HUIS ge„m,rS.Pi boni,,, „if.;Ruppert kiest uiteindelijk voor man uit de PvdA Kissinger naar Hanoi, Thieu naar Californië krant President jrTI Pompidou m- flSlji ft V i -■] gaat naar ifMSMflll China toe Politie schond de afspraken, zegt advocaat Toezegging 42 miljoen voor openluchtrecreatie In deze krant Senator Stennis bij roofoverval ernstig gewond x Schip beschadigt leiding met zeer giftig vloeibaar gas Uitkering voor gedupeerden door windhoos Ameland Mevrouw Trepper naar Nederland I I bon maar vooral misschien I I goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. ieuwe LeMse Coeramt -w/NDERDAG 1 FEBRUARI 1973 53ste jaargang no. 1 Meubelshowroom SFEERVOL STELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 W. J. Zirkzee B.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 01710-42627. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur rS? BURGER FORMATEUR onze sociaal-economische redactie HAAG De werkgeversdelegatie bij de onderhandelingen over nieuwe metaal-CAO heeft een tegenvoorstel van de vakbonden de hand gewezen. Als gevolg van deze afwijzing is het overleg schort. De werkgevers, die vinden dat de vakbondsvoorstellen ïkomens te veel nivelleren, zullen opnieuw hun achterban raad- en. :egenvoorstel van de drie indus- onden was een antwoord op het iromisvoorstel, dat de werkgevers ;e week deden. Dit compromis - mengvorm van een loonsverho- in centen (20 gulden per maand) procenten (1.25 procent) staat ns de bonden te ver af van hun mgspunt: voor iedereen een vast tegenvoorstel van de bonden per 1 januari een loonsverho- van één procent plus een voor reen gelijk bedrag vah 25 gulden procent prijsstijging met een nog bepalen minimum. Verder een geversbeijdrage voor vakbonds- van 25 gulden per werknemer jaar. eenstemming is bereikt over ver van de vakantietoeslag tot 8 ent met een minimum van 1296 De beambtenbonden hebben eigen voorstel gedaan: een loons- jging van 2,5 procent met een van 33,75 per maand en een compensatie van maximaal 300 n per procent prijsstijging, oorzitter van de werkgeversdele- de heer A Prins, verkla.rde dat verschil van mening tussen de striebonden efi de beambtenbon- het overleg bemoeilijkt. Hij keer- ich evenwel tegen beide voorstel- het verbinden van een maximum de prijscompensatie is voor de gevers onaanvaardbaar. De heer wees erop dat de mengvorm - procenten - voor de werkge- al moeilijk te verteren is. 'Wan de bonden dan ook nog een oum aan de prijscompensatie verbinden, wordt de nivelle- onaanvaardbaar groot', aldus de Prins. Hij rekende voor dat één loonsverhoging plus 25 gul voor een inkomen van duizend i per maand een verhoging van recent betekent. Bij een maand- men van 2500 gulden is dat mtage al gezakt naar twee. De onderhandelingen kunnen vol de heer Prins niet worden ge- om een herverdeling van de mens tot stand te brengen, heer II. van der Heulen van de stnebond CNV verklaarde na af- dat de werkgevers zich goed en realiseren wat de consequen- rnllen zijn, indien de bonden per meming CAO's zullen moeten af- Hij noemde het verzet van de gevers tegen de vakbondsvoor- i kennelijk zeër principieel. 'Het wel alsof zij banger zijn voor loger personeel dan voor de bon- aldus de heer Van der Meulen. Van onze parlemcntsredactie DEN HAAG Mr. J. A. W. Burger, voormalig fractieleider van de PvdA in de Tweede Kaïner, krijgt vandaag van de koningin de opdracht een kabinet te formeren, dat kan rekenen op 'liet ver trouwen' van de meerderheid der Staten-Gene-aal. Uit deze for mulering wordt algemeen de conclusie getrokken dat de heer Bur ger zal proberen een regering te vormen, die het progressieve deel- kabinet en bijbehorend regeringsakkoord als uitgangspunt heeft. hebben van de vakbeweging, met als formateur dr. G. J, M. Veldkamp of drs. J. Boersma, thans nog minister van sociale zaken. gezegd Kamerdebatten zouden heel duidelijker en interessanter ien, als er minder fracties !en zijn. Mr. A. F. Schepel, (sinds gis teren oud-Jgriffier van de Tweede Kamer. roog de meeste plaatsen droog eer met opklaringen. Zwakke matige wind, eerst westelijk, ter uit uiteenlopende richtin- Maximum temperaturen on tvoer 7 graden. 