herapie gaat niet door als patiënt die niet wil dichtbij Tien begrotingen in ijltempo door de Kamer democratische verhoudingen en open sfeer in Huize Padua ever Sluyser ïferleden Nummer éérst in rS elefoonboek \Z ran de toekomst gewoon te gek Landelijke stichting 'Ouders letten zelf niet op' reuzetalent zetje praten stralië wijst derlander uit sje verongelukt -^ROUW/KWARTET DINSDAG 30 JANUARI 1973 BINNENLAND T5/K7 Hot psychiatrisch ziekenhuis Huize Padua in Boekei is een lase van rust en bezinning; een oord waar de patiënten door leskimdige hulp en begeleiding én een grote eigen inbreng weer lot zichzelf kunnen komen en zich méér bewust worden/zijn van e fundamentele problemen in hun bestaan dan het gros van de lensen in de 'buiten'wereld. Dit blijkt na een urenlang gesprek met drie patiënten en twee verpleegkundigen en na een rondleiding (met hier en daar nog een praatje) door enige afdelingen, die eveneens is georganiseerd door de patiënten zelf. Want binnen de democratische verhoudingen in dit Brabantse psychiatrisch ziekenhuis spelen de patiënten, zowel naar binnen als naar buiten, een belangrijke rol. Dat blijkt al bij het eerste telefonisch contact. 3EKEL Wie als belangstellende een bezoek aan Huize Padua in jekel wil brengen, moet een afspraak maken met een patiënt (een i l van de patiënten-werkgroep) en niet, zoals men zou verwachten, et de direkteur. Dit is typerend voor de sterke waarschijnlijk J ig unieke democratische verhoudingen die in dit psychiatrisch ij| skenhuis zijn gegroeid en die méér blijken in te houden dan het Sjjkaar medici, verpleegkundigen, patiënten bij de voornaam lemen en tutoyeren. Zo wordt daar, om een sprekend voorbeeld te jj emen, een therapie tevoren besproken en als de patiënt die niet cepteert gaat de behandeling in de voorgestelde opzet niet door. rel individueel als collectief wer- staf, verpleegkundigen en patiën- aan een goede, open sfeer. Jan Bokhoven een van de patiënten als coordinator van de 'Werkgroep ntakt' fungeert zegt: 'Wij hebben uitdrukkelijke goedkeuring en i un van de directie en personeel dat zij het als wezenlijk ervaren nst onze Werkgroep op deze manier tr ctioneert.' En als de inbreng van patiënten onbewust in de knel f°]Jigt te raken, zoals onlangs met het W©g tabOG om n in Boekei een huis te kopen ru r een groepje thuisloze patiënten, kt de werkgroep uit eigen initia- een overigens gewaardeerde d Irage tot de besluitvorming te le- 'es- derd patiënten ('elke patiënt kan lid worden en aan de besprekingen deel nemen en dat wordt zoveel mogelijk gestimuleerd'), bijgewoond door een paar personeelsleden: de maatschappe lijk werker, het hoofd van de verple ging en de pastor. Die 'bijstand' wordt nodig geacht om, gezien het vrij snelle verloop onder de patiënten, de continuïteit van de werkgroep vei lig te stellen. werkgroep bestaat nu uit zes ver- enwoordigers van de ruim vijfhon- j is •k. gek t m rlcTj i een verslaggévei Meyer Sluyser, er, journalist en bekend voor ter van de socialistische bewe- hs op 71-jarige leeftijd in zijn F^nplaats Bussum overleden. L"zer (geb. 9 sept, 1901) verwierf bekendheid als radio-commenta- Voor de oorlog was hij onder !r werkzaam bij de SDAP. In mei wist hij naar Engeland uit te ;en. Hij werkte in de oorlogsjaren de radio. De heer Sluyser was '"flnlang lid van het hoofdbestuur de Vara. heeft een aantal boeken geschre- 'Voor ik het vergeet'. 