reden om geen Citroen te kopen VEILIGER AUTO'S:NIET ALLEEN VOOR DE Maar! Er staat maar één Auto van het Jaar: de Audi80 RIJDERS Er staan honderd-en-één auto's op de R.A.I. SW8IIÉ1 De nieuwe motor! De nieuwe veiligheid! De nieuwe ruimte! De nieuwe economie! TROUW/KWARTET DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 RAI-MEUWS T19/K19 Met.de GS en GS 1220 is het net zo Evenals de showroom-En zelfs met de enkelingen die luxegraag Maar bijvoorbeeld om een proefrit te gesteld. De laatste is goed voor 151 pittige kilometers. Vanzelfsprekend hebben beide GSsen de rustgevende hydropneumatische vering, die het rijden tot een onvergelijkbare ont spanning maakt. Erisopk een uitvoering metautomatische koppeling: GS Convertisseur. nieuwe DS 23. Kombinatievan doordachte' techniek en funktionele vormgeving. MaarCitroên zou Citroên niet zijn als u maar met één DS gekonfronteerd werd.Van- daar de 7 verschillende DS-typen, 'waaronder de volauto matische DS 23. En zelfs met de enkelingen die luxegraag de meest overtreffende trap willen, hield Citroên rekening. Daarom gaven we de veel nagestaarde SM gestalte. Aanvaardbare redenen genoeg om de Citroên RAI-stand niet alleen te bezoeken voor het halen van een folder. maken. Per slot van rekening zijn 't uw wensen die Citroen in z'n auto's verwerkte. Mocht u de RAI onverhoopt moeten missen dan staan alle Citroen agenten klaar om u de proefrit te laten maken. En met de Ami Super kunt u op de RAI al de primeur proefrit maken. S% AUCH80 V. AUTO VAN S5 «ftHETJAARifS Wanneer de auto's veiliger gemaakt worden door het interieur te be- 1 schermen met een schokabsorberende stuurkolom, versterkte portie- j ren als onderdeel van een 'kooiconstructie' en passieve voorzieningen als autogordels en hoofdsteunen, dan is alleen de automobilist daar- bij gebaat. Wetten daartoe, zoals die nu in Amerika uitgevaardigd 1 worden, zijn halve maatregelen. Zeker voor Europa, waar nog veel t tweewielers rijden. Maar in feite geldt dat overal, omdat voetgangers e doorgaans verongelukken, wanneer ze geschept worden door auto's. De Europese auto-industrie pleit daarom voor aktieve veiligheid, i gericht op het voorkomen van ongelukken. Op dit gebied zijn op de RAI-tentoonstelling te Amsterdam nuttige nieuwtjes te zien. Dank zij het commerciële verschijnsel in de auto-industrie, dat steeds nieu we modellen nodig zijn, kunnen de researchafdelingen in de fabrieken voortdurend nieuwe vindingen ont wikkelen en toepassen op het volgen de type personenwagen Dit model is, zoals de autofabrikanten met veel ver ve aankondigen, altijd beter dan het vorige model. Waren de vorige klan ten dan niet bedrogen? Neen. ant woorden de fabrikanten: zij kochten hun wagen in een stadium, waarin de perfectionering nog minder ver voort geschreden was. Veiligheid is iets. waarvoor betaald moet worden. Auto's in de hogere prijsklassen zijn doorgaans veiliger dan goedkope wagentjes. Niet alleen omdat ze groter zijn ook dat scheelt al maar tevens omdat voor méér geld méér geleverd kan worden op elk gebied. En omdat in de hogere prijsklassen meer verdiend wordt door de industrie. Die verdiensten kunnen betekenen dat de industrie daar meer mogelijkheden tot investe ren heeft. Op kleine modellen zijn de winsten of reer laag, of geheel afwezig. De Euro pese automobielindustrie heeft soms grote moeite om uit de rode cijfers te blijven en in bepaalde gevallen (Aus tin-Morris en Citroên in 1970, Renault in 1971 en wellicht Fiat in 1972) zijn dc rode cijfers onontkoombaar. Dit behoeft geen reden te zijn minder veilige produkten op de weg te bren gen. Maar sommige merken voeren toch een standaard model, dat minder veiligheidsvoorzieningen heeft dan een luxe versie. De prijslijst is dan ireëel: iets om bij dc aanschaf van een auto op te letten. Wegligging In tegenstelling tot de Amerikaanse concerns uit Detroit heeft de Europe se auto-industrie steeds meer de na druk gelegd op een goede wegligging. De tendens naar voorwielaandrijving - thans al bijna 40% van alle ver kochte auto's tegen nog geen 20% zes jaar geleden heeft hiermee te ma ken. Maar ook onder de auto's met achterwielaandrijving liggen niet lan ger alleen de Alfa Romeo's en BMW's vast op de weg. Een paar jaar geleden voorzag VVV de kever van een betere achterasconstructie. Opel heeft na de Ascona en Manta met een vastere grip op de weg. vorig jaar de nieuwe Rekord en Commodore met een bete re achteras uitgebracht. DAF