Wie goedkoop op reis wil moet vergelijken Onderzoek Toeristenkampioen (ANWB) toont aan: Redelijkheid Dollarcrisis Humanitaire hulp gevraagd voor bevrij dingsgr oepen Ruwe Handen?I glyca l\\K -1 llUlCllNtCRtMt J Inspraak kost meer geld heimwee Alles over Video in Lijnbaancentrum kbladen+weekbladen weekbladen w TROUW/KWARTET DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR K' door Dick Ringlever DEN HAAG Een vliegvakantie kan goedkoper zijn dan men denkt. Dat is wel gebleken uit een vergelijkend onderzoek, dat het ANWB-orgaan Toeristenkampioen onlangs instelde naar aanbie dingen in de nieuwe zomerprograma's van 37 touroperators. Resultaat daarvan: voor dezelfde, evenlange, reizen met precies gelijke accommodatie in dezelfde hotels worden zeer verschillende prijzen berekend. In sommige gevallen bedragen de verschillen zelfs meer dan honderd gulden. Bram Roozendaal: 'Eerst vergelijken, dan pas kiezen'. Commentaar In het openbaar ongelijk bekennen, is voor niemand gemakkelijk. In de poli tiek, waar gelijk en ongelijk door gaans extra zwaar met prestige bela den zijn, is het misschien nog wel moeilijker dan elders. Daarom mag het optreden van minister Geertsema in het ambtenaren-debat hier best even worden gesignaleerd als een prij zenswaardig bewijs van een gebrek aan stijfhoofdigheid, dat elke politi cus, van welke kleur ook, zou sieren. Door zich bereid te verklaren tot een volstrekt open overleg met de bonden van ambtenaren en onderwijzend per soneel heeft de minister erkend, dat hij in de voorbereiding van zijn pensi oenmaatregel had gefaald. Het is stel lig waar, dat zijn ommezwaai bevor derd werd door de druk die op hem was uitgeoefend, o.a. vanuit de Kamer, waar met name de heer Roolvink, juist als vertegenwoordiger van een regeringspartij, het inspraakrecht der ambtenaren met overtuigingskracht verdedigde. Maar het zou niet de eerste keer zijn geweest, dat een mi nister, overwegend dat niemand hem in de politieke omstandigheden van het ogenblik iets zou kunnen maken, zich van zulke pressie niets aantrok en koppig probeerde vast te houden aan een eenmaal uitgestippeld onjuist beleid. De heer Geertsema heeft dat niet gedaan. Hij gaat alsnog de weg van het overleg op (daarbij in de rug gesteund door een motie-Roolvink). Ons respect hiervoor heeft met partij politiek niets te maken, maar is een uiting van bewondering voor dat soort redelijkheid dat in welke politieke partij dan ook niet weelderig genoeg kan tieren. Goed een jaar na de overeenkomst van Washington is er opnieuw sprake van een ernstige crisis rond het Ame rikaanse betaalmiddel. Een van de oorzaken die heeft bijgedragen tot het snel slinkende vertrouwen in de dol lar, is wel het grote tekort op de Amerikaanse betalingsbalans. Zolang Amerika de wereld blijft ver rassen met dergelijke grote tekorten, zal ook de vlucht uit de dollar een telkens terugkerend verschijnsel zijn. Daarom is het zaak, dat de Verenigde Staten nu eens orde op zaken gaan stellen. Zoals de situatie thans is, verwacht Amerika in de eerste plaats van het buitenland stappen die tot een verbere- ring van zijn betalingsbalanspositie moeten leiden. Over het zelf nemen van maatregelen om het verstoorde evenwicht te herstellen wordt door de Amerikaanse regering nauwelijks ge sproken. Maar ook is het van belang dat de voorgenomen hervorming van het we reldgeldstelsel, waarin de dollar nog altijd een belangrijke rol speelt, thans krachtig ter hand wordt genomen. De 'Groep van Twintig', die met de voor bereidingen daartoe is belast, is nog maar weinig gevorderd. De tijd voor 'noodverbanden' van de