Eigenlijk ondenkbaar dat Mackaay weg gaat bij de zending eoeo Rechtse modaliteit in gereform. kerken organiseert zich Trouw Kwartet Rabbijnen in YS bezorgd over Jesus-people Pauselijke nuntius weg uit Taiwan vandaag I Beroepings- werk OM EN OM, DE REALITEIT VAN HET GELOOF, ANDERS GEZEGD, Uitgeversmij. J. H. KOK bv, KAMPEN. Thomas van Aquino 1 TROUW KWARTET DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 KERK T2/X2 L door Ton van der Hammen Ds. P. J. Mackaay van Oegstgeest, van Brood voor het hart, van Kom over de brug I en II, die pas nog met zoveel zekerheid kon voorspellen wat nie mand anders zo overtuigend durfde, maar hij wist dat die vijftig mil joen er zouden komen en misschien wel meer... gaat helemaal weg bij de zending. Eigenlijk ondenkbaar: voor zijn her vormde collega's aan de Leidsestraat- weg en in het land. Voor zijn gerefor meerde vrienden uit Baarn en van de missie. Voor zijn zoon, die op het beroep naar Lemele reageerde met: 'Pappa, ik dacht dat je met mamma en de zending getrouwd was'. En. een maand of wat geleden, ook nog voor hemzelf. Maar hij gaat. Na 24 jaar zendingsac tiviteiten. een bewogen periode waarin hij vooraan stond, is zijn ka mer in het zendingshuis over een paar weken leeg. De kamer, waar nu nog twee foto's op zijn boekenkast staan: van zijn hooggewaardeerde, twee jaar geleden onverwacht overle den collega dr. G. P. H. Locher ('dat gebeuren was een dieptepunt in mijn leven') en van wijlen ds. Barend Richters uit Baarn. De kamer ook, waar hij in de loop van de jaren zo'n zevenhonderd tot achterhonderd pre dikanten in spé ontvangen heeft, al of niet met echtgenotes of verloofden. 'Dat had niks met de zending te maken hoor', licht hij toe, 'maar ze zeiden in Den Haag: Mackaay, jij kent de kerk goed. Neem die functie er maar bij: afgestudeerde jonge theo logen na een oriënterend gesprek vier Prof. Van Niftrik zei: 'Als je het hek van Oegstgeest binnenloopt, dan ruik je het piëtisme'. Ds. Mackaay reageerde: 'Ge rard. als het aan mij ligt, zal dat zo blijven'. maanden plaatsen bij een predikant, een mentor, in een gemeente. Gedele geerde voor het leervicariaat heette dat. Dat komt bij een secretaris bin nenland voor de zending natuurlijk nooit meer terug. Na Lecher's overlij den moest ik er trouwens mee stop pen. Het werd toen te veel'. Hoe ként dominee Mackaay dan prak tisch alle hervormde pastorieën en des- zelfs hoofdbewoners? Omdat hij het hele proces van de 'verkerkelijking van de zending' begeleid en de daaruit ontstane contacten al die ja ren onderhouden heeft. De verkerke lijking. door mannen als Kraemer voorbereid en met de nieuwe kerkor- De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pu- btlkatle ondertekend. Brieven kunnen worden gestuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 85», Amsterdam. Protesten Hoe hard er ook geprotesteerd wordt tegen Amerika in een onlangs ver schenen ..rtikel van het dagblad Trouw, het kan nooit de jaren 1940- 1945 uitwissen, de bezetting van Ne derland door het nazi-beest van Duits land. In dat geval was het met de hulp van de Amerikaanse 'moorde naars', dat de Hunnen werden terugge dreven tot binnen hun eigen grenzen. Nixon is geen schreeuwende maniak, noch zijn de Amerikanen moorde naars van Vietnam. Zoals nu blijkt en bewezen is zijn er andere en gevaar lijker elementen aan het werk in Vietnam. De communist (beest), welke meer is te vrezen dan de nazi's waren, is hard aan het werk om Z-Vietnam, Cambod ja. Laos. Thailand te onderdrukken en slaven van hen te maken. Denk aan Tsjechoslowakije. Hongarije. Po len. Litouwen. Letland en Estland. Voor hen bestaat er geen vrijheid meer. alleen slavernij. Geloof me. als Amerika al zijn troepen en militaire hulp uit Europa terughaalt, dan zal het niet lang meer duren voordat