Roemenië blokkeert een westers compromisplan Burger staat voor zeer zware opgave 'uw Gewapende roof: buit 120 mille Concorde blijft tóch op de markt krant I et Kwartet Droog lit deze krant Wiegel: onvoldoende steun voor minderheidskabinet Formateur Burger ontmoet pers in Den Haag Departement zwijgt over 'oplossing' hartchirurgenruzie Jongeren langer kind in internationale treinen Varkenspest in Winterswijk Borstkanker-virus voor proeven beschikbaar? bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Agenten op post met karabijnen fe- Nieuwe Leidse Cooramt B VRIJDAG 2 FEBRUARI 1973 53ste jaargang no. 2 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ENSCHEDE Bij een overval op de Bondsspaarbank iji Ensche de de negende in ons land ge pleegde overval sinds afgelopen maandag is voor 120.000 gul den buitgemaakt. Twee mannen drongen gistermiddag om één uur het gebouw binnen. Een overvaller sprong met een pistool in de hand de balie over. Hij graaide het geld weg en stopte het in een katoe nen zak. Ondertussen hield zijn maat vijf bezoekers in de hal onder schot met een karabijn met afgezaagde loop of een pistoolmitrailleur. Volgens de politie droegen beide man nen pruiken. Zij reden na de overval met een Simca richting Haaksbergen. De auto bleek gestolen te zijn. De rijkspolitie in Eindhoven heeft de vermoedelijke dader van de overval in Best woensdagavond gepleegd op een Tilburgse koppelbaas aange houden. Het is de 23-jarige P. de B. uit Best, die zich vrijwillig op .het politiebureau meldde oim, zoals hij zei, 'een misverstand op tc ruimen'. De B. had zijn initialen in de krant gelezen. Hij ontkent iets met de zaak te ma ken te hebben. De koppelbaas blijft bij zijn bewering, dat De B. de over val pleegde. Het geroofde geld, 35.000 gulden, is nog niet terecht. WENEN (UPI, Reuter, AP, DPA) De westerse landen hebben de Sowjet-Unie gisteren in Wenen, waar de voorbereidende bespre kingen over wederzijdse troepen vermindering in Europa nog niet geheel op gang zijn gekomen, een compromisplan aangeboden, wat de toelating van het aantal deel nemende landen betreft. Het heeft echter weinig kans op aan vaarding in verband met de reso lute houding van het zich onaf hankelijk van de Sowjet-Unie op stellende Roemenië. Het voorstel komt erop neer, dat de conferentie openstaat voor alle lidsta ten van de NAVO en het Warschau pact. Alle landen, die geen troepen in Midden-Europa hebben, zouden echter, niet aan de besluitvorming kunnen deelnemen. Tot deze landen behoort Roemenië, dat volledig wenst mee te doen. Deze wens wordt gesteund door de andere Warschaupactlanden. Ook Bulgarije zou aan de conferentie moe ten deelnemen. Zogezegd Er zijn eerder teveel goedkope woningen dan te weinig. Minister Udink in Tweede Kamer Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden en plaat selijk mist. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Maximum temperaturen om streeks 4 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: droog weer met op veel plaatsen mist. Temperaturen omstreeks normaal. Morgen zon op: 08.17 onder: 17.31 maan op: 08.06 onder: 17.59 mtercitytreinen net nieuwe interieurs Zware druk Uit conferentiekringen wordt gemeld, dat de Sowjet-Unie niet op het wes terse compromis-voorstel kan ingaan, omdat zij onder zware Roemeense druk staat. De regering in Boekarest zou, Moskou te verstaan hebben gege ven, haar vertegenwoordigers te zul len terugtrekken van de Europese conferentie voor veiligheid en samen werking in Helsinki, als Roemenië op de conferentie in Wenen niet als volwaardig deelnemend land wordt geaccepteerd. Als alle Warschaupact- èn NAVO-lan- den, die belangstelling voor de confe rentie in Wenen hebben, als volwaar dig lid toegelaten zouden worden, zouden de besprekingen volgens wes terse