Inzinking Sparta dankzij routine zonder gevolgen Haagse malaise toont zich weer in volle omvang Feyenoord te gemakzuchtig Zelfs matig PSV nog te sterk Dolle pret sporttoto Feyenoord wil Gora Spiegel ROUW/KWARTET MAANDAG 29 JANUARI 1973 SPURT T9/K9 Van onze sportredactie AMSTERDAM Zo serieus als het bekertoernooi tegenwoordig wordt genomen, zo vreemd gaat het er aan toe, als cr geloot moet worden. Vorig seizoen bi vakkeerden meestal enige KNVB-bonzen bij een bekerwed strijd en voltrokken daarna in de bestuurskamer van de thuis club de loting (uit de mooiste en grootste beker uit de prij- zenkast). Soms kwam en komt ook de televisie aan bod. Dan denkt een ongetwijfeld uiterst ter zake kundig pannel een nieuwe stunt uit om ook de kijker te vermaken. Ingewikkel de machines die halverwege weigeren bijvoorbeeld. Gisteravond bij de loting voor de kwartfinales was er een nieuwe vrolijke stunt bedacht. Junioren hadden onder een trainingspak een veel te groot shirt aan (met een onleesbare sticker erop) van een van de clubs die nog in de strijd zijn. Twee scheidsrechters ('Nee, ik heb geen van deze sportieve knapen ooit eerder gezien') we zen de jongens aan die dan lieten zien wie tegen wie moet gaan voetballen. Secretaris be taald-voetbal Jan Huybregts met aan zijn zijde een notaris ('Nee meneer Verhoef, er hoeft geen akte gepasseerd te worden') hield in de gaten of alles strikt eerlijk verliep. Op woensdag 14 maart wordt de kwartfinale af gewerkt. Diezelfde avond heeft Studio Sport weer een uitzen ding zodat de kijkers weer dolle minuten wachten. Het belangrijkste van gistera vond was toch de uitslag van de loting. Die gaf het volgende resultaat: PSV-Sparta, NEC- Feyenoord, FC Den Haag-NAC en AZ'67-FC Twente. tondag: FC Utrecht-Sparta, MVV-Excelsior, fcZ'67-FC Den Haag. Haarlem-FC Den Bosch. TC Amsterdam-FC Twente. Co Ahead-AJax, rSV-Telstar, NEC-NAC. Feyenoord-FC Gro- eingen. Efndhoven-Hccrenveen 0—1 (0—1). 42. Mei erink oi. Scheidsrechter: Beek. Tbesehou-, 'ers: 3.000. Hoeronveen wón verdiend; De. 113(1(16,1 daar slechts één doelpur* r, Vitesse jtoda JC Ifageningen 'EC Molendam IC Cambuur leerenveen u 'ortuna SC eindhoven 1 Villem II „i IVC ,*fl; 'ortuna VI. yeendam vv Dordrecht leraeles Volewijckers g cvvv cht te spelen 23 13 6 4 32 4124 23 10 10 3 30 31—19 23 11 5 7 27 40—33 23 10 7 6 27 38—31 23 7 12 4 26 31—27 23 8 10 5 26 26—22 23 10 5 8 25 31—22 23 7 11 5 25 36—28 23 7 11 5 25 23—21 23 7 11 5 25 22—21 23 9 4 10 22 24—22 23 6 9 8 21 25—29 23 5 10 8 20 26—30 23 6 8 9 20 19—26 22 5 9 8 19 23—29 22 4 10 8 18 14—25 23 2 14 7 18 21—29 23 6 6 11 18 29—38 23 4 9 10 17 30—40 23 3 11 9 17 14—27 'tVageningen en De Graafschap 'perio- e-kampioen'. DERDE PERIODE fitesse EC tod a JC 3 jVillem II 3 Fortuna SC 3 Beerenveen 3 Helmond Sport 3 Pe Volewijckers 3 Foruna VI. 3 §>C Cambuur Beracles fvv lveendam Molendam VC Dordrecht pVageningen •*vc VVV Graafschap Eindhoven EERSTE 3 0 0 3 0 0 2 10 2 10 12 0 0 1 1 1 1 DIVISIE 6 8—3 6 8—3 5 6—1 5 3—1 4 3—2 4 3—2 3 5—3 4—3 1—1 4—5 2—2 2—3 3—4 4—6 5—7 3—6 0—3 2—7 0—4 tondag: PEC-Vitesse. Heerenvcen-FC Dor drecht. Veendam-HVC. SC Tllburg-Eindho- Aen Volewijckers-Helmond Sport. Fortuna ■M SVV, Hcracles-Fortuna SC, Roda JC-FC 'VV, De Graafschap-Volendam, Wageningen- -JSC Cambuur. De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die Ut weekeinde zijn gespeeld en voorkomen op formulier nummer 27 van do sporttoto 'in (EC-SVV 2-0. Veendam-AZ '67 2-3 na verlen- iing (voor de toto geldt: 