de Russische communist al de kleine landjes, die dan zonder protectie zijn, onder de voet loopt. Hoe is het moge lijk. dat de Raad van Kerken, die zich christenen noemt, de moed hebben om zich tot -echters te verklaren en de Amerikanen te beschuldigen! Stockton (Calif.) C. H. Minncma niet verder dan hun neus lang was. Politie in je huis als je binnenkomt, hoe mateloos zot en dom! Natuurlijk raak je dan psychologisch gezien ge frustreerd en grijpt naar het mes. Waarom dén niet rustig gepraat met de politie? Wat vinden de heren criti ci daarvan? De traangasscène was dan belist niet nodig geweest. Fout weer bij de politie? Nee! Voor Daan en Jan is het hoop ik een les geweest, dat deze zaken jezelf en je omgeving allerminst gelukkig maken, ook je moeder niet! Den Haag mevr. Minkhorst-Scholten Pastoraal overleg (3) Het schrijven van de heer J. O. Verhagen, zie Tr./Kw. 1-2 jl., zal hem door de katholieke broeders niet in dank worden afgenomen. Het gaat om de rechten van de mens. Geen enkele instelling,' kerkelijk of maatschappe lijk. mag de eis van het celibaat stellen. Rotterdam P. C. van Wijk de na de oorlog gestalte gegeven. De hervormde kerk werd toen tot veler vreugde belijdende kerk, nam dus ook de zending voor haar rekening. Zen dingscorporaties en hun vrienden wa ren niet meer nodig. Of liever: voeg den zich na hun plaatsvervangend werk graag samen tot 'zending vanwe ge de hervormde kerk'. Dat betekende nogal wat: bij alle chaos in Nederland en Indonesië, bij alle geldnood ook nog organisatori sche nood: de opbouw van een heel zendingsapparaat binnen de kerk. Mackaay was er de man van. Toen dat begon te lopen bleef hij de contactfi guur. of. zoals je het officieel moet zeggen: secretaris binnenland van de Raad voor de zending van de Neder landse hervormde kerk. Voorlichting en fondsenwerving: preken, spreek beurten houden, artikelen schrijven, corresponderen, kortom, contactman naar de synode, de classicale-, de gemeentezendingscommissies, de pre dikanten, de kerkeraden. En, gek ge noeg, maar twee keer naar de 'zen- dingsterreinen'-zelf: eenmaal naar In donesië en eenmaal naar West-Afrika. De plotselinge dood van dr. Lo cher was een dieptepunt voor u. Is er ook een hoogtepunt? En of: de groeiende samenwer king hervormd-gereformeerd op het gebied van de zending. Mentaal heb ben we elkaar al helemaal gevonden en ook structureel gaan we hoe lan ger hoe meer parallel lopen. Ik zie aankomen, dat als het centrale her- vormd-gereformeerde gebouw door gaat het komt wel rond ons werk vanzelf in elkaar gaat schuiven. Wij hebben, toen men ons vroeg of we mee wilden werken, dus ons bu reau in Oegstgeest wilden opgeven, van harte 'ja' gezegd op deze voor waarde: wij willen met de gerefor meerden op één verdieping komen. Daar moeten dan heel losse deuren tussen zitten. Want dan zal het niet lang meer duren, of we halen die deuren eruit! En als dat inderdaad geïntegreerd is, kan de integratie van de kérken ook niet langer uitblijven. De zending moet altijd voorop. Waarom Juist de zending, volgens Deil (5) Politie kijkt te veel naar de tv! Hebben Daan en Jan soms ook teveel naar de tv gekeken? Maar dan zeker De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. EO (5) De EO en de VPRO doen naar mijn mening beide aan geestelijke milieu verontreiniging. Wat de VPRO links is, is de EO ter rechterzijde. Immers: 'Les extrêmes se touchent'. Maar we hoeven er gelukkig niet naar te kij ken en te luisteren. Rotterdam Frans van Camp Geldcrisis Nu dat wij weer in de zoveelste geldcrisis zitten zou het niet gek zijn als wij een andere remedie probeer den. of willen wij elk jaar een geld crisis doormaken? Als leek zou ik willen voorstellen dat Europa wat Amerikaanse bezittingen en fabrieken overneemt en ervoor betaalt met de