VATICAAN ZIT IN GELDNOOD Werkgevers betalen weinig aan sociale voorzieningen Produktiecapaciteit Estel in IJmuiden wordt fors groter Publiek probeerde niet prijsstijging voor te zijn Albion Sugar draait beter zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Concorde-order Pan Am nog onzeker Fusiegesprek tussen Scholten-Honig en Avebe gestagneerd Niet penoemd bedrijf overtrad fusieregels Koersstijging bij Philios Tabak verbaast Duitsers Hitachi start in Europa computer verkoop Wall Street vast gestemd TJtpUW/KWARTET DONDERDAG 1 FEBRUARI 1973 FINANCIEN/ECONOMIE T15/K17 door Barry James VATICAAN - Het Vaticaan, voor velen een symbool van rijkdom, is in financiële moeilijkheden. Volgens welingelichte bronnen brengen de rente-baten niet genoeg op om de dagelijkse kosten van de Heilige Stoel te bestrijden. Weidra zal men het kapitaal zelf moeten aanspreken. Dezelfde bronnen zeggen, dat de be slissing om de beleggingen in aande len van Italiaanse naar buitenlandse beurzen over te hevelen, niet veel zoden aan de dijk heeft gezet. Tege lijkertijd zijn de gaven van rooms- katholieken over de hele wereld, in het bijzonder in de Verenigde Sta ten, aanzienlijk teruggelopen. Bo vendien wordt vermoed dat veel bis schoppen de bijdragen van gelovigen gebruiken om de armoede in het eigen land te lenigen. De opbrengst van de jaarlijkse 'Petrus-penning' (een bedrag, dat wordt gegeven om de R.K.-Kerk in stand te houden) is eveneens verminderd. Alles bij elkaar genomen zijn de inkomsten lang niet voldoende om de enorme kosten van het Vaticaan sinds het tweede concilie te dekken. Weliswaar zijn het pauselijk hof en andere uitingen van pracht en praal van het toneel verdwenen, maar dit maakte maar een klein gedeelte uit van het totale budget. In plaats daarvan werd een aantal nieuwe organen aan het pauselijk apparaat toegevoegd. Daarnaast wa ren de kosten de herstelwerkzaamhe den aan het Lutheranen-paleis, het voormalige pauselijk hoofdkwartier, thans pleisterplaats van de kerkelij ke autoriteiten in Rome zeer hoog en bleek de verbouwing van het apostolisch paleis van de paus zelf een forse rib uit het lijf van de curie. De bouw van de 10 miljoen dollar kostende audiëntieruimte is een andere kostenfactor. Filantropie De zwaarste druk op het budget vormt evenwel de last van de pause lijke filantropie. 'Wij.geven met de ene hand, wat we met de andere hand krijgen, zo heeft Pius XI zich eens uitgedrukt. Hetzelfde geldt ook nog vandaag de dag. Hulp aan Pales tijnse vluchtelingen, aan Bangla Desh, aan Biafra en aan rampgebie- Vaticaan-stad den zoals Nicaragua, hakken behoor lijk in op de pauselijke middelen'. Het zou gemakkelijk zijn aan te tonen, dat de fabuleuze rijkdommen, vaak ontoereikend zijn voor de be scheiden en legitieme behoeften van het dagelijkse leven', zo heeft paus Paulus VI ooit in een rede gezegd. Gemakkelijk of niet, het Vaticaan heeft dit inderdaad nog nooit aange toond. Er is tenminste nog nooit een balansoverzicht gepubliceerd, zo dat naar t rijkdom cn behoeften slechts gegist kan worden. Toen het Vaticaan in 1929 met Beni to Mussolini een concordaat sloot, kreeg de Heilige Stoel een eigen tehuis in het hart van Rome plus 40 miljoen dollar in contanten en een nog groter bedrag aan Italiaanse staatsobligaties. Dit was ter compen satie van het in de vorige eeuw verloren