Zuivering in Cairo treft vooral pers Keuterboeren in tropen leven aan de rand van het bestaan Spanning bij Durban neemt verder toe Linkse coalitie in Frankrijk loopt uit Achttien politieposten op Cyprus overvallen Indianen raken slaags met politie in Custer, V.S. Juristen hekelen regime in Oeganda Brand in Parijse school kost 23 mensen het leven Extra uitkering van ƒ300 gevraagd voor beursstudenten Kerknieuws Droogte teistert grote delen van zuidelijk Afrika Dajan optimistisch over vredeskansen Regering-Lanusse contra peronisten O verheidsfonds voor schade door veruiling Twaalf Oegandezen wacht openbare terechtstelling Geen herstel meer mogelijk voor Westman-eilanden TROUW/KWARTET DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 BUITENLAND T7/K9 Uitroeiing van Sabry-supporters een der oogmerken GAIRO (UPI, Reuter, AP) De huidige zuivering binnen de Arabische Socialistische Unie de enige wettelijke partij van Egypte, blijkt grotere vormen aan te nemen dan aanvankelijk werd ver ondersteld. De zuivering wordt in verband gebracht met de studentenonlusten, maar het schijnt dat de oorzaak dieper ligt. Sinds zaterdag heeft het disciplinaire comité van de ASU in drie officiële aankondigingen de uitstoting van 89 leden bekend gemaakt, plus nog min der dramatische straffen tegen drie andere leden. Wie weggezuiverd wordt, verliest automatisch zijn baan. Volgens partijleden komen er nog meer zuiveringen en zullen talloze gevallen bekpkqn worden van leden in Cairo en in de provincies. Het disci plinaire comité zal bijeen blijven ko men tot de zuivering is voltooid. Het heeft nu driemaal vergaderd en zal volgende week weer bijeenkomen. Het zwaarste getroffen door de zuiver ingen is de plaatselijke pers. Drie en dertig journalisten, onder wie zeer vooraanstaande, zijn reeds uitgestoten. Tot de jongste slachtoffers behoren Loefti Ohouly, een prominent redac teur van het semi-officiële dagblad el al Akhbar en Michael Kamel, hoofdre dacteur van Taliaa, een links maand blad dat door al Achram wordt uitge geven. Pers-syndicaat Zes van de verstoten journalisten wa ren leden van de 12 man tellende raad van het pers-syndicaat. Aange zien het verlies van het partijlidmaat schap tevens het verlies van het lid maatschap van de vakbond (en auto matisch verlies van werk) inhoudt, heeft de syndicaatsraad haar werk- meerderheid verloren. Zodoende is de raad ontmanteld. Verder behoren tot de weggezuiverden: schrijvers en andere intellectuelen, advocaten, bouwkundigen, artsen, ac teurs en provinciale partijfunctiona rissen. Velen van hen worden als uiterst links beschouwd. Allen zijn zij ervan beschuldigd te zijn afgeweken van de officiële politieke koers. Offi cieel heet het dat zij erop uit waren 'de massa te provoceren door het gebruik van leugens, geruchten en ophitsingen' tegen de staat en de partij. Politieke waarnemers, die nauwkeurig de lijst van uitgestotenen en hun achtergrond hebben bestudeerd, me nen dat de volgende 'zonden' tot de zuivering hebben geleid: De ondersteuning van de studenten agitatie. Enkele intellectuelen en journalisten hebben een verklaring ondertekend, die de acties van de studenten ondersteinde. Contacten met studenten- en vak bondskringen met de bedoeling sabo tage te verrichten om de regering in verlegenheid te brengen. Communistische activiteit, die ver der gaat dan het omarmen van de marxistische ideologie als een per soonlijke overtuiging. Banden met de oude ASU-groep van oud-vice-president Ali Sabry en zijn volgelingen, .die in mei 1971 wer den ontslagen, vervolgd en veroor deeld wegens een poging het regime van president Anwar Sadat omver te werpen. Het restant van deze groep zou nog steeds zeer actief zijn binnen de partij en één van de doeleinden van de huidige zuivering zou zijn de Sabry-aanhang geheel uit te roeien. Universiteit Inmiddels verwachten de autoriteiten meer moeilijkheden op de universiteit van