Geen groen licht voor Den Uyl Ruil krijgsgevangenen verloopt zeer stroef j uw Honderden arrestanten in Suriname krant Conflict NVV door reeks misverstanden ■Lang gesprek in Hanoi Ingewijden in Den Haag verwachten: Veel overlast In deze krant door storm Textielbenden slaan snel en efficiënt toe Viet Cong liet 27 Amerikanen 12 uur wachten VS, Duitsland en Japan bespreken monetaire crisis Nu universiteit Utrecht bezet Brand op Urk: miljoenen schade Perzische politie vecht om grote lading opium Verzet tegen komst van gipsfabriek naar Zuid-Limburg I I I bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Leidlse Courant teenstraat 37 DINSDAG 13 FEBRUARI 1973 hbistelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Meer keu* in -passende ■omgeving Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur •ARAMARIBO In Suriname zijn de {gelopen dagen meer dan 200 'mili- ante vakbondsleden' gearresteerd en pgesloten in een kamp in de omge- rjng van Paramaribo. Dit meldde gis- eravond de Reuter-correspondent in iayenne, de hoofdstad van Frans iuyana. Een onbekend aantal mensen ou verwondingen hebben opgelopen, lij het politic-optreden van de afge- open dagen tegen demonstrerende takers en scholieren, waarbij gebruik werd gemaakt van traansgas en in en- •kele gevallen van vuurwapens. jTot dusver zijn de berichten in Suri name niet bevestigd. De Surinaamse justitie beweert dat slechts twintig I [arrestaties zijn verricht. Zie ook pagina 5 Van onze sociaal-economische fedactie 1REDA Volgens waarnemend WV-voorzitter A. de Boon is het »nflict binnen het NVV eind vo- tig jaar veroorzaakt door een reeks misverstanden. Door misverstanden over de besluit- orming en door het daaruit voort- loeiende conflict, is het vertrouwen i de vakbeweging aangetast. We taan vandaag voor de opgave proce- lures te ontwikkelen die het optreden ran ernstige spanningen voor de toe- ;omst moeten voorkomen', zei de leer De Boon gisteren op de bijzonde- verbondsvergadering van het NVV n Breda. Deze vergadering was be- égd na het lijmen van het conflict tanen het NW, dat eind vorige jaar eidde tot het aftreden van Harry Ter leide als NVV-voorzitter. Het ver- wndsbestuur besloot toen de kwestie de interne eenheid binnen het SVV met de meeste voorrang te be- ;r landelen. De verbondsvergadering gaf psteren opdracht tot het instellen an een onderzoek naar de mogelijk- ieid om tot een grotere organisatori- ehe eenheid te komen. Daartoe zal et NW waarschijnlijk in zes zeven Jokken worden verdeeld. Iet conflict heeft volgens de heer, De loon positieve en negatieve kanten [ehad. Positief omdat er nu beslissin- en worden genomen die voor de oekomst een grotere eenheid binnen iet NVV moeten waarborgen. 'En legatieve omdat het NW in de hitte van de strijd zijn voorzitter heeft 'erloren', aldus de heer De Boon. Hij vees erop dat het aftreden van Harry 'er Heide slecht is begrepen. 'Ik heb r behoefte aan te zeggen, dat alle eden van het bondsbestuur begrip lebben voor de manier waarop Ter leide een prima voorzitter! leeft gehandeld', aldus de waarne- nend voorzitter van het NVV. IL Zie ook pagina 10. SAN CLEMENTE (UPI) Henry Kissinger heeft maandag in Hanoi zes uur met de Noordvietnamese leiders gesproken en daarmee de eerste na oorlogse besprekingen in Hanoi afge sloten. Kissinger sprak eerst twee uur niet Le Doec Tho, zijn tegenspeler bij het geheime vredesoverleg in Parijs. Storm Veel bewolking met buien in de vorm van hagel of natte sneeuw, soms met onweer. Krachtige, aan de kust harde tot stormach tige wind uit zuidwest tot west. Temperaturen rond 3 graden. Morgen en overmorgen: aanhoudend buiig en vrij koud. Morgen Zon op: 07.58 Zon onder: 17.52 Maan op: 14.19 Maan onder: 06.13 Ooievaarsstand op dieptepunt Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fracties van KVP, ARP en CHU voelen er steeds minder voor een links minderheidskabinet-Den Uyl tot stand te laten komen. Dit is gistermiddag duidelijk gewor den tijdens vergaderingen van de con fessionele fracties over de vraag of zij vandaag al dan niet het confessionele kabinetsprogram in hoofdpunten bij formateur Burger zullen inleveren. Twijfels Een van de vrijgelaten Amerikanen voert een spandoek je met zich mee met de tekst: 'God zegene Amerika en Nixon', toen hij na aankomst op de Philippijnen met een autobus naar het ziekenhuis werd gebracht. SAIGON (UPI, Reuter, AP) In Vietnam is gisteren met veel geharrewar een begin gemaakt met de uitwisseling van krijgsgevangenen. Hanoi en de Viet Cong beten in totaal 143 Amerikanen vrij, die een helden-welkom kregen op de Amerikaanse luchtmachtbasis Clark op de Philippijnen. De Amerikanen zagen er uitstekend uit. De drie fracties hebben er gisteren nog niet toe kunnen besluiten de formateur het stuk op te sturen, hoe wel de formateur het vrijdag al in handen had willen hebben. Zij hiel den het stuk bij zich, omdat zij twijfels hadden over hun gelijkwaar dige positie bij de onderhandelingen over een kabinet-Den Uyl. Geen medewerking Zoals de zaken er nu voorstaan ziet het ernaar uit, dat het confessionele kabinetsprogram zal worden ingele verd met de nadrukkelijke aanteke ning, dat de formateur er niet op mag rekenen, dat KVP, ARP en CHU zullen meewerken aan de totstandko ming van een links minderheidskabi net. Hoewel de confessionele fracties giste ren officieel geen mededelingen wil den doen, wisten ingewijden te mel den, dat de KVP-fractie gisteren dit standpunt heeft ingenomen. De CHU- fractie wijst het minderheidskabinet- Den Uyl af en wk ook het program niet opsturen, maar laat haar eindoor deel afhangen van de zusterfracties. De anti-revolutionaire fractie had gis teren nog geen definitief standpunt ingenomen en zat zich vandaag op nieuw beraden. Mr. Biesheuvel geeft hier commentaar aan wachtende journalisten na het fractieberaad van zijn partij over het antwoord van de con fessionele fracties aan de formateur. De heer Biesheuvel deelde mee dat het beraad vandaag zal worden voortgezet. Door het slijk -zouden wij de klandizie weer krijgen? De Viet Cong liet 27 Amerikanen 12 uur later vrij dan de bedoeling was. Dit kwam doordat communistische ge vangenen weigerden aan boord te gaan van een Zuidvietnamees vlieg tuig. Ze vreesden kennelijk een val strik en eisten de verzekering dat ze werkelijk vrijgelaten zouden worden. Er moest tenslotte een communisti sche afgevaardigde van de gezamenlij ke militaire commissie aan te pas knmen. Nadat de 935 communistische gevan genen bereid waren in te stappen scheen de weg te zijn vrijgemaakt voor het vertrek van de 27 Amerika nen, maar de uren verstreken zonder dat er iets gebeurde. Hoge functiona rissen van de Viet Cong zeiden dat ze de Amerikanen pas vrijlaten zouden, als de Vietnamezen ook hun gevange nen vrij lieten. Al die tijd zaten de Amerikanen in de bak van een vracht auto. Een gevangene viel flauw, van de opwinding, zoals later bleek. Ten slotte kwamen 27 Amerikanen giste- aan. Bij een tussenlanding in Saigon bleef een Amerikaan achter om te worden opgenomen in het ziekenhuis. De uitwisseling van gevangenen tus sen de Vietnamezen verliep nog min der vlot. De Noordvietnamezen wei gerden bij Foe Bai 100 Noordvietna mezen te ontvangen. Volgens het op perbevel wil