gegane pauselijk grondge bied. De contanten en de obligaties vormden de grondslag van de inves teringen in ndelen en andere have van het Vaticaan. In de afgelopen jaren heeft men het een en ander weer moeten verkopen om bepaalde projecten te kunnen financieren. Zo werd het hulpfonds van 1 miljoen dollar bekostigd uit de verkoop van de voormalige apostolische ambassa de in Parijs en zo verkocht het Vaticaan andelen en onroerende goederen om zijn meer dan 1.000 burger-werknemers een loonsverho ging van 0,10 dollar per dag te kunnen geven. Natuurlijk .s het Vaticaan enorm rijk aan kunst- en andere schatten. Kardinaal John C. Heenan, die in Londen zetelt, was ooit de oorzaak van een meningsverschil door de verkoop van enkele van deze schat ten te suggereren. Anderen vragen zich echter af hoe de waarde van een kunstwerk als Michelangelo's Pie- tè in geld kan worden uitgedrukt. De paus heeft eens gezegd, dat de kerk niet alleen arm moet zijn, maar ook arm moet worden gezien. Zijn probleem is hoe deze opvatting met de constante behoefte van het Vaticaan aan geld met elkaar kun nen worden gerijmd. Barry Tames is correspondent van het persbureau UPI. In verhouding tot de andere EEG-landen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In Nederland is de bijdrage van de werkgevers, de centrale overheid en lagere pu bliekrechtelijke lichamen aan de sociale uitgaven lager en die van de verzekerden hoger, dan in eni ge andere lidstaat van de Europese Gemeenschap. Deze uitgaven vormen in Nederland een hoger percentage van het bruto nationaal produkt dan in de overige' vijf landen van de oude gemeenschap. Dit blijkt uit een overzicht van het EEG-bureau voor de statistiek, dat gisteren is gepubliceerd. In de periode 19621971 zijn de soci ale uitgaven in Nederland sterker ge stegen dan in enig ander land, met 420 procent tegdn lopende prijzen (met 326 procent in Italië) en met 267 procent tegen de prijzen van 1963 (Italië 226 procent). Per hoofd van de bevolking waren de sociale uitgaven, op Duitsland na, het hoogst. In Nederland droegen de werkgevers in 1971 44 procent van de lasten der sociale uitgaven, de verzekerden 36 procent, de centrale overheid en lage re publiekrechtelijke lichamen 12 pro cent én de inkomsten uit kapitaal beliepen 8 procent. Het aandeel van de werkgevers is in vergelijking met 1962 met 4 procent gestegen, maar was altijd nog lager dan dat van de werkgevers in Frankrijk (62 procent), Italië (57 pro cent), Duitsland (50 proce'nt) en Bel gië (48 procent). Het aandeel der ver zekerden steeg, eveneens in vergelij king met 1962 van 34 tot 36 procent, een aanzienlijk hoger percentage dan in Duitsland (26). België (21), Fran krijk (19) of Italië (14). OVERHEID De bijdrage van de ovt'rheid liep terug van 16 tot 12 procent, in Duits land en Frankrijk liepen de over heidsbijdragen eveneens terug. In Ita lië daarentegen steeg de overheidsbij drage van 19 tot 23 procent, in België waar de overheid meer betaalt voor de sociale uitgaven dan in enig ander EEG land. bleef zij constant op 27 procent. Nergens waren de inkomsten uit kapitaal zo hoog als in Nederland: 8 procent, zowel in 1962 als in 1971, tegen slechts 1 procent in Frankrijk, 2 in Duitsland en 3 in Italië en België. In Nederland beliepen de sociale uit gaven in 1971 21,6 procent van het nationaal