MINDER BRANDSTOFKOSTEN DOOR DIESELRIJDEN Wereldpremière. Chrysler 2Litres. Iwee liter volautomaüv:. Rijden met een nieuw plezier. En 170 km/uur. Dat is niet niks. Chrysler2Litiresvolaiiiomaat Bumpers breken de schok bij botsingen 13.216,- TROUW/KWARTET DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 RAI-NLEUWS T18/K18 Noem ons één aanvaardbare We zouden 'm graag vernemen. Op voor hand kunnen we echter vertellen dat 't u moeite zal kosten. Of u zou het ontbrekende asbakje in de 2CVmoeten noemen. Citroen nam namelijk uw wensen als uitgangspunt. Komfort, zuinigheid, snelheid, sublieme wegliggingen veiligheid. Kwaliteiten die iedere auto zou moeten bezitten. Blijft het probleem dat bijvoorbeeld snel heid en zuinigheid doorgaans moeilijk samen gaan. Citroén wist echter voor ieder model een ideaal compromis te vinden. Neemt u bijvoorbeeld de 2CV4. Weet met een litertje zo'n 18.2 kilometer ver te komen. En voorde automobilisten die iets meer benzine voor iets meer snelheid overhebben bouwde Citroén z'n 2CV6; meteen snelheid van 110 km. Iets meer luxe werd in de Dyane ver werkt. Zonder concessies te doen aan het zuinige verbruik. Inderdaad, Citroén weet te luisteren. Naar uw terechte wensen. Zo vonden velen de Ami een interessante propositie. De wegligging werd veelal als een verademing ondervonden. De ruimte is onge kend groot. De snelheid was soms een struikelblok. Reden waarom u op de RAI naast de Ami 8 de nieuwe Ami Super aantreft. Kompleet metr 61 pk sterke motor. En een kruissnelheid van 140 km. Dieselolie mag dan op 1 januari jl. met zo'n 60% in prijs gestegen zijn, voor wie met zijn jaarlijkse kilometers de dertigduizend overschrijdt kan het rijden van een dieselwagen aantrekkelijk blijven. Niet alleen omdat de dieselolie nog altijd slechts de helft kost van benzine circa 38 cent tegen over rond 76 cent per liter maar ook omdat de dieselmotor een lager brandstofverbruik heeft dan de benzinemotor. Dit scheelt circa vier liter per honderd kilometer. Dieselmotoren voor personenwagens worden gebouwd door drie autofabrie- ken: Mercedes-Benz, Opel en Peugeot. Peugeot's dieselafdeling Indenor le vert bovendien de dieselmotor voor de Russische Volga M 24, die gemaakt wordt in Gorki. Dit is mede een uitvloeisel van de overeenkomsten tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie inzake samenwerking voor de uitbouw van de Russische automobielindustrie. In Engeland fabriceert de Perkins- groep dieselmotoren, die onder meer geleverd v.-orden aan de Britse auto industrie. De dieselmotor speelt overi gens vooral een belangrijke rol bij vrachtwagens en autobussen. In Nederland worden jaarlijks ca. 5000 personenwagendiesels verkocht, tot nu toe voor ruwweg twee derde deel door Mercedes en voor één derde door Peugeot. Opel komt daar dit jaar bij met de Rekord 2100 Diesel. Deze Duitse General Motors-fabriek is ne gen jaar geleden met de ontwikkeling van een dieselmotor begonnen. Opel heeft die motor praktisch voor het eerst onthuld in 95 DIN-pk uitvoering op het model GT, dat er een top- en kruissnelheid mee haalde van ruim 190 km per uur. De Rekord Diesel heeft een motorvariant daarop met minder vermogen, namelijk 60 DIN- pk, met oog op de levensduur. Tot de voordelen van de dieselmotor behoort behalve een minder prijzig brandstofverbruik de opmerkelijk lan ge levensduur. Men rekent er in het algemeen op, dat een diesel 150.000 km meegaat en er doen zich, bijvoor beeld met taxi's, vele gevallen voor van een gebruik gedurende meer dan 200.000 km. Daarbij komt, dat de diesel zonder bezwaar langdurig 'plank gas' gereden kan worden, iets waarvoor geen enkele benzinemotor zich in de praktijk leent: dat loopt aan doorgaans uit op verbrande klep pen. De dieselmotor is ook zeer goed ge schikt voor het trekken van caravans of andere aanhangwagens. In het bui tenland wordt vaak korting gegeven op de verzekeringspremies rond 5% iets dat in Nederland onge bruikelijk is, omdat men uitgaat van de catalogusprijzen bij het vaststellen van de premie. Wat de luchtvervuiling betreft heeft de dieselmotor de naam minder gifti ge uitlaatgassen voort te biengen dan de benzine-motor. Met name voor koolmonoxide is dit juist. Daar staat tegenover, dat de dieseluitlaatgassen wel het 3-4-benzpyreen bevatten, dat zich niet in de emissie van benzine auto's bevindt. Nadelen Tot de nadelen van de dicselauto behoren het extra percentage (230%) aan motorrijtuigenbelasting, dat voor alle personenauto's (zijnde geen taxi) voldaan moet worden, cn de hogere aanschaffingsprijs. Die hogere prijs heeft echter geen nadelen voor de afschrijving. De goedkoopste dieselauto in Neder land is de Peugeot 204 Break