk vlot tot stand kwam, Bt algemeen gekenschetst als een slap in de goede richting die t van een realistische instelling van de VS met betrekking tot estaande vraagstukken. Men ontveinst zich evenwel niet, dat leliswaar de kern uit de problematiek is verwijderd, maar dat definitieve oplossing voor de telkens terugkerende valuta- I nog niet is bereikt. k 20 Heys irvoort Has eI 41, Adm, Kat zoekt v.d. SCHTirote opluchting van de financi- reld maakte in de vroege morgen- - van dinsdag Georg Schulz, de kaanse minister van financiën, •ede devaluatie van de VS in 14 en tijds bekend. Een besluit, >rd genomen in overleg met de amste handelspartners van ka. Door de devaluatie is de le prijs van het monetaire goud itisch verhoogd van 38 tot per ounce (31,1 gram), indertijd kondigde Japan het tooyac®en aan de yen voorlopig te Zweven', zoals ook al het geval het Britse pond, de Canadese en de Zwitserse frank. In de •an gisteren liet de Italiaanse weten dat de lire van nu af veeft. Daarnaast zal Italië het a van gespleten deviezenmark één voor commerciële transac- één voor financiële transaoties, iven. f )uitsland, het land dat het te lijden heeft gehad van de speculatiegolf tegen de dollar, mark niet opwaarderen. De pariteit ten opzichte van alle j, met uitzondering van de dol de yen, zal ongewijzigd blijven. veest( 3 jaa tie. Hah nu ni laa vattes, 3 voor ames La R irrerdi federl. r open :e Europese valutamarkten vandaag weer open gaan, even wisselmarkt in Tokio. Gisteren •aat Jtterdi Vooi bij 1c benz betaal Bi kunt b.v. slecht m enz„ U niet t vooi jarig en ci k. Dil lotste tzaak Bo r, Rott 117. dan sonen benzii ds pi zaak. tn 1 indt bleven de valutamarkten nog gesloten. In Londen werd de valutahandel ech ter hervat. De dollar opende hier op 2,42592,4550 voor een pond, tegen een slot van vrijdag van 2,3820. Kort voor het middaguur gold een notering van $2,435. De handel had een uiterst grillig verloop. Functionarissen van het Britse minis terie van financiën hebben verklaard, dat het pond sterling voorlopig zal blijven zweven, zoals al sinds juni van het vorige jaar het geval is. Minister Barber van financiën zei in het Lagerhuis hierover: Engeland zal terugkeren naar een vaste pariteit als de omstandigheden dat toelaten. In Amsterdamse valutakringen was men niet zozeer verrast over de dol lardevaluatie als wel over de snelheid van de reactie van de VS en het percentage van de Amerikaanse deva luatie. In het niet-officiële verkeer, d.w.z. in de handel tussen de banken onderling, werd een indicatiekoers voor de dollar opgegeven van 2,9952,997. Maandagmiddag sloot de dollar niet-officieel nog op 3,08753,0925. Het ministerie van financiën heeft meegedeeld, dat de officiële koers van de dollar door de devaluatie is gewijzigd van rond ƒ3,245 in rond ƒ2,920. In Bonn, waar de slotkoers van de dollar maandag op de open markt DM 3,0625 was opende de dollar dinsdag op DM 2,96. De nieuwe officiële mid denkoers voor de dollar in de Bonds republiek is DM 2,90025, hetgeen 10 pet lager is dan de oude notering van DM 3,2225. De marge waarbinnen de dollar mag schommelen blijft 2,25 pet. De wijziging van de middelkoers moet nog officieel worden goedgekeurd door het Westduitse kabinet. Door tegenstromen AMSTERDAM De Nederlandsche Bank handhaaft het kasreservepercen- tage voor de periode 15-21 februari op nul. Uit deze maatregel leidt men in geldmarktkringen af, dat de centrale bank rekening houdt met het terugko pen van dollars, waardoor enige ver- krapping zou optreden. De goud- en deviezenreserve van de Nederlandsche Bank is in de afgelopen week met bijna ƒ400 min toegenomen als ge volg van de dollartoevloed. De geld markt is ook al door de dollarcrisis zeer ruim