0RGEN EN OVERMORGEN: renvegend droog en tempera ren meest boven normaal, orgen zon op: 08.19 onder: 17.29 maan op: 07.45 onder: 16.43 nesten-show Utrecht Is dat niet iets voor jou? PARIJS (AP) President Georges Pompidou van Frankrijk zal in septem ber een officieel bezoek brengen aan China. Pompidou is na president Nixon, die bijna een jaar geleden een bezoek aan Peking aflegde, het eerste westerse staatshoofd dat een officieel bezoek aan China brengt. Frankrijk heeft de regering in Peking in 1964 erkend en onderhoudt sinds dien volledige diplomatieke betrek kingen met de Volksrepubliek. DEN HAAG Volgens de Haagse ad vocaat mr. N A. M. Schipper, die een belanrijke rol heelt gespeeld bij de on derhandelingen lussen ere "overvallers in Deil en de autoriteiten, was de aan wezigheid van gewapende recher cheurs in het huis van Daan D. in Den Haag dinsdagavond 'in strijd met de geest van de gemaakte afspraken'. Dit heeft de heet Schipper gisteravond verklaard. Mr. Schipper ging het huis van Daan D. niet binnen. Hij heeft daar achteraf spijt van, omdat naar zijn overtuiging dan alles heel anders zou zijn gelopen dan nu, zegt hij. Volgens mr. Schipper was het de bedoeling, dat hij 's avonds bij het aflopen van de overeengeko men status-quo met rechercheur Sy riër, de chauffeur van de auto van Deil naar Den Haag, naar het huis van D. zou gaan, waarna Daan en Jantj^ zich aan de politie zouden overgeven. De Haagse politie tekent aan, dat dins dagavond bij haar slechts summiere berichten over de gang van zaken in Deil bekend waren, maar dat er bij de Haagse politie in elk geval niets be kend was van een afspraak, dat er geen politie in het huis van D. zou mogen zijn. VAN AGT Intussen zal minister Van Agt (justitie) volgende week donder dag mondeling vragen beantwoorden van het tweede kamerlid H. Wieringa (PvdA), waarbij de affaire-Deil ook ter sprake zal komen. De heer Wie ringa heeft zijn vragen gesteld naar aanleiding van opmerkingen van de Groningse commissaris van politie, als zou de opleiding van politie-agenten en met name de schietopleiding, ver anderd moeten worden. Volgens de commissaris zou de politie 'moeten leren schieten om te doden'. Minister Van Agt was gisteren niet bereid commentaar te geven op de gijzeling in Deil en de arrestatie van de twee daders in Den Haag. Hoewel hij nauw contact heeft onderhouden met de politieautoriteiten in Gelder land en Den Haag, wil hij eerst wat meer inzicht in de gang van zaken hebben alvorens op het politieoptre den in te gaan. Gisteren is van meer zijden kritiek uitgeoefend op de handelwijze van de politie De twee daders van de gijzeling, de 26-jarige Daniel D. en de 24-jarige Jan B. zijn gisteren naar Den Bosch overgebracht. Na overleg tussen de hoofdofficieren van justitie in Arn hem en Den Bosch is besloten dat de berechting ook in Den Bosch zal plaatsvinden. De arrondissementsoffi cier in Den Bosch, mr. J. H. H. L. M. van Mierlo, zal de zaak behandelen. Zie ook pagina 6. DEN HAAG Voor voorzieningen voor de openluchtrecreatie van alge meen belang is door CRM 42,2 miljoen gulden toegezegd. Dit bedrag is samen gesteld uit 35 miljoen gulden voor het aangaan van verplichtingen, die eerst in volgende jaren tot betaling zullen kunnen komen en 7,2 miljoen gulden voor voorzieningen, die direct kunnen worden gerealiseerd. Bovendien werd voor de aankoop van gronden ten be hoeve van het rijk nog eens 5 miljoen gulden gereserveerd. Informateur Ruppert heeft hiertoe ge adviseerd nadat de fractieleider van de PvdA. drs. Den Uyl, nadrukkelijk had verklaard een confessioneel min derheidskabinet weg te zullen stem men, wanneer deze variant vóór het progressieve minderheidskabinet zou worden onderzocht, die immers de grootste minderheid in de Kamer ver tegenwoordigt. Een andere reden voor de keus van dr. Ruppert is dat de confessionele partijen grote aarzelingen aai. de dag hebben gelegd over de vorming van een confessioneel minderheidskabinet. Vrijdagavond laat heeft de heer Rup pert zowel aan drs. Den Uyl als aan de fractievoorzitters van de confessio nele partijen het voorstel gedaan, dat een confessioneel kabinet gevormd zou worden, dat het vertrouwen zal Binnenland Meer controle op belasting betaling 'Achterstand arme