diplomaten onnodig gecompli ceerd en van zeer lange duur worden. Temeer zou dat het geval zijn als ook de neutrale Europese landen op die zelfde voorwaarde toegelaten zouden worden, zoals de Warschaupactlanden verlangen. Opk het 'nict-gebonden' Joegoslavië, dat in Wenen niet is vertegenwoor digd, heeft laten weten te willen deelnemen aan het Weense overleg. Het meent dat alle landen die in de besprekingen geïnteresseerd zijn, toe gelaten moeten worden. Joegoslavië is van oordeel dat de troepenverminde ring een onderdeel is van bredere vraagstukken van Europese veiligheid en als zodanig ook op de Europese conferentie voor veiligheid en samen werking in Helsinki moet worden be sproken. De landen van de NAVO en die van het Warschaupact hebben gisteren af zonderlijk beraadslaagd over de te volgen procedure in Wenen. Ze be spraken kwesties als het voorzitter schap, het aantal deelnemende delega ties en de plaatsing daarvan en zelfs, welke naam de conferentie moet krij gen. Pas als over deze problemen overeenstemming is bereikt, kan de eerste plenaire zitting van de confe rentie wordenigehouden. Neutralen In Helsinki weren de neutrale landen zich geducht. Zij keerden zich giste ren tegen de Sowjet-Unie, die het zelfbeschikkingsrecht op de agenda van de eigenlijke conferentie weige ren te plaatsen. Zweden, Zwitserland en Oostenrijk menen dat voor de kleine landen een belangrijke rol is weggelegd op de conferentie. De Zwit serse afgevaardigde zei dat het zelfbe schikkingsrecht er op dit ogenblik misschien niet zoveel toe doet, maar in de toekomst wel degelijk belang rijk kan worden. Binnenland Shell gaat tankers beveili gen 5 'Praten zonder dat je als patiënt beschouwd wordt' 7 Buitenland Bestandscommissies kun nen beginnen 9 Gierek niet op fluweel9 Kerk Zondag van het werelddia- konaat 2 NCSV bezig met subcultuur 2 Sport Ckamonix wil betaalbare Spelen 15 Economie 'Omzetting in b.v. legaal' 17 Bockenctalagc 2 Men schrijft ons 2 Radio cn tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept 6 Commentaar 7 Dichtbij cn verder 7 Poprubriek 7 Puzzel li Auto cn film 13 Pamillebcrichlcn 14 RITA 'Laten we op die bank gaan zit ten, nu hij nog warm is.' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het plan van formateur Burger om eerst het progressieve deelkabinet Den Uyl op zijn regeermogelijkheid te onderzoeken, heeft tegengestelde reacties uitgelokt. De progressieve drie onderstreepten gisteren deze opvatting van de forma teur, maar de confessionele partijen zijn van mening dat de opdracht van de formateur 'vooral in de richting van de vorming van een extra-parle mentair kabinet wijst', een laatste poging dus om de confessionele partij en en de progressieve drie bijeen te brengen. Burgers opdracht van de Koningin, 'een kabinet te formeren dat geacht kan worden in voldoende mate steun te zullen ondervinden in de volksver tegenwoordiging', bracht de liberale fractievoorzitter Wiegel echter tot de uitspraak, dat 'de vorming van een rood minderheidskabinet of een con fessioneel minderheidskabinet erbui ten vallen'. Deze zullen volgens hem nooit 'voldoende steun' krijgen. De formateur lieter gisteren echter geen twijfel over bestaan, direct aan te sturen op de vorming van een 'kabinet-Den Uyl.' Dit betekent dat hij zal uitgaan van het program van de progressieve drie, 'Keerpunt '72', maar wel zal nagaan in hoeverre dit program moet worden aangepast. Dit is vooral van belang voor de mate van steun die de confessionele drie eraan kunnen geven. De PvdA-leider, drs. Den Uyl, heeft reeds eerder gezegd dat het program 'gefaseerd en geactualiseerd' zal moe ten worden. Als reden daarvoor noem de hij de vrij zwakke positie van een minderheidskabinet en de huidige, naar het zich laat aanzien, deplorabele toestand van 's rijks