gebleven. Belastingbetalin gen konden hieraan geen afbreuk doen. Belastingafdrachten in de ko mende dagen zullen worden opgevan- Ijjfi gen door de maandelijkse rijksüitke- I1J ring aan gemeenten. Bespreking gevolgen devaluatie BRUSSEL De ministers van financiën van de negen EEG-landen zullen vanmiddag om 4 uur bijeenkomen. De ministerraad zal wor den voorafgegaan door een vergadering van het monetair comité van de Europese Gemeenschap. Naar verluidt, zullen ook de ministers van economische zaken en de presidenten van de centrale banken aan het topoverleg in Brussel deelnemen. Op de agenda voor de ministersconfe rentie staat als voornaamste punt be spreking van de gevolgen van de dollardevaluatie voor het Europese monetaire systeem, in het bijzonder nu ook de Italiaanse lire zweeft. Re kening wordt gehouden met de moge lijkheid, dat ook onderwerpen als het afschermen van markten en het in stellen van dubbele wisselmarkten voor het gehele EEG-gebied aan de orde zullen komen, alsook de kwestie van de EEG-landbouwprijzen. De Europese Commissie heeft in een reactie op de devaluatie van de Ame rikaanse dollar een gunstig aspect genoemd, dat de munten van de Euro pese lidstaten ongewijzigd blijven. 'Dit is niet alleen voor de interne handel gunstig, maar zal ook van invloed zijn op de voorbereidingen voor de oprichting van een Europees monetair fonds'. 'In elk geval', zo zei men, 'is door de Amerikaanse stap de monetaire eenheid in Europa be waard'. ACTIVA Vord. builenl. geld Builenl. bet. mld Vord. bultenl. gld Trekkingst IMF Disconloportef. Gekocht papier Voorsch. rek. crt. Voorschot Staat Ned. munten Bel kap. en res. Geb. en invent. Div. rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten 's Ri)ks schatkist Banken Nederland Andere ingez. Btl. geldsoorten Bultenl. banken And. met Ingez. tegenwaarde IMF Kapitaal Reserves Div. reken. Totaal Goud en deviezen Muntbiljetten Schalk p. bultenl. Dekklngsperc. In duizenden guldens 5-2-'73 12-2-'73 6 S29.540 6.829.540 onv. 4.449.1274.810.620 +361.493 2.351.6612.351.661 onv 129.636 129-636 onv onv 14.106 9.697 409 34.797 31.798 —2.999 377.3S1 377 374 7 178.930 178 930 onv. 71.749 72.417 +668 14 437.174.4.791.915 354.741 10.SS5.361.0 1.298.833 1. 326.791 85.2S6 160.S64 33.015 6.338 855 985 20.000 357.420 407.251 14 437.174 4. 13.431.808.3 13.851 75.7S .693.090—192.271 .853.136 554.303 339.638 +12.897 85.607 +321 143.554 —17.310 29.292 —3.753 2.891 —3.447 S55.985 onv. 20.000 onv. 357.420 onv. 411.252 +4.001 791.915 354.741 S17.613 +385.805 13.837 —14 onv. 73 68 —2.1 WASHINGTON Volgens een schatting van de Amerikaanse com missie voor invoerrechten bedraagt het contante dollarbezit van par ticuliere instellingen in en buiten de Ver. Staten 268 miljard. Een fractie van dit bedrag is al voldoende om een monetaire crisis te ver oorzaken. Het grootste deel van het liquide dollarbezit was eind 1971 in handen van multinationale instellingen met hoofdkantoor in de Ver. Staten. Ook de Londenaars waren zeer geïnteresseerd in het devaluatie- nieuws. 5RDAM De grenswisselkan- de ABN en de Amrobank heb- euwe koersen voor het buiten- bankpapier vastgesteld. Deze VrHH tot het tijdstip, waarop meer ur „e ikheid zal ontstaan. mswisseikan toren geven toeris- (.80 voor de dollar en de ver ijs ligt op 2,95, tegen maan- ,08 en 3,12. Voor het Engelse iggen de koersen op 7,10 (maandag: 7,357,55). De n de Amro-bank hanteren voor „male afwikkeling van het reis- dollarkoersen, die liggen tus- ,95 en 3,05. Ponden worden ize banken ingenomen voor in verkocht voor 7,55. 