Hollandia Alphen sluit, verzet bij ondernemingsraad Kunstenaars bezetten -deel K en O-gebouw Wat biedt gewest Leiden na basisonderwijs? Agenda voor Leiden Gemeenteraad Ter Aar Nieuwe Leidse Courant Nieuwe postkantoor in Rijnsburg Gemeentelijke indeling is middeleeuws Flatbouw in Nw.-Vennep /K2 TROUW/KWARTET DINSDAG 6 FEBRUARI 1972 REGIO L3 rde?' n de wat to rman üjne, met r de eekt. •h, ik veel zou! niet- iaam van ngen irken j de Zij de vlees open is zo tuur- p de bben de >elet- oren. ij nu en niet i wat Hier eken on- rich- 'Beweegredenen van directie onduidelijk Van een onzer verslaggevers ALPHEN De Hollandia Tricotagefabriek aan de Van Foreestlaan in Alpben gaat sluiten. Dit be sluit beeft de directie liet personeel (189 werknemers) vrijdagmiddag meegedeeld. De ondernemings raad beeft ziek liiertegen gistermiddag met klem verzet, 'omdat geen vervangende werkgelegenheid in de regio aanwezig is en omdat de directie onvoldoende gegevens heeft verstrekt over baar beweeg redenen om tot sluiting over te gaan.' Blijkens een officiële mededeling van de directie van het moederbedrijf van Hollandia in Veenendaal heeft de voorgenomen sluiting van het Alphen- se bedrijf te maken met 'opvoering van de produktiviteit en efficiency'. Hollandia heeft 'ateliers' in Lopper- sum (Groningen), Alphen en Hechtel (België). Zowel onder het personeel als onder de leden van de onderne mingsraad is de vraag gerezen waar om de directie nu juist Alphen wil sluiten. Zoals bekend brengt Hollan dia ondergoed als merkartikel op de markt en daarnaast heeft het vrijwel een monopoly op de lingeriemarkt. Het bedrijf in Alphen is gespeciali seerd in het vervaardigen van linge rie, het personeel heeft daar in reeds negentien jaar ervaring en bovendien beschikt men in het Alphense bedrijf over een adequaat machinepark. Zwijgplicht Het is de ondernemingsraad nog een grote vraag welke rol het bedrijf in Hechtel in deze ontwikkelingen speelt. In deze Belgische vestiging zijn ongeveer 240 mensen werkzaam, waax-van ongeveer 80 procent betrok ken is bij de katoenproduktie (onder goed). Het lijkt in de bedoeling van de directie te liggen om de totale lingerieproduktie hier naartoe over te brengen en om vervolgens de katoen produktie over te hevelen naar Lop- persum. Dit voornemen vervult de onderne mingsraad met zorg, te meer nog omdat in het Alphense bedrijf sprake is van de hoogste bezettingsgraad per vierkante meter. Bovendien zo zegt men zal het zeer moeilijk zijn om voor het personeel elders in deze regio werk te zoeken in de textielin dustrie. Nadat zij het personeel de beslissing had meegedeeld, legde de directie de werknemers vrijdagmiddag een zwijg plicht op in verband met de (wette- lijik gebruikelijke adviesaanvraag aan de ondernemingsraad omtrent de slui ting. Achteraf meent de onderne mingsraad dat hiervan geen sprake is geweest, omdat vooraf de beslissing al bekend was. zodat van een eventuele invloed op het besluit toch geen spra ke was geweest. Op dit moment is nog geen afvloei ingsregeling bekend. De directie heeft de gezamenlijke industriebonden wel een concept-voorstel voorgelegd, dat o.a. voorziet in een eventuele her plaatsing in andere dochterbedrijven. Hierover moet nog gepraat worden. W. •pen. tot voor sizen niet iken, de hem n de leeft iden. Jor- dus erste we een er maal heid Als illen en even die lijke vord be mny, uit- e ar- din- eens de ont- boek van zijn oord dia- de hij naar me gfr wei- t IX lijkt Het plan om diit gebouw te gaan bezetten as opgeweld, omdat altijd nog geen toestemming van GS voor verbouwing is afgekomen. Temeer om dat K. en O. niets met de al ruim drie jaar leegstaande gebouwen kan doen, en vele bruikbare voorwerpen (zoals kramen, elektrische leidingen enzovoorts) uit het gebouw waren gesloopt, is besloten om het voor verdere verpaupering te behoeden door er zelf atelierruimte dn te creëren. Acht man, waaronder een beeldhou wer, een musicus, een schilder en een 1 is, pg* ïool, hel gin', het hij niel ech- D< het irif L.K uit lukt Van een onzer verslaggevers LEIDEN Tien Leidse kunstenaars liebben gisteravond om kwart voor negen bet zogebeten zg. Kloosterbuis (dat deel uitmaakt van bet K. en O.