soeo DE VLUCHT DE DOOS DE NACHT 1 VJ Hl? 8' Jd 1 dichtbij tl n 10 ost-Groningen I !8°bost-Groningen II iond redt in één aar twee miljoen oor zijn leden Drie herinneringen aan de Ramp gezonde kaas met maarl22 calorieën in 100 gram is Pijnstillers en nieren Vijftig piek in ruil voor rommel vrijetijd herinneringen -tjjoüW/KWARTET WOENSDAG 31 JANUARI 1973 BINNENLAND T5/K5 ien- Commentaar ïfel- fiuisH 'C 1 O 4 fct rumoer in de Groningse strokar- •industrie is, gestimuleerd door de iecomité's van Fré Meis, weer toe- ïomen. Het tijdstip waarop dat ge urt, zal wel iets te maken hebben •t het naderen van de ingangsdatum or een nieuwe CAO, hoewel er ijd wel latente onrust in deze be- jfstak aanwezig is. Jaar in, jaar uit lait het om hetzelfde thema: de okarton-industrie is niet gezond. Zo ig dat zo blijft zal er geen sprake in rust zijn. .J. of. mr. H. J. Hellema, die als mor rtrouwensman zijn best doet een lossing te vinden (hoewel hij niet de ■ste is), heeft de strokartonarbeiders een vergadering van de actiecomi- voorgehouden dat het belangrijk is inneer hij rustig zijn gang kan gaan. t waarborgt de beste kansen om een 'gezonde sanering' de bedrijfs- wcer in het gareel te krijgen, et alleen het belang van de bedrij- i, maar ook dat van de arbeiders is ïrmee gediend. t prof. Hellema de arbeiders toch •t heeft kunnen bereiken, ligt aan t feit dat er toch meer facetten aan te zaak zitten, dan hij voorstelt. heer Hellema praat over het ge- nd maken van de industrie, maar de jeiders willen de garantie dat n het werk kunnen blijven. Daar zit kneep. :t tragische is dat de heer Hellema woon niet in staat is zo'n garantie geven. Dat is en daar hebben de jeiders gelijk in vooral een achtestie van politiek. Als er mensen de kartonindustrie moeten worden club ggesaneerd dan moet er voor hen den. M. laze- iker J. it-A. uari «vangende' werkgelegenheid komen de vorm van nieuwe industrieën, it willen ook de vakbonden. :t gezond maken van de strokarton- lustrie is niet hetzelfde als het zond maken van Oost-Groningen. J^ehts de overheid kan zorgen dat vertrouwen terugkeert door meer doen dan rapporten opstellen en identeel ergens geld in steken. iejd >st-Groningen moet te lang wachten, lang dat zo blijft zullen de arbei- rs prof. Hellema niet zien als ie- ind die ietsvoor hen doet. En zo ïg zal ook het voedsel voor de rust of waakzaamheid, zoals de tiecomité's zeggen genoeg aan- ?en- ssie itie, tter g®* infczig zijn. r,ni tvenpt besluit van 'Union' in Oude Pekc- eern om een nieuwe fabriek in Duitsland bouwen, heeft de arbeiders gesterkt Bq.| hun mening, dat Hellema dan wel vartjn betrouwbare man mag zijn, maar Fi-lt dat dan nog niet hoeft te gelden Pefor de fabrikanten. De regering zou ten.ps kunnen onderzoeken wat Duits- JersDd zoveel aantrekkelijker maakt dan i©d ist-Groningen. ["RECHT De districtsbestuurders de sociaal-juridische afdeling van Bouw- en houtbond NKV hebben rig jaar bijna 2 miljoen gulden or de bondsleden achterhaald. Dat een half miljoen gulden meer aan iterstallig loon, allerlei premies en keringen dan in 1971. r. t de cijfers, die deze week in het ndsorgaan 'De Steiger' worden ge- bliceerd, blijkt dat achterstallig in en achtergehouden vakantiegeld grootste 'winst' opleverden. De md concludeert, dat een toenemend ntal leden in de bouw en houtnij- irheid via hun bond extra maatrege- n hebben moeten nemen om hun in en vakantiegeld ook werkelijk te tvangen. irizontaal woorden invullen die ver aal. dezelfde betekenis hebben. 