produkt (tegen marktprij zen), slechts weinig meer dan in Italië (20.2), Duitsland (19,7) en Italië en België (18,4). De stijging is in Nederland ook snel ler geweest dan in enig ander land: met 420 proce'nt (tegen lopende prij zen). In Italië bedroeg de stijging 326 procent, in Frankrijk 278 procent, in België 260 procent en in Duitsland 236 procent. In Nederland bedroegen de sociale uitgaven per inwoner in 1962 570 gulden; in 1971 waren deze uitga ven 2.135 gulden. In de andere EEG- landen behalve in Italië lagen deze uitgayen hoger. AMSTERDAM De Britse dochter van Scholten Honig, Albion Sugar, draait beter. Over het afgelopen boek jaar dat per 1 september vorig jaar eindigde, zijn de resultaten met de helft verbeterd, hoewel ze toch nog negatief bleven. Scholten Honig ver trouwt, aldus het vandaag verschenen jaarverslag, dat er dit boekjaar bij Albion Sugar weer een aanmerkelijk beter resultaat zal worden gereali seerd. Ook wat betreft het hele concern is Scholten Honig niet pessimistisch ge stemd. 'De tóetreding van drie nieuwe lidstaten tot de EEG en het afsluiten van een aantal associatieverdragen kunnen een belangrijke invloed heb ben op de resultaten,' aldus het jaar verslag. Philips reorganiseert HIG-Licht EINDHOVEN Philips is van plan bepaalde grondstoffenactiviteiten in de Hoofdindustriegroep 'licht' HIG- licht te reorganiseren. Nadat de be trokken personeelsvertegenwoordigin gen en de vakbonden al eerder op de hoogte waren gesteld van dit plan is hen gisteren een uitgewerkt plan voorgelegd. Aan de ondernemingsra den wordt gevraagd advies uit te brengen over die plannen, terwijl in tussen ook het betrokken personeel is geïnformeerd. Men wil een aantal activiteiten die betrekking hebben op de fabricage van wolfraam- en molybdeendraad vanuit Maarheze, Geldrop, Eindhoven en Nijmegen naar Turnhout in België overbrengen. Bij deze reorganisatie, die tussen medio 1973 en begin 1977 gerealiseerd zou moeten worden, zijn circa 650 werknemers betrokken. Er zal geen nadelige invloed op de'werk gelegenheid zijn. Voor een deel van hen zal worden gezocht naar vervan gende werkgelegenheid, terwijl een ander deel zal moeten verhuizen, zo deelt Philips mee. Als redenen voor de reorganisatie noemt de directie van de HIG-Licht het teruglopende aanbod van ploegen- werkers in een aantal vestigingen, de wens om in de grondstoffensector tot concentratie over te gaan, een drin gende behoefte aan meer ruimte in Eindhoven en Maarheze en het feit dat er in Turnhout ruimte vrijkomt. NEW YORK De producenten van de Concorde, de Britse Aircraft Corp. en Aerospatiale of France, doen op het allerlaatste moment verwoede po gingen om Pan American Airways (PanAm) te bewegen gebruik te' ma ken van haar optie op 8 supersonische vliegtuigen. Vannacht heeft de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij moeten beslissen. De Concorde-producenten trachtten hun offerte aanlokkelijker te maken door een uitbreiding van de acht opties aan te bieden, de prijzen belangrijk te verlagen en een inkrim ping van het aantal te kopen vlieg tuigen voor te stellen. Zowel PanAm als Trans World Airlines, de andere grote Amerikaanse vrachtvervoerder, hebben aangekondigd af te zien van de aanschaf van de Concorde, omdat de Prijs van het toestel zo hoog is, dat er niet rendabel mee kan worden ge werkt. AMEV