-gebouw aan de Oude Vest) bezet. De tien bezetters willen van bet gebouw op bun manier een cultureel,centrum maken. TER AAR In de raadsvergade- van maandagavond deelde burge meester van de Poel mee dat de heer Ahles (CHU) wegens drukke werk zaamheden had bedankt als lid van de raad. De raad besloot stukjes grond langs de kerkweg te verkopen aan de heer Lenting voor 4 gulden de meter. Grond voor de roomskatholieke schooi in Aardam-West werd voor 168.700 gulden in eigendom aan de schoolver eniging overgedragen. De kleuter school te Langeraar krijgt netten over de zandbakken. Het visrecht in de Leidsevaart werd opnieuw verhuurd aan de firma Kraan op de voorwaarde dat het snoeken blijft toegestaan. De tennisvereniging krijgt haar derde baan, de huurprijs voor de drie banen bepaalde de raad op 81.00 per jaar. Nadat de raad het voorstel tot verbe tering van de opritten van de kleine brug te Langeraar voor een bedrag van 8700 gulden en de bouw van een noodbrug voor voetgangers had aange nomen besloot hij nog zijn vergaderin gen in het vervolg te houden op de tweede maandag van de maand. edetómid, hebben gezegd definitief in het gebouw te willen blijven. Een woordvoerder van de bezetters, die hun naam 'liever niet zien ge noemd, vertelde dat zeker veertig Leidse beeldende kunstenaars om een dergelijke ruimte zitten te springen. De groep krakers is bereid om in de toekomst huur te gaan betalen. Ook willen zij uit eigen zak de meest belangrijke reparaties aan het gebouw bekostigen. De bezetters zeggen het ergerlijk te vinden 'dat de gemeente zich nooit heeft ingespannen om ate lierruimte voor kunstenaars te vin den'. 'Het moet nu dan maar afge dwongen worden', aldus één van hen. Voordat de bezetting een feit was, zijn er volgens de kunstenaars nog informele gesprekken geweest met K. en O. en hebben zij ook 'leden van de Culturele Raad in kennis gesteld van hun plannen. Direct na de actie stelde men de voorzitter van K. en O. pro fessor Brouwer, telefonisch van de bezetting op de hoogte, om te kunnen gaan onderhandelen over licht, water en eventueel de huurprijs. De sluiting van Hollandia-Alphen blijkt in elk geval geen puur noodza kelijke aangelegenheid te zijn, maar het gevolg van een efficiëntere be drijfsvoering. De voorgenomen slui ting staat evenmin in verband met lagere omzetcijfers, integendeel, er is juist sprake van een hogere omzet. Wel is bekend dat het bedrijf in de afgelopen jaren aanzienlijke verliezen heeft geleden. Verzet In verband hiermee hebben de onder nemingsraadsleden (alle georgani seerd) van het bedrijf in Alphen gisteren in gezamenlijke vergadering na advies van de industriebonden het volgende gesteld en besloten: Er is geen sprake van een advies aanvraag, daar de directie in de bij eenkomst van 2 februari jl. meedeelde dat het besluit al vast stond: de gekozen leden stellen vast, dat de directie geen duidelijke argumen ten heeft overgelegd waarom 't bedrijf in Alphen moet worden gesloten; erkend wordt dat in het verleden een leiding- en organisatieprobleem aanwezig was, doch dat is de laatstes- tijd aanmerkelijk verbeterd: een Zwitsers bureau stelt thans nog een onderzoek in naar de organi satiestructuur van de bedrijven te Veenendaal. Loppersum, Alphen en Hechtel in België. Dit onderzoek is nog niet afgerond