dag, maandag De vijftig mannequins van Charles Montaigne h o Badmode voor de hele kleintjes ft alL PPI Nieuw voor de ogen: mascara-kam dsgpecept It TROUW /KWARTET MAANDAG 12 FEBRUARI 1973 door tiette visser 'Dag allemaal! De meisjes achter mij staan te trappe len van ongeduld! Het is geen examen, maareen feest avond. De meisjes willen al leen maar laten zien dat ze iets hebben geleerd. Het zijn géén mannequins, daar moet u wél aan denken.' Mevrouw Gertenbach blikt voldaan de balzaal van het Hiltonhotel rond. Aan de tafeltjes zittetn verwachtingsvolle moeders, tantes, zusjes, buurmeisjes, verloofdes en een enkele grootmoeder. Het is de grote avond: de leerlingen van de mannequincursus van Char les Montaigne houden hun debutantenshow. In het midden van de zaal is een plankier van een meter of tien lengte en één meter breed. Daarover gaan straks drieen veertig meisjes lopen We hadden vijftig leerlingen, maar er zijn verschillende meisjes ziek of met wintersportvakan tie', verduidelijkt mevrouw Ger tenbach, lerares aan de school van Montaigne en tevens lady speaker van deze avond. Om de allergrootste schrik vast weg te nemen meldt ze snel dat er misschien maar een stuk of vijftien meisjes serieus mannequin zullen worden. De rest heeft de cursus alleen maar gevolgd om meer zelfvertrou wen te krijgen'. De waarschuwing blijkt niet on gegrond en het getal van vijf tien zal niet de laatste leugen van de avond zijn. Behalve een show wordt het ook een wed strijd. Daarvoor is een deskun dige jury samengesteld die het beste meisje zal aanwijzen. Uit Parijs is de heer Charles Mon taigne overgekomen, wiens naam de school aan de Amster damse Van Baerlestraat draagt. Verder is daar nog Lily van Pareire, niet weg te branden uit het modewereldje: mode-ont werper Frans Molenaar en Cori- ne Spier, die deze avond voor de zoveelste maal hoort dat ze ooit Miss World is geweest. Dit uitgelezen gezelschap zit gewa pend met potlood en papier te wachten. Twee cijfers Mevrouw Gertenbach vertelt hoe het allemaal in z'n werk zal gaan. 'De jury geeft twee cij fers. Eerst voor de manier waarop de meisjes een toiletje presenteren als vrouw van de wereld en het tweede cijfer staat voor: is dit meisje ge schikt om mannequin te wor den'. En dan begint het. Kosten noch moeite zijn gespaard, want er is een heuse pianist die het is niet te geloven van acht uur tot tien over twaalf aan één stuk door speelt, maar daardoor dan ook om het kwartier in herhalingen moet vallen. Het publiek heeft zevenguldenvijftig betaald voor een kop koffie, plakje cake en een drankje. 'Ja, en voor het eerste meisje vraag ik toch wel een extra applausje, dames en heren, want er is toch moed voor no dig om als eerste op te komen', roept mevrouw Gertenbach en thousiast. 'Nu is er überhaupt moed voor nodig om het plan kier op te komen, zéker wan neer je de pretentie hebt om een mannequincursus te hebben gevolgd. Het publiek En van de debutanten-manne quins. Frans Molenaar verstrakt achter de jurytafel. Lily van Pareire fronst de wenkbrauwen. Corine Spier weet niet waar ze kijken moet. Alleen de heer Montaigne zit enthousiast te cijferen. Ja. tenslotte is het zijn school en hebben deze meisjes allemaal zo'n vierhonderd gulden betaald om de lessen te volgen. Het is heel erg wat de revue passeert. Het lijkt wel of ze op de school van Montaigne het lopen hebben afgeleerd in plaats van géleerd. 'Numer vier 9laan we over', roept me vrouw Gertenbach onvermoeid. 'Die is zeker naar de winter sport'. Over numer vijf weet ze te vertellen: 'Dit is Marga. Marga heeft veel lessen moeten missen, hè, Marga?' Het meisje loopt onverstoorbaar door, strak voor zich uitkijkend met houte rige passen beent ze naar de jury en weer terug. 