Reorganisaties meer radicaal dan sociaal Scheepstonnage in 1972 minder in aanbouw In Engeland: malaise geen crisis 'Als er geen wonder gebeurt zal Kipo failliet gaan' Ruimte op geld markt valt mee Over Nixdorf. En Hoe geacheveerd uw (kantoor) computer kan zijn. St. Nixdorf, dienstbaar tot&met. Ned. fondsen in New York SN I DOW JONES INËg New York opnieuw lager TROUW /KWARTET WOENSDAG 31 JANUARI 1973 FINANCIEN/ECONOMIE Tll/I Tl Verlangen van Nederl andse industriëlen: DEN HAAG De Nederlandse industrie laat een radicale aanpak zwaarder wegen dan de sociale aspecten, die een reorganisatie met zich meebrengen. Dit is de uitslag van een onderzoek, dat in de Nederlandse industrie ten behoeve van het bedrijfsadviesbureau Bosboom en Hegener in Amsterdam werd uitgevoerd door het bureau voor industrieel marketing onderzoek Knapper en Mc Alley. Ook Bosboom en Hegener zelf heeft bij haar concrete advieswerkzaamhe den eveneens meerdere ervaringen op gedaan. die er op wijzen, dat de Nederlandse industrie radicaliteit laat prevaleren boven de sociale aspecten van een reorganisatie. Het bureau kan zich echter niet aan de indruk ont trekken, dat bij de managers de wens vaak vader van de gedachte was, om dat het sociale aspect niet achterloopt. Het management immers, aldus Bos boom en Hegener, kan zich niet per mitteren om oogkleppen te dragen. En in de praktijk wordt de soep dan ook bepaald minder heet gegeten dan ze blijkens het onderzoek op het eer ste gezicht wordt opgediend. De afstand tussen 'radicaal' en 'soci aal' blijkt minder groot dan men op basis van vluchtige kennisname van het onderzoek wellicht zou kunnen concluderen. Weliswaar dwingen fac toren als conjuncturele teruggang en de noodzaak tot het waarborgen van economische continuïteit tot helder heid in het beleid, maar in de ogen van een toch wel verheugend aantal managers, aldus Bosboom en Hegener, dwingt ook sociaal begrip vaak in dezelfde richting: men wil mede een strak en verantwoord georganiseerd bedrijf, omdat slechts daardoor ook op langere termijn een optimale werkgelegenheid wordt gegarandeerd. Het doel van de onderneming wordt steeds minder uitsluitend economisch gezien, ook sociale doelstellingen gaan een rol spelen. POLARISATIE Er is volgens Bosboom en Hegener in zekere zin in de praktijk veel minder sprake van polarisatie tussen bedrijfs leven enerzijds en vakbonden ander zijds, dan men wellicht zou vermoe den op grond van meningsverschillen, die de publiciteit halen. Op één punt lijkt het sociale aspect een minder grote rol te spelen, nl. bij fusies. Daar is vaak de aandacht van de fusiepartners sterk geconcentreerd op het bereiken van een concrete overeenkomst op korte termijn. De industriegroep van Bosboom en Hege ner ziet daarom ook een kern van waarheid in de conclusie, die dr. J. C. M. Hovers zeer recent in zijn proef schrift 'Expansie en Overname' trok en waarin hij stelde, dat mensen vaak bij fusies een vergeten aspect vormen. Bij het onderzoek door het bureau Knapper en McAllev waren 42 grote en middelgrote bedrijven betrokken met in totaal een personeelsbestand van 75.000 man. Alle bedrijven had den recent van de diensten van orga nisatie-adviseurs gebruik gemaakt. RADICAAL ADVIES Maar liefst meer dan 85 procent van het Nederlandse industriële bedrijfsle ven verlangt expliciet radicale advie zen, wanneer ze organisatie-adviseurs te hulp roept, zo blijkt uit het onder zoek. Men meent, dat de inhoud van het advies concreet, objectief en prag matisch moet