Krijgsgevangenen wellicht later vrij Amerika opent vredesoffensief Ulster voorgoed onder direct bestuur Londen fotosafari bij de Viet Cong Nog 200 Franse artsen geven plegen abortus toe Brit in Rhodesië gedood door guerrillastrijders Tunesische ex-minister 3UPI-fotograaf Jeff Taylor vriendelijk ontvangen door de 'vijand' Conflict cfVer Euratom nog even ernstig Drie vrouwen van Baader-Meinhof- groep 'verhongerd' - I HO U W K WA K I KT DINSDAG 6 FEBRUARI 1973 BINNENLAND T7/K9. Viet Cong wil schema van Amerikaanse terugtrekking SAIGON (UPI, AP, Reuter) De Amerikaanse weigering' een gedetailleerd schema te publiceren van de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam kan leiden tot een vertraging bij d vrijlating van krijgsgevangenen. Dit hebben leden van de GezamenlijkeMilitaire Commissie gisteren verklaard. In deze commissie zitten vertegen woordigers van Amerika, Noord- en Zuid-Vietnam en de Viet Cong. Zij moeten de grenzen vaststellen tussen het gebied dat in handen is van de Viet Cong en dat onder gezag van Saigon. De Viet Cong heeft gisteren Amerika om een schema gevraagd voor de terugtrekking, maar de Amerikaanse 'generaal Woodward, chef van de dele gatie van zijn land, vertelde dat hij zo'n schema niet bezat. Volgens het vredesakkoord moet Amerika per twee weken aangeven hoeveel Ameri kanen teruggetrokken worden. Deze cijfers zouden voor 1 februari in het oezit geweest moeten zijn van de Gezamenlijke Militaire Commissie en de internationale controlecommissie. Woodward liet weten, dat alleen vast stond dat de Amerikanen al hun troe pen voor 28 maart teruggetrokken zullen hebben. Als reactie op deze mededeling van generaal Woodward heeft de Viet Cong het werk in de speciale sub-commissie voor de uit wisseling van krijgsgevangenen opge schort. De Canadees Michel Gauvin, deze maand voorzitter van de internationa le controlecommissie, had het afgelo pen weekeinde verklaard dat de eerste Amerikaanse krijgsgevangenen halver wege deze week vrij zouden komen. Gisteren zei hij dat het wel iets langer zou kunnen duren Met bezoek Hoessein aan Nixon WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Als onderdeel van een nieuw Amerikaans vredesoffensief in liet Midden-Oosten begint vandaag liet bezoek van de Jordaanse koning Hoessein aan de Ver enigde Staten. Binnen een maand komt ook de Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, naar Washington. Beide staatslieden zullen besprekingen voeren met president Nixon. Kort na zijn herverkiezing in novem ber liet Nixon al blijken, dat de beëindiging van de Vietnamese oorlog de Verenigde Staten in staat zou stel len, met een nieuw initiatief in het Midden-Oosten te komen. De juiste orm van het Amerikaanse offensief is echter nog in nevelen gehuld. Mi nister van buitenlandse zaken Willi- Cte mi Rogers zei slechts: 'Wij zullen Lijk ictief zijn bij het vaststellen van de ng( vijze, waarop wij de partijen kunnen - *ielpen bij het op gang brengen van een recht onderhandelingsproces', loessein, die in een interview met nst 'et Amerikaanse tijdschrift US News nd World Report zei 'te voelen dat p i rij mogelijk voor een belangrijke ont- laa^ikkeling staan', zal vandaag met pre- ident Nixon spreken. Hij ontmoet zi< >ok minister Rogers en een aantal iden van de belangrijke Senaatscom- lissie voor buitenlandse betrek- dejingen. Mevrouw Meir praat op 1 met Nixon en zal verder dezelf- mensen ontmoeten als Hoessein. k j'gei n d >e goede betrekkingen met koning ©rK loessein hebben de Amerikanen in v? taat gesteld, de deur open te houden k 'oor minder vriendschappelijk gezin- m<le landen. Nixon zal de koning moge- jjk vragen zijn invloed op de Arabi- s-.