2-2), Excclslor-PSV 3. PEC-Feyenoord 1-3, FC Twente-lleracles 0, Sparta-FC Amsterdam 1-0. Ellnkwljk- NAC 0-4, DC Den Haag-De Volewijckers 2-1, Stuttgart-Dulsburg 3-4, Schalke '04-Kaisers- autern 2-2, Wuppertal-Fortuna Dusseldorf ifgelast (vervangende uitslag 3). West Ham United-Chelsea 3-1, Wolverhampton Wander- trs-Liverpool 2-1. Een Juist Ingevulde kolom ziet er als volgt 2211212331 1. De cijfers van sporttoto 27 zijn. Aantal deel nemers 5S7.073. Inleg 1.330.221. Prijzcn- bedrag 563.952. Ie. 2e. 3e prijs en premie eik 140.988. Er hadden zich gisteravond 61 deelnemers gemeld voor do le prijs. Rotterdam Gora spiese], de 25- jarige spits van Maccabi Tel Aviv is in onderhandeling met Feyenoord. De stadionclub heeft grote belangstelling voor de Israëliër, die overigens vorige week ook de middagtraining van Ajax volgde. FC Amsterdam te weinig brutaal en te zwaar gehandicapt om te profiteren: 1-0 NVB-BEKER DERDE RONDE ÜEC—SVV 2—0 yeendamAZ'67 23 (na verl.) ÈxcelsiorPSV 13 PECFeyenoord 1—3 FC TwenteHeracles 40 spartaFC Amsterdam 10 ElinkwijkNAC0—4 fC Den HaagDe Volewijckers 21 Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Sparta oogstte in de afgelopen weken alleen maar complimenten. Nadrukke lijker dan ooit manifesteerde de formatie van de jonge trainer Leo Steegman zich als de derde club in de eredivisie. Kenners gebruik ten de fraaiste superlatieven om de fysieke kracht, het combinatie vermogen, de schotvaardigheid en het evenwicht van het huidige Sparta te prijzen. Waarom zou dit elftal dan tegen FC Amsterdam het hoge niveau niet kunnen handhaven? FC Amsterdam, dat nota bene fors was gehandicapt en dat eerder dit seizoen in de com petitie al op Spangen kansloos (50) had verloren. Ondanks alle papieren voordelen aan Sparta-zijde verraste Steegman zijn spelers vorige week met de medede ling, dat Sparta ook voor de beker wedstrijd het trainingskamp in Ro- ckanje zou opzoeken. Steegman: 'Ge woon, omdat ik het noodzakelijk vond en wij het grootste belang bij dit bekertoernooi hebben'. Steegman moet ook een voorgevoel hebben ge kregen, dat het duel tegen FC Am sterdam weieens lastiger kon worden dan algemeen gedacht werd. Hij kreeg gelijk. Sparta draaide stroef, weinig overtuigend en toonde de grootste moeite met het benutten van de kan sen. Daarom blééf onzekerheid na de snel gescoorde en uiteindelijk enige treffer het elftal plagen. Steegman: 'In het achterhoofd speelt het al we ken, Je houdt er rekening mee, dat het op een keer inderdaad iets min der gaat. Om wat voor reden dan ook. Dan kan je alleen maar hopen, dat je ondanks alles tóch weer wint'. Sinds 22 oktober heeft Sparta geen punt meer verspeeld. De grootste winst die het elftal echter heeft ge boekt schuilt op het mentale vlak. Sparta is regelmatiger en evenwichti ger gaan spelen, kan incasseren en uitdelen. Geroutineerde Charley Bos veld, personificatie van dit alles: 'Door die regelmaat zullen we plotse ling ook niet hard kunnen vallen. We winnen nu óók als het eens wat minder draait. Een matig optreden is niet direct meer funest'. Sparta kon zich tegen FC Amsterdam dan ook ongestraft een povere presta tie veroorloven. Het zelfvertrouwen blijft tóch zo groot, dat geen speler wanhoopt of verwijten aan ploeggeno ten gaat maken. Steegman: 'Je ziet de .spelers op hetr middenveld teveel lo- De beslissing van Sparta- FC Amsterdam werd door Willy Kreuz ge forceerd. Met een schuiver passeert hij de Amsterdamse doelman Jongbloed. pen, onnodig krachten