Protestants gevaar in Angola fk'Wi I Alfrink zou Gijsen gedreigd hebben 'Neiging tot verhoging defensiebudget is tragisch en bedroevend' Zuidkoreaanse predikant tijdens dienst gepakt Trouw K wartet Vrachtwagens botsen: 2 doden Interkerkelijke hulp bij droogte in India Koningin geeft voor Vietnam Bezwaren tegen besteding van geld ontwikkelingshulp Organisten zeggen het CNV vaarwel vandaag Beroepings- werk Boekeiietalagr TROUW /KWARTET WOENSDAG 31 JANUARI 1973 KERK/BINNENLAND door H. Biersteker We kunnen de protestantse zendelingen niet zomaar uit Angola zetten. Dat zou alleen maar politieke onaangenaamheden geven. Het komt er op aan hen vóór te zijn en de Afrikanen met een duidelijk ideaal te be zielen zodat zij niet meer door deze ver derfelijke en ondermijnende ideologieën be smet kunnen worden. Dat is de belangrijkste conclusie van een geheim rapport dat tot basis diende van een symposium over de 'contra-subversie' dat in de periode 1968- 69 in Angola gehouden werd door autoriteiten van het Portugese koloniale bestuur, inlichtin gendienst, leger, politie enzovoort. Het is via een van de missie-orden naar buiten gesmokkeld en kwam zo ook in handen van de Nederlandse Zendingsraad en het Angola-comité. Het is een uniek document dat indirect een fors compliment inhoudt voor het werk van de protes tantse zending in Angola. 'Deze zendingsgenoot schappen beschikken gewoonlijk over overvloedige materiële middelen die hen in staat stellen om scholen, ziekenhuizen, apotheken en medische hulpposten te bouwen met goed opgeleid perso neel, dat door een sociaal ideaal is besmet Enige protestantse ziekenhuizen kregen terecht een goe de naam, die in dienst van de propaganda van hun ideeën wordt gesteld. Het is vruchtbaar terrein voor vergelijkingen die ons prestige om laag halen. Het is slechts een kleine stap, om deze bewondering en dit enthousiasme over te brengen op die landen die deze materiële hulp gaven. De weg ligt voor hen open. Het is voldoende hem op het juiste ogenblik te volgen. Maar het is niet alleen de gratis medische hulp, die indruk maakt op de inboorlingen en die hen dankbaar maakt en ontvankelijk om de overtuigingen van de helpers te aanvaarden. Zij geven ook materiële hulp die mogelijk wordt gemaakt door financiële bijdragen van buitenlandse protestanten. Er worden allerlei soorten materiaal aangeboden door vreemde lan den die zeggen vrienden van de inboorlingen te zijn en die de opstand tegen Portugal bevorderen. Deze simpele feiten die met al hun duivelse fatsoen worden uitgelegd, spreken voor zich en vormen een propaganda tegen de Portugese actie in Afrika. De meeste protestantse zendingsposten zoeken streken op die ver van de meer ontwikkelde bevolkingscentra verwijderd zijn. Zij zoeken bijna maagdelijk terrein van actie. Het is veel gemakke lijker om propaganda te maken daar waar geen enkele propaganda bestaat Het is gemakkelijk de overtuiging te verbreiden dat zij de enigen en de eersten zijn die zich met de meest verschopten bezig houden. Nu we de kwaal kennen moeten we ook een geschikt geneesmiddel toedienen en pro beren de verbreiding van het kwaad op tijd te stoppen'. In de Mocidade Portuguésa, de staats jeugdbeweging, verlenen ook r.k. geestelijken hun bij drage aan plechtigheden voor de heilige Portugese natie. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het is niet alleen bedroevend, maar zelfs tra gisch dat er thans nog politieke partijen in Nederland zijn die menen dat alle veiligheidsproblemen opgelost kunnen worden door verhoging van het defensiebudget. Dit schrijft een aantal medewer kers van de polemologische en po liticologische instituten van Neder landse universiteiten in een open brief aan regering en parlement. Als gevolg van het tot nu toe gevoerde en op kernbewapening ge baseerde defensiebeleid verkeert Nederland thans in een situatie dat het direct doewit kan zijn van een nucleaire aanval een aan val, waartegen geen