Stopzetting geëist van afvalfabriek Dagtochten het hele jaar door in trek Staking in Suriname lang niet algemeen Tamelijk zacht Opbrengst belastingen valt mee NVV wil federatie uitstellen Nog geen hinderwetvergunning oxopeus en zijn vrouw lij ongeluk zwaar gewond )hr. G. Matser •verleden Uw Kunstgebit Kwikgehalte in vis: geen reden tot onrust Bij botsing gedood Jongen ziek na het drinken van loog uit flesje frisdrank Het weer Auto veel gebruikt voor dagje uit, maar minder dan in vakantie J" Doel vaak kennissen of familie 1.4 TROUW/KWARTET DINSDAC 6 FEBRUARI 1973 BINNENLAND T3/K5 dat' Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De president-commissaris van de gisteren in gebruik ge nomen afvalfabriek Rijnmond, de heer Joh. de Jong, overweegt zijn ontslag aan te bieden omdat de fabriek gisteren gedeeltelijk is gaan draaien zonder in het bezit te zijn van een hinderwetvergunning. (ADVERTENTIE) 'Dat is een onaanvaardbare zaak, die vooral een overheidsbedrijf zich niet kan permitteren, aldus de president- commissaris, die namens het openbaar lichaam Rijnmond zitting heeft in de raad van commissarissen. Toen gistermorgen bekend werd dat twee van de zes vuilverbrandingso vens van de nv Afvalverwerking Rijn mond in gebruik waren genomen, heeft de heer De Jong telegrammen gestuurd naar de raad van commissa rissen met het voorstel het bedrijf weer te doen sluiten tot de hinder wetvergunning zou afkomen. De meerderheid van de raad was het echter niet eens met zijn voorstel. 'Dit is een ontwikkeling waarvoor ik fan een onzer verslaggevers RONINGEN Mr. E. H. Toxo- eus, commissaris der koningin Groningen, en zijn echtgenote erkeren beiden buiten levensge- aar na een ongeluk dat hen gis- ermorgen overkwam bij Meppel. heer Toxopeus-heeft een blessure m zijn rug. Hij wordt minder ern- ig gewond genoemd dan zijn vrouw, ie gistermiddag nog is geopereerd in een enkelfractuur en die onder ieer ook een schedelbasisfractuur eeft opgelopen. Oorzaak was gladheid van de weg, waardoor het echtpaar met zijn auto slipte en zes meter vanaf een viaduct bij Ruinerwold naar beneden stortte. Beide zijn in het Diakonessenhuis in Meppel opgenomen. Van hetzelfde via duct stortten later op de dag nog twee auto's naar beneden. Daarbij vielen geen gewonden. Vandaag be sluiten gedeputeerde staten van Gro ningen of mr. J. J. Prins terug moet worden geroepen van vakantie in een wintervakantie-oord in Oostenrijk of Zwitserland. De heer Prins is loco commissaris. ran onze correspondent ARNHEM Oud-burgemeester hr. G. Matser van Arnhem is on- erwacht op 68-jarige leeftijd ferleden. Hij was vooral bekend Is herbouwer van het aan het ind van de tweede wereldoorlog erwoeste Arnhem. i was lid van het hoofdbestuur van KVP en maakte deel uit van de tfdbesturen van de Vereniging van tferlandse Gemeenten, de Europese weging en de natonale raad voor de heropbouw. Hij zat vier jaar voor :KVP in de Eerste Kamer en was 'Q1956 tot 1968 fractievoorzitter van KVP in de Gelderse statem. heer Matser was zoon van een tohemse metselaar. Door zelfstudie hij zich opgewerkt. Hij was een Ne mensen achter de toenmalige (Radio, en Televisie Nederland) 1 stichting die samen met de nv levisier een fusie aanging met de »R0. De heer Matser is op 4 mei waarnemend burgemeester van tohera geworden. Op 26 juni 1946 w zijn officiële benoeming. In Eyn,ari 1968 kwam een einde aan arrière, toen hij door een hart- 1 werd getroffen. ADVERTENTIE de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats Als U will, dat Uw kunstgebit de gehele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit. neem dan Dentofix - een nieuw, beproefd, anti septisch poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wilt! Dentofix is daarbij ver frissend, vooricomt onaangename reuk uit de mond en_ is een weldaad voor Uw ge hemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,71 bij apotheken en drogisterijen. Van een verslaggever DEN HAAG