financiën. Mr. Burger zal al zijn manoeuvreer kunst moeten gebruiken om deze ope ratie tot een. goed einde te brengen. Zou hij de confessionele drie teveel tegemoet komen en daardoor teveel afwijken van het program en de wen sen van P.vdA, D'66 en PPR, dan krijgt hij moeilijkheden met de pro gressieve drie en omgekeerd. Formateur Burger constateerde giste ren al dat het kabinet niet zonder pijn tot stand zal komen 'dat is bij iedere formatie het geval geweest. Alle betrokken partijen zullen een veer moeten laten. Alle politieke par- Mr. Burger gaf gistermiddag zijn eerste persconferen tie als kabinetsfor mateur. Links dr. Ruppert, die nu zijn werk zaamheden als in formateur heeft af gesloten. tijen moeten zich de moeilijkheden van deze politieke situatie aantrekken, met name zij die bij de verkiezingen een toenemend vertrouwen van de bevolking hebben gekregen', aldus mr. Burger. In politiek Den Haag acht men het niet zonder betekenis, dat de confessi onele partijen zich in hun eerste commentaar hebben onthouden over de oplossing 'kabinet-Den Uyl'. Wel werd in de wandelgangen de nadruk LONDEN (Reuter, AP) Hoewel de twee grootste Amerikaanse luchtvaart maatschappijen PanAm en TWA heb ben besloten de dertien Brits-Franse Concordes, waarop zij een optie had den, niet te kopen, zullen Londen en Parijs de wereld dit supersonische toestel blijven aanbieden. Dit werd gisteren uit officiële bron nen in beide hoofdsteden vernomen. Toch was de verslagenheid over de Amerikaanse weigering groot. De Britse leider van het Concorde-project Sir George Edwards- 'Dit betekent niet de doodsteek voor de Concorde, maar het is wel een klap, die lelijk hard aankomt'. De Franse zakenwe reld beschouwt het intrekken van de Amerikaanse order als de eerste schermutseling in een te verwachten Amerikaans offensief tegen Europa en de Europese Gemeenschap. De Franse minister van vervoer, Gal ley, bleef zeer optimistisch van opvat ting, dat de Amerikaanse maatschap pijen hun besluit zullen herzien. In tussen heeft de directeur van Japan Airlines, Shizuo Azada, laten weten, dat zijn maatschappij waarschijnlijk ook geen Concordes zal aanschaffen. Het besluit van PanAm en TWA geen Concordes te kopen, zal geen invloed hebben op de Russische plannen voor het vliegen met supersonische toestel len voor de burgerluchtvaart. Dit blijkt uit een verklaring van Watsjes- law Serow, directeur van de maat schappij voor de export van Russische vliegtuigen. De Russische tegenhanger van de Concorde is de Toepolew-114. Zie ook pagina 17 Van een verslaggever UTRECHT Het ministerie van volksgezondheid wil 'de in de pers verschenen berichten' over de oplos sing van de Eindhovense hartchirur genruzie niet bevestigen. Volgens die berichten zou de in het Eindhovense Binnenziekenhuis achtergebleven dr. Mashour, die daar ten gevolge van een vertrouwenscrisis tussen hem en de rest van zijn team niet kan werken, worden opgenomen in het hartteam van het St. Antoniusziekenhuis in Utrecht. Voor zijn uit Eindhoven weggewerkte oudere collega dr. P. J. van der Schaar zou een functie in Nijmegen beschikbaar komen. Volgens de verklaring van het depar tement van volksgezondheid is bekend dat besprekingen worden gevoerd over de tewerkstelling van beide chi rurgen buiten Eindhoven, 'mede voortvloeiend uit het verzoek van de minister, waar mogelijk bij de uit breiding van de bestaande hartchirur- gische centra rekening te houden met het in het land aanwezige potentieel.' De voorzitter van de vaste Tweede- Kamercommissie voor de volksgezond heid, de PvdA-er Lamberts, heeft gis teren aan minister Stuyt gevraagd zijn nota over de hartchirurgiekvvestie zo open mogelijk te doen zijn. De nota, die al in september van het vorig jaar werd toegezegd, zou vol gens de minister een 'vertrouwelijk