Ambtenaren staan niet te juichen over toezegging Geertsema 1 DE KRANT KUNT U NIET MISSEN, GEEN DAG! Oproep tot algemene staking in Suriname Toneel doet mee aan strijd tegen afbraak €&n tCu Overrompelende bigband-jazz van Stan Kenton Alfred Pleiter (52) overleden AMILIEBERICHTEN J UiTVAARïLEÊDER K21 TROUW/KWARTET DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 Besluit pensioenbijdrage opschorten Van onze parlementsredactie DEN HAAG De voorzitters van de vijf ambtenarencentrales zullen naar verwachting binnen afzienbare tijd met minister Geertsema (binnenlandse zaken) gaan praten over de mogelijkheden het overleg over de pensioenbijdra ge van de ambtenaren te hervatten. De centrales zullen zich morgen beraden over de toezeggingen die minister Geertsema dinsdag in de Kamer deed om het muurvaste overleg weer op gang te krijgen. De ambtenarencentrales staan overi gens nog niet te juichen over deze toezeggingen. Zij hebben steeds geëist dat de minister het besluit om de pensioenbijdrage te verhogen zou op schorten of intrt'kken. De minister heeft dit geweigerd omdat het kabinet dan volgens hem van een zig-zag be leid beticht kan worden. Uit de eerste reacties van de bonden gisteren na het debat in de Tweede Kamer, viel af te leiden dat zij toch wel aan opschorting van de maatregel willen blijven vasthouden omdat het overleg over de hele pensioenproble- matiek behoorlijk lang kan gaan du ren. Neutralisering Van een verslaggever PARAMARIBO De stakingen in Suriname lijken uit te groeien tot een precaire conflictsituatie voor de regering. De gezamenlijke vakbonden hebben gisteren besloten de stakingen uit te breiden tot alle sectoren van het bedrijfsleven. Die slaking moet in de nacht van vandaag op morgen ingaan. D.c Surinaamse regering is gistermor gen in spoedberaad bijeengeweest, na dat stakers enkele ministeries hadden bezet. De bezetting was overigens bin nen het uur weer afgelopen. De sfeer wordt langzamerhand meer gespannen. Ruiten van het ministerie van financien zijn ingegooid. Het ont vangkantoor en het douanekantoor op de nieuwe haven te Paramaribo wer den bezet, evenals de redactie van het blad 'De Ware Tijd'. De landskanto- ren werden gesloten nadat het perso neel was weggegaan. Daarover zullen zij eerst met minister Geertsema gaan praten. Als de minis ter daartoe niet bereid is. zien de centrales ook nog een mogelijkheid in neutralisering van de verhoging. Dat zou betekenen dat de hogerd pensi oenbijdrage wel op de ambtenarensa larissen wordt ingehouden maar dat er aan dit geld nog geen bestemming wordt gegeven. Secretaris J. van Dijk van de algemene bond van ambtena ren en voorzitter W. Wieringa van de christelijke ambtenaren, verklaarden gisteren in den voorlopige reactie neutralisering als minimale voorwaar de te beschouwen, om het overleg weer te openen. Alhoewel de toezeggingen die minis ter Geertsema heeft gedaan de ambte narencentrales nog niet ver gdnoeg gaan. toonden zii er zich gisteren wel verheugd over. De minister had ver klaard het overleg volstrekt open te willen voeren, waarbij de verhogings maatregel volledig ter discussie zou door Ber Huising AMSTERDAM In Mickery speelt, van dinsdagavond af, The Com bination uit Deptford (Londen) een soort revue, die Watch it All Come Down, dat is ongeveer: kijk hoe alles tegen de grond gaat, heet. Het spel is samengesteld uit schetsen en liedjes, die achttien maanden lang werden gespeeld op straat, in pubs, ih speeltuinen en op bijeen komsten van verenigde huurders. De regering, kennelijk beducht voor ssabotagedaden, heeft