Vluchtende overvallers gijzelen gezin bij Deil ■uw Geen post voor opbouw Vietnam op begroting VS I I I Wapens in Vietnam nog niet Rovers eisen snelle auto en vrijgeleide krant Bewolkt Haagse advocaat praat met jongens In deze krant Baby getroffen PUZZELMEE maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. jDe bestandsakkoorden zijn in Parijs ondertekend, maar de strijd gaat nog door In Zuid-Vietnam. Een gewonde Zuidvietnamesc militair, die getroffen werd door ïen Noordvietnamese mortiergranaat tijdens hevige gevechten op ca. 50 kilo- peter ten noordwesten van Saigon, wordt door een kameraad weggedragen. IZit-staking in vliegtuig 1AIGON (Reuter, UPI, AP) Ook op de tweede dag van het be >tandsakkoord hebben de wapens in Vietnam niet gezwegen. Volgens iet opperbevel in Saigon zouden de tegenstanders de wapenstilstand 480 keer hebben gebroken. Maar ooggetuigen meldden ook schen dingen van het bestand door de Zuidvietnamese troepen. Een woordvoerder in Saigon liet we ten, dat er hevige strijd woedt in het centrale bergland, de Mekongdelta en bij Saigon. Hij zei, dat de regerings troepen achthonderd man aan doden en gewonden hebben verloren en de tegenstanders duizend. Sinds het in gaan van het bestand zouden Noord- vietnamezen en Viet Congstrijders on- ;eveer honderd dorpen hebben vero verd. Regeringseenheden heroverden een kwart. Ook hebben Zuidvietnamese militai- iraren de zuidelijke buitenwijken van de fel omstreden stad Tay Ninh prijs moeten geven, wat extra voedsel geeft aan de geruchten, dat de Voorlopige Revolutionaire Regering zich in die Q0^tad wil vestigen. Gistermiddag heeft de gezamenlijke lilitaire commissie waarbij de VS, [oord- en Zuid-Vietnam en het Be vrijdingsfront elkaar voor het eerst oog in oog aan de conferentietafel troffen in het geheim in Saigon vergaderd. Het overleg van de militai re commissie werd aanzienlijk ver traagd door een zit-staking van veer tien functionarissen van het Bevrij dingsfront in het vliegtuig, waarmee zij naar Saigon waren gereisd. Zij weigerden Zuidvietnamese immi gratie-formulieren te ondertekenen, omdat zij op het standpunt staan, dat ze geen buitenlanders zijn. Na een verblijf van 22 uur in het toestel en na bemiddeling van Amerikaanse functionarissen mochten de veertien uitstappen zonder de documenten te hebben getekend, maar met de waar schuwing, dat dit niet als een prece dent mocht worden beschouwd. Weigering In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Matige wind, eerst westelijk, later krimpend naar zuidwest en aan de kust toe nemend tot krachtig. Maximum temperaturen omstreeks 9 gr. C. MORGEN EN OVERMORGEN: af en toe buien en geleidelijke daling van temperatuur. Morgen zon op: 08.22 onder: 17.26 maan op: 06.40 onder: 14.21 Ratten bestrijdi ng in volle gang Terwijl het eerste overleg van de militaire commissie aan de gang was, landden op het vliegveld van Saigon twee Amerikaanse vliegtuigen, die in Hanoi negentig Noordvietnamese le den van de militaire commissie had den opgehaald. Evenals de leden van het Bevrijdingsfront weigerden zij de immigratie-formulieren te tekenen, wat tot gevolg had dat zij gisteravond nog in de vliegtuigen zaten. De internationale controlecommissie van Canadezen, Hongaren, Indonesiërs en Polen is gisteren ook voor het eerst bijeengeweest in het bouwvalli ge gebouw van de oude controlecom missie in Saigon. De Canadese delega tieleider, Michel Gauvin, zei na afloop van de een uur durende vergadering, dat de teams waarschijnlijk binnen een week op hun posten zullen zijn. (ADVERTENTIE) Zit jij ook zo in 'de rats'? (pedi-forma) psclwcnljes)' Uw kind loopt er zichtbaar beter op Verkrijgbaar bij de betere schoenenzaken Van een onzer verslaggevers DEIL Twee overvallers die eerder op de dag een hulppost- kantoor in Den Bosch hadden beroofd, hielden gisteravond op een boerderij bij het Gelderse plaatsje Deil drie bewoners (man, vrouw en dochter) in gijzeling. Bij het sluiten van deze editie noemde de districtscommandant van de rijkspolitie in Nijmegen de situatie rondom de boerderij, waar de overvallers zich verschanst hielden, 