:eoeo Confessionelen willen uitsluitend gezamenlijk met Burger overleggen Nederlands toneel ook naar het buitenland efeo Metaal Voorzitter NCBO waarschuwt regering Kaartje met plaatje Kmom A1 op derde jaar naar school jr. onderzoek gelast Onrust gevreesd Kamperen in Zwitserland erg in trek Nederlands-in-twee-weken Gruyters stelt vragen over metro Bezettingsactie ih Monnickendam levert resultaten op van Dessanges CiTÜ TOEGANGSBEWIJS PRIJS f 0.50 JTRECHT 'De regering dient goed te beseffen dat niet het salaris- «leid of de pensioenregeling voor ambtenaren de tijdbom is, die iet overheidsbeleid kan bedreigen, maar dat een conflictsituatie net de centrales van overheidspersoneel een bom kan blijken te zijn net een grote verwoestende kracht'. ze uitspraak deed de voorzitter van Nederlandse Christelijke Bond van (verheidspersoneel, de heer W. Wie- nga gisteren op de bondsraadsverga- ering van zijn bond in Utrecht. Vol- ens de NCBO-voorzitter zou een ieuw Centraal Akkoord voor 1974 «leeps een onhaalbare zaak kunnen indien de overheid voor eigen lm de cijfers te beginnen bij en in e richting van de pijltjes, woorden «vullen die betekenen: 1. klaar. 2. op nige plaats, 3. gevat, 4. hetzelfde, 5. ijs eerwaardig grijsaard, 6. grap raeerv.), 7. de een of ander persoon, stormram, 9. een der Ver. Staten. van gisteren: Hor. 1. map, melodie ,10. oker, 12. sein, eer, 15. rem, 17. Kea, 18. Aaron, emelt, 21. telle, 22. ketel, 24. ark, lot. 27. ank, 29. skol, 31. Edda, 32. 33. lak, 34. sap. Amer, 3. per, 4. loper, 5. dis reek, 7. moe, 9. ana, 11. kenmerk, Ierland, 15 ratel, 16. motet 18. 19. nel, 23. toets, 24. ast, 25 27. Adda, 28. kam, 30. lek 31. personeel een ander beleid zou willen voeren. Met nadruk zei de heer Wieringa dat tijdens een kabinetsformatie, waarbij een toekomstig regeringsprogram moet worden opgesteld, geen beslis singen mogen worden genomen over belangrijke rechtspositionele aanspra ken van het overheidspersoneel, zoals het salarisbeleid, het pensioenbeleid of andere onderdelen van de rechtspo sitie. Gezien het voornemen van de regering de pensioenpremies voor de ambtenaren te verhogen, herhaalde de NCBO-voorzitter dat eventuele beslis singen slechts genomen kunnen wor den nadat hierover door de minister met de ambtenarenorganisaties over leg is gepleegd. Hij waarschuwde een toekomstig kabinet geen pogingen te ondernemen wijzigingen aan te bren gen in het salarisbeleid voor het over heidspersoneel (het zogenaamde trendbeleid, waarbij het overheidsper soneel de gemiddelde verhoging van de CAO-lonen volgt). In het trendbeleid zit volgens de heer Wieringa al een zekere matiging. Het aanvankelijke voorschot op de te ver wachten loonontwikkeling wordt aan de lage kant gehouden, omdat het nu eenmaal gemakkelijker is later bij te betalen, dan terug te vorderen. Bo vendien is in het verleden een en andermaal met opzet een laag voor schot gegeven om een matigende in vloed op de CAO-lonen uit te oefenen. De redenering dat de overheid de ambtenarensalarissen extra zou moe ten matigen om dreigende begrotings tekorten kleiner te maken, noemde hij begrotingstechnisch onjuist. De salarissen worden voor een evenredige deel uit de groei van de belastingen betaald en blijven buiten de bereke ning van het begrotingstekort. Tenslotte bepleitte de heer Wieringa het instellen van een recht van ver weer of een recht van beroep voor de organisaties van overheids- en onder wijzend personeel. 