het waterkracht station in Afobaka onder zware bewa king laten stellen. Niemand mag de centrale, die ingebouwd is in een [stuwdam, betreden. Een ploeg mensen die werkzaamheden verrichtten, is naar huis gestuurd. Duizend scholieren hebben gistermor gen in Paramaribo betoogd. Zij dron gen aan op inwilliging van de eisen van de stakende ambtenaren. Op een van de borden die ze meedroegen, stond de leuze: de vakbond is onze laatste hoop. Van het verplegend personeel van ziekenhuizen, klinieken en poliklinie ken van de overheid is nu ongeveer 50 procent in staking. Vrijwilligers hebben in sommige zwaargetroffen inrichtingen de verpleegtaken zo goed en zo kwaad als dat mogelijk is overgenomen. Volgens de regering is thans dertien procent van het perso neel in staking. Van vakbondszijde zijn geen cijfers bekendgemaakt. De minister van economische zaken, de heer J. Rens, heeft uil voorzorg beslag laten leggen op alle suikervoor- raden van de onderneming Marien- burg. Komen ie siaan ais oncieraeei van net beraad over de gehele pensioenproble- matiek. Bij dit overleg zou het budgettaire uitgangspunt, het feit dat de maatre gel bij voorbaat geld moet opleveren voor het rijk, verlaten worden. De meerderheid van de Tweede Ka mer nam genoegen met deze toezeg gingen. PvdA, CPN en PPR handhaaf den daarentegen hun moties, waarin om opschorting dan wel intrekking van de verhogingsmaatregel was ge vraagd. De Kamermeerderheid ver wierp deze moties gistdrenechter. Daarna werd wel met zowat algemene stemmen een motie van de Anti-Revo lutionair Roolvink aangenomen die aansloot bij de toezeggingen van de minister. In deze motie werd op een herstel van het overleg door den ter discussie stellen van de verhoging aangedrongen. Alleen het GPV stem de tegen de motie omdat ze deze overbodig vond. door Rud Niemans AMSTERDAM Dinsdagavond vier de Stan Kenton aan het hoofd van zijn jeugdige bigband zijn rentree in een uitverkocht Concertgebouw in Amsterdam, precies een jaar nadat hij zich terzelfde plekke verontschuldigd had voor zijn lange wegblijven, nu aan de vooravond van een tournee door Engeland. Een gewijzigde bezet ting met o.m. de 18-jarige drum mer Peter Erskine als vervanger van de eminente John van Ohlen wek te wat vage, angstige gevoelens voor kwaliteitsverlies, zoals men die van '53 op '56 moest constateren. Maar daarvan was geen sprake, want dc band is veel minder kwetsbaar voor het wegvallen van spitsspelers, wier persoonlijkheden nog moeten rijpen voor het vervullen van werkelijke hoofdrollen. Tussen de college-boys van maestro Kenton, formidabele bla zers én lezers, het zij gezegd, vindt men legio die kunnen soliëren, maar de hun toegemeten tijd en ruimte is kort, het forse mannenwerk speelt zich af in de koper- en rietsekties, die zich naadloos voegen in de door ar rangeurs als Bill Holman, Willie Mai den en Hank Levy bijeengeschreven Kenton-conceptie. Daarin past om een voetbalterm te bezigen geen middenveld, de aanval is overrompe lend, met torenende klankzuilen, gese lende forti, -de verdediging lijkt opge trokken uit de wijdse, cerebrale, in slow tempi ingebedde ballades, waarin de baas aan de piano zijn eigen vorm van staalblauwe romantiek beleven kan. De rieten, met hun typisch bron zen totaalklank, kwamen deze maal veel beter uit de verf. Zulks dan voornamelijk dankzij altist John Park, die zich met Konitz-achtige balladvcr- tolkingen onderscheidde en de wat gladde tenor van Richard Torres ge ducht naar de kroon stak. Wederom leverden de trompetten en trombones uitzonderlijk gaaf sectiewerk, met na