Muziek van eigen tijd, gewoon fijn, weetjewei 'De revolver van Bas' met scherpe dialogen Van Otterloo blonk uit in Strawinsky crp Uitzondering voor gedetineerde: in voorlopige vrijheid Trouw K wart et Huiden van hazen en konijnen als wraakoefening? Kerken van India vragen hulp Op één dag 66.932 bezoekers op de RAI Industriebond: praat niet met directies apart Aparte bisschop voor Oost-Berlijn Winkelcentrum mist jaarlijks drie miljoen Een dode en zes gewonden bij steekpartijen. Bisschoppen bezig met gehuwde diaken Beroepiiigs- werk Hervormd-remonstrantse samenwerking in Utrecht Boekenetalage Man (77) voorkomt overval op vrouw TROUW/KWARTET MAANDAG 12 FEBRUARI 1973 KUNST/KERK/BINNENLAND door R. N. Degens AMSTERDAM De Amsterdamse serie rondom-concerten van 's zaterdags avonds half tien heeft er een concurrent bij gekregen: drie avonden eigen tijdse muziek in dezelfde kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw, georganiseerd door de stichting Concertgebouw Kamermuziek. De Rondom-serie was zaterdag al aan zijn vijfde concert toe. gewijd aan Hans Eisler en Arnold Schönberg. De Kamermuziekserie (om het zo maar te noemen) begon vrijdagavond met een programma waar ook al twee werken van Eisler in voorkwamen, en verder stukken van Webern, Donato- ni, Castiglioni en Strawinsky. Het wordt moeilijk om te blijven volhou den dat de eigentijdse muziek niet voldoende aan bod komt, want de zondag-matinee van het Concertge bouworkest bracht oan. 't Celloconcert van Ligeti en de Eerste Symfonie van Kelterborn (wij schreven er al over n.a.v. de Rotterdamse uitvoering) en dinsdag- en woensdagavond laten Harry Sparnaay (basklarinet) en Polo de Haas (piano) twee avonden achter elkaar 'ongewone' muziek horen, en daarbij zijn drie stukken waarvan de inkt nog nat os, zogezegd. Bezoek Dat al die concerten goed tot uitste kend bezocht worden, bewijst dat er steeds meer mensen gaan vinden dat eigentijdse muziek 'gewoon fijn, weet- jewel' kan zijn. Wat nog niet wil zeggen dat ze het 'mooi' vinden, want dat is een nauwelijks nog hanteerbare uitdrukking sinds de normen waaraan jc mooi een beetje kon meten niet meer gelden. Met 'gewoon fijn', kan je veel kanten op, weetjewei. En dat maakt het allemaal voor iedereen veel plezieriger. Reinbert de Leeuw die de Rondom- serie samenstelde en bij elk concert een kort praatje vooraf maakt, heeft de juiste formule gevonden om infor matief maar niet vervelend te zijn. Niet dat geforceerde opgewekte toon tje van: laten we nu eens fijn met z'n allen naar muziek gaan luisteren en er zoveel mogelijk van mee naar huis nemen. Hij zegt een paar zinnige dingen over de componisten en de te spelen werken, zonder dat je het gevoel krijgt dat hij je iets aan wil praten. Ton Hartsuiker, die mondelin ge toelichtingen bij de nieuwe Kamer muziekserie geeft, pakt het nog teveel op de jeugdconcerten-manier aan. Waarbij hij in zijn ongeremd enthou siasme een deel van het publiek bo ven het hoofd praat en tegelijk een ander deel verveelt met dingen die het allang weet. Dat zal op den duur best beter worden, hoewel De Leeuw het vanaf het eerste concert al beter deed. Maar tenslotte komt men voor de muziek, die bij 'Rondom' voor de pauze allemaal van Eisler was, met een vroeg duo voor Viool en Cello waarin Eislers bewondering voor, en binding met, Schönberg (wiens leer ling hij was) te horen is; en met de geestige Palmström-liederen (1924) Ton Hartsuiker, ook toelichtingen waarin hij zich afzet tegen Schönbergs Tierrot lunaire' die men na de pauze kon