Tor Berg: 'We hebben alleen maar geld nodig' Den Bosch aan rand van afgrond Vijfkampster Miep van Beek stopt in stilte Kans voor FC Tilburg Honkballers gaan 'onselen tegen Nooitgedagt verliest kort geding Engelse competitie ater van start B. en W. tegen autorally's tuïï in Hilversum Twente maand eerder tegen FC Groningen Josef Hury bondstrainer zaalhandballers 'Beenslag fout van zwemmers tijdens Spelen' 12 - jjtouw/KWARTET DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 SPORT T13/K13 iNoren verbaasd over mogelijkheden van rijke Nederlandse schaatsers Van onze speciale verslaggever KONGSBERG De formatie van coach Leen Pfrommer heeft gistér- avond tijdens de eerste dag van de schaatsinterland tussen Noor wegen en Nederland maar eens de absolute hegomonie in deze sport bevestigd. De Noorse schaatsers zijn zich weliswaar bewust van de feilen in de organisatie maar zien nauwelijks of geen oplossing om uit de huidige impasse te raken. Een chronisch geldgebrek, een mise rabel beleid van de Noorse bond en ten gevolge van dat alles een matige interesse van de jeugd voor de tak van sport die eens de be langrijkste was in Noorwegen, vormen de obstakels die een opbloei van het schaatsen als internationaal gebeuren in de weg staan. Het gebrek aan visie dat de Noorse bond in het verleden demonstreerde, breekt hen nu op. Waar in Nederland de bondscoach vergaande bevoegdhe den kreeg, verspeelden een aantal Noorse trainers hun energie voor een belangrijk deel in de strijd om de lelangrijkste post in Noorwegen. De wisselende bezetting van het begelei dingsteam heeft tot gevolg, dat er van een continu trainersbeleid geen spra- te is. De theoreticus John Tenmann, die talenten als Fornaess naar de top voerde, werd aan de kant geschoven, omdat hij in het Olympisch seizoen niet dét wonder verrichtte waarop de Noren hoopten. De dienst wordt nu uitgemaakt door een trainersteam, raarvan Thormod Moum voorzitter is tn tegelijk de man die de sprinters begeleidt. Hij wordt verder bijgestaan door Tor Berg en Fin Hodt voor de ill-rounders. GELD Berg, die in 1963 en 1964 de legenda rische Knut Johanesen trainde, en in 1970 ook al met all-rounders optrok, weet precies aan te geven waaraan het schort in Noorwegen. 'Waar het ons aan ontbreekt is liet geld om er ten dergelijk begeleidingsteam op na e houden als in Nederland. Ik be grijp niet hoe het mogelijk is dat een bond het zich kan permitteren om een ;roep schaatsers met een compleet legeleidingsteam in trainingskampen inder te brengen vanaf half december ot maart toe. Alle trainers die bij de toorse schaatsbond werken hebben laast hun trainerschap een volledige nan. De bond zou de middelen moe- en hebben om een full-timer aan te tellen.' Tor Berg twijfelt er echter aan of, panneer die full-timer er komt, de Kituatie drastisch zou verbeteren. 'De Nederlandse jongens kunnen het zich lijkbaar veroorloven om bijna 3 manden per jaar er tussen uit te trekken voor het schaatsen. /Dat lukt hier niet. Ieder Noors kernploeglid 1EN HAAG (ANP) De hoofdklas- ers uit KNBSB, ADO, Giants, Feyen- lord, HCAW, OVVO, Nichols, Sparta n Storks hebben in een drie- Jl besprekingen van gedachten gewis- eld om te komen tot verbetering van iet honkbalpeil. Aan de orde kwam .a. de competitiestructuur, het stimu- eren van de publieke belangstelling, oordinatie op het technische vlak en Ie overschrijvingen. Besloten werd lat door de besturen van de hoofd wassers geen spelers van teams die uitkomen in de hoofdklasse benaderd rullen worden van vereniging te ver inderen. Er zal getracht worden te roorkomen dat personen die geen ieel uitmaken van bestuur of commis- les spelers bewegen van vereni- ing te veranderen. Wanneer een spe er de wens te kennen geeft toch naar een andere vereniging te willen gaan al direct contact worden