men ze pas over twee dagen hebben. De Viet Cong liet 81 Zuidvietnamezen gaan. In Kwang Tri en Loc Ninh moesten de 935 commu nistische gevangenen door Zuid-Viet- nam worden overgedragen, maar hoe veel er werkelijk vrijgelaten zijn is niet duidelijk. Eerder was bepaald dat Saigon 2.000 man zou laten gaan en de tegenpartij 1.160 man. Gisteravond DEN HAAG De politie staat op het ogenblik vrij machteloos tegenover de 'uiterst snel en ef ficient opererende textielbenden', zo hebben woordvoerders van di verse politiekorpsen verklaard. In de afgelopen maand januari is uit fabrieken, ateliers en winkels in Nederland voor ruim één mil joen gulden aan textiel gestolen. De meeste inbraken kwamen voor in de provincie Noord-Brabant. Ook 'Haarlem, Amsterdam, Nunspeet, Hoo- geveen, Tiel, Heiloo, en Nijmegen verdween veel textiel. De politie is er langzamerhand vrij wel zeker van dat de textiel-inbraken voor een groot deel zijn gepleegd door enkele benden. Het vermoeden bestaat, dat ook de meeste diefstallen van tv-toestellen, radio's en opname apparatuur in Nederland worden 'ge organiseerd'. In 1972 werd in ons land voor een waarde van ruim vijf miljoen gulden aan textiel buitgemaakt. waren er echter nog maar 81 Zuid vietnamezen op vrije Voeten. DANKBAAR De eerste Amerikaan, die op de Phi lippijnen uitstapte, riep uit: 'God ze- gene Amerika'. Na hem stapte de marine-officier uit, die het langste in Noordvietnamese handen was (8V6 jaar). Hij salueerde, maar zei niets. 'Het is voor ons een eer ons land onder moeilijke omstandigheden te mogen dienen', zei de eerste Ameri kaanse krijgsgevangene plechtig, die in 1965 boven Noord-Vietnam werd neergeschoten. 'Wij zijn onze opperbe velhebber (president Nixon) en onze natie oprecht dankbaar voor deze dag. God zegene Amerika', zei hij met stokkende stem. Drie krijgsgevangenen moesten op brancards uit het vliegtuig gehaald worden, maar verder zagen de Ameri kanen er 'fantastisch' uit. Een Ameri kaanse luchtmachtsergeant, die getui ge was van hun aankomst, zei dat de mannen ,'in een opperbest humeur' waren. 'Ze voelden zich goed, droegen de kleding waarin ze gevangen waren genomen en zijn mager maar geluk kig'. Een van de vrijgelaten krijgsge vangenen droeg een spandoek met de woorden: 'God zegene Amerika en Nixon'. Voor vervolg zie pagina 9, kolom 6 BONN Vertegenwoordigers van de belangrijkste drie landen in de valuta crisis, West-Duitsland, de Verenigde Staten en Japan zijn gisteren in Bonn bijeen geweest om de huidige situatie te bespreken. Over het gesprek is niets meegedeeld. De Duitse regering had namelijk een informatiestop over monetaire problemen afgekondigd. Waarnemers verwachten, dat de drie onderhandelaars, de Amerikaanse on derminister Volcker, de Duitse minis ter van financiën Schmidt en de Ja panse afgezant Hosomi een principe akkoord zullen bereiken over devalua tie van de dollar enerzijds en revalua tie van de mark en de yen aan de andere kant. Met hoeveel procent zou in latere ministersconferenties bespro ken worden. De valutamarkten waren gisteren overal gesloten en zullen dit ook vandaag weer op vele plaatsen zijn. Zodoende kwamen slechts onofficiële noteringen voor de dollar tot stand. RITA De opstelling van de progressieven dat zij geen boodschap hebben aan het confessionele program, heeft bij de confessionele fracties de indruk gewekt, dat zij dooi het slijk moeten om tot een akkoord te kunnen komen. Zij menen het uiterste te hebben gedaan, nu zij het herstel van de oude coalitie, en ook een samenwer king met de WD, hebben afgewezen. UTRECHT Ongeveer 200 studenten hebben gisteravond het