horen. Magnifiek En dan waren er zeven magnifieke liederen uit de jaren dertig, met ijzer- sterke teksten van Brecht (de meeste) en Tucholsky. Waarbij het messcher pe 'Lied einer Deutschen Mutter", dat door Marjanne Kweksilber even onbe grijpelijk argeloos met weer een kin derlied-stemmetje werd gezongen als de andere liederen. Een misvatting, dacht ik, die het voortreffelijke pro gramma dat door de vaste kern van jonge musici werd uitgevoerd, wel schade deed. Bij oom Ton had Inge Fröhlich de Eisler-toon beter te pakken (mis schien wel door de verkoudheid waar voor ze zich liet excuseren) in de selectie uit 'Sieben Lieder über die Liebe'. Pièce de résistance in d!it pro gramma was de Cantata (1952) van Strawinsky waarin Felix de Nobel leden van het Nederlands Kamerkoor dirigeerde. En voor de pauze was er nog een eerste uitvoering in Neder land van 'Etwas ruhiger im Ausdruck" van Franco Donatoni waarover ik be paald niet naar huis zou willen schrij ven. Maar met het Kwartet voor vi ool, klarinet, tenorsaxofoon en piano uit 1930, en de Tropi van Castigioni, allemaal prima uitgevoerd door een te groot aantal musici om hier op te noemen, werd het toch ook een ge woon fijn concert, weetjewei. Van een onzer verslaggeefsters ALKMAAR Na een actie van twaalf organisaties, waaronder Bege leidingsteam '73 en de Bond voor Vrijheidsrechten, is de 3-jarige Arie V. voorlopig op vrije voeten gesteld. Op grond van een vonnis, dat bijna twee jaar geleden in hoger beroep werd uitgesproken, moest A. V. in de strafgevangenis in Alkmaar een straf van twee maanden uitzitten, wegens een verhouding met een minderjarig meisje. Drie jaar geleden was de zaak aanhan gig gemaakt door de ouders van het toen 14-jarige meisje. Sinds een jaar woont V. samen met het meisje en hij heeft een glazenwassersbedrijf op gebouwd. Toen in januari j.. het be richt kwam dat V. zijn straf moest gaan uitzitten, riepen de ouders van hert meisje de werkgroep Begeleidings team (voonzetrtóng van Release) te hulp. Zij verklaarden spijt te hebben van de aanklacht van destijds en wa ren bang dat het uitzitten van de straf nu (het gaat goed met het paar en het bedrijf loopt vlot) alleen maar nadelige invloed kan hebben. Het Begeleidingsteam en de Bond voor vrijheidsrechten voerden in hun pleidooi voor de invrijheidstelling van V. aan dat straf bedoeld moert zijn om verbeterend te werken en niet is bedoeld als wraak. Vorige week werd bij het Amsterdam se gerechtshof strafopschorting ge vraagd. Eveneens werd een cassatie verzoek ingediend door het team. Bei de verzoeken werden toen afgewezen; het voornaamste bezwaar van de pro cureur-generaal was dat hij geen pre cedenten wilde scheppen. Volgens het Begeleidingsteam is de zaak uitzon derlijk omdat de justitie twee jaar wachtte voordat de veroordeelde zijn straf moest gaan uitzitten. door BER HULSING HAARLEM In de Haarlemse Toneelschuur gaf Centrum vrij- dagavond de eerste voorstelling van 'De Revolver van Bas', een flinke eenakter van Gerard Lemmens. Bas is een stille, doodgoeie, erg eenza me jongen, die alleen in een cafeetje nog wat aanspraak heeft. Kastelein Sjef, egoist, sadist en tiran, maakt daar misbruik van. Hij onderwerpt Bas en krijgt hem tenslotte dag en nacht op de luifel van de bar. Bas heeft wel een revolver, maar die wordt ook nog tegen hem gebruikt Het tweede schot is voor Sjef. Daar zorgt barkeeper Viktor voor. En dan is het uit De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83 Postgiro: 26 92 74 Bank: Ned Midd Bank (rek nr. 69 73 