Wereld weer aan de rand van een geldcrisis Prijzen meer omhoog dan vorig jaar UW Sil Zuivering in Egypte Kabinet blijft bij wet tegen piratenzenders Strijd in Z.-Vietnam neemt steeds meer af krant Mist Besteedbaar loon wordt niet hoger In deze krant Vredestein krijgt van vakbonden nog 'laatste kans' Vluchtelingen in Vietnam INDONESIA Nieuwe Leicis e Courant ZATERDAG 3 FEBRUARI 1973 53ste jaargang no. 3 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoeti" Meer ^keus in ^passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Westduitse regering in spoedzitting bijeen Van onze financieel-economische redactie AMSTERDAM/BONN/LONDEN/TOKIO (Reuter, UPI, ANP) De voornaamste valutamarkten van de wereld balanceren aan de rand van een nieuwe crisis. Banken en ondernemingen hebben hun dollarverkopen uitgebreid, waardoor de monetaire autoritei ten worden gedwongen tot het kopen van dollars om te voorkomen dat de koers van de Amerikaanse munt daalt tot onder het mini- Drs. C. A. van den Beid (directeur Centraal Plan Bureau): prijzen stijgen meer. mummveuu. De speculatie was vooral gericht op de Duitse mark. De handelaars in buitenlands geld hielden nerveus de Westduitse centrale bank in de gaten, die ruim 600 miljoen dollar moest kopen om te voorkomen, dat de dollar door zijn onderste interventiepunt van DM 3,15 zou zakken. De Bundes bank moest donderdag voor het eerst sinds de zomer \an 1972 weer steun aankopen doen (200 miljoen dollar). In de afgelopen 48 uur was de bank zelfs gedwongen om voor ongeveer 1 miljard dollar uit de markt te nemen. De Westduitse legering achtte de si tuatie rond het Amerikaanse betaal middel zo alarmerend, dat besloten werd vannacht een spoedzitting te beleggen om zich te beraden over eventueel te nemen maatregelen. Vol gens zegslieden staat Bonn sinds don derdag in contact met de regeringen van de andere EEG-landen. Gepro beerd wordt een gezamenlijk plan van actie tegen de nieuwe monetaire crisis op te stellen. De kans dat valuta's gaan 'zweven' wordt in Bonn gering geacht. Bij het ter perse gaan van deze editie was nog niets bekend over de uitkom sten van deze zitting. Aanzet tot de jongste golf van speculatie zijn de maatregelen, die Zwitserland en Italië verleden week hebben genomen om de deviezenmarkt af te romen door monetaire reserves te isoleren van de stroom kortlopend kapitaal. De specu latie werd nog eens extra gestimu leerd door het bekend worden van de recordtekorten op de Amerikaanse handelsbalans over 1972 en de ver wachting in bankkringen, dat het te kort in 1973 groot zal blijven. NEDERLAND Behalve de Westduitse centrale bank Ij moesten ook de Nederlandse en Belgi- sche monetaire autoriteiten tussen beide komen ten gunste van de dol lar. De Nederlandsehe Bank heeft de ze week voor 275,5 miljoen aan dollars moeten kopen, zo weten wissel makelaars te melden. Gisteren opende dollar op het laagste punt. Dat is 3,1720, wat betekent dat de bank verplicht is steunaankopen te verrich ten. Tegen het slot van de markt was een lichte opleving sprake en ADVERTENTIE VERHUIST U HOLWERDA ZONEN DOKKUM: 05190 - 2292 - 2850 LELYSTAD: 03200 - 21600 - 21100 Overwegend droog weer met in het algemeen veel bewolking. Op veel plaatsen mist, vooral in de ochtend. Weinig wind. Maxima omstreeks 4 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend droog met op veel plaatsen mist. Meest normale temperaturen. Zon op: 08.16 08.14 onder: 17.33 17.35 Maan op: 08.23 08.39 onder: 19.15 20.32 Zogezegd Bij de kabinetsformatie hebben we geen behoefte aan onzin en I mystiek gedraai, geen ritueel ge- dans. Mevrouw Van Someren-Dow- ner, voorzitster van de VVD. rita Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het leven wordt dit jaar (nog) duurder dan tot dusverre werd aangenomen. De prij zen zullen zelfs nog harder stijgen dan verleden jaar. Uit een gisteren aan de Tweede Kamer toe gezonden nadere informatie over de vooruitzichten voor 1973 blijkt namelijk dat het Centraal Plan Bureau voor dit jaar een prijsstijging van 8 a 8' z procent verwacht. Vorig jaar bedroeg de prijsstijging 7.8 procent. Dit is opnieuw een tegenvaller. De maximale prijsstijging voor 1973, die in het Centraal Akkoord tussen rege ring èn bedrijfsleven was overeenge komen, bedroeg 