ontroleurs Vietnam aog altijd werkeloos Leopold Treppers trein staat nog op dood spoor Wenen in teken van MBFR-conferentie Rhodesiër vraagt Westen te kiezen P burton in Belgisch irlement uitgejouwd President van Zambia hekelt Britse regering Verdriet om natuur Amerika werkt harder aan laser-H-bom Huisarrest voor dirigent van 'Rote Kapelle' Theodorakis verlaat communistische partij Griekenland SAMEN DLipUW/KWARTET WOENSDAG 31 JANUARI 1973 BUITENLAND T7/K11 Jestandsschendingen duren voort terk voor Er jerfoni jeugda iet vi ti JGON (Reuter, UPI, AP) De strijd op de Zuidvietnamese fronten ging gisteren op de derde van het bestand onverminderd voort, terwijl de internationale controle-commissie in Saigon tjrkloos moest toezien. en v, :e rui reikba nieu\e de gi worde A commissie, die bestaat uit Canade- Hongaren, Polen en Indonesiërs, iderde gisteren opnieuw in de ^Vietnamese hoofdstad. Een woord- iqrder van de internationale commis- liet later weten, dat de internatio- controleurs nog steeds niet naar waarnemingsposten kunnen ver- ^efcken, omdat de militaire commis- wier logistieke steun onontbeer- is, nog blijft doorkibbelen. Deze taire commissie, die bestaat uit svaardigden van Noord- en Zuid- het Bevrijdingsfront en erika heeft het bestand nog niet anisatorisch inhoud kunnen geven, wege een ruzie tussen Zuid-Viet- n en de communisten over immi- tieprocedures. andag liet de Zuidvietnamese rege- uiteindelijk twaalf functionaris van het Bevrijdingsfront toe, die ia een etmaal in een vliegtuig bij gon bleven zitten, omdat ze geen ïigratieformulieren wilden invul- Ze beschouwen zichzelf als Zuid- {USSEL (ANP) In de Belgische iner van Volksvertegenwoordigers bben zich gisteren, terwijl de nieu- premier, Edmond Leburton, zijn eringsverklaring voorlas, tumultu- toestanden voorgedaan. Er wer- stencils in de vergaderruimte ge pen met de tekst: 'Eentalige rode s grijpt macht over zwakke Vlaam- kerkvaders'. Tien schreeuwende tenten uit Leuven, die op de pu ke tribune zaten, werden ingere- d en af en toe was er zo'n ge- reeuw en rumoer, dat noch Lebur- noch kamervoorzitter Vanacker i verstaanbaar konden maken. 1 van de eerste problemen vormde omvang van de nieuwe regering. niet minder dan 22 ministers en staatssecretarissen tellende kabinet amper een plaats vinden. Om ;r ruimte te scheppen, wilde men vertegenwoordigers van de Volksu- dwingen wat meer naar achteren le zaal plaats te nemen. Die wei den, zodat staatssecretaris, me- uw Petry, in de banken van de ksunie moest plaatsnemen, wijl Leburton zijn verklaring irlas, kwam er voortdurend lawaai geroep van Volksunie-vertegen- ordigers, communisten en vertegen- ordigers van de Waalse taaipartij PDF. Een van de FDF-vertegen- irdigers schreeuwde zelfs 'Edmond menteur* (Edmond de leugenaar), voorzitter moest hem dwingen die orden terug te nemen. vietnamezen, die geen formaliteiten hoeven te vervullen die voor buiten landers gelden. Een tweede geval deed zich voor na de aankomst uit Hanoi van een vlieg tuig met negentig Noordvietnamezen. Ook zij bleven vele uren in het toestel, voordat ze gistermorgen zon der ondertekening van formulieren mochten uitstappen. Maar de Zuid vietnamese regering liet later weten, dat in het vervolg geen uitzonderin gen meer zullen worden gemaakt. Van Amerikaanse functionarissen is verno men, dat nog meer afgevaardigden van Noord-Vietnam en het Bevrij dingsfront in Saigon moeten arriveren om zitting te nemen in commissies. SCHENDINGEN De strijdende partijen in Vietnam hebben elkaar de schuld gegeven van de reeks bestandsschendingen. Vooral in de omgeving van Saigon werd fel gevochten. Inmiddels wordt in Saigon gedacht aan noodmaatregelen, zoals voedselrantsoenering en zonodig een