BEELDEN VAN EEN BELEG ZENUWENOORLOG EN UITPUTTINGSSLAG ^Laagstbetaalden in een tandheelkundig vacuüm' Beleg in Deil duurde ruim 24 uur 300 inzendingen op huisvlijtexpositie Actiegroep: dijken langs Oosterschelde zijn nog gevaarlijk Orgels in Delft in gevaar lOUW/KWARTET WOENSDAG 31 JANUARI 1973 BINNENLAND K9 'Kritiek vanNVV-bond: Van onze sociaal-economische redactie "I AMSTERDAM De NW-bond Mercurius vindt dat de laagstbetaal- jt, den in een tandheelkundig vacuüm leven. 'Het is ontstellend dat zes- tig jaar nadat de wet op de tandheelkunde van kracht werd autori teiten nog steeds menen dat de tandheelkundige verzorging er hope loos voorstaat'. De bond schrijft dit naar aanleiding van de door de Consumentenbond gesignaleerde hoge tandartsentarieven. lercurius meent dat de tandheelkun- n iige verzorging vooral duur is, door- agr lat de tandarts van oudsher nog aller- 'ani e' wei"kzaamheden aan de stoel zelf ,an loet. Karweitjes als het schoonmaken an het gebit en het wegkrabben van tandsteen, het leggen van eenvoudige Ruilingen en het aanmeten en plaat- Ij en van kunstgebitten worden in di- 'erse landen overgelaten aan hulp- i,. trachten met een middelbare beroeps- Jpleiding. n Nederland is men nog niet verder dan het sporadisch inschakelen van em, op< angi t mei vfi gevestigde eenmansbedrijf van de tand arts niet meer in deze tijd past. Van de werkzaamheden kan zeker tweeder de door daarvoor opgeleide hulpkrach ten worden gedaan mits de tandarts bereid is mee te werken in efficiënt werkende teams, waarin tandartsen, tandheelkundige assistenten (met boor) tandtechnici en tandarts-assis tenten samenwerken. mondhygiënistes, die alleen maar mo gen schoonmaken, tandsteen verwijde ren en röntgenopnamen maken. Wie méér doet riskeert een fikse geldboete en zelfs vrijheidsstraffen. 'De bescher ming door de wet op de tandheelkun de heeft in wezen geen bescherming van de patiënt opgeleverd, aldus Mer curius. 'Daarom is het beter dat die wet verdwijnt en dat naar nieuwe wegen wordt gezocht om de tandheel kundige voorziening op een redelijk peil te brengen'. Mercurius meent dat het aan huis YERSEKE 'Van de alom gepropa geerde optimale veiligheid is niets terechtgekomen'. Aldus de actiegroep 'Oosterschelde open', die ter gelegen heid van de herdenking van de wa tersnood in 1953 een manifest aan de fractievoorzitters van de beide Ka mers heeft gezonden. In dit manifest wordt betoogd dat ook nu nog de langs de Oosterschelde gelegen gebie den gevaar lopen te overstromen bij een springvloed als in 1953. De actie groep bepleit verzwaring van de dij ken op zo kort mogelijke termijn Op die manier, zo meent 'Oosterschelde open' hoeft deze zeearm niet afge damd te worden. Ir. G. D. Kloosterboer van het water schap Schouwen-Duiveland heeft giste ren in Haamstede verklaard dat ge deelten van de duinenrij van het eiland te laag zijn om een stormvloed te keren. oern d6 pri 4 L 10. Df I Pb Pf 3-e2 l Tb b5 7 L ep 1 prt De7 De moeder van overvaller D. D. staat aan de deur van de belegerde woning van de familie Smits. Achter haar staan politiemannen de zaak gade te slaan. Mevrouw D. ging even later naar binnen om met haar zoon te praten. Kort daarop werd een compromis bereikt en verlieten de overvallers het pand. De Haagse advocaat mr. N. A. M. Schipper, die het contact i met de overvallers in de boer- 1 derij onderhield, in een auto op weg naar de boerderij De door de overvallers gegijzelde boer Smits voor zijn woning, kort nadat de overvallers vertrokken waren. De moeder van D. op het terrein bij het huis van de heer Smits. Naast haar de advocaat van haar zoon, mr. Schippers, die in de periode van de gijzeling enige malen als bemiddelaar is opgetreden. Een broer van een van de over vallers is naar het gemeentehuis van Deil gekomen om een bemiddelingspoging te wagen door Rudie van Meurs DEIL Dinsdagmiddag vier uur. Het beleg rond boerderij van P. Smits in de Enspijkse polder bij Deil