100.25—101.75 frank62.50— 64.50 ie frank7.15— 7.30 48.50— 51.00 I 11.50— 12.10 Har2.92— 3.02 rse frank85.50— 87.50 ie kroon 66.0068.00 kroon 47.0049.00 kroon 43.5046.50 Shilling 13.90— 14.15 4.85— 5.10 ark 74.00— 76.00 16.50— 19.50 dr9.50— 10.50 Overwinning De Amerikaanse dollardevaluatie werd in Duitsland gezien als een overwinning van de regering om de mark niet te revalueren. Staatssecreta ris Pöhl van financiën zei, dat de thans gevonden oplossing voor de mo netaire crisis niet mogelijk was ge weest, indien Europa en de VS niet bereid waren geweest in deze samen te werken. Minister Schmidt van financiën meen de, dat West-Duitsland geen nadelen zal ondervinden in de handel met zijn voornaamste Europese partners als ge volg van de jongste valuta-aanpassin gen. De voornaamste reden van de Westduitse weigering om te revalu eren was, zo zei hij, dat dit de export naar het buitenland duurder zou heb ben gemaakt. Schmidt zei voorts dat 't niet Frank rijk, maar Engeland was geweest dat zich niet bij de overig EEG-landen wenste aan te sluiten om hun valuta's gezamenlijk te laten zweven .ten op zichte van de dollar. Een dergelijke oplossing voor de monetaire crisis was nl. ook mogelijk geweest. Uitein delijk was echter voor de dollar-deva luatie gekozen. In Rome heeft de Italiaanse minister van financiën, Malagodi, gewaar schuwd, dat de thans ontstane situatie het noodzakelijk maakt de weg, die moet leiden naar de ontwikkeling van een economische en monetaire unie in Europa opnieuw te bezien. Dit omdat thans drie van de negen valu ta's van EEG-landen zweven. Van Japanse zijde is medegedeeld, dat de Ver. Staten en Europa grote druk hebben uitgeoefend op Japan om de yen op te waarderen. Om politieke redenen werd dit evenwel onmogelijk geacht. De officiële pariteit van de yen als gevolg van de dollarreval.uatie bedraagt nu 277,23 yen voor een dol lar tegen voorheen 308 yen. De Japanse minister van financiën Aichi heeft laten weten, dat de yen lange tijd zal blijven zweven. Als tot terugkeer tot een vaste wisselkoers zal worden besloten zal erop worden toegezien, dat de yen niet weer onder druk van buitenaf komt te staan. De effectenbeurs van Tokio daalde dins dag op het bericht van de dollarreva luatie. De Belgische minister van financiën. De Clercq, meent dat de oplossing die voor de monetaire moeilijkheden is gevonden, 'onder de huidige omstan digheden de minste problemen geeft'. De Belgische regering houdt de situa tie zorgvuldig in het oog maar ziet op het ogenblik geen reden iets aan de pariteit van de frank te veranderen. In Bern hebben bevoegde zegslieden laten weten dat de nieuwe officiële pariteit wan de Zwitserse frank, zodra de tijd gekomen is om weer een vaste wisselkooers te bepalen, gebaseerd zal worden op de oude middenkoers ten opzichte van de dollar, te weten 3,84 frank. Voorlopig bblijft de Zwitserse valuta echter zweven. President Ortoli van de EEG-commis- sie heeft in Luxemburg opgeroepen tot een gemeenschappelijke actie om het wereld monetaire probleem aan te pakken. Daarbij zouden de EEG-lan den zich echter wel dienen te realise ren, dat bij een hervorming van het internationale mmonetaire systeem d gemeenschappelijke Europese identi teit behouden blijft. Devaluatie: een betaalmiddel wordt goedkoper ten opzichte van andere betaalmiddel°n. Revaluatie: een betaalmiddel wordt duurder ten opzichte van andere be taalmiddelen. Zweven: geen vaste koers voor een betaalmiddel. De koers wordt bepaald door vraag en aanbod. De centrale bank hoeft in deze situatie niet in te grijpen om door middel van steunaan kopen/verkopen de koers van een bui tenlands betaalmiddel op peil te hou den. Pariteit: wisselkoersverhouding tussen twee verschillende betaalmiddelen. Vervolg van pagina 1 en monetaire beperkingen en van een doelmatig toezicht op lonen en prij zen. De devaluatie van de dollar kwam voor