Voorwaardelijke straf geëist in proces arts 'Afspraken van Deil zijn niet geschonden' Daudt krijgt bevel aan 't werk te gaan 613e Staatsloterij Den Uyl soepel tegenover confessionelen OUW/KWARTET DONDERDAG 8 FEBRUARI 1973 Euthanasie-saak trekt veel belangstelling BINNENLAND/KUNST 'i PNOUS9 /Kil Van en onzer verslaggevers jLEEUWARDEN Kort nadat de 78-jarige mevrouw Margina van Boven- Grevelink was opgenomen in het rooms-katholieke verpleegtehuis Mariënhof in het Friese Oostenvolde werd haar dochter, de 45-jarige arts G. E. Postma- van Boven uit het naburige Noordwolde opgeschrikt dat haar moeder uit bed was gevallen. Nadat mevrouw Postma zich in gezel schap van haar zuster, mej. G. van Boven uit Assen, naar het verpleegte huis had gespoed, trof zij haar moe der aan met een groot verband om het hoofd. 'Ik woi er af', verklaarde mevrouw Van Boven laconiek. Op het verwijt van haar dochters dat zij een verpleegster had moeten roepen toen lij uit bed wilde, antwoordde zei: 'Nee, ik wou van het leven af'. Me vrouw Van Boven had zich met het ïoofd naar beneden op de stenen vloer laten vallen Die val is voor mij een heel erge schok geweest', zei gisteren een geëmo- ioneerde mevrouw Postma, die voor ie rechtbank in Leeuwarden terecht tond op verdenking actieve euthana- ie te hebben gepleegd. Pas toen', voegde zij er aan toe, voelde ik heel goed aan door wat voor iel mijn moeder vooral geestelijk was egaan'. Haar raadsman mr. A. T. Vos it Groningen merkte in zijn pleidooi dat deze zelfmoordpoging voor zijn iënte een signaal was geweest. Op at moment werd de gewetensstrijd ie mevrouw Postma al geruime tijd lad gevoerd, in beginsel beslist: het lerhaaldelijk door mevrouw van Bo en geuitte verlangen uit haar isychisch lijden verlost te worden, ou worden gehonoreerd. De definitie- e beslissing werd op zaterdag 16 ktober 1971 genomen. Op bezoek in lariënhof zag mevrouw Postma zoals ij gisteren vertelde, haar moeder op- ij gezakt in een stoel hangen, vastge- onden met riemen. Haar tong hing it haar mond, in haar ogen lag een anhopige blik. 'Het waren de ogen', ei haar ïaadsman, 'van een wild dier at vroeg om het einde'. Na overleg iet haar man A. Postma, eveneens rts, gaf mevrouw Postma haar moe- er bij haar volgende bezoek op dins- ag 19 oktober 1971 het verlossende spuitje, gevuld met 200 mg morfine, een dodelijke hoeveelheid zoals zij wist. Na enkele minuten overleed haar moeder. Belangstelling Het geruchtmakende proces tegen me vrouw Postma trok gisteren grote be langstelling. De rechtzaal was tot de laatste plaats gevuld. Voor het ge rechtsgebouw had zich een handvol demonstranten verzameld, gewapend met spandoeken waarop te lezen stond: 'Terug naar Gods woord', 'Gij zult niet doden' en 'Euthanasie is bedekte moord'. Bij haar aankomst werd mevrouw Postma belegerd door fotografen en filmers. De rechtbank, gepresideerd door mr. C. J. Veder, hield zich vooral bezig met de vragen of de toestand, waarin mevrouw Van Boven verkeerde, werkelijk uitzichtloos was en of het lijden niet op een andere wijze beëindigd had kunnen worden. Op deze twee punten openbaarde zich tijdens de zitting een verschil van inzicht tussen mevrouw Postma en haar als getuigen gehoorde man en zuster enerzijds en de geneesheer directeur van Mariënhof, de 68-jarige dr. J. van Gol anderzijds. De laatste had destijds geweigerd de overlijdens akte te tekenen en de officier van justitie in Leeuwarden ingelicht. Als getuige gehoord zei de heer Van Gol dat