UTRECHT Amev ontving in 1972 652 miljoen aan premie 604 mil joen in 1971) en 241 miljoen 208 miljoen) aan interest en inkomen van derden, zodat de omzet toenam van 812 miljoen tot 893 miljoen. Het verzekerde bedrag overschreed de 20 miljardgrens. De vooruitgang was voor het eerst meer dan 2 miljard. Amev heeft in Nederland een aandeel van ongeveer 12 procent in het levensverzekeringswezen. De vraag naar hypothecaire geldleningen was groter dan in 1971. Vorig jaar werd in totaal voor ruim 99 miljoen verstrekt tegen 84 miljoen in 1971. In totaal is het afgelopen jaar onge veer 503 miljoen belegd en kwam door aflossing en verkopen ongeveer 210 miljoen beschikbaar, zodat de beleggingen met ongeveer 293 mil joen zijn toegenomen. De storm van medio november heef. bij De Holland 10.000 schademeldingen aangebracht met een totaal bedrag van ongeveer 6,5 miljoen, waarvan ruim 1,2 miljoen voor eigen rekening komt. In het personeelsblad schrijft de voorzit ter van de raad van beheer van Amev, mr. C. C. Nengerman, dat wordt gestreefd naar een groeipercen tage van 10 procent per jaar waarvan de helft nodig is om de inflatie te neutraliseren. Tweederde van het ei gen vermogen van Amev zal werk zaam worden gebruikt in heet levens verzekeringsbedrijf en éénderde in andere bedrijven die zich bezig hou den met het verlenen van diensten op financieel gebied Akzo AMSTERDAM Akzo Consumenten Produkten heeft het hele aandelenka pitaal van International Food Service in Weesp verkocht aan Hendrix' Fa brieken in Boxmeer. IFS, die vlees en vleesprodukten levert aan grootver bruikers, wilde beschikken over eigen produktie faciliteiten. Omdat Akzo, waarvan IFS deel uitmaakte, deze niet bezit is contact gezocht met Hendrix, dat naast veevoederfabrieken o.a. vleeswarenfabriek Stegeman in Deven ter, drie pluimveeslachterijen en een specerijenmalerij (Koerver in Box meer) bezit. In oprichting is een vers vlees-bedrijf in Druten. De werkgele genheid voor de 45 personeelsleden van IFS blijft gehandhaafd, zo verze kert een woordvoerder. PanAm NEW YORK Pan American World Airways heeft in 1972 een netto-ver lies van 28,9 miljoen geleden (72 dollarcent per aandeel) vergeleken met een verlies van 45,9 miljoen in 1971. De bedrijfsinkomsten stegen van 1,18 miljard in 1971 tot 1,3 mil jard vorig jaar. Hero de Groot BODEGRAVEN Hero de Groot te Bodegraven (hout- en metaalbewer king) wordt in haar geheel overgeno men door Dartmouth Investments. Dartmouth brengt hiertoe een bod in contanten uit het gehele geplaatste aandelenkapitaal van Hero de Groot (nominaal 354.900) van 140 procent. Thans geldt een adviesprijs van 100 procent bieden. Hero de Groot zal waarschijnlijk over 1972 geen divi dend voorstellen. De 44 werknemers kunnen volgens het bedrijf na de overname in dienst, blijven. vangen. Het bedrijfsresultaat voor bij zondere baten en voor belastingen zal naar verwachting niet belangrijk af wijken van dat over 1971 6,1 min), terwijl de bijzondere baten voor 1972 van relatief geringe betekenis zijn. Rijn-Schelde-Verolme ROTTERDAM Rijn-Schelde-Verol- me Machinefabrieken en Scheepswer ven heeft van Allgemeine Elektri- citatsgGesellschaft AEG-Telefunken opdracht ontvangen voor de levering van de tandwieloverbrengingen voor vijf grote turbine-tankers, die op een Westduitse werf zullen worden ge bouwd. Met deze order, die wordt uitgevoerd door de Kon. Mij. 