Haagse politie drijft mannen woning uit UW Palestijns verzet tegen plannen van Arabische landen Na rit in recherche-auto vanuit Deil krant WASAUTOMATEN deze krant Bewolkt SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Drie mannen beroven bank van 57 mille Kipo aan rand faillissement I I I I I I öewwe Leidse Courant WOENSDAG 31 JANUARI 1973 52ste jaargang no. 305 ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hért in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken v.„. 499,- ïstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur i mevrouw Smits gistermiddag om hall' vier van de twee overvallers even naar buiten mocht, werd r gezicht angstvallig verborgen gehouden. Nadat de gijzeling rond zes uur beëindigd werd, moest levrouw Smits onder doktersbehandeling gesteld worden. Zij was zwaar overspannen. einnenland erinneringen aan de ramp ebat over collegegeld uitenland ontroleurs Vietnam nog erkeloos Wisselend bewolkt niet plaatse lijk enkele buien en maxima om streeks zes graden. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. anu MORGEN EN OVERMORGEN: urg aanvankelijk hier en daar een bui. Temperaturen in het alge meen boven normaal. Morgen zon op: 08.20 onder: 17.28 maan op: 07.19 onder: 15.30 li CAIRO, JERUZALEM, BEIROET (Reuter, AP, UPI) Palestijnse verzetsleiders hebben gisteren in Cairo kritiek geoefend op het voor gestelde militaire plan van Egypte, Syrië en Jordanië voor herovering van de door Israël bezette gebieden. aamplaatjes uit ierentuin gestolen Het plan zou ertoe leiden dat de Palestijnse commando's buiten spel worden gezet. Gamal Soerani, een van de Palestijnse woordvoerders, zei: 'Wat heb je aan een militair plan als het niet meteen in de praktijk wordt toegepast?' Zolang het plan niet wordt uitgevoerd, zal het worden be schouwd als een poging om het Pales tijnse verzet aan banden te leggen. De Palestijnse verzetsleiders eisen, dat Jordanië weer commando's op haar grondgebied toelaat. Deze wer den in 1971 verdreven, nadat zij er bijna in waren geslaagd, een eind te maken aan het bewind van koning Hoessein. Op de conferentie van de 18 landen van de Arabische Liga, die in Cairo wordt gehouden, is besloten dat het geschil tussen Jordanië en de commando's later aan de orde zal komen. Zowel vice-premier Yigal Allon als minister van defensie Mosje Dajan hebben verklaard dat de beslissing om Jordaanse troepen onder een door Egypte geleid verenigd Arabisch com mando te plaatsen geen onmiddellijke verandering zal meebrengen voor de strategie van Israël. Mocht Jordanië echter opnieuw een 'oostelijk front' worden (zoals korte tijd voor de oor log van 1967 gebeurde, toen Irak en Syrië troepen op Jordaans gebied le gerden) dan zal Israël zijn strategie moeten aanpassen, aldus Dajan. zuidvruchten en vruchtensap gaat ech ter naar Engeland. Om Israël niet te benadelen wordt dit jaar nog geen verandering gebracht in de handelsre laties van dit land met de nieuwe leden van de Europese Gemeenschap. Op 1 januari moet een nieuw en vollediger akkoord van kracht worden. In Beiroet, de hoofdstad van Libanon, is het gisteren tot zware gevechten gekomen tussen duizenden studenten, middelbare scholieren, docenten en aanhangers van linkse groeperingen enerzijds en politie en militairen an derzijds. Aanleiding was een demon stratie ter gelegenheid van een sta king van docenten bij het middelbaar en hoger onderwijs. De regering heeft een deel van de stakers ontslagen en weigert te onderhandelen. Er zijn tientallen gewonden. AMSTERDAM Voor de 4e maal in successie is bij de uitgeverij De Lage Landen in Amsterdam verschenen de 'Beleggers Almanak', geschreven door M. A. Metternich. De uitgave 1973, een paperback van 180 pagina's, bevat tal van wetenswaardigheden voor hen, die op een of andere manier met beleggen te maken hebben. ADVERTENTIE EEG In het zwaarbewaakte EEG-hoofdkwar- tier in Brussel heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban gisteren het protocol getekend, waardoor het handelsverdrag met Is raël wordt aangepast aan de nieuwe situatie, ontstaan door uitbreiding van de gemeenschap. Het oude ak koord voorzag in een wederzijdse re ductie van de douanetarieven op in dustrie- en landbouwprodukten. De