overtollige miljoenen papieren dollars die steeds de crisis veroorzaken. Ongeveer 8 jaar geleden toen wij nog in Amerika woonden, las ik in de New York Times een artikel geschre ven door hun 'Financial expert'. Het was in antwoord op de vraag hoe de VS elk jaar het tekort afbetaalde. Het antwoord van deze expert was dat de VS zoveel papieren dollars liet druk ken als nodig en de schuld daarmee uitwisten. Is het een wonder dat wij elk jaar in dezelfde crisis zitten? Met de komende zomer zal een nieu we vloed van Amerikaanse toeristen Europa binnenstromen. De miljoenen papieren dollars die zij met zich mee brengen zullen later in het jaar een nieuwe geldcrisis veroorzaken. Mijn voorstel is misschien een paardemid- del. en daarom juist zal het maar eenmaal toegepast moeten worden voordat de V.S.^ een betere manier bedenkt om evenwicht in zijn budget te brengen. mevr. P. J. v. Lutscnburg Maas- Bussum Pastoraal overleg (4) Zo'n pastoraal beraad moet binnen de Loopuyt. rooms-katholieke kerk beleidsvormend zijn, er moeten beschippelijke beslui ten komen, die erkennen dat 'allen het recht hebben vrijheid van denken en spreken te hebben' het recht om uiteraard met behoud van de gewet tigde verscheidenheid in de kerk, in een geest van dialoog te worden be luisterd. Nadat binnen dit beraad deken dr P. v. d. Baar van de Limburgse delegatie zijn kritiek had op het beleid van mgr. Gijsen verliet de uit Rome geko men pro-nuntius mgr. Angelo Felici de bijeenkomst. Vrijheid, openheid, een mening hebben moet voor mgr. Felici toch een zegen zijn; dan loop je niet weg. Wij protestanten, kunnen hier ver schillend over denken, maar wij kun nen niet ontkennen dat er ook posi tieve punten uit de bus gekomen zijn. a. De toezegging van de bisschoppen dat men zal proberen een herderlijk schrijven te wijden aan de grenzen en de mogelijkheden van legitieme pluri formiteit binnen de kerk. b. Het ver langen om de kaders in de verschil lende diocesen van meer deskundig heid te voorzien, c. Het vooruitzicht van betere informatie, vooral van het grondvlak naar de top. Worraer J. C. Nijdam Wel. hierom wij zendingsmen sen hebben het de gemeenten in de jaren vijftig en ook nog zestig niet gemakkelijk gemaakt. Want wij dach ten over de vrijheid van Indonesië en later over de vrijheid van Nieuw Guinea heel anders dan de doorsnee gemeente. Toen wij in 1957 aan de synode vroegen om daar een bood schap over te publiceren heeft dat in de kerk een geweldige schok gegeven. Ik zal nooit vergeten wat mijn goede vriend, ds. Hennie Wiersinga (Baarn) tegen me zei. toen die boodschap over Nieuw Guinea naar buiten kwam: 'Piet, dat hadden jullie nooit mogen doen. Dat scheelt je een ton in je inkomsten'. En dat ik toen zei: 'Al zou het twee ton schelen, dan hadden we het nog gedaan, want het moest gezegd worden'. Wat gebeurde? We haalden dat jaar 280.000 gulden méér dan het jaar daarvoorDe gemeen te zei namelijk, en dat is het geweldi ge en merkwaardige: 'Die jongens van Oegstgeest mogen dan wat links zijn, ze zijn goed voor hun werk'. DS&rvan nam ze de consequenties. Op grond van dat vertrouwen ben ik tot de overtuiging gekomen, dat de zending voorop moet lopen. Van de kant van de gemeente is er met de zending een oersterke band. Vandaar, dat de zen ding van haar kant dat contact héél goed moet onderhouden! Bedoelt u met dat 'altijd voorop lopen van de zending' het breedst denkbare verband? Dus ook In relatie met zaken die niet direct met zending verband houden? Ja. Op het ogenblik zijn we in een óndere situatie, waarin het vooral gaat over laat ik maar gemakshalve zeggen de vragen van gerechtig heid. De vragen van discriminatie, van structuren, ook in ons land en of die niet anders moeten worden. Ik meen, dat de zending ook op die punten duidelijk moet zeggen hoe