'Er moet ter bevre diging van het rechtsgevoel' in een bepaalde conflictsituatie een onafhan kelijke instantie worden geschapen, waarbij mijn gedachten uitgaan naar een bepaalde vorm van arbitrage', al dus de NCBO-voorzitter. DUW/KWARTET DINSDAG 6 FEBRUARI 1973 BINNENLAND/KUNST Kil rfrr DEN HAAG Staatssecretaris Schelfhout van onderwijs heeft de stichting voor onderzoek van het on derwijs (SVO) gevraagd te onderzoe ken wat de gevolgen zijn van het toelaten van kinderen van drie jaar op de kleuterschool. De SVO, die zelf geen onderzoek doet maar met subsidies van het ministerie onderzoeken uitzet bij instituten, zou moeten proberen dit onderzoek bin nen een half jaar te voltooien. Op grond van de resultaten van dit on derzoek kan de staatssecretaris dan beslissen of er experimenten met driejarige kinderen op de kleuter school gedaan zullen worden en wie die experimenten zullen uitvoeren. Achtergrond van het verzoek van mr. Schelfhout is de motie die de Tweede Kamer vorig jaar aannam (van het VVD-kamerlid mevr. N. Smit-Kroes) om de toelatingsleeftijd van kleuters tot de kleuterschool te verlagen van vier naar drie jaar. Tegen deze motie kwamen kleuterleid sters in het geweer, die het pedago gisch" niet verantwoord vonden om driejarige onder te brengen in dezelf de school als oudere kleuters. In de eerste kwame r ondersteunde een motie van D'66-kamerlid mevr. P. Wassen-van Schaveren deze protesten. Staatssecretaris Schelfhout besloot toen eerst onderzoek te doen alvorens met experimenten te beginnen. Voor de SVO is de genoemde termijn van vier tot zes maanden bezwaarlijk. De Stichting probeert nu instituten te vinden die een dergelijk onderzoek zouden kunnen uitvoeren. Maar zelfs al wordt zo'n instituut op korte ter mijn gevonden, dan nóg betwijfelt SVO het of er vóór het najaar resulta ten van te verwachten zijn. Een ge volg daarvan is weer, dat staatssecre taris Schelfhout niet al het volgende cursusjaar met het toewijzen van ex- perimentscholen zal kunnen beginnen. Vervolg van pag. 1 De werkgevers noemen het ronduit onaanvaardbaar dat de industriebon den de prijscompensatie boven een bepaalde inkomensgrens aan een maximum willen binden van 250 gul den per procent. Dit betekent dat het inkomen boven de 25.000 gulden per jaar niet meer gecompenseerd zal wor den. 'Discriminatie op dit punt vinden we onaanvaardbaar', aldus staat in de verklaring. Zij achten het voorts vol ledig in strijd met de beginselen van inspraak 'dat het hoger personeel ge bonden zou moeten zijn aan afspraken waarbij zij geen rol hebben gespeeld'. De werkgevers staan voorts op het standpunt dat 'elementen als vakbe kwaamheid, presentatie en verant woordelijkheid een rol van betekenis moeten vervullen bij de beloning'. Zij wijzen er tenslotte op dat in het centraal akkoord nergens wordt ge sproken over andere dan procentuele verhogingen. Wat de prijscompensatie betreft zegt het centraal akkoord uit drukkelijk dat de bestaande indexe ringsmethoden kunnen worden ge handhaafd. 'Als de vakbeweging het anders had gewild, dan had zij dat moeten zeggen. Dan was er geen cen traal akkoord tot stand gekomen', al dus de werkgevers Op de spoedvergaderingen die de In dustriebonden gisteren voor het Hoog oven-personeel uitschreven, verklaarde vakbondsbestuurder J. de Jong na mens de drie Industriebonden dat 'we aan de vooravond van een nieuwe loonpolitiek staan.' 'In het metaalover- leg en in het overleg bij Hoogovens zal er richting moeten worden gege ven aan de loonpolitiek voor 1973', aldus de heer De Jong. 