en de uitslag is niet bekend: in Alphen is de gunstigste bezet ting qua vloeroppervlakte, terwijl daar 90 procent van de totale lingerie produktie wordt gemaakt: in Hechtel wordt de overige 10 procent gemaakt. In dat bedrijf wordt de technische outillage verzorgd do de technische outillage verzorgd door leidinggevenden vanuit A'lphen. Over plaatsing van de produktie naar Hech tel zou tevens betekenen dat daar een omschakeling zou moeten plaatsvin den welke ongetwijfeld veel kosten met zich mee zal brengen; er is geen sprake van voorraadvor- ming in de lingeriesector. De collectie voor 1973 wordt met volledige bezet ting verwerkt. Van enige stagnatie of onderbezetting is niets gebleken; er is reden dat de gekozen leden geen advies willen uitbrengen en zich ten stelligste verzetten tegen de slui ting, temeer daar geen vervangende Averkgelegenheid in de regio aanwezig is en de directie onvoldoende gege vens heeft verstrekt over haar beweeg redenen tot sluiting over te gaan. Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving ZORG VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS Basisschool doorlopen, vakantie, en dan kiezen. De nieuwe gemeentelijke brochure maakt die keuze iets gemakkelijker. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het 'Gewest Leiden' mag dan in menig opzicht nog een duidelijk begrip zijn, op on derwijsgebied beeft bet zicli met de verschijning van een informatieboekje over bet voortgezet onderwijs boopvol aangediend. Deze uitgave van de gemeentebestu ren van Katwijk, Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassen- heim, Valkenburg, Voorschoten, Warmond, Wassenaar en Zoeterwou- de wordt in een aantal van zesdui zend exemplarenin deze regio ver spreid en is uiteraard bedoeld voor de ouders die zich dit jaar voor de vraag zien gesteld, welk onderwijs hun bind na de zesde klas van het basisonderwijs kan gaan volgen. Verscheidene scholen en schoolge meenschappen hebben hun eigen in formatie-avond al achter de rug, nu de eerste test op de basisschool enig inzicht heeft gegeven in de richting waarin de kinderen zich kunnen gaan ontwikkelen. Op de basisschool wordt duidelijk, over welke capaci teiten het kind beschikt. Op grond daarvan en rekening houdend met de interesse van de leerling wordt een advies gegeven. Maar met be paalde hoedanigheden kan men op verschillende scholen terecht en daar om is het van belang te weten welke mogelijkheden het onderwijs te bieden heeft. Positief advies Het boekje kan aanleiding geven tot vragen. Persoonlijke voorlichting is daarom mogelijk bij het school hoofd, de afdeling onderwijs van de gemeentesecretarie, de adviseur voor het voortgezet onderwijs, de ge meentelijke inspecteur van het on derwijs te Leiden (Stationsweg 26, Leiden) en de jeugdconsulente van het gewestelijk arbeidsbureau. Het boekje bevat verder een lijst van kleuter- en basisscholen, een over zicht van de in het gewest aanwezi ge schoten en opleidingen voor mid delbaar en hoger beroepsonderwijs die niet rechtstreeks aansluiten op het lager onderwijs, en de mogelijk heden voor avondonderwijs. Over de bedoeling van de brugklas wordt gezegd, dat deze moet uitma ken in welke richting een leerling het best verder zal kunnen gaan. Aan het eind van het brugjaar krij gen de ouders advies. Dat zal een positief advies zijn, om ©Ik kind de mogelijkheid te geven een eind streep te bereiken, langs welke weg ook. Voor de brugklassen is samenwer king tussen scholen in de vorm van een scholengemeenschap van het grootste belang. Voortdurend over leg tussen de vakleraren bevordert het doorstromen van de kinderen aan het eind van het brugjaar. Ook in de hogere leerjaren heeft een dergelijke samenwerking tussen ver schillende schooltypen