Spoedvergadering over geldcrisis onfessionelen gekwetst loor brief van Burger personen auto raL,, UW i 1 Twee schaatstitels- maar weinig vreugde krant I I i Explosie in VS: 40 doden Morgen of overmorgen in Parijs J 8tm 18 februari Anderhalf miljoen schade bij brand Mannen blijven de baas in Liechtenstein In deze krant Verbouwereerde "cauties in gesprek tussen prins en Mies Botsing: dode en negen gewonden Kleuter gedood L28 Nieuwe JLeidse Courant MAANDAG 12 FEBRUARI 1973 53ste jaargang no. 10 KRISTEL!JK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is gheblevan mijn hart in teghenspoatl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 WASUXMlt NUevelUü. «71, UI. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur JEW YORK (UPI, Reu- er, AP) Een ontplof- ïng in een enorme gas- jnk in het New Yorkse Udsdeel Staten Island efft waarschijnlijk het even gekost aan 40 ar- eiders. Door een vul- jan-achtige explosie ortte zaterdag het be- onnen dak van de 30 neter hoge tank 'de Tootste ter wereld' eer op de mannen, die e tank aan het schoon- laken waren, ij zijn bedolven onder rokken beton van tien leter doorsnee. Brand- cerlieden konden gis- iren slechts de lichamen negen slachtoffers lergen. De brandweer- ommandant was van icning dat 'als er geen onder is gebeurd' lechts lijken gevonden Tillen worden. Het kan el verscheidene dagen uren voordat alle licha- nen zijn geborgen, oe de explosie is ont- taan is niet bekend. De ntploffing tilde het iware dak op, dat daarna eerploftc op de arbei- ers. Een enorme brand olgde op de ontploffing n duurde verscheidene ren. Volgens de eige- aar van de tank waren r een jaar geleden lek en ontstaan in de tank. )p het moment van de xplosie werd de tank ereparecrd. Na te zijn eeggehaald werd de norme ruimte steeds pen gelaten. Po Van onze financieel-economische redactie Amsterdam - Morgen of overmorgen wordt in Parijs een spoedvergadering van alle bij de dollarcrisis betrokken landen gehouden over de manier, waarop een eind kan worden gemaakt aan de internationale geldcrisis van het ogenblik. Aarzeling om aan verzoek te voldoen i^an onze parlementsredactie )EN HAAG Binnen de drie fracties van KVP, ARP en CHU wordt sterk geaarzeld over de 'raag of het ontwerp-kabinetsprogramma van de confessionelen nog wel moet worden ingeleverd bij ormateur Burger, die daarom vrijdagavond in zijn geruchtmakende brief had gevraagd. Volgens het Japanse persbureau Kyo- de, dat dit in Washington heeft ver nomen in kringen van het Internatio nale Monetaire Fonds, zou het in de bedoeling liggen dat - indien men het in Parijs eens wordt - de Duitse mark en de Japanse yen onmiddellijk na de vergadering gaan 'zweven'. De koers- vorming wordt dan overgelaten aan het vrije spel van vraag en aanbod. Na een weekeinde van koortsachtig beraad op het hoogste niveau in tal van Europese hoofdsteden, in Bazel, waar de presidenten van de centrale banken van de 'Groep van Tien' bij een waren, en in Tokio, besloten Japan, Frankrijk, Engeland, België en Italië vandaag hun wisselmarkten ge sloten te houden. De Nederlandsche Bank liet zondagavond weten dat zij vanmorgen zal besluiten of de Am sterdamse wisselmarkt al dan niet dicht zal blijven. Duitsland en andere landen overwegen een soortgelijke stap. Sluiting van wisselmarkten betekent niet dat gewone banken voor handels doeleinden onderling geen valuta's kunnen verhandelen. De maatregel ontslaat echter wel de centrale ban ken van de verplichting dollars te kopen ter ondersteuning van de koers van die valuta. De sluiting brengt met zich mee dat de economie van de landen, die bij de crisis zijn betrokken, wordt gevrij waard van speculatieve druk tijdens de onderhandelingen die zullen worden gehouden over een noodoplossing. Waarschijnlijk zal men streven naar tijdelijke aanpassingen van de officië le valutakoersen, waarna tijd beschik baar komt voor het uitwerken van verder gaande plannen. Een nieuwe devaluatie van de Amerikaanse dollar ten opzichte van het goud wordt daar bij niet onmogelijk geacht. Hoe lang de sluiting van de wissel markten gaat duren is niet bekend. die in het weekeinde open was, gaf zondag voor één dollar DM 3,10 wat beneden de officiële laagste notering van DM 3,15 is. Japan Afgelopen zaterdag nam Japan de be slissing de wisselmarkt die ochtend niet te openen, wat normaal gespro ken wel het geval is. Van gezagheb bende zijde in Tokio werd toen al voorspeld dat er een Amerikaans-Eu ropees-Japanse monetaire topconferen- Zie ook pagina 4 tie zou komen. Parlementsleden zei den gisteravond, dat ook premier Ta- naka en minister van financiën Aichi er inmiddels van overtuigd zijn dat een opwaardering van de yen onver mijdelijk is. Japan zou bereid zijn tot een revaluatie van tien procent om weer tot stabiele wisselkoersverhou dingen te komen. Japan revalueerde voor het laatst in december 1971 en wel met 16,88 procent. ADVERTENTIE geopend 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 4.