1. ter tijdperk; 2. verandering; 3. ukte. Magisch kruiswoord-puzzel igpl PLOSSING VAN GISTEREN »r.: 1. taart, 5. tabel, 10. orde, 12. are, 13. ei, 14. kabel, 17. eg, 18. tak, i les, 21. ene, 22. A.P., 24. el, 25. lel, 26. klip, 28. e.k., 30. st„ 32. tor, rem, 36. ent, 38. re, 39. pedel, 41. 0. 42. alge, 44. Eire, 46. keten, 47. oor. srt.: 1. toets, 2. aria, 3. ad, 4. rek, 6. 1, 7. ba, 8. eren, 9. leges, 11. abel, al, 16. es, 19. kader, 21. elite, 23. !k, 24. els, 27. strak, 28. rede, 31. Ier, 33. oele, 34. re, 35. me, 37. tro, 39. pee, 40. lev, G.T., 45. Io. Twintig jaar geleden in zuid-west Nederland: de Ramp. Dood en ontluistering bezochten grote delen van Zeeland, Zuid Holland en gebieden in West-Brabant. De Noordzee sloeg in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 genadeloos toe. De grootste natuurramp in Nederland, sinds men senheugenis. Onze verslaggever Jan Roelfs geeft hierbij drie herinneringen door aan die onvoorstelbare februaridagen van 1953, toen hij over Schouwen en Duiveland zwierf, eerst in een verkenningsvliegtuig, daarna over het nog overgebleven land. De vlucht Op het oude Schiphol staat de oude KLM-Dakota PH.TBZ klaar. Kran ten, persbureaus en fotografen heb ben in allerijl een vliegtuig gehuurd voor een verkenningsvlucht boven het rampgebied. De stormwind geselt de Haarlem mermeer. Er wordt, geïmproviseerd, met stangen en kabels, een slurf gemaakt in de deuropening van het toestel. Voor de persfotografen. On der hen zijn er, die uit Europese hoofdsteden zijn komen aanvliegen. Ik maak een onvergelijkbare vlieg tocht. Er ligt een ragfijne nevelslui er over Zeeland, tenminste: dit moet het Zeeuwse land zijn. Het volle daglicht dringt er gemakkelijk door heen, het zet de woestenij, het on herbergzame watervlak, dn een hard. genadeloos licht. De piloot, stijgend en vooral dalend, zoekt naar Schouwen, naar Duive land. De Dakota maakt scherpe scheervluchten, hij zakt zo laag mo gelijk. Met andere reporters zie ik groen en geel van de luchtziekte. De fotografen liggen op hun buik boven de slurf, hun camera's in de aanslag. Ik speur ingespannen naar de plaat sen, die ik ken. Is dat Zierikzee, dat daar Scharendijke, is er nog een scheiding tussen het grotendeels voormalige eiland en de Oosterschel- de? En is dat wel Walcheren, met Veere? De schaduw van de vliegtuigvleugels glijdt soms over het nog steeds on stuimig in beweging zijnde water vlak, met de kolkende watermassa's in de dijkopeningen. De schaduwen raken drijvende daken, wiegende hooibergen, ontwortelde bomen, die als pluisjes voortdansen, doelloos voortdobberende boerenwagens, ver laten vlotten, vastgeraakte damhek- ken. Het is één grijze, grauwe we reld van een onzegbare verlatenheid. Er wordt in het vliegtuig nauwelijks gesproken. Mannen, die in hun be roep de calamiteiten van deze we reld beschreven, kijken toe met dichtgeknepen keel. Even cirkelen boven de branding, daarna vlucht over de drooggebleven westhoek van Schouwen. Maar dan weer hetzelfde hartverscheurende beeld: het eiland is een deel van de veroverende zee geworden, zonder schijnbaar enig te ken van leven. Met de drijvende herinneringen aan wat eens leven en wonen was. Er zijn geen afschei dingen meer, hier en daar slechts brokstukken dijk. Rechte rijen tele graafpalen, daar moeten wegen zijn. De dorpen zijn verloren, verlaten eilandjes in de golfslag. De lang zaam afnemende stormwind trekt duizenden rimpels op de vloed. Is düt Serooskerke, dat Kerkwerve, is dat Kortgene, aan de andere, onduidelijke zijde van de nu sterk verbrede Schelde-arm, levenloos, on herkenbaar? Hier