Lange strijd over loon-nivellering begint grimmig personen auto rai Amsterdam 8tm18 februari UW HUIS Chaos en terreur begeleiden staking in Noord-Ierland harde tocht verwacht iVU bezet tesa moil Georges Simenon stopt met schrijven krant Maand geëist in proces euthanasie SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN 'Niet meer voor 100 procent in vorm' Bewolkt In deze krant Bonden praten over acties Beeld van Best wijkt voor Johan Cruijff Maat vol Ontploffing Auto-RAI opent vandaag Nieuwe leidse Coerainnt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 53ste jaargang no. 7 Meubelshowroom „Stantvastich is ghableven mijn hart in teghanspoati" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 SFEERVOL W. J. Zirkzee B.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 017KM2627. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Voorwaardelijke straf Van een onzér verslaggevers LEEUWARDEN De officier van justitie bij de rechtbank in Leeuwar den mr. G. R. Nubé heeft gisteren tegen de 45-jarige arts mevrouw G. E. Postma-van Boven uit Noordwolde (Friesland) een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist. De officier achtte mevrouw Postma schul dig aan overtreding van artikel 293 van het Wetboek van Strafrecht. Mevrouw Postma had vorig jaar haar 78-jarige ongeneeslijk zieke moeder door middel van een morfine-injectie van het leven beroofd nadat haar moeder daartoe het uitdrukkelijk en ernstig verlangen te kennen had gege ven. Op overtreding van artikel 293 staat een gevangenisstraf van maxi maal 12 jaar. Het artsenechtpaar Postma-Van Boven op weg naar het gerechts- (Zievooreenuitvoerigverslagpag.il) gebouw. Werkgevers: geen winnaar alleen bebloede koppen Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het conflict over de metaal-cao is uitgemond in een naar ver wacht wordt langdurige krachtmeting tussen werkgevers en werknemers over de principiële vraag of er ernst gemaakt moet worden met de inkomensnivel lering of niet. Dit is de algemene conclusie nadat gistermorgen de industrie bonden de onderhandelingen over de metaal-cao afbraken. ADVERTENTIE (pedi-forma)«^ Uw kind loopt er zichtbaar beter op Verkrijgbaar bij de betere schoenenzaken Zogezegd Nog één stap en Jan Lanser kiest ook voor het conflictmodel. Arie Groenevelt, voorzitter Industriebond NVV. BELFAST (Reuter, UPI, AP) 'We •zitten midden in een maal stroom Aan sectarische haat. Er kan van alles gebeuren. Het is zo erg als men zicli maar enigszins kan voorstellen.' Met deze woorden gaf een woordvoerder van de Britse veiligheidstroepen in Noord- Ierland gisteren de situatie in de hoofdstad Belfast weer. De industriebonden zullen zich deze week afzonderlijk met hun beleidsin- stanties beraden op welke manier er nu actie gevoerd moet worden. Sta kingen, prikacties, het stellen van ul timata e.d. behoren tot de mogelijkhe den. De vakbonden verwachten stellig dat het metaalconflict zich ook zal uitbreiden tot andere bedrijfstakken, zoals de chemische, de textiel- cn de confectie-industrie. De Stichting van de Arbeid komt volgende week woensdag bijeen om met de ministers Boersma en Lang- man te praten over uitvoering van het Centraal Akkoord. Deze vergade ring was al afgesproken tijdens de totstandkoming van het Centraal Ak koord. Een rechtstreeks verband met her conflict in de metaal is er dus niet. Wel zal de kwestie ter sprake komen. Minister Boersma vindt het echter te prematuur zich in dit stadi um in het conflict te mengen. Het met een week opgeschorte over leg over d^ metaal-cao werd gister- ADVERTENTIES- Haal tesa moll zelfklevend lochtstrip. Snel en gemakkelijk aan te brengen. Een door extremistische protestanten uitgeroepen algemene staking heeft gisteren het openbare leven in Belfast nagenoeg geheel stilgelegd. De staking ging gepaard met grootscheepse onge regeldiheden. Er werd geschoten op de begrafenisstoet van de slachtoffers die het afgelopen weekeinde zijn omgeko men: een man en een kind werden gewond. Een rooms katholieke kerk is in brand gestoken; op tal van plaatsen ontploften bommen en groepen jonge protestanten die door het dolle heen leken, stroopten de straten af, staken winkels en auto's Ln brand, dwongen mensen die wel wilden werken ook het werk neer te leggen. Zij gingen ondermeer scholen binnen en dreig den de auto's van de leraren in brand te steken als de school niet onmiddel lijk dicht ging. Veel scholen hadden de deuren al gesloten omdat de leer lingen waren thuisgebleven of omdat de school niet warm te stoken was. Door de staking viel ook de stroom voorziening sterk terug. Een vooraan staande arts in Belfast heeft gezegd dat twee patiënten, die geopereerd werden, bijna het leven hebben gela ten, omdat de stroom gedeeltelijk wegviel. Hij zei dat het leven van honderden andere patiënten door de actie in gevaar was gekomen. ADVERTENTIE - AQVEtïl LXFÜD i geopend 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 4.