Supporters Nixon schuldig bevonden Oost en West maken in Wenen een begin NGOEJEN VAN THIEUEEN KOPPIGE MARIONET Bestandscontrole gaat vorm krijgen Sadat blijft op het democratische pad Wttspraak jury in Watergate-proces Oostduitse ambassade in Den Haag geopend Maatregelen bij fabriek Huarte ingetrokken Nieuwe 'opposant' naar een gesticht Als hij zich nu niet handhaaft, verdient hij het ook niet mOUW/KWARTET DONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Twee medewerkers van het vorig jaar optredende Comité voor de herverkiezing van president Nixon zijn schuldig bevonden aan inbraak in het hoofdkwar tier van de Democratische partij in Washington om er afluister-apparatuur te plaatsen. De jury in het zogeheten 'Watergate'- plroces, bestaande uit acht vrouwen en vier mannen, had slechts anderhalf uur nodig om tot haar uitspraak te tomen. De Nixon-medewerkers zijn: de 42-jarige Gordon Liddy, voormalig hoofd van de juridische afdeling van het Witte Huis en de 48-jarige James McCord, de veiligheidschef van Nixons verkiezingscomité. Beiden zijn opgesloten. Tot dusver waren zij op borgsom vrij. De Watergate-affaire, die haar naam ontleent aan het oude hoofdkwartier van de Democratische partij, heeft veel stof doen opwaaien, toen de cam- Geharrewar in Vietnam vermindert SAIGON (Reuter, UPI, AP) Na vier dagen van felle strijd sinds het ingaan van het bestand in Vietnam is gisteren de eerste stap ge zet op weg naar internationaal toezicht op de naleving van het be stand. Leden van de internationale controlecommissie hadden hun eerste officiële bijeenkomst met de militaire commissie van de vier strijdende partijen. Functionarissen van de internationale controlecommissie, samengesteld uit LOOOj Canadezen, Polen, Hongaren en Indo- nesiërs, wilden niet zeggen wat tij- Te dens de vergadering van één uur was iter besproken, maar zij spraken wel var* 'een positieve beweging'. De militaire LIG commissie van Amerikanen. Noord en Zuidvietnamezen en Viet Congle- den dient krachtens de Parijse ak koorden zorg te dragen voor vervoer, veiligheid en demarcatielijnen, zodat de 1160 leden van de internationale Tel controlecommissie zich kunnen ver plaatsen naar waarnemingsposten in het land. Uit Canadese bron werd vernomen, dat de militaire commissie drie dagen van 'ernstige besprekingen' achter de [del mg heeft en dat men vooruitgang wil 710. toeken. Een teken dat men haast wil naken, werd genoemd het verzoek ian de Viet .Cong aan Saigon om de leider van de Viet Cong-delegatie in de militaire commissie per helikopter op te pikken bij de Cambodjaanse grens en hem naar Saigon te brengen. it Strijd Volgens berichten van het Zuidvietna mese opperbevel hebben de Viet Qong en de NoördviëtriameZen 'de afgelopen vier dagen 142 gehuchten bij Saigon bezet, maar moesten zij na felle strijd er weer 89 afstaan. Zij zouden daarbij 2500 man aan doden hebben verloren. Aan regeringszijde zouden 434 doden lijn gevallen. Volgens Saigon doet de tegenstander minder nieuwe veroveringspogingen, aaar schijnt hij zich nu te beperken ot Consoliderings-acties. Vier van de voornaamste toegangswegen tot Sai gon, waarvan dinsdag was gemeld, dat ie weer voor het verkeer open waren gesteld, blijken nog steeds afgesneden te zijn. De Cambodjaanse minister van voor lichting, Keam Reth, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat 'de communistische activiteit' in Cambod ja is verminderd sinds de onderteke ning van het Vietnamese akkoord en de eenzijdige staking door