opgenomen aet de oude vereniging. Op deze Bijze hoopt men het 'ronselen' tot een minimum te beperken en een wezenlijke bijdrage te leveren tot ver- «tering van het spelpeil. n Her Gere Rotter' ri ed iskert moet zoveel tijd aan zijn studie of j werkkring besteden, dat een langdu- rig trainingskamp een onmogelijkheid voor hem is. Vorig jaar ben ik in de voor-Olympische periode 14 dagen naar Inzeil geweest met de sprinters. Er was afgesproken dat wij, als wij terug waren in Noorwegen, in Oslo in trainingskamp zouden gaan. Maar nauwelijks zetten wij voet op Noorse bodem of iedereen vloog weer naar zijn eigen woonplaats toe. Een trai ningskamp voor de Noren heeft alleen zin buiten dit land, omdat dan ieder een gedwongen is te blijven.' CLUBS Berg wijst daarna dan niet ten on rechte op de uitgestrektheid van Noorwegen. 'Nederland is in het voor deel. Het is veel gemakkelijker om in geografisch bekend gebied de centra le training te organiseren dan in het uitgestrekte Noorwegen. Daarom moet er hier wel vanuit de club gewerkt worden. De clubs moeten de basis blijven vormen van het Noorse schaatsen. Maar daarnaast moet er een goede groepscoördinatie zijn met de top. Dat is een taak die zou moeten worden uitgevoerd door de voorzitter van de trainingsraad.' Een ander belangrijk aspect is dat de Noren bijna volledig afhankelijk zijn van natuurijs. De laatste vier seizoe nen wilde het kwik maar sporadisch beneden het nulpunt dalen. De enige kunstijsbaan van Noorwegen, Valle- Hövin, ligt in Oslo. Nederland heeft de beschikking over 9 kunstijsbanen. Tor Berg: 'Voor iemand die op een af stand van meer dan 100 km woont is het echt een te grote belasting om dagelijks op en neer te rijden. Wij moeten zo snel mogelijk meer kunst ijsbanen hebben. Maar het ziet er niet naar uit dat er verandering in de situatie komt. Knut Johanesen. voor zitter van een comité dat het tot stand komen, van kunstijsbanen moet bevorderen stuit bij z'n pogingen steeds op een muur van onbegrip.' PFROMMER Leen Pfrommer heeft zich ontwikkeld tot de beste schaatstrainer in de we reld. Tor Berg: 'Er is geen betere als Pfrommer. Dit seizoen heeft hij dat duidelijk gedemonstreerd door zo veel nieuw talent naar de top te brengen. Het weghalen van relatief oude schaatsers als Verkerk en Schenk is in dit opzicht belangrijk geweest. Het is nu eenmaal altijd moeilijk om met zowel ouderen als jongeren in een team te werken. Dat merk ik al met een Noorse ploeg, waarin de sfeer dit jaar beter is dan ooit tevoren. Het is ongetwijfeld waar dat Leen Pfrommer alle anderen veel voor is De Nederlandse ploegarts Kees Lap heeft mij zondag gezegd dat er een trainers-symposium zou moeten komen voor de topmensen. Daar ben ik het volledig mee eens. De ISU besteedde het afgelopen jaar 25.000 AMSTERDAM (ANP). De Amsterdamse schaatsenrijder Ronnie Nooitgedagt heeft zijn kort geding tegen de KNSB ver loren. De president van de Am sterdamse rechtbank, mr U. W. H. Steehman, heeft gisteren daags na het geding dus, uit spraak gedaan en de eis van Nooitgedagt afgewezen. De schaatsenrijder had gevraagd om terstond in de herenkem- ploeg van de KNSB opgenomen te worden en te worden opge steld in de landenwedstrijd Ne- derland-Noonvegen, die inmid dels is begonnen. Nooitgedagt had zijn plaats in de kernploeg verloren nadat hij bij de dopingcontrole van de nationale kampioenschappen in Heerenveen positief was bevon den. Ten aanzien van die con trole zei mr Steehman in zijn vonnis, dat Nooitgedagt nooit een contra-expertise heeft ge vraagd. Voorts is komep vast te staan, dat hij twee slokken van een hocsldrank heeft genomen, die de volgens de lijst van de ISU verboden stof efedrine be vatte. Volgens mr Steehman heeft het dagelijks bestuur op grond van deze omstandigheden in redelijkheid kunnen oorde len, dat Nooitgedagt zich schul dig had gemaakt aan doping. 