Laat raad van kerken aandringen op rigoureuze maatregelen Nog wel dezelfde koks c J Eban onverwacht op bezoek bij wereldraad Tweede charismatische theologenconferentie Vrachtwagens met gif weer teruggestuurd Melkprijs fors omlaag Overheidslonen stegen het meest 'Vietnam-acties doorkruisten lepra-inzameling' Beroepings- werk Prins Claus op expositie Boekenetalage Voetganger verongelukt TROUW /KWARTET DINSDAG 6 FEBRUARI 1973 KERK T2/K2 Briefschrijvers over v.e rkeersdn'veiligheid: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/LEIDEN Drs. W. J. H. Baart, verbonden aan het theologisch instituut van de rijks universiteit te Leiden, de Leidse hervormde emeritus-predikant dr. K. E. H. Oppenheimer en de Amsterdamse hervormde predi kant A. A. Spijkerboer dringen er bij de raad van kerken in ons land op aan, 'u tot de overheid te wenden met een klemmend be roep, om adequate en rigoureuze maatregelen te nemen, in over eenstemming met de noodtoe stand, waarin wij ons bevinden en door de overmacht van het technische systeem meer ver strikt raken'. 'Dagelijks wordt het levensontwerp en levensgeluk van mensen met één slag door het moderne verkeer vernietigd'. Deze brief kreeg royale bijval: er kwamen 355 adhesiebetuigingen bin nen (24 hoogleraren tekenden, 87 pre dikanten en 244 gemeenteleden.) Tot de ondertekenaars behoren de hoogle raren Miskotte, Tinbergen, Roscam Abbing, Rasker, H. van der Linde, S. van der Linde: de predikanten Bus- kes, Beker, Gerssen, Ter Sahegget, Locheren de 'gewone* gemeenteleden Boerwinkel en Van Waisum. Uit de brief cateren wij het volgende: 'Het gaat ons om in het systeem ingrijpende maatregelen. Bijvoor beeld, om concrete suggesties te doen (concreetheid is hiier onvermijdelijk): Zwaardere straffen bij rijden onder invloed, bij rijden na ontzegging van de rijbevoegdheid, bij evidente schuld (roekeloos rijden, slecht onder houd van de wagen, etc.). bij doorrij den na veroorzaken van een ongeval. Intensivering van het toezicht op het verkeer. Speciale controle op het af stand houden. Strafbaarstelling van het onverantwoorde inhalen en het opjagen van voorliggers. Toezicht op het verkeer ook door politie in bur ger, eventueel controle door burgers met beperkte politiebevoegdheden (geen recht tot aanhouding, wel rap portering van geconstateerde overtre dingen). Speciale aandacht voor de categorie jeugdige weggebruikers. In het algemeen achten wij verminde ring van het tempo, verantwoorde snelheidslimieten noodzakelijk Het motief van ons schrijven is dui delijk. Wij willen njet, dat de zin van het leven (het menselijk-zijn van de mens) nog langer door machtsallures en de gewelddadigheid van het tech nologisch systeem geschonden wordt. Het behoort tot d;e taak der kerken, de gewenning eraan tegen te gaan en het mensenleven te beschermen. De overheidsorganen beperken zich tot een aantal technische maatregelen en tot een zekere mate van verkeersop- voeding. Daarom is het de taak der kerken te spreken voor hen, die niet spreken kunnen, de doden, de zwaar gewonden, de levenslang invaliden en hun gezinnen. Het is haar taak, het humanum te verdedigen en een po ging (te doen, de verlammende apa thie, waarin wij ons bevinden tegeno ver dit complex van vragen, tegen te gaan en te overwinnen'. Keurige lieden Dc redactie behoudt zich het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer to geven. BIJ pu- bllkatlc ondertekend. Brieven kunnen worden gestuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. EO (2) In de krant van 31 januari stond een 6tukje over de EO van de heer Steen bergen uit Heerde dat kant noch wal raakt. Hebben de EO-leden niets te vertellen? Dan had deze heer zich in Alphen aan de Rijn moeten bevinden op de gewestelijke vergadering van de EO. Na enige inleidingen van domi nees kon men vragen stellen, leden en niet leden. Deze vragen werden op uitnemende wijze door ds. Glashou wer beantwoord. Dus eerlijker kan het toch niet m.i. Amsterdam D. Smit Geref. Hoogeveen (2) Naar aanleiding van het artikel over het werk van 'Galok' het volgende. Het ds niiet zo dat dit alleen in veroorzaakt). Wat zou het leven een doen we namens de geref. kerk van Weesp al sinds 1945 en ik veronder stel dat er wel meer plaatsen zijn waar dit gebeurt. Wij zijn begonnen onder de naam 'ziekenzorg* omdat er oorspronkelijk voor de zieken gekookt werd; dat is in deze tijd niet meer nodig vanwege de gezinshulp. Daar u alle activiteiten al beschreef hoef ik hier verder niet op in te gaan. Weesp H. H. Higgins Paard achter de wagen Als de regering miljoenen guldens in Nederland uit gaat geven voor maat schappelijk werk onder de hier wo nende Surinamers en Antillianen, is dat het paard achter de wagen span nen! Dat geld kan zeker beter uitge geven worden ter plaatse bv. aan het lagere technische onderwijs!! Er zou den hier minder problemen zijn, om dat dan geschoolde mensen in ons land behoorlijk aan de slag kunnen! Het zou een bewijs van juist inzicht zijn, als onze regering de algemene toestanden dóór zou verbeteren! Amsterdam Mevr. W. van Rijnberk Trouw K wart et De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74 Bank: Ned. Midd Bank (rek nr 69 73 60 768). Gem giro X 500. VVD-minister Geertsema heeft zonder enig overleg de ambtenaren een ver hoging van de pensioenpremie opge drongen, omdat het gat in de begro ting moest worden gestopt. Wij weten dat het stoppen van dergelijke gaten door deze regering beoefemd wordt als speciale hobby: daar kunnen het onderwijs en de studenten aardige dingen over vertellen. Dit soort 'structurele maatregelen' kennen we en we weten ook dat ze zonder enig overleg met de betrokkenen worden opgelegd. Tot zover is alles bekend. Maar dan laat deze regering haar ware gezicht zien: minister Geertsema laat de ambtenaren weten dat: het hen verboden is te protesteren door middel van stakingsacties e.d. Een recht van iedere Nederlander, t.w. het recht om acties te voeren, wordt aan de ambtenaren onthouden. De rege ring pikt de ambtenaren in hun por temonnee, maar de regering gebiedt hen tevens daar welwillend tegenover te staan en van him afkeuring geen blijk te geven. Dat is wat ons betreft te veel gevraagd. Iedereen weet, dat ambtenaren het keurigste soort men sen is, dat er bestaat Maar er is een grens aan dat spreekwoordelijke amb- tenarenfatsoen. Nu moet er iets ge beuren. De ambtenaren moeten hun bonden dwingen over te gaan tot het organiseren van acties, desnoods van stakingsacties, teneinde de regering te tonen dat ambtenarenfatsoen iets an ders is dan hondentrouw. Zwaag H. Walenkamp, Jac. van Bockxmeer, J. Vincenten, T. van Goor EO (3) EO bekritiseerde de uitzending van de EO gewijd aan de conferentie Salvation Today, uitgaande van de wereldraad van kerken. De christenen dlie de EO oprichtten en mi. ook velen buiten de EO maken zich bezorgd over de weg die de wereldraad in slaat. M.i. is de wereldraad op weg een religieuze vereniging met een kruisvaardersmentaliteit te worden. Niet door