helft van de Israëlische uitvoer van enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Nergens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen. „Meubel en Slaapbankencentrale", Indus triegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010-126461. Van onze verslaggevers DEIL DEN HAAG De gijzeling in Deil heeft gisteravond op de Lange Beestenmarkt in Den Haag een dramatische ontknoping gekregen. Om drie minuten voor half negen dwong de Haagse politie met behulp van traangasgranaten de daders van de gijze ling in Deil de 26-jarige Hagenaar Daniel D. en zijn 24-jarige maat Jan B. uit Den Bosch, uit de ouderlijke woning van D. aan de Lange Beestenmarkt te komen. Buiten was een kordon van met kara bijnen gewapende agenten opgetrokken. Overal in de omgeving stonden recher cheurs op de daken van omliggende huizen. Dranghekken hielden nieuws gierigen op verre afstand. De situatie bleef onoverzichtelijk, want sinds het moment van de aankomst van de da ders even na zes uur was het stil gebleven aan de Lange Beesten markt. Geen enkele actie verried een onverwacht optreden van de politie, totdat omstreeks tien over acht plotse ling vijftien agenten van de mobiele eenheid met karabijn zich voor het woonhuis opstelden. Eerst zonder, en later met een mega foon werden de daders gesommeerd naar buiten te komen. Zo niet, dan zou men hen dwingen. De stilte werd plot seling verscheurd door enkele harde knallen. Verschillende gasgranaten werden door de politie dwars door de ruiten naar binnen geschoten. Nog volgde geen reactie. Sle.chts een hui lend kind was hoorbaar in het huis. 'Wij zullen niet schromen nog meer hiervan (traangas) te gebruiken,' schreeuwde een politieofficier. Ook daar reageerde men niet op. Op nieuw ging een lading traangas naar binnen. Even later kwamen twee kleine kinderen naar buiten, gevolgd door een vrouw met een baby, een oude man en even daarna de daders. Na een korte fouillering werdeïi de daders van de gijzeling in een overvalwagen afge voerd naar het hoofdbureau van politie. Psychiaters De overbrenging van de overvallers uit Deil naar Den Haag enkele uren Van onze correspondent ZWOLLE Drie mannen, vermoe delijk buitenlan ders, hebben gis teren bij een ge wapende overval op het bijkantoor van de Boeren leenbank in Zwol le ruim 57.000 gulden buitge maakt. Omstreeks elf uur gistermorgen dron- de drie, van wie één man gebrekkig Nederlands sprak, het bijkantoor aan de Assendorper- straat binnen. Een klant, die net 150 gulden wilde inleggen, werd in be dwang gehouden door een van de overvallers. Twee anderen drongen door tot achter de balie. Terwijl een van hen de chef van het bijkantoor, Smit, en een bankemployé in bedwang hield, eiste de andere geld van de caissière, mej. Vlierhuis. Deze schoof vervolgens een biljet van 25 gulden door het loket van haar met kogelvrij glas beschermde ruimte. Dit bedrag vonden de overvallers te weinig. Ze eisten van mej. Vlierhuis toegang tot de kasruimte. Toen aan dat verzoek niet direct werd voldaan, vuur de één van de mannen een schot af, de kogel bleef steken in het pantser glas, maar de geschrokken cassière overhandigde de mannen een bedrag van 57.000 gulden. Na ook nog de 150 gulden van de klant gepakt te hebben, verdwenen de overvallers ir. een in Zuidlaren gestolen auto. Deze werd een paar uur later even buiten Zwolle te ruggevonden. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Mej. Vlierhuls RITA 'Ik wil kranten gaan bezorgen. Hebt u een goede pensioen voorziening?' voor hun arrestatie was het resul taat van urenlange gesprekken die zo wel 's nachts als overdag in de boer derij en via de telefoon in het ge meentehuis zijn gevoerd en waaraan ook twee psychiaters van het departe ment van justitie deelnamen. Tot het laatst toe was echter geheim gehouden dat de twee mannen naar Den Haag zouden worden gebracht. Op een persconferentie rond zes uur gisteravond wilde mr. J. Hustinx. pro cureur-generaal in Arnhem, die tot dan nauwelijks iets had willen meedelen, alleen maar kwijt ('vanwege de teer heid van de situatie,' zei hij), dat een regeling was getroffen voor de over brenging, dat de mannen zich op een later tijdstip vrijwillig zouden overge ven, maar dat er