luchtbrug, nu de bevoorrading van de Zuidvietnamese hoofdstad sinds het ingaan van het bestand is gehalveerd als gevolg van de voortdurende ge vechten op de hoofdwegen naar Sai gon. De gevolgen van de krappe voed- selmarkt zijn al te merken aan de snel stijgende prijzen. Maar van Zuid- vietoamese zij.de in Saigon werd gister avond vernomen, dat drie grote ver- LOESAKA (Reuter) President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft gisteren kritiek geoefend op Enge land, dat volgens hem de Rhodesische leider Ian Smith 'heilig verklaart' en de rebellie van de afgescheiden kolo nie 'een aureool omhangt' In een emotionele rede ter gelegen heid van de opening van een bijeen komst van de Gemenebest-ministers voor jeugdzaken, liet Kaoenda zijn tranen de vrije loop, toen hij sprak over de zes Zambianen die sinds Rho- desië zijn grens met Zambia op 9 januari sloot, door landmijnen zijn gedood. Dit kon, volgens hem, gebeuren, om dat Engeland weigert doeltreffende maatregelen tegen het opstandige be wind in Rhodesië te nemen. 'Wij hebben op positieve stappen gewacht, maar de enige acties, die we gezien hebben, komen neer op heiligverkla ring van Ian Smith als toonbeeld van gematigdheid in het opstandige Rho desië en het omhangen met een aure ool van de rebellie', aldus Kaoenda. keersaders vanuit Saigon, die sinds zaterdag door guerrillastrijders waren afgesneden, weer voor het verkeer open zijn gesteld. Twee grote ver keerswegen zijn nog afgesloten op vijftig km van de hoofdstad. De grote internationale conferentie, die het Vietnamese vredesakkoord moet garanderen, zal vrijwel zeker in Parijs worden gehouden, zo werd gis teren uit betrouwbare bron in de Franse hoofdstad vernomen. De confe rentie, waaraan behalve de vier bij de strijd betrokken partijen, ook de vier landen van de internationale controle commissie, alsmede Engeland, China, Rusland en Frankrijk zullen deelne men, begint naar verwachting op 26 februari in het Internationale Confe rentie Centrum in Parijs. LAOS De Laotiaanse regering heeft gisteren de communistisch georiënteerde Pa- thet Lao-beweging in een ontwerp- vredesakkoord een bestand voorge steld. In het akkoord, ingediend op een bijeenkomst van de Pathet Lao en vertegenwoordigers van de Laoti aanse regering in Vientiane zijn ver der nog de volgende voorstellen ver vat: terugtrekking van alle buiten landse troepen uit het land binnen negentig dagen; vorming van een nieuwe voorlopige coalitieregering binnen zestig dagen na ondertekening van het akkoord; de nieuwe regering zal bestaan uit rechts-georiënteerden, neutralisten en vertegenwoordigers van de Pathet Lao; neutralisatie van de koninklijke residentie Loeang Pra- bang, waar de voorlopige regering haar zetel zal hebben; organisatie van algemene verkiezingen door de voorlo pige regering ter vorming van een nieuw parlement en een nieuwe rege ring. AGNEW De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew is gisteren in Saigon aangeko men van waaruit hij een reis door Azië onderneemt. De reis van Agnew heeft tot doel de Amerikaanse bond genoten in Zuidoost-Azië gerust te stellen in verband met het ingaan van het Vietnamese bestand. Agnew ver klaarde na aankomst in Saigon onder meer, dat de Verenigde Staten het bewind van president Thieu als de enige rechtmatige regering van Zuid- Vietnam erkennen. 