'Er groeit i in de Weesperstraat', 'Geacht erforum', 'Amsterdam je hebt een te smaak' en andere, de oorlog werd de heer Sluyzer M' van de PvdA. Bij de oprichting DS'70 gi"g hij met deze partij is zondagmorgen begraven op de 'an een onzer verslaggevers ?d IEN HAAG De PTT is van a, ilan in 1975 met een nieuw ie0" oort telefoongids te komen. lieuw in zoverre, dat daarbij Ie telefoonnummers voor de na- K nen van de abonnees zullen ,net taan en niet, zoals nu gebrui- elijk erachter. Verder zullen lij veel voorkomende namen als ,ors ansen en Pieterse niet meer de oorletters als alfabetische lei- raad worden gehanteerd, maar e namen van de straten, waar- deze abonnees wonen. )it laatste gebeurt ook nu al in lie gevallen, waarbij ook de oorletters van abonnees, die 2-22 ansen of Pieterse heten eens- *3 05 lidend zijn, aldus een woord- oerder van de Telefoondienst enp': n Den Haag, die verder mee- "dei belde, dat men nog volop aan I et experimenteren is met het lk,i P een andere manier weerge- |US en van de telefoonnummers in de abonnees. Waarschijnlijk !l er volgend jaar al met K roefgidsen worden gewerkt bij o ilefooncentrales, maar de abon- uitur ee zal nog tot 1975 moeten ,rJ achten, voordat ook hij over op e echte nieuwe telefoongids BinAl kunnen beschikken. rerigens is deze manier van ïrmelden in het buitenland, ils bijvoorbeeld in Amerika, ang gebruikelijk en heeft er daargoede ervaringen "e. De PTT verwacht, dat II oor de nieuwe telefoongids het ai 'zoeken van een abonneenum- er sneller en gemakkelijker 2X I gaan, omdat het nummer nu 'oó *n »or de naam van de abonnee "it en niet meer achteraan. De belangrijkste doelstelling van de werkgroep is echter in de eerste plaats het veranderen va'n de publieke opinie; het wegnemen van de sterke taboesfeer die e'r nog veel hangt rond psychiatrische ziekenhuizen en psychi atrische patiënten en het 'corrigeren' van vaak te generaliserende negatieve publiciteit. Om de publieke opinie te beïnvloeden worden excursies gehouden, die sinds ruim een jaar door de patiënten zelf worden verzorgd. Vóór die tijd wer den de gasten door het verpleegkun dig personeel ontvangen en rondge leid. Maar zo ontstonden er geen contacten tussen de bezoekers en pa tiënten. Wat vaak van beide kanten als een tekort werd ervaren. Er kwam een andere regeling, waarin de gasten door verpleegkundigen en patiënten sa men werden ontvangen en rondgeleid, wat al een hele verbetering bleek. Ruim een jaar geleden werd besloten de gasten voortaan te laten ontvangen en rondleiden door uitsluitend patiën ten. Daarbij is het personeel overi gens 'van harte' welkom. De werkgroep zit momenteel niet op werk te wachten. In twee dagen blij ken zo'n twintig aanvragen voor ex cursies bij de werkgroep te zijn bin nengekomen van pedagogische en so ciale academies, hogere klassen van middelbare scholen, gemeenteraden, huisartsen, vrouwenverenigingen en van een groep uit Huize Voorburg (een psychiatrisch ziekenhuis in Vught). Niets gek De gasten worden graag ontvangen, om hen bewust te maken wat een psy- trische patiënt is en om een discussie chiatrisch ziekenhuis en een psychia- uit te lokken. 'Wij zeggen dan dat ze zich beslist niet moeten inhouden, en dat ze ons niet kunnen beledigen met een be paalde opmerking of mening en dat wij niets gek vinden', zegt Jan van Bokhoven. De bezoekers beginnen hun program ma met een inleiding door een lid van de werkgroep. Zij horen dan dat Huize Padua een middelgroot psychia trisch ziekenhuis is wel een van de modernste met 550 bedden, inclu sief de afdeling in het kasteel te Gemert en het revalidatiecentrum en verslavingskliniek voor alcoholisten in Beek en Donk (plaatsen die in de directie omgeving van Boekei liggen). Daarna volgt een rondleiding door een aantal paviljoens, waarbij het mo gelijk is met patiënten van gedachten te wisselen, en tenslotte wordt een discussie georganiseerd tussen de be zoekers, patiënten en verpleegkundi gen. 