60.768). Gem giro X 500. In de absurde overdrijving van de verhoudingen, in een overigens dood gewone Hollandse kroeg, volgt Gerard Lemmens Samuel Beckett op een af stand. Zijn symboliek kan op enige manieren worden geduid. Je kunt het houden op een voorbeeld van sadisme- masochisme, of je kunt Sjef zien als een demagogisch pratende heerser en Bas als de eeuwige onderdrukte, die maar met zich laat doen. Maar dan klopt er iets niet Bas is helemaal niet afhankelijk van Sjef. Hij is wel vaag en uit de verte verliefd geweest op Sjefs vrouw, maar die is totaal verlamd en gaat dood. Bas kan zich zo van de luifel laten zakken en naar een andere kroeg gaan, denk je dan nuchter. Hij hoeft het niet te nemen. Sjef is zijn baas en zijn werkgever niet. Bas is een sul. En dat hij met een geladen revolver rondloopt is niet aannemelijk meer. Dat ding gaat tenslotte af, maar ook dat lijkt maar toevallig. Een stuk om uit te pluizen of met diepte te gaan verklaren, schreef Gerard Lemmens niet. Wel schreef hij. met een soort satirische humor, scherpe dialogen die goed te spelen zijn. Piet Römer, als Sjef, wordt daarmee, droogweg en gewoontjes, een monster van zelfzucht en machtswellust, die al wat hij doet weet mooi te praten. In zijn redeneringen 't is voor je bestwil, en ga eens na wat ik allemaal moet meemaken klinken vele poli tieke redevoeringen na. Ben Hulsman, als Bas, slikt het allemaal, goedig, lief, slap en slaafs. Hij doet dat bijna aandoenlijk en hij kan het ook niet helpen, dat hij er geen ogenblik als zo'n zielige onderworpeling uitziet Frans Koppers staat vakkundig ach ter de tapkast cynische korte commen taren te geven, en Nanny Cijs moet slap en sprakeloos het verlamde vrouwtje doen. Jacques Commandeur heeft het spel gewoon goed en natuurlijk geregis seerd, zonder absurde of symbolische toevoegsels gelukkig, en Gras Heyen ontwierp een net echt cafeetje. Van een onzer verslaggeefster SOEST Een nog onbekende heeft het onbekende heeft het afgelopen weekeinde in de bossen aan de Leus- denseweg in Soest in bomen en strui ken de vellen opgehangen van dertig, waarschijnlijk pas gestroopte hazen en konijnen. Twee leden van de natuur- wacht Eemiand deden zaterdag de ont dekking. De politie die vermoedt dat het om een soort wraak tegen haar gaat, zegt dat het stropen in déze tijd van het jaar de ergste vorm van dierenmishandeling is, omdat de ha zen en konijnen nu jongen hebben. De kans is dus niet gering, dat een groot aantal nesten verkommert, om dat de ouders door het stropen zijn omgekomen. De politie denkt aan een wraakoefe ning, omdat in het begin van vorige week in hetzelfde bos de 65-jarige Ra de N. uit Amersfoort is gepakt, ter wijl hij bezig was een strik te span nen. Hoewel de man op heterdaad werd betrapt, ontkende hij dat hij aan het stropen was. Hij kreeg niette min een proces verbaal. In de Soester bossen is, juist omdat de hazenstand zo sterk achteruit is gegaan, de laatste twee jaar niet meer gejaagd. De recherche heeft de zaak in onderzoek. UTRECHT De commissie voor in terkerkelijke hulp van de wereldraad van kerken heeft een beroep gedaan op de leden-kerken en de aangesloten organisaties 400.000 dollar bijeen te brengen voor hulp aan de miljoenen Indiërs die zijn getroffen door de extreme droogte in hun land. Om ook vanuit Nederland hulp te kunnen ver lenen, is het gironummer van de stichting Oecumenische Hulp (5261) in Utrecht opengesteld. Volgens deze stichting blijven de alar merende berichten uit India binnen stromen. De droogte, in sommige