kracht en geweld maar door Gods geest zal het koninkrijk van God in deze wereld worden ge bouwd. Als ik zo hoor zan steun aan verzetsgroepen, boycot en dialoog met de wereldgodsdiensten, dan denk ik 'mensen hou je handen thuis' met de nadruk op 'mensen'. Wat weten we van de werkelijke intenties der Ver zetsstrijders? Wie zullen er onder een boycot méér lijden, de regering en het grootkapitaal of het gewone volk? En tenslotte de dialoog met de we reldgodsdiensten. Het christendom is uniek of beter nog: Christus is uniek. Daar valt niet over te discussiëren. De Christus kan alleen gepredikt worden. Heemstede J. dc Ruiter Vietnam acties (5) Wat zou de Vietcong doen met die boten die zij van het Medisch Comité Nederland-Vietnam krijgt? Alleen maar gewonden en medicamenten ver voeren? Als je leest met hoeveel haat het Medisch Comité ageert tegen het bewind in Zuid-Vietnam, dan vraag je je af waarom het niet tegelijk wat wapens bij zijn goederen insluit Ik zie liever een rood kruis op een hulpzending. Dan weet ik dat er niet gediscrimineerd wordt. Ik heb dan ook alle vertrouwen in de actie Heel Vietnam, die m.i. door iedereen moet worden gesteund. Den Haag Marja Smulders GENEVE (EPD) De Israëlische minister van Buitenlandse zaken Ab ba Eban heeft vorige week een onver wacht kort bezoek gebracht aan de wereldraad van kerken. Na een ge sprek met de secretaris-generaal Phi lips Poitter lieten beiden weten dat zij op een voortzetting van de reeds lang bestaande contacten tussen Israël en die wereldraad prijs stelden en dat zij gesproken hadden over zaken van we derzijdse interesse zoals de hulp aan de Palestijnse vluchtelingen, de status van Jeruzalem en de positie der chris telijke gemeenten in de Joodse staat. Volgens een commentaar van de Evangelische Pressedienst ging het ini- ROTTERDAM Dinsdag 20 maart wordt op Woudschoten te Zeist de tweede charismatische theologische conferentie gehouden. Deze gaat uit van de vorig jaar opgerichte Charis matische werkgemeenschap Nederland, waarin werkverbanden zijn vertegen woordigd als Near East Mission (in terkerkelijk réveil), Vuur en Oase. Het ligt in de bedoeling, dat priesters, predikanten, evangelisten en theolo gische studenten, eventueel met echt genoten, zich nader bezinnen op de betekenis van het charismatisch leven als gelovige en als kerkgemeenschap. Ds. W. C. van Dam (hervormd) zal spreken over de vervulling met de Heilige Geest in de apostolische brie ven en abt, Jeroen Witkan over de pinksterervaring binnen de rooms- katholieke kerk. Verder werken mee ds. J. H. Karelse (vrij evangelisch), dr. K. J. Kraan (gereformeerd) en ds. W. W. Verhoef (hervormd). De conferentie duurt van tien uur tot half vijf. Informatie verstrekt de heer W. van der Giessen, Abeelweg 248, Rotterdam. ARNHEM De vrachtwagens met gif die na een vergeefse poging Neder land binnen te komen dagenlang bij de grenspost Bergh-autoweg hebben gestaan, zijn gistermiddag opnieuw te ruggestuurd. Het korps kontroleurs gevaarlijke stoffen vond opnieuw dat het afval niet goed genoeg was opge borgen. tiatief om Eban te ontmoeten van de wereldraad uilt Eban vernam tot zijn genoegdoening, dat naar het oordeel van de wereldraad de Israëlische auto riteiten de christenen de vrije hand laten bij het onderhoud en het functi oneren van de heilige plaatsen. Na het bezoek van premier GoLcLa Meir aan de paus was hierover een pijnlij ke controverse ontstaan doordat een Vaticaans woordvoerder juist de in druk had gevestigd