lik voel er niet voor met de ISSL te praten' Wijziging trainersopleiding voorgesteld Russische meester Balasjow leidt 1090400 wlf FJenny Poos (vice-voorzitter ISU) ondanks schaatscrisis: s ikv.;hDiyUH Nog even steun voor Cambuur Fryenoord praat nog met Shpigel Bayern-Ajax al uitverkocht MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-VIETNAM0 Nereus geeft winst toch nog uit handen 7K8 ROUW/KWARTET DINSDAG 30 JANUARI 1973 SPORT T9/K9 raag room 5 doo io VJ lvado iveggi staal it le ebbejrii idien r pol is ni< erd< lienst 'o '"e andeie id g helpe 1 wo Oegai ren >or ;t do< n Afi en dri J mant /leug ikein Belfi dei po epub JeriPi; an h Bi Mfic 1 id lei< eel ■geva ierkii op, Van onze speciale verslaggever ,a RENOBLE De serie misluk- schaatstoernooien, met Greno- het afgelopen weekend als est hoogtepunt, zal niet lei- in tot een gesprek tussen de "zliternationale schaatsunie (ISU) n de International Speed Skating ISSL)Henny Roos, de vice-voor- ;er van de ISU en voorzitter an de sectie hardrijden, die aan et begin van het seizoen nog stel- e eventueel met de ISSL-mensen willen praten indien het prof reus een succes zou worden, egt nu na alle mislukkingen zelfs eer afwijzend: 'Ik persoonlijk oei er niets meer voor om, met aantal privé-zakenlieden om tafel te gaan zitten. Indien er b ïogelijkheden zouden zijn om tinnen de ISU tot een profsectie e komen dan wil ik die graag nderzoeken. maar ook die moge- jkheden lijken mij op dit ogen lik gering. Ik zie het nog niet zo itten, dat schaatsen een profes- a ionele sport kan zijn'. f - - :f Tif-wmm 'ii lot schaatsenrijden heeft tot nog toe Heen maar verliezers opgeleverd. ,oos: 'Ik geef het toe, de schaatssport laakt een crisis door. Er zijn tot nog ie alleen maar verliezers maar ik zie een mogelijk resultaat van een even- leel gesprek. Misschien wel indien ISSL anders zou zijn opgezet maar iet geld dat verdiend zou kunnen iikorden, ook dat is voor mij zelfs een rote vraag komt niet ten goede an de sport, maar aan een aantal lakenmensen'. ACUUM loos' mening wordt gedeeld door zijn lussische medebestuurder in de ISU, ktor Kapitonov. 'De ISSL heeft af- uk gedaan aan de ISU. Er is een facuum ontstaan, dat echter binnen jen of twee seizoenen zal zijn opge vuld. Voor jonge amateurs is de over lang van de toprijders naar de profs ien extra prikkel geweest. Dat was iet afgelopen weekend vooral bij de "ederlanders in Grenoble al te zien. lij zijn harder gaan trainen, de on- 'erlinge verschillen zijn kleiner, •aardoor de competitie spannender is. ik verwacht niet dat er van het ISU- i es tuur stappen zullen worden onder- lomen om met de ISSL in contact te 'den. Wij hebben van de.ISSL offi- rieel ook nog nooit iets verftoïfien'. In Jean Heckly. het Franse bèstuurs- id van de ISU (en in eigen land oorzitter van de overkoepelende Fe- leratie van Wintersportbonden): 'Wat nij betreft mag zo'n gesprek er ge rust komen. Maar de ISSL zal de ISU als een oude lady moeten behandelen. •Qjt De ISU bestaat al ruim 75 jaar, is prtakt over de gehele wereld en heeft zijn verdienste voor de schaats- iport bewezen. De ISSL nog niet. Men praat daar wel veel maar er is nog ..steeds geen enkel bericht van de ISSL jpinnengekomen.' p