mevrouw Van Boven lang niet een van zijn ergste patiënten was. Hij had het lijden van mevrouw Van Boven naar zijn zeggen gemakke lijk kunnen verzachten door haar ge neesmiddelen toe te dienen, maar hij had daarvan afgezien, niet alleen om dat hij het niet nodig vond, maar ook omdat zijn patiënte dan versuft zou raken, hetgeen de kans op revalidatie- pogingen waarvan hij nog wel heil verwachtte, aanzienlijk zou vermin deren. Ander beeld Uit de verklaringen van Mevrouw Postma, haar man, haar zuster en in zekere zin ook van de als getuige gehoorde verpleegkundige P. Smilde rees een heel ander beeld op. Me vrouw Van Boven werd in april 1971 getroffen door een beroerte, waarna zij in een ziekenhuis in Assen werd opgenomen. Wegens kanker was haar toen al een borst afgezet: bovendien leed zij al geruime tijd aan hardho rendheid. Ontwaakt uit haar coma en geconfronteerd met de volgens mr. Vos deplorabele toestand waarin zij verkeerde, zei zij toen al tegen haar kinderen: 'Jullie hadden mij niet be ter moeten laten worden'. Ten gevol ge van de beroerte was haar lichaam aan de linkerzijde verlamd geraakt. Na enige tijd werden de eerste revali- datie-pogingen ondernomen; het echt paar Postma moedigde mevrouw Van Boven daarbij aan. Tijdens de behan deling werd mevrouw Van Boven overvallen door depressies als gevolg waarvan zij niet meer aan haar revali datie wilde meewerken. Naar tehuis In die periode liet zij al weten: 'Ik kan er altijd nog een eind aan maken door uit bed te vallen of uit een raam te springen'. Toen mevrouw Van Bo ven niet langer in het ziekenhuis kon blijven moest naar een verpleegtehuis worden omgezien. Haar beide doch ters waren om practische redenen niet in de gelegenheid haar in huis op te nemen. Na een wachttijd van enkele weken ging zij begin septem ber 1971 naar Mariënhof, een tehuis waaraan zij zelf de voorkeur gaf om dat een kennis van haar er niet ADVERTENTIE NIET ALLEEN MAAR SAMEN •••••••••••••a In de Prinses-puzzelaktie dd, 13 januari 1973 tov. Philadelphia kwamen deze week de volgende winnaars uit debus: I rijswinnaars in de tiende ronde van Philidelphia-puzzelaktie in het da- lesblad Prinses. prijs een afwasmachine: Mevr. M. Meerman-Feyen, Nansumerweg 32. Holwierde (Gr.), prijs een orgel: Mej. J. D. Wielenga, van Goyenlaan 185. Soest, t prijs een radio: Fam. E. J. Bos, Celebeslaan 18. Ede. e prijs een statenbijbel: W. H. Veldhuis, Kolkstraat 12. Almelo, f prijs een bromfiets: Mej. S. de Jong, Isabellaland 1700 K-ll. Den Haag. f prijs een pakket levensmiddelen: Mevr. Homans, Dorpsstraat 44, Sellingen (Gr.), t prijs een beauty case met inhoud: Nelly van Nieuwkerk, Poelkade 40. 's-Gravenzande. e Prijs een wollen deken: Mevr. P. Fonteine-Oosse, Nieuwer- kerekestraat 52. Krabbendijke. prijs een haardroogkap: Mevr. G. Bosch-Prins, Hommerterweg 83, Hoensbroek. 'e prijs handysit set: Mevr. W. Postma-Smit, Hondiusstraat 19. Leeuwarden. Ie prijs set hulpjes de huishouding: Mevr. H. Bruggeman-Post. Lange Dam 7, Urk. ke prijs 2 kruidenrekken: M. v. Hengel, Do Costastraat 106, Zwijndrecht. ,3e prijs schouwtje: Mevr. Berg-Fledderus, Wittelte 31, Diever. k prijs badkamerset; Mej. C. v. d. Water, Nieuwsteeg 11, Tricht (Gld.). k prijs personenweegschaal: Mevr. C. Schreuder, Stadshagen 28, Rotterdam. Prijs een tafcicouvert: W. Koerts-Heidema. Lange Dijk 35, Asses. Prijs een schotelwarmer: J. Rijshagen-Plaezen. Kempenaer- straat 45, Oegstgeest. k prijs een set oog-make-up: Mevr. K. Meijer-Koops, Mulderslaan 