'Ja, want weet u dames en he ren, Marga is namelijk stewar dess en daarom heeft ze veel lessen moeten missen. Want u weet: een stewardess vliegt veel en op ongeregelde uren'. Ja. zo hoor je nog eens iets over het vak van stewardess. Applaus In snel tempo volgen de meis jes elkaar op en iedereen krijgt applaus. Nummer zes is Marjo lein en die gaat er een beetje op lijken. Ze loopt tenminste gewóón. Nummer veertien is Ans die als een haas over het plankier rent Zó hard, dat je denkt: die rent eraf. Maar vlak voor de jurytafel zet ze haar remmen in werking en neemt een geweldige draai naar links. De jury haalt opgelucht adem, want Ans is dan wel niet groot, maar je zult haar toch maar op je tafel krijgen met die plateau zolen onder haar schoenen. Truus is nummer zestien en de aanweige journalisten beslui ten spontaan om haar de pers prijs te geven. Want Truus is het lachtertje van de avond. Truus is élles behalve manne quin en fotomodel. Omdat ze niet kan lopen, swingt ze als het ware over het plankier en Frans Molenaar zit het met open mond gade te slaan. Cori ne Spier bijt op haar potlood en meneer Montaigne vindt dit ook wel te gek worden. Later vertelt mevrouw Ligter- moed, directrice van de school: 'Ja, ik begrijp wat u bedoelt. Maar Truus wil per sé manne quin worden. We hebben het niet uit haar hoofd kunnen pra ten'. Oefenen Wanneer alle drie-enveertig meisjes hun rondje hebben ge lopen, besluit de lady-speaker: dat we maar meteen doorgaan, want dit was even oefenen voor de leerlingen'. En opnieuw krijgen we drie kwar tier lang een heen en weer gedraaf van meisjes die tever geefs vierhonderd gulden heb ben uitgegeven. Maar de pianist maakt de avond goed. Speciaal wanneer er weer een meisje kier lopen die duidelijk afkom stig zijn van onze rijksdelen overzee. Dan zet de pianist, gevoelig als hij is, direct een lied uit 'Porgy and Bess' in. Lady-speaker me vrouw Gartenbach wanneer Elly uit Suriname in een gele bikini verschijnt: 'U ziet wel, Elly houdt van de zon, ze is zó bruin!' Ja, dat is Elly al jaren, maar ze blijft er onverstoorbaar onder en draaft als alle andere schapen over het plankier. Af en toe moet het publiek een bulderende lach onderdrukken, wanneer er weer een misje opdraaft die het lopen op de school van Montaigne heeft af geleerd. Maar dat lachen is een linke zaak, want je weet nooit of er toevallig familie van het meisje in kwestie, naast je aan de tafel zit Maar na twee rond jes krijg je dat door, want de familieleden klappen het hardst voor hun bloedverwanten. Techniek Van mevrouw Gartenbach krij gen we ook nog even een uit eenzetting over de 'looptech niek': 'Ja, dames en heren, wij leren de meisjes de voet helemaal éfmaken. Ze moeten helemaal met hun voet op de grond ko men. Tot en met de grote teen'. En meteen weten we waarom de meisjes allemaal zo beroerd lopen. Dan is het eindelijk pauze en Frans Molenaar loopt met Cori ne Spier direct naar de bar van het hotel om 'even bij te ko men'. Frans: 'Dit kost me jaren van m'n leven!' Corine: 'Het is toch niet te gelóven! Maar ja, wat wil je: het is een commercië le instelling. Nu hebben we bij na vijftig meisjes gehad, maar er is er niet één bij die ooit mannequin zal worden. Ik zie het niet hoor'. Maar hoe word je dan manne quin? Corine: 'Aan iemands ka rakter moet je niet komen. Trouwens, je kunt mensen niet in een paar weken veranderen. Je bent wie je bent en dan zijn er bijvoorbeeld vier dingen die moeten veranderen. Nou, daar moet je dan aan werken. Ik vind het een vreselijke verto ning. Zo'n finale met al diie poespas mag je toch niet hou den? Nee, het was slechter dan ooit. Dick Corine vertelt verder dat ze de meisjes zo ontzettend dik vindt. Ook Frans Molenaar begrijpt dat niet: Ze kunnen toch fiet sen? J e kunt toch afslanken? Wanneer de juryleden weer naar de zaal lopen blijkt de parade alweer te zijn begonnen. Nu lopen de meisjes in avond gewaden over het plankier. Het is vallen en opstaan en de pia nist zet wanhopig voor de ze vende keer Yesterday in. Om tien voor twaalf is het afgelopen. Mevrouw