zijn. Een radicaal advies verwacht men overwegend van buiten landse adviesbureau's. Ruim twee op de drie ondervraagde bedrijven asso ciëren buitenlandse bureau's recht streeks met een radicale aanpak en karakteriseren het optreden van deze bureau's als zeer concreet en recht op het doel af. Het merendeel verbindt hieraan ech ter ook beperkingen. Door hun opstel ling en door hun werkwijze worden buitenlandse bureau's met name ge schikt geacht voor grote en ingewik kelde opdrachten van grote bedrijven, wanneer er sprake is van structuur- en beleidsproblemen, die ook werke lijk toe zijn aan een ingrijpende op lossing. Voor anderssoortige vraagstuk ken wendt men zich liever tot Neder landse bureau's. KOOL EN GEIT Over die Nederlandse bureau's waren de ondervraagden niet onverdeeld en thousiast wel worden zij in het alge meen als kundig, betrouwbaar en ge degen beschouwd, maar daar staat tegenover, dat ze tevens ook duidelijk als weinig concreet en als niet prag matisch genoeg worden ervaren. Ze trachten te vaak de kool en de geit te sparen. In vergelijking met het beeld dat men van buitenlandse bureau's heeft, kan men het image van de Nederlandse adviseurs in grote trek ken typeren als tamelijk gezichtsloos, grijs en gevestigd. Naast radicaliteit signaleert iets meer dan dertig procent van de industrie de internationale ervaring als een voordeel van de buitenlandse bu reau's. Maar een belangrijke beper king van de buitenlandse bureau's wordt gezien in het feit, dat ze onvol doende op de hoogte zijn van de specifieke Nederlandse omstandighe den en hiermede ook in hun adviezen onvoldoende rekening houden. Het bedrijfsleven zou een hardere en com merciëlere positionering van Neder landse organisatie-adviseurs duidelijk op prijs stellen. GEEN INSPRAAK In het onderzoek werd ook ruim aan dacht besteed aan de wijze, waarop organisatie-adviseurs worden geselec teerd en ingeschakeld. Opvallend hier bij is, dat van intern overleg en inspraak nauwelijks sprake is. Het initiatief komt uitsluitend vanuit de hoogste regionen van het bedrijf (di rectieleden, commissarissen, leden van de raad van bestuur). De onderne mingsraad komt er niet aan te pas. Een vreemde zaak tenslotte is het in de ogen van de Nederlandse industrie, dat de adviesbureau's zo geheimzinnig doen. Zij mogen zich zelf niet aanprij zen en moeten dus maar afwachten of er klanten komen. Deze praktijk een afspraak binnen de orde van adviesbureau's werd negentiende eeuws genoemd en voortkomend uit een regentenmentaliteit. Sinds zeer kort treden de adviesbureau's echter wat vrijmoediger naar buiten op. AMSTERDAM De geldmarkt is momenteel ruimer dan oorspronkelijk werd verwacht. Door een daling van het saldo van de schatkist met 478,1 min en van die van de andere ingeze tenen met 10,2 min kon de uitzet ting van het bankpapier met 160 min van 10.710,2 min tot 10.870,2 min zeer gemakkelijk worden gefinan cierd. De banken zagen hun tegoed per saldo stijgen met 295,6 min van 579,9 min tot 875,5 min. Over wat er de komende tijden zal gebeuren is de mening op de geld markt nogal verdeeld. Vanaf woens dag komen zeer grote belastingbeta lingen op gang. De Nederlandsche Bank heeft via een handhaving van het kasreservepercentage op een pro cent 250 min van de banken geblok keerd gehouden. Maar een terugkeer van bankpapier kan enig soulaas bie den, terwijl daarnaast de rijksbetalin gen nog niet geheel te overzien zijn. Een andere onzekere factor is de weer opkomende onrust rond de dollar, die de