me in 'Here's that rainy day' en Holman's swingende doorgeschreven 'Daily Dance' en uiteraard in een aantal in Latijnse opwinding gedom pelde werken, waarmee de vaderlijke bigband-eminentie Kenton zijn voor liefde voor muzikale exotica blijft be lijden en die het rechtvaardigen, dat congaspeler Ramon Lopez handenvol werk houdt. Een mens mag dan steels verlangen naar wat rust en soberheid temidden van die schitterend aangezette en geti mede forti, maar daarvoor passen an dere tijden, andere orkesten ook. De Kentonband won, blies krachtdadig en overrompelend alle kritische noten naar het plafond, de agenda van het orkest is welgevuld, en sinds het inmiddels ook een plaat maakte met de volksliederen van maar liefst 38 landen, kun je bij Kenton's 'Creative World' je eigen Wilhelmus nog als welluidende toegift krijgen ook. Ar tistry in Marnix van St. Aldegonde, zogezegd. Wat willen we eigenlijk nog meer? Teveel eer voor United Dutch Dramatist In ons artikel 'Nederlands toneel ook naar het buitenland' (d.d. 6 februari j.l.) vermeldden wij. op grond van de schriftelijke gegevens van Hemmo B. Drexhage, directeur van United Dutch Dramatist, namen van stukken en de, bij dit collectief aangesloten, schrij vers. die in het buitenland bekend worden, doordat zij zijn vertaald of worden gespeeld Die opsomming is op zichzelf wel juist, maar onjuist is het dat de leider van United Dutch Dramatist de indruk wekte, dat dit alles het werk van het nieuwe, nog geen jaar beslaande collectief is. De Belgische uitzending van Yvonne Keuls' De Boeken der kleine Zielen bijvoorbeeld kwam tot stand zonder het U.D.D. Lodewijk de Boers Zeven manieren om een Rivier over te Ste ken was al vertaald, zijn Sprakelozen (The Family I) werd in opdracht van het Nederlands Centrum van het In ternationaal Theater Instituut door Paul Melton in het Engels vertaald, zijn Darts en Lijkensynode waren nok al vertaald in het Engels en Frans voor de U.D.D. bestond. Kees de Jon ger. van Gerben Hellinga was al eer der vertaald, door het 1TI in samen werking met het Centrum voor Ne derlandse Dramaturgie in het Serbo- kroatisch. United Dutch Drnmat:st is niet de enige Organisatie die werkt aan de propaganda voor het Neder landse stuk (de. Seba is er ook nog), maar kan er nog wel bij. Elk initia tief op dit gebied kan he'pen. United Dutch Dramatist is goed b< gnnnpn. maar niet zo goed als Hemmo B Drexhage het wii doen voni komen. AMSTERDAM De Amsterdamse journalist Dick Slernheim. die onder het pseudoniem Alfred Pleiter als vertaler van talloze toneelstukken gro te bekendheid kreeg, is ojj 52-jarige leeftijd in het Weesperplein Zieken- hu's overleden. Onder een ander pseudoniem. Jan Punt. werkte hij ve- 1" jaren mee aan de kunstredactie van De Telegraaf. De begrafenis zal vrij dag a.s. plaatsvinden op Zorgvlied te Amsterdam. Er worden bewoonbare, nog bewoon de huizen en hele straten gesloopt voor nieuwbouw, die de bezitters meer zal opbrengen. Duizenden gezin nen worden verdreven, naar andere wijken, honderde vinden geen ande re woning. En dan zijn er niet alleen in Londen nog andere pro blemen: huurverhogingen, het ver waarlozen van huizen, werkeloosheid, bemoeizucht van sociale zaken. waartegen de buurtbewoners zich ver zetten. Aan dat verzet, aan de acties, doet The Combination mee. Mei stuk ken voor de srijd, of 'guerrillathea ter' voor plaatselijke actiegroepen. Het is belangwekkend in Mickery te zien en te horen hoe zij dat doen. De zes jonge, eenvoudige, innemende medewerkers, geen beroepsspelers oor spronkelijk, maar wel al ervaren en