Nog deze maand verkiezingen in Ierse republiek Werkgevers: geen opslag in centen Sowjet-Unie wil ook Parijs bij besprekingen in Wenen 'uw I Storm rond dollar geluwd Rechtstreeks van importeur Dagravit B-complex krant Booreiland stort op pontonmiljoenen schade El Droog tchaika-pianos ij# 'ui VHI Alleen bij J.v.URK b.v. =00= MEMISA (nü) GIRO 51360 lil deze krant Vakcentrales achter industriebonden metaal Ambtenaren overheid gaat tegen wet in vitamines met stootkracht Conflictstof leidt wellicht tot stakingen I bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is gheblevsn mijn hert in teghenspoetl" DINSDAG 6 FEBRUARI 1973 53ste jaargang no. 5 Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer keus in passende omgeving Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Op de Schiedamse werf Gusto is gisteren voor miljoenen schade aangericht toen een booreiland uit de stroppen van drijvende bokken viel en een ponton doorboorde. Het verkeer op de Nieuwe Waterweg werd twintig minuten ge stremd. Er vielen geen slachtoffers. Men was bezig het booreiland met een gewicht van enkele duizenden tonnen het ponton te hijsen toen een van de stroppen los schoot. Het booreiland werd in opdracht van de Amerikaanse olie maatschappij Philips Petroleum op de Gustowcrf gebouwd. Nu ligt het vernield aan de waterkant, waar sleepboten het naar toe hebben gebracht. Vandaag wordt in samen werking met de arbeidsinspectie gezocht naar de oorzaak van het ongeval. jlUBLIN (Reuter, AP, UPI) Inde •epubliek Ierland zullen op !8 februari algemene verkiezingen worden gehouden voor liet 144 leden tellende parlement, zo heeft premier Jack Lynch bekendge maakt. ADVERTENTIE idin rand sled De verkiezingen (een jaar eerder uit geschreven dan was voorzien) volgen op de toetreding van Ierland tot de Europese Gemeenschap op 1 januari. Zij houden echter vooral verband met de politieke toestand in het land als gevolg van de strijd in Noord-Ierland (Ulster). Waarnemers menen dat Lynch zijn kleine meerderheid wil vergroten, voordat de politieke situa tie nog ernstiger wordt. In een begeleidende verklaring zegt Lynch, president Eamon de Valera te hebben verzocht het parlement te ont ijinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Deze zouden noodzakelijk zijn om een langdurige periode van politieke onzekerheid en onstabiliteit le vermijden. 'De maanden en jaren die voor ons liggen zullen van door slaggevende betekenis zijn', aldus de ipinister. De parlementaire positie van Lynch is ids de laatstgehouden algemene ver- zingen op 19 juni 1969 geleidelijk akt. Zijn (regerings)partij, de ianna Fail, behaalde toen een meer derheid. In 1970 ontsloeg Lynch echter twee ministers en verzocht hij een derde zijn ontslag in te dienen, omdat de drie betrokken zouden zijn geweest bij de smokkel van wapens naar de roomskatholieke minderheid in Noord- Ierland. Er volgde een proces dat eindigde met de vrijspraak voor oud minister van landbouw Niall Blaney en oud-minister van financiën Charles Haughey. Een vierde kabinetslid, Kevin Boland, ging heen uit protest tegen het optre den van Lynch en. stichtte een nieuwe partij. Er waren ook andere overlo pers, waardoor de premier het moest zien te klaren met een minderheids positie van 69 zetels in het parle ment. RITA Overwegend droog met overdag enkele verspreid voorkomende opklaringen. Matige - aan de kust af en toe krachtige zuidweste lijke wind. Middagtemperaturen van ongeveer 6 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij zacht met af en toe regen. Morgen zon op: 08.10 onder: 17.39 maan op: 09.10 onder: 23.09 Padvinders zoeken naar nieuwe ivegen 'Ik ben voor niets naar bed ge stuurd. Kan ik een paar dagen bij jullie logeren?' (ADVERTENTIE) CHERNY-piano'S WAARDE 3300.- desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. WAARDE 5700.- 0 NO Ms we die richting eens gingen "herkennen. Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. ANNO 1898 [Huur nü Uw orgel, mèt gratis les, bij van Urk. Alle wereldmerken. J Westersingel 42^14, ROTTERDAM, telefoon (010) 36 35 00 „Vrijdagavond geopend van 7 - 9 uur. Ook importeur van Estonia. Steinway, Irmbach. 8echner, Flich. Weber Steun onze jaarlijkse geldinzameling Voor: 1.- legt u 'n pleister op de wond 5.- bevrijdt u een framboesia- patientje van zijn zweren 25.