Cambodja van offensieve militaire operaties. Thailand en Laos hebben besloten aan beide oevers van de Mekong-rivier gemengde Laotiaans-Thaise ploegen te stationeren, wier taak het is toezicht te houden op bewegingen van guerril la-eenheden. Protest 'De regering in Saigon probeert met alle middelen het werk van de ge mengde militaire vier-mogendheden- commissie te vertragen', zo heeft de Noordvietnamese minister van buiten landse zaken, Trinh, gisteren in een protestnota verklaard. Hij doelde op de weigering van de Zuidvietnamese regering militaire vertegenwoordigers van Noord-Vietnam toe te laten zon der immigratieformulieren in te vul len. Volgens de nota betekent deze houding van Zuid-Vietnam een ernsti ge schending van een protocol uit het bestandsakkoord, dat aan leden van de militaire commissie diplomatieke voorrechten toekent. De laatste Amerikaanse delegatielei der bij het Parijse Vietnam-overleg, William Porter, heeft dinsdag ver klaard, dat Amerika zich 't recht voor behoudt de hulp aan Zuid-Vietnam stop te zetten,, als Zuid-Vietnam zich niet aan het bestandsakkoord zal hou den. Volgehs Porter vinden de VS het 'absoluut noodzakelijk', dat Saigon goede trouw toont bij de naleving van het akkoord. pagne voor de presidentsverkiezingen in volle gang was. Zeven mannen, die in nauw contact stonden met Nixons Republikeinse partij, werden ervan beschuldigd, in juni 1972 te hebben ingebroken op het hoofdkwartier om er afluisterapparatuur te plaatsen. Vonnissen Vijf van de zeven hadden al een volledige bekentenis afgelegd, maar Liddy en McCord probeerden vol te houden dat zij onschuldig waren. De rechter heeft nog geen vonnis gewe zen. Beide mannen kunnen veroor deeld worden tot maximum-gevange nisstraffen van respectievelijk 50 en 60 jaar en 40.000 tot 60.000 dollar boete. De verdediging had in een al te doorzichtige poging om de activiteiten van de verdachten goed te praten aangevoerd, dat zij geprobeerd hadden te ontdekken of er tijdens de campag ne gevaar bestond voor geweldpleging tegen de republikeinen en vooral te gen Nixon. In een dergelijk geval achtte zij 'het gerechtvaardigd, de wet te schenden om groter kwaad te voor komen'. Een woordvoerder van Nixon heeft ontkend, dat het Witte Huis op de hoogte geweest is van de activiteiten van de medewerkers van de president, ook niet van die van Liddy en McCord. Intussen is men in de Demo cratische partij van mening, dat het proces niet voldoende aan het licht heeft gebracht van wat zich in werke lijkheid heeft afgespeeld. De democra tische leden van het Congres zullen aansturen op een officieel onderzoek. Een subcommissie van de Senaat zal naar men verwacht alle betrokkenen gaan ondervragen om zekerhedd te krijgen of de Watergate-affaire niet 'slechts een deel is van een groter republikeins complot tijdens de ver kiezingscampagne. Kort voor het begin van de besprekingen arriveerde de Russische delegatie onder leiding van Oleg N. Sjeslew (tweede van rechts) in Wenen. WENEN ^Reuter, UPI, DPA, AP) Nadat Nederlandse en Russische diplomaten een compromis hadden bereikt zijn in de Hofburg in Wenen delegaties van 19 landen van Oost en West bijeen gekomen om te spreken over wederzijdse evenwichtige troepenvermindering in Europa. Nederland handelde op verzoek van de andere NAVO-landen. De openingsbijeenkomst, die slechts een half uur duurde, was 'formeel' noch 'informeel'. Zij werd door een woordvoerder gekenschetst als 'het be gin der besprekingen'. Voordat het óverleg van start ging, moest