duurt precies 24 uur. Binnen houden twee jonge mannen, die verdacht worden van een overval op een postagentschap in Den Bosch, liet gezin van de boer in gijzeling. Beurtelings wisselen ze el kaar af bij het bewaken van man, vrouw en dochter. Hun laatste houvast met de vrijheid. Twee gevechtswagens werden gistermorgen ingeschakeld bij de 'belegering' van de boerderij, waarin de gijzelaars opgesloten waren. De boer heeft roodomrande ogen. Hij is vermoeid en gespannen. Door de verrekijker zie je hem zo nu en dan door de bijkeuken van het huis naar de schuur gaan. De mannen die hem als gijzelaar gevangen houden, vinden het goed dat hij zijn vee verzorgt. Vanmorgen heeft hij net als andere dagen gemolken. Om half tien is hij even met de auto naar het dorp geweest om eten te kopen. Mevrouw Smits verblijft met haar dochter in de voorkamer. Ze zijn op de rand van een zenuwinstorting. Uit telefoonge sprekken, die ze regelmatig voeren, valt op te maken dat de beide man nen, van wie ze de gevangenen zijn, het goed met hen voor hebben. Maar de spanning, veroorzaakt door de voortdurende aanwezigheid van wa pens, drukt zwaar. Wonder Het is een wonder dat er nog niet geschoten is. Want net als de familie Smits staan de twee mannen, de 26- jarige Daan D. uit Den Haag en de 24-jarige Jan B. uit Den Bosch, onder zware druk. Buiten de boerderij staan in een straal van misschien tachtig meter, veertig zwaarbewapende poli tiemannen. Ze hebben karabijnen in de aanslag. Politiehonden rukken ze nuwachtig aan de riemen. Binnen die cirkel staat meer dan een dozijn poli- tie-auto's. De hele nacht lang hebben ze heen en weer gereden langs de boerderij, evenals een groot aantal politiemotoren. Buiten die eerste, nauwsluitende cir kel, is een tweede cirkel gevormd. Een veelvoud van politiemannen, poli- tie-auto's, politiemotoren, politiebus- jes controleert elk weggetje dat het ruilverkavelingsgebied van de En spijkse polder doorsnijdt. Drie pant serwagens met daarin tot de tanden toe gewapende militairen crossen heen en weer en maken wegen die nog niet eerder bestonden. Door de lucht cirkelt permanent een politie- vliegtuigje met infrarood-camera's om ook in de donkere uren de situatie te kunnen overzien. Door de mobilo foons, die in alle politie-auto's en op de motoren aanstaan, komen luide stemmen. Er dienen 'omtrekkende be wegingen te worden gemaakt' zo is te horen. Ook moeten de agenten 'uit de vuurlinie' blijven. Ordonnansen dra ven heen en weer tussen de centrale post op het gemeentehuis van Deil en de subcentrale post op de boerderij naast die van Piet Smits. Hermetisch De Enspijkse polder lijkt oorlogs- of rampgebied, maar het gaat om twee mannen die verdacht worden van een roofoverval en drie mensen die gegij zeld worden gehouden. De polder valt onder de gemeente Deil. Aan de ene kant wordt ze afgesloten door de rijksweg Utrecht—Den Bosch, aan de andere kant door de provinciale weg LeerdamGeldermalsen. Vierentwin tig uur heeft de politie dit gebied met grote boerderijen en weidse land schappen hermetisch afgesloten ge houden. Buiten de twee barricades staat het publiek. Honderden auto's en soms enkele duizenden mensen hebben hier een avond, een nacht en een dag gestaan. Wachtend op dingen die niet gebeurden. Kijkend naar tafe relen die zich niet voordeden. Ze hadden ze trouwens ook niet kun nen zien. De belegerde boerderij van Piet Smits staat hemelsbreed ander halve kilometer ver weg en ligt ver scholen achter kleine bossages. Op het gemeentehuis in Deil zijn de commis saris van de koningin, de procureur- generaal uit Arnhem, de officier van justitie uit Nijmegen, de groeps-, ray on- en districtscommandanten van de rijkspolitie, een Rode Kruis-delegatie en militaire autoriteiten. In de wachtkamer van de secretarie, waar slechts een houten bank het meubilair vormt, zit de moeder van Daan D. Ze zit hier al zestien uur. Ze heeft een paar koppen koffie gedron ken en wat eten