ze erover denkt. En ik meen, dat de gemeente dan opnieuw bereid zal zijn om te luisteren, ook al zal ze daar dan wel eens grote moeilijkheden mee Ds. P. J. Mackaay hebben. Mits het maar heel duidelijk wordt, dat het ons te doen is om de bekendmaking van de naam van de Heer en dat het daar alles mee te maken heeft. Weet u wóSr de gemeen te blijvend van in verwarring komt? Als ze al die dingen over zich heen hoort komen zónder dat er nadrukke lijk bij gezegd wordt: dat heeft met de gekruisigde en opgestane Heer te maken. Van Niftrik heeft eens op een synode vergadering over de zending gezegd: 'Als je het hek van Oegstgeest bin nenloopt, dan ruik je het piëtisme'. Toen interrumpeerde ik: 'Gerard, als het aan mij ligt, zal dat zo blijven'. Daarmee bedoel ik dan: de piëtisten wisten, dat het gaat om het heil van een mens voor tijd en eeuwigheid. Niet alleen in de toekomende, maar ook in deze wereld. Dat zijn twee kanten van één zaak. Een heel andere vraag: ziet u, ondanks het meer gelijk op gaan van de hervormde en de gereformeerde zending, organisatorisch dan vooral, niet een duidelijk verschil in aanpak? Je krijgt nogal eens de indruk, dat de hervormde zending de zclfstandigwor- ding van met name Indonesische ker ken meer in de hand heeft gewerkt dan de gereformeerde zending. Dat is ook zo, maar dat heeft Baarn evengoed door als wij hier. Het hangt samen met een verschil in historische ontwikkeling. Ik heb het wel eens op deze manier gezegd. De vaderen van de zendingscorporaties in de -vorige eeuw hebben niet gedoleerd en zijn praktisch allemaal hervormd gebleven. Gevolg: hervormden kregen op een gegeven moment dat hele stuk zendingswerk in Indonesië (toen Ne- derlands-Indië) op hun nek, wat ze natuurlijk, nadat erg veel goed bloed uit de kerk ging. maar mondjesmaat konden blijven doen. Terwijl de gere formeerden met luin kracht, vooral financiële kracht, zeiden: wij gaan het zendingswerk opnieuw opzetten, maar nu kerkelijk. Wij gaan in het hart van de islam zitten, in Djokja op Midden Java en in het hart van het animisme, op Sumba. Dat waren twee maar betrekkelijk kleine gebieden, waar ze al hun grote kracht in kon den werpen. Consequenties? Die veel bescheidener kracht van de hervorm den leidde er als vanzelf toe. dat met name de kerken in Oost-Java, waar zij werkten, veel gemakkelijker naar zelf standigheid konden toegroeien, dan die van midden-Java en Sumba, waar mee de gereformeerden samenwerk ten. Wij hadden, zou je kunnen zeg gen, de omstandigheden mee om zo te doen. Ze zijn uit mindere mankracht en financiële draagkracht te verklaren; ik zeg dat bepaald niet uit een oog punt van op de borstklopperij. Baarn heeft bovendien zoals ik al zei. de van zijn kant gegroeide, te veel gesubsi dieerde verhoudingen met de kerken in Indonesië goed in de gaten. En men zegt daar ook eerlijk: daar moeten wij van af. Het gebeurt ook al daar ben ik van overtuigd, maar geld is in de verhouding van 'oude' en 'jonge' ker ken een moeilijke zaak. Slotvraag, want dat is nog niet verklaard: Waarom nu toch nog Le mele? Toen ik aan mijn collega's hier vertelde: er is een grote kans, dat ik een beroep naar Lemele krijg (ik ben er al geweest) was de reactie erg leuk. Na even stilte zeiden ze: jou kennende, kunnen we dat,wel begrij pen. Ik ben nu 24 jaar bij de zending geweest. Met hart en ziel. mag ik zeggen. Maar in mijn hart ben ik evenzeer en ik dacht ook in mijn zijn altijd dominee gebleven. En om nu nog een jaar of vijf. zes pastor te mogen zijn, gewoon, tussen de mensen, 's maandags mijn bijbel te kun nen nemen en te zeggen: waar moet nu zondag over gepreekt worden en hoe moet ik die Boodschap nu door vertellen zodat hij daar óónkomt en er contact met de Heer ontstaat (voorzover dat aan je gegeven is, natuurlijk); om nu echt