'Bovendien heeft Nooitgedagt niet verklaard, waarom hij zich aanvankelijk bij de hem opge legde straf heeft neergelegd en waarom hij in Davos heeft ver zocht de zaak buiten de publici teit te houden. Evenmin heeft hij tijdens het geding ver klaard, waarom hij de tweekamp met Jan Derksen opzettelijk heeft verloren en naar Neder land is teruggekeerd, zoals hij beweerde wegens studieredenen om zich vervolgens op het standpunt te stellen, dat de bond zich jegens hem onrecht matig zou hebben gedragen.' Op grond van al deze redenen wees de president de eis van Nooitge dagt af. De schaatsenrijder werd bovendien veroordeeld om de kosten van het geding, groot 400,- tc betalen. IJshockeyclub staat bij gebrek aan geld en ondanks sponsor opnieuw op springen Johs Tenman (foto) werd aan de kant gezet omdat hij onvoldoende resultaten boekte met zijn pupillen. Zijn opvolger Tor Berg wil meer geld om met de rijders die er nu zijn wel in de breedte aansluiting bij Nederland te vinden. aan een cursus voor trainers in onder ontwikkelde schaatslanden. Het is heel hard nodig dat nu alle toptrai- ners de kans krijgen hun boeken op tafel te leggen en over de training uitvoerig te discussiëren. Er wordt inci denteel wel eens wat gesproken, maar dergelijke gesprekken blijven beperkt tot algemeenheden. Wat mij interessert zijn de details.' MOED Ondanks de Nederlandse hegemonie is Tor Berg diep teleurgesteld over zijn team. 'Wat mij moed gééft is dat wij jongeren hebben als Erik Vea en Dagfinn Hagen, dat wij tijdens de wereldkampioenschappen voor de jeugd in Assen bovendien de plaatsen 3 t.e.m. 6 bezetten met Stenshjemmet, Aarnes, Sjoebrend en Engelstad. Dat bewijst dat het Noorse schaatsen nog wel degelijk toekomst heeft. De vraag is alleen, hoe de jongens vast te houden. Als de amateur-regelemcnten w-orden verruimd is er een kans dat er via sponsoring geld vrij komt voor de jeugd. Dan kunnen wij ze een betere toekomst bieden.' Zelfs in geval de sponsoring er door komt zal Noorwegen nog uiterst voorzichtig moeten omspringen met het aanwezige talent. Want de cijfers tonen overduidelijk aan dat dc be langstelling van de jeugd voor het schaatsen in Nederland oneindig veel groter is dan in Noorweegn. Tor Berg 'De Odlo fabriek in Oslo. die de schaatstrico's fabriceert zet vijf keer zoveel pakken af in Nederland als in Noorwegen. Dat geeft te den ken'. Het ziet er naar uit dat Neder land zich nog lange tijd de luxe kan permitteren talent te verkwisten.' JOOP HOLTHAUSEN TILBURG (ANP) Het voltallige college van burgemeester en wethou ders van Tilburg heeft gistermiddag een onderhoud van anderhalf uur ge had met het bestuur van de eerste divisieclub FC Tilburg die een finan cieel moeilijke periode doormaakt. Na afloop heeft de gemeente een commu nique uitgegeven, waarin onder meer wordt gezegd, dat het gesprek verhel derend heeft gewerkt en dat het zal leiden tot maatregelen van b en w die waarschijnlijk tot gevolg zullen hebben dat FC Tilburg zal kunnen voortbestaan op pen wijze, zoals het bestuur van de vereniging dat wenst. Op korte termijn zullen de resultaten van het onderhoud worden uitge werkt. Het Tilburgse college stelde zich tot nu toe duidelijk afwijzend op ten aanzien van financiële steun aan de vereniging. Tijdens begrotingsverga deringen ontraadde b en w met klem de moties uit de gemeenteraad te aanvaarden waarin aangedrongen werd subsidie te verstrekken aan het betaalde voetbal en de plaatselijke ijshockeyvereniging. De heer Maas, die met voorzitter A. Schuerman, en zijn verdere medebe stuursleden Van Ham en Van der Ven tijdens het gesprek met b en w de vereniging vertegenwoordigde, gaf als enig commentaar: 'De plannen die de gemeente heeft voorgelegd, zijn voor ons zeer positief'. Van onze