nog een probleem uit de wereld worden gehol pen. Op verzoek van de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen is van de 'richtingwijzers' in de Hofburg de aanduiding 'MBFR' (beginletters van Mutual Balanced Forces Reduction) verwijderd. Als motief werd opgegege- ven, dat nog niet is besloten, welke naam de voorconferentiev in Wenen zal krijgen. en Oostenrijkse woordvoerder zei dat de Russen met name protesteer den tegen de letter B in MBFR. In de westelijke voorstellen wordt er nl. van uitgegaan, dat Sowjet-Unie meer eenheden moet terugtrekken dan de westelijke landen. Daarom werden stukken papier over de aanduidingen MBFR geplakt. Na de eerste vergadering werd van westelijke zijde een verklaring uitge geven. Daarin werd gesproken van een 'inaugurele bijeenkomst ter ope ning van besprekingen die gevoerd werden in een zakelijke sfeer'. Een woordvoerder deelde mee dat de afge vaardigden aan de halfcirkelvormige tafel gingen zitten waar zij wilden en korte begroetingstoespraken hielden. Verklaard werd dat de vele vraagstuk ken inzake, het opstellen van de proce dure voor de komende bijeenkomsten werden besproken. Er werden echter weinig besluiten genomen zo er al sprake kan zijn van enige besluiten. De vraagstukken zullen verder infor meel worden besproken. Gehoopt wordt dat in de nabije toe komst een voltallige vergadering zal worden gehouden, aldus de westelijke verklaring. De woordvoerder zei ech- CAIRO (Reuter, UPI, AP) President Sadat van Egypte heeft in een verslag aan het parlement naar aanleiding van de recente studenten onlusten verklaard, dat hij het pad van de democratie heeft gekozen en dat er geen weg terüg zal zijn. Hij veroordeelde het optreden van 'reactionair rechts' en 'avontuurlijk links'. Voorts wordt uit de Egyptische hoofd stad vernomen dat een door vier lan den gevormde Arabische commissie naar Jordanië zal vertrekken om te proberen de moeilijkheden op te los sen tussen koning Hoessein en de Palestijnse guerrilla's, die hervatting van hun commando-activiteiten in Jordanië eisen. De Arabische verdedigingsraad, die in Cairo zijn overleg heeft afgesloten, zal overgaan tot versterking van het Syri sche front. Syrië krijgt hulp tot een bedrag van ongeveer 570 miljoen gul den. Israël heeft een spionage-netwerk ont dekt in de Golanhoogten (bezet Syrisch gebied) en leden ervan gevan gen genomen, die er van verdacht worden, bombrieven te hebben gezon den aan president Nixon en diens minister van buitenlandse zaken, Wil liam Rogers. DEN HAAG Terwijl in Oost-Ber- lijn een Nederlandse ambassade-secre taris nog op zoek is naar een pand dat geschikt is om een ambassade te vestigen, is sinds enkele dagen in Den Haag aan de Van der Spiegelstraat 5, de oostduitse ambassade geopend. Tij delijk zaakgelastigde van de DDR is de handelsraad Ernst Grooskopf, die wordt bijgestaan door de eerste secre taris Wolfgang Hunger. Sinds kort is in hotel Des Indes, ook een ambassade van Saoedi Arabië ge vestigd. Tot nu toe was de Saoedi- Arabische ambassadeur in Brussel te vens in Nederland geaccrediteerd. DEN HAAG De Nederlandse mari ne zal blijven deelnemen aan geza menlijke oefeningen met de Amerika nen in het Caribische gebied. De Kamerleden De Gaay Fortman (PPR) en Van Ooyen (PvdA) hadden hier bezwaar tegen gemaakt. ter dat er geen aanwijzing is wanneer de afgevaardigden werkelijk tot zaken zouden kunnen komen. Voor volgende week wordt geen plenaire zitting ver wacht. PAMPLONA (Reuter, UPI, AP) De afdeling Pamplona van