53i procent. Maar me dio november vorig jaar bleek dat het Centraal Plan Bureau zich op de prijs ontwikkeling had verkeken en dat de prijsstijging op 7% procent zou uit komen. Uit de brief van het Centraal Plan Bureau aan de Tweede Kamer blijkt voorts dat de loonkostenstijging op ruim 13 >4 procent wordt geraamd. In het Centraal Akkoord werd voorzien in een loonkostenstijging van ruim 12 procent, maar als gevolg van de stij ging van de sociale verzekeringspre- mies moest het Centraal Plan Bureau ook deze prognose herzien en kwam aan een loonkostenstijging van 13 a 14 procent. Het werkelijk besteedbaar loon zal, zo wordt verder opgemerkt, niet omhoog gaan door de stijging van de belastin gen en de sociale premies. Ook blijkt dat de geringere groei van de verkoop tot uitdrukking komt in een nu minder grote stijging van de produktie. Op zich genomen wordt hierdoor de uitbreiding van de werk gelegenheid afgeremd. Maar hier te genover staat dat de arbeidstijdver korting en de vakantieverlenging gro ter zijn dan eerder werd voorzien. Onder deze omstandigheden, zo ver volgt het Centraal Plan Bureau, ont staat een minder grote verbetering van de arbeidsproduktiviteit en blijft een bescheiden daling van de werk loosheid mogelijk. Het Centraal Plan Bureau gaat er hierbij van uit dat de selectieve inves teringsheffing niet vóór 1 april wordt ingevoerd en dat er geen restrictiever monetair beleid komt. De hevige druk op de dollar in Euro pa en Japan heeft de beleggers in goud weer in actie gebracht. In Parijs reikte bet edele metaal naar een wc- reldrecordprijs, maar ook in Londen en Amsterdam moest aanmerkelijk meer worden betaald. kwam de dollarprijs op rond 3,1740 uit. De officiële slotnotering was 3.1745-3.1755. West-Duitsland en Nederland zijn de voornaamste landen in Europa, die het meest kwetsbaar zijn voor specu latieve druk op de zwakke dollar. In Engeland en Zwitserland werkt men met een 'zwevende' koers, waarbij vraag en aanbod de koers bepalen, die buiten de internationaal overeengeko men grenzen mag \iggen. In Frank rijk, België en Italië kent meri de z.g. gesplitste wisselmarkt: daar wordt de 'financiële' koers in tegenstelling tot die voor handelstransacties be paald door vraag en aanbod. De gespannen toestand op de devie zenmarkten heeft ook beleggers in goud weer in actie gebracht. Op de Londense goudmarkt werd vrijdag de goudprijs vastgesteld op S 67.25 bie den 67.75 per troy ounce (31.1 gram). Dit is de hoogste goud prijs sinds vijf maanden. Op 2 augus tus werd een absoluut record bereikt van S 70 per ounce. Ook in Frankfort steeg de goudprijs, van DM 6,755 tot DM 6,800 per staaf van een kilogram. TOKIO Vrees voor een nieuwe revaluatie van de yen heeft gisteren geleid tot aan zienlijke dollarverkopen op de Japan se deviezenmarkt en tot een recordda ling van de koersen op de effecten beurs in Tokio. Het koersgemiddelde daalde vrijdag met een record van 245.65 punten lot 4.820.95. Dit keors- peil is bi ma 10 procent lager dan vier dagen daarvoor. 'De ballon van de hausse op de effectenbeurs (het koersgemiddelde 's verleden jaar bij na verdubbeld) is doorgeprikt', zo zeiden beursanalysten. Op de wisselmarkt werden grote be dragen Amerikaanse dollars aangebo den. Deze donderdag begonnen verko pen namen vrijdag in omvang toe in verband met geruchten volgens welke de koers van de Duitse mark zou gaan zweven, waarna de yen zeker zou moeten volgen. In kringen van ban kiers heeft .nen de indruk dat de Japanse r gering eerder zal overgaan tot het vrijgeven van de koers ('zwe ven') dan tot een onmiddellijke reva luatie. Binnenland Lekkere Utrechtse grond water raakt op 5 Kashall-woning: huis met geheimen 13 Padvinders zoeken nieuwe wegen 13 Euratom op sterven na dood 15 'Zachte dood' zaait verwar ring 15 Buitenland Walergate-myslerie steeds groter 9 Toekomst Thieu donker 19 Revolte Britse conservatie ven mislukt 19 Kerk Een computer voor de droom van mrs. Kornelis 2 Het geheim van de mens 2 Kunst Van onze soc -econom. redactie UTRECHT De vakbonden hebben verklaard dat zij de Vredestein-direc- tie nog 'een laatste kans' willen geven in het geschil over de salarisregeling voor de beambten en leidinggevende personeelsleden van dit concern (6000 werknemers). Volgens de vakbonden betekenende voorstellen van de di rectie een relatieve achteruitgang voor deze personeelsleden. De bij de bonden aangesloten beamb ten en leidinggevende personeelsleden hebben zich inmiddels op vergaderin gen 'in overgrote meerderheid' uitge sproken voor het voeren van acties met inbegrip van staking indien de onderhandelingen niet tot resul taat leiden. De Industriebonden van NVV, NKV en CNV en de bij het NKV aangesloten Unie van beambten, hoger en leidinggevend personeel zeg gen dat de cijfermatige argumentatie, die de Vredestein-directie hanteert ter motivering van de voorstellen, zeer gebrekkig is. 