-j che landen te gebruiken om de eisen 0t volledige terugtrekking van de troepen uit de bezette ge- lieden af te zwakken. Mevrouw Meir rijgt waarschijnlijk te horen, dat oekomstige wapenleveranties in aard :n omvang zullen afhangen van de nedewerking van Israël bij het tot- tand brengen van een vredesakkoord. In Cairo, waar de staatshoofden van gsu Egypte, Syrië en Libië opnieuw verga deren, wordt veel aandacht besteed aan Hoesseins Amerikaanse reis. Voor zijn vertrek uit Amman heeft de koning nog verklaard, de Palestijnse commando's niet naar Jordanië te zul len laten komen, maar bereid te zijn de Palestijnen mee te laten doen in een algeheel militair plan, dat opge steld moet worden door de landen die aan Israël grenzen: Egypte, Syrië en Jordanië. Hoessein sluit dus uitdruk kelijk Libië van dit overleg uit. Hafez Ismail, speciale adviseur van de Egyptische president Anwar Sadat, vliegt vandaag naar Moskou, waar hij enkele dagen besprekingen zal voeren met Russische leiders. Syrië heeft opnieuw melding gemaakt van pogingen van Israëlische lucht macht, het Syrische luchtruim binnen te dringen. Het aantal schendingen van het be stand is gisteren opnieuw afgenomen, maar in de buurt van de stad Hoeé, in het noorden van Zuid-Vietnam heeft gisteren nog een veldslag ge woed. De Zuidvietnamese luchtmacht zou zes Noordvietnamese tanks hebben vernietigd. Volgens opgaven van Saigon zijn sinds het bestand op 28 januari van kracht werd 635 Zuidvietnamezen ge sneuveld tegen 4065 Noordvictname- zen en leden van de Viet Cong. Zuid- Vietnam geeft bovendien 427 militai ren op ais vermist. Het bestand zou tot gisteren 1668 maal zijn geschon den. De Amerikaanse schout-bij-nacht Bri an McCauly en veertien assistenten zijn gisteren in Hanoi aangekomen, waar zij met de Noordvietnamezen besprekingen zijn begonnen over het opruimen van de mijnen voor de Noordvietnamese havens. Vertegenwoordigers van Zuid-Vietnam en het bevrijdingsfront ('voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Viet nam') hebben gisteren voor het eerst alleen tegenover elkaar aan de onder handelingstafel gezeten. Dat gebeurde in Parijs. De partijen hebben ruim twee uur gesproken. Na afloop is bekendgemaakt dat een aantal kwes ties geregeld was en dat de gesprek ken morgen verder gaan. Doel van deze onderhandelingen is het vormen van een nationale raad van verzoe ning die verkiezingen in Vietnam moet voorbereiden. Noordvietnamezen en leden van de Viet Cong in de Gezamenlijke Militai re Commissie hebben scherp geprotes- terd naar aanleiding van een inci dent op de Zuidvietnamese lucht machtbasis bi.i Saigon. Zuidvietnamese officieren hebben daar een Noordviet namese vlag neergehaald van een ge bouw dat door de Noordvietnamezen wordt gebruikt. In Laos wordt nog op grote schaal gevochten. Regeringstroepen hebben in het noorden van het land pen grote nederlaag geleden toen hun ba sis in Nam Joe werd veroverd door opstandelingen. Ook in Cambodja duurt de strijd voort. TUNIS (Reuter) De voormalige Tunewische minister van economische zaken Achmed Ben Salah (47) is ont snapt uit de gevangenis waarin hij een straf van tien jaar wegens ver raad en wanbeheer van 's lands econo mie uitzat. Voormalige vijanden poseren. De Zuidvietnamese generaal Ngo Ozoe moet kennelijk nog aan