gehad van het ge- meentehuispersoneel. Ze is moe. ze heeft niet geslapen en er is niemand om haar een behoorlijke stoel aan te NAALDWIJK De 15e huisvlijt- toonstelling, georganiseerd door de Stichting Culturele Raad Naaldwijk, werd dinsdagmiddag bij de officiële opening omlijst door de aanbieding van een fraai bewerkt herinnerings bord door de arrangeur van de ten toonstelling de heer Verbruggen aan de culturele raad. De voorzitter van de culturele raad. de heer A. J. A. Ammerlaan, sprak in 'De Binnenhof' een welkomstwoord tot de talrijke gasten. Burgemeester Hordijk wees vervolgens in een toespraak op de betekenis van de handenarbeid, vooral ook als vrijetijdsbesteding. Daarvan zijn talrijke en fraaie resultaten op de tentoonstelling te zien. Vervolgens werd de tentoonstelling bezichtigd, die in de grote zaal is ingericht en ook de hal en het toneel vult. bieden. In de nachtelijke uren heeft ze met haar zoon gebeld en hem gevraagd het op te geven. Maar Daan heeft weinig te verliezen. De laatste keer ontsnapte hij uit de strafgevan genis in Scheveningen. Hij moest toen nog veertien dagen uitzitten voor een roofoverval op een postagentschap aan het Hildebrandplein in Den Haag. Getekend Wie is Daan? Zijn broer Laurens vertelt in het gemeentehuis in Deil dit verhaal: Daan komt uit een Haags gezin van dertien kinderen. Zijn va der overleed toen hij twaalf jaar oud was. Tot dat ogenblik had Daan een tamelijk stabiel leven. Goed, maat schappelijk was het gezin bij voorbaat 'getekend' omdat het uit een woonwa genmilieu kwam. Maar de vader van Daan had alles gedaan om zich 'aan te passen' en het leek de goede kant uit te gaan. Toen kwam zijn vroege dood. Daan pleegde zijn eerste kleine dief stalletjes op twaalfjarige leeftijd. Een groot aantal kinderen van het gezin D. onder wie Daan, kwam in kinderte huizen. 'We werden daar opgevoed als inbrekers', zegt Laurens, die Daan zijn bloedbroer noemt. 'We werden regelmatig geslagen, we liepen weg. We werden teruggehaald, weer gesla gen. Toen is het steeds verder bergaf waarts gegaan. Daan pleegde een flin ke kraak en ging voor een aanzienlijke tijd de lik in. Daan kwam er weer uit en zette weer een kraak of pleegde een roofoverval. We houden van spel en avontuur', zegt Laurens. 'Op een keer zijn we een wagon binnengegaan op het station in Den Haag. We gingen er slapen. Toen we wakker werden waren we in Duitsland.' In 1968 trouwde Daan. terwijl hij gedetineerd was. Een tijdje ging het goed. 'Daan werd altijd door de justi tie achternagezeten. Ook als hij niets gedaan had, kwam de politie hem vaak arresteren en moest hij op het bureau bewijzen dat hij ergens anders was geweest De justitie heeft dc pik op ons. Daan kon daar niet tegenop.' Daan ging stuff gebruiken. Daans vrouw ging mee doen. De laatste werd opgenomen in een psychiatri sche inrichting. Uit het huwelijk werd Daniëlle geboren, die nu drie jaar oud is. Ze is nu bij de moeder van Daan in Den Haag en Daan houdt zielsveel van het kind', zegt Laurens. Daarom wilde hij gisteren zo graag naar zijn ouderlijk huis in Den Haag, om Daniëlle te zien en om zich daar na te laten arresteren. Verdriet 'Onze moeder heeft verschrikkelijk veel verdriet van ons gehad. Ze heeft echt haar best gedaan, maar de politie moet ons altijd weer hebben', zegt Laurens. Hij zat de laatste keer sa men met Daan en Jan B. in de Koepel van Breda. Dat was zijn ken nismaking met Jan, de andere man. Een bijzondere stand geeft een over zicht van de oogstfeesten in de afgelo pen jaren. Deze bestaat vrijwel uit sluitend uit een groot aantal foto's uit een verzameling van honderden foto's gekozen. Ook uit het fotomateriaal blijkt de oogstfeesten sfeer aan het Westland gaven waartoe het Wilhel- minaplein zich wel bijzonder goed leende. De tentoonstelling bevat ver der een grote variëteit van werkstuk ken van 3-jarige kinderen tot bejaar den. Er zijn tekeningen, schilderijen en miniatuurdraaiorgels, speelgoed enz. Op het podium geven zilversme den uit Schoonhoven een demonstra tie van hun vakbekwaamheid. Door 60 inzenders zijn in totaal 300 werkstuk ken ingezonden. De tentoonstelling is tot en met zaterdag 3 uur geopend. die verdacht wordt van de overval op het postagentschap in Den Bosch. 