ïrote actie voor epr a-best rij ding Als een vader alleen achterblijft,wie zorgt er dan voor de kinderen? Advies werkgevers |ijkt op directe orlogsverklaring' NCBO stelt voorwaarden voor pensioen-overleg \ehoopt wordt op vijf miljoen Hartevrouw-polis een verstandige erzekering voor de getromde vrouw. Arjos besDreekt samenwerking christelijke drie Personalia Staat wil kosten advertentie geding niet betalen Leiding van Nieuwe Komedie treedt af Flinke stijging van vermogensdelicten in district Breda Weer 6 Concordes door Amerikaans bedrijf afbesteld Toost op nieuwe serie Citroentjes' sO li oUW/KWARTET WOENSDAG 14 FEBRUARI 1973 BINNENLAND/KUNST Tll/Kll fan een onzer verslaggevers TRECHT Met een marathon-inzamelingsavond, uitgezonden door radio i tv en onder leiding van Mies Bouwman, hopen de organisatoren van [ederland geneest de lepra' minstens 5 miljoen gulden bijeen te krijgen ter istrüding van de lepra. 3t 12. :t 181 45-19.! 5.30 1 18.1 :s dang avond zal worden gehouden op 5 tober a.s. in de Haarlemse concert lng!: ii. De actie is een initiatief van de i irlemse club 'De praatpaal', die denneer vorig jaar bisschop Helder u uu mara naar Haarlem uitnodigde voor spreekbeurt. 'Nederland geneest lepra', zoals de actie werd ge- md, vindt plaats in het kader van leprajaar 1973. Dit jaar is het nelijk 100 jaar geleden, dat de Leidi rabacterie werd ontdekt door dr. mauer Hansen. Bovendien is het 25 ir geleden, dat het eerste bruikbare leesmiddel tegen lepra, het DDS, 1 succes werd toegepast. De actie ot i2i rdt gesteund door de reeds bestaan- 9.001 Nederlandse Lepra-Stichting, het 18I neentebestuur van Haarlem en zen- ig en missie van de Ned. herv. 14vk, de geref. kerken in Ned. en de 1 kerk. In het aanbevelingscomité iben zitting kardinaal B. Alfrink, H. A. M. Fiolet, secretaris van de ïi.t van Kerken in Nederland, luite- e en'; nt commandant Leslie P. Pindre i het Leger des Heils Nederland, rgemeester L. de Gou van Haarlem, if. J. Tinbergen, dr. W. A. Visser 't ;4-3° toft en W. H. Fokkema Andrea, jrzitter van de Nederlandse Vereni- 00-19.^ig van Kamers van Koophandel. projecten or de verdeling van de opbrengst >r verschillende gebieden en projec- in de wereld zijn vertegenwoordi- vrijZ(U s van zendinS en missie in Neder- 30 uufd en de Nederlandse Lepra Stich- benaderd. Een beam van lepra- :iali®ten beoordelen welke projec- de meeste hulp nodig hebben. Volgens de voorzitter van het actieco mité 'Nederland geneest de lepra', de heer H. van de Broek, zijn er reeds 25 projecten uitgekozen, terwijl er nog ongeveer 15 zullen volgen. Het programma van de avond in de Haar lemse concertzaal wordt samengesteld door het actiecomité. Medewerking is toegezegd door Neder landse artiesten, terwijl nog wordt onderhandeld met buitenlandse. Vast staat dat Willy Alberti, Christine Deutekom en het Metropool Orkest belangeloos zullen optreden. Het is nog niet bekend, welke omroep de tv- uitzending zal verzorgen. Rond 5 okto ber zullen de scholen bij de actie worden betrokken en op zondag 7 oktober wordt waarschijnlijk een nati onale collecte gehouden in de Neder landse kerken. Op de avond van 5 oktober zullen banken geopend zijn en inzamelings acties op straat worden gehouden. Er leven in onze wereld nog 15 tot 20 miljoen lepralijders. 'Daarom moest dit jubileum het jubileum van de schandvlek worden genoemd,' aldus de directeur van de leprastichting, de heer H. E. M. de Bok,. Volgens hem kan de lepra afdoende worden bestre den, wanneer er voldoende financiële middelen zijn. 