'Het komt niet zelden voor dat gasten tijdens de rondleiding of dis cussie min of meer verbaasd vaststel len dat de patiënten hier mensen zijn met wie 'gewoon' te praten is, of dat ze spontaan opmerken dat ze enorm veel van het bezoek hebben opgesto ken', zegt een van de patiënten. Hoofdgebouw van het psychiatrisch ziekenhuis Huize Padua Boekei. In het kader van onze artikelen reeks over de geestelijke volks gezondheid in Nederland ging Noud van Iperen naar het psychi atrisch ziekenhuis van morgen, dat vandaag al in Brabant staat. Dat is zijn verhaal over hoe het ook kan. Vorige artikelen in deze serie verschenen op 12, 16 en 18 januari, vervolgens in 'Trouw' op 22 en in de Kwartetbladen op 24 januari, en daarna in Trouw èn Kwartetbladen op 26 januari. 'Vaak blijkt zo'n samenzijn uit te lopen op discussies tussen de gasten onderling, waarbij het niet meer om ons, maar om henzelf blijkt te gaan. Er blijkt een sfeer te kunnen ont staan waarin sommige mensen eerlij ker, spontaner en opener hun eigen bestaan onder ogen durven zien. Ze worden dan met zichzelf geconfron teerd en ze gaan praten soms over problemen die hun al jaren dwars zitten over zichzelf, gezin, familie, werk; kortom over hun persoonlijke problemen. Het is in zo'n geval wel eens half twee 's nachts geworden.' Met instemmend geknik van de ande ren zegt Jan van Bokhoven: 'In die gevallen is het jammer dat je als patiënt niet deskundig bent, al geloof ik dat je als patiënt meer problemen van anderen ziet en er meer van begrijpt. Het enige wat je in zo'n geval kunt doen is verwijzen naar een deskundige en dat doen we dan ook'. Verder filosoferend zegt hij: 'er lopen in de maatschappij veel mensen met allerlei lichamelijke klachten die in acht van de tien gevallen een psychi sche oorzaak hebben. Maar vaak krij gen deze mensen van de arts omdat hij het niet weet of het te druk heeft pijnstillers als valium en librium die de problemen niet oplossen maar ver doezelen. Het is toch te gek dat aan ons soms wordt gevraagd waar ze met hun problemen terecht kunnen. Wij proberen de eerste symptomen van psychische moeilijkheden duidelijk te maken en dan blijkt er niet veel verschil te zijn tussen de moeilijkhe den van de mensen buiten en de patiënten hier.' Overigens blijken jongeren spontaner te reageren dan ouderen. 'De jeugd heeft zelf ook veel moeilijkheden en voelt ons zodoende beter aan. De ouderen zijn huiverig; ze willen hun zekerheden niet graag prijsgeven en ze zijn meer gepantserd. Boven dien stellen jongeren in het algemeen betere vragen; de jeugd heeft sterke belangstelling voor psychologie en psychiatrie.' Te negatief De publiciteit in boeken en artikelen wordt door de patiënten in het alge meen als te negatief ervaren. 'Het komt vaok over alsof die toestanden overal nog bestaan en dat houdt het gevaar in dat er te generaliserend wordt gedacht', zo vertolkt Jan van Bokhoven de gevoelens van de patiën ten. Het hoofd van de verplegings dienst Frans Lahaye: 'de toestanden die in het boek 'Laat ze het maar voelen' worden beschreven, daar ken ik ook Huize Padua in terug, maar dan van jaren geleden.' Jan van Bok hoven: 'Op zichzelf zijn wij gelukkig met boeken over psychiatrische instel Wat Huize Padua in het klein doet, probeert de stichting Pan dora (Keizersgracht 546 Amster dam) op landelijke schaal: voor lichten over de psychiatrie, af werend gedrag van de maat schappij ombuigen. Een cx-pa- tiënt moet zich weer ais mens kunnen bewegen, niet tegen een muur van onbegrip en wantrou wen botsen. Voor oudere middelbare scho lieren en voor leerlingen van pedagogische en sociale acade mies worden excursies georgani seerd naar psychiatrische zie kenhuizen. Scholieren kunnen in de paasvakanties aan 3- tot 5- daagse vakantiecursussen in zie kenhuizen deelnemen. Tenslotte is er een film 'Het psychia trisch ziekenhuis zoals het er nu uitziet', die op scholen en academies kan worden gedraaid, eventueel met