'Als men niet de kwalifi catie ongenuanceerde kreten wil ge bruiken.' Volgens de industriebonden komen de voorstellen van Vredestein neer op een salarisverlaging van vier h vijf ton. CAIRO, NEW YORK (AP. AFP) In Egypte is een zuivering aan de gang die beoogt dc tegenstanders van het beleid van president Anwar Sadat uit politieke en andere organisaties neg te werken, zo melden kranten in Cairo. Met ingang van heden zal het organi satiecomité van de ASU (Arabische socialistische unie) die de enige partij is in Egypte, een aantal vergaderin gen houden om 'krachtige maatrege len te nemen tegen politieke afwijkc- lingen'. Sadat had stappen aangekon digd in zijn verslag aan het parle ment, waarin hij zei dat het principië le beleid van partij en staat gevrij waard moeten worden van chaos en afwijking. Volgens de New York Times zal Libië de Amerikaanse 'Zwarte moslims' niet opnieuw een lening van drie miljoen dollar verstrekken. De Arabische lan den zouden bij Libië bezwaar hebben gemaakt tegen steun aan de secte, waarvan de religieuze praktijken twij felachtig zouden zijn. In de Zuidvictnamese provincie Qoeang Ngai ten zuiden van Danang neemt een gezin met het opeengepakte huisraad de vlucht, terwijl juist een helikopter overvliegt. Ondanks het bestand wordt in deze streek nog zwaar gevochten bij hoofdweg-één. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Radio-Veronica en andere piratenzenders voor de Nederlandse kust moeten hun uitzendingen in de tegenwoordige vorm staken. De ministerraad blijft bij dit standpunt. In haar memorie van antwoord op het anti-piratenwetje handhaaft de rege ring haar voorstel, dat het verdrag van Straatsburg, op 22 januari I960 tot stand gekomen, wordt goedge keurd. Ondertekening van dit verdrag betekent, dat er een rechtsgrond be staat om de bevoorrading van de piratenzenders vanuit Nederland on mogelijk te maken. Ook Engeland be hoort tot de landen, die zich bij de overeenkomst van Straatsburg aanslo ten. De uitzendingen van Veronica en de andere piratenzenders kunnen door 'uithongering' en het blokkeren van de verscheping van muziekbandjes worden verhinderd. Hoogstens zou de bevoorrading kunnen geschieden van Spanje uit. een land in de 'buurt', dat niet meedoet aan het akkoord van Straatsburg. Een oplossing van dit zenderprobleem kan ook zijn, dat Veronica komt te vallen onder de omroepwet en een gewone omroep wordt. De populaire zender is altijd goed voor een 100.000 leden, waardoor de piratenzender een C-omroep zou kunnen worden. Maar voor het krijgen van een zendmachti ging worden culturele criteria aange legd. Bovendien moet zo'n nieuwe omroep in een behoefte voorzien. De zendmachtiging zou dan geweigerd kunnen worden, omdat Hilversum III ook erg populair is. In de Tweede Kamer, zo blijkt uit het in december verschenen voorlopig verslag, staat de VVD gereserveerd tegenover de anti-piratenwet. Deze partij vraagt zich af of de voorgestel de strafbepalingen wel in overeen stemming zijn met de moderne straf- rechttheorieën. Veronica zou een de linquent zijn, die door de samenle ving tot zijn gedrag is bepaald. Dr. K. van Dijk, Tweede-Kamerlid van de VVD 'wil er nu vonr pleiten dat het bestaan van Veronica wordt gele galiseerd. Veronica zou dan als om roep zijn reclameboodschappen moe ten kunnen blijven uitzenden. Maar om dit mogelijk t» maken is weer een wijziging van de omroepwet nodig. Het nu nog bestaande regeerakkoord verbiedt deze wijziging. De confessionele fracties en de PvdA zijn niet tegen het wetje tegen de piratenzenders. Zij wensen, gezien de populariteit van Veronica, een vol doende compensatie door middel van