'Lepra is een arme- mensen-ziekte, die vooral voorkomt in de ontwikkelingslanden van Azië, A- frika en Latijns Amerika'. De heer De Bok meent dat snel handelen nodig is omdat het geneesmiddel DDS, dat te gen de leprabacterie wordt ingezet, aan doelmatigheid en kracht inboet. Er zijn namelijk reeds bacteriestam men, die resistent voor DDS zijn geworden en waarop het geneesmiddel dus geen effect meer heeft. Voordat dien de werkgevers ervan uitgaan zij hiermee de wind uit de zeilen de vakbonden hebben gehaald, len zij zich vergissen. Onze leden gelukkig niet meer om te kopen een paar gulden. Ik zou het zonder betreuren, maar in plaats i de wind wegnemen zou het wel ns wind zaaien kunnen betekenen dan wordt er storm geoogst.', aldus heer Van Dijk. De verantwoorde nd voor een eventueel ongunsti- 1 ontwikkeling in de komende perio- fcwees hij dan ook bij voorbaat van I hand. fleurgesteld en gegriefd toonde de »er Van Dijk zich over de houding to de beambtenbonden, omdat zij tor de realisering van hun stand- fit verheugd gebruik maken van het Pndpunt van de werkgevers.' De pchtspositie van de beambten kon de ntste laren vooral worden verbeterd, krdat zij waren opgenomen in het "tere geheel van de Industriebon- to Zij konden daardoor meeprofite- !n van deze sterke organiaties. Ze ®rden reeds in het vooroverleg be- 'Aken en aan hun belangen wordt *t minder aandacht besteed dan die 'n de handarbeiders. 'Dat vraagt be- 'tidheid tot het opbrengen van solida- feit voor elkaar', zo meende de heer Jn Dijk. voorzitter van de Industriebond pV herhaalde, dat het de industrie- {ADVERTENTIE) Een man wiens vrouw is overleden zal een gezinshulp moeten nemen. Als hij tenminste zijn gezin bij elkaar wil houden. Dat kost hem gauw f. 600.- tot f. 1000.- in de maand. Geen probleem meer als er indertijd een Hartevrouw-polis is afgesloten. Dat kan al voor een paar gulden per week. Vraag inlichtingen bij uw verzekeringsadviseur of bij N.V. Levensverzekering Maatschappij Utrecht, Leidseweg 2, Utrecht. Tel.(030) 321222. deze bacterie zich uitbreidt moet de lepra worden uitgeroeid. In Neder land komen 400 lepralijders voor en er is een aanwas (alle lepragevallen komen van buiten de grens) van on geveer 40 per jaar, maar er is geen enkel geval van besmetting. De Ne derlandse Lepra Stichting heeft bij haar jaarlijkse inzameling van 1973 sterk geleden onder de Vietnamactie: er werd slechts 360.000 gulden opge haald. Directeur De Bok hoopt dat de grote inzamelingsactie van oktober ook deze magere opbrengst zal goed maken. DEN HAAG De Arjos houdt vrij dag 2 maart en zaterdag 3 maart in Utrecht een conferentie over de sa menwerking tussen de ARP, CHU en KVP. De discussie wordt gevoerd aan de hand van een documentatie mei als' thema 'de derde weg onder woor den gebracht'. Zaterdag zullen prof Steenkamp, voorzitter van de voorma lige contaCtraad, Coos Huijsen, initia tiefnemer van de actiegroep nieuwe partij, drs. Ad Schouten, lid van de Tweede Kamer en dr. Arend Vermaat kritische vragen van de Arjos-leden beantwoorden. Mevrouw Irasarry. die het kort geding tegen de Slaat aanspande, met haar ad vocaat mr. Bot. Van een verslaggever DEN HAAG Het kort geding dat mevrouw Yrizarry-Kraakman had aan gespannen tegen de staat over een 'discriminerende' advertentie, is giste ren hoofdzakelijk een geschil van me ning geworden over de proceskosten. Mevrouw Yrizarry wil dat de staat die betaalt. De landsadvocaat, mr. J. Pruim, was het daarmee niet eens. Volgens hem heeft de eiseres tam-tam over deze kwestie gemaakt, hoewel zij al wist dat er alleen sprake was van een fout en wist dat zij kon sollicite