'bijzonder ongunstig'. Tegen elf uur kwamen bij het gemeentehuis van Deil de moeders van de beide overvallers aan met de bedoeling dat zij telefonisch met hun zoons zouden praten Rond tien uur duurden de onderhandelingen tussen de politie en de overvallers die een vrijegleide eisen nog steeds voort. Bij de boerderij kwamen even na tien uur twee pantserwagens aan. Volgens de politie zijn de twee overvallers bekenden van de politie. Het zijn Nederlanders, tussen 20 en 25 jaar oud. De politie houdt er rekening mee dat zij in staat zijn van vuurwapens gebruik te maken. De overvallers willen de gijzelaars meenemen, maar de politie heeft verklaard, dat daarvan geen sprake kan zijn. Het gebied rond Deil, Haaften en Gel- dermalsen leek gisteravond op een be legerde veste. Tientallen politie-agen- ten versperden de wegen. Boven het afgezette gebied vloog een vliegtuig van de rijkspolitie. In het gemeente huis van Deil waren de procureur-gene raal uit Arnhem en de commissaris van de Koningin in de provincie Gel derland in vergadering bijeen. Buiten stond een ambulance van het Rode Kruis gereed. Even voor acht uur namen de overval lers telefonisch contact op met de nieuwsdienst van het NOS-journaal. De mannen hadden naar de journaal uitzending van zeven uur gekeken om na te gaan of er aandacht aan hen was besteed. Na de uitzending hadden zij beraad gehouden. Zij verzochten de NOS bekend te maken, dat zij zich be dreigd vóelden. Bovendien herhaalden de mannen hun eisen: een snelle auto, die op zijn minst een snelheid van tweehonderd kilometer kon bereiken, en een vrijgeleide van de politie. De NOS-medewerker, die het telefoon gesprek voerde, zei dat de overvallers een paniekerige indruk maakten. Hij vermoedde, dat de ontvoerders voor hun vlucht een nieuwe gijzelaar van de politie wensten. De NOS-medewerker had voorts de in druk, dat de overvallers voortdurend een pistool op de drie gijzelaars, de 58-jarige heer Smits, zijn 55-jarige vrouw en een 23-jarige dochter, ge richt hielden. De overige gezinsleden waren niet op de boerderij. Ze werden door omwonenden opgenomen. De twee mannen pleegden gistermor gen een overval op een hulppostkan toor in Den Bosch. Volgens de getui gen spraken ze perfekt Nederlands. De ene overvaller had een nylonkous over het hoofd getrokken, de andere droeg een zonnebril en was gewapend met een pistool. Op het moment van de overval waren drie mensen in het hulppostkantoor. Volgens de politie handelde het twee tal (ook) bij de overval paniekerig. Een van de overvallers sprong over de balie en graaide links en rechts geldkistjes bij elkaar. Ook nam hij een kistje sigaren mee, waarbij hij op merkte: 'Dan hebben we onderweg wat te roken'. Alles werd in een postzak gestopt, waarna het tweetal in een Simca-1200 verdween. De buit bedroeg 980 gulden en een groot aantal vellen postzegels. Het signalement van de twee rovers werd doorgegeven. Twee politieagen ten van de zogenaamde Porsche-briga de merkten het tweetal op. De over vallers reden toen op de autosnelweg Den BoschUtrecht. Een wilde achter- De Haagse advocaat mr. N. A. M. Schipper is naar de boerderij gegaan om de beide jongemannen aan het ver stand te brengen dat het weinig zin heeft zich niet over te geven, 'want Nederland is te klein om dan verder nog rustig te kunnen leven', zoals de procureur-generaal mr. A. W. Holsteijn uit Arnhem rond half één op een pers conferentie meedeelde. Mr. Holsteijn verklaarde dat het er op dat moment niet naar uitzag dat de zaak snel tot een oplossing komt. Inmiddels is ook een broer van één der jongens in het gemeentehuis van Deil gearriveerd. volging werd ingezet. Bij de afslag Geldermalsen vluchtten de mannen het weiland in. Op de achterbank van de auto vond de politie de vellen post zegels, waaruit opgemaakt kon worden dat men met de overvallers van het v;- Met karabijn en pistool in de aanslag liggen twee agenten bij de boerderij in Deil waar twee rovers drie bewoners in gijzeling houden. postkantoor in Den Bosch had te ma ken. De overvallers verschansten zich tegen het eind van de middag in de boer derij. In onderhandelingen