'De Schelde' te Vlissingen is een bedrag van meerdere miljoenen guldens ge moeid. IJMUIDEN Ter dekking van het staaltekort op korte termijn, heeft Estel (Hoesch-Hoogovens) besloten de staalcapaciteit in IJmuiden met ongeveer 600.000 ton per jaar uit te breiden. De capaciteit is nu 6 miljoen ton per jaar. Deze additionele produktie zal voornamelijk gebruikt worden voor de voorziening van de walse- rijen in Dortmund, waarvan de capaciteit door de uitbreiding van de warmbandwalserij en door het gereedkomen van de nieuwe koud- bandwalserij en de elektrolytische vertinnerij is verhoogd. Slavenburg ROTTERDAM In verband met de aanhoudende groei en uitbreiding van zaken heeft de Slavenburg's Bank een 7 pet 15-jarige achtergestelde-in aan delen converteerbare lening van 10 min a pan geplaatst bij enkele grote instellingen. De plaatsing is geschied bij de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor de Bouwnijverheid 3 min), het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds 0,5 min), pensioenfonds van de Nederlandsche Bank 0,5 min), de Nationale Nederlanden 3 min), de levensverzekering maatschappij Utrecht (Amev) 1 min) en de First National Bank of Chicago 2 min). De conversiekoers is 320 pet en vastgesteld op basis van de koers van de aandelen ex dividend 1972. Telkens 3000 van deze lening, onder bijbeta ling van 200 in contanten, kunnen worden geconverteerd in nominaal 1000 aandeel Slavenburg. Conversie is mogelijk van 1 januari 1976 af gedurende de verdere looptijd. Jac. Hermans WEESP Jac. Hermans levensmid- delenbedrijven heeft in 1972 een om zet behaald van 132 min tegen 93 min in 1971. Dit jaar verwacht het bedrijf ongeveer 180 min om te zetten. Scheepshypotheekbank Lijm- en Gelatinefabriek ROTTERDAM Scheepshypotheek bank Nederland verhoogt met ingang van vandaag de koers van afgifte van haar 7,75 pet pandbrieven tot 99 pet. Ver. Glasfabrieken SCHIEDAM De Verenigde Glasfa brieken heeft 1972 dankzij een omzet stijging met ca. 15 pet (1971: 132 min) de kostenstijgingen kunnen op- DELFT Zoals reeds werd verwacht, is het resultaat over 1972 bij de Lijn en Gelatinefabriek Delft ongunstig beïnvloed door de xeplosie en brand van augustus 1971. Ondanks een bij zondere bate kan niet worden ver wacht dat het dividend meer zal zijn dan het primaire dividend van 5 pet, aldus de directie. In 1971 daalde winst van 602.700 tot 404.900 en werd het dividend verlaagd van 8 tot 6 pet. KOOG AAN DE ZAAN In de besprekingen tussen Kon. Schol- ten-Honig met Avebe in Veendam over de verdere uitwerking van de plannen voor een samenwer king op het gebied van de produk tie van aardappelzetmeel, is ge heel onverwacht een stagnatie op getreden. Dit heeft tot de conclu sie geleid, dat de stichting van een gezamenlijke onderneming, zoals de bedoeling was, onmoge lijk moest worden geacht. 