dat de r.k. kerk over de vrijheid ten aanzien van de heóiLiige plaatsen helemaal niet tevre den was: De wereldraad heeft vplgens een Westduitse waarnemer de indruk kunnen wegnemen die door zijn veel vuldige bemoeienis met de Palestijnse vluchtelingen ontstaan is, als zou hij geheel partij kiezen voor de arabische wereld en tegen Israël. Voor Israël zou dit contact met de wereldraad waarde vol zijn omdat het na aanvankelijke successen door zijtn ontwikkelingspoli tiek in Afrika bezig is terrein te verliezen in dat continent, waar het christendom zich snel heeft verbreid. Een voordelige aanbieding van melk in een winkel bij Roermond il lustreert de melkoorlog die aan de gang is. De Nederlandse melk handel, verontrust over de dalende prijs, gaat op 14 februari in Den Haag hiertegen protesteren. DEN HAAG In 1972 zijn de lonen voor alle werknemerscategorieën bij het particulier bedrijf niet 10.9 pro cent en bij de overheid met 11.5 procent gestegen, aldus het CBS in zijn 'sociale maandstatistiek'. De ge middelde (loonstijging bij particulier bedrijf en overheid samen was 11.0 procent. Bij de beoordeling van deze cijfers dient men, aldus het CBS in aanmer king te nemen dat in het stijgingsper centage voor het overheidspersoneel een nabetaling van 0.33 procent is begrepen op grond van loon- en sala risverhogingen, die in het particuliere bedrijf reeds in 1971 waren toege kend. DEN HAAG De lanndelijke inzame lingsactie voor de leprabestrijding heeft tot nu toe het teleurstellende resultaat van 200.000 opgeleverd, terwijl vorig jaar een week nadat de actie begonnen was al een miljoen gulden op giro 343600 was binnenge komen. Dit heeft de 'stichting wereld- lepradag Nederland' meegedeeld. De stichting Wereldlepradag begon de actie op 27 januari met een televisie- uiïtzending. Zij schrijft de verminderde opbrengst toe aan de Vietnamacties, die een dag eerder (26 januari) be gonnen. De lepra-actie is volgens de stichting 'doorkruist en overscha duwd' door de Vietnam-inzamelin- gen. De stichting, die overigens sympathiseert met de hulpverlening voor Vietnam en de leprabestrijding ter plaatse zal ondersteunen, is teleur gesteld, dat men beide acties niet beter op elkaar heeft kunnen afstem men. Prins Claus was gisteren in Den Haag aanwezig bij de opening van de tentoonstelling 'Arm-rijk geen verhouding' in de Kloosterkerk. Een van de deelneemsters geeft uitleg bij het wereldhandelsspel aan prins Claus en mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé. Veenendaal (2) Gaarne zou ik de hervormde kerke- raad van Veenendaal het volgende in overweging geven. Er is door Ameri- ka's tomeloos geweld reeds teveel schade aangericht aan vertrouwen in het westen en óók aan vertrouwen in het christendom. Slechts door het he le Vietnamese volk, dat zo afschuwe lijk geleden heeft te helpen en hen in werkelijke vrijheid over hun eigen toekomst te laten beslissen, kunnen wij trachten het verloren gegane ver trouwen te herwinnen. Slechts zo kunnen wij ook de christenen in Vietnam helpen. Door vertrouwen te schenken wint men vertrouwen Leiden Frans Oudejans, perschef van het bisdom Breda, geeft in Overweg, het informatieblad van dit bisdom, zijn indrukken van het pastoraal overleg in Noordwijkerhout, verleden week: 'Ze waren er weer allemaal; bisschoppen, afgevaar digden, koks en schoonmaaksters. Dezelfde plaats, hetzelfde gebouw, maar niet dezelfde sfeer. Tus sen het Pastoraal Concilie van 1970 en het Pastoraal Overleg van 1973 zit meer