- wordt bij een melaatse de ziekte tot staan gebracht 100.- helpt u polio-patiëntjes aan revalidatie-materiaal Eendrachtsweg 49. Rotterdam Telefoon 010-144888 Binnenland Sluiting afvalfabriek geëist Buitenland Fotosafari bij Viet Cong Sport Trnava, liet Volendam van Tsjechoslowakije Men schrijft ons Commentaar Kameragenda Familieberichten Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkgevers hebben gisteren in een gezamenlijke verkla ring één lijn getrokken met de werkgevers in de metaal om te verkomen dat in deze sector een cao wordt afgesloten waarin de loonsverhoging in centen wordt geëffectueerd in plaats van in procenten en ook dat het hoger personeel onder de cao zal komen te vallen (Hoogovens). De standpunten in het conflict over de cao in de metaal zijn met deze ontwikkeling aanzienlijk verhard. De vakcentrales hebben al eerder laten weten dat zij achter de eisen van hun industriebon den staan. Het ziet er niet naar uit dat de bonden geneigd zijn om toe te geven. Het afbreken van de cao-onder handelingen en mogelijke stakingen lijken daarom voor de hand te liggen. De drie industriebonden zulien van daag namens hun leden laten weten, dat de directie van Hoogovens tege moet -zal moeten komen aan de drie essentiële vakbondseisen. Zo niet dan zal er op korte termijn tot actie wor den overgegaan. Voorbereiding acties Aan het bestuur van de bedrijfsleden- groepen is inmiddels machtiging ver leend te beginnen met de voorberei ding van eventuele acties. De bonden blijven vasthouden aan hun oorspron kelijke eis, dat het gehele personeel in één cao dient te worden onderge bracht, dat de loonsverhoging per 1 jan. in een voor ieder gelijk bedrag van j 465 moet worden uitgekeerd en dat de prijscompensatie aan een maxi mum van 250 per procent prijsstij ging moet worden verbonden. Aan het spoedberaad van de industriebonden in Velsen-noord werd gisteren door circa 1500 leden deel genomen. Het vckbondsbeleid werd met grote meer derheid gesteund. Woensdag worden de moeizame on- Van een verslaggever UTRECHT De bondsraad van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel heeft gisteren in een telegram aan de Tweede Kamer zijn verontwaardiging uitgesproken over het 'negeren van het overleg' inzake de verhoging van de eigen pensioenbijdrage van de abmtenaren. De NCBO meent dat de overheid hiermee handelt in strijd met de ambtenarenwet en het rijks- ambtena renreglement. De NCBO doet niet mee aan de massale ambtenarendemonstratie die vandaag in Den Haag gehouden wordt omdat de bond Je weg van het over leg beter vindt en van mening is dat zo'n demonstratie altijd een politieke demonstratie is. De bondsraad uit in het telegram «an de Kamer zijn 'ern stige ongerustheid' over het feit dat overleg over budgettaire maatregelen met directe gevolgen voor de rechts positie van het overheidspersoneel onmogelijk is gebleken. Op de Twee de Kamer wordt een dringend beroep gedaan om waarborgen te scheppen waardoor een dergelijke handelwijze onmogelijk wordt. Het verbondsbestuur van het CNV heeft in een telegram aan de Tweede Kamer gezegd volledig achter het be leid van de NCBO te staan. Meer nieuws over de NCBO op pagina 11. Zie ook het artikel op pa gina 7. alsmede ons commentaar op die pagina. (ADVERTENTIE) Let opDagra moet er op staan dat is betrouwbaar omstandiohTripn k «Lr. ««SS 8 9en. opboksen. Maar ook onder minder belastend» omstandigheden is een goede voorziening met o.a. vitamines van hat B-Complex nodig. Aorh,«ontgon cm°e,h0id- lusteloosheid, prikkelbaarheid, gejaagdheid en slechte eetlust optreden.En dat gevoel van geen twintig meer te zijn. Kent ook u dat gevoel? Vraag dan om Dagravit B-Complex. derhandelingen in de grootmetaal voortgezet. Het accent in deze onder handelingen valt meer op de centen- procentenkwestie dati op de eis dat ook het hoger personeel onder de cao moet vallen. Ook hier lijken de ver schillen tussen werkgevers en werkne mers onoverbrugbaar. In hun gezamenlijke verklaring be strijden de werkgevers de interpreta tie van de werknemers dat het cen traal akkoord de werknemerseisen om loonsverhogingen in centen uit te ke ren in plaats van in procenten zou rechtvaardigen. 