'Hoe wel deze ontwikkeling, voor KSH althans, niet ernstig is, vinden wij toch de gang van zaken in deze zonder meer teleurstellend', al dus de raad van bestuur van KSH in het jaarverslag over 1971-1972. Men stelt zich bij KSH nog steeds op het standpunt, dat een regeling op het gebied van de aardappelzetmeel- produktie niet alleen voor de twee bedrijven, maar ook voor Nederland en speciaal het noorden daarvan een zeer goede zaak zou zijn. Of een regeling op langere termijn, maar dan niet in de vorm van een joint-ventu re, inderdaad tot de mogelijkheden behoort, wordt nu nog nagegaan, al dus het verslag. In het boekjaar 1971-1972 (eindigende 31 augsutus 1972) steeg de concern- omzet met 23 min tot ƒ508 min. De exploitatiewinst nam met 14 pet toe tot ƒ19,4 min en de netto winst vertoonde een stijging met 38 pet tot ƒ11,3 min. De winst per aandeel groeide daarmee van ƒ4,16 tot 5,62. Zoals eerder reeds gemeld wordt het dividend verhoogd van ƒ2 tot 2,40 per aandeel van 25. DEN HAAG De commissie voor fusieaangelegenheden van de Sociaal- Economische Raad heeft, nadat haar daarover een klacht had bereikt, vast gesteld dat een Nederlandse onderne ming de füsiegedragsregels heeft over treden. De onderneming (die niet na der wordt aangeduid) had, toen zij in bespreking was over een overneming door een buitenlands bedrijf noch de vakorganisaties, noch het ministerie van economische zaken ingelicht. Dit blijkt uit het verslag der commissie over het vierde kwartaal van 1972. Naderhand is, aanvankelijk op ver- i zoek van de vakorganisaties, alsnog j uitvoerig overleg met deze organisa ties gevoerd. Dat overleg heeft tot overeenstemming geleid. Het is de commissie gebleken, dat de onderhandelingen over de overneming i zich snel hadden ontwikkeld, maar j dat niettemin de gelegenheid had be staan de vakorganisaties tijdig in te lichten en met hen te overleggen. De vakorganisaties hebben het bericht over de voorgenomen overneming uit de pers 'ernomen. De commissie heeft ernstig overwo- gen, de Nederlandse onderneming met een openbare kennisgeving te straf fen. Ze heeft daarvan afgezien omdat het overleg achteraf met de vakorga nisaties neeft geleid tot aanpassing van de overeenkomst. Kon. Olie noteerde op 31 Januari S 39%-40 (40%-%). Philips S 17%-% (17%-%). Unilever S 49-% (47%-48) en KLM S35'i (35%) Opgave duPont. Glore en Kargan. AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van de zelfde dag). Akzo 78.20 (78.30), Hoog ovens (88.00), Kon. Olie 123.20- 124.00 gl (123.30 gl), Philips 56.50- 56.60 gl (56.50 gl), Unilever 156.50- 157.00 (153.50), KLM (113.20). Met deze uitbreiding van de capaciteit wordt de staalvoorziening van Estel gedekt tot omstreeks 1975-1976. De investeringskosten van de uitbreiding bedragen 115 min., terwijl deze in dien een continu-gietmachine zal wor den gebouwd 200 min zullen zijn. Voor de verruiming van de staalcapa citeit is relatief weinig personeel no dig, namelijk 220 man, aldus Estel. De staalvoorziening op lange termijn, tot in de tachtiger jaren, vormt nog een van de meest wezenlijke vraag stukken van Estel en is thans in studie, aldus het bericht. Men streeft ernaar deze studie, die zich toespitst op enkele alternatieven, zo mogelijk halverwege dit jaar, maar in elk geval voor het einde van dit jaar af te ronden. Uitgangspunt is, dat Hoesch en Hoogovens bij de fUsie ervan zijn uitgaan, dat in Dortmund in de toekomst een gezonde staalbasis van ongeveer 7 miljoen ton aanwezig zal zijn. De nog te nemen beslissingen over de staalvoorziening op lange termijn worden niet beïnvloed door het be sluit de capaciteit in IJmuiden met 600.000 ton te verruimen. De uitbrei ding kan volgens Estel relatief goed koop en ;nel worden verwezenlijkt in verband met de nog beschikbare la tente verkooksings- en ruwijzercapaci- teit. HAMBURG Vermögensverwaltung te Hamburg is verbaasd over de ster ke koersstijging van aandelen Philips Tabak op de Amsterdamse effecten beurs. In een verklaring zegt direc teur B. Günther, geen directe aanlei ding te zien voor de sterke koersstij ging "an de aandelen de laatste tijd. 