14, Veenendaal. Minister Van Agt gaf gistermiddag een persconferentie over de gebeurtenissen in Deil. Naast hem zitten mejuffrouw mr. A. Goudsmit van D'66 en mr. A. Geurt- sen van de WD, beiden lid van de vaste kamercommissie van justitie. Van Agt: operatie verliep niet vlekkeloos Van onze parlementsredactie DEN HAAG De afwikkeling van de gijzelzaak te Deil is niet vlekkeloos verlopen, maar er zijn geen afspraken geschonden. Mi nister Van Agt heeft dit gisteren verklaard in een vergadering met de vaste Tweede-Kamercommissie voor justitie. 'ze week staat er weer een teel in Prinses. Doet u mee? ft alleen.,, maar samen. kunnen we zeggen: tekbergen wordt het! De minister reageerde met zijn uit spraak op de kritiek die van verschil lende kanten op de gang van zaken is geuit. Deze .critiek betrof met name het feit dat er politie was gestatio neerd in het huis in Den Haag waar de daders Daan en Jan B. enige uren rust was gegund. De aanwezigheid van de politie leidde tot bedreigingen van de kant van dt daders, en als reactie daarep tot ingrijpen van de politie voor het afgesproken tijdstip. 'Achteraf gezien was het beter ge weest als er wat nauwkeuriger afspra ken in Deil waren gemaakt. Er is wel over bewaking van het huis gespro ken, maar niet over de uitvoering daarvan. Daardoor bleek bij de gijze laars de menig te zijn gerezen dat er geen politie binnen zou zijn. Dat was echter noodzakelijk omdat het huis alleen van buitenaf niet voldoende te bewaken was'. 'De Haagse politie greep in i.v.m. de bedreigingen en het feit dat er daarna geen politie meer ter bewaking binnen was', aldus mi nister Van Agt. Hij sprak zijn lof uit over de manier waarop de politie bij de hele zaak was opgetreden en benadrukte dat de Haagse politie geen enkele blaam treft. 'De Haagse politie handelde in opdracht van dc procureur-generaal ei. die heeft met mij in contact gestaan. Tk aanvaard dan ook alle verantwoordelijkheid voor de gang van zaken'. Voordat deze gijzeling plaats vond was er, zo bleek uit de toelichting van de minister, op het ministerie al over het optreden bij dit soort misda den gepraat. Daarbij ging het speciaal over de beleidsprocedure, wie er op een bepaald moment verantwoordelijk is voor de beslissingen. Verder beraad Op het ministerie wordt momenteel verder beraad gevoerd over de organi satie en materiële uitrusting bij een toekomstig optreden tegen dit soort misdaden. De minister zal daar de Tweede Kamer binnenkort over in lichten. 'Vast staat dat er in ieder geval niet zoiets als een anti-terreur- commando zal worden opgericht', zei de heer Van Agt, Verbetering van de communicatiemid delen zal onderdeel zijn van de mate riële aspecten van deze zaak. 'In Deil bleken de communicatiemiddelen vol strekt onvoldoende. Vertrouwelijk be raad kan niet via de door iedereen af te luisteren mobilofoon geschieden, maar er waren veel te weinig tele foons om gesprekken te kunnen voe ren', aldus de minister. Minister Van Agt heeft met de com missie voorts nog de vraag besproken of de overheid in het algemeen ge bonden is aan afspraken die onder dit soort omstandigheden met gijzelaars worden gemaakt en of een schending van die afspraken psychologisch en taktisch wel zo verstandig is. De ge- dachtenwisseling hierover heeft niet tot conclusies geleid. Wel is geconsta teerd, dat er geen algemene richtlijn voor kan worden gegeven, omdat de omstandigheden van geval tot geval verschillen. zonder succes gerevalideerd was. Als