ruguese rebellen rijgen hun zin OLGA een medewerkster SIMCA1301 SPECIAL AUTO BIERMAN N.V. Franse schoolbrand werk van 14-jarige inet wraakgevoelens HART Waalf executies: 'les oor Oegandese volk' ERQOn Wtairen dwingen inspraak in regering af Kissinger in Noord-Vietnam Krijgt vriend prinses Anne meer gunsten? GEMEENTE LEIDEN Verhuizingen piano-transporten Jan v. Duuren de koning OLGA MATRASSEN (LMF) N.V. afdeling mechanische administratie. GEMEENTE LEIDEN VOORHlgr „Sempre Avanti" -\] VREUGDE MET BLOEMEN T6/1 if/KWARTET MAANDAG 12 FEBRUARI 1973 L7 t)NTEVIDEO (AFP, DPA, Reuter) De rebellerende land- en luchtmacht n Uruguay hebben hun zin gekregen. President Juan Maria Bordaberry left over de hele linie moeten wijken voor de eisen van de rebellen. Ook ging I akkoord met het ontslag van de nieuw bakken minister van defensie, een i die de president aanvankelijk 'onaanvaardbaar' had genoemd. men S org ee ningea nel de crisis nog voortduurt is de ing, ei htsstrijd tussen de burgerlijke en sen et taire autoriteiten in feite beslist, militairen hebben hun begc'erde praak' gekregen. Mogelijk zal Bor- irry wel president blijven, maar bij belangrijke beslissingen moe- laten 'adviseren' door de militai- r«e ii jk vin /eleem rer al- crisis ontstond, nadat de comman- moe en van land- en luchtmacht had- igtJëist dat zij een belangrijke rol gaan spelen in het bestrijden noetei t we e: van de corruptie. De generaals waren van mening, dat de benoeming van de nieuwe minister van defensie een stap in de verkeerde richting was. De 20.000 man van de land- en lucht macht gebruikten tanks en vliegtui gen om hun c'isen kracht bij te zet ten. De marine, die 20.000 man onder de wapenen heeft en de president trouw bleef, richtte barricades op ron dom de haven van Montevideo. Na hun machtsvertoon eisten de gene raals, dat de regering de militairen 1'. To :t wil 1 met lheii i gli in de an- k de d< "f. -iv i&l-ii-vi0"&mc 1 MPALA (UPI, Reuter) Duizenden Oegandezen hebben zich zaterdag ver- ngen om getuige te kunnen zijn van de executie van twaalf mannen door rpelotons. Een militaire woordvoerder noemde de terechtstellingen een 'les iet gevaar van guerrilla-activiteiten'. de hoofdstad Kampala waren 7.000 mensen, onder wie kleine kinderen en eders met baby's op hun a«'m, getuige van een van de twaalf ter dood ver deelden. De man, die in Kampala geëxecuteerd werd, was. in tegenstelling de anderen, een gewapende rover, die zich had vermomd als een Oegandese daat. Ruim een uur voor de executie waren de wegen naar het centrum ver- it door mensen en auto's. rtgclijke taferelen speelden zich af in zes andere plaatsen in het land, waar anderen wegens guerrilla-activiteiten werden terechtgesteld. Een militaire '"fftrdvoerder zei na afloop, dat de executie 'een ware les voor het volk van ganda is om te weten dat het meedoen aan guerrilla-activiteiten het verlies leven betekent. Iedereen, die deelneemt aan guerrilla-activiteiten of guer- 's verbergt, gaal groot gevaar tegemoet. Guerrilla betekent gevaar'. Zijl ci hel afge topte :1e ei- er de de abbe- rdap- PARIJS (AFP, Reuter, UPI) De brand in een Parijse middelba re school, die vorige week aan twee-en-twintig mensen het leven kostte, blijkt te zijn aangestoken door een veertienjarige jongen. De knaap heeft zaterdag bekend. Hij kreeg vaak schrobberingen van zijn leraren en zou naar aanleiding daarvan tegen vriendjes ier- hebben gezegd: 'Als dat hier zo gaat, steek ik de school in brand'. •kbla- et te 'elec- dan Heel alle i, vo- het Wel- rk be ttijk- goed ifoon an- arblj /elis- islot- (e- een de men de laar- dat aren I in der- >rga- van- inea tapt. Vorige week dinsdag voegde hij de daad bij het woord, 's Middags liet hij een vriendje twee liter benzine kopen, 's Avonds troffen ze elkaar in de filmclub van de school, waar een voorstelling werd gegeven. Na afloop daarvan drongen ze door een raampje de school binnen, waar een van lien de benzine in een klaslokaal uitgoot en in brand stak. Terwijl het vuur zich ver spreide. klommen de twee weer door het raam om zich te voegen bij een aantal medescholieren die, blijkbaar enigszins