stre ken de ergste sinds 100 jaar, heeft twee-derde deel van de bevolking, on geveer 200 miljoen mensen, getroffen. Door de droogte is de oogst mislukt, waardoor ernstige voedseltekorten zijn ontstaan in 14 van de 21 staten. In de staat Maharashtra zijn twintig miljoen mensen naar de reeds over volle steden getrokken, vluchtend van het verdroogde land. Geld dat via de wereldraad van ker ken, op wie door de protestantse ker kelijke hulporganisatie voor sociale acties in India een beroep is gedaan, binnen komt zal worden gebruikt voor het aanschaffen van voedsel voor meer dan 200.000 mensen in de ergst getroffen gebieden gedurende vier maanden. Daarnaast zal apparatuur ter beschikking worden gesteld om water aan te boren en op te pompen als bijdrage voor het watervoorzie ningsprogramma. Op de autotentoonstelling in de RAI te Amsterdam liepen gisteren 66.932 bezoekers rond. Een dagrecord dat nog nooit voor welke tentoonstelling dan ook werd bereikt. Het is zo druk geweest dat het voor ve len neerkwam op het zien van andermans ruggen. Tienduizenden krioelden tegelijkertijd door de paden: een vermoeiend karwei. Op weg naar de autotentoonstelling was vandaag ook al heel wat carrosserie te bewonderen: voor de Utrechtse brug ontstond een file van veertien kilometer. Tegen de avond was deze file nog niet helemaal opgelost toen er een neuwe ontstond, nu in de richting Utrecht. door Adr. Hager DEN HAAG Composities van Haydn en de 150 jaar later geboren Strawinsky sierden het programma van het zaterdagavond-concert van het Residentieorkest. Geen normaal con cert in de zin van ouverture-solist- symphonie doch de opvoering van L'histoire du Soldat van Strawinsky. De symfonie-liefhebbers gingen echter niet met lege handen naar huis. Het concert met op de achtergrond reeds het Strawinsky-decor werd geopend met de zgn. Klok-symfonie van Haydn. Een gave, spirituele weer gave, waarvoor de publieke waarde ring groot was. De geschiedenis van de soldaat van Strawinsky, waarvan de première in september 1918 te Lausanne ging, zegt meer dan de summiere programma toelichting deed. Doch van de hand van de schrijfster zijn inmiddels des kundige toelichtingen verschenen, zo dat hier sprake moet zijn- van éen uitzondering. Het gelegenheidswerk van Strawinsky is gebaseerd op een gegeven uit de Russische folklore. 'De soldaat en zijn viool' speelt zich af in een droomwe reld, geschreven in een ontwikkelings tijdperk van de componist. Niet toe vallig is, dat na deze compositie wer ken als Ragtime en piano-rag-music ontstonden. Zeventien jaar na de door Ansermet-geleide première verscheen de Nederlandse vertaling van Marti- nus Nijhoff. Een vertaling met een woordkeus die nog steeds levendig en welsprekend is, waarbij ook de humor een kans heeft gekregen. Van Otter loo en zijn zeven musici zijn als het ware in de partituur gekropen. Zij leverden een fascinerende, boeiende en voortreffelijk afgewerkte prestatie. Concertmeester Jaring Walta overtrof zichzelf en kreeg terecht een aandeel ln het langdurige applaus. De leden van de Nieuwe Comedie hebben deze voorstelling voor 100 pet gemaakt. Personages als duivel en soldaat, resp. Henk Votel en Rein Edzard werden uitstekend gekarakte riseerd en de verteller (Niek Pan- cras) wist vanaf de opmaat te boeien Een prestatie waard om dit seizoen UTRECHT Kaderleden bij bedrij ven in de metaal hebben de raad gekregen niet met hun directies te spreken over wijziging van de arbeids voorwaarden per bedrijf. Zij hebben die raad gekregen van de