Het kwikgehalte in zeevis en zeevisprodukten geeft minis ter Stuyt geen aanleiding beperkende maatregelen te nemen. Er is ook geen reden voor ongerustheid over de ge zondheid van de consument. De mi nister heeft dit gezegd in antwoord op vragen van het Kamerlid Van der Lek (PSP). DEN HAAG De totale belasting opbrengsten over het jaar 1972 zullen, naar minister Nelissen van financiën verwacht, hoger uitvallen dan vorig jaar op prinsjesdag geraamd werd. Hij rekent op een hogere opbrengst van ƒ218 miljoen inclusief wiebeltax en van 198 miljoen exclusief wiebeltax. Dit blijkt uit een gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden nota met de herziene begrotingscijfers over 1972. De opbrengst van de kostprijsverho- gende belastingen (invoerrechten, btw, accijnzen, diverse rechten en wegen belasting) is tot dusverre tegengeval len. In de op prinsjesdag aangeboden miljoenennota-1973 werd ervan uitge gaan, dat deze belastingen in 1972 in clusief wiebeltax ƒ17.025 miljoen zou den opbrengen. Thans wordt er van uitgegaan dat de opbrengst ƒ182 mil joen lager uitvalt en ƒ16.843 miljoen bedraagt. De belastingen op inkomen, winst en vermogen (loon- en inkomstenbelas ting, dividend-, kansspel-, vennoot- schaps-, commissarissen- en vermogens belasting, successierechten en persone le belasting) zullen, verwacht mi- Nelissen, inclusief wiebeltax 400 mil joen en exclusief wiebeltax ƒ380 mil joen meer opbrengen. Op prinsjesdag- 1972 werd verwacht dat de opbrengst inclusief wiebeltax ƒ21.596 miljoen zou zijn, maar thans wordt gerekend op een opbrengst van 21.996 miljoen. STAPHORST De 37-jarige Hilda Lommers-Schonewille is gisteren om het leven gekomen bij een verkeers ongeluk in haar woonplaats Stap horst. De auto waarin zij zat werd aangereden door een andere auto, die op de gladde weg in een slip was geraakt. nu verder geen enkele verantwoor ding meer wens te dragen; vandaar dat ik mij ga beraden op mijn ont slag',aldus de heer De Jong. Over" dit ontslag zal de president commissaris, die tevens milieugeco- mitteerde is van het openbaar li chaam Rijnmond, vandaag overleg ple gen met het dagelijks bestuur van Rijnmond. Aanvaardt dit bestuur zijn ontslag dan zal een andere Rijnmond afgevaardigde zijn plaats moeten inne men. Voordien moet echter ook nog de aandeelhoudersvergadering bijeen komen, bestaande uit vertegenwoordi gers van de 23 Rijnmond-gemeenten. Volgens de directeur van de afvalfa briek, ir. J. van der Kooi (directeur van de Rotterdamse Roteb) zijn Gede puteerde Staten van Zuid-Holland al op 24 januari akkoord gegaan met de tekst van de hinderwetvergunning. 'Die vergunning zou inderdaad aan vankelijk al eerder afkomen, namelijk op 3 januari', aldus de heer De Jong, 'maar later werd het al 17 januari, en nu wordt het, zo is gezegd, 7 februari. Of dat nog doorgaat weet ik niet. Trouwens, ook als de vergunning morgen zou binnenkomen blijf ik bij het principe dat juist een overheids bedrijf de wetten die de overheid en zeer terecht heeft gesteld niet mag overtreden'. De afvalfabriek heeft ruim tweehon derd miljoen gulden gekost. Wanneer zij volledig in bedrijf is kan er jaar lijks 640.000 ton afval worden ver werkt. Voor dit jaar is er een aanbod van 100.000 ton huisvuil uit Rotter dam en omgeving en eenzelfde hoe veelheid uit de andere Rijnmondge meenten. Het industrie-aanbod wordt op 200.000 ton geraamd. Vitaal, dynamisch, internationaal! PeterStuyvesant- rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, ^geniet zoveel meer! UTRECHT Het NW heeft of ficieel besloten, de vorming van de federatie van vakcentrales uit te stellen. 'Wat ons betreft zullen we niet op 1 maart beginnen', zo deelt waarnemend voorzitter A. de Boon mee in een interview met 'Ruim Zicht' van het NKV. Het NW wil afwachten of het CNV nog 'ja' tegen de federatie zegt als het efficiency-rapport van het onder zoekbureau Bosboom en Hegener medio 1973 wordt gepubliceerd. 