het idee wennen, terwijl generaal Tran Van Tra van de Viet Cong (in het midden) en de Noordvietnamese gene raal Le Kwang Hoa (rechts) er meer schik in hebben. Als situatie blijft verergeren: LONDEN, BELFAST (UPI, Reuter) Het bloedige weekeinde dat Ulster teisterde kan Engeland dwingen de provincie voor altijd onder rechtstreeks bestuur te plaatsen, zo hebben regeringsfunctio narissen gisteren verklaard. Londen zou ook overwegen meer troe pen naar Noord-Ierland te sturen. Sixons houding PARIJS (UPI) Tweehonderd Franse artsen hebben gisteren verklaard dat zij hun namen zullen toevoegen aan een lijst van 330 collega's die in een manifest hebben verklaard abortus te hebben gepleegd of daarbij geholpen te hebben. De 200 leden van de nationale vereniging voor de studie van abortus hebben meegedeeld morgen een nieuw manifest te zullen publiceren. Daarin zeggen zij: 'Wij hebben abortus gepleegd en hier het waarom'. Zij zullen aandringen op legalisering van vruchtafdrijving voor vrouwen wier leven gevaar loopt, in gevallen waarin de ouders zich geen kind kunnen veroorloven, wanneer de zwangerschap het gevolg is van verkrachting of wanneer het kind misvormd zou zijn. In het manifest dat zaterdag 330 artsen publiceerden werd voorts nog gevraagd om vrije abortus in het algemeen, voorbehoedsmiddelen en seksuele voorlich ting voor alle vrouwen, minderjarigen inbegrepen. Het geweld van het afgelopen week einde, met tien doden in 24 uur, heeft de Britten geschokt. De kranten brachten alarmerende koppen 'Bloedig Ulster', schreef de Evening Standard. 'Meer soldaten om moordenaars te bevechten', voorspelde de Evening News. 'Belfast is dichter dan ooit bij een burgeroorlog, sinds afgelopen maart rechtstreeks bestuur werd opge legd', meende de Daily Express. De Times sprak van 'waarschijnlijk de ernstigste crisis sinds het van kracht worden van het rechtstreekse bestuur' en de Guardian berichtte: 'Politie en leger leken onmachtig er iets aan te doen.' BLINDELINGS Regeringsfunctionarissen in Londen zeiden dat premier Heath en zijn kabinet deze week de nieuwe crisis zullen bespreken waarschijnlijk vandaag al. De regering zou vooral bezorgd zijn over het feit dat de katholieke en protestantse moordbri gades tegenwoordig blindelings opere ren tegen hun tegenstanders. De staatssecretaris voor Ulster, William Whitelaw. heeft onlangs al laten we ten dat Heath het parlement wil vra gen om het rechtstreekse bestuur over de provincie te prolongeren, tot dat het wat rustiger geworden is. Gevreesd wordt echter dat, als gevolg van de nieuwe crisis, Ulster voor altijd zal worden ingelijfd. Whitelaw heeft reeds verzocht om versterking van de 15.500 Engelse mi litairen, die in Ulster gelegerd zijn. Halverwege verleden jaar stond de troepensterkte op de record-hoogte van 21.500 man. Sindsdien zijn 6.000 militairen teruggetrokken in de' hoop, dat dit tot een vermindering van het geweld zou leiden. Het afgelopen week einde heeft echter aangetoond, dat de huidige 15.500 militairen niet vol doende zijn om de moordbrigades in toom te houden. Het bericht, dat de Britse regering al besloten heeft extra troepen te sturen, werd gisteren te gengesproken in Londen. Door het geweld is ook het referen dum. dat voor 8 maart op het pro gramma staat, in gevaar gekomen. De Noordieren zullen zich moeten uit spreken over de vraag of zij deel willen blijven uitmaken van het Vere nigd Koninkrijk en of de noord-zuid grens moet blijven bestaan of dat zij zich bij de