TOCH OPEN OVERLEG ïongarije niet op igenda in Wenen personen auto Massale staking van Afrikanen in Durban baart Vorster zorgen Golf van ontslagen Zeker 15 doden bij brand in Parijse school In Noord-Ierland 24 uurs-staking Geertsema geeft toe na zware druk Kamer In deze krant 8 tm 18 februari Buien Demonstratie groot succes in omgeving Bij VERÓUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Nieuwe Lekke Courant „Stantvastich is ghebleven RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mjjn hert in teghenspoet!" enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 PARIJS (AFP, AP) Zeker vijftien mensen, de meesten kinderen tussen 10 en 15 jaar, zijn gisteren in een school in Parijs door brand om het le ven gekomen. De brand brak gisteravond om 9 uur uit. Normaal is de school dan leeg, maar toen werden er muzieklessen ge geven. Het gebouw van vier verdiepin gen is verwoest. Het stond gisteravond niet vast hoe veel slachtoffers de brand precies ge maakt heeft. Zeker was dat ongeveer 50 leerlingen op tijd naar buiten kon den worden uitgebracht. Vier uur na het uitbreken van de brand waren hon derd brandweermannen nog volop aan het blussen. Een brandweerman zei toen, dat zeker vijftien mensen omge komen waren. De kinderen die om kwamen bevonden zich op de vierde etage. De kinderen op de eerste etage konden op tijd naar buiten komen. Volgens ooggetuigen ontstond de brand na een hevige explosie. Daarna stond het hele gebouw, dat drie jaar oud was, in enkele minuten in brand. Deskundigen vragen zich af hoe het mogelijk is geweest dat het vuur zich zo snel heeft kunnen verspreiden. Bij het sluiten van deze editie werden acht kinderen vermist. Een brandweerman is ernstig gewond geraakt toen hij op de ladder door een vallend voorwerp werd getroffen. BELFAST (AP) De leider van de 'United Loyalist Council' in Noord-Ier land, William Craig, heeft gisteren ge zegd dat zijn militainte protestantse organisatie vandaag een 24-uursstaking gaat houden die het bewijs moet le veren 'dat we het menen'. .,0^iNSL/AÜ KüIbKUARl 19Y3 53ste jaargang no. 6 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er is gisteren een golf van ontslagen over Neder land gegaan. De grootste klap viel in Alphen waar de tricotagefabriek Hollandia per 1 mei haar vestiging met 170 werknemers gaat sluiten. Verder maakte de wapen- en muni tiefabriek de Kruithoorn in Den Bosch bekend dat 100 werknemers moeten afvloeien. De dochter Me- taalwarenfabriek Tilburg waar 176 man werken wordt gesloten, een deel kan worden overgeplaatst naar Den Bosch. Bij het moederbe drijf in de Brabantse hoofdstad zelf gaat een afdeling met 50 werk nemers dicht. Als oorzaak wordt het uitblijven van militaire orders genoemd. De vakbonden zijn op de hoogte maar weigeren het reorga nisatieplan te aanvaarden. De Nederlandse Hardmetaalfabriek in Arnhem (180 werknemers) gaat 50 man ontslaan. Dit en een kre diet van 1 miljoen moet het voortbestaan van de fabriek verze keren. Alleen een drastische sane ring kan volgens directeur J. J. van de Velde redding brengen. Tenslotte kwamen bij het groot handelsbedrijf Imva in Utrecht van de ene op de andere dag 44 man op straat te staan. De vakbon den zijn over de gang van zaken 'woedend'. Zie voor meer informatie over Hol landia en Imva ook de economi sche pagina. (ADVERTENTIE) DURBAN (Reuter, AP) Afrikanen in de Zuidafrikaanse stad Durban zijn massaal in staking. Arbeiders bij particuliere bedrijven staken al enkele weken, maar uu de werknemers bij de gemeente lijke bedrijven zich massaal bij de stakers hebben aangesloten, is de toestand in de stad zeer gespannen geworden. De politie heeft gisteren betogende stakers met wapenstokken uiteen ge dreven. Ongeveer 200 stakers zijn ge arresteerd. De Afrikanen in Zuid-Afri- ka hebben geen stakingsrecht. De au toriteiten hebben een grote politie macht in de stad samengetrokken en helikopters vlogen gisteren boven de betogende stakers. De lonen zijn nu gemiddeld 13 rand per week (ongeveer 50,-). De sta kers eisen 10 rand per week meer. Zij hebben een aanbod van het gemeente bestuur voor vijftien procent loons verhoging resoluut afgewezen. Behal ve de arbeiders in gemeentedienst staken ook ongeveer 5000 arbeiders in de textiel- en metaalindustrie. Op de groentemarkt weigerden arbeiders vrachtauto's te lossen. Er dreigt nu een tekort aan voedsel, waardoor de prijzen van levensmiddelen de laatste dagen al met 25 procent zijn gestegen. Ook in Pietermaritzburg en Oost-Lon- den wordt gestaakt Een commissie heeft het