'Wij erkennen niet het recht van welke buitenlandse troepen dan ook, op Zuidvietnamees grondgebied te blijven', aldus Agnew. De Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken, Doej Trinh, heeft gisteren voor zijn vertrek uit Parijs verklaard, dat Noord-Vietnam de Zuidvietnamese bevolking en haar wa- WENEN (Reuter, UPI, AP) Van werkelijke besprekingen zal nog geen sprake zijn als de voorbereidende MBFR-conferentie (over we derzijdse en evenredige beperking van troepen in Midden-Europa) vanmiddag in Wenen begint. De Russische delegatieleider zou pas in de loop van de ochtend arriveren en verwacht wordt dat alleen een officiële openingsplechtigheid zal worden gehouden, gevolgd door een ontvangst door de Oostenrijkse president. Deze Jonge Zweedse huilde gisteren tranen met tuiten, terwijl ze een van de bomen omklemde in bet bosachtige Fallan-gebled bij de hoofdstad Stock holm. De reden was, dat driehonderd politiemannen het gebied gistermorgen 'zuiverden' van betogers, die het be waakten om te voorkomen, dat bomen zouden worden gekapt ten behoeve van de aanleg van een nieuwe weg. WASHINGTON (AFP, AP De ontwikkeling van een nieuw type wa terstofbom, lichter en 'schone? dan de apparaten die nu in de koppen van de atoomraketten zitten, wordt ver sneld voortgezet. Het nieuwe type wordt niet 'aangestoken' door een klassieke atoombom maar door de in tense lichtbundel van een kleine la ser. Uit een voetnoot in de nieuwe begroting van de Commissie voor kern energie (AEC) blijkt dat men aan het onderzoek ruim vijftig procent meer wil besteden: 34 miljoen dollar. Deze militaire toepassing van laser licht is al verscheidene jaren in on derzoek. In 1969 bracht de AEC het werk aan lasers met hoog vermogen over naar de geheime sector. Begin 1970 schreef de Franse generaal Gam- biez dat deze techniek de waterstof bom in principe binnen het bereik van elk land zou kunnen brengen, omdat hiermee het controlesysteem van het verdrag tegen verspreiding van kernwapens wordt omzeild. (De controle richt zich op de verspreiding van splijtbaar materiaal waaruit klas sieke atoombommen kunnen worden gemaakt). re vertegenwoordigers, de Voorlopige Revolutionaire Regering, zal blijven steunen in de strijd. Trinh herhaalde, dat Noord-Vietnam nauwgezet het be reikte bestandsakkoord zal naleven en hoopt, dat de andere partijen dat even eens zullen doen. Overigens zal ook de eerste weken nog niet worden gesproken over mo dellen voor troeperivermindering, over percentages waarmee strijdkrach ten worden verminderd, noch over de juiste afbakening van gebieden, waar in de vermindering zal worden uitge voerd. Het gaat erom, aan de hand van de algemene beginselen die de NAVO-landen (met uitzondering van Frankrijk) in juni 1968 in Reykjavik en twee jaar later in Rome hebben geformuleerd, uit te zoeken in welke richting beide partijen denken. Volgens de westelijke landen kunnen MBFR-afspraken een belangrijke bij drage leveren aan de ontspanning en aan een verdere vermindering van het oorlogsgevaar. Zij moeten in overeen stemming zijn met de vitale veilig heidsbelangen van alle betrokkenen en zij mogen geen militair nadeel opleveren voor de ene of de andere kant. VERBAND De kwestie van de deelneming aan de MBFR-onderhandelingen houdt nauw verband met de westelijke conceptie, dat in Midden-Europa de grootste troepenconcentraties zijn en dat zin volle onderhandelingen met enig uit zicht op resultaat slechts mogelijk zijn, als de rechtstreeks betrokken landen eraan deelnemen. De Sowjet-Unie heeft (om redenen waarover men nog steeds moet specu leren) voorgesteld dat alle Europese landen die belangstelling hebben voor de MBFR-conferentie, aan de bespre kingen deelnemen, dus ook de landen, die niet rechtstreeks bij de troepen vermindering betrokken zijn. Hier voor moet eerst nog een oplossing worden gevonden. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Jason Moyo is niet naar Amsterdam gekomen om verslag uit te brengen van spectaculaire successen van de Rhodesi sche bevrijdingsbewegingen in de strijd tegen de blanke minderheid van Ian Smith. Hij kan niet veel meer doen dan een getuigenis ge ven van de vastberadenheid en de hoop van hemzelf en de Afrikanen die de wapens tegen het regime van Smith hebben opgenomen. Niemand weet beter dan Moyo dat de strijd lang en hard zal zijn. 