republiek Ierland willen voegen. Aangezien twee-derde van de Noordierse bevolking protestant is, is een overweldigende meerderheid voor het handhaven van de grens voor speld. Een volksstemming zou de ge spannen sfeer echter alleen maar kun nen verergeren en daarom zou de regering in Londen het referendum willen uitstellen. WITBOEK In ongeveer twee maanden zou de Britse regering een officieel witboek willen publiceren over de politieke toekomst van de provincie. In maart 1972 werden het Noordierse parlement en de Noordierse regering voor een jaar naar huis gestuurd. In Londen wordt nu gevreesd dat publikatie van het witboek zal leiden tot een nieuwe uitbarsting van geweld door katholie ke en protestantse extremisten. Britse militairen hebben thans kara bijnen, die uitgerust zijn met een nieuw optisch instrument waarmee ze hun doelwit beter kunnen onderschei den. Het instrument wordt gevoed door een minuscule batterij en de lens, die een doorsnee van twee centi meter heeft, is gemaakt van speciaal glas, dat het doel vergroot. De minder-militante vleugel van het Ierse Republikeinse leger heeft giste ren hulp aangeboden bij het oprich ten van nieuwe barricades in een poging de sectarische moorden tegen te gaan. SALISBURY (Reuter) Guerrillastrijders hebben gisteren in bet noorden van Rhodesië een boerderij aangevallen. Daarbij is een 72-jarige Engelsman, die bij zijn zoon op de boerderij op bezoek was, gedood. Dil is in de Rhodesische hoofdstad Salisbury bekend gemaakt. De aanval kwam nog geen etmaal nadat de regering van premier Ian Smith van Rhodesië de grens met Zambia weer geopend had, omdat uit Zambia een boodschap was ontvangen waaruit opgemaakt kon worden, dat Zambia de guerrillastrijders niet meer zou toestaan van zijn grondgebied uit te opereren. President Kaoenda van Zambia heeft overigens ontkend, dat zo'n boodschap verstuurd is. Zambia houdt de grens met Rhodesië gesloten. In Rhodesië werd al aangenomen, dat Smith de grens weer geopend heeft onder druk van Zuid-Afrika en Enge land, die weinig gelukkig waren met de maatregel, zonder dat garanties van Zambia waren verkregen. De overval op de boerderij in het noor den van Rhodesië heeft deze vermoe dens versterkt. Waarnemers in Rhode sië nemen aan, dat Ian Smith nu onder zware druk zal komen te staan van mensen die hardere maatregelen eisen tegen Zambia. Er zijn groepen blanken in Rhodesië die eisen dat de regering in Salisbury de stroomvoor ziening aan Zambia stopzet. Zambia krijgt een groot gedeelte van zijn energie van de centrale bij de Kariba- dam. Deze centrale staat vlak over de grens in Rhodesië. Rhodesische veiligheidstroepen zullen sinds de guerrilla-aktiviteiten in de cember opleefden, achttien opstande lingen hebben gedood en een onbe kend aantal hebben gearresteerd. Er wordt nu jacht gemaakt op dc aanval lers die gisteren de boerderij in het noorden van het land aanvielen. President Kaoenda van Zambia heeft gisteren in de Noordtanzaniaanse stad Aroesha president Nyerere van Tanza nia en president Moboeto Sese Seko van Zaire (voormalig Congo) ont moet. Zij hebben gesproken over steun aan Zambia. Over de resultaten van de onderhandelingen is niets be kend. Beide landen hebben Zambia eerder laten weten, dat ze zullen helpen in het geval dat Zambia door Rhodesië zou worden aangevallen. non AIGON Op de eerste dag van het ve toeddhistische nieuwjaar ben ik met en collega op stap gegaan om een tezoek te brengen aan 'Charlie', de jnaam die de Viet Cong