Cairo. Verscheidene vrachtauto's met gehelmde oproerpolitie, bewa pend met wapenstokken en schilden, werden gisteren gezien, toen zij in de richting van de universiteit reden. Maar de politie blijft uit het gezicht. Er zijn enkele studenten gearresteerd en vijf anderen zijn verwijderd van de Ain Shaims-faculteit wegens het aanstoken van rellen. Politie drijft stakers idteen DURBAN (Reuter, AP, UPI) De politie in de Zuidafrikaanse' havenstad Durban heeft gisteren stakers met traangas beschoten; terwijl de wilde stakingen zich verder uitbreidden tot de belangrijke industriegebieden ten westen en zuiden van Durban. Aan de stakin gen, uitgeroepen om looneisen kracht bij te zetten, nemen behalve ruim elfduizend industrie- en havenarbeiders nu ook alle zestien duizend zwarte gemeente-arbeiders deel. Een overmacht van Zuidafrikaanse agenten overmeestert in Durban een Afrikaanse staker. De incidenten van gisteren hadden vooral plaats in het Hammarsdale- district De traangasgranaten werden afgevuurd op een groep van enkele honderden stakers, die zich van een grotere groep hadden afgezonderd, in de richting van de fabriekspoorten trok en weigerde het verspreidingsbe vel van de politie op te volgen. Onge veer honderdvijftig stakers werden opgepakt. Dit incident was een van de laatste tekenen van de groeiende spanning in Durban en omstreken waar de arbei ders tien rand per week meer willen verdienen, terwijl het gemiddelde loon nu dertien rand (ongeveer vijf tig gulden) per week bedraagt. Het NICOSIA (Reuter, AFP, UPI) Gewapende en gemaskerde mannen hebben gistermorgen vroeg overvallen gepleegd op 18 politieposten in geheel Cyprus. Zij maakten zich uit de voeten met wapens en politie-uniformen. Voor zover bekend zijn er geen gewonden of doden gevallen. Drie politieposten werden met dynamiet opgeblazen. De gecoördineerde aanvallen op de politieposten vonden plaats ondanks het feit, dat de gehele politiemacht op het eiland was gemobiliseerd en er sinds enkele dagen de staat van alarm van kracht is. Bij verscheidene over vallen ontstonden vuurgevechten. In zes gevallen kon de politie verhinde ren dat de overvallers haar uitrusting meenam. Bij de andere posten slaag den de overvallers er wel in wapens, uniformen, zénd-apparatuur en ver schillende voertuigen buit te maken. Maar aangezien het voornamelijk klei ne posten betrof, zal de buit niet erg I groot zijn. De overvallen vormen waarschijnlijk i de grootste en sensationeelste operatie j van de klandestiene beweging van generaal George Grivas, die ijvert voor hereniging van Cyprus met Grie kenland. President Makarios, die verklaard heeft dat zijn regering geen verdere terroristische activiteiten zal dulden, heeft Grivas ervan beschul digd gewapend verzet te organiseren om de komende presidentsverkiezin gen in de war te sturen en het vertrouwen in de regering aan het wankelen te brengen. CUSTER (UPI) Amerikaanse indi anen zijn dinsdag met politie-agenten slaags geraakt tijdens een demonstra tie voor het gerechtsgebouw van Cus ter in de staat South Dakota. Het gerechtsgebouw werd door brand be schadigd en de kamer van koophandel werd geheel door vuur verwoest. Ver scheidene indianen werden gearres teerd. De ongeveer 100 indianen protesteer den tegen een aanklacht wegens doodslag, die opgelegd was aan een blanke, die een indiaan dood gestoken heeft. De indianen eisen dat de aan klacht wordt veranderd in moord. Volgens een politie-agent worden meer moeilijkheden verwacht. De gou verneur heeft een deel van de natio nale garde in paraatheid gebracht. De stad Custer dankt zijn naam aan de fervente indianenhater George Custer uit de vorige eeuw GENEVE (Reuter) De internatio nale commissie van juristen heeft de regering van Oeganda beschuldigd van wetteloosheid en willekeur. De juristen zijn vooral verbolgen over de arrestatie door soldaten van de Oegan- dese opperrechter Benedicto Kiwanoe- ka. Hij werd eind vorig