Hilversum III. De laatste tijd is de waardering voor Hilversum III aan merkelijk gestegen. De memorie van antwoord zal maandag of dinsdag aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. Militaire controlecom missie bijeen ADVERTENTIE instituut voor internationale excursies postbus 54 - bergen nh - tel. 02208-2600 vijf oriëntatiereizen, per KLM 20 april - 6 mei: Java en Bali ƒ2980 22 juni - 8 juli: Java en Bali 3025 22 juni - 11 juli: Sumatra. Ja va. Celebes of Bali v.a. ƒ3425') 29 juni - 15 juli: Java en Bali ƒ3025 29 juni - 18 juli: Sumatra. Ja va, Celebes of Bali v.a. ƒ3425') met bezoek aan Hongkong. Uitvoerig programma op aanvraag Georges Brassens blijft goed 21 Filmkroniek 21 Sport Arbiter Vervoort loont Frans Derks tie gele kaart 23 Lasse Efskind. een linkse sprinter 25 Economie Multinationaal bedrijf: slaat in een staat 20 Milieubederf onmogelijk nationaal te boeken 29 Radio on tv Strips, feuilleton Recepten Commentaar Dichtbij en verder Maandbladen Lezers schrijven Familieberichten Puzzels Tuinrubriek Beurs SAIGON (Reuter. UPI, AP) De besprekingen in Saigon om de be standscontrole eindelijk van de grond te krijgen, verlopen steeds vlotter, terwijl het aantal bestandsschendin gen voortdurend afneemt. Het afgelo pen etmaal werden er 'slechts' twee honderd gemeld. Na een oponthoud van verscheidene dagen heeft de militaire bestandscom missie VS, Viet Cong, Noord- en Zuid-Vietnam gisteren voor het eerst op topniveau overleg gepleegd op het vliegveld van Saigon. Volgens diplomatieke bronnen werd voorname lijk gesproken over het protocol en sociale aangelegenheden. Volgens de zelfde bronnen is de kans nu groot, dat controle-teams volgende week dinsdag al in actie zullen komen. De Canadese leider van van de inter nationale bestahdscom missie, Michel Gauvin, verklaarde gisteren, dat zijn commissie vandaag overleg hoopt te plegen met de militaire commissie. Zoals bekend is de internationale commissie Canadu. Polen, Indonesië en Hongarije voor haar controle rende activiteiten afhankelijk van de medewerking van de militaire com missie. Drie teams van internationale controleurs zijn gisteren vertrokken naar Hoeé, Pleikoe en Danang om daar de mogelijkheden to» bestands controle te onderzoeken. PATHET LAO Een leider van dc pro-communisti sche Pathet Lao-beweging heeft de Lantiaanse regering in Vientiane gis teren een boodschap gezonden, waarin wordt opgeroepen tot een onmiddel lijk staakt-het-vuren in Laos, zo is uit diplomatieke bron in Vientiane verno men. De Pathet Lao-leider zou van daag voor overleg in Vientiane arrive ren. De Noordvietnamese regering gaat een nieuwe hoofdstad bouwen met een gunstiger ligging op ongeveer zestig km van Hanoi. Hanoi wordt zelf ook opnieuw herbouwd met uit zondering van de twee gedeelten waar de ruines zullen blijven staan als oorlogsmonument. Dit deelde de bur gemeester va. Hanoi. Tran Doej Iloeng, gisteren mee op een perscon ferentie in Oost-Berlijn. Aanstootgevend BOLOGNA (AP) Een officier van justitie heeft gisteren gevangenisstraf fen van acht maanden geëist tegen de acteur Marlon Brando, de actrice Ma ria Schneider en de Italiaanse regis seur Barnardo Bertolucci. De officier achtte het optreden van Brando en Schneider in Bertolucci's film 'Last tango in Paris' aanstootgevend voor de openbare eerbaarheid. Latini stelde bovendien dc cis dat de film. die door de critici enthousiast is ontvangen, permanent in Italië verboden zal wor den. Jood veroordeeld MOSKOU (DPAj De 40-jarige jood se ingenieur Lasar Ljoebarski is in Rostow aan de Don tot een verblijf van vier jaar in een werkkamp ver oordeeld omdat hij staatsgeheimen zou hebben verklapt en valse geruch ten zou hebben verspreid. Ljoebarski zou voor de rechtbank hebben ver klaard, niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde, in 1970 had de ingenieur een verzoek ingediend om naar Israël te mogen emigreren. Kort daarop had hij zijn functie bij een fabriek in Rostow verloren. bon noteer als nieuwe abonnee een wak kei- ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: - Adres: - Plaats: - maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen - onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMERS»? LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1