reeds lange jd draagt. Dave Kennerly van het 'eekblad Time en ik kregen toestem- ling van de regering om foto's te emen van de Viet Cong, hun gezin- en en één van hun dorpen in het ■#art van het traditionele 'vijandelijke' fir rritorium in de Mekongdelta. m Ve kozen de 'Tet'-dag het begin an het boeddhistische nieuwjaar e8rle< m de eenvoudige reden dat op deze jjeestdag traditioneel een bestand ordt gehouden en dat het waar- pijnlijker was, dat dit door beide cabipjden serieuzer zou worden nageko- en dan het officiële bestand, dat al in week van kracht is. 'erwijl we nog steeds in het door ligon beheerste gebied waren, vertel- ïn verscheidene mensen ons dat er 'sj erderop geen Viet Cong was. 'Alle en 'C's zijn weg', zeiden zij. 'Zij hebben mifun vlaggen geplant cn zijn toen, irscheidene dagen geleden, weg ge- okken. Maar aangezien we al zo ver !teisd waren, besloten we maar door gaan urn zelf poolshoogte le nemen, ïrwijl we over de smalle dijk liepen, e kronkelt om de moerasachtige 'jstvelden. konden we kinderen zien voorzichtig gluurden achter bana anbomen. die 100 meter voor ons ipu«l!gen Maar toen we naderbij kwa- g(: ten, werd het duidelijk dat cr ande- eri en waren naast de kinderen, die onze 'oeizame wandeling bespioneerden, „„j en beweging hier, een schittering sn metaal daar en plotseling was er fker een tiental zwijgende gezichten. Ie ons aanstaarden vanachter de 'chte beschutting. rsjao an man dsjoi' (Hallo, hoe gaat feUriepen wc, terwijl we probeer nDi er listi rol den onze stemmen zo blij mogelijk te laten klinken. 'De frons op de gezich ten smolt om in een glimlach. 'Tsjao an', klonk het antwoord. We waren geslaagd. Vanaf dat ogenblik werden we voort durend omgeven door een groep kin deren, die ons volgde waar we ook gingen. Het was alsof we door een zee van mensen waadden, die tot aan onze borst kwam. Als we hard hadden willen lopen, zou ons dat onmogelijk gemaakt zijn. We werden begeleid naar een klein huis, waar ons gezegd werd te gaan zitten en wat hete groene thee te drinken. De hoofdman zou spoedig komen. Tot nu toe hadden we net zo goed in een van de andere Vietnamese dorp jes kunnen zijn, die ieder van ons zo dikwijls tevoren had bezocht. We ga ven de ouderen een hand, haalden onze foto-apparatuur van onze rug en gingen zitten, terwijl we ons afvroe gen. waarin wc nu zouden belanden. We hoefden niet lang te wachten. Dave en ik keken elkaar met grote ogen aan. 'Ze klauteren door de afras tering', dacht ik bij mij zelf een standaard-uitdrukking voor een aanval van de Viet Cong op een artillerie basis toen langs het paadje voor ons een groep mannen met AK-47- geweren naderde, die afgedankte mili taire uitrusting en niet afgedankte munitie droegen. Mijn eerste reactie was om te blijven zitten, mijn mond te houden en een sigaret op te steken. Bijna achteraan de stoet liep een man. die alleen met een pistool bewapend was. Toen hij op ons toekwam, stonden we allen op om hem te begroeten. Luitenant Toe Foeng. ongeveer 37 jaar oud, voerde het commando over zo'n 30 man, die voor het merendeel tieners waren. De luitenant sprak met ons via één van Jeff Taylor poseert temidden van de inwoners van een Viet-Cong dorp in de Mekong-delta. zijn mannen, die Engels sprak. 'Wc hadden cr reeds lang behoefte aan in contact te komen met de pers', Twee tiener-soldaten, van wie de een een buitge maakt Amerikaans automatisch geweer en de an der een anti-tank-wapen draagt. zei hij. 