vele voorde len. Het is voor een leerling met mavo-diploma mogelijk zonder meer over te stappen naar de vierde klas van de havo-school in de scholenge meenschap. Geen schoolgeld De leerplicht eindigt niet met het basisonderwijs. De leerling moet ten minste negen cursusjaren hebben doorlopen. Na die negen jaar volle-, dige leerplicht is een leerling nog twee jaren gedeeltelijk leerplichtig. Eén dag per week moet hij (zij) dan deelnemen aan cursussen (vormings instituten. leerlingenstelsel e.d.). Voor hen die lager onderwijs vol gen, hoeft geen schoolgeld te wor den betaald. Evenmin wordt school geld geheven voor onderwijs aan leerlingen van de eerste drie leerja ren van dagscholen voor voortgezet onderwijs, die aansluiten op .de ba sisschool. Er is wel schoolgeid ver eist voor onderwijs aan leerlingen van het vierde en de volgende leer jaar. Voor de berekening van het school geld wordt een maatstaf gehanteerd. Dat is de over het voorgaande kalen derjaar verschuldigde loonbelasting, inkomstenbelasting en eventueel vermogensbelasting. Als deze maat staf lager is dan 1200, is geen schoolgeld verschuldigd. Het school geld bedraagt 12, vermeerderd met 3,5 procent van de schoolgeld maatstaf, hetgeen neerkomt op mini maal 54. Voor één kind betaalt men maximaal 500. Als voor meer dan één kind schoolgeld moet wor den betaald, kan op verzoek een reductie worden verleend, en wel van 25 procent bij 2. 40 procent bij 3 en 50 procent bij 4 of meer schoolgaande kinderen. De ouders moeten er rekening mee houden, dat zij in principe de boe ken en leermiddelen zelf moeten bekostigen. Op sommige scholen kunnen boeken via een boekenfonds jaarlijks worden gehuurd. Het informatieboekje gaat ook uit voerig in op de studietoelagenrege- ling. Er zijn rijksregelingen, maar ook provinciale en gemeentelijke toelagen. Beroepskeuze Omdat vele jongeren in de laatste klas van een vervolgschool nog niet weten wat zij na het verlaten van die school zullen gaan doen, geeft het boekje ten slotte daarover wat inlichtingen. Er kan een beroeps- keuzëtest worden aangevraagd. De jeugdconsulenten geven naast indivi duele informatie op het gewestelijk arbeidsbureau ook klassikale voor lichting op verschillende scholen. De jeugdafdelingen van deze instel ling neemt niet de verantwoordelijk heid van de leerling voor zijn of haar toekomst over. maar kan hem (haar) wel een eind op weg helpen naar een effectieve beroepskeuze. Ouders en verzorgers raden wij aan, het boekje van de gemeentebesturen eens rustig te lezen. Zij worden hier op doelmatige wijze wegwijs ge maakt in een voor hen grotendeels onbekende materie. Uit hun eigen opleiding kunnen zij die kennis niet meer in voldoende mate putten. Niet alleen ligt deze vaak al vele jaren achter hen, maar ook hebben de onderwijspakketten van verschil lende schooltypen een andere in houd gekregen en zijn de mogelijk heden zoveel ruimer geworden. Dus voor leerlingen en ouders: heel inte ressante stof. Overlegorgaan PvdA gewest Leiden vóór directe verkiezingen LEIDEN Het overlegorgaan van de qSjgJjj Partij van de Arbeid voor het stadsge west Leiden, samengesteld uit raadsle den, afdelingsbestuurders en belang stellenden uit de gemeenten die thans het gewest Leiden vormen, heeft zich in het Leidse stadhuis gebogen over de stand van zaken met betrekking tot het tot stand komen van een nieuwe gemeenschappelijke regeling voor het gewest Leiden. Op 15 februari aanstaande zet de Gewestraad de behandeling voort van het door het dagelijks bestuur van het gewest Leiden opgestelde ontwerp voor een nieuwe gewestelijke rege ling. Het overlegorgaan bleek bijzonder sterk te hechten aan directe algemene verkiezingen van de gewestraadsleden. Deze verkiezingen zouden samen met de gemeenteraadsverkiezingen op 29 roei 1974 moeten worden gehouden Tot die tijd is een overgangsregeling, bijvoorbeeld hetgeen het dagelijks be stuur van het gewest terzake van de verkiezing van gewestraadsleden op Papier heeft gezet, aanvaardbaar. DINSDAG Stadhuis, ting). Gehoorzaal, 7.30 uur: schaaksimultaan V. en D. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emicrntiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur. spreekuur Bouwfonds Ned, Gemeenten. Hooigracht 38. 7 30 tot 8.30 uur: spreekuur huisvesting werkende Jongeren. Arbeidsbureau Herengracht, 9.30 tot 10.30 uur: Man-Vrouw-Maatschappij, spreekuur over parttime-werk. Driftstraat -19, 10.30 tot 11.30 uur- spreekuur sociale raadsvrouw. WOENSDAG 7 FEBRUARI Gebouw Irene Leiderdorp. 8 uur afd. Leiden Chr. Plattelandsvrouwen, de heer v Tol. R'dam over 'De mens in het verkeer' IJkstraat Za. 10 tot 11 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. Stadhuis, 7.30. gemeenteraad (begroting). Stadhuis. 4.30 lot 6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. DONDERDAG 8 FEBRUARI Zaal Bevrijdingskerk, 8 uur. afd. Zuid-West Christcnvrouwenbond. voorlichting merkarti- spreckuur sociale RIJNSBURG Hoewel het nieuwe' postkantoor in Rijnsburg vrydag offi cieel werd geopend door burgemeester B. H. Koomans. was het maandag toch de eerste 'echte' dag dat lokethande lingen werden verricht en de bestel lers er de brieven sorteerden en van uit de nieuwe aan-winst op pad gin gen. Het bleek deze eerste dag al dat het moderne kantoor in een behoefte voorziet. Het postkantoor is nu geves tigd in de Remiseflat aan de Oegst- geesterweg, bij de Tramstraat. Toen de heer A. Schaddelee er twaalf jaar geleden kantoorhouder werd waren er vier bestellers en was er èèn hulp kracht die de heer Schaddelee hielp. Nu zijn er zeven bestellers en zijn er twee volwaardige kantoorkrachten. Er waren 60.200 lokethandelingen in 1964 en in 1970 was dit opgelopen tot 82.800. 'Toen zette zich weer een da lende lijn in, hetgeen ondermeer voortkwam uit het feit dat meer ge bruik werd gemaakt van het girale verkeer. Door de propaganda werden bijvoorbeeld lonen per giro overge maakt. Men kwam niet meer met elke rekening naar het postkantoor. In 1972 waren er dan ook 72.700 loket- handelingen' in Rijnsburg. wat een behoorlijke daling betekende', aldus de heer Van de Water, van het kan toor te Leiden, waarvan Rijnsburg een hulpkantoor is. Toch blijft er uiteraard genoeg werk over. Vooral de toekomstige uitbreiding van Rijns burg, betekenen dat het postkantoor nog wel weer zal moeten worden uitgebreid. Er komen steeds meer in woners en nieuwe straten worden aangelegd. Dat houdt een uitbreiding in van het aantal 'vakjes voor de brieven die gesorteerd worden'. Het verminderen van de lokethandelingen is overigens een landelijke zaak. Van daar dat in sommige gemeenten de postkantoren ook andere taken krij gen. Er zijn er waar men bijvoor beeld ook terecht kan voor geboorte akten, visakten etc. Zover is het in Rijnsburg echter nog niet dat men hier als hulp-secretarie dienst moet gaan doen. Het was ook door de toeneming van de bevolking o.a. door Frederiksoord, dat het kantoor in de Kerkstraat veel te klein was. De nieuwe huisvesting is dan ook geen overdadige luxe voor de PTT in Rijnsburg. kelei Stadhuis. 6 tot 8 uur raadsvrouw. VRIJDAG 9 FEBRUARI .Tazz-zoldcr Hot House, Rapenburg 24. 22 uur: Rob v. d. Broek piano, Ronald JtiJnders fluit, Ferdie Rikkers bas en Max Bolleman drums. Zaal Bevrijdingskerk. 7 tot 10 uur; ruilbeurs voor verzamelaars. Burgerzaal stadhuis. 