pastoraal nog een tijd bezig te kunnen zijn met mensen die je leert kennen, wel, dat vind ik gewoon fijn. Dat is het. Niets meer en niets minder. Afscheidsreceptie ds. Mackaay morgen (vrijdag)-middag van vier, tot half zes in het zendingshuis te Oegstgeest. WASHINGTON (UPI) Leiders van de joodse gemeenschap in de Verenigde Staten maken zich zorgen over de invloed van de Jezus-beweging onder joodse jon geren. Groepen Jezus-jongeren zijn op het ogenblik bijzonder actief in de bena dering van joodse leeftijdsgenoten. Rabbijn Maurice Eisendrath, voorzit ter van de unie van Amerikaanse Hebreeuwse gemeenten, heeft de vrees uitgesproken, dat het optreden van deze jongeren de zorgvuldig ge kweekte wortels van de christelijk- joodse verhoudingen in de Ameri kaanse samenleving zullen schaden en het resultaat van pluralisme en gods dienstvrijheid zullen aantasten. Omdat de Jezus-jongeren participeren aan de grote interkerkelijke evangeli satie-campagne 'Sleutel 73', die dit jaar in de Verenigde Staten wordt gehou den, heeft Eisendrath een beroep ge daan op de nationale raad van kerken en op de katholieke bisschoppenconfe rentie, al het mogelijke te doen, om fundamentalistische groeperingen van overdreven ijveren terug te houden. 'Sleutel 73' is een initiatief van de voormalige hoofdredacteur van het blad Christianity Today Carl Henry. Via pers. radio en tv wil deze campag ne Amerika tot Christus brengen. Meer dan 130 protestantse en rooms- katholieke kerken en organisaties ne men er aan deel. Rabbijn Balfour Brickner bereidt thans materiaal en programma's voor, om joodse jongeren te helpen, wan neer Jezus-jongeren met hen in ge sprek komen. Studentenrabbijn Stephen Shaw heeft een andere mening. Oosterse religies, zoals yoga, hare krishna en transcen dentie meditatie, ziet hij als een gro ter gevaar, dan de Jezus-jongeren om dat zij de joodse jongeren veel serieu zer bezig houden. Het werkelijke pro bleem ligt volgens hem in het onver mogen van de joodse godsdienstige gemeenschap om de jongeren werke lijk iets te zeggen. ROME (CIC) Waarnemers menen in een verschuiving van een diplma- tieke post in het Verre Oosten een gebaar te. zien van het Vaticaan tegen over communistisch China. liet Vati caan heeft namelijk de huidige pro nuntius, mgr. Edward Cassidy, in na tionalistisch China tevens benoemd tot diplomatieke vertegenwoordiger van het Vaticaan bij de volksrepu bliek Bangla-Desh. Bij de officiële bekendmaking van deze benoeming ging de perschef van het Vaticaan stilzwijgend voorbij aan de vraag, waar mgr. Cassidy zijn resi dentie zal vestigen. Feit is echter, dat mgr. Cassidy maandenlang niet meer in Taipeh, de hoofdstad van nationa listisch China is geweest. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vereniging van verontrusten in de gereformeer- de kerken 'Schrift en Getuigenis' en de persvereniging 'Waarheid en Eenheid' zijn na de laatste synodevergadering tot "de conclusie ge- VOCKCnClcll&gQ komen, dat de gereformeerde kerken modaliteitskerken geworden zijn. KERKAPPèL. Wie zich een beetje bemoeit met de aktie 'Kerkappèl', een aktie tot ver sterking (of redding?) van de finan- tiën van de drie grote kerken komt vaak tot onthutsende ontdekkingen. Het percentage van mensen die geen cent vaste bijdrage geven is vrij hoog. Daaronder bevinden zich niet alleen mensen die geloof en kerk in hun hart afgeschreven hebben en alleen nog op papier lid zijn, maar daaron der komen ook kerkgangers voor. Nog verbijsterender is de grote lijst van hen die, hoewel niet ongezegend met aardse goederen, hun kerk op niet meer laten rekenen dan twee, drie tot vijf gulden per maand. Zij kunnen niet volhouden dat ze het wel in de collecte deponeren want dan zouden die minstens het tienvoudige moeten opbrengen van wat ze nu doen. Een