ISU-kringen wordt begrijpelijk aan iet bestaansrecht van de profclub ge- wijfeld. Henny Roos: 'Voor mijzelf ïeb ik de situatie bij het schaatsen eeuv vergeleken raet die bij het tennis en j0, het voetbal, waar door de vorming eidki van een whde groepering later ook de e re gereglementeerde profsport is ont staan. Bij het tennis zelf is een soort gelijke organisatievorm als nu bij het :haatsen. Alleen het grote verschil Is: waar kan een prof schaatsgroep P/edstrijden houden? In twee landen. Tennissers kunnen 300 dagen of nog langer terecht op vele duizenden ba nen in de gehele wereld.' rijk is n op •aag ling Nadi ten >eten pgeli Van onze correspondent hoi in del drie du lan In kkel ,'an iag len iet wil im> Van onze sportcorrcspondcnt ROTTERDAM Feyenoord en Ghora Shpigel, de 25-jarige spits van de Israëlische kampi oensclub Maccabi uit Tel-Aviv zijn nog niet tot overeenstem ming gekomen over een eventu ele overgang van de Israëliër naar de stadionclub. Beide par tijen hebben opnieuw met el kaar rond de tafel gezeten, maar zwijgen vooralsnog over de inhoud van het gesprek. Vol gens manager Guus Brox is er van beslissende onderhandelin gen nog geen sprake. Het initiatief tot het onderhoud met Feyenoord is van Shpigel, die veertig keer in het nationa le elftal van zijn land uitkwam, zelf uitgegaan, nadat pogingen om bij een Engelse club onder dak te zoeken, mislukt waren. Niet zozeer om zijn in zijn vaderland hoog geroemde capa citeiten, maar omdat de Engelse wetgeving voorschreef dat al leen buitenlanders met een Brits paspoort zich blijvend in Engeland kunnen vestigen. De motieven waarom Shpigel, die welgesteld schijnt te zijn, zijn vaderland wil verlaten, zijn nogal duister. De Israëliër staat in elk geval al een half jaar op non-actief. Met Tal nog enige zon der nederlaag WIJK AAN ZEE (ANP) In de grootmeestergroep van het 35e Hoogoventoernooi is de leiding in handen van een meester, de Rus sische crack Joeri Balasjow. Zoiets komt weinig voor, ofschoon we ons herinneren, dat meester Ney in '64 met Keres de eerste plaats deelde en de Russische meester Joetikow in '67 met 10punt de tweede prijs behaalde, juist achter Spasski. Henny Roos niet meer praten met ISSL zich weer als lid van de ISU aanmel den. Zij blijven echter in dat geval wel uitgesloten van de grote kampi oenschappen.' De bij Roos' eventuele voorstel te verwachten tegenstand van de Oost bloklanden zal er trouwens ook zijn op het in juni te houden Kopenhaag- se congres van de ISU, wanneer de voorstellen tot verruiming van de amateurbepalingen aan de orde ko men. Het voorstel van de commissie tot herziening van de amateurbepalin gen (naast Roos maken ook de Noor Poulsen en de Amerikaan Shoemaker, de andere vice-president van de ISU, speciaal belast met het kunstrijden hier deel van uit) moet in het con gres een tweederde meerderheid beha len om te worden aangenomen. Nu reeds zegt Roos, terwijl hij pas intensief met de andere ISU-mensen zal gaan overleggen op 19 februari, de dag na de wereldkampioenschappen in Deventer: 'Ik weet niet of we de meerderheid van het congres achter ons voorstel kunnen krijgen. Het voorstel behelst, dat het alleen tijdens de kampioenschappen