'Er zullen veel van onze mensen sneuvelen en er zulen veel blanken gedood worden. Maar er komt een dag dat Zimbabwe, (de nationalistische naam voor Rhode sië) vrij zal zijn. De Afrikanen kunnen niet voor altijd onderdrukt worden. We hebben de geschiedenis aan onze kant'. Jason Moyo is secretaris van het Ver enigde Militaire Commando van de twee Rhodesische bevrijdingsbewegin gen ZAPU (Zimbabwe African People Union) en ZANU (Zimbabwe African National Union). Hij is enkele dagen in ons land om steun te vragen voor de strijd van zijn volk. Nu de strijd in Rhodesië is ontbrand en het gevaar voor een oorlog tussen Zambia en Rhodesië als gevolg van de grenssluiting door Ian Smith niet denkbeeldig is, kan het Westen er niet onder uit duidelijk partij te kiezen, meent Moyo. Over de achtergronden van de gebeur tenissen in Rhodesië is dezer dagen door de Documentatie- en informatie- centrale van De Horstink in Amers foort een voortreffelijke documenta tiemap uitgegeven. In 82 pagina's wordt overzichtelijk de geschiedenis van Rhodesië voor en na de eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring door Ian Smith en de zijnen verteld. Rhodesië zal de komende jaren steeds vaker in het nieuws komen. Wie er over mee wil praten kan deze map niet ongele zen laten. Rhodesië, waarom een minderheidsre gering stand houdt. Uitgave van De Horstink, Kon. Wilhelmlnaiaan 17, Amersfoort Prijs 8,- ie H« w /an het n boe tarde de G it. Ti door Jaap den Boef Terwijl nu ook op de Nederlandse tv elke week een aflevering te zien van de in Duitsland gemaakte spionagefilm 'Die Rote Kapelle', verblijft Leopold Trepper die in de tweede wereldoorlog aan het hoofd van dit 'orkest' stond nog steeds onvrijwillig in zijn ge- orteland Polen. Na alles wat hij heeft meegemaakt, wil hij zijn laatste levensjaren in Israël doorbrengen het enige land, naar hij zegt, waar hij niet 'als vuile jood wordt behandeld'. De Poolse autoriteiten laten hem echter niet gaan, ook niet nu het regime van Wladislaw Gomoelka is vervangen door dat van de gematig de Edward Gierek. Trepper is met zijn vrouw Maya Sarah (Loeba) Brojde, die hij in Israël leerde ken nen, eenzaam in Warschau achterge bleven. Zijn drie zonen, kleinkinde ren, andere familieleden en vrien den voorzover die de verschrik kingen van Auschwitz hebben over leefd zijn geëmigreerd naar Israël, Denemarken, Canada en andere lan den. Loeba Trepper mocht vorig jaar Po en tijdelijk verlaten om in Kopen hagen haar kinderen te ontmoeten. Leopold Trepper, alias Leiba Domb, moet echter 'om redenen van staatsveiligheid' in Polen blijven. Als 'dirigent van het rode orkest' zou hij teveel dingen weten die als zij in het Westen bekend zouden worden schadelijk kunnen zijn voor zijn vroegere opdrachtgevers, rrepper ontkent deze bewering. Voordat de tweede wereldoorlog was afgelopen, vertrok hij al naar Mos kou. Hij reisde met hetzelfde vlieg tuig, waarmee de Franse communis tische leider Maurice Thorez naar het bevrijde Parijs was terugge keerd. Antisemitisme Sindsdien zijn bijna 30 jaar verstre ken. Aangenomen wordt dan ook dat Polen hem niet wil laten gaan om dat Trepper mede als de vToegere voorzitter van de Joodse gemeen schap in Polen onthullingen kan doen over het hardnekkige antisemi tisme in dat land. Toen Trepper na zijn rehabilitatie in 1955 uit de Loebianka-gevangenis in Moskou werd vrijgelaten, was het 15 jaar geleden dat hij zijn vrouw en kinderen had gezien. Zij krijgen zo schrijft Gilles Perrault in zijn bekende