bankiers en economen in Wash ington als een volslagen verrassing. Ook was men verbaasd over het be sluit van de regering verstrekkende volmachten te vragen voor handelsbe perkingen en het regeringsvoorstel het kapitaalverkeer vrij te laten. Som migen geloven dat de Japanse rege ring toch op de wisselmarkt zal in grijpen om te voorkomen, dat de koers van de nu zwevende yen ten opzichte van de dollar meer dan 20 pet. stijgt. Van de kant van de werkgeversorgani saties is men enerzijds verheugd over de genomen stappen, anderzijds maakt men zich zorgen over de concurrentie positie van Nederlandse ondernemin gen in de wereld. Het VNO noemt 3e devaluatie van de dollar en het zwe ven van de yen een realistische bena dering van de valutaproblemen. De werkgevers wijzen er op, dat door de waardevermindering van de dollar een versnelling in de verschuiving van de handelsstromen te verwachten is ten gunste van de VS. Wat Neder land betreft zal zich dit niiet alleen uiten op de binnenlandse markt, maar ook op de buitenlandse markten waar een verscherping van de concurrentie zal optreden, de grootste ondernemin gen in ons land lieten zich in onge veer dezelfde geest uit. Sterk nadelig Hoogovens, Unilever, Akzo, Heineken en Philips noemden de devaluatie van de dollar sterk nadelig voor hun con currentiepositie. Philips ziet overigens wel positieve kanten aan de waarde vermindering van de dollar. De VS iTERDAM Dat de dollar 10 procent is gedevalueerd, kent, dat de Amerikaanse enS 1 ten opzichte van andere en 10 procent minder waard (worden. Deze wijziging in ;oersverhouding kan voor veel mensen gevolgen heb- al zal maar een enkeling er irste tijd wat van merken. inten, handelaars en mensen, brood verdienen in het zoals werknemers in de i, ondervinden wel meteen aan wat devaluatie betekent, lederlandse fabrikant, die goe- aan een afnemer in de Vere- Staten levert, wordt voor zijn ineens 10 pet duurder. De van de bewuste goederen blijft Idens hetzelfde als hij voor de uatie was, maar voor die gul- moet de Amerikaanse afnemer 0 pet meer neertellen. Gevolg an is, dat de Nederlandse fa- nt nog net zoveel verdient als maar ten opzichte van lerikaanse concurrenten sterk nadeel is gekomen. gen mst xperirm ;offl 'm< ae M rika, KEI GEN i Kerken J. Ov« Se. Eim de andere kant is een Nederlan- ts. Her die goederen of grondstoffen A. Vhfe VS importeert, gunstig af. tooet zijn Amerikaanse leveran- een gelijk gebleven bedrag in rs betalen, maar die dollars kan 'ij zijn bank nu 10 pet goedko- betrekken. o* "ei alleen goederen, zoals graan, mes of computers worden in- itgevoerd, dat geldt ook voor De hotelier, die Ameri- gasten op zijn kamers heeft, ■ert, in het groot gezien, naar :a, zoals een Nederlander, die de Panam vliegt een dienst geleverd krijgt, dus hem voor Ne derland invoert. Het vervelende van de Amerikaanse devaluatie voor Nederland is, dat wij veel meer diensten aan de VS leveren dan de Amerikanen aan ons. Een belangrijke leverancier van diensten is de KLM. De vorige deva luatie van de dollar, in december 1971, kostte de nationale luchtvaart maatschappij 13 miljoen gulden, om dat de geïncasseerde dollars van de Amerikaanse passagiers minder ople verden. Tenminste zolang de tarie ven niet werden aangepast, wat de vorige maal na enkele maanden in derdaad gebeurde: zij stegen ter compensatie met 5 pet. Alle tarieven van de KLM luiden in dollars, maar het zou voor de maat schappij wel heel ongunstig zijn, als een Nederlander, die van Amster dam naar Rome vliegt, eerst zijn guldens in goedkoper geworden dol lars omwisselt en daarmee zijn tic ket koopt. Daarom heeft de KLM bepaald, dat alleen in de VS met dollars betaald mag worden. Elders moet ieder zijn kaartje in de eigen valuta kopen. Een andere getroffen Nederlandse bedrijfstak is de scheepvaart. De vrachttarieven zijn uitgedrukt in dollars en leveren minder op. Toch is daar na enige tijd nog wel een mouw aan te passen, zoals de erva ring na de vorige devaluatie leert. De scheepvaartmaatschappijen, ver zameld in de zg. 