Ligtermoed veramelt de juryrapporten en verdwijnt in een belendende ruimte om met behulp van een telmachine de uitslag vast te stellen. Intussen wordt er een portemonaie gevonden; moet ie dereen naar het toilet en ma ken enkele ouders zich zorgen over de laatste trein naar huis. Na een kwartier is de uitslag bekend en Ingrid van der Aar uit Aerdenhout blijkt de winna res. Iedereen is het er mee eens, maar dat komt omdat het al laat is. Frans Molenaar: 'Lo gisch dat dat meisje heeft ge wonnen. Ze is de enige die op die school van Montaigne het lopen niet heeft afgeleerd'. Een beetje gek natuurlijk om nu al uitgebreide badmode te laten zien, maar in de mode werken ze nu eenmaal maan den vooruit. Vandaar dat de badmode voor de hele klein tjes al bekend is. Op de foto twee modellen van Schiesser. Links een bikini van 'bri-nylon-effecta-interlock' dat is een stof die zbeer snel droogt en de huid niet irriteert. Het broekje is marineblauw en het bovenstukje knalrood met een blauwe rand. Rechts een bikini in blauw-wit-rood, ter wijl de dametjes verder kunnen kiezen uit turquoise/oran- je en bruin/oranje. Riek Schagen Voor de kinderen van Neder land heet ze: Saartje. Maar be halve huishoudster van de bur gemeester in de televisie-serie Swiebertje'. is ze ook nog vrouw van een econoom en ook 'zon- dagsschilderes'. RIEK SCHA GEN (59) heeft een tentoonstel ling in het gemeentemuseum van Maassluis. Schildert u al lang? 'Ik ben tien jaar geleden begon nen. Eerst met tekenen, later heb ik ook verf gekocht. Ook wérkte ik in het begin met lapjes en maakte daar schilde rijen van, maar dat doe ik nu niet meer'. Wordt u ook geaccepteerd door de echte kunstcritici? 'Ja, ik geloof van wel. Ze vin den mijn werk ontroerend, het is aanspreekbaar zeggen ze. Ze noemen mijn «stijl neo-mystiek'. Verkoopt u ook werk? 'Ja hoor, dat doe ik ook. In het begin vond ik het wel naar. Jé raakt er zo aan gehecht. Thuis heb ik nog wel doeken hangen die ik niet kwijt wil, omdat de herinneringen aan verbondi zijn. Maar nu, ach als ik verkoop, dan weet ik waar het naar toe gaat. En het is zo leui als je er later op bézoek gaal dan zie je je eigen werk hai gen'. :ï)N' ii "fcft ak Hebben ze u gevraagd om ei tentoonstelling? 'Ze zijn naar me toegekomen ei wilden een tentoonstelling orga i- niseren. Ik vond het direct ee: i Cll' enig idee. Nu hangen er 3i doeken en zeven tekeningen sel c Het was eén mooie opening, e; htsst: waren wel honderd mensen er taire dat met die mist buiten'. mild Verveelt de rol van Saartje in Swiebertje u nooit? 'Nee, ik blijf het heerlijk vin den om te doen. Het is weleem lastig omdat Joop Doderer a!cnsi: tijd zo improviseert. Dan moe! en v je goed opletten en er meteej gjjgi op inspringen. Ja, er moeterjen weieens scènes over omdat we dan niet meer uitkomen'. Tt 25 februari is het werk va Riek Schagen te zien in hei gemeentemuseum Maassluis, Zuiddijk 16 toegang is 25 cent. errv bij later - De wens van Elles Berger Ena wilde niet trouwen 'Het is al een paar jaar geledeig hoor. maar de schrijvers Coronation Street wilden me in eens laten trouwen', zégt actricf gg Violet Carson uit de serie Coro- gif nation Street. 'Ik heb daar een stokje voor gestoken, want wie kan zich mij nu getrouwd voor- fj stellen?' De schrijvers van de v serie zijn in de loop van dep; jaren wel naar haar gaan luistef" ren. 'Alleen word ik eens verdrietig van dat ik alle- 1 maal vreselijke dingen tegen de mensen uit Coronation Street M moet zeggen. Dan zit ik thuis het nieuwe script te lezen en V dan roep ik tegen mijn zuster, die bij mij in huis woont: doé het niet hoor, ik wil Annie Walker niet meer uitschelden! Pw Maar ja, het moet toch en dat terwijl die Annie privé schat van een mens is'. ue iste- fc ij wé 1 In f: i'n rg, I I W»:U A ftp is H» -•< i 5ÜP Max Factor komt met een nieuwe vinding op het gebied van mascara-aanbrengen: geen borsteltje meer, maar een kammetje waarmee je als het ware in één handeling de wimpers van de ogen mee kleurt, kamt en krult. Er zit ook nog een veiligheidssluiting op, zodat wanneer het tubetje mascara op de grond valt er geen druppel meer uitkomt. De mascara-kam kost 7,95. Zowel geschikt voor korte als lange wimpers. Toen omroepster Elles Berger een baby kreeg gaf ze haar man opdracht om de omroép te bel len en te zeggen dat Elles niet meer zou komen. 