gevolg van de 'gedwongen' over plaatsing ging de toestand van me vrouw Van Boven ernstig achteruit. De eerste dagen in Mariënhof zat zij in een rolstoel, vrijwel tot niets in staat, gedeeltelijk verlamd, doof en blind als zij was. Toen zij ook nog een longontsteking opliep, liet zij zich in koortsige toestand uit bed vallen. Haar dochters vertelde zij daarna dat zij zich zonder het verlossende spuit je, waarnaar zij verlangde, nog eens uit het bed zou laten vallen of uit het raam zou springen als zij in de buurt daarvan zou kunnen komen. Mevrouw Postma en haar raadsman legden er beiden de nadruk op dat mevrouw Van Boven haar dochter er min of meer aan had gebonden de dodelijke injectie te geven. Al in 1961 toen haar man na een smartelijk ziekbed overleed, had mevrouw Van Boven gezegd, dat zij op haar dochter en schoonzoon rekende als haar hetzelfde te wachten zou staan. In het verpleeg tehuis liet zij meermalen duidelijk weten teleurgesteld te zijn. toen bei den niet tot euthanasie wilden over gaan. Voortdurend zei zij tegen haar dochter: 'Je hebt het mij beloofd; help mij dan toch; doe dan toch wat'. Naar de heer Postma zei, wees hij er zijn schoonmoeder op dat hij dan een strafbare handeling zou plegen. Maar de aandrang van mevrouw Van Boven werd op den duur steeds heviger. Zij stuurde haar dochter en zoon wan neer die op bezoek kwamen weg met de woorden: 'Jullie willen mij toch niet helpen'. Beiden kwamen daar door onder grote druk te leven. Toen zij het er tenslotte over eens waren geworden, dat de injectie dan maar gegeven moest worden, wachtten zij nog met de uitvoering omdat hun zuster nog niet over de bezwaren tegen de euthanasie was heengestapt. 'Als wij het deden', zei de heer Post ma gisteren, 'moest het goed zijn voor de patiënt, voor ons en voor de omgeving'. Tenslotte liet ook mejuf frouw Van Boven haar zuster en zwa ger weten: 'Nu zie ik het ook niet meer zitten'. Grootste aarzeling Overigens hield de officier van justi tie mr. G. R. Nubé, staande dat mej. Van Boven niet had geweten dat de euthanasie op 19 oktober gepleegd zou worden, ook al had zij er dan achteraf vrede mee gehad. Zowel de heer als mevrouw Postma verklaarde met de grootste nadruk dat het besluit Me vrouw Van Boven te doden slechts na de grootste aarzeling en langdurig wikken en wegen was genomen. De heer Gol, met wie de tw.ee zusters de mogelijkheid van euthanasie hadden besproken, had daarbij d,e indruk ge wekt daartegen niet gekant te zijn. Hij voegde er wel aan toe dat zijn handen als geneesheer-directeur ge bonden waren. Ook merkte hij op: 'Wij zitten nog met die verrekte oude wet', wat hij ter zitting enigszins aarzelend toegaf, toen de president hem daarnaar vroeg. Toen de heer Gol hoorde dat de euthanasie was gepleegd, was hij, naar hij gisteren zei, verbijsterd. Deson danks had hij de heer en mevrouw Postma gezegd dat hij wel de een of andere doodsoorzaak op de overlij densverklaring zou invullen. Na het vertrek van het echtpaar Postma had hij daarvan toch afgezien. Hij bedacht plotseling dat hij geen valse verkla ring wilde afgeven. Bij het getuigen verhoor verklaarde de heer Gol dat het lijden van mevrouw Van Boven vooral van psychische aard was ge weest en dat er genoeg middelen waaronder tranquilizers zijn om zulk lijden te verzachten. De heer en mevrouw Postma erken den dat het lijden meer geestelijk dan lichamelijk van aard was geweest, maar anders dan de geneesheer-direc teur meenden zij dat hen ter leniging %ran het lijden geen andere weg open stond dan actieve euthanasie. 