had eind vorig jaar de primeur van de befaamde De Dion-as door Opel voor de Diplomat en Admiral gere serveerd onder de tien mille: op de Daf 66. De Audi 80. een voorwielaandrijver waarvan Volkswagen al het prototype EA 400 heeft afgeleid, is voorzien van een zogenaamde negatieve stuurrolra- dius, waardoor de wagen recht in het spoor blijft als slechts op één voor wiel en het diagonaal daartegenover geplaatste achterwiel geremd wordt. Citroên heeft reeds lang het voordeel net de DS, dat deze wagen ook bij een klapband rechtdoor rijdt. In steeds ruimere mate worden de auto's in standaarduitvoering voorzien van radiaalbanden, die dit jaar een kwart eeuw bestaan. De uitvinding van Miehelin vond eerst in de jaren 'estig algemeen navolging in de ban- denindustrie. De radiaalband heeft •conomische voordelen, doordat deze langer meegaat, maar biedt tevens neer grip op de weg. Ook hierin is na het door Miehelin gepropageerde stalen karkas een nieuwe ontwikke ling gaande, alweer afkomstig uit frankrijk. Daar heeft Kléber-Colom- ks. waarin Miehelin als aandeelhou der participeert, een supersterke kunststof draad, cablon geïntrodu ceerd op zijn V 10-band. Dunlop, de Engelse bandenfabriek, zal over een jaar de band uitbrengen, die nog een bjd heel blijft na leeggelopen te zijn. Hemmen Dc verkeersveiligheid wordt tevens gediend met betere remmen. De laat- ,te jaren zijn ook steeds meer schijf- Jemmen. vooral op de voorwielen, toegepast. Hierdoor ontstaat een kor- tore remweg. Rembekrachtiging en de fmkrachtbegrenzer, die reageert op de belasting van de achterwielen, ko toen steeds meer in zwang. Een ge leiden remsysteem is in Europa een "eiste. De voornaamste verbetering 'an de remmen bevindt zich echter C°K in het ontwikkelingsstadium: het elektronisch bestuurde anti-blokkeer- systeem. Mercedes-Benz zal hiermee de eerste modellen waarschijnlijk aan het einde van dit jaar uitrusten. Een gemakkelijker bediening en ook weer een betere wegligging wordt ver der nagestreefd door de fabrikanten, die sterk letten op de gewichtsverde ling. Zo heeft de nieuwe Alfa Romeo Alfetta een vóór de achteras geplaats te versnellingsbak en heeft de Alfa Si;d naar het voorbeeld van Citroën's GS een vlakke boxermotor vóór de vooras. Datzelfde geldt de uit Japan afkomstige Subaru 1400. De Peugeot 104 heeft een dwarsgeplaatste motor van vier cilinders op een rij 'in lijn' maar die motor is sterk overhellend en daardoor eveneens zeer laag in het front geplaatst. Een dergelijke gewichtsverdeling en een door windtunnelproeven goed ge stroomlijnde carrosserie bannen het oude euvel van zijwindgevoeligheid uit. Schokdempers De betere schokdempers moeten he laas nog voor een groot deel van onderdelenfabrikanten komen, zoals Kom in Nederland en Fichtel Sachs in Duitsland. De meeste van deze fabrikanten voeren hun schok dempers nu ook met een hulpschroef- veer uit. die grote belasting op de achterwielen compenseert, waardoor de schokbreker zijn voor een goede De auto-industrie munt op dit punt nog niet uit. Op deze RAI-tentoonstelling zullen ve le autofabrikanten daarentegen wel hun automatische transmissie pousse ren, een voorziening die met het comfort de veiligheid dient. De komst van een topmodel voor de Franse Chrysler, dat uitsluitend met auto maat geleverd wordt, is een teken dat de Amerikaanse ontwikkeling op dit gebied in Europa gevolgd zal worden. Twee andere Amerikaanse concerns GM en Ford, hebben ook Frankrijk uitgekozen voor een fabriek van auto matische versnellingsbakken. Die van General Motors te Straatsburg draait al. tevens voor Fiat. Renault en Peu geot volgen met een gezamenlijke fa briek, reden waarom Renault op de RAI veel aandacht aan de automaat zal schenken. Een recent Borg Warner-onderzoek heeft uitgewezen, dat de automatische transmissie de druk, waaronder de automobilist in het verkeer staat, ver mindert. DAF heeft evenals Uniroyal vele metingen gedaan om te zien hoeveel minder bewegingen dank zij de automaat nodig zijn. De automobi list gaat door minder te schakelen rustiger en evenwichtiger rijden, zo is algemeen de opinie. Zicht Het zicht in het verkeer is van funda menteel belang wil men ongevallen voorkomen. Het is niet voor niets dat zich bij mist relatief de meeste en de ernstigste botsingen voordoen. De fa brikanten monteren daarom bewust grotere ruitewissers. vaak al met méér snelheden, op hun wagens. Bo vendien wordt achterruitverwarming ai veelvuldiger