'Ik wilde niet meer werken, maar dat was na tuurlijk kraamvrouwenpraat', zegt Elles Berger deze week in Nieuwe Ruvu aan Jojanneke Claassen. 'Ik blijf graag werken. Als je diep in m'n hart kijkt dan weet ik echter wel interes santer werk dan omroepen. Ik zou graag aan actualiteitenru- briekén meewerken, maar als radio en televisie me helemaal niet meer willen, dan zou ik proberen in de gemeenteraad te komen of zoiets. Zeven dagen thuiszitten zou ik niet kunnen. Al blijf ik volhouden dat ik geniet van een paar dagen lek ker kneuterig huisvrouw-moe- der'. Nóg een titel voor Sophia Loren Filmster Sophia Loren hééft al heel wat titels. Ze was ooit eens vrouw van het jaar in Italië en tijdens schoonheidswedstrijden waaraan ze als jong meisje mee deed, sleepte ze ook een paar titels in de wacht. Maar nu is ze zowaar door enkele Amerika nen voor de tweede keér tot 'Macaroni-vrouw van het jaar' uitgeroepen. Die heren Ameri kanen zijn macaronifabrikanten en hebben wéér Sophia geko zen, omdat ze in interviews al tijd zegt, dat zé veel macaroni eet. 'Daar zijn we erg blij mee', zeiden de fabrikanten. 'Want nu wordt maar eens door een prachtige filmster gezegd, dat je best macaroni kunt eten zon der dik te worden'. Citroenvla 150 gr. basterdsuiker 3 eieren 3 blaadjes gelatine water MPi bgei rpe het de 1 edei deel de daat Scheid de dooiers van het wit pt d en klop de dooiers luchtig met |rt„( de suiker. Pers de citroenen uit, doe het sap in een maatbe- or(h kér en meet de hoeveelheid.^ Doe het sap zolang in een glas en doe vervolgens water in de maatbeker. Zorg voor totaal an derhalve dl. vocht. Kook de hoeveelheid water en los er de blaadjes witte gelatine in op (die eerst in koud water zijnf geweekt). Doe er dan hét ci-l troensap bij. Wanneer het! vruchtesap een beetje is afge-L koeld roer er dan de opgeklopte eidooiers doorheen. Klop de ei' witten zeer stijf en meng er de citroenvla doorhéén. Serveer de vla in dessertglazen. Menutip: Zuurkool met krabbe tjes en worst, gekookte aardap pelen, citroenvla. Deil (8) De redactie behoudt xlch het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BI) pu- bIIka tl c ondertekend. Brieven kunnen worden gestuurd aan hel secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus «59. Amsterdam. Openbaar vervoer 'De auto meer laten staan en gebruik maken van het openbaar vervoer'. Een zeer mooie gedachte van mevr. Gorter-Verduyn. Maar heeft ze wel diep genoeg nagedacht? Men betaalt thans een hoog bedrag (te hoog) voor dc wegenbelasting. En dat kan niet anders dan minimaal per drie maan den betaald worden. Nu laat men de auto staan ».n reist per openbaar ver voer, wederom tegen hoge (te hoge) kosten. Zolang deze laatste kosten niet van de wegenbelasting kunnen worden afgetrokken, wie is er zo gek? Den Haag F. J. van Bcenen U gaf meningen van enkele anderen u.a. een jurist en districtspsychiater. Kreten als 'Mateloos buiten propor ties', 'kermisachtig en dom' was het oordeel over het optreden van de politie. Mijn mening is echter: als èrgens deze kreten van toepassing op zijn dan wel op de pers en de televi siecommentators, die zich allemaal ge roepen voelden zich met deze zaak te bemoeien als ging het om een spelle tje. Maar nu mijn vraag. Hoe denkt u er zelf eigenlijk over? Want dat kom ik nergens tegen. Vele andere bladen hebben, ondanks kritiek die er altijd zal zijn toch positief gereageerd in een commentaarartikel op het optre den van de politie