boek, L'orchestre rouge een mooie flat aangewezen, in afwachting van hun terugkeer naar Polen. Vóór zijn vertrek naar Warschau kreeg Trepper ook een document, waarin hij officieel werd gerehabi liteerd. De hoogste gerechtelijke in stantie in de Sowjet-Unie had zijn veroordeling ongeldig verklaard, om dat zij 'van elke grond ontdaan was'. Enkele maanden geleden heeft een rechtbank in Parijs Louis Rochet, de voormalige chef van de Franse contra-spionage, veroordeeld omdat hij Trepper er van beschuldigd had, in de tweede wereldoorlog als dub belspion te hebben gewerkt. Trepper werd als zoon van joodse ouders op 23 februari 1904 in Neu- markt bij Zakopane in Polen gebo ren. Zijn vader werkte als handels reiziger lange dagen om zijn gezin van tien kinderen in leven te hou den. De man stierf, toen Leopold nog maar elf jaar was. Toch kreeg de knaap van de familie gelegenheid te gaan studeren. Na in Lwow naar school te zijn geweest liet hij zich inschrijven aan de universiteit van Krakau, waar hij colleges volgde in geschiedenis en literatuur. Een nieuwe economische crisis in het antisemitische Polen dwong Trepper na enkele jaren zijn studie op te geven. Hij werd metselaar, slotemaker, mijnwerker en tenslotte arbeider in een ijzergieterij in Dom- brova. Daar werd hij op 22-jarige leeftijd gearresteerd omdat hij had meegedaan met het organiseren van arbeiders-demonstraties. Trepper van de Palestijnse communistische partij. Een jaar later zat hij weer in een gevangenis. Hij liep gevaar, door de Britten naar Cyprus te worden gedeporteerd. Een honger staking die de aandacht van de Brit se pers trok, leidde evenwel tot zijn vrijlating. Lepold Trepper in 1965 tijdens zijn toespraak ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van de bevrijding van Auschwitz. Frankrijk De 'grote baas' in de periode, waarin zijn 'rode orkest' nog niet was uitgespeeld. bracht acht maanden door in de ge vangenissen van 'sterke man' Jozef Pilsoedski, waar men wist wat marte len was. Zonder berecht te zijn, werd hij vrijgelaten. Van Dombrova, dat hij achter zich liet om zijn geluk in Warschau te gaan beproeven, ge bruikte hij de eerste vier letters voor een schuilnaam: tien jaar lang zou hij als Leiba Domb door het leven gaan. Totdat hij door zijn eigen mensen en de Gestapo de 'Grote Baas' zou worden genoemd. Voor een jongeman die betrokken was geweest bij de onlusten van Dombrova, was in Warschau geen werk. Als jood en communist kon hij beter niet in Polen blijven. Door bemiddeling van een zionistische or ganisatie die door rijke Amerikanen werd gefinancierd om het commu nisme te béstrijden en tegelijkertijd de emigratie naar het Beloofde land te bevorderen, kwam hij in Palesti na terecht.- De financiers bleken echter in 1929 al hun dollars verkeerd te hebben geïnvesteerd, want Trepper werd in dat jaar lid van het Centrale comité Enkele weken nadat hij de gevange nispoort achter zich had gelaten, was Trepper al klandestien naar Frankrijk gereisd, waar hij huis schilder werd. Weldra maakte hij deel uit van een Russische spionage- organisatie,' waarvan de leider door de Franse politie vol bewondering 'Fantomas' werd genoemd. Door het verraad van een Nederlandse jood aldus Gilles Perrault kon de organisatie worden opgerold. Fanto mas bleek een gewone man te zijn. Trepper destijds 28 jaar kon aan arrestatie ontsnappen door op een trein te springen. Via Berlijn arriveerde hij in Moskou, waar hij zes jaar lang werd opgeleid. In het najaar van 1938 begon hij in Brussel met de organisatie van het 'Rode orkest', een nieuwe Russische spionage-groep in West-Europa, die zich spoedig ook tot Frankrijk zou uitbreiden. En zo werd na de bezet ting van dit land Treppers organisa tie