ren. Mr. Pruim zei gisteren dat de adver tentie. waarin een 'mannelijk jurist' gevraagd werd voor het ministerie van buitenlandse zaken, een betreu renswaardige vergissing was. Er was geen sprake van discriminatie, aldus mr. Pruim. Vrouwen die jurist zijn kunnen er ook naar solliciteren. Me vrouw Yrizzary, werkloos juriste, had het geding aangespannen omdat zij de advertentie voor deze functie, waar naar zij had willen solliciteren, discri minerend vond. De vice-president van de Haagse rechtbank zal zich op 19 februari over de kostenkwestie uit spreken. Effect van maatregel neutraliseren' Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Nederlands Christelijke Bond van Overheidsper soneel is van oordeel dat het effect van de verhoogde pensioenpre- miebijdrage voor ambtenaren geneutraliseerd dient te worden, wil er sprake kunnen zijn van 'volstrekt open overleg' met de minister binnenlandse zaken. Oorzitter industriebond CNV: rider»!In onze sociaal-economische redactie 5.45 U MEBERGEN 'De hoop op een akkoord in de metaalindustrie )rdt ernstig aangetast door de houding van de werkgeversorgani- ties. Het advies aan hun leden om per 1 januari j.l. een loonsverho- ng te geven van 1,25 procent plus een vast bedrag van 20 gulden kt op een directe oorlogsverklaring, temeer daar zij wisten dat de iustriebonden dit afwijzen'. Deze uitspraak deed de heer C. van jk, voorzitter van de Industriebond CNV, gisteren bij de opening n de bondsraadsvergadering van zijn organisatie in Driebergen. bonden gaat om extra grotere bijdra ge van de hogere gesalarieerden tot beteugeling van de inflatie en tevens een sobere poging tot het geven van een aanzet tot een beter inkomensbe leid. Het is volgens de heer Van Dijk niet vol te houden dat de vakbewe ging in de zogenaamde welvaartstaat een schild voor de zwakken wil zijn als er geen begin wordt gemaakt met een beter inkomensbeleid. 'Onze voor stellen zijn geen gril. Het gaat ons niet om een paar centen meer of minder, maar om doorbreking van opvattingen dat alles maar moet blij ven zoals het is', aldus de heer Van Dijk. Na de openingsrede van de voorzitter stelde de bondsraad vast, dat de uit gangspunten van de industriebonden in de CAO-onderhandelingen moeten worden gehandhaafd. De bondsraad blijft op het standpunt staan, dat er een loonsverhoging moet komen in centen, dat de compensatie van de prijsstijging moet worden gebonden aan een maximum van 250 gulden voor e'ke procent prijsstijging en dat ook de hoger gesalarieerden onder een CAO moeten worden gebracht. Het hoofdbestuur van de Industrie bond is door de vergadering gemach tigd in overleg met de betrokken eden 'die acties voor te bereiden die nodig zijn om deze uitgangspunten te realiseren'. DEN HAAG Directeur Aad Greida- nus en artistiek leider Erik Plooyer leggen aan het einde van dit seizoen hun functies bij het toneelgezelschap Nieuwe Komedie neer. Het stichtings bestuur heeft met ingang van 1 sep tember Leo Beyers tot directeur be noemd. De heer Beyers is momenteel artistiek leider van het Centrum voor Ontmoeting met Theater in Eindhoven en stafdocent aan de Toneelacademie in Maastricht Een en ander is een gevolg van een besluit van het bestuur tot statuten wijziging waardoor de doelstellingen van het gezelschap duidelijk werd ge richt op het brengen van voorstellin gen voor een jong publiek en het vor men van een jeugd Aad Greidanus en Erik Plooyer vinden, dat zij dan niet de juiste mensen voor Nieuwe Komedie zijn. De heer Greidanus gelooft niet in staat te zijn een tableau de la troupe samen te stellen van acteurs