verboden zal zijn om met reclame te rijden. Voor de rest mag alles. Tot nog toe staat het reglement wel toe. dat er spon sors worden aangetrokken, maar dat deze verder eigenlijk niets mogen. Wil je sponsors aantrekken, dan moet jc hun iets te bieden hebben. Spon sors zijn nodig, omdat de bonden geld nodig hebben voor hun opleidingen. Zelf zou ik nog wel een verdergaand voorstel willen indienen, maar dan weet ik zeker, dat dit er niet door komt. Hierin zit een kans, temeer omdat eerst nog het voorstel van Noorse zijde aan de orde zal komen, dat wèl verder wil gaan. De afwij zing van dat voorstel geeft het voor stel van de commissie een goede kans.' RECLAME Viktor Kapitonov ('Ik heb hém nog niet gesproken', zegt Rcos.) voelt wei nig voor een nieuwe amateurbepaling in het reglement. 'De regels', zo zegt hij, 'zijn nu duidelijk genoeg. Voor het voeren van reclame geven wij geen toestemming. De meeste interna tionale sportbonden zijn hier trou wens tegen. In onze ogen hebben de Olympische Spelen niets van hun be langrijkheid verloren. Wij zien daarin juist een grotere contactmogelijkheid. De samenwer king met het ICC is nu perfect. Waarom moet dat worden veranderd?' Profsport en zeker de door Roos ook geopperde gedachte van een profsectie binnen de ISU hoeft van Viktor Kapi tonov niet zo nodig. 'Sport moet ama teursport zijn. Voor een amateur is sport geen doel op zichzelf, is dit een onderdeel van het leven. Een amateur heeft andere interesses. Laat je een sportman echter om geld aan wed strijden deelnemen, dan verandert dat allemaal.' Dat amatpursporters echter gedurende lange periodes van huis zijn om zich voor te bereiden op het leveren van prestaties, is in Kapitonovs ogen wèl toegestaan. Als voorbeeld haalt hij de Nederlandse en zijn eigen schaatsen rijders aan. Kapitonow: 'De ploegen worden uitgezonden om onder zo gun stig mogelijke klimatologische om standigheden te kunnen trainen. De Nederlanders vaak gedurende enkele maanden in Zwitserland en Noorwe gen; de Russische ploeg naar de Mede- o-baan van Alma Ata. Na de selectie dit jaar geweest op 13 en 14 januari blijft men daar. De studen ten m onze ploeg halen na afloop van het seizoen hun verloren studie- uren weer in: de arbeiders krijgen vrij voor de training.' LOONDERVING Kapitonov wil niet verder gaan dan het 'geven van loonderving'. Een ook door het Internationaal Olympisch Co mité gebruikte bepaling (art. 26 han delend over 'broken time'), die Henny Roos er 'als het moet' eventueel best met de haren bij wil slepen. 'Als het inderdaad zo is, dat het IOC geen sponsorgelden wil toestaan voor de rijders, dan krijgen die gelden ge woon een andere naam. Je mag vol gens het IOC-reglement een bepaalde loonderving geven. We zitten daarmee in de schaatswereld nog lang niet aan het maximum.' PETER ONVLEE MÜNCHEN (DPA, SID) - De Europa- Cupwedstrijd Bayern MünchenAjax (21 maart) is nu reeds uitverkocht. Er komt geen kaartje in de voorverkoop. De voorzitter van Bayern, Wilhelm N'Cudecker, heeft besloten de 75.398 plaatsen verkrijgbaar te stellen voor een geselecteerd publiek. Bij het Olympia-stadion in München zijn 30.000 aanvragen binnengekomen, waaraan de directie niet kan voldoen. 