speciale verslaggever DEN BOSCH Het leek een be moedigend uitgangspunt. Na een seizoen vol kommer en ellende besloot de ijshockeyclub Den Bosch tot een koerswijziging. Door een zuinige huishouding kon er in het verleden onvoldoen de aandacht aan de begeleiding van het eerste team worden be steed. Dót, zo luidde de algemene opinie, was er de oorzaak van dat Den Bosch regelmatig bij inciden ten betrokken was. Maar door het aantrekken van een nieuwe spon sor, terwijl de oude (Mars) zijn verplichtingen via een aanzien lijke som had afgekocht, was het mogelijk het pakket faciliteiten uit te breiden. Zo kou Den Bosch de befaamde Zweedse coach Ljilja contracteren, waardoor tenminste het accent naar 'schoon' ijshockey verlegd werd. 'Dat', zo stelt secretaris Pols,, 'is ons aardig gelukt. Er gebeurt nog wel eens wat, maar het staat niet in verhouding tot het vorig seizoen. Er wordt beter gehockeyd, de resultaten zijn er ook naar'. Dat laatste vormt tot nog toe, even over de helft van het seizoen, het enige pluspunt. Want ook nu weer staat Den Bosch op springen: stoppen of weer een jaar ploeteren door de slechte financiële toestand. Secretaris Pols: Ik zit nu 3 jaar in het bestuur, maar telkens keert die vraag weer terug. We willen nu eens een keer schoon schip maken. Er komt steun, of we doen het volgend jaar niet meer mee. Definitief. In de tweede helft van februari, als we beschikking hebben over alle cijfers, gaan we praten met de gemeente. Er is inmid dels een begeleidingscommissie gefor meerd, die met B. en W. gaat praten. Maar eerlijk gezegd:' we zijn er een beetje bang voor. De gemeente staat zeker niet te trappelen om er in te springen. Dat is geen onwil, de ge meente heeft ons in het verleden al eens geholpen, maar er moet ook rekening worden gehouden met ande re factoren. Je schept een precedent: moet je geld pompen in een passief recreatiebiedend bedrijf, waar geen publiek komt? De begroting van Den Bosch lijkt van realiteitszin te getuigen. De verwachte gemiddelde opkomst bedraagt rond 1500 toeschouwers. Geen extreem hoog aantal, voor wie weet hoe ijshoc- key-minded Den Bosch ooit is ge weest. Maar dat is veranderd. Pols biecht eerlijk op: 'Het gemiddelde zweeft tussen de 600 en 800 toeschou wers per wedstrijd. Te weinig. Het zou nog niet zo'n mirakel zijn, als we volkomen schoon waren begonnen dit jaar. Dan had het verschil tussen inkomsten en uitgaven een te over bruggen verschil gevormd. Maar we blikken ook nog tegen een tekort van vorig seizoen op. Dat moet ook wor den weggewerkt'. Het kan vreemd lopen. Want enkele jaren geleden stond Den Bosch in vuur en vlam voor de plaatselijke ijshockey-club. Pols: 'Daar kun je dan weer uit afleiden, wat spanning en prestaties een aantrekkingskracht op het publiek uitoefenen. We werden destijds kampioen van Nederland na een door Tilburg en Hijs gecomple teerde race. Sinds Tilburg zich echter nadrukkelijk aan de top heeft genes teld, is ijshockey minder attractief. Er is geen spanningselement meer, elke club lijdt er overigens onder. Ook Tilburg, dat onlangs via een aktie 'Als ik nu aan trainen denk walg ik gewoon, nee het is echt afgelopen LONDEN (Reuter) Het Engelse Voetbalseizoen 1973/74 zal worden ge pend op zaterdag 1 september. Dit ebeurde voor het laatst 54 jaar ge- Kien. Het was gewoonte dat de com petitie in Engeland begon op de twee- óe zaterdag in augustus. Het besluit b genomen na een suggestie van enkele clubs. Reden daartoe was de Wende publieke belangstelling: ver acht wordt dat ongeveer twee miljoen Oensen minder de leaguewedstrijden a dit seizoen zullen bezoeken. De officials hopen dat door een langere ^mer de interesse bij de voetbalfans Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Aan het einde van het gesprek realiseert Miep van Beek het zich weer. 