actiegroep metaalindustrie van de industriebond NW. De heren (de bond mikt vooral op kaderleden in ondernemingsraden) kunnen de directies het beste verwij zen naar het landelijk overleg tussen werkgevers- en werknemersorganisa ties. nog herhaald te worden. Het werk gaat 13 februari in Leidschendam en 7 februari in Leiden. Het decor en de kostuums bleken meer dan doelmatig, zij droegen in belangrijke mate bij tot het treffen van de juiste sfeer. De stimulerende kracht achter dit alles was Willem van Otterloo, die als hij geboeid wordt door een compositie, tot grote prestaties in staat is. BERLIJN (UPI) Sinds gisteren heeft Oost-Berlijn een eigen evangeli sche (lutherse) bisschop. Albrecht Schönherr, een 61-jarige anti-nazi, Wdrd als zodanig geïnstalleerd in de Marienkirche. Daarmee werd de schei ding van de evangelische kerk in West- en Oost-Duitsland officieel beze geld. Tot gisteren was de Westduitser Kurt Scharf op papier bisschop van heel Berlijn, maar de Oostberlijnse rege ring belette hem al jaren in het oostelijk stadsdeel op te treden, om dat hij geen burger van de' DDR was. Scharf was- door de evangelische ge meente van Oost-Berlijn uitgenodigd om de installatie van Schönherr bij te wonen, maar de burgerlijke autoritei ten hadden hem niet willen toelaten. In de Hitler-tijd behoorde Schönherr tot de Belijdende Kerk, die zich tegen nazi-zdggenschap over de kerk verzet te. Hij kreeg zijn opleiding van Die trich Bonhoeffer. In een toespraak tot de Oostduitse synode heeft Schönherr zaterdag gezegd, dat hij zich zal ver zetten tegen onderdrukking van de godsdienst door de communisten. 'On der de steeds groeiende aanspraak van de marxistische ideologie om alle do meinen des levens te beheersen, is "nu het ogdnblik van de waarheid aange broken', zei hij. In sommige delen van Saksen nam 95 procent van de kinderen deel aan godsdienstonder richt, deelde hij mee, totdat de staat begon met de ouders onder druk te zetten; de helft van de kinderen bied/ daarop weg. ARNHEM De heer J. H. Assen, voorzitter van de ondernemersvereni ging van het Arnhemse nieuwbouw winkelcentrum Presikhaaf in Arnhem, heeft meegedeeld, dat gemiddeld per jaar in dit centrum voor drie miljoen gulden aan goederen wordt gestolen. De heer Assen zei dat de consument er uiteindelijk voor moet betalen. De ondernemers van Presikhaaf hebben bovendien te kampen met aanhouden de vernielzucht en een toenemend aantal inbraken, aldus de heer Assen. AMSTERDAM Bij verschillende steekpartijen zijn in het afgelopen weekeinde in Amsterdam een man gedood en zes personen gewond. In de nacht van zaterdag op zondag werd de 19-jarige Amsterdammer D. L. Siemons bij een ruzie over verdo vende middelen met een stiletto in het hart gestoken in een café in de Warmoesstraat. De jongeman was op slag dood. De politie heeft de dader, de 23-jarige ,P. Z. ter plaatse aange houden. Ook een andere man, de 32- jarige P. W. die Siemons had vastge houden, toen de ander toestak, werd door de politie gearresteerd. Op het Leidseplein raakten zondag nacht vijf mannen gewond: drie Am sterdammers, een Surinamer en een Antilliaan bij een gevecht tussen groepen kleurlingen en blanken. De ruzie onitstonid tussen de 21-janiige Am sterdammer M. Bakker, die in de buurt van het Leidseplein tegen een Surinamer opliep. Bij het gevecht dat hierop volgde, werden Bakker en twee vrienden, de 21-jarige R. Kat en de 20-jarige G. Schutte met messen gestoken. De daders ontkwamen. Toen de Amsterdammers even, later op het Leidseplein een aantal