'Dat wij u vandaag ontmoeten, garanderen en als er geen belemme- is een eer voor ons. Voelt u zich op ringen zijn, nodigen wij u uit een uw gemak, wij zullen uw veiligheid tijdje bij ons te blijven om enkele van onze andere dorpen te bezoeken. Zoals u gezien hebt, zijn we blij met uw komst. Wij respecteren het be stand. Wij hopen dat er vrede komt, omdat ons land vernield is door de oorlog. Zoals u gezien hebt'. Zijn hier onlangs nog andere Ameri kanen geweest, journalisten of krijgs gevangenen? De luitenant zei van niet, wij waren de eerste Amerikanen die zij in lange tijd gezien hadden. Toen werden we rondgeleid. Overal waren wel foto's te nemen. Iedere fotograaf zou gek van verrukking zijn geworden. Voor de mensen om ons heen moeten we wel gek geleken hebben. We probeerden zoveel foto's te nemen als we konden, voor we terugkeerden naar Saigon. De hele dag door, terwijl wc van de ene plaats naar de andere werden ge bracht. smeekten soldaten, dorpelin gen en kinderen om op de foto te mogen. Van achter iedere boom, struik of pol olofantengras sprongen soldaten tevoorschijn, die zwaaiden met hun AK47's of die granaat-werpers op onze lenzen richten. Zij allen trachten elkaar te overtreffen voor de gekke Amerikanen. Toen we in het centrum van het dorp aankwamen, merkten we dat talloze kinderen verzameld waren om te zwaaien met papieren Viet- Congvlaggen (een gele ster op een blauw en rood veld) en om vrolijke leuzen te roepen, die zij klaarblijke lijk ingestudeerd hadden. Zij waren onvervalst enthousiast. 'Tsjao anh man dsjoi', zeiden we. 'Goodbye, good luck'. Ik zwaaide over mijn schouder en plotseling waren Kennerly en ik alleen. We stonden daar even, keken nog eens om en grijnsden naar elkaar. We waren ge slaagd. BRUSSEL (Reuter) De Minister raad der Europese Gemeenschappen maakte zich gisteren op voor een ouderwetse marathonvergadering over het lot van Euratom, de organisatie voor (atoom-)wetenschappelijk onder zoek. De Europese Commissie had het been stijfgehouden. Nadat haar voorstellen voor een vijfjarenprogramma met een personeelsbestand van 1600 man (nu nog 2000) vorige maand niet aanvaardbaar bleken voor de minis ters, diende zij gisteren een plan in voor 1554 man. Met minder, zei de Commissie, kan het Gemeenschappe lijk onderzoekcentrum niet blijven draaien. Voor de komende vijf jaar zou een bedrag van 680 miljoen nodig zijn. Toen Nederland (staatssecretaris Wes terterp) suggereerde dat er nog zo'n 225 personeelsleden af zouden kun nen, werd duidelijk dat de vergade ring lang en moeizaam zou worden. Volgens goed Ingelichte bronnen la gen gisteravond de standpunten nog net zo ver uit elkaar als op de mislukte vergadering van 18 januari. Toen drongen Frankrijk, Engeland en Nederland aan op verdere inkrimping van Euratom dan de Europese Com missie aanvaardbaar achtte. Wester terp noemde toen nog een personeels bezetting van 1100 man. Volgens de zegslieden waren de negen ministers het wel in grote lijnen eens over het onderzoekprogramma, het conflict ging alleen over hoe duur het mag worden. Als er geen overeen stemming wordt bereikt zuilen de la boratoria van Euratom als zodanig worden gesloten, en het personeel met een gouden handdruk op straat gezet. BERLIJN (AP) Drie vrouwelijke leden van de zogenaamde Baader- Meinhof-groep zijn volgens haar advo caten in zeer slechts lichamelijke con ditie als gevolg van een hongerstaking die zij in de gevangenis houden. Irm- gard Möller, Gudrun Ensslin en Ulri- ke Meinhof zouden zich in een 'bij