'We zou den het stadion tweemaal kunnen vul len', aldus Bay.ern-manager Walter Fembeck. Bayern verwacht een recette van 1,5 miljoen mark (gulden), het geen een record zou zijn voor een club wedstrijd in West-Duitsland. De kaarten voor Bayern München Ajax worden als volgt verdeeld: 15.000 voor toeschouwers bij BayernRot- weiss Oberhausen, 10.000 voor toe schouwers bij BayernEintracht Braunschweig, 26.000 voor leden en seizoenkaarthouders. 7500 voor Ajax, 5000 voor Duitse Voetbalbond en on derafdelingen, 5000 voor eigen gebruik, 3000 voor stamgasten, 1500 voor de speciale perstribune', 1000 voor de Bundeswehr, 1398 voor de vaste pers tribune en de ereloge. Balasjow speelde als 15-jarige in de Hoogovenmeestergroep en bereikte een zogenaamd meesterresultaat. Min der bekend is, dat hij daarna niet slechts internationaal meester werd docht ook Russisch grootmeester. Men kan hem ons inziens zeker van de kracht van een gemiddelde internatio nale grootmeester achten, zo niet ster ker. Gisteren versloeg Balasjow de Neder landse kampioen Coen Zuidema in een aantrekkelijke aanvalspartij. Hij bleef, met Tal, aldus de tot nog toe enige ongeslagene. De oud-wereldkam pioen remiseerde met de Zweed An- dersson. Deze was voor de partij hypernerveus, doch kalmeerde naar mate Tal stoelvaster bleek. Het is niet aan te nemen dat Tal een partij zal verliezen. Een hardnekkige verkoud heid verhindert hem echter kennelijk voluit te spelen. Speels en sterk won Najdorf van Langeweg. De kans dat Najdorf een prijs zal verwenen is niet gering. Overigens coquetteert de aalgladde Argentijn niet slechts met zijn sneeuwwitte haren, doch eveneens met het begrip 'oude man'. Hij lijkt inderdaad bejaard, doch van de AOW is hij nog enkele jaren verwijderd. Langs afgronden won Ljubojevic, met zwart, tegen Ribli. De partij overtuig de de galerij, maar de spectaculaire manier waarop de geweldige Joegoslaaf de achtervolging op Balasjow inzette, zou de zeef van de analyse wel eens niet kunnen doorstaan. De stoutmoe dige won in elk geval wel. Szabo, ook verkouden en daarom, met een Engelse detective, al om 8 uur onder de wol knapte Hartoch ver schrikkelijk op. Die staat nu wel erg op de onderste plaats. Donner zorgt misschien voor een verrassing. Zijn tegen Wasjoekow afgebroken partij biedt winstmogelijkheden. In de meesterafdeling omzeilde Ghites- cu een lastige klip. Hij schudde Ku- rajica definitief af. De Nederlanders Van der Weide en Nijdam sprokkel den twee halfjes. Van Scheltinga heeft ook al griep. Zijn partij tegen Antunac is uitgesteld. De Nederlandse dames deden het in het West-Europese zone-toernooi uit stekend. Landskampioene Rie Timmer won, terwijl oud-kkampioene Corry Vreeken remiseerde. Hun kansen op de plaatsen 1-3 die toegangsbiljetten voor het interzonale toernooi opleve ren, zijn evenwel nihil. rGootmeestergroep. 11e ronde: Planinc-Ree afgebr.. Balashow-Zuldema 1-0. Szabo-Hartoch 1-0. Ribll-LJubojevlc 0-1. Enklaar-Hort fc-%. Ta! Andersson Donr.er-Wasjoekow afg., Najdorf-Langewcg 1-0. Stand: 1: Balashow 7Vi, 2-3: Hort. Tal 7. 4. Ljubojevic 6% 5: Wasjoekow 6 -1 afgebr 6-S. Andersson. Najdorf. Szabo 6. 8: Ribli 5*4. 10 Planinc 5 -r 1 afgebr.. 