jaar door militairen uit het gerechtsgebouw in de hoofdstad Kampala gehaald en sindsdien is niets meer van hem ver nomen. Er gaan geruchten dat hij vermoord is. Volgens een rapport van de juristen zijn honderden andere Oegandezen door het leger zonder vorm van pro ces vermoord. Recente openbare exe cuties hebben aangetoond, dat wette loosheid ook hoogtij viert ten opzich te van gewone misdadigers. De massa le uitstoting van Aziaten uit Oeganda heeft de wereld geschokt, aldus de internationale commissie van juristen, |naar dat heeft de aandacht ook afge leid van de wreedheid waarmee het regime van Idi Amin optreedt tegen de Afrikanen in zijn land. De verkiezingen moeten plaats vinden op 18 februari, maar politieke waarne mers geloven dat Makarios vandaag als de inschrijving voor kandidaten sluit automatisch tot president zal worden uitgeroepen voor een derde ambtsperiode van vijf jaar. Tot nu toe is geen enkele tegenkandidaat naar voren getreden. AANSLAG De sensationele aanvallen op de poli tieposten volgden nog geen 24 uur nadat de Cypriotische autoriteiten de bemanning hadden gearresteerd van een Syrisch schip dat bij de haven van Famagusta met een lading van 130 ton dynamiet aan de grond was gelopen. Ongeveer tegelijkertijd ont plofte een staaf dynamiet bij het huis van Herodotos Nicolaiidds, lid van een provinciaal comité voor de herverkie zing van aartsbisschop Makarios. PARIJS (AFP) De hevige brand in een technische school in het noorden van Parijs heeft geen vijftien kinde ren het leven gekost,zoals we giste ren in een deel van oilze edities nog konden melden, maar naar gevreesd moet worden zijn 23 mensen omgeko men: twintig kinderen en drie volwas senen. De lichamen van achttien slachtoffers zijn geborgen, vijf worden nog ver mist. De slachtoffers zijn onherken baar verbrand. De leeftijd van de kinderen varieert van 9 tot 15 jaar. De brand brak dinsdagavond uit toen ongeveer 60 kinderen in de school muziekles kregen. Zij bevonden zich op de vierde verdieping van het ge bouw. De brand greep zo snel om zich heen, dat binnen enkele minuten het hele gebouw in brand stond. Een deel van de kinderen kon nog een plat dak bereiken, waar ze door de brandweer werden gered. De slachtoffers zijn omgekomen toen het gebouw instort te. Het staat nog niet vast hoe de brand ir uitgebroken. Volgens ooggetuigen klonk er een hevige explosie, maar of dat voor of na het uitbreken van de braild was,.is niet zeker. De schóól, die enkele jaren geleden in recordtempo is gebouwd, zou door de inspectie nog nooit officieel zijn goed gekeurd. Experts vragen zich nu af hoe het vuur zich zo snel over het gebouw kon verspreiden. Ouders van leerlingen zouden in het verleden al meermalen geklaagd hebben over de slechte bouw. Zij zouden hebben aan gedrongen op betere veiligheidsvoor zieningen. Overdag werd de school door 900 leerlingen bezocht. Pompidou houdt vandaag televisierede PARIJS (Reuter) De gaullisten in Frankrijk beginnen zich steeds meer zórgen te maken over de algemene verkiezingen die op 4 én 11 maart gehouden zullen worden. Een nieuw opinieonderzoek, dat ge publiceerd is in het dagblad Le Figaro heeft aangetoond dat de linkse coalitie van socialisten en communisten nog steeds vooruitgaat ten koste van de gaullisten. De linkse ooaLitiie zou nu in de.eerste ronde 47 procent van de stemmen behalen, tegen de gaullisten 36 pro cent. Het opinie-onderzoek is ook een waar schuwing voor president Pompidou zich buiten de stembusstrijd te hou den. Met 58 tegen 34 procent spraken de ondervraagde Fransen en Fran Rai ses uit, dat de president boven de partijen moest staan. President Pom pidou zal zich daar zeer waarschijnlijk weinig van aantrekken. Algemeen wordt aangenomen, dat hij in de televisierede, diie voor vandaag op het programma staat, zijn onderdanen op zal roepen op de gaullistische partij te stemmen. Volgens politieke waarnemers in Pa rijs zal het