'Mijn moeder', zei mevrouw Postma, 'werd een wrak. Dat is hier niet te beschrijven. Er was geen enkele com municatie meer. Ik kon niet eens meer met haar praten. Ik wist hoe erg dat was omdat zij altijd graag in het middelpunt had gestaan. Geeste lijk is zij de laatste weken door een hel gegaan zoals wij dat niet kunnen beseffen.' De heer Gol bracht gisteren naar voren dat familieleden, ook al zijn ze zelf arts, niet objectief kunnen oordelen over de mate waarin een patiënt lichamelijk of psychisch lijdt. Naar zijn mening was mevrouw Van Boven nog niet aan euthanasie toe. Hulpbehoevend De aan Mariënhof verbonden ver pleegkundige P. SmiIda had daarente gen gezegd toen hij van de dood van mevrouw Van Boven hoorde: 'Het is maar goed dat het afgelopen is want het is wel een zielig geval.' Hij had de indruk gekregen dat mevrouw Van Boven het niet kon aanvaarden dat zij hulpbehoevend was geworden.' Aan hem had zij wel gevraagd: 'Is er niet iets om mij dood te krijgen?' De ook als getuige gehoorde arts H. T. Kylstra, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Friesland deel de de mening van de heer Gol dat ook geestelijk lijden met moderne geneesmiddelen te bestrijden is. Hij onthield zich overigens van een oor deel over de zaak-Postma. Wel ze: hij het onjuist te vinden dat mevrouw Postma had gehandeld bui ten de behandelend geneesheer, in casu dr. Gol om. Mevrouw Postma verweerde zich door te zeggen dat zij de heer Gol niet in moeilijkheden had willen brengen. In zijn requisi toir nam ook de officier van justitie het mevrouw Postma kwalijk dat zij buiten medeweten van de specialist had gehandeld. Hij stelde zich op het standpunt dat de pijn van mevrouw Van Boven op andere wijze weggeno men had kunnen worden. De genees middelen daartoe bevonden zich niet Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het college van bestuur van de Universiteit van Amsterdam heeft prof. dr. H. Daudt en de vijf medewerkers die met hem in staking zijn opgedragen hun werk te hervatten. Als zij dit dienstbevel weigeren zal het bestuur overgaan tot rechtsmaat regelen tegen de stakers. De politie hield het gerechtsgebouw de gehele dag scherp in de gaten. in de apotheek van een huisarts maar de specialist beschikte er wel over. De officier was er niet van overtuigd dat het lijden van mevrouw Van Boven ondragelijk was geweest; naar zijn mening was daarom ook geen sprake van een extreem noodgeval, waarin actieve euthanasie volgens een aantal publicisten over dit onderwerp zede lijk geoorloofd is. Ook betwijfelde hij of mevrouw Van Boven wel een bewuste poging tot zelfmoord had gepleegd: hij hield het erop dat haar handeling moest wor den toegeschreven aan de koorts die zij toen had. Hij vond het in elk geval maar een 'wonderlijke poging tot zelfmoord.' De officier herinnerde aan een uitspraak van de vroegere hoogleraar mr. A. A. M. van Agt, dat euthanasie in elk geval nooit mag worden gepleegd door iemand die met sterke emotionele banden aan de pa tiënt is gebonden. Ook mevrouw Post ma had naar zijn mening door 'een te nauwe koker' gekeken. In zijn bijna twee uur durend requisitoir ging de officier ook uitvoerig in op de alge mene problematiek rondom euthana sie. Daarbij stond hij ook stil bij de uitwassen waartoe euthanasie kan lei den. Wel stelde hij uitdrukkelijk vast overtuigd te zijn van de integriteit van mevrouw Postma. Mr. Vos vroeg zich in zijn