zonder zorgwekkende gezondheidstoe stand' bevinden, die een verdere ge vangenschap niet meer zou toestaan. In een verklaring van de advocaten werd gezegd dat de hongerstaking werd gehouden uit protest tegen de voortdurende eenzame opsluiting die de gevangenen ondergaan, terwijl zij op een proces wachten. De autoritei ten zouden 'in bepaalde gevallen' op dracht hebben gegeven tot wat werd genoemd 'kunstmatige voeding'. Niet uit berekening LONDEN Koning Hoessein van Jordanië heeft in een interview ont kend dat hij uit politieke overwegin gen getrouwd zou zijn met de Pales tijnse Alia Toekan. 'Ik ben blij dat ik haar in het gezin, dat ik al vele jaren kende en respecteerde, gevonden heb', zei hij. Hoessein trouwde Alia Toekan aan de vooravond van Kerstmis vorig jaar, enkele weken na zijn scheiding van de Britse Tony Gardiner, die zijn tweede vrouw was. De vader van koningin Alia is ambassadeur van Jor danië in Rome. Rode Kruis in India GENèVE (DPA) De regering van India heeft het Internationale Rode Kruis toegestaan de kampen van de 90.000 Pakistaanse krijgsgevangenen in India te bezoeken. In het begin van het jaar had India de bezoeken verboden omdat het Rode Kruis kri tiek had uitgeoefend op de omstandig heden in de kampen. New Delhi noemde de kritiek 'eenzijdig' en 'on juist'. Protest tegen film FREIBURG (KNA) Artsen en meer dan 600 man verplegend perso neel van de ziekenhuizen in Freiburg (Duitsland) dreigen met een stipt heidsactie uit protest tegen de film 'Krankenschwestern-report', die sinds vrijdag in een Freiburgse bioscoop draait. In een resolutie aan het adres van de Freiburgse gemeenteraad eisen de art sen en het verplegend personeel de onmiddellijke stopzetting van deze als pornografisch aangemerkte film. In hun protest verklaren zij, dat de film een belediging is van het beroep van verpleegkundige. De verpleegsters dreigen met een stiptheidsactie of met een korte staking, wanneer de gemeenteraad de film niet verbiedt. Toch Connally? NEW YORK (AP) Als de demo craat John Connally uit Texas de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken wordt, vertrekt Henry Kissinger als speciale adviseur van president Nixon, aldus Stewart Alsop, correspondent in Washington van het Amerikaanse tijdschrift News week. Hij voegt daaraan toe: 'Naar mijn oordeel heeft president Nixon al zo goed als beslist dat hij Connally wil. Deze zal in 1974 of eerder 'Repu blikein' worden, hard gaan werken voor de verkiezingen, het ministerie van buitenlandse zaken overnemen en met steun van Nixon de republikeinse presidentskandidatuur krijgen.' Con nally was goeverneur van de staat Texas en minister van financiën tij dens Nixons eerste ambtsperiode. Kritiek op Breznjew HONGKONG (Reuter) Het Chine se persbureau Nieuw China heeft verklaard dat de secretaris-generaal van de Russische communistische par tij, Leonid Breznjew, geen beter land bouwbeleid weet te voeren dan zijn voorganger Nikita Chroestsjow. Het persbureau herinnerde eraan dat toen Breznjew acht jaar geleden aan de macht kwam, hij van Chroestsjow zei dat hij van de landbouw een chaos had gemaakt. Naar aanleiding van de vervanging van de Russische minister van land bouw. verklaarde het persbureau dat deze als zondebok door Breznjew de woestijn was ingestuurd. Chroestsjow moest zes ministers ontslaan om zich zelf van de verantwoordelijkheid voor het mislukken van de. oogst schoon te wassen, aldus Nieuw China.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9