verdediging mogelijk is. Naar de mening van de briefschrij vers is het hele veiligheidsbeleid in Europa gebaseerd 'op enkele wankele vooronderstellingen om trent het psychologisch effect van afschrikking Het gaat uit van de' veronderstelling van een onwrikbare rationaliteit van politi ci aan beide kanten, terwijl be kend zou moeten zijn hoe weinig het menselijk gedrag door rationa liteit wordt bepaald'. ACHTERGEBLEVEN Daarom moet het begrip 'defensie' een veel hogere prioriteit krijgen omdat de opvattingen over de ernst van de situatie ver achter blijven bij de beschikbare kennis van d;' werkelijkheid. •Daardoor is Nederland gijzelaar, doelwit en gevangene van een kernwapenstrategie in een mogelij ke confrontatie tussen NAVO en Warschau-pakt'. Nodig is een principiële beleidsom buiging, waardoor aan weerszijden eenziidig de dreiging met wapen geweld wordt verminderd. Ook dient gezocht te worden naar vor men en voorwaarden voor een niet-militaire weerbaarheid een hele'd, dat de briefschrijvers aan- duiden als 'sociale verdediging'. Als eerste stap hiertoe zou de regering een staatscommissie voor veiligheidszaken moeten instellen, aldus de briefschrijvers. Onder hen bevindt'n zich o.a. ds.C. P. van Andel te Amsterdam God fried van Benthem van den Bergh, van het Institute of Social Studies Fenna v. d. Burg van het Polemo- logisch Instituut in Groningen, Huub Coppens van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, prof. H. J. Heering uit Leiden, prof. Andries Hoogerwerf uit Nijmegen, dr. H. M. de Lange uit Rotterdam, prof. Kr. Strijd uit Amsterdam, prof. J. Tinbergen uit Rotterdam en prof. J. Verkuyl van de Vrije Universi teit in Amsterdam. Werkwijze Vooral de werkwijze van de zendelingen heeft de Portugese autoriteiten blijkbaar geïmponeerd: ze zoeken geboren leiders die duidelijk het middel punt zijn en 'geven hun een intense mentaliteits- vorming op basis van een zeer aantrekkelijk ideaal. Ze worden met een echte mystiek gevuld, die hen tot een intense arbeid en tot grote opofferingen voor hun ideaal brengt'. Het eigen voorbeeld van de zendelingen die 'alles opgeven om een ideaal te dienen' bezorgt hen respect en volgzaamheid. Diezelfde methoden moeten de Portugezen toepassen. 'Wij moeten hen een ideaal bijbrengen dat het hart in vlam zet en het hoofd vult met ideeën. Apostelen voor het ideaal van het Vaderland maken is de weg van de ware Portugalisering. Waar deze bestaan zal geen plaats zijn voor apostelen, van de ondermijning'. Maar hoe? De bisschoppen van Angola 'hebben voldoende hun vaderlandsliefde getoond en hun dynamische wil het katholicisme onder de massa's te verbreiden met een duidelijk beschavend stem pel en in de contructieve zin van de portugaliteit'. Maar ze kunnen te weinig priesters krijgen. Daarom stelt het rapport o.a. voor: vrijstelling van militair aalmoezenierschap voor priesters die naar de katholieke missies in Angola gaan. Van ieder bisdom in Portugal zou moeten worden geëist om als nationale dienst een bepaald percen tage van zijn priesters naar Angola te zenden. Verder moeten er volgens het rapport leken komen werken in de r.k. missie in Angola. Er bestaat echter 'een verschrikkelijk gebrek aan mentalisering onder de katholieke leken in Portu gal met betrekking *ot de ware behoefte van de missie in onze Overzeese Gebieden'. Wat doet men met buitenlandse zendelingen die men er niet zomaar uit kan zetten vanwege de godsdienstvrijheid? Niet alleen hen nauwlettender controleren, dan kan het te laat zijn. Maar, zo beveelt het rapport aan, hen verplichten Portu gees te leren. Hier wordt op sluwe wijze de kern van het vraagstuk geraakt: protestantse zendelin gen leerden de stamtalen beter dan het Portugees en drongen daardoor dieper door in de leefwereld van de Afrikanen. Leegte Het hoofd van de inlichtingendienst van Angola voegt aan het rapport een wat geruststellende bijlage toe, waarin hij zegt dat in gebieden 'die door het terrorisme zijn aangetast' de protestantse zendingsposten gesloten zijn. 