pleidooi, even doortimmerd als het requisitoir, af of de beslissing van het echtpaar wel mag worden getoetst aan de letter van de strafwet. Hij vond dat het gaat om een zaak 'die buiten het bereik van de strafwet behoort te liggen.' De verdediger voerde aan dat aan de daad van mevrouw Postma de mate riële wederrechtelijkheid ontbreekt Zijn cliënte had weliswaar formeel de wet overtreden, maar die overtreding wordt niet als strafbaar ervaren. Ter illustratie wees hij erop dat de bevol king van Noordwolde mevrouw Post ma niet aan de schandpaal heeft gena geld, maar in tegendeel door raiddel van een spontane handtekeningenak- tie van haar sympathie had laten blijken. Mr. Vos stelde dat ook een voorwaar delijke straf, zoals door de officier ge- eist, mevrouw Postma het stempel van een misdadigster zou opleggen. Hij achtte daarom slechts ontslag van rechtsvervolging op zijn plaats. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. Prof. Daudt en de andere stakende politicologen zullen het bestuur schriftelijk antwoorden. Gisteren kon den zij nog niet zeggen hoe ze zouden reageren. Daudt en zijn medestanders hebben sinds 2 januari geen onderwijs meer gegeven. Inzet van het conflict is de plaats van het vak politicologie bin nen de doctoraal-studie. In het door de subfaculteitsraad aanvaarde studie programma wordt volgens prof. Daudt tc weinig recht gedaan aan het karak ter van de politicologie als hoofdvak van deze studierichting. Het bestuur van de universiteit heeft de brief waarin Daudt en zijn mede werkers worden gesommeerd tot her vatting van hun werk dinsdag zelf bij hem bezorgd. Het bestuur wil volgen de week woensdag een gesprek met alle partijen die bij het conflict be trokken zijn'. Of Daudt en zijn mede standers hierbij aanwezig zullen zijn is de vraag. Het bestuur staat op het standpunt da zij alleen welkom zijn als zij eerst hun werk hervatten. An ders hebben zij zichzelf buiten spel gezet. De econoom prof. dr. A. Heertje heeft In een open brief aan rector A. de Froe verontwaardigd gereageerd op het uitgeven van een dienstbevel. Vol gens hem is hier de vrije meningsui ting, de rechtvaardigheid en de rede lijkheid in het geding. Prof. Heertjes vraagt de rector niet een situatie te scheppen die herinnert aan tijden waarin geestelijke en fysieke terreur sterker waren dan het recht Een van de vijf stakende medewer kers, drs. U. Rosenthal, heeft inmid dels ontslag gevraagd omdat hij be noemd is als medewerker aan de Ne derlandse Economische Hogeschool in Rotterdam. ADVERTENTIE 7 februari 1973 tweede klasse Prijzen van 15,zijn gevallen op nummers 50,— zijn gevallen op nummers 50,— zijn gevallen op nummers 100,zijn gevallen op nummers 100,— zijn gevallen op nummers 200,— zijn gevallen op nummers 400,— zijn gevallen op nummers f 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: 6 57 80 045 781 316* 709 5008 Een prijs van 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,— is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000— is gevallen op het nummer: 2.000,— is gevallen op het nummer: De prijs van 5.000,is gevallen op het nummer: 50.000,— is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 100.000,is gevallen in de serie T op het nummer: En een troostprijs van 2.000,op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van ƒ100.000,is gevallen in de serie K op het nummer: En een troostprijs van 2.000,op nummer: van elk van de andere series. 