afzonderlijke landen om de dollar te redden, is echter voorbij. In het internationale valutaverkeer zullen er algemeen ge accepteerde, aan de tegenwoordige omstandigheden aangepaste, spelre gels van kracht moeten worden. Zo niet, dat zal de monetaire cirsis die we nu beleven, niet de laatste zijn. Van een verslaggever DEN HAAG De regering zou hu manitaire hulp moeten verlenen aan bevrijdingsbewegingen. Ds. A. Dron- kers, voorzitter van de Mondlane- stichting heeft gisteren de leden van de Tweede Kamer gevraagd de rege ring onder druk te zetten om zulke hulp metterdaad te verlenen. De Mondlane-stichting helpt zelf onder meer in Angola. Als bewijs van deze hulp kreeg de voorzitter van de Twee de Kamer, dr. A. Vondeling gisteren een ex'emplaar aangeboden van een schoolboek dat gebruikt wordt in de derde klassen van de lagere scholen in de bevrijde gebieden van Angola. Ds. Dronkers noemt het onjuist en betreurenswaardig dat dit soort hulp alleen van het particuliere initiatief moet komen. De raad van kerken heeft ook besloten hulp te verlenen. Ds. Dronkers herinnerde aan de Scan dinavische landen die op regeringsni veau hulp verlenen. (ADVERTENTIE) Alléén helpt i Voor het onderzoek heeft de Toeris tenkampioen zich beperkt tot een vergelijking van vijftien-daagse rei zen naar populaire zonbestemmingen in Spanje, Italië, Joegoslavië, Frank rijk, Oostenrijk, Tunesië, Grieken land en de Canarische eilanden. Daarbij ging men uit van geheel gelijke arrangementen. En wat daaruit kwam, geeft hoofdre dacteur Bram Roozendaal aanleiding tot de welgemeende raad aan allen, die hun vakantie voor komende vo mer nog moeten bespreken: Leg niet zómaar dat x-aantal honderdjes op de balie, wees prijsbewust en vergelijk eerst de programma's van de verschillende touroperators. Wie overhaast en nonchalant boekt, kan zeker als hij voor een heel gezin reserveert soms honderden gul dens duurder uitzijn dan nodig is.' Verschillen Een treffend - voorbeeld noemt hij een van de resultaten van het twee de deel van het onderzoek, dat in het ANWB-orgaan van 16 februari wordt gepubliceerd. Daarin worden aanbiedingen vergeleken van zeven Nederlandse touroperators, die allen vijftien-daagse vliegreizen naar hotel Christina in Las Palmas in hun programma hebben. Het verschil tussen de goedkoopste en de duurste bedraagt daar niet minder dan 154 gulden per persoon. 'En', zegt Roozendaal, 'in die reizen zit werkelijk geen enkel verschil. Ze duren evenlang, de mensen worden ondergebracht in hetzelfde hotel en in dezelfde kamers en krijgen pre cies dezelfde maaltijden.' Andere voorbeelden (te over) geeft de Toeristenkampioen van 12 janua ri. Zomaar een greep eruit: voor een vijftien-daagse reis naar hotel Don Pancho in Benidorm in mei bere kent FIT 654 gulden, maar Centouri 749 gulden; in hotel Europa brengt Silverjet zijn gasten onder voor 713 gulden en Arke voor maar 551 gul den; voor een reis in augustus naar hotel Windsor in het Italiaanse Cat- tolica vraagt Neckermann 448 gul den en Hotelplan 522 gulden. Roozendaal: 'Deze verschillen liggen er over de hele linie, bij alle reizen en in alle seizoenen. Er is vrijwel geen enkel arrangement dat gelijk geprijsd is.' Hij wil daarbij overigens wel met nadruk aantekenen, dat zijn onder zoek niet heeft geleerd, dat er uitge sproken dure en uitgesproken goed kope touroperators zijn. 