en anderen. Had dit gebeuren voor uw blad geen aan leiding moeten zijn, gezien de overtui ging van mijns inziens 80 procent van uw abonneé's in een commentaar ach ter dit optreden van de politie te gaan staan en allen die deze ernstige zaak tot een goed einde hebben ge bracht de eer te geven die hen toe komt? Vecnendaal H. W. Schoppers Multinationals Uw artikel 'Multinationaal bedrijf, een staat in de staat' was een voor beeld van tendentieuze journalistiek. Voorbeelden: de mondiale omzetcij fers van vier internationale bedrijven worden vergeleken met de export van het gehele Nederlandse bedrijfsleven en daaraan wordt de conclusie ver bonden dat de economie van ons land haast volkomen beheerst wordt door de omvang van deze vier hetgeen op zijn minst twijfelachtig is. De niet te stillen geldhonger is niet een exclusi viteit van internatinonale mammoet concerns. Wie de ondernemingsgewijs georganiseerde maatschappij en het winstprincipe aanvaardt zal moeten erkennen dat een bedrijf zijn uitvin dingen en produkten in een zo groot mogelijk afzetgebied aanbiedt om daarmee zijn kosten van research, overhhead e.d. per eenheid produkt zo laag mogelijk te houden en daarmee zijn winst te optimaliseren. Natuur lijk kan het belang van een wereld omvattend concern botsen met een nationaal belang. Maar daarmee zijn de excessieve voorbeelden van United Fruit en Kennecott nog niet geldend voor alle grote internationale bedrij ven. Wat zou Nederland na 1945 zon der buitenlandse investeringen econo misch en sociaal verricht hebben? Vele landen (Brazilië. Iran, sommige Afrikaanse ontwikkelingslanden Indo nesië) erkennen (weer) het belang van buitenlandse hulp en investerin gen. Miskenning leidt tot armoede, hetgeen achter het ijzeren gordijn zelfs opgeld doet. Mits de nationale wetgeving aangepast wordt, kan een samenbundelen van ('nationale') grond en arbeid met (buitenlands) kapitaal, know how en management resulteren in bestrijding van armoede en elimineren van buitenlandse in vloed. In dit kader kan een joint venture in uw artikel een list genoemd een uitstekend middel ziju en overdracht van kennis en leiding bevorderen. Monopolies, kar tels moeten worden verboden, concur rentie is geboden. Indien de staat haar voorwaarden vastlegt en nakomt zal ook de onderneming de haar pas sende houding van neutraliteit en respect bewaren (en niet zoals uw journalist schrijft: 'haar houding zal verheven onverschillig zijn t.a.v. soci ale en politieke waarden'). Een ande re houding zal zeker niet op prijs worden gesteld, integendeel als in menging worden aangemerkt. Barendreclit C. van der Wal Maria (2) Met klem protesteer ik tegen het plaatsen van een foto van de zg. 'tegenpaus Clemens XV' (de Frans man M. Collin) bij het bericht over de devotie tot de 'Vrouwe van alle Volkeren' in uw editie van 5 februari. Menig katholiek Nederlander hebt u hiermede diep gegriefd en u hebt de oecumene hiermee een zeer slechte dienst bewezen. Dat genoemde heer Collin zich de zaak van de Vrouwe van alle Volkeren probeert toe te eigenen, speelt voor Nederland hele maal geen rol. Het hele bericht heeft overigens weinig om het lijf want het komt slechts neer op de handha ving van een bestaande toestand: het verbod om het schilderij van de Vrou we van alle Volkeren publiek in een ADVERTENTIE Blijetijds ^Gereedschap Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, IJlst. openbare r.k. kerk te vereren blijft voor alsnog van kracht. De particulie re devotie is en blijft geheel vrij, dus c.m. het privé bidden van het kerke lijk goedgekeurd gebed: 'Heer Jezus Christus, Zoon van de Vader, zend nu Uw Geest over de aarde. Laat de H. Geest wonen in de harten van élle volkeren, opdat zij bewaard mogen blijven voor verwording, rampen en oorlog. Moge de Vrouwe van alle Volkeren, die eens Maria was, onze voorspreekster zijn'. Dit gebed is nu al in meer dan 40 talen