— TT biljetten aan N.S. stations. Tegenspraak Zogezegd )e brief van de heer Burger, die Herwegen 'rauw' en 'bonkig' van oon wordt genoemd, is bij de confes- iionelen slecht gevallen. Wat vooral :rgenis heeft gewekt is dat de forma- eur de confessionelen van 'hetze-ach- ig' optreden jegens de progressieve Ik ben blij met deze groei, maar toch ben ik ook bang voor een echte grote partij, omdat allerlei belangen een rol gaan spelen. Oud-PPR-voorzitter Dolf Coppes 71.Q-U. enquête die zetelwinst voor de PPR aangeeft. Storm Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk regen of buien. Toenemen de wind uit zuidwest tot west, in het binnenland tot hard of stormachtig en aan de kust tot storm. Temperaturen omstreeks zeven graden. MORGEN EN OVERMORGEN: regen-, hagel- of sneeuwbuien en ongeveer normale temperaturen. Morgen zon op: 07.59 zon onder: 17.50 maan op: 12.59 maan onder: 05.28 Auto-RAI wel effe een proefritje, makker drie heeft beschuldigd. Bij KVP, ARP en CHU wordt gemeend dat eerder het omgekeerde het geval is. Ook wordt het de heer Burger kwalijk genomen dat hij geen begrip heeft getoond voor het verlangen van de confessionele fracties, als volwaardige partijen te worden erkend in het formatie-overleg. Gezegd wordt voorts dat de brief van de heer Burger 'niet het toppunt van beleefdheid' bereikt. Wat gaat hij doen? De aarzeling van de confessionelen om te voldoen aan het verzoek van de heer Burger om 'nu eindelijk' met hun programma voor de dag te ko men, vloeit voort uit onzekerheid bij KVP, ARP en CHU over de vraag wat hij ermee zal gaan doen. Gevreesd wordt dat de formateur uit een verge lijking van het confessionele program ma met het geactualiseerde progres sieve regeerakkoord zal concluderen dat de programmatische verschillen tussen beide blokken zo gering zijn, dat een links minderheidskabinet re delijk kans zal hebben, het een jaar of twee uit te houden. Dan zou een situatie ontstaan waarin KVP, ARP en CHU vrezen voor een moeilijke keus te zullen worden geplaatst. Opdracht koningin Anderzijds overwegen sommige con fessionele Kamerleden dat de verhou ding met de PvdA voor lange tijd bijzonder slecht zal zijn wanneer zij het de heer Burger door te weige ren hun programma op tafel te leggen onmogelijk maken, te onderzoeken of een minderheidskabinet Den Uyl levenskansen heeft. Bij ARP en CHU speelt daarbij nog een rol de overwe ging dat de formateur in opdracht van de koningin handelt en dat men van wel zeer goeden huize moet ko men om een verzoek te weigeren dat namens haar is gedaan. De fracties van KVP, ARP en CHU vergaderen morgen over deze kwesties. De mogelijkheden van een kabinet van progressieve^ en confessionelen op basis van beider programma's kan definitief als afgeschreven worden be schouwd, nu drs. Den Uyl zaterdag op het PPR-congres m Wageningen nog Van een verslaggever LISSE De brand die zaterdagavond heeft gewoed in de kistenfabriek aan de Grevelingenweg in Lisse heeft naar schatting een schade van ander half miljoen gulden tweeeggebracht. Het vitale deel van het bedrijf is overigens gespaard. De directie denkt dan ook over enkele dagen de produk- tie geheel te kunnen hervatten. eens heeft verklaard dat hij slechts op grond van het progressieve regeerak koord zal kunnen regeren. 'Als de confessionelen de WD echter de rug hebben toegekeerd, dan kunnen zij dat nu tonen door ons een faire kans te geven', aldus Den Uyl. Hij wees de PPR erop, dat zij van een extra parlementair kabinet een voorkeur van PPR-leider dr. Bas de Gaay Fort man niets te verwachten heeft omdat de progressieven niets kunnen inbrengen in bemanning en program ma van zo'n kabinet Voor een verslag van het PPR-congres zie pagina 5. Het Westduitse besluit is in tegen spraak met alle verklaringen die door officiële bewindslieden, tot kanselier Brandt toe, zijn afgelegd. Zij hielden tot het laatst vol, dat de Westduitse centrale bank de dollar zou blijven steunen en dat niet tot sluiting van de wisselmarkt of het laten 'zweven' van de mark zou worden overgegaan. Tot enige stap was Bonn echter wel gedwongen omdat door het sluiten van de wisselmarkten in Engeland, Frankrijk en Japan de dollarstrooom zich nu vrijwel geeel op de Bondsre publiek zou gaan richten. De afgelo pen week heeft de Westduitse centrale bank al 8 6 miljard (bijna 19 mil jard) uit de markt