op de hoogte van wat het tweetal had uitge spookt, op een verslag stonden te wachten. De jongens wisten kennelijk niet, dat er mensen in het gebouw wa ren. Die avond hield het stedelijk conservatorium voor het eerst een muziekcursus in de school. Van de ongeveer vijftig mensen in het ge bouw wisten er twee-en-twintig achttien scholieren en vier volwas senen zich niet te redden. Twee beschuldigd Van de zes leerlingen die bij de brand in de Edouard-Pailleron- school betrokken waren, zijn er vier na een verhoor op vrije voe ten gesteld. De overige twee, de eigenlijke brandstichter en zijn helper, zijn officieel beschuldigd van 'opzettelijke brandstichting, de dood ten gevolge hebbende'. De twee jongens, die beiden veertien jaar oud zijn kunnen veroordeeld worden tot gevangenisstraffen van tien tot twintig jaar. Meer branden De brandstichting in de Edouard- Pailleronschool is niet een opzich- zelf staand geval. Eind januari ver oorzaakte een 22-jarige Algerijnse leerling, die in Frankrijk niet kon aarden, brand in een lyceum in de Normandische stad Rouen. Hij had de deur van de slaapzaal van de interne leerlingen afgesloten en de telefoondraden doorgesneden om het waarschuwen van de brand weer te bemoeilijken. Een ramp kon op het laatste moment worden voorkomen. De jongeman zit nu in een psychiatrische inrichting. Op 8 februari brak brand uit in een school in Tremblay Les-Gonesse, een voorstad van Parijs. De jonge aanstichters konden worden gevat. Tussen 28 januari en 4 februari hebben er in nog vier Franse scho len branden gewoed, maar hoewel er duidelijke aanwijzingen zijn, dat ook hier opzet in het spel is ge weest, heeft de politie nog nie mand kunnen aanhouden. Na de brand in de Edouard-Paille- ron-school is er kritiek geuit op het, naar beweerd wordt ondeugde lijke materiaal waaruit deze en andere vrij nieuwe scholen zijn opgetrokken. 'actieve deelneming' zouden toestaan bij het bestrijden van 'economische misdrijven en bestuurlij'ke corruptie' en in de strijd tegen 'monopolies en de invloed van hdt marxlsme-leninis- me'. De zwakke positie van de presi dent kwam al spoedig aan het licht toen de rebellerende bevelhebbers de politie in het land onder hun gezag plaatsten. Bovendien koos een klein deel van de marine de zijde van de rebellen. In een marinebasis brak muiterij uit. De commandant modst vluchten. Kort daarop willigde de pre sident het ontslag van de nieuwe minister van defensie in, die pas drie dagen tevoren door hem benoemd was. Op bevel van Bordaberry ont ruimde de marine hun barricaden in de hoofdstad. De marinebevelhebbers weigerden aanvankelijk het bevel op te volgen. Zaterdag en gisteren voerde de presi dent rechtstreeks overleg met de twee rebellerende commandanten, voor wie het ontslag van de minister van de fensie nidt voldoende was. Via radio en tv hadden de rebellen een ingrij pend politiek en economisch program voorgesteld. De belangrijkste punten zijn: herverdeling van de grond, beter ziening van het belastingsysteem en vergroting van de uitvoer. Overleg Het overleg tussen president Borda berry dn de rebellerende generaals zou in hoofdzaak gaan om: Het politieke en economische pro gram van de rebellen. De benoeming van een nieuwe minister van defensie, die achter het politieke en economische program staat. Wijziging van de regering (de militairen dringen aan op het ontslag van de ministers van binnenlandse za ken, openbare werken, industrie en i buitenlandse zaken). Reorganisatie van de directies van- de openbare nutsbedrijven (de mili tairen willen bekwamere mensen in de topleiding van deze bedrijven en niet letten op politieke overtuiging). De strijd tegen de corruptie. De besprekingen tussen de president en de rebdllen zou al geleid hebben tot een voorlopig akkoord. De meeste eisen van de rebellen zouden al voor komen in het ontwikkelingsplan van de regering, zo wordt van naaste me dewerkers van de president verno men. De regt'ring zou bereid zijn onmiddellijk te Kegirinen met de uit voering hiervan. De commandant van de loyale marine draaide naderhand flink 'bij door te verklaren, dat hij het niet