met capaciteiten, die ook bereid zijn zo veel vormingswerk te doen. Dat het bedoelde programma van Nieuwe Ko medie voor het komende seizoen door twee afzonderlijke tableaux bij het ene gezelschap zou zijn te verwezen lijken. achtte hij in principe niet onmogelijk, maar dat wilde het be stuur niet. Kamermuziek voor Noordwest Veluwe AMSTERDAM De Stichting Noord west Veluwe gaat niet medewerking van het Nederlands Impresariaat in het seizoen 1973-74 een serie van twaalf kamermuziek-concerten organi seren. De concerten zullen worden gegeven in o.a. Ermelo, Nijkerk, Bar- nevetd. Harderwijk en Hierdon. De bedoeling is, voor een redelijke prijs abonnementen voor vijf concerten uit deze reeks aan te bieden. Dank zij de medewerking van he>t Nederlands Im presariaat zal een ruime keus uit de vele in Nederland werkende ensem bles en solisten kunnen worden ge daan. Programmapech bij Knaakconcert ROTTERDAM —Het vierde Knaak concert, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag (aanvang 00.15 uur) in De Doelen wordt gegeven heeft pech met de programmering. Aanvankelijk zou het Nederlands Blazers Ensemble spelen, maar dat kon niet doorgaan. Daarna werd aangekondigd dat het Amsterdams Elektrisch Circus een uitvoering van Peter Schat's To you zou komen geven. Wegens technische moeilijkheden moet daar ook van af gezien worden. Nu komen de Studio Laren met 'Kruisvaarders' een spel van middeleeuwse muziek, taal en beeld, en de Instant Composers Pool met 'De straatmuziek' van Willem Breuker. Theatergroep Perspekt in nieuwe behuizing HAARLEM Op vrijdag 16 februari om 14.00 uur zal Egbert van Paridon, artistiek leider van Toneelgroep Cen trum. de nieuwe studio's van de Tech- niese Theaterwerkgroep Perspekt' aan de Gasthuisvest 47 te Haarlem ope nen. De 'Techniese Theaterwerkgroep Perspekt' werd vier jaar geleden door drie mime-spelers en vier technici opgericht. Doel was. het bevorderen van het technische theater als middel tot nieuwe theatervorming, met een logische eenheid van techniek en spel, In de afgelopen vier jaar werden enkele projecten gerealiseerd. In de nieuwe behuizing in het voormalige Elisabethsgasthuis wil men weer twee jaar gaan experimenteren, met in het tweede jaar zo mogelijk een aantal voorstellingen van een te ontwikkelen speelproject. Ter financiering daarvan heeft Perspekt bij diverse overheids- sinstanties aangeklopt voor ondersteu ning. Ferdinand Erfmann, 'n bijzondere realist AMSTERDAM Werk van Ferdi nand Erfmann uit de eigen collectie van het Stedelijk Museum voor een groot deel door de kunstenaar aan de gemeente Amsterdam gelegateerd is tot 18 maart te zien in zaal 13, dc ruimte tussen hal en restaurant. Ferdinand George Erfmann werd in 1901 te Rotterdam geboren. Voordat hij zich volledig aan de schilder en tekenkunst wijdde, was hij in ver schillende beroepen werkzaam, o.a. als toneelspeler en als acrobaat. Hij over leed in 1968 op Sardinië. Erfmann. die een zeer persoonlijk kunstenaar was, schilderde in een stijl, die hij zelf 'psychisch syntheti- sch-realistisch' noemde, vooral vrou wen en acrobaten. De figuren zijn zwaar, gezwollen bijna, de omgeving waarin ze verkeren is burgerlijk op het banale af, 'onhandig geschilderd in koele kleuren. Erfmann ontmaskert, via zijn heroï sche vrouwen en .zijn mannen in worstel la arspa'kkcn, ook zichzelf. Dik wijls beeldde hij zichzelf bovendien in een of andere rolletje op zijn schilderijen of tekeningen af. Het werk, dat hier te zien is stamt uit diverse perioden: schilderijen en tekeningen (vaak in kleurpotlood en inkt) uit de late jaren