'Ik betwist overigens niet het recht van de werknemers een nivellering van de loonverschillen te eisen. Ik betwist echter dat het cen traal akkoord Jit voorschrijft', aldus drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het VNO. Uitvoering van werknemers- voorstellen betekent volgens de werk geversvoorzitter dat de koopkracht van heel wat mensen wordt aangetast, zonder dat zij daarin worden gekend. Dit laatste zou dan vooral gelden voor het hoger personeel dat nu niet onder een cao valt. In de verklaring wijzen de werkgevers erop dat een toepassing van de vol gens het centraal akkoord toelaatbare verhoging van 3.5 procent op zich al een koopkrachtvermindering betekent voor mensen met een bruto-inkomen vanaf ca 1600 gulden per maand, voor al als gevolg van de belastingprogres sie. Deze vermindering werkt, aldus de werkgevers, naar boven toe ver sterkt door. Voor de lagere inkomens trekkers betekent de toepassing van het centraal akkoord een reële verbete ring. De werkgevers vinden daarom dat zij de industriebonden al heel wat tegemoet zijn gekomen door tijdens VNO-voorzitter drs. Bakkenist: we zijn industriebonden al heel wat tegemoet gekomen. de onderhandelingen over de metaal cao de 3.5 procent voor een gedeelte in centen te willen uitkeren en voor een ander gedeelte in procenten. Voor vervolg zie pag. 11, kolom 7 AMSTERDAM De maatrege len, die de Westduitse regering tijdens het weekeinde heeft ge troffen om aan de wassende en inflatiebevorderende dollar- stroom naar de Bondsrepubliek een halt toe te roepen, hebben hun uitwerking niet gemist. Op de wisselmarkten in Tokio, Frankfort (foto) en Londen kreeg het Amerikaanse betaal middel weer wat vaste grond onder de voeten. Ook op de Amsterdamse valuta markt is de rust teruggekeerd. Er kwam een dollarprijs tot stand, die ruim boven het inter nationaal bepaalde interventie- punt ligt. Wel is men van me ning dat de betrekkelijke rust, die nu rond de dollar heerst, zeer kortstondig zal blijken. Ook vindt men dat de bestaande maatregelen om de dollarstroom uit het land te houden niet ver genoeg gaan. De Nederlandsche Bank en het ministerie van financiën denken daar echter anders over. 'Wij hebben hier al lang alle maat regelen genomen en er zijn dan ook geen nieuwe bepalingen te verwachten', aldus een woord voerder van de Nederlandsche Bank. Het ministerie van finan ciën liet zich in dezelfde geest uit. De Nederlandsche Bank noemde de dollartoevloed (de bank was gedwongen rond 65 miljoen dol lar te kopen) van de vorige week 'een peuleschilletje'. Voor meer nieuws en achtergrond informatie zie pagina 13. WENEN (UPI, Reuter, AP) De Sowjet-Unie verlangt dat ook Frankrijk zal meedoen aan de voorbereidende besprekingen over troepenvermindering in Europa, aldus diplomatieke kringen in de Oostenrijkse hoofdstad, die verwachten dat het nu nog moeilijker zal worden, deze besprekingen op gang te krijgen. Frankrijk heeft steeds geweigerd deel te nemen aan besprekingen over troe penvermindering in Europa. De voor naamste redenen zouden zijn: verzet tegen het terugtrekken van de Ameri kaanse troepen vanuit West-Duitsland. De Russische partijleider Brezjnew zou vorige maand vrgeefs hebben ge probeerd, de Franse president Pompi dou tijdens diens bezoek aan de Sow jet-Unie te bewegen, een delegatie naar de voorbereidende besprekingen af te vaardigen. Van Russische zijde houdt men ook vast aan het standpunt dat alle be trokken Europese landen aan de be sprekingen moeten kunnen deelne men. Rusland is van mening dat de voorbereidende besprekingen er zijn om allerlei problemen te behandelen. 'Het moet mogelijk zijn om alles in de plenaire zitting te bespreken, op basis van bilaterale en multilaterale contacten', alddus een Russische woordvoerder. Sins de openingszitting op 31 januari is nog geen plenaire vergadering gehouden. De NAVO-landen die wel in Wenen vertegenwoordigd zijn, blijven zich verzetten tegen het meedoen van Roe menië en Bulgarije op voet van ge lijkheid, in plaats van op waarnemers basis, zoals aanvankelijk was bedoeld. Besprekingen tussen Amerikaanse en Roemeense afgevaardigden hebben vermoedelijk nog tot een door de NAVO-landen gewenst resultaat geleid. m noteer als nieuwe ab onnee Naam: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: - Plaats: maand kwartaal Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen O pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief - onderzetter) papier en pen Een postzegel Is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1