volledig oneens is met het politieke en economische program van de rebellen. De loyale commandant kwam met de rebell't'n overeen, dat hun troepen elkaar niet zullen aanval len, zolang het overleg voortduurt- Maar de linksgeoriënteerde vakcentra le CNT heeft gedreigd haar half mil joen leden tot staking op te rot'pen als de militairen niet terugkeren naar hun kazernes en president Bordaberry nog meer eisen van de militairen inwilligt. De vakcentrale protesteert tegen de aanslagen door het leger op de 'gevestigde instellingen van het land'. SAN CLEMENTE, Californië (Reuter, UPI) Sinds zaterdag voert presi dent Nixons adviseur Kissinger in Hanoi besprekingen met leidslieden van Noord-Vietnam. Een van dc ge spreksonderwerpen is de Amerikaanse hulp bij de wederopbouw van Viet nam. Die hulp zou volgens Nixon kunnen oplopen tot 7,5 miljard dollar, waar van een derde naar Noord-Vietnam zou gaan. In de begroting die nu bij het Congres in behandeling is, is echter nog geen geld voor dit doel opgenomen. In opdracht van de Wereldraad van Kerken is in het afgelopen weekeinde een zending medicamenten en chirur gische instrumenten naar Hanoi ge vlogen. In totaal heeft de wereldraad dit jaar voor één miljoen gulden aan medische hulpgoederen naar Noord- Vietnam laten sturen. Dc zendingen zijn gefinancierd door de actie 'Brood voor de wereld' en door kerken In o.a. Scandinavië, Engeland en Neder land. LONDEN (Reuter). Sedert de En gelse luitenant Mark Phillips vorige maand met zijn onderdeel, de Queen's Dragoon Guards, in West-Duitsland is gelegerd, heeft hij al tweemaal een weekend in zijn vaderland doorge bracht. Hij verkeerde dan - meesten tijds te paard - in het gezelschap van zijn vriendin, prinses Anne. Nu gaat het socialistische Lagerhuis lid Arthur Lewis woensdag de minis ter van defensie vragen of aan de officieren van de Queen's Dragoon Guards, in het algemeen of in indivi duele gevallen, bijzondere gunsten op het gebied van verlof is verleend. 'Ik hoop dat iedereen gelijk beandeld wordt', zegt de heer Lewis, 'dat gewo ne dragonders of andere officieren dezelfde rechten hebben om vrienden of familieleden te bezoeken'. IRA doet mee DUBLIN (UPI). —De officiële vleu gel van het verboden Ierse Republi keinse leger (ITA) zal deelnemen aan de verkiezingen, die op 28 februari in Ierland zullen worden gehouden. De Sinn Fein stelde negen kandida ten en maakte bekend, dat ze ook hun zetels in het Ierse parlement zullen inriemen, als ze gekozen worden. Tot nu weigerde de Sinn Fein gewonnen zetels te bezetten. Bomexplosie BELFAST (AFP). Bi] een door een bomexplosie totaal vernield huis in Ulster zijn gisteren de lichamen gevonden van een man en een vrouw Vermoed wordt, dat ze verzetslieden waren, die een bom vervoerden of aan het maken waren. Ambtenaren CAIRO (Reuter). De salarissen van alle Egyptische regeringsambtenaren zullen worden bevroren 'tot het eind van de strijd met Israël.' Dit is één van de bezuinigingsmaatregelen, die premier Sidky gisteren in het parle ment aankondigde. Voor overwerk zal voortaan alleen betaald worden als er werkelijk overuren worden gemaakt, aldus Sidky. Bestand NICOSIA (AP). Generaal Grivas heeft zijn ondergrondse militaire ac ties tegen de Cypriotische president Makarios tjdelijk opgeschort, zo heb ben zegslieden die in nauw contact met de generaal staan meegedeeld. De afgelopen weken vonden veel bomaan slagen cn overvallen plaats. Bus van de weg THUN (Reuter). Twee meisjes van 14 jaar hebben zaterdag in dc buurt van het Zwitsers Thun hun leven verloren, toen hun ski-bus van de weg raakte en van een helling van 250 nieter tuimelde. 