11-12: Zuide ma Enklaar 5, 13. Ree 4', -+• 1 afgebr.. 14: Langeweg 3'A. 15: Donner 3+1 afgebr. 16: Hartoch VA- Mccstcrgroep llc ronde: Hecht-Relcher 1-0, van der Weide-Kushnir *A-XA. Sax-Gerusel af gebr.. Ghltescu-Kurajica afgebr.. Nljdam- Adorjan %-%. Van Schcltlnga-Antunac uitge steld, Bednarski-Portisch 0-1, Markland-Quin- teres afgebr. 10e ronde: Quinteros-Bednarskl ADVERTENTIE post- ten name van M.C.N.V. - Amsterdam, onder nummer C 36. PARDON Indien de ISSL ophoudt te bestaan wil Henny Roos als voorzitter van de iet i sectie hardrijden van de ISU een noep eventueel algeheel pardon voor de pers laar de profs overgestapte rijders mtm overwegen. 'Zelf ben ik er een voor- iprel stander van, heb ik er niets op tegen, omdat dit dan een eenmalige zaak zou zijn geweest, en de jongens er zijn j ingestonken. Er zal echter wel de waé nodige tegenstand zijn. Officieel mo gen de naar de profs overgestapte rijders terugkeren, een jaar nadat zij VVON-bestuurder Jaap van der Leek pleit voor hardere scholing en verdere specialisatie Van onze speciale verslaggever ZEIST Oud-bondscoach Jaap van der Leek heeft namens de Vereniging van Oefenmeesters in Neder land (WON) een ontwerpplan gemaakt voor de verbetering van de trainersopleiding. De nieuwe opzet, die inmiddels in het overlegorgaan van de voetbalwereld met instemming is ontvangen, zal binnenkort aan het bondsbestuur van de KNVB worden voorgelegd. Van der Leek, secretaris-generaal van de WON, pleit voor een ruimere specialisatie en een democratischer functioneren van de slotfase van de opleiding. ikse LEEUWARDEN In een nota die enhaa de Provinciale Friese Sportraad in opdracht van Gedeputeerde Staten heeft opgesteld, wordt geadviseerd om de voetbalclubs Cambuur, Heerenveen en Leeuwarden over de jaren 1973 en 4 een subsidie toe te kennen van 30.000 gulden. De raad stelt verder voor, deze bijdrage in de periode 1975-1977 indien mogelijk weer te ver minderen. Voor na 1977 wordt geadvi seerd van verdere provinciale steun af te zien. Zodra het beroepsvoetbal vol waardig professioneel is geworden, ziet de Sportraad behalve in uit zonderingsgevallen overheidsbij dragen als ongewenst In de nota wordt er verder op gewe- zen, dat Friesland tien sporthallen s Gm kkort heeft. Er zijn in de provincie aagJ ne§en hallen, terwijl er zeven in j fcyn aanbouw zijn. Vooral de laatste jaren >xanö 2e6* de raad, is de behoefte aan et overdekte accommodaties toegenomen, owak ^ten jaar geleden nog werd als norm enk1 ?enonien, één sporthal per 50 a 60.000 odi inwoners. Thans is dat gedaald tot een hal per 17.500 20.000 inwoners. De Sportraad is verder ook van me ning dat in de periode 1973-1977 in totaal zeventien zwem- en instructie- (baden worden gerealiseerd. De provin-, ciale bijdrage zou 100.000 gulden per sporthal of zwembad moeten bedra gen. De trainersopleiding is volgens Van der Leek de afgelopen jaren verwa terd. Zelf heeft hij negen jaar gele den via een toenmalige studiecommis sie grote invloed op de constructie van het huidige leerplan gehad. Sinds die tijd is de opleiding nauwelijks aangepast. Vooral in het laatste cursus jaar, voor het a-diploma, heeft zich dit gewroken. De a-opleiding, noodza kelijk voor de functie van hoofdtrai ner bij een betaalde club, leverde steeds weer opmerkelijk grote aantal len geslaagde kandidaten af. Van der Leek: 'Vroeger ontving zo'n twintig procent van de cursisten dat laatste diploma. Nu is het heel gewoon als tachtig procent het voor het laatste examen slaagt'. Volgens Van der Leek is de uitbrei ding van het aantal afgeleverde a- trainers niet in de eerste plaats een kwestie van kwaliteitsverbetering, maar van een soepeler beleid van de KNVB. 