en daar ploegt een rijtje boten voort, deel van de gigantische red- dingsvloot. Arnemuiden, de verbindingsdam. die er niet is. Wat is er nog wèl overgebleven? De Noordzee reikt tot aan de Bra bantse kust, tot diep in Zuid-Hol land. De overstroming is gigantisch. Bij Krabbendijke zie ik een deel van de spoorbaan. Scheve seinpalen en zwarte streepjes, de rails. Het is of de hand van 'n reus de rails terzijde heeft getrokken en ze in een warrige knoop heeft achtergelaten. Halsteren, evenbeeld van de Zeeuwse en Zuid- Hollandse verschrikkingen. We sche ren over hofsteden, bijna paalwonin gen gelijk. Mannen zwaaien. Numans- dorp, ergens wappert nog een vlag's-Gravendeel en een nieuw watervlak bij Moerdijk. Alles is van een afschuwelijke een tonigheid. Scheervlucht over Goeree en Over- flakkee, flitsen van Oude Tonge- en Nieuwe Tonge. Moet zó de zond vloed zich hebben geopenbaard? Verkenning boven een verzwolgen land. Niemand in de stampende Dakota schaamt zich voor vochtige ogen. Het is een tocht, die in je ziel blijft gegrift. Gebroken, niet alleen door de soms gewaagde vlucht, maar bovenal door de beelden, land ik op Schiphol, waar een auto van de krant wacht. Hóé moet je dit alles vertellen, hóé kun je het onder woorden brengen? De doos Bruinisse Ik praat tijdens mijn beperkte rondgang door wat van het dorp Bruinisse is overgebleven in de zeilenmakerij van De Korte met burgemeester Laurense van de ge meente Oosterland-Sirjansland. Hij heeft een soort schoenendoos voor zich staan: de kaarten van de burgerlijke stand van zijn beide dor pen. Vele namen in dit geredde kaartsysteem zullen voorgoed terzij de moeten worden gelegdDe burgemeester laat me zijn gesproken dagboek horen, van zaterdagnacht 31 januari tot woensdagmiddag 4 febru ari. Hij is nog geen jaar burgemees ter op Duiveland als hij zijn notities van Zeeland's meest zwartste zondag maakt. Ik noteer ze, zittend op een stapel zeil. Telkens dwaalt m'n blik af naar de schoenendoos, een omhulsel boordevol leed. Zijn relaas is nog nooit in druk verschenen, misschien omdat het slechts op details zou afwijken van de honderden relazen uit die barre dagen, toen Nederland de wereld schokte. .Het water is die zondagmorgen gestegen tot aan m'n telefoontoestel. Toen het hoger klom, kon ik geen verbindingen meer krijgen. Toen we een gezelschap van zeventien mensen, de buren waren naar ons gevlucht naar de slaapkamers, boven, moesten, kwam het moment, dat de vloed het zeil oplichtte. We moesten naar de vliering. Daar heb ben we gebeden, terwijl de orkaan onze stemmen nauwelijks verstaan baar maakte. Die maandag zag ik de huizen rondom ons ineenstorten, mensen op vlotten vluchten, van het ene huis naar het andere. Ik zag hoe boeren hun schuren in brand staken, om door middel van vlammen en rook de aandacht te trekken. Die dag zijn er vliegtuigen gekomen. Het water was iets gezakt, ik kon naar het balkon komen, aan de voor zijde van ons huis. Er wilden ande ren mee. Maar ik wilde er alléén staan, met m'n ambtsketen om..- De vliegtuigen cirkelden rond, ze moeten mij gezien hebben. Ik heb staan wuiven als een wanhopige. Er hing zoveel van af. Als ze dan over een paar uur wat helikopters zouden zenden, dan zouden er meer mensen gered kunnen worden. Ik zag vrou wen met opgezette benen van het zeewater. 