met een 1250 cc-motor van 40 DIN-pk. Deze kost 12.195 incl. BTW; 1.950 meer dan de benzine-uitvocrlng van dit mo del. De prijs van de Opel Rekord 2100 Diesel valt te vergelijken met die van de Opel Commodore 2500. Met de Opel Rekord 2100 Diesel zijn in de klasse tussen 16 en 17 milie ook de diesels Peugeot 504 Sedan en de Volga M 24 te vinden. De Peugeot 404 Diesel wordt geleverd voor nog geen 14 mille, maar is 2.300 duurder dan de gewone 404. Mercedes richt zich op de klasse rond twintig mille met de modellen 200 D, 220 D en 220 D Lang. Wat het rijden er mee betreft heeft de dieselmotor als nadelen een zeer geringe acceleratie, een lage topsnel heid onder de 140 km per uur en veel motorlawaai bij lage snelhe den. Het omslagpunt, waar rijden op diesel goedkoper wordt dan rijden op benzi ne ligt bij ongeveer 35.000 A 40.000 km per jaar: daar scheelt het in de kilometerprijs ca. 10%, wat wellicht het nadeel van een laag motorvermo gen kan compenseren. Bij gebruik van LPG ligt het omslagpunt lager bij 30.000 km met als voordeel dat men dan uitgaat van een gewone benzlne-auto. Daarbij kost de LPG- installatie bijna duizend gulden plus de ruimte, waartegenover een nóg lagere iiterprijs voor gas staat: nog geen 28 cent per liter. De Mercedes-Benz 220 D met 2,2 liter motor van 60 DIN-pk. Top snelheid: 135 km. per uur (132 km. met automaat). Prijs: ƒ21.553, Verbruik: 1 op 12. Onder invloed van de Amerikaanse wetgeving die dit jaar van kracht geworden is. werkt de industrie aan dc constructie van betere bumpers. Alle Amerikaanse modellen op de RAI doorstaan, zonder dat de carros serie geraakt wordt, een aanrijding aan de voorkant met 8 km per uur en aan de achterkant met 4 km per uur: dank zij versterkte bumpers. Ook Saab heeft op het model 99 dergelijke bumpers, die met name voor de ex port naar Amerika ontworpen zijn. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een nieuwe bumperschokdemper van de Duitse fabrikant Fichtel Sachs. Het merk Sachs, dat op het gebied van schokbrekers een vooraanstaande positie inneemt, is ook wat de bum- perschokdemper betreft verkozen door Mercedez-Benz, Volkswagen en Volvo \oor hun experimentele veiligheidsau to's. Deze bumperschokdemper werkt hydraulisch, absorbeert dc botsingse nergie en komt daarna weer in de De Saab-bumper met Sachs-schokdempers geeft mee bij een botsing. Bij 8 km. per uur zal de carrosserie niet geraakt worden. uitgangspositie terug, zodat nieuwe schokken kunnen worden opgevangen. Sachs wordt in Nederland vertegen woordigd door Crombosch N.V. te Amsterdam. Het merk introduceert op de RAI ook nog een niveau-lift Ford beeft zijn schokdempers voor bumpers, de Elastomeric Absorber, reeds in de praktijk op taxi's getest, voordat met de montage er van be gonnen werd. Ondanks de geslaagde proeven blijft deze demper alleen ge schikt voor de Amerikaanse Fords, vanwege aldus het concern 'de In Europa verschillende verkeersom standigheden, bumperhoogten, rijge- woonten en andere factoren, die hun meerprijs en hoger gewicht niet rechtvaardigen'. In Amerika moeten alle bumpers thans even hoog zijn. In Europa heeft Renault polyester bumpers ontwikkeld, die botsingen met 7 km per uur goed doorstaan. Deze bumpers zijn gemonteerd op de R 5 voor en achter en op de R 15 en R 17 achter. Inclusief BTW-Af importeur CHRYSLER NEDERLAND anciusiei joi w-ai importeur Gedistribueerd door het Simca-dealernet Relaxed, veilig, snel. Ontdek het uitzonderlijke comfort van een volautomatische transmissie. Dat is rustiger rijden met minder vermoeidheid. Minder vermoeidheid wil zeggen meer veiligheid. Geen geschakel, wel opschieten. In de stad een opmerkelijke verbetering. Als u wilt, kunt u dc versnellingsbak ook zelf bedienen. Dat kan belangrijk zijn bij bergritten, of andere, moeilijke trajecten. Dit is een verademende manier van rijden in een steeds drukker verkeer. Ruime, vijfpersoons auto met een uitrusting en afwerking, die u in deze prijsklasse zelden aantreft. Met nieuw ontworpen fauteuils voor ongekend comfort. Alle extra's zijn standaard: volautomatische bak-vinyl dak- halogeen verstralers - triplex voorruit- 4 bekrachtigde schijfremmen - achterruitverwarming - achteruitrijlampen- toerenteller en natuurlijk zaken als sigare-aansteker, dagteller, klokje, ruite- wissers met twee snelheden, dik tapijt op de vloer en nog veel meer. Daar komt een power bij, met veilige krachtreserve, van 110 DIN pk. Gaat u de Chrysler 2 Litres maar kijken en rijden op de RAI of bij de Simca-Chrysler dealer bij u in de buurt. Simca-Chrysler heeft met 330 verkooppunten het grootste dealernet van Nederland!

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 18