kundig genoeg, werken met eigen tek sten en eigen liedjes. Drie ervan zor gen voor de rock-achtige dus ook luide, muziek: twee goed bespeelde electrische gitaren en een forse drum mer, die ook nog acteur is (John White). Hij is captain Trust, die in de oorlog officier was en in vredestijd lagcr- huislid. ambtenaar, huuropzichter, dus steeds autoritair is. in dienst van Lord Jingo, d^ kapitalist, die aan al het breken en bouwen verdient. Daar maakte Tina Jones een merkwaardig dik typetje van. Christine Bowler en John Turner spelen de huurders. Lon- dense huurders met hun eigen dia lect, dat wel lekker klinkt, maar voor ons moeilijk te verstaan is. Daarbij komt dan nog, dat wij de toestand in Deptford niet in onderdelen kennen. Er gaat voor ons dus wel wat van de inhoud, de kritiek, de satire verloren. Maar de algemene bedoelingen wor den toch wel duidelijk. En de behan delde problemen kennen wij hier ook. Dat het theater aan de verduidelij king daarvan, en aan de strijd voor redelijke en rechtvaardige oplossin gen, pakkend en treffend kan meewer ken, hebben de spelers van The Com bination ons bewezen. Opnieuw bracht onze Hemelse Vader droefheid in onze familie. Maandag 5 februari j.l. nam Hij, voor ons onverwacht, onze oudste Neef Adriaan Jan Stolp op de leeftijd van 35 jaar tot Zich. De Heere geve Zijn vertroosting en vrede aan vrouw en kinderen, moeder, broers én zusters. Heer, ik wil Uw Liefde loven, al begrijpt mijn ziel V niet. Zalig hij, die durft geloven, ook wanneer het oog niet ziet. Schijnen mij Uw wegen duister, zie, ik vraag U niet: waarom? Eenmaal zie ik al Uw Luister, als ik in Uw hemel kom! Utrecht: M. Balkenhol C. Balkenhol-Van Ommen Baarn: J. G. Beumer J. C. Beumer-Van Ommen Herwijnen: C. van Ommen A. van Ommen-De Zoete Voorthuizen: D. van Ommen N. van Ommen-Koele Amstelveen: E. J. van de Broek M. D. van de Broek-Van Ommen Katwijk: P. van Ommen P van Ommen-Van de Haak Arnhem: H. van Ommen A. J. van Onunen-Heetebrij Leiden: G. Schipaanboord P. M. Schipaanboord-Van Ommen en kinderen. Het bestuur en leden van de Leiderdorpse Midd. Ver. namen met verslagenheid kennis van het plotseling overlijden van haar oud-voorzitter A. J. Stolp Zijn inzet en belangstelling voor de vereniging zal ons nog lang bij blijven. Leiderdorp, 5 februari 1973. Met. leedwezen geeft het bestuur van de Ver. tot Stichting en Instandhouding van Chr. Nationale Lagere Scholen voor Rotterdam kennis van het overlijden van haar ere-voorzitter, de heer B. Borst Pzn. Dankbaar zullen wij blijven gedenken al het werk, dat hij gedurende tientallen jaren als voor zitter voor de A. S. Talmaschool in Crooswijk heeft gedaan. Wij wensen zijn vrouw en kinderen veel sterkte toe om dit ongetwijfeld voor hen grote verlies te dragen. Namens het bestuur: R. A. Bijleveld, voorzitter; P. Lengkeek, 2e secretaris. „Er blijft een rust over voor het volk van God". Hebreeën 4 9. In het volle vertrouwen op zijn Heere en Heiland is heden ontslapen mijn lieve Man, onze Vader en- Grootvader Willem Meijer in de gezegende leeftijd van 86 jaar. zelfs bij het naad'ren van de dood, „Hij kan en wil en zal in nood, volkomen uitkomst geven'. Psalm 68 10. C. Meijer-Wielaard Joh. Meijer E. V. Meijer-Wanders Caroline en Dick Anneke en Piet Th. Meijer A. Meijer Angelique Nicolette W. Meijer M. Meijer Versluijs Willem-Jan Erwin 's-Gravenhage. 6 februari 1973 Obrechtstraat 222 Liever geen bezoek. Geen bloemen. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 10 febr. om 11.00 uur op 'Nieuw Eykenduynen', Kamper foeliestraat 2a te 's-Gravenhage. Hilversum: Rijswijk (Z.H.): "De Heere heeft me doen geboren worden, Hij zal me óók aflossen!" Heden is van ons heengegaan, vol verwachting der dingen die komen zullen, onze lieve Moeder en Oma Catharina van Tol i Onos, Buitenkaag: Katwijk aan Zee: Buitenkaag: weduwe van Johannes Geerdiinus op de leeftijd van 76 jaar. C. Biemond-Onos J. Biemond J. Biemond R. Biemond-Koolstra C. A. II. Biemond. Sassenheim, 6 februari 1973. Huize "Vredestein", Hoofdstraat 303. Correspondentie-adres: Lisserdijk 47, Buitenkaag. De rouwdienst is bepaald D.V. vrijdag 9 februari a.s. 2.30 uur n.m. in het rouwcentrum "Vliem", Jacoba van Beierenlaan 4, Sassenheim, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de be graafplaats van de Hervormde Kerk te Sassen heim plm. 3.15 uur n.m. Gelegenheid tot condoleren hedenavond van 7.30 tot 8,30 uur in genoemd rouwcentrum. Hiermede vervullen wij de droeve plicht u kennis te geven dat overleden is na voorzien te zijn van hel H. Sacrament der Zieken, mijn lieve Man, Vader en Opa Hendrik Antonius Allard Uit aller naam: C. M. Allard-Hollee Voorhout. 6 februari 1973. De H Eucharistieviering zal plaatsvinden op zaterdag 10 februari a s. te 11.00 uur in de parochiekerk Si. Bartholo- meiis te Voorhout, waarna bijzetting in het familiegraf. Ook zal er een Eucharistie viering gehouden worden op vrijdagavond 7.00 uur in bo vengenoemde kerk. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in Café- Rest. Boerhavc. Heerenslraat DANKBETUIGING Voor de vele blijken van mede leven tijdens de ziekte cn de be langstelling na het overlijden van mijn lieve Vrouw en onze zorgzame Moeder en Oma Arendje Haasnoot geboren Hoek betuigen wij allen onze oprechte dank In het bijzonder dank aan Ds. A. Vink voor de geestelijke bij «tand. W. J. C. Lodder, doktoren en verplegend personeel van het Academisch Ziekenhuis voor dc goede medische behandeling en de liefdevolle verpleging. Verdei een woord van dank aan de be grafenisonderneming C. v. d Plas voor de correcte verzorging van de begrafenis. A. Haasnoot en kinderen. Katwijk aan Zee, februari 1973. Vuurbaakstraat 28. Toneelgroepje 'De MinnestreeP te R. "t Ging zó goed met ons amateurtoneel, dat we dringend ruimte nodig hadden om te repeteren. Adverteren, zei Geesje. O.K. In de krant zo'n rubriek advertentie gezet, hoogachtend Minnestreel. Gelukt. We kregen een oude garage in huur van een toneelminnaar. Zelf opgeknapt. De kuituur in R. Is gered.' Het dagblad Is uw kulturele j Coöperatieve Vereniging u.a. 'UITVAARTVERZORGING IJMOND e.o.' Sccr. Mcerweidcnlaan 15, Vclscn-Nrd. telefoon 02510-24756. Wegens pensionering van één onzer medewerkers zoeken wij een Ervaring in deze functie, administratieve kennis op MULO-niveau en in het bezit van een rijbewijs strekt tot aanbeveling. Belangstellenden worden verzocht schriftelijk te solliciteren bij ons secretariaat. kontaktadres. 'w4hmMpviet,. Wat vindt u van de kerkdienst? v>euwe geiuiaen over ae kerk dienst zoais die s en zou «unnen zim fweaii auteurs uit verschillende «erken Or G Oekker Or. C Graafland Os. A j Hoorn Prol Dc H. Jonkar. O van Katwijk. Prol. Or G N rammens Ds. J Overduin Ds. H j van Pagéa Êiman Pruim Prol. Or. P. Smits Harman Var- oeek en Ds. H A Visser. ervaringen inz'chten idealen suggesties Liturgie, preek, sacrementsbe- diening. huisdienst. isugddiantt ai ot mar exoenmentee' an auarnariai - anas «omi aan de orde >n dit interessante boek dar vale perspectieven opent paperbaok f 9.90 Verkrijgbooi n ae ooekhonoe ZOMER ft KEUNING WAGENINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21