'conferences', pas ten, net als de luchtvaartmaatschap pijen, hun tarieven aan de nieuwe situatie aan. In de cruisevaart be staat zo'n conference niet, zodat daar geen aanpassing plaats vindt. De nadelige gevolgen hiervan merkt een maatschappij als de Holland Amerika Lijn. Meer dan 90 pet van de cruise-passagiers bestaat uit Ame rikanen. Na de vorige devaluatie zei de direc tie. dat iedere procent waardever mindering van de Amerikaanse munt het concern 900.000 1 miljoen kost en een woordvoerder zei. dat deze cijfers ruwweg ook nu nog opgaan. Op de exploitatie van de HAL scheelt dat dus zo'n 10 miljoen ditmaal. Ook voor het toerisme naar Neder land is de devaluatie een nadeel. De Amerikaan ziet zijn hotelrekening, omgerekend in dollars met 10 pet stijgen. MAN IN DE STRAAT Wat merkt de Nederlandse man in de straat hier nu allemaal van? In eerste instantie maar heel weinig. Een enkeling gaat misschien met één van de vele goedkope charter vluchten zijn kinderen in de VS opzoeken en hij zal in het land van Uncle Sam bij uitstapjes omgere kend 10 pet minder uitgeven. De gemiddelde burger zal er echter pas op de lange duur iets van merken. Als hij in een bedrijfstak werkt, die veel naar de VS exporteert (goede ren of diensten) zit hij niet goed. Het produkt van het bedrijf, waar hij werkt, kan de Amerikanen wel te duur worden, orders of diensten vallen weg en dat kan ongunstig zijn voor de werkgelegenheid. Het is niet onmogelijk, dat Amsterdamse hotels het door gebrek aan Ameri kaanse klandizie met minder perso neel afkunnen dan vorig jaar. De consument kan een enkele keer voordelig af zijn, maar Amerikaanse artikelen liggen er niet zoveel in onze winkels. Wat het totale effect voor de Nederlandse economie be treft, de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika meent, dat onze uitvoer naar de VS net bezig was de gevolgen van de vorige devaluatie te boven te komen. In augustus 1972 lag de export nog 5 pet achter op die in dezelfde maand een jaar eerder, maar in november overtrof het cijfer dat van die maand in 1971 al met 2V3 pet. Van het feit, dat de dollar nu in ruim een jaar tijd met ruim 20 pet is gedevalueerd, zal onze handel onge twijfeld de invloed merken, aldus de Kamer. STIMULANS Voor de Amerikaanse industrie kan de devaluatie een stimulans beteke nen. Immers, alle produkten van buitenlandse concurrenten worden duurder. Dat geldt in het bijzonder voor auto's. De Japanse Datsuns en Toyota's werden bij honderdduizen den naar de VS verscheept, maar krijgen nu een hogere prijs tot vreugde van de Amerikaanse auto-in dustrie die sinds de jaren zestig magere en vette periodes afwisselt. Een klap wacht wellicht opnieuw Volkswagen. De Kever was lange tijd zeer populair in de VS, maar zag de afzet door o.m. de vorige devaluatie sterk teruglopen. In de tweede helfc van 1972 leek Volkswa gen zich net te herstellen en nu treft het bedrijf de nieuwe valuta maatregel. De geringere concurrentie voor de Amerikaanse autoindustrie is daar om zo belangrijk voor het land, omdat het wel en wee van deze bedrijfstak de hele economie in de VS sterk beïnvloedt. Dat ligt voor de hand. Denk alleen al aan de enorme hoeveelheden staal, die de auto-industrie jaarlijks verbruikt. Toch is niet alles goud wat er blinkt voor de VS. Ingevoerde grondstoffen worden duurder. Dat kan de prijzen opdrijven en daarmee de inflatie bevorderen. JAPAN In