'Ik heb deze zomer natuurlijk nu wel ieder week einde vrij. Ik kan nu tenminste weer iutgaan, dat is er jaren niet van gekomen. Daar moet ik nu ineens aan denken. Het is een leuke bij komstigheid'. Miep van Beek is nog steeds Nederlands kampioene vijfkamp. Ze zal haar titel dit jaar echter niet verdedigen. De 23- jarige Amsterdamse heeft er de brui aangegeven. Ze ziet de topsport niet zo best meer zitten na haar ervaringen in het atletiekwereldje dat ze het 'ikke wereldje' noemt. Daarom ook speelt Miep van Beek zuiver voor kaar plezier nu zaalhandbal in het eerste team van hoofd klasser Zeeburg. drecbl deidW fbi een onzer verslaggevers jttLVERSUM In de gemeente Hil- «»um mogen geen autorally's, puz- °f oriëntatieritten meer worden „Lq .ji?uden- B- en w- van Hilversum D1I0 noen besloten hiervoor geen ver- ial vl ®Ullng meer te verlenen. Volgens b. jdag !rw,.kunnen automobilisten, die aan matf i„8el,!ke evenementen deelnemen, s J0# aandacht niet voldoende bij de [j expr J houden. Gezien de huidige ver- za'EÜS at'e ac'lt men dit onverant- ifdelitf r°™. Het verbod geldt in de eerste de ej «ts voor wedstrijden op het Hilver- omse wegennet. Voor rally's, die Hil- ïd vï L?Um aandoen, moeten gedeputeerde an SJ 1 toestemming geven B. en w. van 1 Ri'versum hebben GS verzocht *«ninS te houden met hun afwij- •nd standpunt. Het 'ikke wereldje' van de atletiek. Het afgelopen seizoen vooral werd zij daarmee geconfronteerd. Een wereldje waarin individualisten voor de presta ties zorgen en waarin ook individua listen aan de bestuurlijke top staan. Er is geen grote plaats ingeruimd voor de persoonlijke kontakten. Miep van Beek merkte dat vooral toen de Olympische Spelen van MUnchen na derbij kwamen. De selectieprocedure was, aangekondigd als keihard, toch een handeltje geworden. Wie er nu wel en niet gingen was voor de betrokkenen lang een vraagteken. Miep van Beek werd tot tweemaal afgewezen. 'De eerste keer werd ge zegd dat ik mentaal niet geschikt was. En hoe kwamen ze daar nou bij. Ik denk dat dokter De Jongste dat heeft gezegd. Zal wel. Maar waarom hij erop tegen was dat ik mee zou doen. want dat was het. begrijp ik niet. Ik had het nooit gehoord. Maar mis schien mocht hij mij wel niet zo. Ik heb eens gezegd over hem dat er op Papendal een dokter rondliep die on geschikt was. Misschien daarom.' 'Later ben ik nog een keer voorgedra gen. Toen mocht ik niet omdat mijn 200 meter niet goed genoeg zou zijn. Goed. Maar ik stond op dat moment achtste op de wereldranglijst. En dat werd gezegd naar aanleiding van een laatste kans die ik had gekre gen. Ik moest op Papendal een vijf kamp afwerken, maar ik was kort daarvoor geblesseerd geraakt. Pas twee dagen voor die wedstrijd kon ik weer een beetje trainen. Maar ik had een pijnstillende injectie nodig op de eerste dag. Ik had ook nauwelijks de tijd meer gehad om me helemaal op zo'n beslissende wedstrijd voor te be reiden. De eerste dag ging het echter voortreffelijk. Ik stond gewoon hele maal te zweven. Het gaat uiteindelijk toch goed, dacht ik. Zondags kwam toen de terugslag. Gewoon, de span ning was eruit geraakt. Toen ging het mis met de 200 meter. Daarop werd toen de beslissing genomen.' Dat betekende overigens niet de enige oorzaak voor het stille vertrek van Miep van Beek. Het was eerder de druppel die de emmer deed overlo pen. 'Ik zag later de televisie van Mllnchen. Je bent er niet bij. Daar werd eén Bulgaarse op de vijfkaitip vijfde waar ik op Papendal nog van had gewonnen. Ik was daar misschien niet voor haar geëindigd, maar ik had in MUnchen toch dichtbij de top kun nen zitten. Moet ik dan persé num mer een zijn om mee te mogen doen. Dat dacht ik toen. Ik had er daarna weindg zin meer in. Ik had er gewoon niet meer trainen, ik heb het nog wel geprobeerd, maar ik heb er toch maar een punt achter gezet. Ik kan het niet meer opbrengen. Nu tenminste niet. Misschien later wel weer. Voor nu is het over. Miep van Beek ging weer handballen. Miep van Beek: 'Ik vind handballen veel leuker'. 