karakter' dragen. gelegd op het feit dat de confessione le partijen deelneming van partijge bonden confessionèlen aan zo'n kabi net zullen ontraden. Het zal wat hen betreft om een kabinet gaan, waarin alleen leden van PvdA, PPR en D'66 en enkele niet partijgebonden figuren zitting zullen nemen. Informateur Ruppert legde er giste ren op zijn laatste persbijeenkomst de nadruk op, dat onvoldoende is onder kend dat de confessionele partijen de VVD hebben laten vallen. Hij sprak van een historische dag en schetste in dit verband het beeld van het meisje (confessionelen)' dat al jarenlang ver loofd is met iemand (VVD) en waar op ook nog een andere vriend verliefd is (PvdA). 'Je zou toch verwachten dat als het meisje die verloving uit maakt, die andere vriend onmiddellijk toehapt', aldus de heer Ruppert. Het was hem daarom niet helemaal duide lijk waarom dit feit geen enkele con sequentie heeft gehad in het gesprek tussen de confessionelen en links. UTRECHT Kinderen van tien en elf jaar krijgen voortaan ook een reductie van 50 procent op het Neder landse traject van internationale trei nen. Tot dusver reisden alleen kinde ren van vier tot en met negen jaar voor half geld. Met de verruiming van de kinder leeftijdsgrens voor internationale trei nen hebben de Nederlandse Spoorwe gen zich aangepast bij de in de ande re Westeuropese landen gebruikelijke tarieven. WINTERSWIJK In Winterswijk is op een landbouwbedrijf aan de Sten- groeveweg varkenspest uitgebroken. In een straal van twee kilometer geldt vijftien dagen lang een vervoersver- bod voor varkens. In zijn eindrapport aan de Koningin sprak de informateur daarom van een 'patstelling'. Dat hij toch de socialist Burger bij de Koningin aanbevolen heeft, baseerde hij op de overtuiging dat 'deze niet bijvoorbaat tot misluk ken is gedoemd.' Het gesprek van de confessionele en progressieve fractie voorzitters afgelopen maandag had hem vooral in deze indruk gesterkt. Hoewel hij weigerde dit verder toe te lichten, menen waarnemers dat zijn indruk vooral stoelt op het achterwe ge blijven van een bij voorbaat afwij zen van een kabinet-Den Uyl door dc confessionelen. TEL AVIV (Reuter) Een groep onderzoekers aan de universiteit van Tel Aviv is erin geslaagd het virus voort te kweken dat in verband lijkt te staan met borstkanker bij dd mens. Als de aankondiging van dr. Jaffa Keydar en haar medewerkers juist is. betekent dit een belangrijk winstpunt voor het fundamentele kankeronder zoek. Van borstkanker bij de muis is al geruime tijd bekend dat een virus er een rol in spedlt (wat nog niet zegt dat; het virus de kanker veroorzaakt: er kunnen meer factoren in het ge ding zijn). Enkele jaren geleden wer den in menselijke melk virusdeeltjes gevonden die op die van de muis leken. Of did gelijkenis een verdere verwantschap inhield, was moeilijk te bepalen, omdat men van het menselij ke virus geen grotere hoeveelheden in handen kon krijgen. Daarvoor moet een kvveekmethode worden gevonden, en dat bleek bijzonder moeilijk Een eerder rapport uit Texas, dat zo'n kweek was gelukt, is onderhdvig aan ernstige twijfel. Vermoed wordt dat de onderzoekers daar niet het mense lijke virus in handen hebben, maar dat van de muis. Dr. Keydar gelooft dat zij ondubbelzinnig het menselijke virus te pakken heeft: 'Er is geen muis in de buurt geweest.' Als zij gelijk heeft zullen heel wat onderzoe kers haar dankbaar zijn. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt .Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: - Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN Na de overval op de Bondsspaarbank in Ensche de werd overal in de stad gepost door agenten met karabijnen. Deze foto werd genomen op de splitsing Oldenzaalsestraat-Lossersestraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1