gemeentebestuur van Pieter maritzburg geadviseerd de lonen met vijftig procent te verhogen. De huidige stakingsgolf in Zuid-Afri- ka is de grootste van de laatste jaren. De regering van premier Vorster maakt zich ernstig zorgen over de ontwikkeling, omdat de Zuidafrikaan se economie drijft op de goedkope arbeidskracht van de Afrikanen. Als de stakingen naar andere steden en industrietakken zouden overslaan, kan dit de hele economie van Zuid-Afrika in gevaar brengen en ook politieke gevolgen hebben. Aangenomen wordt dat de regering de Afrikanen zal dwingen weer aan het werk te gaan door hen te dreigen met deportatie naar hun zogenaamde thuislanden. De stakers in Durban zijn gisteren een gemeentekantoor binnengedron gen en dwongen de Afrikanen die nog aan het werk waren zich bij hen aan te sluiten. Zij gingen ook naar een bierhal en vroegen de gasten hoe zij ongestoord bier konden drinken ter- wjjl er gestaakt werd. In de zaal braken ongeregeldheden uit. Volgens het persbureau Reuter ligt in Durban nu bij alle overheidsdiensten het werk nagenoeg stil. Alleen de blanken werken nog. Het huisvuil wordt niet meer opgehaald en ook de begrafenisondernemingen kunnen niet werken. De Zuidafrikaanse minister van Arbeid, Marais Viljoen. heeft in het parlement leden van de Afrikaanse studentenbond 'de 'raddraaiers achter de stakingen' genoemd. Hij zei dat de arbeidsonrust een politiek tintje had. Volgens hem zagen 'agitatoren' in de stakingen van de negers een mogelijkheid om de re gering van Vorster ten val te brengen. BOEDAPEST (KNA) In Boedapest heerst ontstemming over het feit, dat paus Paulus bij zijn jongste kardi naalsbenoemingen geen gehoor heeft gegeven aan de wens van de Hongaar se regering om weer een kardinaal binnen de grenzen te hebben. borstel9 ran Sow jet-Unie (ADVERTENTIE) ENEN (UPI, Reuter, AP) De Sowjet-Unie heeft de voorbe- iding van de conferentie over troepenvermindering in Europa illedig in de war gestuurd door aan te kondigen dat haar troepen Hongarije buiten beschouwing moeten blijven. Binnenland Zaangemeentcn ruziën 5 Inrichting niet altijd de oplossing7 Buitenland Gesprek met Vietnamees activiste 9 Kerk Kerk in Bolivia keert zich tegen regering2 Sport Sponsor voor prof-schaatsgroep 13 Economie De Gruyter: goede formule gevonden15 Men schrijft ons 2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept 6 Commentaar 7 Familieberichten 14 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Geert sema (binnenlandse zaken) heeft zich gisteravond in de Tweede Kamer bereid verklaard een volkomen open overleg met de ambten»reneentrales te willen voeren over de verhoging van de pensioenbijdrage van het over heidspersoneel. Hij deed deze toezegging nadat de Kamer zeer sterke druk op de minister had uitgeoefend, een manier te vin den om de relatie tussen de rege ring en de ambtenarcncentrales weer in goede hanen te leiden. 'Om dit volstrekt open overleg moge lijk te maken beschouwen wij de ver hoging van de pensioenbijdrage als een voorlopige heffing. Bij het overleg zal de pensioenproblematiek zelf uit gebreid aan de orde komen en zal de getroffen maatregel volledig ter dis cussie gesteld worden. Daarbij zal het budgetaire uitgangspunt niet meer ter sprake komen.' aldus lichtte mr. Geert sema zijn toezegging nader toe. Dit, zoals hij het zelf noemde, ruimhartige aanbod sloot aan bij een motie, die door het AR-kamerlid Roolvink was in gediend. Deze motie drong aan op een overleg en het ter discussie stellen van de maatregel. PvdA, PPR en CPN pro beerden nog bij de minister te berei ken dat de verhogingsmaatregel zou worden opgeschort, zodat al niet een hogere bijdrage op het maandsalaris van de ambtenaren zal worden inge houden. De minister was hiertoe niet bereid omdat het kabinet volgens hem dan een zigzagbeleid zou voeren. Dit verwijt was hem overigens al door dr. Drees (DS'70) gemaakt. De Kamer zal vandaag over de motie stemmen. Een woordvoerder van de bonden toon de zich gisteravond verheugd dat de regering bereid is dit budgetaire uit gangspunt te laten vallen. 