'Ik durf gerust te stellen, dat er nu mensen met een a-diploma op zak lopen, die toch volledig onge schikt voor hun werk zijn. Er zijn er bij, die niet hoger dan in het derde elftal van een kleine amateurclub hebben gespeeld. Dat is toch onvoor stelbaar?' De stroom van a-oefenmeesters is door de KNVB dit seizoen voor het eerst ingedamd. Ook omdat betaalde voetballers via een soort stoomcursus in enkele jaren een diploma kunnen bemachtigen, heeft de voetbalbond be sloten dit seizoen helemaal geen a- cursus meer te organiseren. Of deze noodmaatregel in het nieuwe seizoen wordt opgeheven, is nog niet bekend. Als de voorstellen van Van der Leek door het bondsbestuur worden overge nomen, zullen toekomstige kandidaten een veel meer op de directe praktijk afgestemde opleiding gaan krijgen. Van der Leek geeft de aanbeveling daarvoor deskundigen in te schakelen. Niet alleen voor de uitwerking van het leerplan, óók voor de cursus zelf. De 'vakbondsleider' van de trainers denkt daarbij onder meer aan een verscherpte aandacht voor de onder werpen bedrijfsvoering, public rela tions en medische begeleiding. Van der Leek: 'Kortom zaken, waar een moder ne trainer veel meer dan vroeger mee te maken heeft. Een conditie-training of een eenvoudige baloefening kan iedereen wel geven. De .ontwikkeling in de taktiek, en het weer op niveau brengen van geblesseerde spelers zijn steeds belangrijker werkzaamheden voor een trainer geworden'. De huidige opzet van de a-opleiding voldoet allang niet meer aan de eisen, die de WON wenst te stellen. Van der Leek: 'Ik heb helemaal niets te gen Siem Plooyer, maar het is onder hand een onhoudbare situatie, dat die man in feite alléén alles moet doen. Dat kan gewoon niet meer. Plooyer is hieraan niet schuldig, maar de KNVB. Die heeft er voor gezorgd, dat de totale opleiding van één man afhanke lijk is'. Plooyer fungeert niet alleen als de opper-cursusleider van de KNVB, maar tegelijkertijd ook examinator. Dit houdt bijvoorbeeld in, dat een discussie over een bepaald onderwerp door de kandidaten bewust uit de weg wordt gegaan uit vrees voor latere gevolgen. Het ontwerp van Van der Leek pleit voor het instellen van een cursistenraad en een intensievere be geleiding van buitenaf. Tijdens het examen moeten volgens het VVON- voorstel óók een vertegenwoordiger van de clubs en de trainersorganisa tie als gecommileerden aanwezig zijn. Van der Leek weer: 'De cursus moet echte vakmensen afleveren. Trainers, die weten hoe ze hun kennis optimaal kunnen overbrengen'. Dat trainers, die eenmaal een min of meer bekende naam in de voetbalwe reld hebben opgebouwd naar het ver garen van ideeën en praktijkervaring blijven streven, is de afgelopen twee dagen in het KNVB-sportcentrum in Zeist