087457* 007822 088345 053982 068648 045136* 010676" 036199 036199 084374 064374 LET WEL: op een met een gemerkt nummer is ook een van de lagere prijzen gevallen. DEN HAAG Drs. Den Uyl heeft volgens ingewijden formateur Burger gisteren laten weten dat hij bereid is, de confessionele fracties ver tegemoet te komen om hen tot medewerking aan een progressief kabinet te bewegen. Den Uyl is volgens deze berichten be reid, confessionele fractieleden Boers- ma (AR) en Van Agt (KVP) die bij de PvdA-fractie veel vertrouwen heb ben, hoewel zij minister zijn in hit kabinet Biesheuvel, in zijn kabinet op te nemen, waarbij hij aanvaardt dat zij binding met hun fracties in het parlement hebben. Bovendien zou hij met medewerking van deze confessio nele ministers het kabinetsprogramma willen opstellen. Daarbij is het regeerakkoord van de progressieve drie voor Den Uyl het uitgangspunt, maar hij wil met de con fessionelen in overleg treden over, wat in PvdA-kring wordt genoemd, de ac tualisering, gradering en prioriteiten van het programma. De houding van Den Uyl heeft in de PPR-fractie weer stand gewekt. Dr. Bas de Gaay-Fortman acht de tegemoetkomendheid van de PvdA jegens de confessionelen in strijd met de opstelling van de progressieve combinatie van voor de verkiezingen. De PPR-fractle zou de PvdA-voorman hebben laten weten dat zij diens lijn niet willen verdedigen op het congres van de PPR, dat zaterdag in Wagenin- gen wordt gehouden. Wel heeft de Gaay-Fortman Den Uyl uitgenodigd om het congres dan zelf maar te komen overtuigen. De soepele opstelling van Den Uyl houdt mogelijk verband met de ern stige financieel-economische toestand. De progressieven zouden tot hun ont steltenis tot de ontdekking zijn geko men dat op basis van thans geldende gegevens geen enkel partijprogramma kan worden uitgevoerd zonder een verzwaring van de belastingdruk die ook voor de progressieve fracties onaanvaardbaar is. De wensen uit het progressieve programma (keerpunt '72) zijn onbetaalbaar. De toestand wordt zo ernstig geoor deeld, dat Den Uyl nauwelijks kans ziet, de beloofde integrale studiefinan ciering in te voeren als complement van de duizend-gulden regeling. Het ls daarbij de vraag of de collegegeld- wet kan worden ingetrokken omdat een dergelijke maatregel 60 miljoen zou kosten. De studiefinanciering is vooral in de eerste jaren een bijzon der kostbare voorziening. Het geld dat aan de studenten wordt geleend, komt pas na jaren terug nadat de lenen afgestudeerd zijn en een rede- Jijk inkomen gemeten. De progressieven schijnen als priori teiten de volkshuisvesting en de hulp aan arme landen te willen handhaven maar mede omdat voor beide onderde- heleid een beroep op de kapitaalmarkt mogelijk is. Op andere punten zal scherp op het programma moeten worden bezuinigd. Als het aan 5! 5™*re?«ieven ligt zal nog sterker op defensie moeten worden verhaald dan aanvankelijk de bedozling was; de inspanning moet worden terugge bracht tot 3.5 procent van het natio- naal-inkomen. Een verder gaande be zuiniging op dit departement is op k°rte termijn niet mogelijk omdat eerst geldende verplichtingen moeten aflopen. De ernstige financiële toestand is een gevolg van de sterke stijgingen van ionen en prijzen van naar wordt ver wacht 13 tot 14 procent, terwijl het ministerie van financiën bij de ramin gen voor 1974 is uitgegaan van een loonstijging van 9 procent. Volgens niet officiële cijfers draagt het geraam de tekort voor 1974 3,5 miljard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11