twintig en uit de veertiger en vijftiger jaren, zodat In een passende omgeving (een café lil Laren) zijn gisteren besprekingen gevoerd voor een nieuwe serie afleveringen de tentoonstelling een weliswaar bc- van dc t.v. serie 'Citroentje niet suiker'. V.l.n.r. Leen Jongewaard, Piet Romer, Warry van Campcn, Eli Asser en Joop knopt maar toch vrij compleet beeld v. d. Ende. geeft van deze bijzondere reealist. Links: drs. G. Brouwers, rechts prof. dr. F. M. Rutten. Secretaris-generaal Per 1 septem ber is'aan drs. G. Brouwers ontslag verleend als secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken. Hij zal worden opgevolgd door dr. F. W. Rutten, gewoon hoogleraar in de 'conjunctuurleer en de economische politiek aan de rijksuniversiteit te Rotterdam. De heer Brouwers, die met pensioen gaat, is per 1 januari 1949 benoemd tot secretaris-genraal van het ministerievan economischc- zaken en zal; als hij gepensioneerd wordt, deze functie dus 25 jaar uitge oefend hebben. Gedurende vrijwel de ze'hele periode trad hij op als voorzit ter van de centrale economische com missie, het inter-departementale ad viesorgaan dat de regering over alle belangrijke vraagstukken van finan cieel en sociaal-economisch beleid van advies dient, en als voorzitter van de centrale plancommissie. Promoties: Gepromoveerd tot doctor in de economie: A. J. II. Enthoven (Erasinus Universiteit); gepromoveerd tot doctor in de theologie: J. C. de Bruine (RU. Groningen); gepromo veerd tot doctor in de landbouwwe tenschappen. E. P. M. Bessems (L. H Wageningen); gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuurweten schappen P. Miedema (R.U. Gronin gen). In het laatste nummer van Het Or gaan wijst de voorzitter van de NCBO, dc heer W. Wieringa, erop dat minister Geertsema in de Kamer heeft verklaard dat de totale pensi- oenproblematiek in het overleg zal worden behandeld, dat de verhoging van de bijdrage van de ambtenaren aan de pensioenpremies volledig ter discussie zal zijn en dat deze verho ging als een 'voorlopige heffing' zal worden beschouwd. Maar dan mag volgens de heer Wieringa deze 'voor lopige heffing' in ieder geval geen bestemming hebben. 'Dan moet, zoals de vijf ambtenarencentrales in hun eerste reactie hebben geformuleerd, het effect van de getroffen maatregel geneutraliseerd worden', aldus de heer Wieringa. Volgens hem zal het gesprek met de bewindsman, dat donderdag plaats vindt, de nodige dui delijkheid moeten verschaffen, opdat het geschokte vertrouwen zal zijn her steld en opdat regering en centrales BREDA De cijfers van de crimina liteit in het district Breda van de rijkspolitie (west- en midden-Brabant) wijzen uit. dat het aantal vermogens delicten in het afgelopen jaar is toe genomen. De criminaliteit in dit ge bied steeg van 2817 misdrijven in 1971 tot 3824 in 1972. Het aantal opgeloste zaken (in percentages) zakte van 50.65 tot 43.77. Majoor K. de Maat, commandant van de districtsrecherche in het district Breda, zei dat de misdaadbestrijding meer aandacht moet krijgen om de toenemende golf van vermogensdelic ten te beteugelen. 'Recherchewerk vraagt echter veel tijd en daarvoor zijn vaak niet voldoende politiemen sen met ervaring beschikbaar', aldus majoor De Maat. aan één tafel de belangen van het overheidspersoneel optimaal kunnen behartigen'. De heer Wieringa schrijft ook dat in de discussie over het gebrek aan over leg inzake de pensioenproblematiek zowel in de Kamer als in de pers de pensioenregeling zelf ter discussie is gesteld. 