moeten nemen om de dollarkoers te steunen. De Duitse Verkehrs Kredit Bank, de enige bank, VADUZ (Reuter) De vrou wen van het vorstendommetje Liechtenstein blijven verstoken van kiesrecht Dat hebben ze te wijten aan de mannen die zich gisteren, bij een referendum, met 2128 tegen 1675 stemmen tegen de verlening van dit recht hebben uitgesproken. Als de mannen ja hadden gezegd, zou het electoraat van Liechten stein met 4531 vrouwen zijn vergroot. Dit zou een vrouwe lijk overwicht van 136 stemmen hebben betekend. Aangenomen wordt, dat juist daarom de meeste mannen tegen hebben gestemd. Atje Keulen-Deelstra tijdens de start van de 500 meter in haar rit tegen de Westduitse Monika Pflug. Ook deze afstand zou de Friezin winnen. Van onze sportredactie AMSTERDAM Twee schaatsti tels in één weekeinde maar minder reden tot vreugde dan voorheen. In Brandbu werd Atje Keulen voor de tweede achtereen volgende keer Europees kampioene bij de dames, maar de strijd in het Noorse plaatsje toonde aar hoezeer het dames-schaatsen terugvalt. Het was zelfs geen landenwedstrijden NederlandRusland meer. Ook Ard Schenk behaalde een titel: hij werd in Gothenburg wereldkampi oen bij de profs. Maar met de ISSL is het droevig gesteld, zo droevig zelfs dat er voor vreugde weinig plaats is. In de voetbalcompetitie gebeurde het in de onderste regionen. Excel sior, dat dit seizoen pas één keer had gewonnen en pas vijf keer een doelpunt had gemaakt, versloeg met 1-0 AZ'67 en maakte daarmee de perspectieven iets minder som ber. In de top gebeurde weinig verrassends: Feyenoord haalde fors uit tegen NAC, Ajax speelde met in plaats van tegen PSV en ook Sparta, FC Twente en FC Den Haag wonnen Meer over de sport van het afgelo pen weekeinde op onze sportpagi na's. Binnenland Staking in Suriname: harde confrontatie 5 Buitenland Uruguese rebellen krijgen liun zin 7 Brand in Parijse school aan gestoken 7 Kunst Muziek van eigen tijd ge woon fijn 2 Boekenctalagc Strips, feuilleton Radio en tv Men schrijft ons Familieberichten Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT 'En de groeten thuis!' riep een verbouwereerde Mies Bouwman zaterdagavond tegen prins Claus vanuit de zaal van de Utrechtse jaar beurs. 'Ja, dank u wel', ivas het laatste woord van de prins, die vanuit Drakesteyn zojuist een telefoongesprek gevoerd had met de afdelingssecretaris van de CBTB, de heer Knibbe, één van de deelnemers aan het tv- spel 'Eén van de Acht'. Ten behoeve van een onderdeel in de quiz teas in de zaal een telefoontoestel gezet, waarop de deelnemers iemand mochten bel len, die zij graag op dat mo ment zouden toillen spreken. De heer Knibbe koos prins Claus, die hij wel eens iets over de 'derde nota-ruimtelijke orde ning' wilde vragen. Dat speelde zich in het begin van de uitzending af en Mies Bouwman, die het nummer van Drakesteyn ook niet bij de hand had, riep: 'Misschien wil prins Claus ons dan wel even bellen', maar dat gebeurde aan vankelijk niet. Zij was dan ook compleet overdonderd, toen een goed uur later de telefoon ging. 'Wat geweldig leuk, dat u te rugbelt, koninklijke hoogheid!' riep Mies enthousiast. 'Zat u te kijken?' 'Waarnaar?' 'Naar Een van de Acht, ziet u dat wel eens?' 'Nee, ik moet eerlijk zeggen, dat ik dat nog nooit gezien heb. En bovendien heb ik u niet gebeld, maar ben ik opgebeld', zei de prins, die daarop met quiz-kandidaat Knibbe sprak over de 'derde nota-ruimtelijke ordening', die een aanvulling op de 'tweede' bleek te zijn. Daarop gaf de heer Knibbe de hoorn weer aan Mies Bouwman, die de zaak af deed met 'Het is uw vrije avond, dus we houden u niet langer op'. 'Ik hoop, dat er voldoende sneeuw valt om ballen te ma ken als Ellen straks thuis komt.' MOORDRECHT Bij een frontale botsing op rijksweg 20 (GoudaRot terdam) bij Moordrecht is gisteravond een persoon gedood en zijn negen men sen gewond geraakt, waarvan drie ern stig. Nadere gegevens ontbreken bij het ter perse gaan van deze editie. ASSEN De 4-jarige Lucas Wolf uit Groningen is gisteren in het rk-zie- kenhuis te Groningen overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Zijn vader, bij wie hij in de auto zat ver loor gisteren toen bij de punt in de Drentse gemeente Vries bij een ver breding van de weg de macht over het stuur en kwam met zijn wagen in een sloot terecht. een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal enzelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! bon maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. noteer als nieuwe abonnee betaalt per: goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Adres: Plaats: maand kwartaal Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1