'In die gebieden lijkt het probleem niet verontrustend, behalve dat er nu door de afwezigheid van de zendelingen een 'leegte' is ontstaan, die zeer goed door missiona rissen opgevuld kan worden'. En inderdaad, ondanks de aanbevolen behoed zaamheid op het symposium verminderde het aantal protestantse zendelingen in Angola van 256 in 1960 na het uitbreken van de opstand tot 36 in 1972. Dat staat in een rapport van een gezamenlij ke werkgroep van de zendingsraden van de United Church of Canada, de United Church of Christ en de United Methodist Church in de VS, die een eeuw zendingservaring in Angola heb ben. Deze werkgroep heeft opgeroepen tot een boycot van alles wat handel drijft met Angola. De behoedzaamheid die het geheime rapport aanbe veelt ten aanzien van de zendelingen geldt zeker niet voor de zwarte protestanten. Men denke aan het lot van de honderden presbyterianen die in Mozambique nog altijd gevangengehouden en ge marteld worden, ook al werden er op 29 december 37 onder internationale druk vrijgelaten. GENEVE Volgens een bericht van de Reformed Press Service in Genève is de Zuidkoreaanse presbyteriaanse dominee Eun Myung-ki tijdens een gebedsdienst in zijn kerk gearresteerd. Hij zal 6 februari moeten terechtstaan op aanklacht van het aanzetten van personen tot opstand en het verspreiden van ongegronde geruchten. Ds. Eun is het vijfde bestuurslid van Amnesty International dat binnen twee maanden is opgepakt. Drie be stuursleden onder wie de roomskatho- lieke bisschop van Wonjoe, werden weer vrijgelaten nadat de internatio nale organisatie van Amnesty een pro testtelegram aan president Park Chung-hee had gezonden. Op het hoofdkantoor van de presbyte riaanse kerk in Seoel is medegedeeld, dat de gouverneur van de noordelijke provincie, Chulla, de predikant ver zocht had om diens steun te betuigen aan de nieuwe door de regering ont worpen grondwet. Ds. Eun weigerde dit omdat hij een grondwetswijziging terwijl het land in staat van beleg wordt gehouden, niet aanvaardbaar acht. Inmiddels is hij beschuldigd van door proeven met atomen, napalm enz. Deze verminking der natuur wordt gevolgd door een uitbarsting en wat de mens heeft vernietigd wordt door de natuur weer hersteld, ook al duurt dit jaren, voordat de lava zijn heilzame werking heeft volbracht, en de erosie de lucht heeft gezuiverd. Uitbarsting op IJsland... We kunnen rustig doorgaan met de proeven, ver nietigingen en dt' vervuilingen. De natuur hecht altijd weer, al gebeurt dat dan ook ten koste van ons zelf. Conclusie: wanneer het evenwicht wordt verstoord tussen aarde, damp kring en heelal zal de natuur zelf door uitbarstingen dit evenwicht herstellen ten koste en ten goede van de aarde. Poeldijk De redactie behoudt ilch hc» recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen meningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gestuurd aan het secretalaat hoofdre dactie Trouw/KWartct, postbus 859. Amster dam. Kringloop Wanneer de aarde onvruchtbaar, on leefbaar of onnatuurlijk dreigt te worden volgt er een uitbarsting op die plaats waar de aardkorst het dunst is of daar waar water en lucht het vuilste zijn. De lava zal de aarde weer nieuwe vruchtbaarheid gt'ven, de natuur houdt zelf de natuur in even wicht. Water- en luchtverontreiniging in Nederland, trillingen bij Nijme gen. Overal waar de natuur wordt verstoord zal zij dat evenwicht weer herstellen. Het zelfde gebeurt ook wanneer de natuur misbruikt wordt l De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. J. C. Kohier Geref. Hoogeveen Met enige verwondering nam ik ken- nis van het artikel 'In Hoogevt'?n werken 110 dames in het kerkewerk'. Tn dat artikel wordt de indruk gewek* alsof de beschreven situatie in de gereformeerde kerk van Hoogeveen, uniek zou zijn in ons land. Niets is j echter minder waar. Indien ör al enig unieks in de Hoogevëense situatie