landen steeds groter' Mr. Schepel: indeling Ka meragenda luistert nauw Verlegenheid Sport Nieuwe sponsor redt Blok keer 15 Economie Vaticaan in geldnood 17 Boekenelalagr 2 Men schrijft ons 2 Radio cn tv 6 Recept r, Strips, feuilleton c Commentaar 7 Weekbladen 7 Dichtbij en verder 7 Familieberichten 10 Kunst u Puzzel ii Beurs 12 RITA 'Als 11 meneer Jansen over die vis verteld hebt, mag ik hem dan aan de kat geven?' Zowel de ARP-fractie als de KVP- fractie geraakten door dit voorstel ernstig in verlegenheid. Tenslotte werd in beide fracties de kandidatuur vai. deze twee afgewezen. In politiek Den Haag is het niet helemaal duidelijk met welke bedoe lingen de informateur zijn voorstel heeft gedaan. Men houdt het niet voor onmogelijk dat dr. Ruppert meer inzicht wil krijgen in de werkelijke steun, die een confessioneel minder heidskabinet bij de confessionele frac ties geniet. Gezien de moeilijkheden die beide fracties over zijn voorstel hebben ge maakt. zou de informateur hebben geconcludeerd dat het enthousiasme voor een confessioneel minderheidska binet niet al te groot is. Dit zou dan een tweede overweging zijn, waarom dr. Ruppert geadviseerd heeft de soci alist Burger als formateur aan te bevelen. Moeilijke formatie Te verwachten valt dat mr. Burger een uiterst moeilijke formatie tege moet gaat. Het staat nu al vast dat de confessionele partijen niet bereid zijn, partijgenoten met hun goedvinden in het progressieve kabinet zitting te laten nemen. Ook is men ervan over tuigd dat de confessionele partijen niet bereid zijn een eigen minder heidskabinet op de been te helpen, wanneer eventueel het progressieve minderheidskabinet niet mocht luk ken. Bovendien zullen de progressieve drie een confessioneel minderheidska binet niet gedogen, wanneer het pro gressieve minderheidskabinet door de schuld van de confessionele drie niet tot stand zou komen. Dit betekent dat de keus tenslotte gaat om een pro gressief minderheidskabinet óf het herstel van de oude coalitie (confessi onele partijen, WD en wellicht DS'70). De heer Burger zal, naar wordt ver wacht, eerst een program samenstel len voor het progressieve minder heidskabinet, waarover hij oriënteren de gesprekken zal voeren met de confessionele partijen. Als hete han gijzers voor dit overleg worden ge noemd: de defensie, de abortuswetge ving, de ontwikkelingshulp en het volkshuisvestingsbeleid. De nieuwe formateur mr. Burger (midden) was gisteren op de afscheidsreceptie in de Ridderzaal van de scheidende griffier vanide Tweede Kamer, mr. Schepel (links). Rechts prof. Romme. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse senator John Stennis, een conservatieve Democraat uit Mississip pi, is bij een aanslag in Washington ernstig geworrd. Na een langdurige operatie aan kogelwonden in zijn borst en dijbeen werd de toestand van 71-jarige senator stabiel genoemd. De senator werd op straat overvallen WASHINGTON (Reuter, UPI) President Nixon heeft gisteren ge zegd, dat hij Henry Kissinger volgende maand naar Hanoi zal sturen en het komende voorjaar op een nog onbekende datum in Californië een ontmoeting met de Zuidvietnamese president Thieu zal hebben. H. Wielek kijkt terug op 1933 13 Buitenland Medewerkers Nixon schul dig 9 Thieu: koppige marionet 9 Kerk Rede prof. Greijdanus in druk Overmoed van de 20ste Zie ook pagina 11 Van onze correspondent TERNEUZEN Bij een poging om het 32.777 ton metende schip Cirrus, dat onder Liberiaanse vlag vaart, met behulp van een sleepboot voor de aanlegsteigers van Dow Chemical te Terneuzen te manoeuvreren, brak de sleeptros, waarihee het scnip met de sleepboot was verbonden. Hierdoor dreigde het schip op de wal te lopen en daarom werd een anker uitgegooid. Dit bleef achter een pijpleiding van Dow haken, waardoor het vloeibare gas ethyl een stroomt. Het gas is ui terst giftig en enorm brandbaar. Vol gens de rijkspolitie te water in Ter- neuzen werd onmiddellijk nadat werd geconstateerd dat het anker vast zat, dc ankerketting doorgebrand. Hier door werd een ernstige beschadiging van de pijpleiding voorkomen, aldus de wachtcommandant Terneuzen. Dui kers zullen morgen proberen vast te stellen, hoe zwaar de beschadiging van de