het verzamelbekken van allerlei verzetslieden. Dat de Gestapo er pas na jaren in slaagde het 'Rode orkest' tot zwijgen te brengen, nadat het Hitler-Duitsland onnoemelijk veel schade had berokkend, getuigt van een uitzonderlijke prestatie van Trepper en diens medewerkers. Trepper viel de Duitsers als één van de laatste leden van het 'Rode or kest' in handen. Hij besloot te doen alsof 'lij met hen samenwerkte. Daardoor zou hij een kans krijgen om toch met Moskou in contact te blijven. Hij kon zelfs proberen te ontsnappen als de Duitsers hem meer bewegingsvrijheid zouden ge ven om te vermijden, dat men in Moskou tot de ontdekking zou ko men dat hij, Trepper, was gear resteerd. Van beide mogelijkheden maakte hij gebruik. Hij wist belangrijke gege vens naar Moskou door te spelen en slaagde er na verloop van tijd in te ontsnappen aan zijn begeleiders, met wie hij op vertrouwelijke voet stond. In Moskou, waar men niet veel begrepen had van hetgeen het 'Rode orkest' had gepresteerd, had men echter al voor de arrestatie van Trepper diens rapporten genegeerd. Men liet zich beetnemen door de Duitsers, die enkele zenders in han den hadden gekregen. Bij het naderen van de geallieerde troepen wilden de Duitsers, die ver antwoordelijk waren voor het oprol len van de organisatie van Trepper, de wijk nemen naar Duitsland. Trepper stelde Moskou voor, hem met een knokploeg de belangrijkste figuren gevangen te laten nemen. Op dit voorstel gingen zijn op drachtgevers echter niet in. Zij ver moedden dat Trepper van de overval gebruik wilde maken om al het materiaal in Duitse handen dat te gen hem gebruikt zou kunnen wor den te vernietigen. Trepper wist daar niets van en na de bevrijding van Parijs reisde hij zonder argwaan naar Moskou, waar hij zijn vrouw en kinderen voor het eerst sinds vijf jaar weer hoopte te ontmoeten. In de Russische hoofd stad aangekomen, verdween hij ech ter meteen in de Loebianka-gevange nis. Wegens 'verraad' werd hij ver oordeeld, omdat zijn superieuren re den hadden, hem niet vrij te laten rondlopen. Pas na de dood van Sta lin, toen hij al acht jaar in de Loebianka had doorgebracht werd hij vrijgelaten. Jodenvrij Polen In Warschau teruggekeerd werd hij voorzitter van de Joodse .raad in Polen. Dat was in het begin van de periode, waarin partijleider Wladis law Goemoelka naar nationale ver zoening streefde. Op 11 april 1965 nog, toen delegaties uit talrijke lan den in Auschwitz de 20ste verjaar dag van de bevrijding vierden, sprak Trepper ongeveer 80.000 mensen toe, die de herdenkingsplechtigheid bij woonden. Onder hen bevonden zich de president van de Poolse raad en de Russische generaal, die in 1945 de poorten van Auschwitz had geo pend. Twee jaar later, na de oorlog in het Midden-Oosten, werd ook Trepper slachtoffer van een nieuwe golf van antisemitisme, waarin de (inmiddels naar de achtergrond verdwenen) mi nister van binnenlandse zaken Moc- zar de hand had. Duizenden joden werden gedwongen Polen te verla ten en Trepper schreef aan Gomoel ka: 'U bent bezig te verwezenlijken wat Hitier niet helemaal heeft be reikt: een jodenvrij Polen'. Trepper werd uit de partij gestoten, maar mocht Polen niet verlaten. Ook niet toen Gomoelka door Edward Gierek werd vervangen en de gevreesde Moczar van het toneel verdween. Ziek en verstoken van contacten met kinderen, familieleden en vrienden wacht hij nu met zijn vrouw in de Jeruzalemlaan in Warschau wanneer voor hem het ogenblik zal aanbre ken, dat hij mag vertrekken. Toen hij uit de Loebianka-gevangenis in Moskou werd vrijgelaten, zei Trep per tegen vrienden, dat de reis van Parijs naar Warschau elf jaar had geduurd, 'maar het gebeurt wel eens dat treinen vertraging hebben'. Het heeft er echter veel