voorkomt, zal het ongetwijfeld alleen het woord 'Galok' zijn. Het beschre ven werk wordt echter in tientallen zoal niet in honderdtallen gerefor meerde kerken in ons land verricht en veelal nog in groter omvangen met een groter aantal medewerkenden, dan in Hoogeveen. Ik heb bij de opsomming van alle goede hoedanig heden van het Galok-werk pijnlijk gemist de hulpverlening aan in eni gerlei soort van moeilijkheden verke rende gemeente-leden, de hulp in nood van mens tot mens, van het ene lid aan het andere lid. Ik zou daarom Galok-bestuur in Hoogeveen in over weging willen geven zijn licht eens op te steken bij het Algemeen Diako- naal Bureau van de Gereformeerde kerken, Koningslaan 7 te Utrecht, ten einde zich uitvoerig te laten voor lichten over het onderwerp 'gemeente- diakonaat'. Arnhem C. van der Wild E O Hartelijk dank voor uw scherpe afwij zing van de wijze waarop de EO zijn ldden en kijkers voorlicht. Het gaat er niet om dat de EO geen andere mening mag hebben, wel om het feit dat de manier van voorlichten van de EO m.i. ergerlijk eenzijdig en daar door oneerlijk is. Wat echter nog vervelender is: de EO- 'leden' hebben deze willekeur maar te aanvaarden of anders td bedanken. Want een stem hebben ze op geen enkele wijze. De EO kent immers geen leden omdat ze een stichting is! Die kent kontribuanten. De EO vraagt mensen te betalen maar geeft hun geen stem! Ze is aan niemand verantwoording verschuldigd dan aan zichzelf. Die leden van de EO die weggegaan zijn bij de NCRV moeten dat toch nog eens goed bedenken. Hcerde R. A. Steenbergen AMERSFOORT De 22-jarige vrachtwagenchauffeur K. de Groot en Bras bij Woudenberg frontaal tegen een andere vrachtwagencombinatie de twintigjarige bijrijder S. Vonk, botste. De chauffeur van de tweede beiden uit het Friese Bergum, zijn vrachtwagencombinatie wist uit zijn omgekomen toen hun vrachtwagen- cabine te springen en werd lichtge- combinatie op het kruispunt Quatre wond. Bij de botsing ontstond een enorme ravage, waarvan grote vertra gingen het gevolg waren. De combinatie waarvan de chauffeur en de bijrijder omkwamen was gela den met meel. De andere, een tankwa gen, vervoerde dikke appelsap. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Kardinaal Alfrink en enkele andere bisschoppen hebben volgens een bericht in De Telegraaf zondag tijdens het lande lijk pastoraal overleg in Noordwijkerhout achter de schermen zware druk uitgeoefend op bisschop Gijsen, om hem te bewegen een belofte van beterschap af te leggen. Dat zou de werkelijke reden zijn geweest, waarom de Roermondse bisschop voortijdig uit Noordwijkerhout verdween. In een artikel 'Kardinaal kreeg Gijsen niet klein' schrijft De Telegraaf, dat van bisschop Gijsen een ondertekende verklaring werd geëist, waarin hij moest beloven in het vervolg meer te luisteren naar de raad van andere bisschoppen, een pluriforme beleving van het rooms-katholieke geloof in zijn bisdom toe te laten, de handrei king van aalmoezenier Adam (zijn felste tegenstander in het debat van zaterdagmiddag) te accepteren en in het openbaar 'woorden van verzoe ning' te spreken. Kardinaal Alfrink zou gedreigd heb ben, in de slotzitting zondagmiddag openlijk zijn teleurstelling uit te spre ken over Gijsens houding in het alge meen, wanneer Gijsen een dergelijke verklaring niet zou tekenen. Toen de bisschop van Roermond daarop ant woordde, dan meteen maar te zullen vertrekken, zou kardinaal Alfrink hebben gezegd: 'Tja, dan zit er van middag niets anders voor mij op, dan te verklaren dat u ziek bent.' De kardinaal zei dat even later in de vergadering inderdaad. De secretaris van bisschop Gijsen, pa ter J. Gevonden, zei gisteren tegen het Katholiek Nederlands persbureau, dat er 'veel waars' in het Telegraafar tikel staat en dat Gijsen inderdaad niet ziek was. Het secretariaat van de kerkprovincie, dat in Utrecht zetelt, bestempelde het artikel echter als 'leugenachtig'. GENEVE (EPS) De commissie