verschil dan alleen de naamsverandering; het lijkt wel een andere kerk geworden. Een mattere, onzekere, aarzelende kerk die het oude élan is kwijtgeraakt. Lusteloos, machteloos, uitzichtloos, om niet te zeggen nutteloos? De eerste twee woorden wil ik gebruiken, de andere twee niet, want ook dit Overleg mag wel enig krediet hebben, omdat het immers een begin was. Goddijn was er niet meer. maar evenmin die aardige mevrouw uit Sint Jansteen of die pastoor uit het Utrechtse en die leraar uit Haarlem. Andere gezichten voorname lijk en dat kan goed zijn, maar nu gaven ze de indruk a. nog wat bedeesd te zijn en afwachtend, b. toch wat vaker afkomstig te zijn van de zogeheten zwijgende meerderheid dan de vorige keer. Dat betekent zonder twijfel een meer repre sentatieve weergave van het katholieke volk, maar het heeft wel zijn nadelen. Bovendien lijkt nu de progressieve groep ten achter gesteld, uit angst voor het verwijt dat zo'n Overleg een doldrieste boel zou zijn van wilde, linkse jongens. Daar kan men vrede mee hebben, mits wordt beseft, dat er zo minder visionaire beslissingen of aanbevelingen zijn te wachten.' De discussie over Billy Graham blijft de kerkelij ke pers bezighouden. De volledige tekst van Grahams verklaring die zoveel kritiek opriep, is inmiddels naar Nederland overgewaaid en wordt mej. G. de Boer nu merkwaardigerwijs in sommige bladen bespro ken als 'het antwoord van Graham op critici als Buskes'. Ds. J. T. Wiersma houdt in Woord en Dienst Graham het voorbeeld voor van kerkvader Ambrosius in een soortgelijke situatie: 'De kerkvader Ambrosius wa3 in een soortgelijke situatie moediger. Keizer. Theodosius, alleenheer ser van het romeinse imperium, was zijn vriend. Wegens een moordaanslag in Thessalonica in 390 dreigde de keizer represailles te nemen tegen de Uit de kerkbladen burgerbevolking. Ambrosius kwam tussenbeide en het leek er op dat de keizer van zijn plan had afgezien. Toch niet, vele Thessalonicenzen werden op zijn bevel omgebracht. De kerkvader heeft toen door een brief de keizer bekend gemaakt dat hij hem niet kon toelaten tot het heilig avond maal. Pas nadat de vorst de hem voorgeschreven boete had gedaan mocht hij weer aan de maaltijd van verzoening en vrede deelnemen. Die moed siert de kerkvader, en ondanks diens vuile, be bloede handen siert die ootmoed de keizer. Had Ambrosius zijn keizerlijke vriend met rust moeten laten? Heeft hij hem ten onrechte aangesproken? Was hij, toen hij zo handelde, in plaats van evangelist 'politiek activist'? Had hij zonder meer de keizer moeten toelaten tot het Avondmaal, alsof er niets gebeurd was? Bezondigde Ambrosius zich aan verpolitisering van het Evangelie of bezondigt Billy Graham zich aan ontkrachting van het Evangelie? Ik denk het laatste. Als Billy Graham zegt: 'De geschiedenis zal moeten uitma ken of zijn (Nixons) beslissingen juist of onjuist DE DAGLONER HIJGT Met een slaaf die hijgt naar schaduw' vergelijkt Job zijn lot als hij zijn vriend Elifaz antwoordt. Maar niet alleen zijn eigen situatie is op die wijze vol wanhoop, maar 'heeft niet de mens een slavendienst op aarde?' Het geldt ons allen. Wij zijn aan de tekeningen van die slavendienst wat ontwend geraakt. In 'De leifien to rens', een roman tot stand gekomen uit de briefwisseling van Herman Teirlink en Karei van de Woestijne, vertelt de laatste van een bezoek met zijn vrienden aan het hol waar de opstandeling Jan Vermeire een kleine maar aandachtige schare toespreekt. 