'Bakkenist mag dan wel zeggen,' zo vervolgde hij, 'dat de CAO-onderhandelingen niet voor de herverdeling van de inkomens ge bruikt mogen worden, maar wij staan dan ook op het standpunt, dat de regering uiteindelijk de instrumenten voor een rechtvaardiger verdeling zal moeten aandragen.' Namens de Indus triebond CNV verklaarde vakbondsbe stuurder A. J. Molendijk, dat de vak bonden in ieder geval niet zullen ac cepteren dat in het matigingsjaar 1973 de laagstbetaalden opnieuw het slach toffer van de matiging zullen worden. De bonden houden vast aan hun eis dat de matiging door het hoger perso neel ten goede zal moeten komen aan de laagstbetaalden. Met name met be hulp van de maximum prijscompensa tie van 250 gulden per procent prijs stijging willen de bonden bewerkstel ligen dat er vanaf de groep, die 25.000 gulden per jaar verdient, ten behoeve van de laagstbetaalden extra gematigd wordt. Vanuit de ledenvergadering werd gis teravond opgemerkt, dat dit keer niet de afdeling railvervoer gevraagd mocht worden de kastanjes uit het vuur te halen. 'Indien wij dit gevecht beginnen, zullen de voorbereidende commissies moeten uitmaken, waar de slagen moeten vallen', aldus bestuur der J. de Jong (Industriebond NVV). Ook vakbondsbestuurder H. de Bode (Industriebond NKV) betoogde dat het personeel zich moet voorbereiden om 'tot het uiterste' (de werkstaking) te gaan, indien de Hoogoven-directie dé vakbondseisen blijft afwijzen. 'We zullen daarbij ons verstand moeten gebruiken, zei De Bode, want het gaat er niet om een stuk werkgelegenheid te verliezen, maar om na gebruikma king van het stakingsmiddel en na inwilliging van onze eisen, weer aan de slag te kunnen gaan UTRECHT De vakbonden vrezen dat er in de zuivelindustrie (28.000 werknemers) grote onrust zal ont staan nu werkgevers en werknemers maandag geen overeenstemming heb ben bereikt over een tijdelijke toeslag op de lonen gedurende de eerste drie maanden van dit jaar. De vakbonden hadden deze verhoging gevraagd om een achteruitgang in het nettoloon per 1 januari jl van 2,75 tot 6,per week op te vangen. Die achteruitgang was voornamelijk ver oorzaakt door de sterke stijging van de sociale verzekeringspremies. De nieuwe zuivelcao gaat pas op 1 april in en de bonden hadden een tijdelijke toeslag gevraagd van twee procent, een voorstel dat de werkgevers echter maandag afwezen. jVan onze parlementsredactie DEN HAAG Op uitdrukkelijk verzoek van de fractievoorzitters van de drie confessionele partijen ial formateur Burger vandaag niet met hen afzonderlijk spreken. Andriessen (KVP), Biesheuvel (ARP) en Tilanus (CHU) zijn alleen maar bereid om gezamenlijk over de mogelijkheden van de rorming van een kabinet in overleg te treden. Hoewel deze procedure niet strookt met de bedoeling van de formateur, is nr. Burger daarmee akkoord gegaan. Hij zei zich 'daartegen niet te willen rerzetten' een formulering die vol gens waarnemers de bedoeling heeft e laten blijken, dat de heer Burger rerstoord is over het feit, dat zijn procedure van de formatie hiermee doorkruist is. Geen breuk De formateur had immers aanvanke lijk het plan een kabinet te vormen van progressieven en anti-revolutio nairen. Nu mr. Biesheuvel te kennen heeft gegeven, dat hij alleen met Andriessen en Tilanus gezamenlijk overleg wil ingaan, laat hij zien dat hij daar een breuk in de christen democratische samenwerking