nog eens bewezen. Meer dan 200 gediplomeerde trainers, onder wie een fors aantal uit het betaalde voetbal, hebben de studiebijeenkomst van de WON bezocht. De opkomst was zelfs zó groot, dat het rendement van de lezingen, demonstraties en discussies in vergelijking met het verleden sterk dreigt terug te lopen. De massa trai ners luisterden onder meer naar mo nologen van de clubarts van FC Brug ge, dr. M. d'Hooge en Ajax-trainer Stefan Kovacs. De Roemeen: 'Ook ik heb veel in Nederland geleerd. Er is de laatste jaren hier een nieuwe gene ratie trainers gekomen, die veel suc cessen hebben behaald. Ze moeten er nu voor waken dat ze niet geïsoleerd raken. En daarom moeten ze ook in andere landen gaan werken en kijken. Bedankt, alsjeblieft. Auf Wicderse- hen'. De massale belangstelling voor de bij eenkomst van de WON stimuleert de nieuwe koers, die de trainersorganisa- tie heeft gekozen. De WON, die een niet ten onrechte zakelijker beleid in de voetbalwereld voorstaat, wil het accent van haar werkzaamheden ook nadrukkelijk naar de diverse dis tricten gaan verleggen. Jacques de Wit, sinds een half jaar de Nederlandse hulptrainer van FC Brugge en voor zitter van de studiecommissie van de WON: 'Ondanks alle sombere berich ten heeft het Nederlandse voetbal de Ajax-trainer Stephan Kovacs hield tijdens de bijeenkomst van de trainers gistermorgen een lezing. laatste jaren toch een vlucht geno men. Door de nieuwe, zakelijke koers van de WON zijn ook de bekendste trainers nu bereid het achterste van hun tong te laten zien. Vroeger kwa men ze alleen luisteren. Nu durven ze ook hun mond open te doen. Dat heeft de animo voor deze studiebij eenkomsten gestimuleerd. Ze pakkeo nu iedere gelegenheid aan om hun kennis te verrijken'. Op initiatief van Ron Groenewoud, trainer van FC Groningen, hebben de vier hoofdtrainers van de clubs in noord-Nederland besloten onderling intensiever contacten te onderhouden. Groenewoud, Beenhakker (SC Cam buur), Van der Gijp (Veendam) en De Jong (Heerenveen) komen sinds het begin van dit seizoen regelmatig bij elkaar. Groenewoud: 'Omdat we toch al vrij geïsoleerd van het westen moeten" werken, willen we op deze manier toch over allerlei problemen van gedachten wisselpn' GERRIT DEN AMBTMAN Hoewel de Nederlandse deelne mers onderaan de ranglijst bun gelen, kon er bij Coen Zuidema gisteren toch wel een gulle lach vanaf. Wit: Tal Zwart: Langeweg Grootmeestergroep 9e ronde 1. e2-e4 c7-c5; 2. Pgl-f3 e7-e6; 3. d2-d4 c5xd4; 4. Pf3xd4 Pb8-c6; 5. Pbl-c3 Dd8- c7; 6. Lfl-e2 a7-a6: 7. 0-0 Pg8-f6; 8. Lcl-e3 d7-d6: 9. f2-f4 Lf8-e7: 10. Ddl- p1 0-0: 11. Del-g3 Pc6xd4; 12. Le3xd4 b7-b5: 13. a2-a3 Lc8-b7; 14. Tal-el Lb7- c6; 15 Le2-d3 Ta8-d8; 16. Kgl-hl Dc7- b7; 17. Dg3-h3 g7-g6; 18. f4-f5 e6-e5; 19. Ld4-e3 Tf8-e8: 20. Le3-g5 Pf6-h5; 21. f5-f6 Le7-f8: 22. Dh3-h4 h7-h6; 23. Lg5-cl a6-a5; 24. Pc3-d5 Td8-d7; 25. Tfl-f3 Lc6xd5; 26. e4xd5 Db7xd5; 27. Dh4-g4 Te8-e6; 28. Ld3xg6 f7xg6; 29. Dg4xg6t Ph5-g7: 30. Lclxh6 Zwart geeft het op. Stand: 1: Ghltescu 7'A 1 afgebr.. 2-3: Hecht. Portisch VA. Quinteros 6Vb 1 af gebr.. 5: Gerusel 6 1 afgebr.. 6-7 Kurajica. Sax 5><i 1 afgebr.. 8: Antunac 5«,ó 1 u'1* gesteld, 9: Adorjan 5%. 10: Van Scheltinga 4>b 1 uitgesteld. 