kleurlingen za gen, begonnen ze met dezen te vech ten, omdat ze dachten, dat dit de daders waren. Dezen, de 28-jarige An tilliaan E. Koko en de 19-jarige J. R. Mardeveld hadden echter niets met de voorgaande ruzie te maken. Alle man nen zijn tenslotte naar het pllitiebu- reau gebracht, vanwaar Koko en Har- develd voor behandeling naar het zie kenhuis moesten worden vervoerd en Bakker, Kat en Schutte met steekwon den" naar het Wilhelminagasthuis wer den gebracht en daar werden opgeno men. Bij een derde steekpartij in Amster dam werd de 44-jarige mevrouw U. C. Wooter gewond. Zij.moest met steek wonden in buik en hals in een zieken huis worden opgenomen. De vrouw was gestoken door haar ex-vriend, de 38-jarige W. A. L. UTRECHT Morgen houden de r.k. bisschoppen van Nederland in Haar lem hun maandelijkse vergadering. Op de agenda staan onder meer vraag stukken betreffende het permanente diakonaat van gehuwde mannen. De bisschoppenconferentie heeft al in be ginsel besloten de invoering van dit diakonaat in ons land in Rome aan te vragen. De verwezenlijking is niet op korte termijn te verwachten. Als tweede aanzet zullen de bisschoppen zich nu buigen over een advies betref fende de voorwaarden waaraan moet worden voldaan, wanneer zij in Rome gaan aanvragen het permanente diako naat voor de Nederlandse kerkprovin cie opnieuw in te stellen. Verder ligt het in de bedoeling dat er vergadering een korte, voorlopige eva luatie wordt gemaakt van het lande lijk pastoraal overleg, dat eind janua ri in Noordwijkerhout is gehouden. DE WERELD EN HET HEIL De opsomming van de zonen Ismaël, de zoon van de slavin Ha; - stelt ons voor moeilijkheden. X vanwege al die namen die we graag thuisbrengen en dan blijkt niet allemaal te lukken. Ismaël isi ongezegend gebleven. De belofte, zal- hem tot een groot volk stellen', bewaarheid geworden. Moeten we daarom weten? Ook de belofte i buiten de direkte lijn van Gods bond van Abraah gedaan is vervli niet in de ijlte. God houdt wat belooft. Dat kan. Dan is dit stuk geweldig genoeg. De zegen over. De wereld krijgt een geschu maat. Het gaat niet krenterig toe de wereld van Gods afspraken mensen. We kunnen er verder o nadenken en dan gaan we onze dachten uit naar de bewoners vaa halve maan om Ismaël heen. V, zien, we die in ons Israël-enthousi me alleen maar als vijanden van jonge staat, jegens welke we bovendien nog met schuldgevoel! rondlopen. Soms krijgt men de druk dat het verzet en de verontwi diging tegen de omgeving van Isr een al te goedkope afbetaling m zijn voor wat de Joden eeuwen li aangedaan hebben. Maar dat kan tuurlijk niet. Hier staan ze in Schriften, met naam en toenaam noemd. God heeft nog meer mens dan die wij graag zien. Ook zij lei samen met ons op zijn wereld, conflicten zijn niet alleen van h afkomstig. Trouwens nog nooit kreg we een goed zicht op de oplossing v een conflict door haarfijn uit te n ken wat ermee begonnen is. Eenve dig omdat we de geschiedenis n terug kunnen en mogen draaien, ma omdat we verder moeten, met Jod en Palestijnen, met Egyptenaars Syriërs. Oo'k onder hen zijn er die h ren naaT de woorden van de God Abraham en die in zijn voetspo willen wandelen. Dat kunnen fraaiste Israël-reizen niet verbloem! Ismaël staat met de zijnen in geschiedenis van Abraham en heeft, blijkens vers 12 zelfs een eig geschiedenis (Toledoth, in vs. 12 m nakomelingen en in vers 19, straks l Isaak weer met geschiedenis vertaal Waarom?). Het heil moet de were in. Dat is het perspectief, dat bijna nooit onthouden wordt, tot