'Burgemeester, ik durf niet te staan, m'n benen zullen bre ken', riepen ze. Die morgen hebben we met be traande gezichten de helikopters zien dalen. Ik moest mee om de mensen te overreden van de zolders, de vlieringen te komen. In naam van de Koningin, in naam van de regering. Eerst, woensdag, in Bruinisse, hoorde ik van de omvang van de ramp. Ik dacht dat alleen Schouwen- Duiveland was getroffen'. Burgemeester Laurense heeft nog veel meer verteld, van het tijdstip, toen de kerkklok van Oosterland en Sirjansland in de zeer vroege zon dagmorgen ging luiden en drie da gen doodsnood aankondigde. De doos met 1820 namen staat op de vloer van de zeilmakerij. Nog steeds dalen er helikopters op de dijk van Bruinisse. 'Alleen op God was ons vertrouwen', besluit burgemeester Laurense. Ik klim op de dijk van Bruinisse, de Grevelingen baadt in een schittering van vroeg voorjaarslicht. De nacht Die nacht in het gehavende veerhuis van Zijpe, aan de oostkant van Schouwen en Duiveland. Het dijk huis tussen twee watervlakten is inderhaast gebombardeerd tot com mandopost van de stoottroepen. Ik bereik de post aan boord van het torpedo-transportschip A 940 uit Den Helder. Aan boord is een zwijg zame boer uit de omgeving van Dreischor, die een trillende geit in de armen houdt. 'Het dier heeft ons drie dagen te drinken gegeven', is het enige wat hij zegt. Op de dijk van Zijpe zijn lichtaggre- gaten geplaatst. Felle, witte bundels spelen over het verdronken land. Ik passeer lugubere, spookachtige kada verstapels. Het dode, aangespoelde vee wordt opgetast om verspreiding van mogelijke infecties te voorko men. Op zichzelf een huiveringwek kend schouwspel. Het veerhuis en zijn omgeving bieden de aanblik van een fragment uit de Napoleontische Russische veldtocht. Bij het fletse licht van olielampen slurpen uitge putte soldaten soep. Je voelt je als toeschouwer overbodig, maar je wordt gastvrij opgenomen. Het havenhoofd van Zijpe heeft iets van een Europees bivak; er zijn Fransen, Duitsers en Engelsen aan gekomen. De nacht is gevallen, er valt niets meer te doen. Het wach ten is op het daglicht, wanneer de ontluistering zich weer zal aandie nen. De ploeg der lijkenzoekers heeft haar gummieschorten en hand schoenen uitgedaan. De kleding hangt, dof-glinsterend van het vocht, aan spijkers aan de wand. De verhalen komen spaarzaam los. De platte ducks deinen als reusach tige grijze briketten in het haventje. Ze zullen morgen weer uitvaren op zoek naar mogelijk gespaard geble ven leven. De reddingsvloot, die hier geconcentreerd is, kan alleen bij daglicht varen. Er zijn te veel ongeziene obstakels in het verzwol gen land. We verwarmen ons om beurten bij de kachel, de enige warmtebron. Ik ben die dag nog in Dreischor ge weest. De in-droeve beelden van wat daar allemaal te zien was, bezinken in de stilte van de nacht, waarin de huiver van de dag niet wijkt. Silhouetten van redders en gered den, die op een vloer van stroo proberen te slapen. De lichtpuntjes van de sigaretten van de militairen in hun bemodderde kleren. Toch telkens flarden van gesprekken. Her inneringen aan expedities van die dag en eerder, over mensen, die hun zolderverdieping niet wilden verla ten, hun sterke gehechtheid aan de grond der vaderen toonden. Grond, die verdwenen is. De dageraad komt traag. Nieuwe activiteit op het havenhoofd van Zijpe. Ik sta op de dijk, waartegen de binnenzee traag klotst. In de verte de torens van Zierikzee, het torentje van Bruinisse. De mens voelt zich klein bij dit alles. De lijkenploeg heeft zich weer in de kleding, die doet denken aan die van chirurgen, gestoken. Ze zullen weerkeren, met aan de achtersteven de vlag halfstok. Ik eet een bruine boterham aan boord van het scheep je 'Marjan'. Je bent er een grote familie, temidden