toelichting van medewerkers van wie de mee sten zelf patiënt zijn geweest. Meer op dc direct betrokkenen (patiënten en hun familieleden) richt zich de Cliëntenbond (Post bus 9510 Den Haag). Ook fami lieleden staan vaak in de kou, worden buiten belangrijke be slissingen gehouden, krijgen geen inzicht In wat er aan de hand is. In de Cliëntenbond kun nen zij samen iets doen aan die geringe inspraakmogelijkheden. Een andere functie van de bond kan voorlichting zijn aan men sen die niet goed weten wat ze met hun zieke kind, ouders of andere familieleden aanmoeten. Door middel van cotactadrcssen over het hele land wil de bond een soort servicecentrum zijn, moeilijkheden helpen oplossen, de mogelijkheid bieden om met elkaar over de specifieke pro blemen van de psychische pa tiëntenzorg te praten. De rol van het kind, in het verkeer is veel in de publiciteit. Iedereen kent intussen de actiegroep Stop Kinder moord, in een televisiespotje wordt gepleit voor veilige, lichte kleding in het verkeer aan de hand van een schokkend filmpje. Als je dat allemaal bedenkt, is het toch wel een gekke conclusie waar de Rijswijkse politie toe komt: de ouders zelf letten niet genoeg op de veilig heid van hun kinderen. Die Rijswijkse politie heeft vorige week in de vroege ochtenduren, als veel kinderen nog in het donker naar school moeten, de verlichting van hun brommers en fietsen gecontroleerd. Honderdzeventien kinderen moesten aangehouden worden, omdat hun ver lichting niet aan de eisen voldeed. Tegen vijfenvijftig kinderen die wa ren ouder dan zestien) is proces ver baal opgemaakt. De ouders van de honderdzeventien zoons en dochters hebben allemaal een briefje thuis ge kregen met een opsomming van de feilen van het vervoermiddel plus het vriendelijke maar dringende verzoek duar als de weerlicht verandering in te brengen. 'Het is vooral die verlichting', zegt een woordvoerder van de Rijswijkse politie, 'voor èn achter'. Maar ook het ontbreken van een bel en slechte remmen komen veel voor. Je kent dat wel: echt het type van de schoolfiets die je overal kunt neersmijten. De ouders kunnen nou wel schreeuioen om veiligheid voor hun kinderen, maar ze moeten zelf ook een beetje opletten. De kinderen vatten het nog al lakoniek op. Ze staan er meestal maar wat schouderophalend bij. Het doet ze niet veel'. Het is de mannen die langs de wegen hebben staan controleren, niet bijzon der opgevallen of de kinderen nu inderdaad lichtere kleding dragen om beter zichtbaar Ie zijn. 'Maar ja, als ze niet eens bereid zijn voor een behoorlijke verlichting te zorgen, trekken ze natuurlijk ook geen tveili ger kleren aan. Laten ze eerst die verlichting maar verbeteren'. De hele controle-actie heeft maar een week geduurd en daarmee houdt het meteen op ook, want de natuur werkt niet verder mee. Integendeel, 'die werkt ons tegen', zeggen ze bij de Rijswijkse politie. Er is een wettelijke grens voor het controleren van ver lichting: een half uur voor zonsop gang hoeft niemand meer licht op te hebben, tenminste, op de fiets of een ander vervoermiddel niet. En nu het op weg naar de zomer steeds vroeger licht wordt, heeft controle dus geen zin meer. Nog even en de kinderen gaan weer in daglicht naar school. En op die manier werkt de natuur dan weer wèl mee. lingen, want die zorgen voor een stuk bewustwording van de publieke opi nie. Maar de benadering heeft nog te vaak het gekkenhuisidee. En het jam mere is dat wat in kranten daarover wordt geschreven een veel groter pu bliek bereikt dan wij kunnen halen met onze werkgroep. Maar ik zou willen zeggen, nu ik de kans heb, dat er andere psychiatrische ziekenhuizen zijn dan de mensen soms denken. Er is een groot onderscheid wat betreft behandeling in dit soort ziekenhuizen. Dé inrichtingen die