appèl is hier alleszins op z'n plaats. Iedere kerk heeft wel een soort richt lijn om eigen bijdrage te bepalen, maar duidelijk is dat velen die hele maal niet inkijken of maar voetstoots aannemen dat niemand er zich aan houdt. De kerk krijgt vaak niet meer dan een fooi. Deze mensen realiseren zich niet dat een groot aantal andere mensen in hun vrije tijd, mede ten hunnen gerieve, zitten uit te rekenen hoe de begroting eruit moet zien. Maar hoe kan iets begroot worden ah de helft het er bij laat zitten? In het evangelie staat een verhaal waarbij de Heer spreekt over het penningske van de weduwe, die hij daarom prijst Maar het schijnt mensen te ontgaar dat de Heer toch niet zo 'geestelijk was of hij vond het de moeite waan om eens te kijken wat de mensen voor de tempel gaven. Dat interesseer de Hem blijkbaar. Maar genoeg hiero ver. Want het meest verbijsterende i dat er mensen zijn die 'boven vermo gen' geven. Je kunt op allerlei manie ren denken over het geld van di kerk, maar buiten kijf staat dat velei in dit opzicht hun liefde tot he evangelie bijna anoniem tot uitdruk king brengen. Soms klagen zij: moe ten wij dan altijd weer met onz bijdrage omhoog? Maar het is nauwe lijks een serieuse klacht, want bi ieder appèl doen ze mee. Bedankt mensen. NED. HERV. KERK Beroepen: te Wijk bij Heusden: G. H van Kooten te Delft; te Lopik: J. Q Stelwagen te Delft; te Eerbeek: A. J. A Ruys te St. Laurens. Aangenomen naar Delfzijl: G. Blok tl St. Johannesga. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Damwoude-Driesum: A R. Bosman te Den Ham. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Groningen: Th. val j Stuyvenberg te Rotterdam-Zuidwijk. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Overleden: W. I. Fleischer (67), enj pred. te Groningen. Was predikant t Terschelling, Balk, Steenwijk, Mepp( en Groningen. OUD-KATH. KERK Overleden: J. A. Roeseling (85), er past. te Gouda. Was pastoor te Gou< en te 's Gravenhage. ADVERTENTIE Actuele boeken van Prof. Dr. H. M. KUITERT: paperback, 17,90 4de druk. geb., 18,00 2de druk, paperback, 14,75 Verkrijgbaar bij de bockhandel. Postbus 130. Zij hebben besloten alle consequenties vandien te trekken en in een steviger en duidelijker organisatievorm naar buiten op te treden. Men overweegt om dit te gaan doen onder de nieuwe gezamenlijke naam 'confessioneel ge reformeerde organisatie' (CGO). De plannen zijm door de organisaties intern besproken en vervolgens op een vergadering met enkele tientallen geestverwante predikanten in Zwolle, onder leiding van ds. M. Vreugdenhil uit Nijkerkerveen. Men verwacht, dat in verschillende plaatsen 'belijdenisgemeenten' zullen ontstaan van bezwaarden, die zich met de plaatselijke gang van zaken niet langer kunnen verenigen. Om deze zaak enigszins te regelen en een chaos te voorkomen, is er een commissie ingesteld, bestaande uit ds. R. Akker man te Kampen, de heer Knol te Groningen, ds. J. B. van Mechelen te Urk en ds. K. Meima te Kampen. Deze commissie zal in voorkomende gevallen de plaatselijke situatie onder zoeken en advies uitbrengen. In het jongste nummer van het veertiendaagse blad 'Waarheid en Eenheid' wordt aan die plaatselijke kerken 'waar de toestand nog goed is' financiële steun en mankracht voor deze belijdenisgemeenten gevraagd. Verschillende predikanten stelden zich op de vergadering te Zwolle beschikbaar, om 'in de diensten van dergelijke belijdenisgemeenten voor te gaan en om daar ook katechisatie te geven. Een werkgroep jeugdzaken wil ouders adviseren over eventuele alternatieve mogelijkheden inzake katechisatie, jeugdwerk, school en verdere studie. ROME Reuter/AFP) De 700 jaar oude werken van de beroemde theo loog en filosoof Thomas van Aquino, waaronder de 'Summa theologica', worden op het ogenblik nauwkeurig onderzocht