niet voor wil riskeren. Het is te verwachten dat de drie confessionele fractievoorzitters van daag eerst een duidelijk antwoord eisen op de vraag waar precies het programma van de progressieve drie op zal uitdraaien, nu Den Uyl heeft aangekondigd het te willen aanpassen aan de nieuwe financieel-economische situatie. Hom of kuit Formateur Burger daarentegen zou er geen genoegen mee nemen, als de drie confessionele fractieleiders geen standpunt zouden innemen tegenover een minderheidskabinets-Den Uyl al of niet aangevuld met figuren uit confessionele kring of mensen die niet partijgebonden zijn. De heer Bur ger zou ingewijden hebben laten we ten, dat hij vandaag wel eens hom of kuit wil hebben. Van onze sociaal-economische redactie Van een onzer verslaagevers AMSTERDAM Voor het eerst heeft Zwitserland gegevens bekend gemaakt over kampeerders in dit Alpenland. Volgens de Zwitserse statistiek over 1971 en 1972 wijkt niet beduidend af vertegenwoordigt het aantal kampeerders ruim vijf miljoen van het totale aantal van meer dan 64 miljoen overnachtingen door toeris ten. Ten aanzien van het aantal totale overnachtingen neemt Nederland met bijna drie miljoen een prominente plaats in. Het aantal personen, dat jaarlijks gebruik maakt van chalets en vakantiewoningen in Zwitserland vormt met bijna achttien miljoen overnachtingen het leeuwendeel van het internationale toerisme. Het tota le aantal overnachtingen van Neder landse toeristen in Zwitserland be weegt zich rondom de drie miljoen. Zwitserland heeft zich lange tijd ge distantieerd van het sociaal toerisme (kamperen). Nu blijkt dat deze sector een groeiend potentieel van het inter nationaal toerisme is gaan vertegen woordigen. Helmuth Klee, directeur van het Nati onaal Zwitsers Verkeersbureau in de hoofdstad, maakte deze cijfers giste ren bekend. Het blijkt onder meer, dat Nederlanders intensief gebruik maken van de inmiddels tot een aan tal van 480 gegroeide kampeerterrei nen in Zwitserland. De meest door Nederland bezochte gebieden in Zwit serland zijn Graubtlnden, het Berner Oberland, Tessin en de omgeving van het meer van Gèneve. De meeste kampeerterreinen liggen in de meren gebieden. De Zwitserse vakantiepas vergelijkbaar met het Nederlands Kris-Kras-abonnement is vorig jaar aan meer dan tweeduizend Nederlan ders verkocht. Dat betekent, dat iede re vijfde in Europa verkochte 'Vakan tiepas' in Nederlandse handen terecht is gekomen. DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Gruyters (D'66) heeft de minister van verkeer en waterstaat gevraagd het parlement zo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen van de uitkomsten van het onderzoek naar mogelijke fi nanciële onregelmatigheden bij de bouw van de metro in Amsterdam. Gruyters wijst op de persberichten over fraude bij de bouw van de oostlijn van de Amsterdamse metro. Voorts wil het Kamerlid weten of het mogelijk is naast de gemeentelijke accountantsdienst van Amsterdam ook de centrale accountantsdienst bij het onderzoek in te schakelen met het oog op de grote financiële betrokken heid van de rijksoverheid. Van een onzer verslaggevers MONNICKENDAM -r De bezettings actie die de leerlingen van de Christe lijke MAVO in Monnickendam gedu rende een week hebben uitgevoerd, heeft het een en ander opgeleverd. In de eerste plaats zullen twee noodloka- len geplaatst worden om de bovenver dieping van het voormalige Weeshuis te vervangen. Deze ruimte is namelijk na een