van mensen, die helpen, maar dit slechts ten dele kunnen. De hulpvloot van Zijpe vaart weer uit. De eerste helikopters van de dag, de soms reddende 'spinnekop- pen', zeilen door de lucht. Een nieu we dag in het rampgebied is aange broken, een dag van zwoegen en hopen. q-p (ADVERTENTIE) ja*. KM MAGER Onze beschouwing over fenacetine en nierbeschadiging, op 18 januari in deze krant, heeft bij tenminste een drogist misverstand gewekt. En omdat hij vast niet de enige was, zetten we de feiten nog even duidelijk naast elkaar. In een belangrijk deel van de honder den miljoenen pijnstillende tabletjes die in dit land per jaar worden verkocht en opgegeten, zit fenacetine. Dat wordt in het lichaam voor het grootste deel omgezet in een andere stof, paracetamol! Er zijn ook tablet jes die dat proces niet afwachten, maar waar in plaats van fenacetine al paracetamol in zit. Dat paracetamol heeft de neiging, zich in de nieren langzaam maar ze ker op te hopen. Bij normaal gebruik speelt dat proces geen rol van beteke nis. Op de verpakking staat op overheidsvoorschrift dat de tablet jes niet langer dan tien dagen achter een in de aangegeven dosis moeten worden gebruikt en dat het dan tijd wordt om de dokter in te schakelen. Wie zich daaraan houdt, loopt geen enkel risico voor zijn nieren. Maar er zijn mensen die dit soort tabletjes dagelijks slikken. Dat kan erg lang goed lijken te gaan. Maar na vijf jaar, of tien, of twintig, blijkt hun nier functie ernstig gestoord te zijn. Op die situatie zijn twee reacties denkbaar, en die kun je dan ook allebei in de praktijk tegenkomen. Het staatstoezicht op de volksgezond heid stelt zich op het standpunt dat die waarschuwing op de verpakking genoeg is. Elk geneesmiddel is nu eenmaal bij misbruik schadelijk (elk voedingsmiddel ook). En dit speciale probleem heeft op dit moment niet een zodanige omvang dat wij nu ande re maatregelen zouden moeten nemen. Het andere standpunt was de aanlei ding voor ons eerste bericht: de stel ling van de Middelburgse internist dr. J. Silberbusch dat het aanbod van patiënten aan kunstniercentra en nier transplantatiecentra onnodig groot zal blijven zolang samengestelde pijnstil lers in de vrije verkoop blijven. Onze drogist was er terecht van over tuigd dat niet alles wat in een buisje zit (of in de handige doordrukstrip) nu even geslaagd is wat betreft de afwezigheid van bijwerkingen. Met na me het klassieke acetosal-tabletje ('aspirine') is niet brandschoon. Hij nam paracetamol-tabletjes in huis en vertelde zijn klanten dat die op dit punt beter waren, en hij verkocht er flink van. Maar toen hij de krant las sloeg de schrik hem om het hart en hij schreef een bezorgde brief naar de leverancier: ik verkoop nu uw 'Fini- mal' tabletjes maar wanneer dit mid del in de nieren wordt opgehoopt ben ik bang dat ik al mijn goede bedoelin gen ten spijt, mijn klanten hier geen goede dienst mee heb bewezen. Dat misverstand is dus nu opgelost. Wanneer hij zijn klanten bovendien vertelt dat ze het spul niet gedurende lange tijd moeten slikken zonder con tact met hun dokter èn ervan overtuigd is dat ze daar ook naar luisteren bewijst hij ze geen slech te dienst. Op het oorspronkelijke verhaal over pijnstillers is behalve deze verduide lijking ook nog een aanvulling te geven. We vroegen ons toen, op grond Alleen vandaag nog krijgen ze de kans. Morgen en alle daaropvolgende dagen kunnen de ambtenaren van het ministerie van onderwijs en weten schappen kasten en kaartenbakken leeggooien wat ze willen, ze krijgen er geen cent extra