het hart van wat God met zijn doet. In die wereld, waarin het he kwam, leven wij. GEREF. KERKEN Benoemd: als wetenschappelijk med werker aan de theologische faculte van de Vrije Universiteit, drs. Manenschijn, predikant te Amste veen-Buienveldert. NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Bussum, Th. Haart uit Wieringermeer. UTRECHT De twee remonstrants - predikanten in Utrecht, ds. W. Knoi pers en ds. W. J. Overdiep, hebbe van de hervormde kerkeraad een o; dracht ontvangen tot bijstand in hf pastoraat binnen de hervormde gi meente. Tevens heeft de commissi tot de zaken van de remonstrants broederschap de hervormde predikai ten D. Oosten en G. M. Spelberg ees opdracht verstrekt tot het verrichte! van algemeen gemeentewerk in di remonstrantse gemeente. Ds. Oosten en ds. Spelberg zijn in di hervormde gemeente predikante! voor bijzondere werkzaamheden, ali voorgangers van de afdeling Utrech: van de vereniging van vrijzinnige her vormden. Tussen deze afdeling en di remonstrantse gemeente bestaat reeds enige jaren een nauwe samen werking Deze samenwerking heeft door ni genomen besluiten een officieel ker kelijk karakter gekregen. Van een verslaggever AMSTERDAM Door het kordate optreden van haar 77-jarige echtge noot is een roofoverval op de 72- jarige mevrouw Hofstee in haar wo ning in de Jordaan in Amsterdam door drie onbekende mannen mislukt. Het drietal viel zaterdagavond, even na acht uur de woning binnen en greep de vrouw hardhandig beet. Haar man kwam van achter uit het huis toerennen en greep zo krachtda dig in, dat de overvallers er van door gingen. Zij zijn waarschijnlijk afgeko men op berichten, dat het echtpaar een erfenis van 100.000 gulden zou krijgen. Deze erfenis, waarvan de hele familie op de hoogte was, was echter nog niet aan mevrouw Hofstee uitge keerd. De vrouw moest voor enkele opgelopen verwondingen worden be handeld in het ziekenhuis. Het echtpaar Hofstee na de mislukte overval. Een grote pleister op de neus van mevrouw Hofstee is eigenlijk het enige, dat nog herin nert aan de poging tot de roof. Egypte, door Kurt Lange, en Dt Griekse beschaving, door prof. dr. R D. F. Kltto Uitgave De Haan. Bussum resp. 208 en 216 blz. - 14.50. In de serie De Haans paperbacks voor geschiedenis, kunst en cultuur zijn twee herdrukken verschenen van be langrijke boeken die al menige druk gehaald hebben. Kurt Lange schrijft over de 'wonderen en geheimen van een grote oude cultuur' en prof. Kitto een weinig systematisch maar wel ge zaghebbend boek over de Grieken tot Alexander de Grote. De druk laat hier en daar te wensen. In vrij kort bestek is hier veel bijeengebracht dat de moeite waard is. Er is ruim geïllus treerd. W.F.S. Toct-ank-Amon, god in gouden sarco faag, door Otto Neubert 183 blz. Uitgave In den Toren, Baarn. Het is ruim vijftig jaar* geleden dat het zeldzaam gave koningsgraf van Toet-ank-Amon werd ontdekt. Dat heeft sterk tot de verbeelding gespro ken, niet omdat deze farao zelf zo belangrijk is geweest in de Egyptische geschiedenis, maar vanwege de kunst schatten die te voorschijn kwamen en werd verruimd. Bij gelegenheid van dit gouden jubileum zijn enkele boe ken verschenen of herdrukt. Zo het in deze rubriek eerder besproken verslag van de ontdekker zelf, Howard Carter, en nu ook het boek van de Duitse egyptoloog Otto Neubert, de enige nog levende ooggetuige van de opgra vingen. Het boek graaft niet zo diep. maar er staan mooie illustraties in. Zeer de moeite waard. W.F.S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2