inspectie als schoollokaliteit afgekeurd. Het Ministerie van Onder wijs zorgt nu voor noodaccommodatie. In de tweede plaats hebben ambtena ren van het ministerie, die vorige week een gesprek hebben gehad met B en W. van Monnickendam beloofd dat de bouw van een nieuwe, defini tieve school zo goed als zeker in 1974 een aanvang zal nemen. Oorspronke lijk was dit pas in 1976 gepland. Centrum voor Proloog Toneelgroep Centrum zond een brief aan minister P. J. Engels van C.R.M. over Proloog, waarin onder meer staat: 'Het is ons bekend dat Proloog is voortgekomen uit een plaatselijk initiatief en als zodanig de instelling nogal eens genoemd wordt in de plei dooien van de voorstanders van de centralisatie van het kunstbeleid. Wij vragen uw aandacht voor de ongeluk ken die blijkbaar kunnen gebeuren als een lagere overheid weigert of niet in staat is het nationaal of inter nationaal belang van een bepaalde kunstinstelling te erkennen. Proloog is slechts in schijn een stede lijke aangelegenheid.' In de brief staat ook dat de meeste legere overhe den nog niet zo ver zijn als de discussienota Kunstbeleid, waarin de minister opmerkte dat de samenleving van de kunst moet accepteren dat zij maatschappelijke verschijnselen kri tisch becommentarieert. Centrum dringt er op aan dat het rijk het voortbestaan van Proloog mogelijk zal maken, en beveelt de vorming van een soort 'rampenfonds' aan voor (an dere) mogelijke slachtoffers van de decentralisatietendens. Sara Heyblom (80) gaat donderdaga vond, van half negen, zestig jaar na har debuut Is Armnde in Geleerde Vrouwen, in de Haarlemse Stads schouwburg vertellen over haar to- neelcarrièe en haa weken met Roy- aards, Verkade, van Dalsum en iedee belangstellende is welkom. Gisteren sloot een aantal Aziaten, dat uit Oeganda moesten uitwijken en thans in in een kamp in Nieuw Millingen verblijft, een stoomcursus Nederlands in twee weken af. Ze kregen van de heer F. Koote, oud- voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbond woordenboeken Engels-Nederlands en Nederlands-En gels. UTRECHT Het Nederlandse Spoorwegmuseum heeft iets aardigs bedacht om het bezoek te stimuleren. Sinds kort is er een nieuw toegangsbewijs in gebruik waarop aan de voorzijde een afbeelding staat van een belangrijk stuk uit de collectie van het museum: de locomotief 'De Arend'. Op de achterzijde is een korte tekst met informatie over het museum afgedrukt. Het biljet is al ver zamelobject geworden. In de toekomst zullen, wegens het grote succes, ver moedelijk nog andere unieke stoomlocomotieven op de biljetten worden afge drukt. Misschien zou het ook een goede gedachte zijn posters met stoomloco motieven uit te geven, met wat uitvoeriger gegevens over het Spoorwegmuseum, dat ook over een aantrekkelijke collectie beeldende kunst beschikt, die uiteraard op het spoorwegwezen betrekking heeft. De nieuwste aanwinst voor deze col lectie is een schilderij van de 19e-eeuwsc schilder Nicolaas Johannes Roosen boom, voorstellende een trein bij maanlicht kapsels van de Fransman Jacques Dessanges zijn merendeels kort poney. Het kapsel op de foto laat een poney zien waarvan de ten van het haar zijn opgelicht. Sara Heyblom vertelt Nederlandse toneelstukken werden maar hoogst zelden in een andere taal gespeeld. Heijermans was lang de enige die hét buitenland haalde. Voor een deel lag het aan de stukken. Wij zaten vaak slecht in de opzienbarende toneelschrijvers. Maar het lag ook aan het onbekend