vertaald, in een oplage tussen de 40 en 45 miljoen over heel de wereld verspreid, heeft een 'imprimatur' van 60 a 70 r.k. bisschoppen. VooVburg Jan A. A. LEECHBURCHi Auwers voorzitter Haagse aktiekomitee voor de Vrouwe van alle Volkeren. Ambtenarenprotest Dezer dagen hebben wij weer een les gehad in 'hoe progressief te zijn'. Progressief is: protesteren en eigen wil voorschrijven aan de overheid en aan de samenleving. In de huidige betekenis van progressief beoogt men dus de anarchie. Wat is er nl. ge beurd? Voor het behoud van een stuk welvaart voor het overheidspersoneel in de vorm van waardevast pensioen (en wie heeft dit tegenwoordig in deze gruwelijke inflatie-tijd?) prefe reert de regering een klein welvaarts offer van de rijksambtenaren van cir- Cd 2 pet pensioenpremie boven finan ciering uit de belastingen. Een nor maal mens zou dit niet onredelijk achten. Niet echter ons progressieve ambtenarenkorps. Scholen worden ge- slotenen 50.000 stuks drommen als studentikoze pubers naar het Binnen hof en daar staan ze welgevoed, keu rig gekleed, voldaan glimlachend zich te presenteren tegen hun 2 pet pensi oenbijdrage. Om trots op te zijn? Om respect voor te hebben? Wie zal ons eindelijk eens verlossen van al dat bekrompen, maatschappij-ontbindend en zielig gedoe Delft Te passief Bij de perscoferentie van ir. J. A. Timmer ter introductie van het com putermodel van toekomstige verkeers situaties, waarover 26 jan. werd be richt, is m.i. aan een wezenlijk punt voorbij gegaan. Blijven we inderdaad doorgaan passief achter de huidige verkeersontwikkeling aan te hollen, dan berekent de computer feilloos dat de genoemde en ongetwijfeld nog vele andere wegen elders In ons land in de toekomst zeker nodig zullen zijn. Wil len we echter Nederland nog een beetje leefbaar houden, dan toont die zelfde computer aan dat we ons op het gebied van het privé-autogebruik opofferingen zullen moeten getroos ten. Hopelijk zal het berekende toe komstbeeld (van een steeds dichter wordend wegennet) velen helpen bij hun motivatie onaangename maatrege len te accepteren tot behoud van de leefbaarheid; de beleidsuitvoerende instanties zullen het moeten activeren tot een werkelijk beleid. Een beleid dat zich niet in de eerste instantie laat leiden door computeruitkomsten, maar door een visie over de rol van de auto en net openbaar vervoer in de toekomst. Biddinghuizen A. W. C. van Vcclen Waarom geen piano? Gaarne mijn instemming met de over tuiging van dr. Verplankte inzake elekctronische orgels ('Uit de kerkbla den'). Tallozen schijnen maar niet te kunnen aanvoelen, dat een zgn. 'elec- tronisch orgel' niet meer is en dan verfoeilijk imitatie-instrument Heel aardig natuurlijk omdat je er gelui den op kunt voortbrengen in alle denkbare en ondenkbare timbren, vo lume zoveel je maar wilt. Het gevolg is dat men het geschikt acht, er het kerkvolk bij te laten zingen, 'n Wel kom-goedkope oplossing voor kerkbe sturen die krap bij kas zitten. Maar dan het alternatief? Praktijk voorbeelden uit Abcoude: Een goed dirigerende tenor bij de microfoon verricht wonderen. Blokfluiten cn an dere blaasinstrumenten zijn daarbij welkom. Voorts het positief. Welis waar beperkt, doch eerlijk. En tenslot te noemt Verplanke de vleugel (e- vent. piano). Want de piano is ideaal begeleidingsinsrument in de kerkruimte. Zij ondervindt echter alom onverdiende tegenkanting: men vindt nu eenmaal, dat die in kerk niet 'staat' of 'hoort'. Verklaar baar. Logisch gevolg van het feit, dat de piano pas in de veertiger jaren schoorvoetend zijn intrede deed in onze protestantse huiskamers, en der halve het gros der protestantse orga nisten van de oudere generatie van achter hun huisharmoniumpje linea recta naar de orgelbank is gestapt Zonder ooit eens met de piano kennis Q te hebben gemaakt. Joh. C. Janssen PAI re kost De van heb

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6