voor. Vandaag nog wel: voor elke kast waar zoveel over bodige paperassen en andere rommel uitgehaald wordt, dat ie helemaal leeg ingeleverd kan worden, wordt vijftig gulden uitgekeerd en voor elke lege kaartenbak een tientje. Dat aanbod is bijna de hele maand geldig geiceest, sinds secretaris-ge neraal mr. M. D. van Wolferen op 4 januari m zijn nieuwjaarstoespraak zijn ambtenaren opriep te waken te gen achterstanden in het werk: 'Laat het zich niet ophopen, houdt het toch clean, houdt het toch prettig in de ruimte waar u zovele en zo lange dagen doorbrengt'. En in dat licht moeten we de beloof de premie dan ook zien, zegt chef- voorlichter dr. E. Nordlohne. 'Mr. van Wolferen gebruikte een beetje oncon ventioneel beeld, waarmee hij beoog de de aandacht te vragen voor het leefklimaat op het departement. Dat leefklimaat wordt ongunstig beïnvloed als je de kamers volstouwt met rom mel in plaats van artistieke dingen en een bloemetje. Dat heeft hij toege spitst op mappen, kaartenbakken en dergelijke. De achtergrond van zijn hele toespraak was de werksfeer op het departement, waar allerlei lieden twintig, dertig, veertig jaar, het beste deel van hun leven doorbrengen. Zo in de trant van: pas op dat je je leven niet verdoet tussen de rommel, dat de kamers er fris en artistiek uitzien'. Als je zo eens rondkijkt in die ka mers, zegt de heer Nordlohne, zie je wat er voor prullen aan de wanden hangen. Indertijd is er zelfs een com missie benoemd die speciaal moest nadenken over betere wandversierin gen. 'Zelf heb ik werkstukken uit de contraprestatieregeling aan de muur, heel leuke dingen. Maar die anderen weten de weg niet naar de kelder waar dat werk opgeslagen ligt. Daar moet je achterheen en dat wil de secretaris-generaal stimuleren. Vroe ger, toen het departement nog minis terie van o.k. en w was, was het doortrokken van de kunst. Dat alles Van de 250 miljoen die heel Neder land jaarlijks aan plantefi en tuinge reedschap uitgeeft, wordt 40 miljoen besteed om de balkonnetjes op te vrolijken. Nog veel meer verdienen de doe-het-zelf-zaken aan ons: die staan met 890 miljoen gulden boven aan het omzetlijstje dat het Amster damse onderzoekbureau Ecoplan BV heeft samengesteld na een diepgaand onderzoek naar de vrijetijdsmarkt. Onder het hoofdstuk 'creatieve hand vaardigheid', waaronder bijvoorbeeld handwerken, boetseren, naai- en ande re daarvoor benodigde machinerieën vallen, is te vinden dat aan dat soort uitgegeven. Aan foto- en filmmateri- artikelen 600 miljoen per jaar wordt aal verdient de handel 'maar' 450 miljoen aan ons allemaal en tenten en andere kampeerartikelen brengen 120 miljoen op. Caravans en toebeho ren vallen er niet onder, want daar wordt apart nog eens zo'n 200 miljoen voor uitgetrokken. Hooggenoteerd zijn ook de auto-accessoires en -onder houdsmiddelen met 770 miljoen. dreigde verloren te gaan toen de K er uitging. Daar wil de secretaris-ge neraal iets tegen doen'. Stel nou eens dat honderd ambtena ren ieder één lege kast tevoorschijn hebben kunnen toveren, dan kost dat het ministerie al vijfduizend gulden. Zou je zeggen tenminste, maar dat blijkt toch een lelijke vergissing. 'Zelfs al zou dat zo zijn, dan kost dat het ministerie helemaal geen geld. Als er lege kasten ingeleverd worden, worden die gebruikt voor de uitbrei ding van 'het ministerie. Een nieuwe kast kost zo'n 325,- en elke ingele verde betekent dus een besparing van 275,-'. Maar zo is het niet gegaan. Er waren geen honderden die met ontruimde kasten en bakken door het gebouw sleepten. 