van weg, dat de trein van Trepper op dood spoor zal blijven staan. L'orchestre rouge, In Nederlandse vertaling verschenen bij In den To ren, Baarn. Piloten dreigen MONTREAL (Reuter) De Interna tionale Federatie van verenigingen van verkeersvliegers (IFALPA) heeft de Internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO) gewaar schuwd dat zij klaar staat een eigen actie te ondernemen om een einde te maken aan vliegtuigkapingen en sabo tage. De piloten zullen trachten hun doel buiten de Verenigde Naties en de ICAO om te bereiken, nu er van die kant geen krachtige maatregelen te verwachten zijn. LONDEN (AP) De Griekse compo nist, Mikis Theodorakis, heeft de Griekse Communistische Partij vaar wel gezegd omdat hij meent één der eerste slachtoffers van een communis tisch bewind in Griekenland te zullen zijn. De 47-jarige Theodorakis blijft van mening dat het huidige militaire regi me in Griekenland zo spoedig moge lijk dient te verdwijnen. Toen hij maandag in Londen aankwam voor een concert in de Royal Albert Hall, zei hij dat hij zich nu een 'vrij' man voelde en niet langer een communist Theodorakis heeft 30 jaar gestreden voor de vestiging van een communis tisch bewind in Griekenland. Doden in Belfast BELFAST (UPI) In Belfast is gis teren een protestantse man doodge schoten, volgens de politie uit wraak voor de moord op twee rooms-katho- lieken in de loop van maandagavond. Het lijk van de man werd gevonden op korte afstand van de plek waar maandagavond een 22-jarige pompbe diende en een 14-jarige jongen, bei den rooms-katholieken, vanuit een voorbijrijdende auto werden doodge schoten. Hoge verzekering ATHENE (AFP) Alexander Onas- sis, de enige zoon van de Griekse reder en zakenman Aristoteles Socra tes Onassis, die vorige week dinsdag aan de gevolgen van een vliegtuigon geluk in Athene overleed, was per soonlijk verzekerd voor vijftig mil joen dollar. NIET ALLEEN MAAR •••••••••••••a In de Prinses-puzzelaktie dd. 6 januari 1973 t.b.v. Philadelphia kwamen deze week de volgende winnaars uit de bus^j— Prijswinnaars in de negende ronde van de Philadeiphia-puzzelaktie in het da mesblad Prinses. le prijs: afwasmachine: Mevr. H. C. Kramer-Swart, Jozef Israëlslaan 12, Bussum. 2e prijs: orgel: Mevr. Manshande, Cort. v. d. Lindenstraat 52, Harlingen. 3e prijs: stereo radio: Mevr. G. W. te Velthuis-Bats, Zuid Rekkenseweg 24, Rekken, post Eibergen. 4e prijs: statenbijbel: Mej. G. Bol, Vlasstraat 7, Rijsoord, post Ridderkerk. 5e prijs: bromfiets: Mevr. A. Buisman-Wedda, Vondellaan 43, Haren. 6e prijs: gordijnstof: E. v. d. Sluis, Lijsterbesweg 2, Middelharnis (Z.-H.). 7e prijs: levensmiddelenpakket: Jos Veugelaers, Schroefstraat 9, Asselt (Swalmen). 8e prijs: 6 dig. servies: G. J. M. Hanegraaf-Meijer, St. Janstraat 5, Nuland. 9e prijs: parasol/tafelcombinatie: H. J. M. Streppel, Smittenberg- straat 5, Wilp (Gld.). 10e prijs: haardroogkap: T. v. d. Sluijs, Chrysantstr. 19, Spijkenisse. 11e prijs: set hulpjes in de huishouding: Mevr. J. Hagen-Wassdnk, Hoofdstraat 13, Brummen. 12e prijs: 2 kruidenrekken: A. Domburg, Spoorstraat 27, Bodegraven. 13e prijs: schouwtje: P. van Keulen, Kerkstraat 20, Wissenkerke. 14e prijs: badkamerset: A. Vons, Akkerstraat 24, Leiderdorp. 15e prijs: personenweegschaal: Mevr. J. Zwier-Holland, Barkentijn 42, Lemmer (Fr.). 16e prijs: tafelcouvert: Mevr. M. Sonneveld-v. d. Meer, Boomweg 18 B, Rockanje. 17e prijs: schotelwanner: P. J. de Roo, Weidestraat 24, Bergambacht 18e prijs: set oog make-up: Mevr. E. Felperlaan-Spruit, Favrestraat 261, Rotterdam. Deze week staat er weer een puzzel in Prinses. Doet u mee? Niet alleen...maar samen. Dan kunnen we zeggen: Beekbergen wordt het!

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11