'Integen deel. In de meeste gevallen zie je, dat de bureaus met de ene bestem ming aanzienlijk duurder zijn dan de concurrent, maar met andere rei- Groenevelt De Haagse Post brengt onder de titel 'Arie Groenevelt en de mannen, die hem maakten' een achtergrondver haal over de Industriebond NVV. Het radicale imago van de bond is niet het werk van één man, Arie Groene velt, en ook niet van de ene op de andere dag ontstaan. Want de kiem van wat de bond nu is, werd al gelegd in de jaren vijftig, toen be stuurder les Baart en enkele van zijn collega's zich aan de Leidse universi teit lieten inschrijven voor de studie sociologie. Arie Groenevelt (terugkijkend op het verleden): 'We schieten toch lekker op. Nog één stap en Jan Lanser kiest ook voor het conflictmodel. Vergis je niet hoor, als hij op een gegeven ogenblik al zover komt dat hij zegt: die ideeën van die Industriebond NW zijn gelijk aan de onze, dan moet je wel weten dat wij losmaakt in zijn eigen kring. Daarmee ondergraaft hij in feite wat ze bij het CNV altijd gezegd hebben, namelijk dat ze iets anders waren. Dat hij dat doet komt kennelijk, omdat er een discussie is ontstaan, die twee, drie jaar geleden in het CNV nog onmogelijk was. En dan zeg ik: dat soort dingen hebben wij losgemaakt. Ik verkondig al jaren dat Christus de eerste socialist op aarde was Dus wat dat betreft begint hij dat nu in te zien.' William Rothuizen praat met Harry Tou waldas Fred Haché alias Otto Kolkvet na over zijn ervaringen als tv-ster bij de VPRO. Touw: 'die tele visieperiode had ik voor geen miljoen willen missen. Verschrikkelijk veel geleerd. Je staat nu veel bewuster op het toneel. Kwam je vroeger bij een zaal, zei de zaalhouder: Harry Touw? Wie is dat? Nu roept-ie: ha, Harry Touw van de televisie. Van de blote wijven. Hahahaha, handtekeningen uitdelen, foto's uitdelen.tuurlijk. daar sta je dan op het toneel, hahaha Harry Touw. Geen minderwaardig heidscomplexen meer.' Suriname De huidige staking in Suriname is een uiting van algemene wanhoop in dit uitgebuite Nederlandse wingewest, aldus Maarten van Dullemen in De zen weer een stuk voordeliger uit de bus komen. Dat betekent, dat je als klant goed moet uitkijken en prijs bewust moet vergelijken.' Vanwaar die verschillen? 'Voor een belangrijk deel', zegt Roozendaal, 'is dat natuurlijk een kwestie van be drijfsbeleid, waarbij de winstmarge een rol speelt. Maar andere factoren spelen .iok een rol.' Als voorbeeld noemt hij de vertrek dagen. 'Als je in het weekend wilt vertrekken, is dat altijd duurder dan wanneer je op een doordeweek se dag in het vliegtuig stapt. Dat houdt verband met de politiek van de luchtvaartmaatschappijen, die hun vliegtuigen liefst de hele week dóór in de lucht willen hebben. En waar de meeste belangstelling naar reizen in het weekend uitgaat, pro beren de maatschappijen andere da gen aantrekkelijker te maken door de prijzen te verlagen. Datzelfde verschil is te zien bij dag- en avond vluchten.' Daarnaast blijkt ook het materiaal, waarmee wordt gevlogen, van in vloed op de prijs te zijn. De touro perator, die met Transavia in zee gaat, kan meestal voordeliger aan bieden omdat deze maatschappij vliegt met Caravelles, die goedkoper zijn dan de DC-9 van Martin Air of KLM, of de Jumbo. Roozendaal: 'Niet dat het comfort van de Cara- velle veel minder zou zijn dan dat van de DC-9, maar alleen omdat zo'n Caravelle nu eenmaal minder kost, een lagere afschrijving vraagt en dus voordeliger vlieguren biedt dan andere toestellen.' Van invloed blijkt vaak eveneens de bedrijfspolitiek van de touroperator. Wil hij er een bepaalde nieuwe bestemming coüte que coüte inbren gen, met het doel daarvan later de vruchten te plukken, dan zal hij gauwer geneigd zijn zo'n aanbieding tegen kostprijs te presenteren dan de concurrent, die al gelijk een redelijke winstmarge verlangt. Seizoenen 'Die bedrijfspolitiek is ook bepa lend', aldus Roozendaal, 'voor de vraag welke maanden een touropera tor als hoogseizoen aanmerkt. Het ene bureau noemt voor de Canari sche eilanden april al hoogseizoen en berekent daarvoor dan ook gelijk hogere prijzen, het andere houdt het op juni. 