een hoge ver pleegprijs vragen, staan in het alge meen bekend als vooruitstrevend in behandeling en (dus) democratise ring.' Pottenkijkers Er blijken ook patiënten te zijn die (aanvankelijk) niets moeten hebben van men van buiten, die niets voe len voor 'pottenkijkers.' De discussies na afloop van een excursie helpen die patiënten eohter vaak over hun moei lijkheden in dat opzicht heen. Geen van de patiënten is overigens verplicht gasten te ontvangen. Ze kunnen dat weigeren of tegen de tijd dat de bezoekers arriveren 'afwezig' zijn door zich terug te trekken. Zijn er op een afdeling meer bezwaren, dan wordt die tijdens de rondleiding niet aangedaan. Maar dat blijkt in de praktijk weinig voor te komen. Maar wat wel veel voorkomt zijn gesprekken tussen de leden van de werkgroep en andere patiënten. 'We weten vaak meer dan het verpleeg kundig personeel van de persoonlijke omstandigheden en moeilijkheden', zegt Jan van Bokhoven. 'Ze vergeten wel eens dat ik zelf patiënt ben. En ik heb het er daarom wel eens moeilijk mee.' Een punt van bespreking is ook tel kens weer de terugkeer naar de maat schappij ('het grote gekkenhuis') waarbij we proberen de medepatiënten ervan te overtuigen dat zij niet bui ten de maatschappij staan maar een deel daarvan zijn. Dat zij vaak zich zelf isoleren door angst of onzeker heid (bang om terug te gaan) Een ex patiënt moet hard werken om terug te kunnen komen.' 'Mensen worden vaak ziek door maat schappelijke omstandigheden en het milieu. Ze krijgen dan meteen het stempel op zich 'die is gek'. Maar dat is niet zo. Ik zou willen vragen' zo besluit Jan van Bokhoven, 'open te staan voor deze mensen. Ik zou willen vragen dat degenen die misschien niet zo ziek zijn (geweest) als mensen die in een psychiatrisch ziekenhuis zijn verpleegd, de expatiënten helpen om V/lucht v/eer normaal mee te kunnen draai lu 11 en.' Limburger Dirk de Vroome, wegens zijn niet aflatende strijd voor sociale rechtvaardigheid beter bekend als de 'rooie reus', heeft vergeefs geprobeerd tot de Maastrichtse toneelacademie te worden toegelaten. Met zijn 47 jaar was hij er te oud voor, werd hem duidelijk gemaakt. Een toneelleerling mag volgens de reglementen niet bo ven de 24 zijn. De rooie reus niet te verwarren met de witte heeft zich op zijn geheel eigen manier al veel met to neel beziggehouden. Vorige week nog liet hij zich te werk stellen als tuin man, omdat hij wilde bewijzen dat er in Maastricht en omgeving misbruik wordt gemaakt van werklozen, die onder de maat betaald worden. Na een dag nam hij ontslag. Toen had hij het al gezien. 'Ik speel al sinds m'n achttiende to neel', zegt de reus. 'Ik heb talent. Dat is me na die tuinmansaffaire trou wens ook op het gewestelijk arbeids bureau in Sittard gezegd. Daarom wil ik koste wat het kost mijn opleiding als acteur voltooien en dat papiertje halen, want dat blijkt geld op te leveren'. De Vroome vindt de leef tijdsgrens maar belachelijk: 'De heren zijn nog niet met me klaar. Ik ga in beroep'. De dood verandert, althans de opvat tingen over de dood veranderen. Al tijd al, maar zeker in deze tijd, zijn er veel vragen rondom de dood ge weest, die op 14 en 15 april nu eens goed doorgepraat worden op het vormingscentrum Den Alerdinck in Laag-Zuthem bij Zwolle. Een paar punten uit het programma voor dit weekend: de film 'Allerzielen' van Guido Pieters, documentaires met ge dachten over de dood van dr. Anton Constandse en prof. dr. J. Sperna Weiland. Er is meer te beleven en te bepraten op Den Alerdinck. In het weekend van 10 en 11 februari al wordt er gedis cussieerd over 'kerklid of kerklijder' door kerkelijken, buitenkerkelijken en de als 'randkerkelijken' beschouw de mensen. Dan organiseert het vor mingscentrum op 5 en 6 mei een weekend over