29 anderen raakten gewond. De slachtoffers zijn Zwitsers. Afluisteren ROME (UPI). De Romeinen beden ken zich tegenwoordig twee keer voor ze de telefoon grijpen, sinds de kran ten volstaan over afluisteren op grote schaal. Het nieuws lekte uit, nadat een team namens de justitie een jaar lang aftakkingen van telefoons had opgespoord. Een van de experts ver klaarde dat hij 80 aftakkingen had ont dekt. Tot de afgeluisterden behoorden premier Andreotti, de leider van de communistische partij, de bank van Italië, belangrijke bedrijven, veel poli tici, vakbondsleiders en artisten. De spdonage schijnt vooral bedreven te worden door particuliere detectieven. Censuur PRETORIA (Reuter) De censors van Zuid-Afrika hebben een serie van 39 boeken, waaronder de auto-biogra fie van Che Guevara, en een t-shirt met de opdruk 'Van al mijn relaties vind ik sex het fijnste' in de ban gedaan. Terugvechtend insekt Stationsweg 7-11 LEIDEN. Telefoon 01710-40447. Begrafenisonderneming Van der Luit Haagweg 31 - Leiden Tel. 23574 missie voor de maatschappe lijke aangelegenheden en dc gezondheidszorg op dinsdag 13 februari a.s. te 16.00 uur in kamer 263 van het Stad huis. Mededelingen inzake o.a: a. afrekening subsidie 1971 Stichting Release. b. stand van zaken m.b.t. het beiaardentehuis aan de Kaarsenmakersstraat. Jaarverslag 1971 G.G. onG.D. Benoeming leden Raad van Bestuur van de Stichting tot exploitatie van bejaarden centra. in binnen- en buitenland. Onder garantie. Verwarmde bergplaats voor inboedels. Middelstegracht 36. Lelden. Tel. 25468 - 24060. UITZENDBUREAU Telef. 01710-31710 Korevaarstraat 33 Leiden wabu Hoe krijg ik een baan? solliciteren en alles wat u daar van weten moei door F.M.F. Fels *g» rn 2e druk f 6.50 Verkrijgbaar in da boekhandel KLUWER Algemene Uitgeven Wageningen Hansenstraat 71 -77, Postbus 16, Leiden Fabrikante van o.a. Sanocel matrassen, vraagt voor spoedige indiensttreding: op de Leeftijd vanaf ca. 18 jaar. Mavo-opleiding gewenst. Kom eens langs of maak een afspraak, telefoon 42341 (toestel 26). MATRASSEN LEIDEN Agenda van de OPENBARE VERGADERING van de Com missie voor het Onderwijs op dinsdag 13 februari a.s. om 16.30 uur in kamer 204 van het stadhuis. Voorschot vergoeding vak onderwijs 1973 t.b.v. bijzon dere scholen voor g.l.o. en b.o. en exploitatievergoeding over 1973 voor bijzondere scholen voor b.o. Verhoging bedrag per lepr- iing voor openbaar gewoon lager onderwijs voor het jaar 1971. Vernieuwing van de instal latie (ollestook) schoolge bouw Willem de Zwijgerlaan 44. Begeleiding buitengewoon on derwijs. Interim-rapport van dc werk groep onderwijsuitgaven. De op deze agenda betrek king hebbende stukken liggen voor belangstellenden ter In zage bij Bureau Voorlichting. Stadhuis. Dr. J.J. BUSKES Bijbels dagboek f 1 B.90 INIIEU WE AUTO HUREN autoverhuur TIDTAp st.aagtenstraat14 111 I Wl telefoon: 01710 25709-53627 leiden brengt u: „Een boeket Wereldmelodieën" (50 medewerkenden) op dinsdag 20 februari 1973 in de stadsgehoorzaal te Leiden. Aanvang 20.00 uur. Einde plm. 23.00 uur. Toegangsprijs 3,50. VOORVERKOOP: Leiden: Servaas Muziekhandel, Koornburgsteeg 5. Secretariaat: H. Chandron, Witte Singel 76a. Oegstgeest: C. v. d. Kaay, Rijnzichtweg 26. Leiderdorp: C. de Haas, Jaagpad 35. W. v. Ark, Eikenlaan 13. Verder bij de leden en 's avonds aan de zaal. Plaatsbespreken: zaterdag 15 febr. a.s. van 2-3 uur, in het wijkgebouw „Rehoboth", Rapenburg 10, Leiden. De sportieve aristocraat. Fraai van lijn, luxueus interieur, zeer verzorgde afwerking tot in details. Een chique, vierdeurs reis- en familiewagen die op gedistingeerde wijze opmerkelijk sportieve prestaties kan verrichten. Met een 70 Din pk motor die met typisch Frans vernuft is geconstrueerd om hoge kruissnelheden te ontwikkelen bij een zeer laag benzineverbruik. Kortomeen prestigew agen met bijzondere eigenschappen. Maak nu eens een proefrit en oordeel zelf! Maf/nifiek boek over de kunst van het bloetnenschikken door Laurence Buffet-Challié Composities met bloemen die u vreugde en Inspiratie ver schaffen. Schik zó uw bloemen, stel zó uw boeketten sa men, maak zó uw bloemversieringen. In verschillende stij- lenl Klassiek en modern. Een overvloed van praktische aanwijzingen. Heerlijke bloemstukken worden u In dit boek voor ogen getoverd. Eenvoudige schikkingen en luister rijke creaties. Ook van de grootste bloemsierkunstenaare van Europa. Een zeldzaam rijk boek. Met 128 futo's, waarvan 41 In X CC kleur en tientallen tekeningen I ÜU«" Verkrijgbaar In da boekhandel een hoek van Zomer «l- KeunintiYatjcninqcn

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7