de officiële door de Spaanse rege ring beheerste vakbond, heeft gisteren de maatregelen, die het Torfinasa-bedrijf onlangs nam om zijn ontvoerde eigenaar Feli pe Huarte vrij te kopen, nietig verklaard. Huarte, die op 16 januari door leden van de militante Baskische afschei dingsbeweging ETA werd ontvoerd, kwam op 26 januari weer vrij. Vol gens het akkoord, dat aan Huarte's vrijlating ten grondslag lag, dienden de volgende eisen bij Torfinaja te worden ingewilligd: het weer in dienst nemen van 114 ontslagen arbei ders, een loonsverhoging van driedui zend peseta's voor iedereen, het volle dig doorbetalen van ziektegeld en een maand betaalde vakantie per jaar. Het prestige van de ETA-beweging steeg onder de Baskische arbeiders enorm door de afgedwongen lotsver betering bij Torfinasa. Een en ander is nu door de officiële Spaanse vak bond weer ongedaan gemaakt, vanwe ge 'de bijzondere omstandigheden, waarin het akkoord tot stand kwam'. Gewapende mannen hebben gisteren een opslagplaats van explosieven in de Spaans-Baskische provincie Guipuz- coa overvallen. Zij overmeesterden de wachtposten en namen een onbekende hoeveelheid explosieven mee. BUITENLAND T7/K9 MOSKOU (AP) —De 33-jarige wis kundige Leonid Plioesjtsj uit Kiew is veroordeeld tot opsluiting voor onbe perkte tijd in een gesticht voor gees teszieken, aldus is hier vernomen, Plioesjtsj, voorvechter voor burger rechten, was gearresteerd wegens het plegen 'an 'anti-Sowjet activiteiten' en op 25 januari 'berecht' door een groep psychiatrische deskundigen. Vrienden van Plioesjtsj hadden verle den week de autoriteiten verzocht de man vrij te laten en hem toe te staan het land te verlaten. 'In onze staat durven alleen 'gekken' te vechten te gen tekortkomingen' schreven zij toen. 'Alleen krankzinnigen durven hun stem te verheffen tegen schen ding hunner rechten'. Het heeft niet mogen baten en Plioestsj heeft het lot getroffen van andere 'tegenliggers' van het regime. Hij wordt veilig opge borgen. 'Elektrieke man' BELGRADO (AP) Ze noemen hem de 'elektrieke man' in Belgrado. Hij kan elektrische schokken weerstaan die andere mensen het leven zouden kos ten. Als hij twee blote vingers duwt in een stopcontact waar 200 volt stroom op staat zegt hem dat niets. 'Ik voel alleen maar iets als een zacht ge- streel'. En hij kan enorm veel drin ken, maar zweet nooit. Dat is Zarko Dragic, oud 38 jaar, ge trouwd en vader van drie kinderen en van beroep (geen elektriciën waar voor hij geknipt zou zijn, maar) tim merman. Met hem zijn de nodige proe ven genomen in ziekenhuizen, zoals hem blootstellen aan schokken van 400 volt. Als die klap dan komt doet Zarko niets dan grinniken en de ge leerden maar verbaasd staan. Nieuw massaproces ANKARA (AP) In Ankara is een nieuw massaproces begonnen tegen 34 Turken die beschuldigd worden van revolutionaire activiteiten. Hun staan gevangenisstraffen te wachten tot ma ximaal 20 jaar. De meest bekende be klaagde is de 30-jarige Dogu Perincek, lector aan de juridische faculteit van Ankara, tegen wie 20 jaar zou worden geëist. Twintig anderen hebben uit zicht op eenzelfde straf en tegen 13 personen zal de openbare aanklager 15 jaar eisen. In een apart proces (dat reeds loopt) worden Perincek en 186 anderen ervan beschuldigd een subversieve groepe ring te hebben opgericht onder de naam 'Revolutionaire arbeiders- en boerenpartij'. Verzet tegen huwelijk DJAKARTA (ANP) De Indonesi sche autoriteiten lijken niet gelukkig met het huwelijk, dat een Amerikaan se antropologe, Wynn