Centrale Bank zou kunnen nopen tot het opnemen van dollars tegen betaling in guldens. Het lage disconto maakt echter Nederland voorlopig tot een onaantrekkelijker land voor spe culatiedollars dan diverse andere lan den. LONDEN Eind vorig jaar waren in de wereld buiten China en de Sowjet-Unie 1.916 stoom- cn motorschepen in aanbouw met een ge zamenlijke tonnage van 24.350.507 bruto ton. Dat is 581.487 ton min- l/lfPOKStflflt flftfl b8Vlk der dan drie maanden tevoren, zo blijkt uit het jongste kwataalover- w&ivöiuh* iiGUsUUim zicht van Lloyds Scheepsregister. Het was de eerste vermindering van de tonnage in aanbouw sedert september 1971. Het aantal bestelde schepen, waarvan de bouw nog niet begonnen was, be droeg eind december 1.809. Hun geza menlijke tonnage was 86.498.728 bruto ton, of 8.188.109 ton meer dan aan het einde van het derde kwartaal van 1972. Aan de vermindering van de vraag naar nieuwe schepen, waarvan vrijwel het hele jaar sprake was geweest, is in december een eind gekomen. In die maand werd ruim 10 miljoen ton besteld, meer dan ooit in één maand. Dat wordt toegeschreven aan de mo gelijkheid van een verdere revaluatie van de yen en aan de goede gang van zaken in de tankvaart. Ook in Zweden en West-Duitsland zijn de vorige maand belangrijke or ders voor grote tankschepen geplaatst. In Japan zijn de werven tot ver in 1976 volgeboekt Japan bovenaan Japan stond eind 1972 als altijd bo venaan de lijst van de belangrijkste scheepsbouwlanden. Er waren schepen met in totaal 8.379.242 ton in aan bouw (458.144 ton meer dan drie maanden tevoren) en schepen met in totaal 31.005.939 ton in bestelling (5.970.730 tori meer). In Zweden ver minderde de tonnage in aanbouw in het vierde kwartaal van 1972 met 126.091 ton tot 1.735.839 ton, maar nam de tonnage in bestelling met 688.015 tot 5.593.124 ton toe. Op de derde plaats stond West-Duits land met 1.503.666 (min 188.629) ton in aanbouw en 3.366.023 (plus 854.770) ton in bestelling. Het vierde land op de lijst, Spanje, had 1.377.647 (min 120.212) ton in aanbouw en 3.196.397 (plus 86.449) ton in bestel ling. Landen met meer dan één miljoen bruto ton in aanbouw waren eind vorig jaar Frankrijk, Engeland en Noord-Ierland, de Ver. Staten en Ita lië. Landen met meer dan twee mil joen ton in bestelling waren Fran krijk, Engeland en Noord-Ierland, Noorwegen en Denemarken. In de Ver. Staten en in Nederland was meer dan één miljoen ton in bestelling. De tonnage in aanbouw in Nederland is in het laatste kwartaal van 1972 met 97.405 ton toegenomen tot 834.592 ton. De tonnage in bestel ling verminderde echter met 138.382 tot 1.008.343 ton. ACTIVA Goud Vord. buitenl. geld Bultenl. bet. mld Vord. buitenl. eld Trekklngst IMF Discontoportef. Gekocht papier Voorsch. rek. crt. Voorschot Staat Ned. munten Bel kap. en res. Geb. en inveiit. Div rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten \s Rijks schatkist Banken Nederland Andere ingez. Btl. geldsoorten Buitenl. banken And. met Ingez. tegenwaarde IMF Kapitaal Reserves Div. reken. Totaal Goud eri deviezen Muntbiljetten Schatk. p. buitenl. Dekklngsperc. 14.445.85814.427.873 10.710.15010. 1.168.714 579.853 100.128 207.129 36.131 6.634 855.985 20.000 357.420 403.514 14.445.65814. 13.366.82713. 