standaard geleverd: een voorziening, die voor een paar tientjes te koop is als accessoire. Om niet alleen te zien maar, maar ook gezien te worden dienen achteruit- rijlampen en mistachterlichten. Saab heeft het model 99 van koplampwis- sers voorzien, waardoor men meer ziet en bovendien beter gezien wordt, want verlichting verliest sterk aan waarde wanneer deze vuil wordt. Merk waardig genoeg komt Saab juist op deze RAI met een goedkopere versie van de 99, die deze voorziening mist: iets waarmee het Zweedse merk af breuk doet aan eigen werk. Overigens heeft Bosch een dergelijke koplamp- wisser als accessoire. Mistlampen, met name halogeenlam pen, zoals die bijvoorbeeld standaard gemonteerd zijn op de Renault 12 TS, bieden ook een beter zicht bij slecht weer. Een systeem, dat verwant is aan de koplampwisser, treft men wel op sportwagens aan. namelijk de weg- klapbare koplichten. Een voorbeeld: Fiats Xl/9. Intussen gaat ook het werk op het gebied van passieve veiligheid voort. Betere bumperconstructies, zoals op de Amerikaanse modellen, de Re- naults 5 en 15-17 en de Saab 99. zijn er voorbeelden van. De Amerikaanse normen eisen voorts interieurbekle ding van onbrandbaar materiaal, die men ook op de Zweedse modellen aantreft. Verzonken handgrepen aan de buitenkant komen meer voor, om dat de auto's zo min mogelijk uitste kende delen mogen hebben. Voor de toekomst heeft de Europese Commis sie de eis geformuleerd dat alle voor ruiten van gelaagd glas moeten zijn. Dit zijn allemaal zaken, die dienen om de gevolgen van aanrijdingen te beperken. De samenleving stelt andere en hoge re eisen aan auto's dan tien jaar geleden. Daarbij heeft eerst merk waardig genoeg de eis te komen tot schonere uitlaatgassen voorop ge staan. Lang zijn die andere schadelij ke gevolgen, de verkeersonveiligheid, min of meer geaccepteerd. Dit neemt men wat de autoconstructie betreft niet langer. De fabrikanten moeten zich aanpassen. Zij doen dat, maar ze wijzen er ook voortdurend op. dat zij alléén de auto niet absoluut veilig kunnen maken. De wegen in hun aanleg geen obstakels, vangrails, gescheiden rijbanen zijn van niet minder groot belang. En de mens achter het stuur zal zich meer en meer van zijn zware verantwoordelijk heid, vooral voor het leven van ande ren, bewust moeten worden. Goed, u kent een watergekoelde 4-cilinder motor. En een bovenliggende nokkenas. En een trillingsvrij opgehangen, dus geruisloze motor. En een vijfmaal gelagerde krukas. Maar al deze plus punten in één motor bij elkaar gebracht volgens een geheel nieuwe konstruktie dat kent u niet. Dat geeft u alleen de Auto van het Jaar! Ook op dit onderdeel vormt de Audi 80 een samenbundeling van ijzersterke principes. Voorwielaandrijving. Vandaar die unieke stabiliteit bij het bochtenwerk en de onwrikbare koersvastheid bij zijwind, gladheid en nat wegdèk. En verder: gescheiden remsysteem met diagonaal-verdeling voor een kaarsrecht remspoor, mogelijk geworden door de unieke wielophanging. Veiligheidscarrosserie, bufferzones, veilig bekleed instrumentenpaneel, verzonken deurgrepen en sloten. De Audi 80 is gastvrij voor personen. Die ruim en comfortabel zitten. Comfortabele stoelen tot slaapstand te verstellen. Van buiten: kompaktc stadswagen. Ventilatiesysteem dat in 15 sekonden voor verse lucht zorgt. Hollebollegijs van een kofferruimte. Economisch. Dat is de Audi 80 ook. De Audi 80 levert superprestaties op normale benzine. De onderhoudsbeurten krijgt hij om de 15000 kilometer bij uw HNG-Sterdealer die u een persoonlijke service geefLMaar bekijk dc Audi 80 zelf. Overtuig u zelf. Op de ILA.I. in de Amstelhal. Audi 80 Auto van het Jaar. Vanaf 9.980,- incL B.T.W. af Sassénheim. Dit wordt de meest interessante auto-show sinds jaren. Want de Audi 80 staat er. Een stralend middelpunt. Een superster van een perfecte show. Zo mag je de Auto van het Jaar wel noemen. Een internationale jury van 44 vakjournalisten uit 14 landen heeft de Audi 80 deze eretitel meegegeven wegens de nieuwe multi-prestatie- klasse. Wat wil zeggen dat de Audi 8 0 niet op één punt of op drie punten nieuwe prestaties levert - maar in elk onderdeel. Multi-prestatie! Op de R.A.1. kunt u zich daarvan overtuigen. Bekijk hem van voren en van achter, van birmen en van buiten. U ziet een wagen zoals er geen tweede bestaat! AUDI NSU HART NIBBRIG GREEVE BV Postbus44,Sassenheim,Tel.(02522)-190 00*

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19