'Wij willen een zware federatie,' aldus de heer De Boon, 'en dat betekent integratie van het sociaal-economische beleid en gezamenlijke huisvesting. Als het CNV daar geen ja tegen zegt, dan zullen wij niet met het CNV een federatie vormen.' Hij voegt hieraan toe, dat het NW wil vermijden dat de federatie wordt 'ont kracht'. Volgens hem heeft het CNV tot nu toe zoveel kanttekeningen ge maakt dat het er langzamerhand op begint te lijken dat het CNV probeert de federatie weer uit te kleden tot een veredeld soort overlegorgaan. De heer De Boon zegt verder, dat een federatie alleen maar kan slagen als NW, NKV en CNV tot een gezamen lijke maatschappijvisie komen. Hij hoopt dan ook, dat de stichting weten schappelijk onderzoek vakcentrales zo'n gezamenlijke visie zal kunnen for muieren. GRONINGEN In het academisch ziekenhuis te Groningen is zondag ter observatie opgenomen een 17-jarige jongen, die loog heeft gedronken. Het loog zat in een flesje Fanta frisdrank dat de jongen zondagsochtends had gekocht in een buurthuis in Gronin gen. Toen de jongen thuis kwam en niet goed werd heeft zijn moeder de politie ingelicht. Na onderzoek in sa menwerking met de keuringsdienst van waren bleek het flesje loogresten te bevatten. Deze zijn vermoedelijk achtergebleven nadat het flesje door de flessenspoelmachine was gegaan. Pas na vijf dagen kan men constate ren of de jongen schadelijke gevolgen zal hebben van het drinken van het loog. De heer G. Steen, directeur van de Noordnederlandse Bottel Maatschap pij, waar het bewuste flesje anta vandaan komt, verklaarde dat hij van de artsen van het academisch zieken huis te Groningen vernomen had dat er 14 procent loogresten in het flesje gevonden waren. De heer Steen ont kent ten stelligste dat deze oplossing in de flessenspoelmachine gebruikt wordt. De heer Steen wil eerst het onderzoek van de keuringsdienst van waren en van de politie afwachten, omdat het mogelijk is dat het flesje eerder open is geweest. PARAMARIBO Van de algemene staking in Paramaribo, die de vakbonden voor gisteren hadden afgekondigd, is tot nu toe in Para maribo nog weinig te merken geweest. Van het overheidspersoneel, dat vori ge week al het werk neerlegde, staakt nu ongeveer een zesde deel. Van de leerkrachten heeft 35 procent het werk neergelegd, met het gevolg dat nog steeds alle scholen gesloten zijn. De staking bij de waterleiding, die ook al enkele dagen aan de gang is en ongeveer 80 procent van de werkne mers omvat heeft nog weinig invloed. Overal is normaal water verkrijgbaar. Voorzitter Cyriel Daal en secretaris Rudi Kross van de Moederbond heb ben meegedeeld, dat de vakbonden niet uit zijn op een werkelijk algeme ne staking. 'Wij zullen echter niet accepteren dat de regering werklozen gaat inzetten op plaatsen waar stakers het werk neerleggen. Dit is al ge beurd op de veerdiensten en we heb ben aanwijzingen, dat men dit ook in de haven zal proberen. Wij vrezen dan ook, dat de eerste confrontatie daar zal plaats vinden.' Zij betichten de regering er verder van oneerlijke methoden te gebrui ken. Zo zou de Creoolse coalitiepartij PNP (van premier Sedney en minis ter Essed) zondag twee bussen met havenarbeiders naar het plaatsje Uit kijk hebben gebracht. Zij zouden daar ieder 25 gulden hebben gekregen op voorwaarde dat ze duidelijk partij voor premier Sedney zouden kiezen. In de haven van Willemstad op Cu rasao zijn gisteren 500 losse arbeiders in staking gegaan. De 1230 man in vaste dienst zijn aan het werk geble ven. Er worden geen vrachtschepen meer geladen of gelost. De vertegenwoordiger van de Suri naamse vakbond C'47 (van mr. E. Bruma) in Nederland heeft gistermid dag in een brief aan de Nederlandse regering 'op nadrukkelijke wijze' ge vraagd. dat Nederland op iedere wijze zal afzien van inmenging in het thans in Suriname bestaande geschil. De vertegenwoordiger, de heer C. De- fares, vraagt in zijn brief onder meer dat de in Suriname gestationeerde Nederlandse