13.872 870.182 +160.032 690.619 —478.095 875.485 +295.632 89.967 —10.161 75.74 ADVERTENTIE superbe nationale ervaring). Wat merkt u daarvan? Dat er een aanbod voorhanden is, waarin beperkingen niet voorkomen. Waarin technische nouveauté's hun eerste toepassing vinden. En waarin de nieuw-uitkomende techniek direct aansluit op reeds jaren bestaand materiaal. Inclusief andere makelij. U kunt het slechter treffen. Men weet: in een gezelschap van gevestigde namen hebben wij ons nadrukkelijk gemanifesteerd als leveranciers van zg. kleinere computer systemen. Nu is dat'kleinere'geen houdbare indeling. Want in een poule van vaak opgepepte boekhoudmachines was (en is) bij ons steeds sprake van volledige computers. (Tussen haakjes: Nixdorf doet niet ènders dan computers leveren, NIXDORF COMPUTER Nixdorf Computer bv. Rotterdam Prins Hendrikkade 15 010-149866 Utrecht Europalaan 101 030-8844 04 Tekorten op betalingsbalans Van onze correspondent LONDEN 'Uitvoeren of sterven' is altijd de keuze vooi Britse eilandenrijk geweest. Generaties lang was Groot-Brith één der leidende handelsnaties van de wereld, maar een tient ren geleden kwam de terugslag, o.a. door liet wegvallen van Britse Gemenebest. —2.597 —444 438 onv. onv. Kon. Olie noteerde gisteravond in New York S 40%-% <41%->,i). Unilever 47»,4-48 (48VT 49). Philips 17%-% (17%-%) en KLM 35»/g <34",). In duizenden guldens 22-l-'73 29-l-'73 Veschil 6.829.540 6.829.540 onv. 4.433.647 4.433.432 —215 W. B. KNOOPS catastrofale geldnood Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM 'Spoedbericht, vertrouwelijk. Geachte vrienden, langs deze weg moeten we iets zeer ellendigs vertellen'. Zo begint een op blauw papier gestelde persoonlijke brief van de directeur van Knoop's inkoop prijzen organisatie (Kipo), Rotterdam, de heer W. B. Knoops, die 80.000 leden dinsdag in hun bus hebben gekregen. 'Uw Kipo verkeert momenteel in een uiterst catastrofale geldnood en in dien er deze maand (januari) geen wonder gebeurt, dan gaat. uw Kipo failliet', zo gaat de brief verder. van een lidmaatschapsbewijs kwam herhaaldelijk in het nieuws. De heer Knoops heeft enige tijd samengewerkt met de bekende Carel Briels, in het verleden adviseur van ministers. Directeur Knoops sprong diverse ma len in de bres voor sociaal-culturele doeleinden. Zo schonk hij geld aan de bemanning van een in beslag geno men Philippijns schip. Ook gaf hij een fikse geldsom voor de restauratie van de Lutherse zeemanskerk die op de nominatie stond afgebroken te worden. Tenslotte werkte hij mee aan de restauratie en inrichting van Huize Giovanni voor geestelijk gehandicap ten. Kipo kan slechts gered worden door een gift die nog voor 31 januari binnen zal moeten zijn. Zakelijk laat directeur Knoops zijn leden weten dat een girobetaling een week onderweg is, zödat een directe actie hard nodig In de brief doet de heer Knoops een bewogen verzoek op de 'inmiddels beroemd geworden Nederlandse hulp zin, thans niet voor vreemden, doch voor het voortbestaan van uw eigen Kipo'. Het bericht dat de inkooporganisatie op de rand van een faillissement balanceert komt als een donderslag bij heldere hemel. De uiterst actieve directeur Knoops heeft in het verle den te pas en te onpas laten weten dat het met zijn organisatie voor de wind ging. Omzetten van 50 tot 60 miljoen en een ledenaantal van 500.000 zelfs een streefgetal van een miljoen werden door hem genoemd. Ambtenaren De oorspronkelijk voor ambtenaren opgezette onderneming waar met kor ting gekocht kon worden op vertoon 7.564 —7.263 38.817 —1.382 377.403 —15 178.930 onv. 2.038 —17.785 204.532 35.687 7.122 855.985 20.000 357.420 420.874 +17.360 .427.873 —17.785 1.369.778 +2.951 13.860 —12 onv. 75.93 +0.2 Zinkwerken RIJSWIJK-UTRECHT Aannemings maatschappij