'Bij navraag was Gilnther gebleken dat ter beurze van verschillende zij den belangstelling is getoond, die, voor zover van Duitse kant afkomstig, alleen in verband zou kunnen worden gebracht met het feit, dat de koers van de aandelen Vermögensverwal tung in de afgelopen drie jaar is vervijfvoudigd. Vooruitgelopen zou wellicht worden op een dergelijke ontwikkeling bij Tabaksindustrie Phi lips als beheer- en exploitatiemaat schappij van industriële ondernemin gen en onroerend goed. Vermögensverwaltung heeft, begin dit jaar overeenstemming bereikt over een bod /an 92 pet op 79 pet van het kapitaal van Tabak Philips. Tevens werd meegedeeld dat vóór 1 april po de rest van het aandelenkapitaal even eens een bod van 92 pet kan worden verwacht. Commissarissen hebben verder goed keuring gegeven voor het doen van rationaliserings- en vervangingsinves teringen voor een bedrag van 142 min. Hiervan is 99 min bestemd voor Hoesch en 43 min voor het bedrijf in IJmuiden. Eerder is al goedkeuring verleend tot de bouw van een sintelfabriek in Dortmund. Hiermee is S6 min gemoeid. DEN HAAG Hitachi, behorend tot de grootste electro-technische con cerns in Japan, gaat beginnen met de verkoop van computers in Europa. Hietoe is al in 1971 met ID'70 te Den Haag, onderdeel van het Nefib-con- cern, een contract afgesloten voor de vertegenwoordiging van de Hitachi- 8000 reeks computers in de Benelux, Frankrijk, Duitsland en Italië. Sinds dien heeft de onderneming zich bezig gehouden met de opbouw van een verkooporganisatie. De computer, die ID'70 begin 1974 op de markt zal brengen, is de Hitac 8150. Hij is bestemd voor kleine en middelgrote bedrijven. Hitachi besloot haar com puters op de Europese markt te gaan aanbieden met het oog op het groei end aantal Japanse bedrijven in Euro pa. Deze waren tot nu toe op n iet- Japanse computersystemen aangewe zen. Het ligt in de bedoeling, dat Hitachi in 1974, als de Japanse com- putermarkt volledig is geliberaliseerd, zal deelnemen in het aandelenkapitaal van ID'70. Koersen in Montreal Dom Tar Chei Husky Na'.. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada 30/1 18% 21% DOW JONES INDEX liirtnst. Sporen 11(11. tlbl. Mods 29 jan. 996.46 206.67 114.42 74.94 484.4 30 jan. 992.93 206.52 113.88 74.83 488.4 31 jan. 999.02 207.13 113.82 74.83 490.2 Aand. obl In». H. U 29 jan. 14.680 19.770 1.807 506 932 30 jan. 15.270 20.100 1.804 609 838 31 jan. 14.870 18.780 1.775 725 698 DEN HAAG Het effect van in 1973 verwachte prijsstijgingen (o.m. tenge volge van een verhoging van de BTW) op de omzetten van de detailhandel in december blijkt gering te zijn geweest. Dit zegt het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in een overzicht van de omzetontwikkelingen in het afgelopen jaar. Alleen in de heren- en jongensconfectiezaken en in die van woningtextiel cn meubelen werd enige extra omzet geboekt, welke echter ook daar aanzienlijk geringer was dan in vorige soortgelijke omstandigheden. In vele branches is in het afgelopen jaar de toeneming van de