Sargent, met een Papoea-stamhoofd heeft gesloten. Indien Wynn Sargent, die een onder zoek instelt naar het sexuele gedrag van de bewoners van de Baliem-vallei, slechts ter wille van haar onderzoek is getrouwd, zal het huwelijk niet wor den goedgekeurd. Ook het voornemen van de Ameri kaanse, geen kleding te dragen, ont moet weinig enthousiasme, nu gepro beerd wordt de bewoners van de bin nenlanden van West-Irian een moder ner levensstijl bij te brengen en zich te kleden. Bommen voor actrices ROME (DPA) In het stationspost kantoor van Pisa is een bombrief on schadelijk gemaakt, die bestemd was voor de Italiaanse toneelspeelster Elsa Martinelli. In de afgelopen dagen zijn soortgelijke brieven gezonden aan de in Italië wonende Westduitse toneel speelster Solvi Stübing en haar Ita liaanse collega Laura Antonelli. Die aan de Westduitse ontplofte op 8 ja nuari in een postkantoor van de Ita liaanse stad Pistoia. Van een onzer redacteuren Het Doc-Lap-paleis ligt weliswaar in het centrum van Saigon, maar tventuele ambitieuze Zuidvietnamese generaals moeten reeds lang lot de conclusie gekomen zijn, dat het desondanks praktisch onneem baar is. Rebellerende soldaten zullen eerst een treed plein moeten oversteken voor re voor de ijzeren hekken staan. Ze rijn dan natuurlijk al lang opgemerkt. Achter de hekken ligt een wijd park een ideaal schootsveld voor machi negeweren. Alle natuurlijke hinder- I pissen zijn verwijderd. Achter zand- akken en in bunkers ligt de zwaar bewapende paleiswacht, ter sterkte van een volledig bataljon. In de omgeving fan Saigon worden nog meer troepen in paraatheid gehouden om in een Mgwenk te hulp te schieten. En ten slotte staat een helikopter gereed voor een vlucht in meer dan één. bete kenis. Want president Ngoejen Van ïhieu is graag op alles voorbereid, ftieu heeft er lang over gedaan om Ide bewoner te worden van het nieuwe presidentiële paleis, dat praktisch een eschenk is van de Amerikanen (kos- ïaartfn: 2 miljoen dollar). En hij is niet oor-'Jn plan zich snel te laten verjagen, ex-. on De opstijgende prij-Hi] heeft er zelfs de woede van zijn Amerikaanse weldoeners voor willen teurrisceren. Voor de Amerikaanse ambas- bleven onlangs de stevige hek- :ttes ten van het paleis drie dagen lang /esl tsloten. Hoewel Thieu reeds lang al 619. hjn potentiële tegenstanders heeft uitgeschakeld, voelt hij zich het vei- L31 ügst in zijn paleis, waar het geluid L31 san het stadsleven en van de oorlog ifsmoord wordt in dikke tapijten. Hij ■ijs; Waat het paleis zelden, alleen tij- '•««ns verkiezingen en in andere nood- e(jg 'luaties, waarin zijn macht op het on, W staat. Hij komt buiten zijn kleine -Toep vertrouwelingen bijna niemand L3J "der ogen. De zaken met zijn com- - landanten te velde regelt hij in dage- lor- jijkse telefoongesprekken. fd0 '°en hij in 1923 in het kustplaatsje lin| Thoean als zoon van een eenvou dige boer-visser geboren werd, kreejg hij de naam Thieu, hetgeen wil zeg gen: 'de opstijgende', 'de omhoog stre vende'. Hij heeft die naam volledig waar gemaakt, hoewel hij aanvanke lijk op het verkeerde paard scheen te wedden. Dankzij zijn 16 jaar oudere broer een in Parijs gediplomeerde advocaat was Thieu één van de bevoorrechten uit zijn geboortedorp, die een katholieke school in de oude keizersstad Hoeé konden bezoeken. Uit die tijd stamt zijn eerste kennis making met de Amerikanen, toen Amerikaanse bommen vielen op het door de Japanners bezette geboorte plaatsje van Thieu. Met velen geloof de de jonge