— TT biljetten aan N.S. stations. iJjifytrnvZiif enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Nergens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen. „Meubel en Slaapbankencentrale", Indus triegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010-126461. Meest zwaar bewolkt met af en toe wat regen of motregen. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Temperaturen tussen 5 en 9 graden. MORGEN EN OVERMORGEN- enkele buien, ook opklaringen en temperaturen boven normaal Morgen zon op: 08.07 onder: 17.43 maan op: 09.50 onder: 00.31 RITA {Lgf?Giy'6|' 'U moet eens helemaal rechts- onderin kijken.' Binnenland Vakcentrales sturen wensen naar formateur 5 'Afspraken Deil niet geschonden'11 Buitenland Zuivering in Egypte treft vooral pers9 Droogte teistert zuidelijk Afrika 9 Kerk Mackaay weg bij de zending 2 Sport Noors schaatsen zit te springen om geld 13 Puzzel2 Boekcnctalagr2 Men schrijft ons2 Radio en tv 6 Recept 6 Strips, feuilleton 6 Familieberichten 21 Weekbladen 7 LAUSANNE (Reuter) Georges Simenon, een van de meest produk- tieve romanschrijvers aller tijden, heeft besloten de pen (of beter: het potlood, want daarmee schreef hij zijn meeste boeken) voorgoed neer te leggen. Hij heeft zijn besluit bekendge maakt in een interview met een krant in de Zwitserse stad Lausan ne. De 69-jarige auteur (hij wordt maandag 70) is ook van plan, geen interviews meer te geven; dit was zijn laatste, zei hij. Simenon vertelt in dit vraagge sprek, dat hij zijn kasteel in het dorpje Epalinges, aan de noorde lijke oever van hel Meer van Gene ve. verkocht heeft en een woning heeft gekocht in Lausanne, waar hij de rest van zijn leven hoopt door te brengen. Zijn besluit om met schrijven op te houden, hield verband met aanval len van duizeligheid waaraan hij sinds november 1971 leed. Hoewel een behandeling in een Zwitserse kliniek hem gedeeltelijke genezing had gebracht, icas het schrijven hem steeds moeilijker gaan vallen, zei hij tegen een verslaggever van de '24 Heures de Lausanne'. 'Ik moet voor honderd procent in vorm zijn om te kunnen schrijven', voegde hij eraan toe. 'Voortaan zal op mijn paspoort staan: zonder beroep'. In kliniek In het vervolg icil Georges Si menon 'zonder naar iets te kij ken. in een gemakkelijke stoel zit ten en mezelf verhalen vertellen, die ik meteen wil vergeten'. Het Franse persbureau AFP heeft uit welingelichte bron vernomen, dat de schrijver vp het ogenblik in een kliniek bij Lausanne verblijft, waar hij, zoals elk jaar, een volle dig medisch onderzoek ondergaat. Simenons laatste boek is 'Maigret et Monsieur Charles', dat in febru ari 1972 werd voltooid. In novem ber van het vorig jaar was hij begonnen aantekeningen te maken voor een nieuw werk, maar zijn duizelingen hadden hem belet, daarmee verder te gaan. Maigret Simenons meest bekende schep ping, commissaris Maigret, een zware, pijprokende Franse politie functionaris wiens psychologische inzicht dat van vele soortgelijke creaties overtreft, figureert in on geveer tachtig boeken en is in vele landen op de beeldbuis opgetre den. Behalve zijn 'Maigrels' heeft Simenon ongeveer tweehonderd psychologische romans geschreven. Simenon werd in het Belgische Luik geboren op vrijdag 13 februa ri 1903 een datum die door zijn bijgelovige moeder veranderd werd in 12 februari. In 1922 ging hij in Parijs wonen. Na de tweede wereld oorlog verbleef hij verscheidene jaren in de Verenigde Staten en Canada, waarna hij zich in Zwit serland vestigde, ln Epalinges woonde hij in een kasteel met 26 kamers, 21 telefoons en een regi ment bedienden. morgen abrupt afgebroken toen van werkgeverszijde werd gezegd dat zij op twee essentiële eisen van de werk nemers niet in konden gaan. Deze eisen zijn dat de prijzen slechts tot een maximum van 250 gulden per procent mogen worden gecompenseerd (boven een inkomen van 25.000 gul den wordt dus geen compensatie meer toegepast) en dat de cao-afspraken ook moeten gelden voor het hoger personeel dat buiten de cao valt. Over het gedeeltelijk uitkeren van de 3,5 procents loonsverhoging in procenten en gedeeltelijk in centen viel met de werkgevers wel te praten. zen om de in de vakbonden levende wens de inkomensnivellering ter hand te nemen, te effectueren. Een discus sie daarover hoort volgens hem thuis in het parlement Hij voorspelde een strijd waar geen winnaar uit te voor schijn zal treden maar 'slechts bebloe de koppen.' In het conflict is ook een breuk ontstaan tussen vakbonden en de twee beambtenbonden (het hoger perso neel). De laatsten weigerden zoals de vakbonden deden het overleg af te breken, omdat de voorstellen van de werkgevers