'In de gevangenis kom je nog eens iemand tegen. Daar maak je plannen.' Laurens rekent uit dat Daan in totaal zo'n tien jaar in de gevangenis heeft doorgebracht. 'Maar hij heeft nog nooit echt geweld gebruikt. Hij heeft nog nooit op iemand geschoten.' Het beleg in de Betuwe, naast Hol- landscheveld en de Maagdenhuisbezet ting in Amsterdam, misschien wel de meest intensieve na-oorlogse belege ring, ging de afgelopen 24 uur om deze Daan, zijn kornuit Jan en om de drie gijzelaars. Laurens zegt er steeds niet aan getwijfeld te hebben, dat de gijzelaars nooit werkelijk gevaar lie pen. 'Dat doet mijn broer niet. Hij zou wel op een agent schieten, maar niet op een burger. De politie is onze vijand.' Een zenuwenoorlog en een uitput tingsslag, zo heet het beleg in de Betuwe. Om half tien in de morgen komt boer Piet Smits met zijn auto het erf af. De twee mannen hebben hem laten gaan om eten te halen. Piet Smits doet geagiteerd tegen de agenten, die onmiddellijk een kring om hem trekken en hem half aan de schouder meenemen naar het huis van de buren. Later moet hij de achterbak van zijn auto openmaken en er staat een agent met getrokken pistool naast hem; misschien dat er wel een man in die bak zit Maar de bak is leeg. Het nummerbord van Piets auto wordt op last van de bevelvoerende luitenant opgeschreven. De kilometerstand van de auto wordt genoteerd en de stand van de benzine tank opgeschreven. Eerder heeft Piet Smits geïrriteerd in een telefoongesprek zijn ongenoegen laten horen over 'die hoge heren' die 'de jongens een auto beloven, maar dan hun belofte intrekken'. Op het gemeentehuis in Deil wordt intussen gedelibereerd over de oplossingen. De voorstellen van de twee mannen in de boerderij worden niet ingewilligd, wel ingewilligd, niet ingewilligd en stui ten dan in herziene versie weer op de twee mannen af. In het gemeentehuis lopen journalisten storm, die zo graag willen bemiddelen en zich als gijze laars presenteren. Respectievelijk die nen een Telegraaf-verslaggever, een Haagse Courant-journalist, en de radio verslaggevers Peter Dillen en Ben Smits, (geen familie van de boer), zich aan. Hoewel hun gijzelaarschap niet wordt aanvaard, krijgen zij als dank voor de door hen aangeboden hulp faciliteiten van de politie. In hun vocabulaire heten Daan D. en Jan B. later dan ook 'rovers en over vallers'. Zij lijken de enigen, die niet het slachtoffer zijn van het totale communicatiegebrek dat zich ook de afgelopen 24 uur heeft gemanifes teerd. De politie is met honderden mensen op de been, maar heeft er niet één kunnen aanwijzen, die uit de verwarde verhalen en feiten een zin nig commentaar kan geven. Daarmee had tenminste iets van het beleg in de Betuwe verklaard kunnen worden. DELFT De orgels van de Oude en Nieuwe Kerk in Delft zijn sterk aan een restauratie toe. Het orgel in de Nieuwe Kerk verkeert in een zodani ge staat (o.a. gescheurde windladen) dat er voor ruim twee ton aan geres taureerd moet worden. Het orgel in de Oude Kerk heeft ook zoveel gebreken, dat er voor 75.000 aan gedokterd moet worden. Voor beide orgels zijn subsidie-aan vragen ingediend bij het rijk, maar tot op heden heeft men daarover nog geen beslissing genomen. Trouwens de Nieuwe Kerk (een natio naal monument!) moet bovendien een nieuwe electrische installatie krijgen. De huidige is een veertig jaar oud en nieuwe bedrading is wel het minst Ook dit kost meer dan een ton. Tenslotte is het pas vorig jaar geres taureerde orgel in de Bethlehemkapel in de Floresstraat tijdelijk buiten ge bruik, omdat er waterschade is opge lopen door een gat in het dak. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9