academiege bouw van de rijksuniversiteit in Utrecht aan het Domplein bezet. Dat gebeurde onder leiding van het actie comité '1000 gulden nee' van de Utrechtse studentenvakbond USF. De bezetters willen op deze manier pro testeren tegen de houding van het college van bestuur, de universiteits raad en minister van Veen inzake de boycot van de 1009 gulden college geld. De eisen die de bezetters hebben gesteld zijn: geen registratie van de boycotters van de 1000 gulden-wet, geen versterking van gegevens van de faculteitsadministraties aan de centra- Ie administratie, stopzetting van alle overige pogingen om de collegegeld- wet uit te voeren. Intrekking van de collegegeldwet. De studenten hebben meegedeeld, dat ze niet van plan zijn het gebouw te verlaten, voorat deze eisen zijn inge willigd. AMSTERDAM De hevige storm van gisteren heeft nogal wat overlast bezorgd aan scheepvaart en verkeer. Ook ontstond er nogal wat materiële schade doordat bomen omwoeien en terecht kwamen op huizen of gepar keerde auto's. Het Panamese vrachtschip Margita sloeg in de Rotterdamse haven van de trossen. Het schip raakte op drift en botste tegen de langs de kade afge meerde Zweedse vrachtboot 'Indus'. Beide schepen liepen schade op. De storm, die gepaard ging mett sneeuw hagel, regen en sneeuw, heeft verder het binnenkomende scheep vaartverkeer in Hoek van Holland gehinderd. Grote schepen moesten buitengaats blijven, omdat de loods- diensten werden gestaakt. Het verkeer heeft, vooal in het Delta gebied veel hinder ondervonden van de felle rukwinden en windsto ten. Op Iholen werd een vrachtauto van de dijk gedrukt, bij Vlissingen kwam een vrachtwagen dwars op de weg te staan. Voor zover bekend heb ben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. Een driehonderd jaar oude beuk, die voor kasteel de Cannenburch in Vaas- sen stond, werd door de felle wind geveld. Ook elders op de Veluwe sneuvelden vele bomen. Enkele wegen raakten tijdelijk versperd. In Epe viel een eik op het dak van een huis. URK Een brand in een diepvries- en fileerbedrijf P. Urk heeft gister avond een schade van ruim twee mil joen gulden aangericht. Het bedrijf dat aan 130 mensen werk verschaft, is totaal uitgebrand. Binnenland Kabel-tv: ieder eigen lijntje? 7 Buitenland Onrust in Cairo9 Kerk Gemeente zelf moet beleid bepalen 2 Vrijgemaakte synode over adoptie 2 Sport Handbal verbond twijfelt over Josef Hury11 Economie KIPO vraagt surseance13 Boekenetalago Men schrijft ons Kerkbladen Radio en tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Commentaar Dichtbij en verder Kameragenda Beurs Familieberichten TEHERAN (AP) De Perzische po litie heeft na een vuurgevecht van meer dan een uur met een groep smokkelaars een lading van meer dan 12 ton opium in beslag genomen. Tashashi Rosomi, dc finaneële adviseur van de Japanse regering. Banken in Amsterdam kochten van het publiek mondjesmaat voor 3,05 en verkochten voor ƒ3,15. Vorige week was de koers van bankpapier nog ƒ3,13—3,19. Zie verder pagina 13 'Als u even doorgaat met ver- froeren, dan zal ik mijn vader voor u roepen.' BORN In Zuid-Limburg is rumoer ontstaan over de komst van een gips fabriek op het industrieterrein van Bom. Met veel ophef kondigde DSM aan met Rigips in Bom een fabriek te beginnen, waarin afvalgips zou wor den verwerkt tot bouwelementen. Kosten fabriek rond 190 miljoen. Aantal arbeidsplaatsen ongeveer 250. Volgens verklaringen van zowel DSM als Rigip. betreft de nieuwe vestiging een schone industrie. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam Adres Plaats hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1