'Wij zullen nu verder ons gaan beraden of het overleg weer kan worden heropend, hoewel wij op het standpunt blijven staan dat de maatregel tijdelijk opge schort zou (moeten worden,' aldus de woordvoerder. Tot gisteren toe was de minister slechts bereid over wijzigingen van het verhogingsvoorstel te spreken waarbij dan het budgettaire uitgangspunt, het feit dat verandering van de bijdrage voor het rijk geld moet opleveren, ge handhaafd bleef. De ambtenarencen- trales weigerden onder deze voorwaar den over de maatregel te overleggen; zij vonden dat overleg alleer. zin kon hebben als de uitkomst niet vast zou staan. Niet slecht De minister kwam met zijn toezegging na overleg met minister Nelissen van financiën. Hij verklaarde zich tegen de suggestie die de ambtenarencentrales hadden gedaan en die door de Kamer was overgenomen om een commissie van wijze mannen in te schakelen die tussen de regering en de ambtenaren- centrales zou moeten bemiddelen. 'De verhoudingen met de ambtenarencen trales zijn niet zo slecht dat derden nodig zijn om problemen op te lossen," aldus minister Geertsema. Tegen dergelijke commissies, ook eventueel als toekomstig vast onder deel in de overlegprocedure had hij ook grote staatsrechtelijke bezwaren. Als het advies van die commissie bin dend is dan tast dat de verantwoorde lijkheden van de Kamer en de rege ring aan. Ook een niet-bindend advies geeft grote moeilijkheden. Indien de regering het advies niet volgt, moet zij haar gelijk uitgebreid kunnen aantonen, volgt zij het tegen haar zin dan komen dezelfde proble men als met een bindend advies, aldus minister Geertsema. voor vervolg zie pag. 5, kolom 1 Sowjet-Unie het feit dat Hongarije als waarnemer aan de conferentie zal deelnemen, wil gebruiken om Roeme nië te doen accepteren als land, dat op gelijke voet met de andere (wel uitge nodigde) Warschaupactlanden aan de conferentie deelneemt. Uit andere kringen wordt echter gemeld, dat de Sowjet-Unie nog steeds probeert, Roe menië te bewegen van zijn eis af te zien. De Sowjet-Unie meent dat besprekin gen achter de schermen weinig zin hebben en tot verder uitstel van de voorbereidende conferentie zullen lei den. De Russische delegatie heeft te verstaan gegeven '<Iat slechts in een plenaire vergadering van de zeven Warscaupactlanden en de 12 NAVO- landen' (Frankrijk, Portugal en IJs land laten verstek gaan) een oplos sing kan brengen. De NAVO-landen willen de procedure-kwesties echter regelen voordat de conferentie, die vorige week woensdag werd geopend, kan worden hervat. Opvallend was dat de Russische am bassadeur in Boekarest gisteren (op zijn verzoek) een onderhoud had met de Roemeense president en partijlei der Nikolai Ceausescu. 1-Iet bezoek leidde tot de veronderstelling dat de Sowjet-Unie Roemenië onder druk zet om de eis te laten varen, dat het op voet van gelijkheid zal deelnemen aan de Weense conferentie. In Helsinki, waar de Europese confe rentie over veiligheid en samenwer king wordt gehouden, leidde een muis de aandacht af van de rede, die de Tsjechoslowzakse ambassadeur hield over de economische aspecten van de Europese samenwerking. Nadat enkele minuten jacht op het dier was ge maakt kon de ambassadeur zijn rede voltooien. ga mee naar de bioscoop, heb het geld nog van die andere jongen, toen hij me weg wilde hebben.' door dansles wie is uw dansleraar? Amsterdam geopend 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 4.— TT biljetten aan N.S. stations. In korte tijd verspreidde het vuur zich door het gehele gebouw. ogezegd i verhoudingen met de ambte- irencentrales zijn niet zo slecht fat derden nodig zijn om proble men op te lossen. Minister Geertsema Half tot zwaar bewolkt met H plaatselijk een bui; matige tot krachtige, aan de kust af en toe der harde tot stormachtige westelijke wind. Maximum temperaturen ■stff ongeveer 7 graden. island heeft twee infanterie-divisies twee pantserdivisies in Hongarije, totaal bestaande uit 39.000 militai- De Russische mededeling werd in vorm van een voorstel gedaan op bijeenkomst tussen de Russische legatieleider, Oleg Chlestow (na- rns de Warschaupactlanden) en ee NAVO-vertegenwoordigers: Jona- in Dean van de Amerikaanse dele tie en jhr mr. B. E. Quarles van ford van de Nederlandse afvaardi- ng- ilestow maakte duidelijk, dat hij mens Hongarije sprak. Hij weigerde verdere verklaring te geven, toen NAVO-diplomaten blijk gaven van verbazing en teleurstelling. De mededeling heeft in Wenen grote verwarring geleid. Van Ame- zijde werd nadrukkelijk ge- dat 'de NAVO Hongarije nog als een deel van Centraal Euro- beschouwt.' VO-kringen houdt men reke- met de mogelijkheid, dat de Morgen zon op: 08.09 onder: 17.41 maan op: 09.28 onder: De demonstratie van ambtenaren is gisteren een groot succes geworden. Bijna 50.000 mensen trokken naar Den Haag. Toen het Binnenhof al tot de laatste plaats was bezet, moesten de laatste demonstran ten nog van het Malieveld vertrekken. zie ook pag. 5 m

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1