geldomzet klei ner geweest dan in 1971. In vele ondernemingen van het midden- en kleinbe drijf is de omgezette hoeveelheid achteruitgegaan. In een aantal gevallen heeft toegenomen invloed van concurrerende bedrijfsvormen mede tot deze gang van zaken geleid. VHW YORK 30/1 31/1 Ford Motor 74% 74 ACH Industries Fruehauf 30% 31% 45 44% Alrcu 15 14% 69% 70 Allied Chemical 30 30% Gen Foods 27% 27% Alum Co ol Am 54 55% Ueri Motors 78% 77% American Brands 43% 43% tien Pub! IJtll 21% 21% American Can 31% 31% Geri Tel El 2844 28% Am Cyariamld 28% 28% Getty Ol) 98 106 Am Electr Power 28% 29% Gilelle 62% 63% Am Melal Cl'max 30'i 30% Gimbel Brothers 24% 24% Am Minors 8% s% Goodyear 1 and R 28% 28% Am Smelt C Rel 19% 19% Gull Uil 26% 28% Am lel «i Tel 53 52% Ampex 6' 4 6% Illinois Cerilr 25% 25% 20% 19% Insilco 12% 12% Armen Steel 23 23 Int Busin Mach 439 435% Allatil Richfield 787'a 79% Intern Harvester Int Nick of Can 33% 33% 33% 33% 44 '4 44% Int Paper 38% 39% Belli! Steel 27% 27% int "Fel Tel 52% 52% Boel UK 22% 23% Burlington Ind 33% 33% Johns Manvllle Jones and LauKhl 27% 19 Me 27% 19 Can Pacafic Ry 18 18 Vi Celanese 34 33% Ketinecutt Copper 24% 24% Chase Manhatian 5S% Kraft Co 43% 44% Chesap Uhlo R 49% 49% Chrysler 38% 38% Ling-'l eiiico VourI 9% 9% Cities Service 0%ex 51% Liiion Ind CnlKale-Pulinullve 92% 93 Lockheed Aircrall 8 1 i 8% Cull Industries 19% 19% Marcor 24 24 Commonw Edls.m 34 33% Cons Edison 25% 25% Martin Marietta 18 18% Cotil Can 27% 2S% May Dep Stores 46 45% Cont Oil 42% 43% McDonnell Dougla 35% 36 Curii.sb Wright 26% 24% Mobil Oil Corp 73%e 74% Curtiss WriKht A 33% Dart Ind Ueere arid Co Dow Chemical üu Font (BI) 3% ex 44 'A 98% 173% 43% 45% 97% 174% Nal Biscuit Nabisco Nai Distillers Nal Gypsum 58% 28% 16 16 58% 28% 15% 16 Eastman Kodak 140% 140% Nal Stee) Nal. Lead Ind. 40% 15% 40 15% First Nat City 76% 76% North Am Rcakw 30% 30 Vi Admiral Corp 14% 14% oen Clear 18% 18% AlleriKheny Fow 22% 22% Ak/nna 28% 27% lm Bnk tor Ree 9874 b 98% b Am Standard 11% 11% Int Flav Fr se 89 89 Ainsied Ind 40% 39% Int Paper <S 4) Balt Ohio 4%«ü 50 47% 'ei spar 26.50 26.30 Bavuk Clxars 13% 13 li Kansas City Ind 38 38 Can Breweries 6 5% 27% 27% Cerro 13% 15% KI.M 35% 35% Chadliouni Uuih 2% 2% 22% 22% Chase select Fd 11.33 11.25 Columbia (Sas- 30% 30% 14% 14% 28% 28% Lone Star Ceuierit 20% 20% Col" '«'«bh""" 22' 23 i etiman 17% 17% Fluor Corp 33% 33% Madison Fund 12% 12% Olln 16% 17 Pac Gas and El. 29% 29% Perm. Central 2% 2% PepsIco 83% 83% Phelps Dodge 39% 39% Phillip Morris 125% 120 Phillips Petr 44% 45% Procter It Gambl 107% 108% RCA 33 33% Republic Stee) 25% 257b Reynolds Ind 52% 52% Royal Dutch Petr 40% 39% Sania Fë Ind. •28% 28% Sears Hoebuck 112% 114% Shell 01) 54% 55% Southern 20c 19% Southern Pacific 38% 39% Railway 44% 44% Sperrv Rand 45% 45% Stand Oil Call! 86% 89 Stand Oil Indians i 88% 89% Exxon Corp 94 94% StudebakerWnrin i 47% 48% Sun Oil 51 51% Texas Gulf 4I%I1 %ex lexas lnsi 187% i runsamerlca 16 16% Unilever 47% 49 Union Carbide 46% 46% llni Rnval 13% 14 United Am ruit 41% (Hilled Bi anils 11". US Sieul 30% 31% West Union lei 34% 36 Weslinehnuse El 41% 40% N Am Phillips Co Union Electr (lulled Corp* (lulled Ga* Western Bancorp 7'i 7'.ib 69% 691,, 28% 29% 53% 53% 37% 37% 18 18% 9% 9% 18% 18% 34% 35

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17