interkerkelijke hulp van de wereld raad van kerken heeft de leden- kerken opgeroepen driehonderddui zend dollar bijeen te brengen voor hulp aan slachtoffers van de droogte in India. De vorige week heeft de regering van India bekend gemaakt, dat een ernsti ge droogte voedselschaarste had ver oorzaakt in 14 van de 21 staten, met samen tweehonderd miljoen inwoners. Talrijke gezinnen hebben het land verlaten en zijn naar de steden ge trokken. Volgens sommige bronnen is de droogte in bepaalde streken het ergst in honderd jaar. De interkerke lijke hulp moet voorzien in voedsel hulp voor honderdduizend mensen en extra uitrusting voor nieuw onderzoek naar waterbronnen. DEN HAAG Het particulier secre tariaat van de koningin heeft meege deeld, dat zij een gift heeft gedaan ten behoeve van de slachtoffers van de oorlog in Vietnam. het aanzetten van studenten tot het houden van betogingen en het ver strekken van fondsen om studenten te doen produceren tegen hun verwijde ring van school en universiteit. De predikant heeft deze beschuldiging van de hand gewezen. De presbyteriaanse kerk heeft in een verklaring betreurd dat haar predi kant tijdens een gebed op de kansel werd gearresteerd en verzocht de au toriteiten om zijn vrijlating 'omdat een poging tot ontsnapping van zijn kant onwaarschijnlijk is'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA maakt er ernstig bezwaar tegen, dat de miljoen gulden, die extra worden besteed voor maatschappelijk werk onder de in Ne derland wonende Surinamers en An- tillianen, worden betaald uit de pot voor ontwikkelingshulp. Drs. J. Pronk bracht gisteren deze kwestie ter spra ke bij de behandeling van een wijzi ging van de begroting 1972 van het kabinet van de vice-minister-presi dent. In de toelichting op dit voorstel was meegedeeld, dat deze miljoen gul den voor maatschappelijk werk niet ten laste zouden komen van de begro ting van CRM, maar van de begroting voor bntwikkelingssamenwerking. Bij de ontwikkelingshulp gaat het erom de oorzaken van de economische en sociale achterstand in het land zelf te bestrijden. Het besteden van ont wikkelingsgelden in Nederland zelf is irr strijd met de internationale afspra ken. Drs. Pronk lichtte toe, dat met al die begrotingstechnische wijzigin gen de ontwikkelingshulp in feite wordt verminderd. Het plafond wordt naar beneden gehaald. 'We zijn op een hellend vlak', waarschuwde het Kamerlid van de PvdA. Onlangs is ook besloten de salarissen van ambtenaren van buitenlandse za ken, die op ambassades voor de ont wikkelingshulp werken, uit de ont wikkelingsgelden te betalen. Ook het Instituut voor de tropen in Amster dam en de Nederlandse contributie voor de Verenigde Naties worden voor een groot deel betaald met ont wikkelingsgeld. Drs. Pronk schat, dat in het totaal zo'n honderd miljoen gulden van de ontwikkelingsgelden op niet directe wijze worden besteed. Op deze wijze wordt het ontwikkelingsbe leid uitgehold. Het is de bedoeling van drs. Pronk bij de behandeling van de begroting van CRM op deze kwestie terug te komen. Hij zal dan een amendement indienen om de miljoen gulden weer op de juiste begroting te plaatsen. Namens de KVP deelde de heer Van Zeil mee, dat zijn partij er ook be hoefte aan had deze zaak nog eens principieel door te spreken. De kwes tie van de miljoen gulden, die naar het maatschappelijk werk gaat ziet de KVP als een oplossing, die alleen voor deze zaak acceptabel is. Het verweer van minister Nelissen was, dat het bij de ontwikkelingssa menwerking niet alleen gaat om steun aan het land, maar ook aan het volk. UTRECHT De Nederlandse Orga nistenvereniging is uit het CNV ge treden. Dit vertrek komt het verbond op een aderlating van 650 man te staan. De vereniging heeft hiertoe besloten, omdat de financiële consequenties van het CNV-lidmaatschap haar te zwaar werden. Bovendien is slechts 15 20 procent van de verenigingsleden orga nist van beroep. De overige leden hebben als regel een