Thieu echter dat de Japanners gekomen waren om Indo- China te bevrijden van de Fransen. In 1945 trad hij toe tot de Viet Minh. de ondergrondse organisatie van Ho Tsji Minh, die tegen de Franse over heersing streed. Korte tijd later was hij reeds de leider van de organisatie in zijn geboorteplaats. Maar na een paar maanden verwisselde hij van po litieke kleur, omdat hij, zoals hij later zou zeggen, 'de communistische oogmerken' achter de patriottische fagade van de Viet Minh ontdekte. Zodoende kan hij nu zeggen: 'Ik ken de communisten beter dan de Ameri kanen. De communisten had ik al vroeg door.' Thieu liep ovjer naar de Fransen, die hem als kaclet toelieten in hun koloniale leger. In 1949 werd Thieu luitenant. Met de Fransen vocht Thieu tegen zijn vroegere bondgenoten van de Viet Minh. Maar hij deed het als een beroepssoldaat, zonder bezield te zijn door politieke opvattingen of ide alen. Slechts één keer toonde hij zich een roekeloze vechtersbaas, namelijk op de dag dat hij met zijn regiment zijn geboorteplaats heroverde op de Viet Minh. Maar dergelijke uitbarstin gen van spontaniteit zijn hoogst zeld zaam in de carrière van Thieu. die in 1954 eindelijk vaart begint te krijgen. De onbekende bataljoncommandant werd toen door de Zuidvietnamese dictator Diem benoemd tot bevelheb ber van de vijfde infanterie-divisie, die toendertijd in Bien Hoa, enkele kilometers ten noorden van Saigon, was gelegen. Diem hield deze troepen achter de hand als aanvulling op zijn zwaar-bewapende paleiswacht. Thieu had inmiddels een rijke vrouw getrouwd, de katholieke dochter van een arts uit de Mekong-delta. In 1958 ging Thieu van het boeddhistische geloof over op het katholieke. 'Uit overtuiging' beweert Thieu, maar an deren zijn ervan overtuigd dat hij het uit zuiver opportunisme heeft gedaan, omdat de katholieke Diem zijn ge loofsgenoten voortrok, en hij het ver trouwen wilde winnen van de machti ge dictator. Op Amerikaanse leger plaatsen werd de militaire opleiding van Thieu aangevuld. Zijn sluwe blik voor machtsveranderingen ontging niet de ontevredenheid van de Ameri kanen over de militaire dictatuur van Diem. Toen in 1963 Diem Thieii's troepen te hulp riep om een staats greep tegen hem af te slaan, treuzelde Thieu net zo lang, dat hij en zijn militairen in Saigon aankwamen toen het gevaar geweken was en dat zijn komst de doorslaggevende factor bete kende in de val van Diem. Staatsgreep Uit dankbaarheid werd Thieu door de nieuwe junta benoemd tot generaal. Hij slaagde erin zich door de zeven staatsgrepen en regeringen te ma noeuvreren en toch steeds een belang rijke rol spelen bij alle paleis revoluties. Bovendien speelde hij het klaar om met het middelmatige sala ris van een generaal grootgrondbezit ter te worden. Bij iedere machtswisse ling in Saigon nam de macht vin Thieu langzaam maar zeker toe. In juni 1964 ondernam hij eindelyk met luchtmacht-maarschalk Ngoejen Ngoejen Van Thieu Cao Ky zijn eigen staatsgreep. Nadat de poging was geslaagd, nam Thieu (voorlopig) genoegen met de positie van staatshoofd en bleef hij in de schaduw van de flamboyante Noord- vietnamees Ky, die premier werd. Maar Thieu merkte al spoedig dat Ky's ongezouten uitspraken en al te oorlogszuchtige houding de Amerika nen begon te ergeren. Toen in 1967 de Amerikanen een kandidaat zochten voor Zuid-Vietnams eerste presidents verkiezingen, viel hun keuze op de rustige Thieu. Daardoor werd Thieu op 44-jarige leeftijd president van Zuid-Vietnam. Ky moest genoegen ne men