'Dat deed ik er altijd toch al naast. Dat is ook veel lekkerder. Als ik denk aan atletiektraining dan walg ik. Ik heb halverwege het zaalhandbalsei zoen overschrijving gekregen van NEA naar Zeeburg. Daar speelde ik al een paar keer in het eerste. Dus ik moet het toch wel een beetje kunnen. Maar de wil om persé ook daar de top te halen, die is toch deels wel verdwe nen. Ik speel gewoon lekker zaalhand bal. Die hardheid in dat spel waaro ver zoveel wordt gezegd valt wel mee. Tenminste ik heb zelf geen hardheid nodig om iemand af te stoppen. En tegen mij gebruiken ze het wel, maar ik kan het hebben. Natuurlijk gaat het niet altijd even kieskeurig, toch word ik niet makkelijk boos. Dan ben je verloren. Nee, ik vind het een leuk spel.' Iets van een effect bij de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie naar aan leiding van Miep van Beeks opzeggen is er nog niet geweest. 'Nou heb ik het ook niet zo aan de grote klok gehangen. Ik ben lid gebleven van ADA. Ja waarom. Gewoon ik kwam er niet bij om op te zeggen, ik heb m'n lidmaatschap gewoon door laten lo pen. Op de club hebben ze wel gepro beerd om mij weer aan het trainen te krijgen, maar na een bespreking heb ik toch nee gezegd. Bondstrainer Jaap Noordenbos heb lk een briefje ge schreven dat ik niet meer wilde. Ik heb met hem altijd goed kontakt gehad. Hij schreef een briefje terug dat als ik geen zin meer had ik het ook niet moest doen. Zo van, als je weer wilt kun je komen. Mensen denken dat ik erop terugkom. Ik weet 't niet. Ik denk 't nu ook niet.' Ook uit het 'ikke-wereldje' is weinig respons gekomen. 'Ik zag vorige week Mieke Sterk nog bij het handballen. Ze zag me gewoon niet meer. Ik heb altijd met haar getraind. Dat is het sfeertje hè. Corrie Bakker hebben ze ook zo laten vallen. Het zijn allemaal individualisten. Ik ben nu ook het betrekkelijke van die sport gaan zien. 't Betrekkelijke van ééntiende secon de beter. Dat zie ik niet meer zitten. Zoals ik me nu voel ik kom er wel steeds op terug maar het is echt zo zoals ik me nu voel, doe ik nooit meer aan atletiek' Miep van Beek ze vertelt alles zeer gedecideerd, zal de sfeer waarin ze topprestaties verrichtte niet missen. Dat staat vast. 'Ik ga echt niet kijken naar bijvoorbeeld de open indoorkam pioenschappen in Leiden. Ik Tióef niet meer zo. Je gaat ook andere dingen zien. Dat er organisatorisch nogal wat ontbreekt bij atletiek. Dat het publiek er hier in Nederland gewoon niet voor is. Hier willen ze prestaties zien. Toptijden, als is het slecht weer. In Duitsland klappen de mensen voor de prestaties van het ogenblik. En daar naast als toeschouwer mis je gewoon te veel van wat er gebeurt, omdat er onvoldoende informatie wordt ver strekt. Mijn vader ging wel eens mee naar wedstrijden, maar die zag het niet zo. Overal gebeurde iets maar wat. 'hoe en 'waar, dat werd niet duidelijk gemaakt. Dat mist atletiek in Nederland. Ach nee. laat mij maar handballen.' RUUD VERDONCK onder de burgerij een liquidatie heeft uitgesteld. Het machtsevenwicht zal hersteld moeten worden. Dat is de voornaamste reden van de teruglopen de belangstelling'. Maar er is meer. dat alleen betrek king heeft op Den Bosch. De accom modatie is gebrekkig, niet geriefelijk, zeker niet in vergelijking met stadi ons die na Den Bosch zijn verrezen. Pols: 'We waren de eerste club. die na Hijs over een baan beschikten. Toen kon het nog, maar nu steekt het schel af tegen de banen die in Til burg, Utrecht en Den Haag zijn ge bouwd. Drie jaar geleden werd ons al toegezegd dat de vierde en laatste buitenwand zou worden opgetrokken. Vorig jaar werd dat nog eens