'Mens te zijn, eenvoudig mens: ach, ik weet het wel, het heeft zo heel veel niet te betekenen, het is ternauwer nood waard dat men het beleven zou! Maarmen leeft nu eenmaal, niet waar.' De Amnestie, zoals de bijnaam van de spreker is, gaat dan verder met te schilderen hoe de natuur van de mens hem tot allerlei dingen brengt: 'Er zijn er die naar de kerken lopen, ja, en anderen lopen bij de wijven. Zij vreten en zij vrijen. Zij vreten God, en zij sterven van de honger misschien; zij vreten 't vlees van de beesten, en zij barsten open gelijk beesten.' En verder; 'Dat is de natuur.Maar wat niet natuur lijk is, dat de ene de andere op de kap zit; 't is dat hij meer wil hebben dan hem toekomt, en dat hij, de machtigste, wetten maakt om te belet ten dat men hem zijn onnatuurlijke macht af zou nemen.' In Jan Vermei- re's woorden zijn duidelijk de filoso fieën van de vorige eeuw te horen. Maar wat mij trof was dit, dat wij nu al zo lang weten dat er zo gedacht en gesproken wordt. Dat de dagloner hijgt naar schaduw. Misschien niet langer hier vlakbij maar dan toch wat verder weg, maar wat is verder? Hier op onze planeet. In landen en streken die ons uit commercie en toerisme bekend zijn. Zijn wij werkelijk on: machtig om gerechtigheid op te rich ten. Of gaat er een vraag aan voorafr' wilen wij het? Met de konsekwenties? NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Lunteren: C. v. d. Bergh te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Vlagtwedde: J. C. J. Bronsgeest te Den Helder. Beroepbaar: C. B. Bot, zendingspred. met verlóf, Hagestraat 10 te Haarlem. GEREF. KERKEN Beroepen te Buitenpost: H. N. de Mooy, hulppred. te Enschede (em. pred. van'Dieren). Aangenomen naar Sneek: J. Kuik te Zuidlaren. Overlden: K. W. Dercksen (70 jaar), em. van Maassluis. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Terneuzen: D. Grutter te Huizum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zwijndrecht: P. Blok te Dirksland; te Nijkerk: R. Boogaard te Leiden. waren', dan is dat een vroom maar vrijblijvend woord dat hem al te doorzichtig de kans geeft zijn handen in onschuld te wassen. 'Wat is waarheid?' zei Pilatus. 'Toen gaf hij Hem aan hen over om gekruisigd te worden.' 'Wat is waarheid?' zegt Billy Graham. 'Toen gaf hij zijn vriend Nixon de vrije hand de burgers van Noord Vietnam weerga loos en genadeloos te bombarderen.' Ds. R. Reiling vergelijkt in het baptistenweekblad Dc Christen de kritiek op Graham met de kritiek op de Russische baptist Karev: 'Buskes heeft afscheid genomen van Billy Gra ham. Vanwege zijn (Btiskes') geloof in Gods genade en liefde in Christus. Billy Graham onder houdt 'vriendschap met de wereld' en zoals bijbel vaste lezers weten, dat is vijandschap tegen God. Het is duidelijk: van de gemeenschap der door Buskes aanvaarde kinderen Gods is Graham afge houwen. Hij heeft hem niet meer nodig. Enige tijd geleden werden we geconfronteerd met een soortgelijke handelwijze, toen het bestuur van de E.O. openlijk afstand nam van br. Karev en de zijnen. Ook dat gebeurde om Christus' wil, want ook Karev had met de overheid onder één hoedje gespeeld, zich niet gedragen zoals van een echt christen mocht worden verwacht. Hij was zelfs een 'verrader'! Daarom werd hij, die reeds enige jaren geleden is heengegaan in de volle verzekerd heid des geloofs, posthuum door andere christe nen geëxcommuniceerd. Ik wil openlijk betuigen, dat ik over deze en soortgelijke vonnissen zeer bedroefd ben. Het lijkt wel of sommigen zo maar op de plaats van Christus kunnen gaan zitten en uitmaken, wie wel en wei niet in Gods weg isen aan zijn roeping beantwoordt. 