militairen tijdens het ge schil in de kazernes zullen blijven, omdat hun aanwezigheid op straat reeds als een provocatie beschouwd zou kunnen worden. (ADVERTENTIE) vetse^ Dat wil zeggen: het gebak komt uit onze eigen banketbakkerij. De verse aardbeien uit Israël. U vindt ze in onze gebakstand op de parterre. Eénpersoonsprimeur 1,50. Gezinstaart 6,50. In ons restaurant kimt u ook genieten van deze primeur de luxe. Van een verslaggever AMSTERDAM Bijna alle Nederlanders (zeker 95 van de honderd) gaan elk jaar wel een of meer keren een dagje uit Op zo'n dagtocht is de auto het meest gebruikte vervoermiddel, hoewel er tijdens die korte tochten duidelijk minder auto gereden wordt dan tijdens langere vakanties. De naar verhouding kleine groep die geen en kele dagtocht maakt bestaat voor een groot deel uit mensen boven de 65 jaar. frua I »c Dit blijkt uit een onderzoek dat het Centraal Bureau voor de Statistiek afgelopen zomer heeft ingesteld. Van begin mei tot eind september maakten 12,1 miljoén Nederlanders sa men 280,1 miljoen dagtochten. De 'uitgaanders' maakten in die zes maanden gemiddeld ie der 22 dagtochten, waarbij er onderling nogal verschillen waren: ongeveer de helft van hen makte tussen de één en de negentien dagtochten, iets minder een kwart maakte er meer dan veertig. Onder een dagtocht verstaat het CBS 'een verblijf van vier uur of lan ger, buiten de eigen woning voor recreatieve doeleinden doorgebracht, voor zover dat niet gepaard gegaan is met een overnachting elders'. Opvallend was dat dagtochten niet, zoals de vakanties, aan een bepaald seizoen gebonden zijn: alle perioden hadden on geveer een zelfde gemiddelde, waarbij alleen de week van vijf tot élf mei 1972 (een week met veel feestdagen) er uit sprong. Wel ids er een zekere concentratie in het weekeinde: 23 procent van de dagtochten is op een zaterdag, 28 procent op een zondag, de overige 49 procent op een van de vijf werkdagen. Driekwart van alle dagtochten duurt minder dan zeven uur, één op de vijf tochten duurt acht uur of langer. Men staat er mees tal niet erg vroeg voor op: meestal vertrekt men tussen twaalf uur 's middags en zes uur 's avonds, de thuiskomt is meestal 's avonds of 's nachts. Lagere inkomens Wat de thuisblijvers betreft: eenderde van hen is ouder dan 75. Onder hen waren naar verhouding veel mensen uit de lagere inkomensgroepen (met als bovenste grens 7500 gulden, waaronder de mensen met alleen maar AOW vallen). Wordt naar beroepen onder scheiden, dan bestaan de 550.000 thuisblijvers vooral uit gepensioneerden. Onder hen zijn ook veel mensen die niet meer dan basisonderwijs ge volgd hebben. Van de thuis blijvers bleek 23 procent geen behoefte aan dagtochten te hebben: zij bleven liever thuis. Weinig dagtochten worden ge maakt door landbouwers, be oefenaars van een vrij beroep, bedrijfshoofden en (zoals ge zegd) gepensioneerden. Emplo yés, ambtenaren en handar beiders gaan matig tot veel uit. Veel en zeer veel dagtoch ten maken mensen zonder be roep, weinig worden er ge maakt door mensen met hoger onderwijs of alleen maar basis- sonderwijs. Ook te voet Van de 116.3 miljoen dagtoch ten waarbij de auto niet te- pas kwam wordt 38 procent te voet gemaakt, 35 procent per fiets en 24 procent per brom fiets. Ruim een derde van alle dagtochten (38 procent) wordt gemaakt voor bezoek aan fami lie en kennissen, een derde (33 procent) voor recreatie buiten, vier procent voor be zoek aan 'attractiepunten', acht procent voor ontspanning en vertier, zeven procent voor sport, ook zeven procent voor stadsbezoek en (irie procent voor 'overige' doeleinden. Twee procent van alle dag tochten ging naar het buiten land, zeven procent ging naar de Noordzeebadplaatsen (be halve Den Haag), elf procent naar de Veluwe, Utrecht en Het Gooi, acht procent naar de Achterhoek, Twente of Salland, zestien procent naar Noord- Brabant, en Limburg en acht tien procent naar Amsterdam Den Haag en Amsterdam. Van onze