door een computer. Een groep deskundigen is al twintig jaar bezig met het maken van een index van alle woorden (rond 10.600.000 in totaal), die Thomas heeft gebruikt. Het ls de bedoeling, dat het onderzoek door de computer voltooid is vóór de herdenking in maart 1974 van de sterfdag van Tho mas van Aquino, die van 1225 tot 1274 leefde en nog steeds beschouwd wordt als de grootste theoloog van de r.k. kerk. Waar nodig zullen eigen jeugdvereni gingen worden 'opgericht. Ook gaat men schetsenbundels samenstellen ten dienste van het verenigingswerk. Op initiatief van ds. Akkerman is voorts besloten tot oprichting van een nieu we predikantenvereniiging. Enkele tientaiilen predikanten hebben zich reeds aangemeld. Zo spoedig mogelijk zal van 'Schrift en Getuigenis' en 'Waarheid en Een heid' een getuigenis uitgaan tot alle leden van de gereformeerde kerken. Zaterdag 24 maart zal er in Amers foort een grote openbare samenkomst worden gehouden over de vraag 'Hoe moeten we nu verder?' Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. medeklinker* 2. rondhout, 3. priem, 4. insektenetend zoogdier, 5. noodlot, 6. bekwaamheid. Bij juiste invulling vormen de begin letters de naam van een sterrebeeld. Driehoek-puzzel Oplossing van gisteren: Hor.: 1. pedel, 4. raket, 8. as, 10. ba, 12. aak, 15. enter, 17. loper, 19. tas, 20. moa, 22. alt, 23. korre, 24. oer, 26. ego, 27. ree. 29. brand. 30. Edens, 31. een. 33. Og, 37. de. 38. leder, 39. tenor. Vert.: 1. palet, 2. es, 3. eg, 5. ar, 6. eb, 7. taart, 9. da, 11. ets, 12. armoede,13. klaroen, 14. opa, 16. nader, 18. ellen, 21. org. 24. obool, 25. ras, 27. rek, 28. ester, 32. el, 34. ge, 35. Ee, 36. p.e. 37. do. Pim Oets en Gijsbert Hanekroot Popnamen Uitgeversmij. Born N 7.90). Oets en Hanekroot. Mensen die heten bestaan niet, zou je zeggen, tegendeel is echter waar, en dat ni 'alleen: ze (respectievelijk popmedewi ker van Het Vrije Vrije Volk fotograaf) hebben een uitsteken pop-publikatie het licht doen zien nog. Een fraai geïllustreerd en all( zins betaalbaar boekwerk, dat voori melijk een bundeling is van Oets HW-bijdragen zoals die in '70 en in dit dagblad werden afgedrukt, bijdragen behelzen een serie portr ten van uiteenlopende popfabrikanti de meesten voor en/of na concert hier te lande door Oets aan de ta gevoeld: trend-setters (John Foger Frank Zappa, Leon Russell), eigen nige eenlingen (Kevin Ayers, Al Price, Richie Havens, Steve Still 'veteranen' (Don Everly, bluesb Muddy Waters, Hank Marvin, de uilebrilde' sologitarist van de legen rische Shadows, nu aktief met heren Welch en Farrar) en veelbi vende nieuwelingen zoals Carole K (nieuw althans als solo-artieste) onze bloedeigen Peel-commune Inc. Oets kent zijn zaakjes, op popgebi zijn vraagstelling en bondige analj getuigen daarvan. Daarnaast weet ook met behulp van een enkele I senwerping, een niet helemaal al maakte zin de geïnterviewden geffi kelijk te brengen tot uitspraken o achtergronden en drijfveren van muziek. En dat is in het geval het grootste gedeelte van de 'slach fers' best de moeite van het we waard, wat dan weer in het kwadr van toepassing is op de vaak persoonlijke gesprekken met Lennon, Grace Slick en Steve Sb Prima. hoor. Wat verder nog over deze vaderlao produktic geschreven? Belangstel! den weten genoeg. Twijfelaars zou willen zeggen: haal gerust uw favo ten in huis, verdiep u met I muziek op de draaitafel in wat daarover te zeggen hebben en ge' en passant van de overstelpende I veelheid sfeervolle zwart-wit-fotogr van Gijsbert Hanekroot (uitstek die aktie-montagc van John gerty!). Het gaat om een brok plichte kost in een ieders popbit theek. En wie blijft volhouden, mensen als Oets en Hanekroot b< niet bestaan, krijgt met mij te df Zo. WJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2