leiding is. door twee jonge negers, die hem be roofden van zijn horloge en zijn por temonnee. Hoewel hij zich niet verzet te zouden ze daarna toch enkele scho ten op hem hebben afgevuurd. Ze zouden zoiets hebben gezegd als 'Nu gaan we je toch doodschieten'. Hoe wel de senator ernstig gewond was wist hij toch zijn huis te bereiken. Senator vStennis, voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten, staat bekend als zeer conservatief. Hij heeft in de Senaat tegen alle wetten voor gelijke burgerrechten gestemd, en tegen de 'New Frontier' en 'Great Society' programma's van Kennedy en Johnson. Hij nam een 'haviken-stand punt' in ten aanzien van de oorlog in Vietnam. Ook herhaalde hij op een een half uur durende persconferentie, zijn eerste sinds 5 oktober, dat deserteurs en dienstweigeraars niet op amnestie hoeven te rekenen. Nixon zei, dat zijn topadviseur Kissin ger Hanoi van 10 tot en met 13 februari zal bezoeken. Hij zal de eer ste hoge Amerikaanse functionaris in tien jaar zijn. die Hanoi bezoekt. De president vatte Kissingers taak in Ha noi samen in vier hoofdpunten: Nagaan of de Noordvietnamezen werkelijk vrede wensen. De algemene Amerikaans-Noord- vietnamese relaties bespreken na een twaalfjarige Amerikaanse interventie in Vietnam. Het bespreken van de mate waarin de partijen zich houden aan de Viet namese bestandsakkoorden. Het bespreken van piannen om Noord-Vietnam te helpen bij zijn we deropbouw. Nixon: 'Het is van vitaal belang, dat wij rechtstreekse contacten onderhou den met de Noordvietnamezen..Een aantal leden van het Congres is er niet op gebrand de landen van Zuid- oost-Azië te helpen, maar ik zie deze hulp als een potentiële belegging in de vrede'. De president wilde de om vang van de hulp aan Noord-Vietnam en de andere landen van Zuidoost- Azië niet aangeven, omdat bedragen in samenwerking met het Congres moeten worden uitgewerkt. Nixon zei ook dat de Amerikaanse hulp voor de elkaar vijandige partijen in Vietnam een aansporing zal zijn zich te houden aan de bestandsakkoor den. Nixon liet verder weten, dat hij geen plannen heeft voor een reis naar Europa, in de eerste helft van dit jaar. De mogelijkheid van een derge lijke reis in de tweede helft van het jaar liet hij open. De president vond het voorts uiterst voorbarig te reage ren op berichten, als zou hij John Connally; de leider van de beweging 'Democraten voor Nixon' bij diens eventuele presidentskandidatuur in 1976 zou steunen. LEEUWARDEN Het werkcomité 'Ramp Ameland' heeft zestigduizend gulden uitgekeerd aan slachtoffers van de windhoos, die vorig jaar de camping 'Duinoord' trof. Het bedrag moet volgens het werkcomité worden gezien als een derving van vakantie vreugde. Per reisgezelschap of groep (gezin) is dertig gulden plus vijftig gulden per persoon uitbetaald. Het gaat om 650 mensen, verdeeld over 350 groepjes. Het werkcomité kreeg vorig jaar 260.000 gulden binnen aan giften. Daarvan is na de eerste uitbetaling nog twee ton over. Ook dit bedrag wordt (uiteraard) verdeeld onder de slachtoffers. Deze krijgen nog deze week een brief, waarin hur, gevraagd wordt de grote schades (aan caravans, tenthuisjes, en dergelijke) op te ge ven. Aan de hand van die opgaven worden dan de twee ton verdeeld. Op het gemeentehuis van Ameland hoopt men voor 1 mei ruimschoots voordat het nieuwe vakantieseizoen begint de hele affaire te kunnen afwikkelen. AMSTERDAM (.'.!-?» Vanmiddag wordt de 70-jarige mevrouw Loeba Trepper uit Denemarken in ons land verwacht. Zij is de echtgenote van de Poolse jood, die in de tweede wereld oorlog in België en Frankrijk aan het hoofd stond van de organisatie 'Die role Kapelle', een Russische spionage- groep. die vooral in België en Frank rijk tijdens de bezetting het centrum van verzet werd. Trepper zit nu al jaren in zijn geboorteland Polen, maar krijgt geen visum om dit land te verla ten. Het visum wordt hem geweigerd 'om reden,van staatsbelang'. In Amsterdam hoopt mevrouw Trepper via de Nederlandse pers een beroep op de Nederlandse publieke opinie te doen haar man morele steun te ver lenen. J uw noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: - maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1