godsdienstige opvoeding met als thema 'praten over God met kinderen', en verder zijn er nog twee complete vormingsweken: van 29 juni tot 7 juli over 'Israël nu en straks' en van 21 tot 28 juli over 'Vindplaatsen ■van God', een cursusweek voor men sen, op zoek naar God en godsbele ving. Wie inlichtingen wil hebben of zich voor een van deze tweedaagse bijeen komsten wil opgeven, kan terecht bij Den Alerdinck, Laag-Zuthem, post Zwolle, tel. 05290-284. Voor Marjorie, een zevenjarige Indi sche olifantenjongedame uit de dieren tuin van het Engelse Chessington, was het toch nog een beetje tc koud buiten en daarom moest ze maar gauw weer de warme stal in. Oppasser Lional Rowe gaf haar een zetje in dc goede richting, maar hij moest wel verschrikkelijk hard duwen voor Mar jorie wilde snappen wat hij van haar wou. BERRA (UPI) De 42-jarige rlander H.P., die in januari 1962 ustralië tot levenslange gevange- af werd veroordeeld op beschul- g van het doden van zijn 23- zwangere Australische vrouw, morgen op erewoord vrijgela at heeft de Australische minis- oor immigratie, Al Grassby, gis- in Canberra bekendgemaakt. De dander zal direct naar Neder- worden gedeporteerd. BOSCH De achtjarige Christi an uit Den Bosch is gistermid- foor een auto aangereden. Bij ®s; in een ziekenhuis was het overleden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Na de korte aanloop van vorige week begint de Tweede Kamer na het kerstreces vandaag weer volop te draaien. Hoewel we slechts een demissionair kabinet heb ben en het gezag van dit college afneemt naarmate het moeilijker wordt een nieuw kabinet te vormen, ligt er toch volop werk voor het parlement. Want er zijn enkele drin gende zaken, die afgehandeld moeten worden. In de eerste plaats is het noodzake lijk, dat de begrotingen van de ver schillende departementen door de Sta ten Generaal worden goedgekeurd. De comptabiliteitswet schrijft namelijk voor, dat de uitgaven alleen mogen worden gedaan als de begrotingen uiterlijk in de eerste drie maanden van het jaar, waarvoor ze zijn opge steld, zijn goedgekeurd. Deze en de komende weken woiden in een voor parlementaire begrippen ijltempo tien begrotingen door de Tweede Kamer geduwd. Voor alle fracties is voor de behandeling van de begrotingen 'wintig uur spreektijd be schikbaar. Hiervan krijgt de PvdA drie uur en de KVP en VVD twee uur en twintig minuten. Op de griffie van de Tweede Kamer is, met het aantal zetels van de partijen in de kamer als basis, eerlijk uitgerekend op hoeveel spreektijd men recht heeft. Voor de KVP, eens de grootste partij van het land. was het pijnlijk, dat ze evenveel tijd kreeg als de altijd middelgrote VVD. Men liet zich vori ge week in de kaart kijken door van voorzitter Vondeling te vragen of het juist was, dat men niet meer kreeg dan de WD. Maar er bleek geen rekenfout te zijn gemaakt. Zo werkte de verkiezingsnederlaag nog even na. Van de kant van het oude kabinet is weliswaar niet veel te verwachten, maar de debatten in de komende dagen en weken en eventuele moties, die worden aangenomen, zullen wel degelijk zin hebben. Uitspraken van de Tweede Kamer hebben altijd ge wicht, al is het alleen al omdat het volgende kabinet er rekening mee moet houden. Rechtsongelijkheid Om deze reden wordt ook met een zekere spanning uitgezien naar de interpellatie, die de heer Masman vandaag houdt over de uitvoering van de wet en bepalingen over het colle gegeld. Wat de heer Masman vooral dwars zit is, dat, doordat slechts een deel van de studenten de 1100 gulden hebben betaald er een situatie van rechtsongelijkheid tussen de studen ten is ontstaan. Om hieraan een einde te maken moeten de nu geldende wettelijke bepalingen worden opge schort en de wet in deze zin worden gewijzigd, dat tegenover een