'Er zijn natuurlijk wel een paar mensen die dat gedaan hebben, maar het is bepaald geen rage gewor den'. Zo half december wilde het Hillegom- se raadslid best, maar vrijdag wil hij het beslist niet. Dan houden de meer dan vijftig gelukkige, allen Hillegom- se, winnaars van een vierdaags decem- berreisje naar Tunesië topprijs in een wedstrijd van de plaatselijke mid denstand met vrienden en magen een reünie. Leuk voor iedereen, be halve voor het raadslid Van D. (ook een Tunesiëganger), die pas na tus senkomst van de Haarlemse rechter misschien een beetje meegenieten kan van de dia's vol herinneringen, waar hij zelf nauwelijks op voorkomt. Er waren er wel tien waar hij in een uitzonderlijke situatie op stond, maar die krijgt niemand te zien. Ze zijn genomen, toen het uitbundige gezel schap op zo'n toeristisch bedoeïnen- feest was, natuurlijk mèt een buik danseres, met wie het raadslid onder joelend enthousiasme best een dansje wilde maken. Fotograaf Lans was er ook bij en knipte het vrolijke tafereel tot tienmaal toe af. Het is er vast een dolle boel geweest, maar hoe dol precies kunnen we al leen maar gissen, afgaande op de ontsteltenis van het raadslid, toen hij vernam dat de tien 'dans'-dia's met een dikke driehonderd andere in Tu nesië geschoten plaatjes op de reünie den volke getoond zullen worden. Hij schrok er zó van, dat hij er na een op niets uitgelopen verzoek aan de foto graaf die tien niet te laten zien, een rechtszaak van maakte. Als de rechter tijdens dat korte geding tot de conclu sie zou komen dat zoals Van D. meende de auteurswet door een eventuele vertoning overtreden zou worden, wilde hij een dwangsom van vijfduizend gulden. De Haarlemse rechter bekeek de dia's, merkte op dat veel van die danseres sen er gewoonlijk nog wel een graad je ontkleder bij plegen te lopen en probeerde het geschil in de minne te schikken. Wist de fotograaf er niets op? Nou, reken maar. Het raadslid kon de dia's krijgen en als hij er maar even vijftig gulden per stuk voor betaalde, was alles vergeten en vergeven. Tandenknarsend liet de 'klant' via zijn advocaat weten dat hij dat afzetterij vond, maar nog in de rechtzaal betaalde hij de vijfhonderd gulden. De kous is nu af, de reünie kan gewoon doorgaan, maar intussen vraagt heel Hillegom zich wel af, wat er eigenlijk voor verschrikkelijk com- promitterends op die dia's gestaan heeft. van een Amerikaans onderzoek af, of fenacetine niet helemaal uit ons ge neesmiddelenpakket te missen zou zijn. Voor patiënten met lichte tot matige pijn bleek het niet duidelijk beter te werken dan aspirine. In Ne derland blijkt de Werkgroep klinisch geneesmiddelenonderzoek TNO een dergelijk onderzoek te hebben gedaan, en dat is zelfs nog een maand eerder gepubliceerd dan dat van de Amerika nen (in februari vorig jaar, in het Nederlands tijdschrift voor tandheel kunde). Dat gebeurde voor een heel bepaald soort pijn, namelijk die na het trek ken van een moeilijk zittende ver standskies door de mondchirurg. Fe nacetine was niet in het programma opgenomen, paracetamol wel. Voor de resultaten maakte dat weinig uit: het werkte niet duidelijk beter dan aspiri ne. Maar er was een uitzondering. De combinatie van paracetamol en coffe- ine deed het bij wat de patiënt zelf omschreef als 'erge pijn' wèl duidelijk beter (bij 'matige pijn' niet). Deze combinatie werd dan ook voor de mondheelkundc aanbevolen als het- geneesmiddel van de eerste keus. 'Hij zei: Gooi maar twee aspirines in het gat Morgen kom ik terug.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5