Japan heeft Toyota op het deva- luatienieuws gereageerd door aan te kondigen de produktie dit jaar te gaan beperken. Men verwacht een daling van de uitvoer naar de VS met 20 k 30 pet. Ook Matsushita, de grote fabrikant van televisietoestellen en huishoude lijke apparaten twijfelt er aan, of men in de VS wel meer dollars kan vragen voor haar produkten. Men is er zeker van, dat de uitvoer naar de VS zal dalen totdat men met nieuwe artikelen op de markt komt. De werven, die enorme tegoeden in dol lars hebben, zullen waarschijnlijk zware klappen krijgen. Overigens is het bericht over de devaluatie ingeslagen als een blik sem bij heldere hemel. Dat de yen zou worden opgewaardeerd, had men wel verwacht, maar dat het ten opzichte van de dollar ongeveer 15 pet zou worden (na een periode van zweven) had men niet verwacht. Een apart hoofdstuk vormen de ge volgen van de devaluatie voor de ontwikkelingslanden. De prijzen van de grondstoffen, zijn gedeeltelijk uitgedrukt in ponden, maar voor een ander deel in dollars. Die prij zen veranderen niet door een deva luatie en dat is zeer nadelig voor de derde wereld, die een groot deel van zijn inkomsten juist uit die grond stoffen trekt. De prijzen van de grondstoffen blijven in dollars ge lijk, maar als een ontwikkelingsland in Duitsland een machine bestelt, moet het van zijn dollars 10 pet meer uitgeven. De OPEC. de organisatie van olie producerende landen, zag dit vorig jaar in. Begin 1971 waren na veel moeite nieuwe prijzen voor ruwe olie vastgesteld, maar een jaar later, na de vorige dollardevaluatie, eisten de landen compensatie. Die kregen zij uiteindelijk ook: ruim 8 pet. Het zal ons niet verbazen, als de OPEC- landen ook nu weer hun eisen zul len stellen. ADVERTENTIE kunnen nu aan de voor de monetaire rust in de wereld nodige sanering van hun handelsbalans gaan werken, terwijl het vasthouden aan vaste pariteiten de internationale han del en het vrije kapitaalverkeer zal bevorderen. Philips spreekt zich niet uit over de gevolgen van de te ver wachten hogere koers van de zweven de yen, die de importen uit Japan zal afzwakken. Bij de Kon./Shell-groep vindt men de situatie op dit moment nog wat overzichtelijk. Gezien de be staande contracten met de OPEC zal de dollardevaluatie in elk geval leiden tot hogere prijzen voor ruwe olie, aldus de groep. Andere sectoren van het Nederlandse bedrijfsleven, die door de devaluatie van de dollar moeilijk komen te zitten zijn o.m. de zeescheepvaart, de metaal- en electro- technische industrie en de bloembol lenkwekers. Mr. R. Hazelhoff, lid van de raad van bestuur van de Algemene Bank Ne derland, is wat minder pessimistisch. Hij wijst erop, dat het totale percen tage van de gehele Nederlandse uit voer naar de VS in vergelijking met andere EEG-landen betrekkelijk klein is. Hij noemdt het een probleem, dat nog niet bekend is, wat Engeland met het pond sterling gaat doen. 'Als dat land het pond zo fixeert, dat het relatief een gunstiger exportpositie verkrijgt, wordt het voor Nederland natuurlijk moeilijk', aldus de ABN- directeur, die benieuwd is hoe de yen zich tot de dollar zal gaan verhouden. 'Het fundamentele tekort op de Ame rikaanse handelsbalans wordt n.l. voor pen groot gedeelte veroorzaakt door Japan'. In een rapport aan de financiële com missie van de Amerikaanse Senaat en aan de subcommissie voor internatio nale handel zegt de commissie voor invoerrechten dat het bedrag van $268 miljard zich vrijwel onttrekt aan het toezicht van officiële instanties waar dan ook. Het is ruim tweemaal zo groot als alle valutareserves van cen trale banken en internationale mone taire instellingen samen. Dat geld ge bruiken de centrale banken om wis selkoersen te beschermen. De midde len die particuliere instellingen in de strijd kunnen werpen bij speculaties op wisselkoersveranderingen van be paalde valuta's zijn dus veel groter. De internationale markt voor kortlo pend geld kan tamelijk nauwkeurig vaststellen waar een crisis dreigt. Het is vrij gemakkelijk na te gaan welke valuta kasmiddelen aantrekt en welke ze afstoot. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondvereer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van gis termiddag). AKZO (79.20), Hoog ovens (86). Kon. Olie 119.70-gb- 120.30 (120.70). Philips 55.60gb- 56.20gl (55.90). Unilever 151.00-151.80 (152.20), KLM 105.50-110.80 (110.50). Kon. Olie noteerde gisteren 3940% Phl,ips 1S%—18% (1771—18%). U'i 'cver S 5°%—51 48%"n 1 en KLM t 3474 (35%)Opgave duPont. Glure, Forgan. Koersen in Montreal Dom Tar Uhei Husky Na'. Gas Mass Ferguson Nai Resources Shell Canada Indusl. Sporen Utll. <lbl. Mod* 9 febr. 979.46 206.17 113.34 74.57 486.9 .2 febr. 991.57 207.13 114.04 74.57 492.7 13 febr. 996.76 206.94 113.75 74.57 493.4 Aand. om |ot. h. L. 9 febr. 19.260 17.900 1.797 1.015 474 12 febr. 16.130 19.220 1.784 1.084 410 13 febr. 25.320 22.100 1.817 887 616 NEW YORK ACF Industries Airco Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanamid Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Ani Smelt C Ref Am Tel Sc Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Bendix Bcthl Sleel Boeing Burlington Ind Can I'acafic Ry Cclanese Chase Manhattan Chesap& Ohio R Chrysler Cities Service Colgate Palmolive Colt Industries Coinmonw Edtson Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtiss Wright Curtiss Wright A Dart lnd Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) Eastman Kodak First Nat City Admiral Corp Allengheny Pow Akzona Arn Standard Anisted Ind Can Breweries Cello Chadbourn Goth Chase Select Fd Columbia Gas Cominco Cont Telephone 32% 32% 50 51 42% 42 31 31 30% 30% 28% 28% 34 34% 77'g 8% 21% 21 23 227's 21% 22% 68 68% 46 46% 26'; 27% 22 237-g 12% 33% 97% 98 20% 20 33 33% 43% 42% 46% 47% 104% 106% 178% 180% 145% 148% 71 72% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel Tel Getty Oil Gilette Cimbel Brothers Goodyear I and I Gulf Oil Illinois Centr Insilco Int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel Ling-Lemco Vougl Litton lnd Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Dougla Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nabisco Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead lnd North Am Rockw 70 71% 28 31 69% 71% 74 "74 21% 21'. 28%28%ex 111 111 V, 62% 63 21% 21% 27 V, 27% 25% 25% 24% 24% 12% 12% 448% 451 32% 33 33U)3%ex 41% 42 53% 54% 25% 23 18% 19% 26 26% 45% 4G% 9% 9% 10% 1074 8 8% 24 25% 17% 17% 42% 43 36% 37% 7114 68% 57% 57% 29% 29% 15% 15% 16 15% 29% 39% 15% 15% 29% 30 18% 19 Pac Gas and El Penn Central Pepsico Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr Procter Sc Gam hl RCA Republic Sleel Reynolds lnd Royal Dutch Pelr Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railwav Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studebaker-Worth Sun Oil Transamerlca United Aircraft United Rrands US Steel 27% 27 113'. 114% 53% 54% 19% - 38% 38', 44% 43 47% 48 85 81% 87% 88% 92% 90% 48% 49 50% 51% West Union Tel Westinghnuse El Woolworth 34% 32'', 39% 4C 26% 28% Int Bnk for Rcc 98%b 98%h lnt Flav Frag 90% 93 lnt Paper <54» 14% Kansas City lnd Kansas Power KLM Kroger Leasco Lone Star Cement Lehman 32% 33% Madison Fund 12% 12% Nat Can NY Ccnlr A North West R N Am Phillips Co Occidental Petr Standard Brands 51% Tandy 17% Union Eleclr 17% United Corps 9% United Gas 18% Western Bancorp 32% 17% 9% 18% 33%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15