verspelen. Je merkt, dat het niet draait. Je kunt in feite er niets aan doen. Alleen maar hopen, dat de score gunstig wordt beïnvloed. Dat er een tweede doel punt komt'. Ook de treffer van Willy Kreuz uit een uitgekiend passje van Jan van de Veen bracht Sparta niet op het de laatste weken zo gebruike lijke hoge niveau. Integendeel zelfs. Sparta bleef sukkelen. Er kwamen geen vloeiende combinaties, geen ver rassingen, geen gevaarlijke schoten. Met name Charley Bosveld, de spel maker. worstelde met een crisis. Bos veld: 'Als het in het begin lukt, dan kan ik daarna alles. Het is mijn spel nu eenmaal om een tegenstander te verrassen, een ongebruikelijke combi natie te zoeken, een listig passje te spelen. Maar als je in het begin al merkt, dat het niet lekker gaat, dan ga je toch twijfelen. Ik hoopte, dat een andere speler op het middenveld mijn rol wat nadrukkelijker zou over nemen. Dat gebeurde niet. Het lijkt me echter logisch, dat je na al die weken eens iets minder goeds afle vert'. Sparta kreeg vooral in de eerste helft van het moedige FC Amsterdam ruim gelegenheid zichzelf te corrigeren. Er ontstonden kansen. voor Kreuz, Heyerman en Bosveld. De laatste: 'Je moet ook een beetje geluk met je schoten hebben. Als er nóg een doel punt ingaat, dan is er niets aan de hand, dan ga je door. Je kunt nu een onherstelbare fout maken, waardoor je uit het toernooi wordt gestoten. Een verloren wedstrijd in de competi tie kun je meestal later nog weieens goed maken. Dat speelde miee. De noodzaak om geen misstap te maken was te groot'. Sparta had dit keer aan zijn routine alleen ook voldoende. Daarvoor was FC Amsterdam, vooral in de-aanval een te zwakke opponent. FC Amster dam miste door de blessures van Cornwall, Flinkevleugel en Kamminga die routine. Trainer Pim van de Meent: 'We hadden nog het geluk, dat Jan Fransz vrijdagavond door de tuchtcommissie is vrijgesproken. An ders hadden we helemaal geen spelers met ervaring in de defensie gehad'. Vooral het jonge duo Visser-Koopman acteerde bekwaam in de mandekking. Kreuz kreeg van Koopman nauwelijks vrijheid en Visser gaf Bosveld geen gelegenheid een opvallende rol te spe len. Van de Meent over Visser- 'Als die jongen eens achter zijn eigen waarde komt, draait hij als een gek'. Die opmerking geldt ook voor de anderen. FC Amsterdam mist nog steeds lef en brutaliteit. Vandaar, dat vrijwel nie mand zich aan opkomende acties waagde. Vandaar ook, dat de linies zo moeizaam overnamen. Op het midden veld wacht FC Amsterdam met smart op schakelaar Chris Dekker, die ook nog steeds met het been in het gips loopt. Van de Meent: 'Daardoor moet Leen van der Merkt bijna alles alleen doen. Hij blijft maar sjouwen, maar aan de opbouw komt hij nauwelijks toe'. OPMERKELIJK Van de Meent verving in de rust ook Abe van de Ban door debutant Ron nie van 't Schip. Een opmerkelijke beslissing. Temeer, omdat FC Amster dam juist op het middenveld ervaring tekort kwam en Van de Ban in de eerste helft vaak goed in de diepte sprintte. Van de Meent oordeelde hem (terecht) schuldig aan Sparta's doel punt, omdat hij volkomen onnodig de bal aan Van de Veen verloor en zich daarna niet herstelde. Van de Meent: 'Zo'n fout mag hij niet maken. Hij moet het maar eens voelen, dat hij zoiets niet meer kan doen'. Van de Meent gaf wèl Frank Kramer gedurende de hele wedstrijd een kans. Kramer, de Barend Servet van FC Amsterdam, manifesteerde zich ook dit keer maar één helft. Van de Meent: 'Kramer is vooral fysiek te zwak. hij mist ervaring en speelt te laconiek. Hij kan allen achter zijn tekortkomingen komen als hij dat steeds weer gedurende een wedstrijd ervaart.' SPARTA-FC AMSTERDAM 1—0 (1—0) 21. Kreuz 10. Scheidsrechter: Keizer. Toe schouwers. 