'tGaat er maar helemaal om, welke koers de touroperator uitstippelt, wat zijn politiek is. De klant, die voordelig uit wil zijn en zoveel mogelijk waar voor zo weinig mogelijk geld wil hebben, zal daarop moeten letten.' Dat dit voor .de doorsnee-vakantie- vierder geen gemakkelijke zaak is, Groene. 'Het gevaar is niet denkbeel dig, dat het opnieuw zoals in Willem stad. tot ingrijpen van de Nederlandse soldaten in Suriname tegen de stakers zou komen. Van verschillende zijden is de Nederlandse regering de afgelo pen tijd ernstig gewaarschuwd, dat het als een ernstige provocatie zou worden beschouwd als de militairen uit hun kazernes zouden komen. Het is totaal ontoelaatbaar, als men vanuit Nederland ook maar iets zou doen om deze regering, die sinds de val van Pengel niets tot stand heeft weten te brengen, in het zadel te houden.' Onder de kop 'Christendom en kapita lisme voeren mens en natuur naar de ondergang' rekent Johan Galtung af met de Club van Rome en haar rapport, dat ophoudt, waar het had moeten beginnen. Het komt er alle maal op neer, dat Galtung vindt, dat de onderzoekers uit Amerika op zich een belangrijk en ter zake doend brok arbeid hebben verricht, maar in hun technologische analyse geen ruimte hebben gelaten voor de sociale achtergronden, waartegen een en an der zich afspeelt. Masman 'Mr. J. W. Masman moet zich diep schamen'. Althans dat vindt A. Heer- tpe in Accent. Het PvdA-Kamerlid riep vorige week minister Van Veen ter verantwoording voor het uitvoeren van een wet, die op een normale parlementaire wijze tot stand is geko men. Heertje is van mening, dat Mas man de minister aanspoort tot een anti-parlementair gedrag en dat hij olie op het door anti-democratische krachten aangewakkerde vuur van de universitaire chaos gooit. Accent houdt zich verder bezig met Bartje en het ware beeld van Drente, in welke provincie nu al een zoge naamde Bartje-route is langs de plek jes, die in de gelijknamige serie voor komen. VVV-directeur Duinkerken voorspeelt dan ook somber, dat het straks bumper aan bumper-rijden wordt. Pompekliniek Jan Rogier heeft zich voor Vrij Ne derland uitvoerig beziggehouden met de Pompekliniek in Nijmegen, die geeft Roozendaal grif toe. 'We heb ben bij dit onderzoek wél ontdekt, dat veel programma's vrij ondoor zichtig zijn. Met name waar het de prijzen betreft. De meeste mensen zullen nauwelijks wijs kunnen wor den uit de tabellen. Je moet wel een insider zijn om gelijk te begrijpen, dat om maar één voorbeeld te noemen vetgedrukte tarieven meestal betekenen, dat er een toe slag op zo'n reis zit. Ik geloof, dat er op dit gebied nog een hoop verbe terd zou kunnen worden.' Die verbetering zou hij ook graag zien ten aanzien van de omschrij ving van de bestemmingen. In dit verband noemt hij het voorbeeld van het hotel Mare Nostrum aan de Costa del Sol. FIT beschrijft dit als 'schitterend gelegen, iets buiten Fu- engeróla, maar direct aan zee', Ho telplan spreekt van 'anderhalve kilo meter buiten het centrum', maar Evenementsreizen meet die afstand op twee kilometer en voegt er dui delijkheidshalve aan toe, dat er een bushalte direct bij het hotel is. Over de kwaliteit van de vergeleken aanbiedingen: 'Daar is vrijwel geen \erstandig woord over te zeggen. In ieder geval kun je niet dat is wel gebleken alléén afgaan op het aantal klachten. Daarvoor moet je eerst de omstandigheden kennen. De ervaring heeft geleerd, dat de meeste klachten binnenkomen als vogelvrij verklaard lijkt door de auto riteiten. Het pagina-grote verhaal van deze week is bedoeld als inleiding op het echte verhaal in de volgende VN. 