'Wie zijt gij, dat gij de knecht van een ander oordeelt?', Rom. 14:4. Mij spreekt dit schriftgedeelte aan tot op het merg en met name de verzen 10-12 van Rom. 14.' Johnny Jordaan: Zc kunnen van me zeggen wat ze willen. Opgetekend door Hans Wierenga. Uitg. A. W. Bruna Zoon, Utrecht, Antwerpen. 186 blz. 11,50. Johnny Jordaan, eertijds beroemd tot ver buiten de Amsterdamse buurt waarmee hij zich tot in zijn pseudo niem toe vereenzelvigde, heeft voor volle zalen gestaan en verre reizen gemaakt. Nu hij van de dokter niet meer mag zingen, heeft hij zijn avon turen laten opschrijven door Hans Wierenga. Zo'n verhaal-uit-de-keuken, heeft hij gedacht, interesseert de mensen altijd wel, en het bood hem bovendien de gelegenheid wat brood op de plank te brengen, want aan de kapitalen die hij heeft verdiend, heeft hij nauwelijks een cent overgehouden. Over die oogmerken van Johnny Jor daan wordt de lezer niet in het onze kere gelaten. 'Ik schrijf dit boek dus voor geld', laat hij op de eerste bladzij van zijn autobiografie al we ten. Ten slotte wilde hij 'vooral een eerlijk boek' (laten) schrijven. Wat er in dat boek staat, zal ook allemaal wel waar zijn, maar zelfs eerlijkheid blijkt ook al niet alles te zijn. All lezer zou je nou wel eens willen weten hoe dat nou precies heeft geze ten met dat geld van Johnny en waarom hij kennelijk niet kan leven van de opbrengst van zijn platen, die toch nog steeds verkocht worden. Johnny praat wel over die geldelijke aangelegenheden, maar als lezer word je er niet veel wijzer van. Wel be kruipt je het vermoeden dat Johnny, naïef als hij is, zich heeft laten uit melken door de niet op hun achter hoofd gevallen zakenmannetjes die ar tiesten, wier hoofd naar andere din gen staat, omringen. Je zou wel eens willen weten welke rol bijvoorbeeld Denijs van Roon ('Ome Nijs'), de theateragent die Johnny heeft ont dekt, precies heeft gespeeld. Het boek bevat weliswaar ook de neerslag van een gesprek tussen de zanger en zijn eerste impresario, maar een antwoord op brandende vragen levert die dia loog nou niet direct op. Johnny, de goeierd, houdt het er maar op dat hij nu eenmaal 'geen zakenman' is. Daar mee moet de lezer het dan maai doen. Ook het hoofdstuk waarin me vrouw Jordaan, van wie Johnny scheiden leeft, haar verhaal doet, roept nogal wat vragen op. Mevrouw vertelt dat Johnny haar 'veel te wei nig' alimentatie betaalt, en dat ze hem dat 'zeer kwalijk' neemt. Ze lijkt te twijfelen aan Johnny's 'armoede', al karakteriseert ze haar man als Iemand die 'té goed en dóm-goed' is. Waar Johnny zelf aan het woord is, worden vele oude herinneringen opge» haald, hoe gezellig het was, hoe mooi, hoe ver en hoe vol. Het leest lekker weg, maar interessant is het allemaal nauwelijks te noemen. Zelfs in hel hoofdstuk 'Intiem met de koningin', waarin hij Gerard Kornelis van het Reve lijkt te overtroeven, vertelt Johnny Jordaan niet meer dan dat hij hare majesteit een hand ('Ha, niet zo'n week dameshandje. Nee. een ech te flinke hand') heeft gegeven. Df vele foto's-van-vroeger waarmee het boek is verlucht, maken de treurig heid compleet. L.K VENLO De 54-jarige J. Fleuren uit Wellerooi is gisternacht verongelukt toen hij te voet de door zijn woon plaats lopende rijksweg Venlo-Nijme- gen overstak. De man werd gegrepen door een vrachtauto en was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2