hoofdthema van zijn rede zijn dat het hem onmogelijk zal wor den gemaakt zijn functie langer uit te oefenen als in de nationale vergade ring een linkse meerderheid wordt gekozen. In Frankrijk woedt een le- vendige discussie over de vraag wat de president zal doen als links in maart de meerderheid haalt. Premier Pierre Messmer heeft de kie zers gewaarschuwd, dat als links wint de communisten de baas zullen wor den in Frankrijk. Volgens hem heb ben de communisten het apparaat om 'de massa's in de straten en fabrieken te mobiliseren'. Blijkens het opinie onderzoek kunnen de communisten rekenen op 22 procent en de socialis ten op 25 procent. Centrumgroeperin gen zouden 14 procent halen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Beursstudenten zou den een tussentijdse extra uitkering van ƒ300 nodig hebben als compensa tie van de prijsstijging. Dat zegt het landelijk overleg van studenten-grond- raden (LOG) in een nota over de studiefinanciering. Het LOG vraagt verder om een maxi mum van de toelage dat welvaartsvast is. De nota verwérpt de gedachte van rentedragende leningen. De huidige regeling om 'weigerachtige' ouders vrij te stellen van de verplichting de studie van hun kinderen te financie ren (terwijl ze het wel kunnen beta len) zou uitgebreid moeten worden. Van onze correspondent NIEUW-WEERDINGE De beroe pen predikant van de gereformeerde kerk drs. R. Toonpan, zal zondag 11 maart 's middags 3 uur zijn intrede doen. 's morgens 10 uur vindt de bevestiging plaats door ds. H. van Rhijn te Hardenberg. door ir. A. M. van Oosten Er zijn weinig delen van de we reld waar de boeren met zo'n grote zekerheid en regelmaat kunnen ploegen als in Noordwest- Europa. De meeste mensen in Ne derland staan er niet dagelijks bij stil, wat een geweldige rijkdom de regelmatige regens betekenen voor een land en voor een con tinent; hoe enorm belangrijk het is als rivieren het hele jaar dool stromen en het mogelijk is ge bruik te maken van het water voor transport en industrie. Voor de tweede keer binnen korte tijd wordt Lesotho nu getroffen door een grote droogte. Eerst in 1970 en nu weer. De hemel is strakblauw, de zon schijnt fel en iedere dag wordt het gras langs de weg geler. De gewassen groeien niet meer en de sterke droge wind krijgt vat op de bovengrond, die als een droge poeder klaar ligt om te gaan 6tuiven. Alle rivierbeddingen zijn droog. Voor de kleine keuterboeren is dit een ramp. Stel dat een pas van school gekomen, enthousiaste landbouwvoor- lichter een aantal boertjes heeft we ten te overtuigen van het nut van goed zaaizaad en het gebruik van kunstmest. De boertjes hebben ge wacht op de regens om te kunnen ploegen met hun essenploeg. Ze heb ben trouw het zaad en de kunstmest gekocht bij de coöperatie, een soort staatswinkel, en met veel moeite is alles ter plaatse aangekomen. De kunstmest en het zaad werden met behulp van de verbeterde ossenplan- ter in de grond gebracht, maar die planter moest gehuurd worden voor vier gulden per anderhalve hectare. Na de uitzaai stonden de kleine keu terboeren ieder voor ongeveer dertig gulden in het krijt. Het gewas kwam goed op. Begin de cember viel regelmatig regen, maar na 17 december begon de droge wes tenwind te waaien en nu, half janua- Grote delen van zuidelijk Afrika zijn veranderd in troosteloze woestijnen door een aanhoudende droogte, die alle vormen van landbouw en veeteelt onmogelijk maakt. Een van de getroffen landen is Lesotho, een klein koninkrijk, dat als ecu enclave in de Zuidafrikaanse republiek ligt. In Lesotho werkt ir. A. M. van Oosten als landbouwdeskundige. Hij heeft al eerder in Trouw/ Kwartet gepubliceerd over de erosie, die een van de grootste be dreigingen van Afrika vormt In bijgaand artikel beschrijft hij de problemen van de kleine keuterboeren in een ontwikkelingsland. rii is de kans op een oogst zogoed als voorbij. Al zouden morgen de zomer regens komen, de mais