8 uur: mr. H. H. Kirchheiner, kantonrechter te Alphen aan den Rijn, over 'De ombudsman, centraal of regionaal? ZATERDAG 10 FEBRUARI LAK-theatcr Levendaal, 8.15 uur: cabaret Salvo met 'Cartoon' (showprogramma). Morsweg 114, 2 tot 5.30 uur: jeugd-schaakso- ciëteit. TENTOONSTELLINGEN Galerie v. d. Vlist. Botermarkt 3: schilderij en Ben Mone. wandkleden Ans Lempus. bronsplastieken Peter v. d. Meer. grafiek Kees Hauwert en potterie Kees Hoogendam. Febr. tot en met maart. ACTIE VOOR MOEDERS Hofdijck 32. Oegstgeest: Actie Moeders voor Moeders, mevr. zr. E. Janssen-Niemeyer. tel. 01710-53652. APOTHEKEN LEIDEN Dienst apotheken tot 9 februari: Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, en apotheek Leiderdorp. TENTOONSTELLINGEN Kabinet Gaper. Joh. de Wittstraat 40. expo sitie handgeweven wandtapijten van Inez Wendt van 26 jan. tot 22 febr. open dinsd. tot en met zat. van 2 tot 5.30 uur dond bovendien van 7 tot 9 uur nam. en na tel. afspraak. Sociëteit Burgers: Grafiek 1968-1972 treur nis om te werken, door Pol Jong. Gedurende februari sociëteit Burgers. Burg- steeg 2a, Lelden dagelijks geopend van 16 tot 1 uur. Duivenhuis. Rapenburg 9: wandkleden van Lydia Luyten en ceramiek van Hildert Boxen. Tot 17 februari. WERELDWINKEL OEGSTGEEST Elke zaterdag in de hal van het Gemeente centrum Lijtweg 9. van 11 tot 3 uur. DIVERSEN Leidse koopavond: Iedere donderdag tot 21.00 u. Groenoordhal: Iedere vrijdag van 04.00-14.00 u veemarkt. FILMS IN LEIDEN TOT 8 FEBRUARI Luxor: 'Amen. broeder, amen' 14 Jr. Dag. 14.30. 19 en 21.15 uur cn zo 16.45 uur. Trianon: 'Au pair girls' 18 jr aanvangstijden zie Luxor. Studio: 'Bij de beesten af. a.l. aanvangstij den zie Luxor. Lido: "Dr. No'. 14 Jr. aanvangstijden zie Luxor. Camera: 'The Birds' 18 Jr elke avond 19 en 21.15 uur en vr., ma, di en do 14.30 uur. Kindermatinee: Wlnnctou en het goud van Apanachl' a.l. zo 14 cn 16.15 uur en za en wo 14.30 uur. Nachtv. 'The Leopard' 18 Jr vr. za 23.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Drukkerij De Bink. Rooseveltstraat 2: Het Zevende Zegel, tekeningen en assemblages van Will Tweehuysen. Open maandag t.m. vrijdag van 8-17 uur. Tot 28 februari. Lezers schrijven Ir. verschillende kranten werd on langs een artikel uit Industrie-Revu van de Industriebond NKV besproken onder de kop 'Leiden jaagt industrie weg'. Hier wat aan- en opmerkingen. 'De universiteit speelt een overmach tige rol'. Jazeker, als grootste werkge ver en de gemeente jaagt déze, haar grootste industrie, niet graag weg. Wat de erfpacht betreft, deze is be doeld als sociale maatregel. Men wil nl. de stijgende grondprijzen niet ten goede laten komen aan enkele grond- speculanten, maar tot in lengte van dagen aan de gemeente, d.i. de ge meenschap. Maar het heeft van een andere zijde bekeken een 'a-sociaal' effect. Het hoge werkloosheidspercentage als mede het grote aantal krotten heeft zijn oorzaak in het verre verleden. Leiden was in de Middeleeuwen de grootste stad van Holland, met de moeder van alle industrieën, de tex- tielindustie, binnen haar wallen. Wie de ups and downs van de huidige textielindustrie kent, kan begrijpen wat het is, dat Leiden thans voor de vierde maal sinds 1500 zo'n textielcri- sis doormaakt. Vandaar de werkloos heid. Of toch ook door het té milde sociale beleid van het Gew. Arb. Bur., zoals een paar ondernemers klagen? Zoals wanneer iemand met MAVO- diploma, die pas 1 aug. verder leert, op het GAB 'geen passend werk' vindt en dan acuut 70 werkloosheidsuitke ring ontvangt? En vanwaar de krotten? Aan de grote omvang in de Gouden Eeuw dankt Leiden de grootste binnenstad van Nederland op die van Amsterdam na. Levert dat speciale inkomsten? Doet Den Haag daar wat aan? 