met de po litie stelden zij hun eisen. Zij stelden de politie een ultimatum van een uur. Dit kwamen zij niet na. De overvallers zeiden over vuurwapens en handgra naten te beschikken. De politie vormde intussen een hecht kordon rond de boerderij. PRINSES BEATRIX MORGEN 35 JAAR WASHINGTON Voor de hulpverlening aan de wederopbouw van Indo-China zijn op de Amerikaanse begroting 1973-'74 geen gelden uitgetrokken. Als de Verenigde Staten dit jaar hulpacties voor Indo- China gaan opzetten moet het geld beschikbaar komen door het schrappen van andere uitgavenposten. President Nixon is vastbeslo ten de totale omvang van de begroting niet te verhogen. Binnenland Informatie biedt geen nieu we gezichtspunten 5 Buitenland Conferentie in Wenen8 Sport Henny Roos: niet praten met ISSL 9 Boekenelalage 2 Men schrijft ons 2 Kerkbladen 2 Radio en IV 6 Strips, feuilleton Recept 6 Dichtbij en verder 7 Een recente opna me van prinses Beatrix die mor gen haar vijfen dertigste verjaar dag hoopt te vie ren. FOTO MAX KOOT Als het Congres voor bepaalde zaken meer geld wil uitgeven is dit naar zijn mening alleen mogelijk door ver schuivingen binnen de begroting en niet door verhoging van liet uitgaven plafond van 268.7 miljard dollar. De Amerikaanse president heeft zijn begroting gisteravond bij het Congres ingediend. Behalve dat er geen geld beschikbaar is gesteld voor de weder opbouw van Indo-China heeft Nixon ingrijpende bezuinigingen op de socia le programma's van zijn democrati sche voorgangers ingesteld. De defensiebegroting is daarentegen met 4.7 miljard dollar gestegen tot 81.1 miljard. Volgens de toelichting is de stijging noodzakelijk als gevolg van de inflatie, en voor de verbete ring van salarissen en pensioenen in het kader van de overgang van een beroepsleger naar een vrijwilligersle ger. Het aandeel van defensie in de totale begroting daalt echter met 0.4 procent tot 30.2 procent. Voor 1975 is een verdere daling tot 29.7 procent voorzien. Op het hoogtepunt van de Amerikaanse oorlogsvoering in Viet nam slokte het Pentagon nog 45 pet van de federale begroting op. Voor militaire hulp aan het buiten land is 1.5 miljard dollar uitgetrok ken, tegen 1.32 miljard voor het lo pende begrotingsjaar. Daarbij is de militaire hulp aan Vietnam en Laos niet inbegrepen, omdat deze uitgaven in de defensie-begroting zijn onderge bracht. Aan ontwikkelingshulp, zowel bilateraal als multilateraal, wil Nixon 1.48 miljard dollar uitgeven, tegen 1.23 miljard dollar in 1972-73. Een specificatie van de hulp aan elk land afzonderlijk is zoals gebruikelijk niet in de begroting opgenomen. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart NASA is er met 3.136 miljard dollar niet zo slecht vanaf gekomen als veel ruimtevaartdeskun digen hadden gevreesd na de ingrij pende bezuinigingen van de laatste tijd. Zie verder financiële pagina. DEN HAAG Een baby van 21 maanden is in het voorhoofd getrof fen door een scherfje van een kogel die zijn vader afvuurde in de richting van het kind, diens twintigjarige moe der en diens oma. De vader, die gescheiden leeft van zijn vrouw, was onverwacht opgedoken in de achter tuin van het huis aan de Nieuwesluis- straat in Den Haag, waar het jongetje bij zijn oma logeerde. In verband met onvolledige afdruk van een der coderegels in de PRIJSVRAAG van ZATERDAG 27 JANUARI drukken wij de regel onderstaand nogmaals af: W 23 10 2025419812923 'Als u die mop op de TV had gehoord, dan zou u nu wel hard zitten lachen.' noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal enzelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand - kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- onderzetter) mapje post papier met enveloppen met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN Meer in omgeving Bij VERÓUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG leidis e Coeramti 1| '3 eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 „Stantvastich is ghebleven IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" DINSDAG 30 JANUARI 1973 52ste jaargang no. 304 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1