zou het niet meer halen. In het gunstigste geval zou misschien nog vijftig procent van de normale opbrengst gehaald kunnen worden. Het geld voor kunstmest, zaaizaad en transport zal elders ver diend moeten worden. En als de nood hoog wordt, kan men altijd nog één van de drie runderen verkopen, of een paar schapen. Naar de mijnen Het vertrouwen in de verbeterde landbouwmethoden heeft opnieuw een gevoelige knauw gekregen en als de zoons nog ïaet oud genoeg zijn om geld voor het gezin te verdienen, moet de vader naar Zuid-Afrika om dat geld in de mijnen te verdienen. Na drie maanden werken in de mij nen, zal hij op zijn hoogst ongeveer vijftien gulden naar huis kunnen stu ren. Door ervaring 'wijzer' geworden ste ken de meeste mensen in het dorp nu zo weinig mogelijk geld in het land. Ze ploegen en zaaien zo goedkoop mogelijk en wachten voor de rest maar af. Wat er van komt, is meege nomen en als er niets van komt. is dat tenminste niet zo'n schadepost. Op een bevolking van ongeveer een miljoen mensen leeft tachtig procent zo. Soortgelijke situaties bestaan op het platteland in bijna alle onderontwik kelde landen. Het is het probleem van de keuterboer in de tropen. In Azië en Latijns-Amerika komen daar dan nog de onzalige landheer-pachter-verhou dingen bij. De keuterboeren zonder meer de volle verantwoording voor een klein stukje uitgemergelde grond te geven, heeft zonder publieke wer ken en aanvullende werkgelegenheid weinig zin. Hun omstandigheden zul len er niet aanmerkelijk door verbete ren. Maar het is nu eenmaal aantrekkelij ker te investeren in de 'buurt van bevolkingscentra dan op het platte land, waar de wegen slecht zijn en elektriciteit, telefoon, water en bevol kingsadministratie ontbreken. De meeste landbouwgebieden in de ont wikkelingslanden zouden volledig om gevormd moeten worden om geschikt te worden gemaakt voor een moderne landbouwproduktie. Succes in China In China gebeurt dit alles met vrij veel succes. In Tanzania is men bezig om op veel kleinere schaal en in verspreide gebieden een soortgelijke ontwikkeling als in China op gang te brengen, waarbij de dorpsgemeen schap als geheel wordt ingezet voor het gebruik van de gronden. In de meeste arme streken van Tanzania is dit systeem een succes, maar waar de individuele kleine boeren op de bete re gronden zelf initiatieven hebben genomen in tuinbouw, zoals in Iringa en Mbeya, is de gemeenschappelijke landbouw minder aangeslagen. Experimenten om de keuterboeren in de tropen te helpen, slagen het beste in streken met betere gronden, waar handelsgëwassen verbouwd kunnen worden, waar een redélijke oogstze- kerheid bestaat en waar een georgani seerde markt is .voor de produkten. Het probleem van de grote aantallen kleine boertjes die allen produceren voor eigen consumptie, is echter nog niet opgelost Een van de gevolgen is de verpaupering van de steden, waar de kleine keuterboeren heentrekken in de hoop iets beters te vinden dan de eeuwige narigheid van misoogsten, veel werk en weinig resultaat en ouderwetse dorpsomstandigheden. Een drastische sanering zou nodig zijn voor het verbeteren van het lót van deze mensen, die net genoeg produce ren om in leven te blijven of soms zelfs dat niet. Het gaat erom hele streken als geheel tot ontwikkeling te brengen door mechanisatie, opbouw van infra-structuur, wegen, scholen, marktvoorzieningen en een dienst voor erosiebestrijding, zoals in Neder land de rijkswaterstaat. Projecten Omdat veel ontwikkelingslanden met een inefficiënt regeringsapparaat te kampen hebben, zouden dit soort pro jecten opgezet kunnen worden in multi- of bilateraal verband onder een contract met een looptijd van min stens tien jaar. Gedurende die loop tijd zou het ontvangende land langza merhand de besturing van het project kunnen overnemen en vervolgens er varing opdoen voor de aanpak van een volgende streek. In Lesotho zijn de Verenigde Naties op het ogenblik