volledige baan in het bedrijfsleven en velen van hen zijn toch al via een andere bond bij het CNV aangesloten. POMPIDOU EN DE KERKEN Enkele dagen geleden circulee in de pers een bericht ten i van de Franse kerken en d< Pompidou. De laatste zou de ki ke en protestantse kerken hebb zocht hun kritische verklaring Franse wapenproduktie en -v voorlopig niet te publiceren, o het oog op de aanstaande vei gen de linkse groeperingen nie kaart te spelen. De kerken hebl verzoek ingewilligd. In deze ring spreken de kerken uit dat rijk geraakt is in de greep v 'duivelse machinerie'. Een beli deel van de Franse research en trieel vermogen is gericht op re objecten die 'waarschijnli Franse behoeften te boven gaa dit laatste zeer voorzichtig ges kan blijken uit de mededeling de Franse verkoop van wapen«| het buitenland onder Pompidoi tisch is toegenomen. En, wapen, len prompt, vandaar het comm belang. Niet voor niets steil linksen in hun regeringsprog voor een verbod op wapenleve aan kolonialistische, fascistisc racistische staten, zoals Z.-, Griekenland, Portugal en Rh De verklaring schijnt nu uitges zijn tot begin maart. De heer dou zal waarschijnlijk niet b hebben dat dit verzoek met stemming ervan uiteraard toch pers kwam, met de inhoud verklaring en al. Dit zou bevre genoemd kunnen worden. Wel het een cynisch verzoek. Een v dat met de demokratie speel volk mag voor de verkiezingei teveel weten en na de verkie mogen de kerken rustig hun ring afleggen. Dan doet het schade meer en kan zij ook ergens neergelegd worden. Wi nen alleen maar gissen naar 6 tieven van de Franse kerken lijkt in de verte op wedden oj overwinning van Pompidou, wal dat nu eens niet gebeurt. Hier denken aan de uitdrukking 'ji gaan door goed en kwaad gei alleen met de waarheid en het| genis van het geloof. Zou da! altijd het beste zijn? NED. HERVORMDE KÉRK Beroepen te Nieuwe Tonge: G. i Kooten te Delft; te Woudé (toez.): J. C. Schurman te Putti Balk: D. Brandhorst te Oostms te Barneveld: G. Voordijk te| broek. Aangenomen naar Den Haag: de Groot, kand. te Den Haat., Ede (toez.): T. van 't Veld te| dinxveen. Bedankt: voor Zwammerdam: G. neveld te Valkenburg (ZH); voo I. Kok te Baarn. GEREF. KERKEN Beroepbaar: kand. G. Baerends, straat 52'", Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Kerkwerve: Buijs te Nijmegen Bedankt voor Nnuspeet: R. van te IJmuiden GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Utrecht: A. Elsho Kalamazoo (USA) Bedankt voor Sioux-Center: J. Haaren te Amersfoort Johan Fabricius Partnerruil! uitgesloten. Uitgave: Leopold Haag. Prijs: 10,90 Wie behoefte heeft om keni nemen van de luchtig geschrevej tasie over zekere activiteiten, onze dagen onbewimpeld wordei geboden, vindt in dit boekje vi bricius een ietwat satirische bi wing. Hij voert twee echtpari tonele, die elkaar naar aanleidii een 'advertentie' bezoeken. Het overwegend om reacties vooraf, de trant van ervaringen opdoen een niet serieuze bedoeling, zoal wel met huwelijksadvertenties hi val is. Fabricius heeft getracht sen ten tonele te voeren, die ni gierig proberen te snuffelen aa periferie van dit randverschijns de samenleving. Daarin is hij, zij z'n vakmanschap wel geslaagd Jack Londen Verhalen vai Zuidzee. Uitgave: C. de Boer jr. sum. Prijs: 9,90. Acht ten dele schilderachtige e zarre verhalen van de meesten Ier Jack London herinneren aan ogenschijnlijk romantisch gebied weleer. De schrijver, die meer kendheid verwierf door z'n ver' over de goldrush in Klondike, z als matroos door de Stille Zui Dat was in de jaren, dat er kanibalisme en wrede onderdrul (slaventijd) voorkwamen. Het stuk voor stuk ruige geschiedeni even huiveringwekkend als infi tief. Voor ons gevoel is het avon lijke leven van Mauki, zoon van stamhoofd en geboren op de monsgroep, het meest fascinei verhaal uit deze bundel. London de van 1876 tot 1916, hij gold als groot kenner van de Pacific.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2