'Er wordt weinig gebouwd'. Ik werk en woon nu achttien jaar in Leiden en constateer: Een vergroting van de gemeente door volkswoningbouw ging plm 1960 niet door: op dat terrein bouwt Leiderdorp forensenwoningen. De voor 'beter ge situeerden' bestemde wijk in Leiden werd toen volgestouwd met volkswo ningen, de beter gesitueerden verdwe nen. Leiden had zelf geen voldoende bouwterrein meer en droeg woning- bouwcontingenten over aan Lisse. Hier blijkt het schreeuwend onrecht dat gegroeid is in onze staatsinrich ting: onze gemeentelijke indeling is middeleeuws, letterlijk en figuurlijk. In de middeleeuwen was land regel, stad uitzondering. Sindsdien moeten stadsgemeenten, stedelijkheid is al lang regel vechten om uitbreiding. Zij worden behandeld als een boom die wel takken mag krijgen, maar de stam mag niet dikker worden en wordt omkneld door een band van toen de boom nog jong was: een misvorming ontstaat. De geschoolde welgestelde Leidenaren die aan de universiteit, maar ook in het bedrijfsleven in Leiden en elders wél werk vinden, zoeken woonruimte buiten Leiden. De laag- en ongeschool den blijven achter, een lot dat Leiden deelt met die andere, nóg oudere industriestad: Maastricht. Welke ge meenteraad is minder sociaal? Maar waar genieten de inwoners van Oegst geest in grote getale onderwijs? Waar zijn de andere centrale voorzienin gen? De rijksvergoeding gaat naar het aan tal inwoners. Welnu, de snel groei ende stedelijke agglomeraties (als bv. Den Haag. Leiden, Amsterdam) zien Juist daarom hun centrale stad in inwonertal achteruitgaan. Want om als kern te blijven fungeren, moeten zij hun winkelaccommodatie uitbrei den, krotten opruimen en zo parkeer ruimte scheppen: woningen boven za- kenpanden verdwijnen, de zakenlie den gaan 'buiten' wonen, arme stu denten nemen hun plaats in; Leiden moet het pittoreske zeventiende eeuw- se karakter van de binnenstad ont zien, kilometers kademuur herstellen. Grachten dempen mag terecht niet. dan maar doorbraken forceren. Zo zien de snelst groeiende centra de rijksuitkering afnemen. Dat is m.i. onlogisch en onrechtvaardig. Want de begrippen 'stad' en 'gemeente' dekken elkaar niet meer. Waarom wordt een radicale herindeling van de gemeen ten en/of een effectieve gewestvor ming niet aangepakt, om dit histo risch gegroeide onrecht weg te ne men? Ik vrees dat partijpolitiek be lang dit belet. Toen ik in 1955 van de Veluwezoom naar Leiden zou gaan, zei mij een distillateur, rijk geworden van zijn afzet aan de arbeiders: 'Leiden? Daar moet je niet gaan wonen, fabrieks stad, vies!' 'De gemeente Leiden vindt de con stante ruzie in de gemeenteraad' die overigens ten einde loopt niet 'belangrijker dan het oplossen van de noodsituatie', maar wij. de gemeente, dus de kiezers staan machteloos tot- aan de volgende verkiezingen. En niet de gemeente, maar het PAK is de oorzaak van de ruzie, maar niet de schuld: niemand doet rot die happy is. De veronderstelling dat er 'wellicht niets aan het Leiden vol krotten ge daan wordt, omdat het zo studenti koos is, is niet beledigend voor Lei den, noch voor 'de leiding van de universiteit', maar voor de schrijver, zozeer getuigt het van ondeskundig heid. Cor van den Hengel, Leiden. Van redactiewege bekort. NIEUW-VENNEP In Nieuw-Ven- nep wordt deze week begonnen met de bouw van het eerste flatgebouw. Uitgezonderd het bejaardenpension 'Westerkim' kent het dorp nog geen hoogbouw, enkele industrieën daarge laten. De flats (42) komen in de wijk 'Wel gelegen' tussen Warande en de Wes- terdreef, nabij het industrieterrein. Het gebouw zal drie woonlagen heb ben. Onder een deel daarvan komt bergruimte. Het worden koopflats voor zogenaamde 'onvolledige' gezin nen (vrijgezellen, echtparen zonder kinderen enz.). De koopprijs zal ver moedelijk tussen de 45.000 en 50.000 gulden liggen. De bouw is in handen van het plaatselijke bouwbedrijf P. Hulsbos B.V.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3