'Het bijzondere van de Pompekliniek is dat hier mensen, die na erkend te zijn als patiënt toch door een rechter gestraft zijn en die vervolgens gevan gene blijven, terwijl ze verpleegd moeten worden, als mens erkend wor den. En dat is bijzonder in onze samenleving. De staf van de Pompe kliniek heeft het daar heel moeilijk mee, want ook die staf is groot gewor den in een maatschappij met strikte normen van zedelijk gedrag, met hei lig eigendomsrecht en met een verbod op emoties. Als na jarenlange onder drukking die emoties ongeremd en rauw loskomen, dan schrikken niet alleen de buitenlui, maar ook de staf leden en ook de patiënten zelf. Dan roepen ze voor elkaar om alsjeblieft structuren, normen, verboden en re glementen'. Piet Piryns bericht over België, waar de schooljeugd de straat is opgegaan om te ageren tegen de plannen van minister van oorlog Paul vanden Boe- ynants om van België een Sterke Staat te maken.' Boeman 'Minister Langman, de boeman van de industrie', meldt Elseviers Magazine vanaf het omslag, terwijl het slachtof fer zelf onbewogen de lezer aankijkt. Binnenin een verhaal over Langmans door industrieën gevreesde wetsont werp over een selectief investerings beleid in de Randstad. Dit ontwerp wordt door ondernemers bekroond met het predikaat 'botte bijl', maar een alternatief voor zijn aangekondigd beleid hebben ze niet, terwijl ze in grote lijnen wel de problematiek van het westen kunnen onderschrijven. In EM verder aandacht voor de bevei liging van de banken, want daarmee staat het nogal slecht. Pas eind 1975 zullen alle banken maximaal beveiligd zijn, maar een probleem apart blijven de PTT-kantoren, die in hun alge meenheid nog geen beveiliging ken nen. Mr. G. P. Kortenhorst, voorzitter van de algemene commissie beveili ging Banken en PTT meent, dat er ook bij optimale beveiliging risico's blijven bestaan. 'Je werkelijk voor het weer niet meezit. Begrijpelijk, want als het regent en je op je kamer moet blijven zitten, ontdek je daaraan meer mankementen dan wanneer je 's morgens vroeg al naar het strand kunt. Bovendien speelt de aard van de vakantieganger zélf een rol. Er zijn mensen, die voor tegenvallerjte zélf wel een oplossing weten. Maar er zijn er ook die in alles geholpen moeten worden. Het is wel gebeurd, dat onze alarmcen trale in Den Haag 's avonds laat een telefoontje uit Spanje kreeg van een verontruste dame, die klaagde dat ze niet voldoende stoelen op het bal kon van haar appartement had ge vonden. Als zo'n vrouwtje nu met een de huismeester had gebeld, was alles zo in orde gekomen. Maar dat durfde ze niet. Kijk, zó'n klacht is natuurlijk niet maatgevend voor de kwaliteit van een reis.' Vergelijking Waarmee Roozendaal maar zeggen wil, dat het inlossen van door touro perators gedane zonbeloftes subjec tiever beoordeeld kan worden dan de exacte prijsinformatie. 