'Volkomen ten onrechte', al dus de heer Wieringa, 'maar tevens tot schade van het overheidspersoneel, want het publiek gelooft maar al te graag, dat ambtenaren een sterk be voorrechte positie hebben. In het ver leden hebben wij dit sprookje her haaldelijk besteden onder het motto: de welvaart'vis wordt duur betaald'. 'Duidelijk is in dit verband, zo besluit de NCBO-voorzitter, deze zaken horen in het overleg en moeten niet publie kelijk ter discussie worden gesteld' PARIJS (Reuter) Het Brits-Franse Concorde-project heeft opnieuw een ernstige tegenslag moeten incasseren. American Airlines heeft gisteren afge zien van haar optie op zes Concorde- toestellen. Eerder hebben Pan Ameri can Airlines en Trans World Airlines hun optie op dertien van deze super sonische verkeersvliegtuigen laten val len. Op diit moment hebben nog slechts drie Amerikaanse maatschappijen op ties op de Concorde: Eastern Airlines. Continental en Braniff. Het gaat in totaal om twaalf toestellen. Eastern Airlines, dat zes toestellen heeft be steld. zou ook overwegen deze order te annuleren. De Britten en Fransen zijn momenteel in onderhandeling met Japan en Australië over eventue le aanschaf van de Concorde. Een Britse woordvoerder heeft gisteren ge zegd, dat de bouw van de Concorde, waarvan nu twee proto-types gereed zijn, doorgaat. BB als Dona Juana Brigitte Bardot heeft na lange tijd weer een film gemaakt. Onder regie van haar ex-echtgenoot Roger Vadim speelt zij dc hoofdrol in 'Don Juan.' In deze film wordt het klassieke Don Juan-thema op een eigentijdse manier behandeld met als bijzonderheid dat de avonturen niet door een Don Juan worden verhaald maar door een Dona Juana; Brigitte Bardot. (ADVERTENTIE) NIET ALLEEN MAAR SAMEN •••••••••••••A In de Prinses-puzzelaktie dd. 20 januari 1973 t.b.v. Philadelphia kwamen deze week de volgende winnaars uit de bus Prijswinnaars in de elfde ronde van de Philadelphia-puzzelaktie in het da mesweekblad Prinses. lc prijs: afwasaulomaat: F. Dijkstra. Zoutsloot 44, Harlingen 2e prijs: electronisch orgel: A. Veenstra, Worpstrjitte 9, IJsbrechtum (Fr.) 3e prijs: stereo radio: Hr. B. v. d. Steen, Ringweg Randenbroek 27c, Amersfoort 4e prijs: statenbijbel: II. J. Trins-Westerweel. Dokter van Noortstraat 28, Licnden 5e prijs: bromfiets: D. G. Heusinkveld Groot-Nibbelink Oostering 53, Pesse, post Hoogeveen 6e prijs: levensmiddelenpakket: B. Hoogland. J. H. van Aismawei 58, Beetgumermolen 7e prijs: boormachine: Mej. C. Kramer. Bosboomstraat 1, Utrecht 8c prijs: beauty case met inhoud: B. Dijkman-Groenewold, Thedemastraat 44. Bedum 9e prijs: wandknooptapljt: G. Renkema. Burg. Bratstraat 1. Oostzaan 10e prijs: haardroogkap: Mevr. H. Stummel-Leuninge. Dr. Larijweg 71, Ruinerwold 11e prijs: set hulpjes in dc huishouding: Me\'r. M. F. Allema-Hoekzema. Zwanesingel 33, Wijchen (Gld.) 12c prijs: twee kruidenrekken: L. J. Kleinepier, Pr. Bernhardstraat 16, Wolfaartsdijk 13e prijs: schouwtje: Mevr. Rotensen, Schaarweg 49, Huizen (N-H) 14e prijs: zwembad/zandbak: L. Rotmensen-Apperlo, Europaweg 187, Schooncbeek 15e prijs: badkamerset: Mevr. P. Th. G. Doomeveld- Nagtegaal, Topaaslaan 160, Leiden 16e prijs: personenweegschaal: Mej. F. M. C. Marsman, Asterstraat 11, Wageningen 17e prijs: tafelcouvert: J. Verhoek, Petersburg 17, Donkerbroek 18e prijs: schotelwarmer: Mevr. G. G. W. Heetebrij-Dekker, Deventerweg 77, Harderwijk 19e prijs: set oog make-up: Mevr. K. van der Laan-Lenos. Hugo de Grootplein 24, Eindhoven Deze week staat er weer een puzzel m Prinses. Doet u mee? Niet alleenmaar samen, Dan kunnen we zeggen: Beekbergen wordt het!

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11