strookten met hun opvat tingen. Het ziet er niet naar uit dat de werkgevers het overleg met di beambtenbonden zullen voortzetten, omdat dit zou resulteren in aparte cao's waarmee in het verleden minder plezierige ervaringen zijn opgedaan. LONDEN (UPI) Ex-voetbal ler George Best die eerder uit de gratie geraakte bij Manches ter United en het Ierse voetbal elftal, is nu ook door Madame Tussaud aan de kant gezet. Een wassen beeld van Best is uit de collectie in Londen verwijderd. Zijn vervanger is Johan Cruijff die nu lussen mannen als Stan ley Mattheks en Bobby Moore staat te pronken. Namens Madame Tussaud eige naren werd over de interessante ivissel medegedeeld: 'Best speelt niet meer voor Manchester Uni ted, hij is dikker geworden en hij heeft een baard laten staan. Het kan best dat hij weer ten toon wordt gesteld in de toe komst, maar dan zal hij weer iets moeten presteren en zo de interesse van het publiek opwek ken'. Met de onbuigzame opstelling van de werkgevers ten aanzien van twee voor de vakbonden essentiële puntten was de maat voor de onderhandelingsdele- gatie van de werknemers vol. Volgens de heer Wamsteker van het NVV had het geen enkele zin meer om verder te praten. Dit betekent volgens de vakbondsleider dat de partijen weer teruggekeerd zijn op hun oorspronke lijk uitgangspunt, waarmee dus ook de bereidheid is komen te vervallen de loonsverhoging gedeeltelijk in pro centen uit te keren. Verwacht wordt daarom dat de werknemersorganisa ties nu de loonsverhoging geheel in centen zullen opeisen. De werkgevers beraadden zich giste ren de gehele dag met hun besturen over het advies dat zij aan leden zullen uitbrengen. De centrale vraag is of de werkgevers nu op eigen houtje een loonsverhoging zuilen toe staan in procenten. De heer A. Prins, voorzitter van de werkgevers in de metaal wilde vooralsnog niet op dit advies vooruit lopen. Wel zei hij dat er in de bedrijven groot ongeduld bestaat om de loonsverhoging te in casseren. De vakbonden wijzen dit 'eigenmachtig optreden' van de werk gevers vierkant van de hand. Zij zul len de eventueel uitgekeerde loonsver hogingen als 'een extraatje' beschou wen, waar bovenop hun eisen nog eens gesteld zullen worden. De heer Van der Meulen van het CNV zei dat de werkgevers door zo te handelen 'de tijdbom tot ontploffing zullen brengen die onder het Centraal Akkoord ligt.' Volgens hem zou er dan niets meer terecht kunnen komen van de met het Centraal Akkoord beoogde inflatiebestrijding. 'Het zou een uitermate kwalijke zaak zijp als de werkgevers dat voor hun rekening zouden durven nemen', aldus de heer Van der Meulen. De heer Prins van de werkgevers verweet de vakbonden juist de metaal-cao te hebben uitgeko- De vakbonden van hun kant waren hevig verontwaardigd over de hou ding van de heer Hubben voorzitter van de bij het NKV aangesloten unie \'an beambten en leidinggevend hoger personeel. Deze onderhield informele contacten met dc werkgevers en vroeg hen zelfs het been stijf te houden tegenover de werknemerseisen. De heer Van der Meulen v.an het CNV sprak van een 'dreun onder de gor del'. Evenals de heer Wamsteker was hij van mening dat zoiets 'onvoorstel baar' is. AMSTERDAM Ruim 200 studenten van de Vrije Universiteit te Amster dam hebben gisteravond omstreeks tien uur besloten het hoofdgebouw van de universiteit aan De Boelelaan te Am- sterdam-Buitenveldert te bezetten. De bezetting is een protest tegen het registreren van tentamen- cn examen kandidaten. Om die registratie lieer, het college van bestuur de faculteit verzocht. De bezetters vrezen dat de maatregel indirect bedoeld is om de boycotters van collegegelden op te spo ren. Vanmorgen om tien uur gaat in de RAI te Amsterdam de personenautotentoon- stelling open. Aan deze auto-show wijden wij vandaag een aantal pagina's vol met o.m. tcntoonstellingsnicuws en advertenties. Tot de nieuwtjes behoort een speciaal recreatievoertuig, de Toyota RV-2, die ter gelegenheid van de auto-RAI door de KLM uit Tokio is overgevlogen. Die Japanse auto is een experimenteel model, dal er uitziet als een gewone stationcar, maar uitklapbaar is tol slaapwagen en met een tent zelfs tot een vouwagen op het onderstel van de auto zelf. Dit onderstel is dat van de Toyota Crown 2600, maar de carrosserie is uniek en bulten Japan nog nooit getoond. Toyota maakte overigens bij de opening van de RAI twee prijsverlagingen be kend: voor de Toyota 1000 met 400 gulden tot 6990 en voor dc Toyota Celica niet 1000 gulden. Veel meer auto-noviteiten elders in dit nummer. bon noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: - Plaats: - een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. maand - kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige •paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1