'Dat laatste geeft de vakantieganger veel concretere feiten in handen. Maar als hij déSrover wil oordelen, zal hij zich eerst wél terdege moe ten oriënteren en vergelijkingen moeten maken. Wie dat niet doet, voelt dat gelijk in zijn portemonnaie.' honderd procent indekken is niet mo gelijk. Bij bedreiging van levens zal toch gezwicht moeten worden. Perso neel met wapens uitrusten? Nee, want dit heeft alleen maar tot gevolg, dat de bankovervaller naar een steeds zwaarder wapen zal grijpen.' Kwezels en kosters 'Bij de socialisten zitten ook kwezels en kosters', zegt de Belgische feminis te Marijke van Hemeldonck tegen Jan Verdonck van De Nieuwe Linie, die met haar een gesprek had over abor tus. Dit naar aanleiding van de arres tatie van de 48-jarige gynaecoloog dr. Willy Peers uit Namen wegens het aborteren van ruim driehonderd vrou wen. De woordenstrijd in België over abortus is daarmee hoog opgelaaid. Ben Bos schrijft alvast lyrisch over het nieuwe boek van G. K. van het Reve 'Lieve jongens', dat 17 februari verschijnt en waarin hij 'afrekent' met de rode radikalen. Landsman In Hervormd Nederland wordt ds. F. H. Landsman, secretaris-generaal van de hervormde synode, uitgeluid, die 21 februari afscheid neemt. Prof. dr. H. Berkhof, H. A. Visser en A. van Es hebben zich met hem beziggehou den. Landsman zelf (over de toekomst van de hervormde kerk en de oeucu- mene): 'Ik ben hoopvol gestemd. Er komt een opvolger, die inspirerend kan zijn.' Marv Michon had een gesprek met Rudy Polanen, tot juni nog pastor van de evangelische broedergemeente en gestationeerd in de Bijlmermeer. Over de indamming van de Surinaam se migratiestroom zegt hij: 'Zo'n rege ling helpt Nederland geen spat bij het oplossen van het werkloosheids probleem. Wij hebben al 25 procent werklozen. Premier Sedney heeft ge woon gezegd: migratie is een Neder lands probleem en dat gaan wij niet oplossen door allerlei wettelijke maat regelen van Nederland goed te keu ren. Weet je, Nederland moet mee werken om Suriname economisch op de been te helpen, dan komt 'dat brume tuig' vanzelf niet meer hier heen.' Van vandaag af drommen ze weer de RAI binnen, de duizenden en nog eens duizenden, allemaal men sen die vaak zelf een dagje vrij nemen om zich te kunnen verlusti gen in de aanblik van zoveel mooie, glanzende auto's bij elkaar. Maar niet iedereen is er even gelukkig mee. De mensen van de actiegroep 'Maskers af' komen zeker niet ver der dan de toegangsdeuren van het gebouw, waar ze de bezoekers een folder (Auto-RAl? Geen vuiltje aan de lucht!) in handen duwen. Daar staat onder andere dit in: 'De standhouders zullen u met een vriendelijk gezicht vertellen wat er in de afgelopen jaar weer aan hun auto's verbeterd is. Het is jammer dat ze u één ding niet kunnen laten zien of liever gezegd, kunnen laten horen, en dat is hoe een motor draait. Een kind kan u uitleggen waarom niet. Zouden na melijk al die autohandelaren hun modellen ook nog voor u laten proefdraaien, dan zou de RAI in een minimum van tijd veranderen in een grote gaskamer En wat zou er in zo'n geval met de bezoekers gebeuren? 'In het begin zullen uio ogen en ademhalingswe gen geirriteerd ivorden door res pectievelijk stikstofdioxyde en al- dehyden. Uw zenuwstelsel zal scha de toegebracht worden door loos en u zal tenslotte door koolmonox- yde in een coma raken. Dit alles in het begin, want een al te lange blootstelling aan deze stoffen zal de dood tot gevolg hebben'. En dan haalt de folder het voorbeeld aan van kinderen in Tokio, slacht offers van de vervuilde lucht in hun stad. Mét een plaatje van een slachtoffertje, zoals we die ook gezien hebben bij de demonstratie op de milieuconferentie vorig jaar in Stockholm. Wat de actiegroep wil is duidelijk: het gemotoriseerde verkeer moet uit de steden verdwijnen, op een enkele uitzondering na. Daarvoor moet er dan wel parkeergelegen heid aan de rand van de steden komen, zodat alle autorijders per openbaar vervoer verder kunnen. (Voor wie dat ook zo voelt en mee wil ageren, is hier een Amsterdams telefoonnummer van de