11-12 Bednarski, Reicher 4iv. 13 Kushnir 4. 14: Markland 3>j 1 af gebr. 15 Van der Welde S'A. 16: Nijdam 2%. Dameszonctoernool 11e ronde: O'Slochru-Ziv- kovic 0-1. Timmcr-Kattlnger 1-0, Jovanovlc- Radzikowska 0-1, Polihrontade-Ferrer afgebr Laakmann-Borisova 1-0. Pihajlic-Merlini af gebr.. Teodorescu-Vreeken V4-Vi. Ivanka- Wettstein 1-0. Kasnetsky-Hartston 0-1. Sland: 1: Zivkovic 8>-i. 2: Hartston 8. 3: Po- lihroniade VA 1 afgebr.. 4-5: Radzikowska. Jovanovic 7%. 6 Ivanka 7. 7-8 Borisova. Laakmann 6'i. 9: Vreeken 6. 10: Teodorescu 5>i. 11: Ferrer E 1 afgebr.. 12: Timmer 4<13: Pihajlic 4 1 afgebr.. 14: Wasnetskv 4. *15: Merlini 3 1 afgebr.. 16: Kattlnger 3. 17-16 O'Siochru. Wettsteln llA. DEN HAAG In nauwelijks een halve minuut leken vele uren werk voor Marcel Meyer waardeloos te zijn geworden. De coach van de waterpolo- ploeg van Nereus had gedacht, dat zijn spelers sinds zijn komt, begin dit seizoen, op taktisch terrein met spron gen vooruit waren gegaan. Maar in die laatste dertig seconden van het duel met het Haagse HZ&PC demon streerden de Zaandammers juist, dat zij maar over uiterst weinig taktisch inzicht beschikken. Zij 'presteerden' het namelijk om in de sensationele slotfase een 2—4 voorsprong te ver- soelen (44). Meyer, al praktisch zeker van de over winning in dit gevecht tussen twee degradatiekandidaten, had al tijdens de strijd zijn spelers lof toegezwaaid. 'We hebben in onze voorbereiding op deze competitie op twee punten de nadruk gelegd. Het eerste was dat ze in het water hun mond moesten hou den. Nereus stond bekend om het vele commentaar dat zijn spelers tij dens de wedstrijd gaven. Dat is nu voorbij en dat heeft uiteraard een gunstige invloed op het spel. Verder hebben we op het tactische vlak ge werkt. Een belangrijk resultaat daar van is, dat we nu niet alleen het man- to-manspel maar ook andere systemen kunnen spelen.' De wijze waarop de gasten hun tegen standers in de eerste periode onder de voet liepen (03 door treffers van Hans Stam (2x) en Tom Stam) onder streepten de woorden van de Zaan- damse coach. Maar in het tweede speldeel bleek al, dat zij vooral men taal nog uiterst kwetsbaar zijn. Nadat Prins voor 13 had gezorgd, raakten de Nereus-spelers door een foutieve toepassing van de 45-seconderegel door de tijdwaarnemer, die balverlies tot gevolg had, terwijl zij juist met een man meer speelden, volledig van slag. Van de Kolk bracht HZ&PC zelfs op 23. 'Ja', gaf Meyer toe', ze klapten toen in elkaar. Ze kregen plotseling erg veel last van hun zenu wen.' HZ&PC wist daar in het derde kwart geen gepast gebruik van te maken. In de Haagse ploeg was de rust eveneens ver te zoeken, waardoor de vele fou ten van Nereus met praktisch even zo vele fouten werden beantwoord. En toen Koeman er 24 van maakte, leek de strijd beslist. Nereus beheer ste de strijd in het laatste speldeel 4.5 minuut lang. Maar toen kwamen dan de glorieuze dertig seconden van de Haagse routinier Simon Ouwerkerk, die eerst dankbaar profiteerde van een blunder van Nereus-doelman Bos en even later nadat Nereus had ver zuimd de bal in eigen bezit te hou den. op handige wijze nogmaals scoor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9