9.000. SPARTA: Doesburg: Venncker, Eykenbroek. Ter Horst, Visser; Van der Veen, Bosveld. Walbeek: Heijerman. Kreuz, Sadek. FC AMSTERDAM: Jongbloed; Muller, Fransz, Koopman, Menslnk; Visser, Van der Merkt,Van der Ban (Van 't Schip), Husers, Couperus, Kramer. GERRIT DEN AMBTMAN FC Den Haag bekert verderdat ivel Van onze speciale verslaggever DEN HAAG FC Den Haag en voor de fusie: ADO) heeft de repu tatie graag en veelal goed te spelen in de strijd om de nationale beker. Vorig seizoen nog reikten de Hagenaars tot de eindstrijd, waarin een nederlaag tegen Ajax toch tot Europa Cup-voetbal leidde. Dit seizoen echter kampt FC Den Haag met een levensgrote inzinking en van de reputatie graag en goed te bekeren bleef gisteren, tegen De Volewijckers, maar weinig heel. Zo weinig zelfs dat het Haagse publiek soms zelfs de zijde van De Volewijckers koos en na afloop van de overwinning (21) afkeurend gefluit als beloning kreeg. Niet dat FC Den Haag De Volewijc kers (onderaan in de eerste divisie) zou hebben onderschat of door de inzinking de ambities zou hebben ver loren. Integendeel, FC Den Haag is collectief gebrand op revanche, op rehabilitatie. Daarom trad de ploeg van Evert Teunissen gisteren wel met graagte aan, met te veel gretigheid misschien. Evert Teunissen: 'De wil om beter te voetballen is er wel, die wil is misschien te groot. In de rust heb ik er dan ook juist op aangedron gen af te remmen, rustiger te voet ballen, omdat er sprake was van een overdosis inzet.' Het was, toen Teunissen zijn spelers dit voorhield, gelijk: 11. Een stand die werd bereikt op veelbelovende wijze. In de vijfde minuut al had Hans Bres (dit keer in de punt van de spits opererend) weer eens van grote afstand heel hard op doel ge schoten. Doelman Nieuwenhout kon de bal nog wel wegstompen, maar de toespringende Pas opende alsnog de score. Nauwelijks een wninuut later echter was het gelijk door een afschu welijk misverstand in de Haagse de fensie, een over de bal heentrappende doelman Thie en merkwaardig caram boleren van de bal. Het beslissende tikje kwam van Lok. FC Den Haag loste daarna de belofte aan attractief en doelpuntrijk voetbal, die het kort tevoren had gedaan, niet in. Teunissen had zowel Kees Breg- man als Dick Advocaat buiten het elftal gelaten (om beide spelers, zoals hij later zei, een extra prikkel te geven) en in de aanval René Pas en op het middenveld Piet de Zoete ingezet. Vooral Piet de Zoete tekende de Haagse malaise door de wijze waar op hij passes voortdurend de verkeer de kant uit dirigeerde. Op het laatst werd zelfs op de vleugels vanuit vrije positie uitsluitend nog achter in plaats van voor het doel geplaatst. Teunissen probeerde die machteloos heid met wat meer agressiviteit te verdrijven. Nog voor de rust liet hij zowel Dick Advocaat als Kees Breg- man inlopen en in de tweede helft waren Piet de Zoete en Barend van Hijkoop verdwenen. FC Den Haag werd door deze wisseling weer wat op gang gebracht en in een van de vele scrimages voor het doel van Nieuwen hout schoot Aad Mansveld met een fraaie omhaal FC Den Haag naar een voorsprong. Daarmee echter was het gebeurd en de laatste veertig minuten boden nauwelijks nog iets van kijk plezier. De Volewijckers bleef, niet onverdienstelijk, proberen