blijven. Waar in vreemde landen zijn toneelleiders die Nederlands lezen, of het Nederlandse toneel goed in de gaten hielden? Wil een Nederlands stuk elders een kans krijgen dan moet het daar, alvast ver taald, onder de ogen van de toneelmensen komen. Een collectief van onze toneel-, televi sie-, radio- en filmauteurs, United Dutch Dramatist, met dramaturg, re gisseur, theatercriticus Hemmo B. Drexhage als artistiek en zakelijk lei der, heeft dat ingezien en eerst, van 1 mei 1972 af, naar vertalers gezocht. Zes voor Engels, twee voor Frans, twee voor Duits, een voor Noors, een voor Spaans, hadden zich op 1 januari 1973 al aangesloten bij de dochteror ganisatie United Dutch Drama Trans lators. Zij krijgen behalve een hono rarium ook een percentage van de opbrengst in het buitenland. De twee de taak van de United Dutch Drama tist is: een stuk in het buitenland gespeeld en, of, gepubliceerd te krij gen. In nog geen jaar is het al aardig gelukt. Van Lodewijk de Boer gaat Darts in Ljubljana bij het Glej-thea- ter, Lijkensynode zal gespeeld worden door La Cantina in Triëst, Zeven Manieren on een Rivier over te Ste ken gaat op 1 maart in première in het Thé&tre Méchanique te Parijs, voor The Family hebben het Bochu- mer Schauspielhaus, Frankfurter Stadtische Bühne en Berlijns Forum Theater belangstelling. Dimiitri Frenkel Franks In de Holte van je Arm is al bekend in acht landen. Voor zijn televisiesketches voor Hadiimassa, en ook voor de sket ches uit dit programma is belangstel ling in Duitsland en Engeland. Gerben Hellinga's Kees de Jongen is vertaald in het Engels, het Noors en in het Spaans voor Mexico. Voor de Duitse vertaling is een subsidie aan gevraagd aan de Culturele Raad van Noord Holland. Zijn Ajax-Feijenoord zal van 't Jaar in Oost-Duitsland wor den opgevoerd. Erich Schneiders The- odoor, a total Loss is gespeeld in het Habimah-theater in Tel Aviv. Het stuk wordt uitgegeven in het Zweeds en het Duits. Zijn Rinkelrooien is als Ringelpiez al gespeeld in Aachen, en komt vermoedelijk in het Weense Theater in der Josefstadt. De Stadti sche Bühnen Frankfurt, en de Konin klijke Vlaamse Schouwburg hebben belangstellLing voor Theodoor. Erik Vos, Mies Bouhuys en Albert Maurits, waarvan kinder- en jeugdto neel al eerder in verschillende landen werd gespeeld, stellen een aantal stukken beschikbaar voor een geza menlijk Kinderprojekt. Chiem van Houweninges televisiespel Bobo Bobo, en Yvonne Keuls' bewerking van De Boeken der Kleine Zielen zijn uitgezonden in België. Tot zover de gegevens die wij van Hemmo B. Drexhage kregen. In zeven maanden ging er al meer de grenzen over, dan in jaren en jaren daarvoor. Het is een hoopvol begin. Nieuwe serie met eigentijdse muziek AMSTERDAM In een serie van drie concerten, te geven op 9 februa ri, 9 maart en 6 april gaat Ton Hartsuiker, die de serie samenstelde, mondelinge toelichtingen geven. Te- wijl ook bij sommige werken de ge projecteerde partituur kan worden meegelezen. Hartsuiker heeft er in zijn programmering naar gestreefd een zo veelzijdig mogelijk beeld van de muziek van deze eeuw te geven. Er worden werken uitgevoerd van o.a. Strawinsky en Xenakis en van Eisler en Stockhausen, en natuurlijk ontbre ken Berio, Messiaen en Webern niet. Een uitgebreide schare van Neder landse musici - teveel om op te noe men - werkt aan deze concerten mee. STICHTING NEDERLANDS UTRECHT Sl'OORWEG MUSEUM

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11