beves tigd en het plan is nu, dat er in april gebouwd wordt. Maar dat plan is al niet meer zeker nu de vraag bij ons is gerezen of het allemaal nog wel moet'. Een groot nadeel voor Den Bosch is het feit, dat de exploitatie van de ijsbaan in handen is van een N.V., waarin de gemeente weliswaar partici peert, maar wiens instelling toch is winst te maken. Pols nogmaals: 'Wij betalen een jaarlijkse huur van 25.000. Dat is erg veel als je het vergelijkt met andere binnensporten, waarvoor de huur rechtstreeks door de gemeente wordt bepaald. Volgens de directie van de baan is de huur- som nog aan de lage kant'. Het bestuur van Den Bosch heeft een mogelijke afsluiting van de ijshockey- zaken aangekondigd, mede omdat het voeren van een beleid onmogelijk is geworden door de financiële onzeker heid. Pols: 'We zitten in een draaimo len, een vicieuze cirkel. Die moet doorbroken worden. Zo gaat het niet langer. Je komt niet meer toe aan een planning. Een week voor de competi tie weet je vaak pas waar je aan toe bent. Werken op langere termijn is in deze situatie volkomen onmogelijk. Je kunt een coach toch niet voor een langere tijd contracteren als je er niet zeker van bent dat je het volgen de jaar nog ijshockey speelt?' JOHN LINSE ENSCHEDE (ANP) Op verzoek van FC Twente zal de competitiewedstrijd in de eredivisie tegen FC Groningen, die oorspronkelijk op het programma stond voor 18 maart, reeds op 18 fe bruari gespeeld worden. FC Twente zal nu op 18 maart in Alkmaar in de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker, die verder op woensdag avond 14 maart worden gehouden, tegen AZ'67 spelen, omdat deze club geen lichtinstallatie heeft. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van het Nederlands Handbalverbond heeft de 36-jarige Josef Hury, een tot Westduitser genaturaliseerde Hon gaar, met ingang van 1 maart be noemd tot bondstrainer. Hury is mo menteel sportdocent aan de Universi teit van Frankfurt. Naast het trainen en coachen van de nationale teams krijgt Hury tot taak het begeleiden van de trainers van de dames- en heren topclubs. In het bijzonder zal hij zich bezig houden met de opbouw van het Nederlandse handbal op een zo breed mogelijk vlak. De bondstrai- ners, Jo Gerris en Bertus Cras, die deze taken na het vertrek van de Tsjech Jaroslav Mraz waarnemen, leggen hun functies neer per 30 juni of zoveel eerder als in onderling over leg wordt overeengekomen. Josef Hury zal de Nederlandse herenploeg reeds kunnen vergezellen naar het vijflandentoernooi, dat van 26 februa ri tot 4 maart in Frankrijk wordt gehouden, ook reist hij met het da mesteam naar een toernooi in Oost- Duitsland, dat duurt van 6 tot en met 12 maart. Van onze sportredactie LONDEN Norman Sarsfleld, hoofdsclieidsrechter tijdens het Olympisch zwemtoemooi in München, heeft in Londen ge zegd dat iedere deelnemer aan de schoolslag-nummers 'eigen lijk gediskwalificeerd had moe ten worden als de reglementen naar de letter waren toegepast.' Sarsfield, die secretaris is van de Britse zwembond, zei, dat televisiecamera's en de in het Olympisch bad geconstrueerde onderwater-ramen het aanzien lijk gemakkelijker hadden ge maakt om de bcenslag van de zwemmers te controleren. Sars field noemde Nobuta Taguchi, die 'de schoolslag bijna met de beenslag van de vlinderslag zwemt' als voorbeeld. Maar hij vond de beenslag van zijn land genoot Davld Wilkic (zilver op de 200 meter) 'even slecht'. De Britse zwembond heeft tijdens een vergadering van de FINA, de wereldorganisatie, voorge steld de schoolslag-regcis te ver anderen. 'Zodat wc niet langer problemen hebben met verschil lende interpretaties. Maar in MUnchen is er geen moment sprake dat een zwemmer voor een verkeerde beenslag gedis kwalificeerd zou worden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13