Jac. G. van Oord in Utrecht en aannemers- en handelsbe drijf van Oord-Werkendam (Holland- sche Betongroep), beide reeds voor een derde eigenaar van aannemerscom binatie Zinkwerken (ACZ) nu voor de helft in handen van Jac. G. van Oord- Utrecht en voor de helft in die van Van Oord-Werkendam. ACZ is als aannemer van kust- en oevenverken thans onder meer betrokken bij de uitvoering van de delta-werken en voert eveneens havenwerken in Duin kerken uit. Van der Vlies zal het eigen bedrijf ongewijzigd voorzetten. Haton HELDEN Machinefabriek Werner und Pfleiderer te Stuttgart en machi nefabriek Haton te Helden (L) heb ben hun reeds enige jaren bestaande samenwerking die bestond uit weder zijdse verkoop van hun produkten, verder uitgebouwd. De Werner-groep gaat voor de helft deelnemen in het bedrijfskapitaal van Haton. De Wer ner und Pfleiderer-groep bereikte in 1972 in haar Duitse bedrijven, waar circa 4500 mensen werken meer dan DM 290 min omzet. De fabriek is in deze sector de enige firma in de wereld die zowel beschikt over een compleet programma machines en ovens voor de ambachtelijke bakkerij, voor de industriële broodfabriek en de sector banketindustrie. Utrechtse Melkcentrale UTRECHT-WASSENAAR De Utrechtse Melkcentrale (UMC) gaat samen met Menken-Landbouw in Was senaar. Door de huidige snelle ont wikkeling op de consumptiemelk markt had het bestuur behoefte om tot samenwerking te komen met een gelijkgerichte onderneming. Bij UMC werken 175 man en bij Menken-Land bouw 534. De samenwerking zal niet van invloed zijn op de werkgelegen heid. De samenwerking krijgt vorm door een deelneming van 50 procent van Menken-Landbouw in het kapitaal van UMC. De laatste is een NV op coöperatieve grondslag. Een harde strijd werd ingezet om weer een vooraanstaande positie te veroveren, maar de vooruitzichten blijven desondanks somber. De bui tenlandse handel komt dit jaar eens te meer in de rode cijfers. In 1971 was er weliswaar een overschot op de betalingsbalans van ca. 950 miljoen wegens 'zichtbare' uit- en invoer en 'onzichtbare' transacties (onder on zichtbare transacties worden inkom sten uit hoofde van verzekerings-, bankwezen, verkeer e.d. gerekend). In 1972 is dit grote overschot echter omgezet in een tekort van 50 mil joen en de verwachtingen voor dit jaar zijn somber. De meest optimisti sche d.eskundigen spreken van een tekort voor 1973 van 200 miljoen, maar er zijn ook 'zwartkijkers' zoals een groep economen van de Universi teit van Cambridge, die een tekort van 1 miljard niet onwaarschijnlijk achten. De oorzaken voor de plotselinge om mezwaai binnen twee jaar van een overschot naar een gigantisch tekort worden momenteel breed uitgespon nen in het Britse parlement. Als belangrijke en zeer voor de hand liggende reden wordt de stijging van de invoer met 16 procent genoemd, terwijl de uitvoer in een impasse verkeert. Dat laatste komt o.a. door de grote stakingen die Engeland voor een groot deel platlegden en door de grote kooplust van de Engelse consu ment. De loonsverhogingen bleven de prijsstijgingen steeds net voor, waar door een grote koopgolf begon aan te zwellen. Een andere technische uitleg van de economen betreft het 'zweven' van het pond sterling. Sinds vorig jaar juni is de Engelse munteenheid in de praktijk met 10 pet in waarde vermin derd waardoor de prijzen van geïm porteerde goederen van de ene op de andere dag fors stegen, wat tot uiting komt op de betalingsbalans. Regeringswoordvoerders menen dat het 'zweven' echter