betrokken bij drie van zulke projecten. Een enorme in zet van arbeid zal nodi/ zijn om ze te doen slagen en in wezen is er dan ook werkgelegenheid genoeg. Maar er zal in eerste instantie gewerkt moeten worden met als enige compensatie een karig levensonderhoud. De generaties van nu zullen zich offers moeten getroosten. JERUZALEM (AP) De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, heeft gisteren gezegd dat het bezoek van de Jordaanse koning Hoessein aan Washington wellicht zal helpen een vrede tussen Jordanië en Israël tot stand te brengen. In een ongewoon optimistische ver klaring zei Dajan: 'Als Hoessein naar Washington gaat, dan betekent dit, dat hij probeert om door politieke onder handelingen een vredesovereenkomst te bereiken'. 'Ik geloof niet dat een dergelijk inge wikkeld probleem als het conflict in het Midden-Oosten zo eenvoudig kan worden opgelost,' zo verklaarde Dajan in een toespraak tot joodse hoogwaar digheidsbekleders uit Europa en de Verenigde Staten. 'Maar na dit bezoek aan Washington zullen wij een beetje dichter bij een vredesovereenkomst komen,' zo voegde hij eraan toe. BUENOS AIRES (AP, Reuter) De militaire regering van Argentinië heeft gisteren verklaard, dat zij oud-presi dent Juan Perón niet zal toestaan naar Argentinië terug te keren, voor dat in het voorjaar een gekozen rege ring aan de macht is gekomen. De regering van generaal Lanusse had eerder op de dag laten weten, dat zij de rechter heeft verzocht een vervol ging in te stellen tegen de peronisti- sche partij, de.Frente Justicialista de Liberacion. Hector Campora de kandidaat van de peronistische coalitie bij de algemene verkiezingen van 11 maart zei, dat Peron nog altijd voornemens is de tweede helft van februari naar Bue nos Aires te komen om deel te nemen aan de verkiezingscampagne. Maar in een officieel communiqué van de re gering werd gezegd, dat de opperbe velhebbers van.de strijdkrachten una niem tegen de terugkeer .van Juan Perón zijn, als gevolg van 'nieuwe elementen in het overleg met betrek king tot het gedrag en de doeleinden van die persoon'. De regering heeft besloten een ge rechtelijke vervolging tegen de pero nistische coalitie te laten instellen, omdat haar voorman Hector Campora heeft verklaard, dat de guerrilla-orga nisaties FAR en Montoneros, die pe- ronistisch georiënteerd zijn, 'mijn grootste achting verdienen'. Eerder had een woordvoerder van de Argen tijnse regering meegedeeld, dat geen enkele partij van de verkiezingen uit gesloten zal worden. Maar partijen, die openlijk heulen met ondermijnen de organisaties zullen echter wel ver volgd worden. DEN HAAG Iedereen die schade heeft geleden als gevolg van luchtver ontreiniging kan aanspraak maken op een vergoeding uit het fonds dat de overheid hiervoor in het leven heeft geroepen. De schade moet meer dan 250 gulden bedragen, ook moet door het slachtoffer -worden aangegeven waarom hij verwacht op een andere manier dan via het fonds geen schade vergoeding te kunnen krijgenHet fonds wordt bekostigd uit de heffin gen die de vervuilers zijn opgelegd in de wet op de Luchtverontreiniging waarvan alle artikelen op 18 septem ber in werking zijn getreden. Men komt in aanmerking voor een uitkering als men niet verzekerd is en de veroorzaker van de sohade niet kent. Dit laatste kan bijvoorbeeld het geval zijn wanneer iemand 's morgens na een regenbui zijn auto beschadigd terugvindt door de neerslag van raffi naderijen. Maar woont hij in de buurt van Pemis, dan is het voor de autobe zitter bar moeilijk uit te vinden wel ke van de talrijke raffinaderijen de schade aan zijn auto heeft veroor zaakt. In zo'n geval' kan hij aanklop pen bij het fonds. Betaalt het fonds de sohade uit, dan zal de overheid, beheerder van het fonds, proberen alsnog de schade op de vervuiler te verhalen. KAMPALA (Reuter) Een militair tribunaal in de Oegandese hoofdstad Kampala heeft gisteren weer vijf men sen