groep die best wat steun kan gebruiken: 794779). Die verandering moet niet eerst van de overheid uitgaan, WADDINXVEEN Bij een raadsbe sluit van 18 mei 1972 is door de afronding van een structuurplan een aanvullend krediet verstrekt Thans blijkt nog een aanvullend krediet no dig te zijn van 60.000. In dit bedrag is begrepen een post van 15.000, t.b.v. de inspraakprocedure, bestaan de uit het drukken van 200 boekwerk jes en het drukken van 6000 exempla ren van een populaire uitgave van de discussienota over het structuurplan. De bedoeling van deze uitgave is dat deze in*de gemeente zal worden ver spreid, zodat iedere inwoner hier van kennis kan nemen. De overige kosten hebben betrekking op honora ria en andere kosten. maar van iedereen: 'Mensen die zeggen: eerst moet het openbaar vervoer verbeterd worden en daar na laat ik mijn auto wel thuis, gaan van een verkeerd uitgangs punt uit. Want een bus kan nu eenmaal niet sneller gaan rijden in een straat die barstensvol auto's staat'. En dan staan er nog voor beelden in de folder van de 'mis leidende reclamecampagnes voor de auto van General Motors, die jaarlijks meer dan 1700.000.000 dol lar winst maakt. 35 procent van de luchtverontreiniging in de VS voor zijn rekening neemt, meer dan de helft van de winst besteedt aan nieuwe automodellen en reclame, maar niet meer dan twee procent aan onderzoekingen naar een scho nere motor. Het kan geen kwaad die folder vóór het bekijken van de tentoon stelling eerst goed door te lezen. Een klein beetje afstand nemen van al die mooie auto's mag best. Drie jaar geleden emigreerde het Britse gezin Henderson naar het zonnige Australië, maar het duur de niet lang of het werd en bloc getroffen door een diepgewortelde heimwee naar de Engelse regen en smog. Herhaaldelijk probeerden va der en moeder de Australische au toriteiten te bewegen hen te repa triëren. Vergeefs. Uiteindelijk kreeg moeder schoon genoeg van die pogingen. Met zeven van haar kinderen van vier tot éénen twintig jaar sloop ze kortgeleden ongezien aan boord van het luxe passagiersschip Qronssay en pas toen het schip al een paar uur in volle zee was, werden ze ontdekt Daarop betaalde de Australische regering alsnog de overtocht (een dikke elfduizend gulden) als ze dan maar wegbleven ook. Nou. me vrouw Henderson (39) wil niets liever dan dat en ook haar zeven kinderen zagen er bij aankomst deze week in Southampton stra lend uit, alsof het ze niets deed dat vader en de oudste zoon in Sydney zijn achtergebleven. 'Ik verlang vreselijk naar de smerige straten van Manchester', zei moe der. 'Het kan me niets schelen, al blijft het van nu af aan constant regenen'. ROTTERDAM In het Lijnbaancen trum wordt vrijdagavond 9 februari een tentoonstelling geopend die een overzicht geeft van wat er in Neder land op het gebied van video gebeurt. Op de tentoonstelling komen de vol gende onderwerpen aan de orde: vi deo gebruikt door kunstenaars, educa tief gebruik van video, regionaal ge bruik van video, videogebruik in Rot terdam en kabeltelevisie. Bovendien zal er een 'open' lijn zijn, waarop tijdens de expositie binnenko mende tapes kunnen worden afge draaid. Het Lijnbaancentrum is van maandag tot en met zaterdag open van 11 tot 17 uur (vrijdags tot 21 uur) en zondag van 12 tot 17 uur. Voor schoolklassen is er na telefo nische afspraak ook gelegenheid van 9 tot 11 uur de expositie te bezoeken. Metten Koornstra bezig met het schilderen van een masker, één van de ver sieringen voor het boekenbal dat 23 februari wordt gehouden in Uilenstede in Amstelveen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7