langzamerhand ook naar de andere kant gaat werken. Britse produkten worden relatief goedkoper en de Engelsen kunnen ze gemakkelijker op de buitenlandse markten afzetten. Tot op heden heeft men daarvan in de praktijk weinig bespeurd, maar de indruk bestaat dat het tij thans keert.i Desondanks is ook de regering ervan overtuigd dat het land 1973 diep in de rode cijfers zal beëindigen. Daarom ook voelt men er in Londen weinig voor tegemoet te komen aan Franse eisen die vragen om een vaste wisselkoers in plaats van het huidige 'zweven' van het pond. Als EEG-lid zijn de Britten hiertoe in feite ver plicht. PREMIER HEATH niet kunstmatig •7011 Miljarden werden uitgegeven koers van de Engelse munteend .7( de valutamarkten te steunen. ste Labourregering zette alles ï{-'7C werk om devaluatie te vooi^'^ maar uiteindelijk bleek dit 01172 7»'/ delijk. Whitehall is nu wijzer |i7'/ den. Het heeft herhaaldelijk 7' weten dat 'het pond zijn gar moet gaan'. Met andere woori munteenheid moet zijn eigei zoeken op de valutamarkt, ee bepaald door vraag en aanbi zijn niet van plan de noterinj matig hoog te houden', aldus Edward Heath. Breda-Oranjeboom LONDEN Ondanks de sief mer en de invoering van ac< frisdranken heeft Breda-Oral het boekjaar 1971-1972 kunne&j ten met een aanzienlijke verfc van de winst. Breda-Oranjebocê belangrijkste overzeese dochf het Britse bier-concern AlliedB nes. J3 3% Tb 3',2 47'SU De economische malaise heeft nog - niet de tekenen van een werkelijke Koersen in Montreal crisis aangenomen. Daar is een een voudige reden voor. In het verleden hebben de Engelse regeringen altijd Husty getracht koste wat het kost het pond Nat. Gas tegen waardevermindering te bescher- Mass Ferguson Nat. Resources men- Shell Canada Dom Tar Chem »I3' 8-?3k II3 31 «r.B.t zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijl Vulcaan ROTTERDAM De al eerder aange kondigde besprekingen tussen de Han dels- en Transport Mij. 'Vulcaan' en Kersten, Hunik's Scheepvaart Mij. hebben geleid tot de overdracht van de cargadoorsafdeling van Vulcaan (Thyssen-Bornemisza) aan Kersten, Hunik. Het belangrijkste gevolg van deze overdracht is, dat Kersten, Hu- nik zal optreden als agent in Neder land voor de Japanse Mitsui OSK Lines in Tokio. SOL UTRECHT De Utrechtse rechtbank heeft de voorlopige surséance van be taling aan de Stichtse Olie- en Lijn- koekfabriek (SOL) verleend. Tot be windvoerder werd benoemd mr. F. B. Keulen uit Utrecht. Er zal nog een tweede bewindvoerder worden aange wezen. Op 7 juni zal de rechtbank een beslissing nemen over een definitieve surséance van betaling. Bij de vakbonden was men officieel nog niet op de hoogte van de moei lijkheden bij SOL. Morgen staat een bespreking met de directie op het programma. Naar verluidt is bij SOL sprake van een miljoenenverlies als gevolg van uitzonderlijke prijsstijgin gen van grondstoffen op de wereld markt. Fynhout AMSTERDAM Fynhout Ghana is wegens het smokkelen van hout uit Ghana uit de houtverkoop-commissie gezet. Fynhout, die al 25 jaar in Ghana opereert, is verzocht 8.000 aan vreem de valuta aan de staat Ghana te be talen. Verder is de onderneming haar werkvergunning voor Ghana kwijt ge raakt. Friesland Bank LEEUWARDEN In 1972 namen de rente- en provisiebaten bij de Fries land Bank sterker toe dan de kosten. Na aftrek van onkosten en belastin gen resteert een overschot van 3,1 miljoen (in 1971 2,7 miljoen). Het batig saldo bedraagt 878.000 (ƒ755.000), de reserves namen toe van ƒ12,3 tot 15,3 miljoen en het balans totaal van ƒ389,3 miljoen tot ƒ443,6 miljoen. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes staat de officiële koers van dezelfde dag). Akzo 78.20 (78.30), Hoogovens 87.50 (87.50), Kon. Olie 123.00-123.70 (122.80), Philips 56.50- 56.70 gl (56.50), Unilever 151.50-152.30 (150.90), KLM 122 gb-114 (111.50). II JUUI Indnst. Sporen Utll. llo8*i 26 jan. 1003.54 207.71 114.58 79os% 29 jan. 996.46 206.67 114.42 IQ?*'' 30 jan. 992.93 206.52 113.88 74,0.fB': Aand. Obl lol. 70-78 26 jan. 21.130 22.790 1.811 4g!!^ 29 jan. 14.680 19.770 1.807 h 8 30 jan. 15.270 20.100 1.804 "69'75 19 II 8 --6 NEW YORK 29/1 30/1 ACF Industries 45% 45 Airco 15V» 15 Allied Chemical 30 30 Alum Co of Am 53%ex 54» American Brands 43% 43% American Can 31% 31% Am Cyanamld 283', 28% Am Electr Power 2S% 28% Am Metal CUmax 30 30'4 Am Motors 8U 8% Am Smell C Ref 19% 19% Am Tel Si Tel 53y* 53 Ampex 6 6% Anaconda 20% 20% Armco Steel 22% 23 Atlant Richfield 77 78% Beiidlx 43% 4 4 »i Belhl Steel 27 27% Boeing 22% 22% Burlington Ind 33% 33% Can Pacafic Ry 18% IS Celanese 34% 34 Chase Manhattan 58 Vj Chesap Ohio R 50»,'a 49% Chrysler 39", 38% Clues Service 50%50%ex ColsaiePaiiniilive 92% 92% Coll Industries 19% 19% Communw Edison 34 34 Cons Edison 25% 25% Cunt Can 27 >4 27' Cont Oil 42 42% Curtlss Wright 27% 26% Curliss Wright A 36'i Dart Ind 43%!3%ex Deere und Co 43% 44'4 Dow Chemical 98% 98% Du Pont (El) 175% 173% Eastman Kodak 140% 140% First Nat City 77 76% Admiral Corp 14% 14% Allengheny Pow S 22% 22 Akzuna 28',4 28% Am Standard 11% 11% Amsted ind 40% 40% Bail Ohio 4%% 48 50 Bayuk Cigars 13% 13', s Can Breweries 5% 6 Cerro 15% 15% Chadbourn Goth 2% 2% Chase Select Fd 11.38 11.33 Columbia Gas 30% 30% 28% Com telephone 23 22% Fluor Corp 34 33% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Pub! Utll Gen Tel El Getty Oil Gilette Gtmbel Brothers Goodyear 1 and R Gull OU 2 Illinois Centr Instlco Int. Busln Mach intern Harvester Int Nick ol Can lnt Paper int Tel Tel Kennecott Copper 24% 28?'» 26% 441V& 33% 33% Kraft Co 43% 43% Ling-Temco Vougl 10% 9% Litton Ind 11% 11 Lockheed Aircraft 8% 8 ',4 Marcor 23% 24 Martin Marietta 17% 18 May Dep Store* 45 46% McDonnell Dougla 35 35 V, Mobil Oil Corp 73% 73%e Nat Biscuit 57% 58% Nabisco 29% 2S IT Nat Distillers 16% 16 Nai Gypsum 16 16 Nat Steel 40% 40', Nat. Lead ind. 15% 15% North Am Rockw 30% 30". Gen Cigar 18 18% Int Bnk for Rec 98% b 98% b lnt Flav Frag 00% 89 lnt Paper (S 4) i.-iterspar 26.60 26.50 Kansas City Ind 38 38 Kansas Power 27% 27»,i KLM 34% 35% Kroger 23% 22% Leasco 14% 14 U Lone Star Cement 20% 20% Lehman 17% 17% Madison Fund 12% 12% Olin 1' Pac Gas and El. Penn. Central Pepsico Phelps Dodge Rubt Phillip Morris tlJC. Phillips Petr iche Procter Gambl H'he p ten Bi RCA ten Bi Republic Steel Yens Reynolds Ind Royal Dutch Petr Jtr.Mi- Santa F6 Ind. Nat.I Sears Roebuck "ierl.C Shell Oil fen N] Southern IG.B. Southern Pacific iGB Railway Sperry Rand i Stand Oil Calif iv.Uni Stand Oil Indiana erC. Exxon Corp Sun Oil 1TAAI Texas Gulf N Texas Inst '93 6% Transamertca 6% 16% "6% Unilever Unton Carbide l - Unl Royal i% United Aircraft United Brands US Steel 5% West Union Tel 4% Westlnghouse El Wonlworth 904% Nat Can NY Centr A North West R N Am Phillips Co Occidental Petr 1% Pacific Light '3% 3% Public Serv Standard Brands 3 UK) 3 Tandy 500 3 '3 Union Electr 3 t '71 7 t '67 6 t.lUMV United Corps Untied Gas Western Bancorp 1.59 4' ;t 62 4 vlncle: 63 4%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 12