ter dood veroordeeld. Zij moeten in het openbaar door een vuurpeloton worden terechtgesteld. De vijf zijn beschuldigd van guerrilla-aktiviteiten. Reeds, eerder zijn zeven andere ver dachten veroordeeld tot openbare exe cutie. Hoewel zij al enige tijd geleden zijn veroordeeld is over hun lot niets bekend. wapen van de staking is officiéél verboden voor de zwarte bevolking van Zuid-Afrika. Inmiddels hebben de Zuidafrikaanse autoriteiten politiever- sterkingen naar Durban gestuurd. WAARSCHUWING In het Zuidafrikaanse parlement zei de minister voor Indiase zaken en toerisme, Owen Horwood, dat de rege ring de situatie 'met gevoel voor verantwoordelijkheid' zal behandelen. Maar hij waarschuwde de stakers: 'Als deze mensen denken, dat zij de rege ring geld kunnen afpersen, dan ma ken zij een ernstige vergissing. De regering zal op een wijze in actie komen, die zal dienen als voorbeeld voor iedereen'. Terwijl de vakbondsraad van Zuid- Afrika pleitte voor matiging van bei de kanten, liet zijn voorzitter horen, dat het belangrijk is, dat Afrikanen, die geen lid mogen zijn van vakbon den, via de gevestigde vakbonden toch een onderhandelingsstem krijgen. De gemeentesecretaris van Durban, Ed win Godin, gaf gisteren tijdens een persconferentie de verzekering, dat al les zal worden gedaan om de essentië le bevoorrading van voedsel en melk te waarborgen cn gaf te kennen, dat zonodig militairen zullen worden in geschakeld. RHODESIë De Rhodesische regering heeft uit 'veiligheidsoverwegingen' de sluiting gelast van Afrikaanse scholen, winkels en bedrijven in het stamgebied, dat grenst aan het Centeary-district. In dit district hebben guerrillastrijders acties ondernomen tegen plantages van blanken, waarbij zondag een 72- jarige Brit werd gedood. Een woordvoerder van het Leger des Heils in Salisbury zei gisteren, dat het plaatselijk bestuur maandag op dracht heeft gegeven tot de sluitingen in het stamgebied Chiweshe. Ook on derwijsinstellingen van het Leger des Heils zijn door deze maatregelen ge troffen. Afrikanen in het gebied zien dit besluit als een collectieve bestraf fing. De autoriteiten menen, dat de oplaaiende guerrilla-activiteiten in dei ze streken worden gesteund door de plaatselijke bevolking. Uit Chiweshe is ook gemeld, dat de politie de identiteitskaarten van alle inwoners controleert en niet-inwoners beveelt naar hun eigen woonplaats terug te keren. REYKJAVIK (Reuter) De hoop op herstel van de verwoeste Westman- ei'landen. ten zuiden van IJsland, lijkt kleiner dan ooiit, nu de enorme lava vloed blijft voortschudven in de rich-, ting van de haven van Kaupstadur, de enige stad. De lavastroom een tien meter hoge wal van stenen en vuur heeft de stroom- en waterverbin dingen tussen het grootste eiland en de vaste wal verbroken. De vulkaan Helgafell is nog steeds actief. Brandt in België BONN (AP) Bondskanselier Willy Brandt brengt een ééndaags bezoek aan België voor besprekingen met koning Boudewijn. met leidende figu ren van de NAVO en de Europese markt en met de Belgische premier Edmund Leburton. Abortus-rel BRUSSEL (ANP) De Naamse vrouwenarts Willy Peers, die op be schuldiging van het plegen van abor tus terecht staat, heeft nieuwe morele steun gekregen door een verklaring van 28 artsen en ongeveer 50 ver pleegsters uit de Brusselse universi teitskliniek, waartn gezegd wordt dat ook zij zich aan zwangerschapsonder breking hebben schuldig gemaakt. Zij eisen dat mevrouw Peers van rechts vervolging wordt ontslagen. Kaping- voorkomen BEIROET (AP) De drie Palestij- nen, die vorige maand in Oostenrijk werden gearresteerd, wilden een trein met Russische joden op weg naar Israël kapen, zo meldt het dagblad l'Orient-le Jour uit Beiroet. Het plan van de Palestijnen lid van de Zwarte-September-organisatie lekte via Europese communisten uit. Da Russen konden toen de Oostenrijkse autoriteiten tippen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9