geleide lijke verhoging van het collegegeld een deugdelijk stelsel van studiefi nanciering staat. De vragen van de heer Masman zullen vooral hierop zijn gericht. Voor dit stukje onderwijsdebat los brandt, bepaalt de Tweede Kamer vandaag nog wanneer Pier van Gor- kum van de PPR zijn interpellatie kan houden over de massale omzet ting van naamloze vennootschappen in besloten vennootschappen, waar door de controlemogelijkheden van vakbeweging en ondernemingsraad worden verminderd. Een vraag in de Kamer was, of deze interpellatie nu wel zo spoedeisend was, omdat de termijn van de overgang van de ver nootschappen inmiddels is verstreken. Bezitsvormingsfonas Vandaag oordeelt de Tweede Kamer ook over de wijziging van de wet bezitsvormingsfonds. Deze wet geeft aan kleine spaarders faciliteiten, bij voorbeeld voor het verwerven van een eigen woning. Inmiddels bestaat er zoveel belangstelling voor de rente loze leningen, die kunnen worden ge geven, dat de wet moest worden aan gepast. Het zou de bedoeling zijn met ingang van 1 januari 1973 (met terug werkende kracht) weer over te gaan tot het verstrekken van deze leningen. Vandaar dat ook deze zaak vandaag met voorrang aan de orde komt in het parlement. Tussen de bedrijven door neemt de Tweede Kamer deze week ook nog afscheid van haar griffier, mr. A. f. Schepel. Woensdag is er een grote afscheidsreceptie in de ridderzaal. Donderdag 1 februari zal mr. W. Koops. die nu eerste plaatsvervangend griffier is, hem opvolgen. Een jaar of vijfentwintig geleden wer den in een Noorse hoogvlakte, de Dovrefjell, een paar muskusossen neergezet. Nog steeds leeft daar een kleine kudde, die tot voor kort uit dertig dames, heren en kinderen mus kusossen bestond. De familie is een beetje uiteengevallen sinds een klein groepje zich heeft afgescheiden. Het tijdschrift Artis meldt, dat vijf mus kusossen zijn geëmigreerd naar Zwe den, w;aar ze zich in Harjedalen schij nen te hebben gevestigd. Ze zijn ge vlucht voor de NAVO, die militaire oefeningen in hun rustige oude vader land moest houden. Warmbloed Europa's grootste hengstenshow naar de organiseren de vereniging warmbloedpaardenstam boek in Nederland beweert zal 2 en 3 februari in de Utrechtse Vee markthallen niet minder dan 850 heng sten te zien geven. Bovendien geeft de Nederlandse vereniging van dres suurruiters een show tijdens dit 'volksfeest voor het paardenvolk', overigens ook al een uitvinding van de organisatoren Bloemhof Op de grote ('grllne Woche') landbouw tentoonstelling in Berlijn heeft de Nederlandse bloemeninzending de hoogste prijs gekregen. De internatio nale jury wees Duitsland zelf als tweede aan Uitvindersverhuizing Uitvinders die gewoon waren met hun gepatenteerde nieuwtjes naar de Brusselse Salon voor Uitvindingen te stappen, zullen met hun hele hebben en houden naar Genève moeten ver huizen, omdat de Belgische en Zwit serse snufjesautoriteiten tot een fusie besloten hebben. Voortaan is er nog maar één keer per jaar een echte uitvinderssalon: in het tentoonstel lingspaleis van Genève, steeds in no vember Miss Annemarie Braaf heid uit Curagao, ondanks of dankzij haar tweede plaats in de Miss Univer- se-verkiezingen-1970 zeer geslaagd in het leven als goedbetaalde mannequin in Rome, showt tot en met morgen nog Antilliaanse kleding op de Utrechtse vakantiebeurs. De show is onderdeel van de eerste gemeenschap pelijke actie van de Antillen om toe risten tc lokken Heet Alles wat er tot nog toe op het gebied van verwarming, luchtbehandeling en air conditioning is bedacht en uitgevoerd, staat van 27 februari tot 4 maart op de vaktentoonstelling in de Utrechtse jaarbeurs bij elkaar. Het zal er dus wel heet toegaan Misslag van een hondenmepper.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7