weerkundige medewerker Er is gelukkig een eind gekomen aan de kille, mistige weerstoestand. Alleen in Limburg was de temperatuur giste ravond nog 0 graden Celsius, overal elders in het land werden waarden tussen 2 en 6 graden C. gemeten. Deze verandering hield verband met het binnenkomen van wat minder koude lucht uit zuidwestelijkerich ting. Het oude continentale hogedruk- gebied met centrum van 1035 millibar boven Zwitserland heeft zijn greep op het weer in Nederland wat verloren. Meer en meer ondervinden we het effect van enkele depressies. Het koufront van een minimum boven Noorwegen is inmiddels ons land met wat regen gepasseerd. In de lucht achter het front komen vandaag op- klaringen voor, maar een bui blijft ook nog wel mogelijk, vooral in de kustgebieden. Een andere diepe de pressie bij Zuid-Groenland onder 970 mb) heeft de westelijke circulatie op de oceaan versterkt. Tussen dit systeem en een maximum van 1035 mb ten noordoosten van de Azoren komt in de hogere niveaus een westelijke straalstroming voor. Een vliegtuig rapporteerde gisteren op een hoogte van circa negenduizend meter een 'tegemoetkomende' ivind van 290 km per uur. Het weer zal de komende dagen aan de zachte kant blijven met af en toe een regenstoring. Het gevaar voor een inval van de winter is uitermate klein hoewel er tot op de breedte van Schotland nog wel hagelbuien voor kwamen. Ook in Rusland is de kou sterk afgenomen: in het noorden van de S.U. waar tot voor kort waarden van -40 tot -50 werden afgelezen, wij zen de thermometers nu 10 tot J5 bij barometerstanden van 985 tot 1000 mb. De neerslaghoeveelheden in januari zijn op de Britse eilanden zeer uiteen lopend geweest. Kew in Londen boek te met 14 mm zijn droogste januari van de laatste dertig jaar. Daarente gen tapte Plymouth 27 mm af (tot nu toe deze winter 231 mm) en in het Ierse Valentia 43 mm (sinds 1 decem ber maar liefst 367 mm!). Reykjavik kwam op 131 mm januari-regen, het Zweedse Haparanda op 42 mm en het Deense Aalborg op 22 mm. De weste lijk van de Britse eilanden gelegen weerschepen (van noord naar zuid) namen respectievelijk zeewatertempe raturen van 8.6, 9.5 en 12.2 gr. C. waar. Vergeleken met de december- waarden was er een teruggang in temperatuur van -0.8, -0 7 en -0.9 gr. C. Hel weerschip M tussen Noorwe gen en IJsland rapporteerde 7.3 gr. C (teruggang -0 2) OPKLARINGEN BEWOLKING 10 MAX. TEMP, Weerrapporten van gisteravond 19 uur, maxi mumtemperaturen en neerslag van v.m. 7 19 uur: Amsterdam geheel bew. 5 graden 0 millimeter. De Bilt mist 3 0. Deelcn mist 2 0.2. Eelde motregen 4 0.1. Eindhoven mist 1 0. Den Helder geheel bew. 6 0. Luchth. Rotterdam gheel bew. 4 0. Twente mist 1 0.4, Vlissingen zwaar bew. 4 0.1. Zd.-Liraburg geheel bew. 0 0. Aberdeen zwaar bew. 7 0. Athene onbewolkt 13 0. Barcelona onbewolkt 16 0. Berlijn zwaar bew. 9 0. Bordeaux on bewolkt 16 0. Brussel geheel bew. 2 0, Frank- forl geheel bew. 1 0.2, Genève geheel bew. 2 0, Helsinki sneeuw 2 6, Inssbrück onbew. 9 0. Kopenhagen regen 4 0.2, Lissabon zwaar bew. 16 0. Locarno onbewolkt 12 0, Londen licht bewolkt 8 0, Luxemburg mist 2 0, Madrid onbewolkt 14 0, Malaga onbewolkt 16 0, Mallorca onbewolkt 18 0. MUnchen onbe wolkt 3 0, Nice onbewolkt 16 0, Oslo on bewolkt 9 0, Parijs geheel bew. 2 0, Rome onbewolkt 17 0, Split onbewolkt 18 0, Stock holm hall bewolkl 7 1, Wenen onbewolkt 8 0, ZUrich onbewolkt 2 0, Casa Blanca lichl be wolkl 22 0. Istanboe) misl 8 0. Las Palmas geheel bew. 16 0. New York zwaar bew. Tel-Aviv nlel ontvangen, Tunis licnl be wolkt 15 0. Hoog water 7 februari Vlissingen: 4.17- 16.38; Harlngvlietslulzen: 6.00-18.14; Rotter dam: 6.53-19.27; Scheveningen: 5.30-17.42: IJ- mulden: 6.10-18.22: Den Helder: 9.57-22.27; Harllngen: 0.11-12.32; De;fzijl: 2.07-14.40. AMSTERDAM Het tarief voor dag geld is maandag verlaagd van 4 tot 3 pet als gevolg van een verruiming in de geldmarkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5