geen sprake was ge weest van een vrijgeleide. Met dit akkoord is uiteindelijk tege moet gekomen aan de eisen van de overvallers, die erop hadden gestaan dat zij met mevrouw D., de moeder van één van hen, en hun advocaat mr. Schipper in een door de (ongewapen de) rechercheur Senier bestuurde auto, naar Den Haag zouden worden gereden. De eis van de procureur-gene raal, die het transport wilde spreiden over drie auto's, in elk waarvan twee gewapende politiemannen zouden zit ten, was afgewezen. Het waren de laatste eisen iri een reeks van vele. Aanvankelijk claimden de mannen onder meer een snelle auto en twee uur voorsprong, daarna eisten zij weer toestemming de gijzelaars mee te nemen, terwijl ook een losprijs van 100.000 gulden werd gevraagd. Even tueel waren zij bereid de familie Smits als gijzelaars te ruilen voor de commis saris van de koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers, en enkele jour nalisten. Dolgelukkig 'We zijn daar', aldus mr. Hustinx, 'niet op ingegaan, omdat zij onvol doende waarborgen leverden voor de familie Smits. Ons hele beleid was er primair op gericht de levens van die mensen te redden. We zijn dolgeluk kig, dat we daarin zijn geslaagd'. Van de drie gijzelaars is mevrouw Smits er nog het slechtst aan toe. Zij moest, totaal overstuur, in de loop van de middag onder doktersbehandeling worden gesteld. De overvallers hadden erin toegestemd dat zij daarvoor het huis verliet. Bij het vertrek uit de boerderij bleken de overvallers na fouillering vier pi stolen, een stiletto, enkele handgrana ten en een grote hoeveelheid patronen bij zich te hebben. Omdat men op het gemeentehuis, waar de centrale com mandopost was ingericht, wapenbezit vermoedde (om de onderhandelaars daarvan te overtuigen had één van de mannen tijdens een telefoongesprek een schot door het plafond gelost) is men, aldus mr. Hustinx, zo behoed zaam mogelijk te werk gegaan. Spanning 'We hebben er rekening mee gehou den, dat zij door oververmoeidheid en ongeduld over het uitblijven van een akkoord hun zinnen zouden verliezen en dat er een gevaarlijke wisselwer king zou kunnen optreden tussen de spanning bij de overvallers en die bij de familie Smits. Zelfs moesten we Gedurende een tijdelijke vrijlating uit haar gijzeling stortte mevrouw Smits in van emotie. In een politiewagen wordt zij getroost door haar zestienjarige dochter Lidia. tie tijdens een persconferentie een ver klaring voor het plotselinge ingrijpen. Toen 'n aantal recvhercheurs eerder op de avond de woning binnengingen, werden ze door de overvallers bedreigd met messen. De politie achtte toen de tijd rijp om in te grijpen. rekenen met eventueel druggebruik. Dat alles zou makkelijk hebben kunnen leiden tot een explosie. Dat bleek ook wel, want in de loop van de middag nam de zaak een bijzonder gevaarlijke wending'. Volgens mr. Bloemers. commissaris van de koningin in Gelderland, heeft men tijdens het beleg uit het hele land veel reacties gekregen. 'Er was zelfs een man, die een snelle auto ter waar de van 40.000 gulden ter beschikking van de overvallers wilde stellen. Ook predikanten boden hun bemiddeling aan.' Later op de avond gaf de Haagse poli- Daan D. en Jan B. hebben nog verzet gepleegd, toen de politie traangasgra naten naar binnen schoot. Twee mes sen en een kolenkit werden naar bui ten geworpen. Zie ook pagina 9 f600.000 nodig ROTTERDAM Knoops' Inkoop Prijzen Organisatie (Kipo) in Rotter dam staat aan de rand van een faillis sement. In een bewogen brief aan 80.000 leden, waaronder veel ambtena ren, heeft directeur W. B. Knoops laten weten, dat het bedrijf in 'cata strofale geldnood' verkeert. Volgens een woordvoerder van Kipo zal op zeer korte termijn 600.000 tot 700.000 gulden nodig zijn om het bedrijf te redden. Gehoopt wordt op giften van leden. Hoeveel geld nodig is om het voortbestaan van de inkoop-organisa tie te garanderen is niet bekend. De Consumentenbond heeft de leden afgeraden op dit verzoek in te gaan. Het geld, aldus de bond, komt dan op de girorekening van de directeur en niet op de rekening van Kipo. Zie ook de financiële pagina. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: - Adres: - Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1