met de tweede plaats. Voor de zoveelste maal blekèn de Amerikanen zich vergist te hebben, want Thieu bleek helemaal niet een gemakkelijke marionet te zijn. Hij bleek een grote eigen wil te hebben, erg koppig te kunnen zijn en hij doorkruiste meer dan eens de plannen van de Amerikanen. Hij ontwikkelde zich tot een tweede Diem, die niet alleen zijn persoonlijk vermogen maar ook zijn dictatuur stelselmatig ver grootte. Thieu bezat echter geen par tij of partij-machine, maar wat hij wel had, werd door een Amerikaanse functionaris met ontzag beschreven als 'verreweg het beste netwerk in het land'. Alle belangrijke militaire en burgerlijke posities heeft Thieu bezet met mensen op wie hij kan vertrouwen (en die bij voorkeur tot zijn familie behoren). En dus zijn alle provinciehoofden mannen van zijn keuze, vinden alle promoties in het leger slechts met zijn goedkeuring plaats en gehoorzaamt het kabinet hem onvoorwaardelijk. De politieke oppositie is de mond gesnoerd (of erger). De gevangenissen vullen zich; martelingen worden routine. Bij de presidentsverkiezingen van 1971 slaag de Thieu erin zijn voornaamste riva len, Ky en Minh, uit te schakelen, hoewel de Amerikanen dat niet kon den waarderen. Maar Thieu trekt steeds aan het lang ste eind. De Viet Cong wilde het hoofd van Thieu als prijs voor een politieke regeling. En in Amerika daalde de sympathie voor de Zuidviet namese dictator. Senator McGovern meende dat Thieu 'geen enkele Ame rikaanse dollar, geen enkele Ameri kaanse gevangene, geen enkele drup pel Amerikaans bloed meer waard is.' Maar toen Kissinger in oktober be kend maakte, dat Hanoi en Washing ton een ontwerp-akkoord hadden be reikt en dat vrede op handen was, vergiste hij zich in Thieu, die drie maanden lang weigerde akkoord te gaan. Cadeau Thieu weet wat hij doet Reeds als soldaat vocht hij alleen dan, wanneer hij zeker van zijn overwinning was. Ook dit keer leverde zijn verzet vruchten op. Van zijn royale sponsors kreeg hij een luchtmacht cadeau, die in grootte alleen overtroffen wordt door die van Rusland en Amerika zelf. In de toekomst kan hij rekenen op/ een miljard dollar aan jaarlijkse hulp. De Amerikaanse luchtmacht verzwakte Noord-Vietnam verder door het land in zijn ontwikkeling een paar jaar terug te bombarderen. En in eigen land smoorde Thieu met een serie vergaande maatregelen de nog overgebleven oppositie. Politie en le ger kregen volmachten om geweld met groter geweld te beantwoorden, als het bestand van kracht zou wor den. 'Wij kunnen niet erg vertrouwen op internationale verdragen, want de communisten respecteren ze niet', be weerde Thieu. Tijdens zijn laatste verkiezingscam pagne heeft Thieu journalisten toe vertrouwd, dat hij het presidentschap in oorlogstijd veel aantrekkelijker vindt dan regeren tijdens vrede met al het gezeur over onbenullige dingen als wegen, scholen en ziekenhuizen. Thieu kan zijn hart ophalen, want in de komende maanden zal hij een harde strijd moeten leveren om zich te handhaven. Maar anders dan velen gedacht hadden, is, nu hij de Ameri kaanse troepen kwijtraakt, zijn positie sterker dan ooit tevoren. Een Ameri kaanse diplomaat, die nog eens in herinnering brengt wat zijn land in de laatste maanden allemaal voor Thieu heeft gedaan, concludeert nuch ter: 'Als Thieu met dit alles er niet in slaagt zich te handhaven, dan ver- client hij het ook niet en hoeven wij ons niet schuldig te voelen dat we hem geen kans hebben gegeven.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9