voor de tweede keer gelijk te maken. FC Den Haag kwam nog slechts zelden tot sprankelend aanvals-spel. Teunissen: 'Het is het oudeprobleem: het is moeilijk zelf het spel te maken. De Volewijckers is, ik heb er zelf ge werkt, technisch leuk, speelt aardig op balbezit maar het lijkt nooit te spelen om te winnen.' Voor Ger Blok, trainer van De Vole wijckers, was de nederlaag teleurstel lend. Dat het publiek zich van tijd tot tijd achter zijn elftal zette, verbaasde hem weinig. Blok: 'Dat is altijd zo in uitwedstrijden. Alleen in Amsterdam niet, want daar komt niemand kijken.' Een bittere constatering, die hem tot de volgende scherts bracht: 'Ik zou dan ook kunnen voorstellen die laat ste vijftien competitiewedstrijden maar allemaal uit te spelen.' FC DEN HAAG-DE VOLEWIJCKERS 2—1 >1— 1) 5. Pas 10. 5. Lok 11. 49. Mansveld 21. Scheidsrechter: Van Gastel. Toeschou wers 4.000 FC DEN HAAG: Thie; Wijngaarden, Mans veld, Weimar. Korcvaar: De Zoete (Advo caat), Berg, Klla, Pas. Bres, Van HIJkoop (Bregman) DE VOLEWIJCKERS; Nieuwenhout; De Maay- er, Den Boer, Jongens, Peil: Rtchelman, Waayenberg, Van Haarcn; Lok, Zonneveld, Fiene (Verwey). HANS SCHMIT René Pas brengt FC Den Haag op 10. Volewijckers' doelman Nieuwenhout valt te laat uit. Henk Wery brengt met een kopbal Feyenoords tweede doelpunt op het scorebord. Bij deze aktie raakte de Rotterdammer zodanig ge blesseerd dat hij vervangen moest worden. Eindstoot blijft tegen PEC lang uit Van onze speciale verslaggever ZWOLLE Zelfs een verblijf in een trainingskamp is voor Feyen oord geen voldoende bron van inspiratie gebleken. Juist het beker duel tegen PEC hadden de Rotterdammers als een goede oefening voor de schaars producerende aanvalslinie kunnen benutten. En niet als een noodzakelijk karwei, zoals nu het geval was: 13. Zaterdagmorgen al was Feyenoord naar Zeist vertrokken om de juiste mentale instelling te kweken. De kri tiek van de laatste weken op hét Rotterdamse spel, dat meer op resul taat dan op aantrekkelijkheid was ge baseerd, stak. Maar opnieuw was het het oude liedje. Er werd meer ge praat dan gespeeld. Wim van Hane- gem vooral was daar weer sterk in. Een opmerking in de eerste helft tegen de matig optredende scheids rechter Geurens leverde hem zelfs een gele kaart op, inmiddels zijn derde dit seizoen. Door het gemakzuchtige optreden van Feyenoord werd het geen glanzende vertoning. Ook niet omdat PEC teveel kwaliteit en vooral fysieke kracht miste. Met technisch weliswaar aardi ge acties deden de Zwollenaren eraan wat ze konden. Ger Reitsma, die de aan zijn kaak geblesseerde Eddy Trey- tel verving, herstelde de foutjes die zijn achterhoede maakte, goed. Pas in de allerlaatste minuut moest hij zich ten, toen het tendem Israel-Van Daele Herman Heskamp alle vrijheid bood om met het hoofd te scoren: 13. Feyenoord dankte zijn doelpunten, uitgezonderd de laatste van Van Ha- negem, eerder aan geluk dan aan eigen prestaties. Peter Ressel bijvoor beeld haalde de bal tientalle centime ters achter de doellijn vandaan om vervolgens Theo de Jong in staat te stellen de score vallend op 01 te brengen. En in de 86ste minuut, toen de stand nog steeds op 01 stond, waren er blunders van de gehe le PEC-verdediging voor nodig om Feyenoord een wat positiever uitge drukte meerderheid te bezorgen. Met een kopbal over doelman Post zorgde Henk Wery voor 02. Overigens raakte Wery bij deze actie zodanig aan zijn schouder gewond, dat hij zich moest laten vervangen. Bij nader inzien blijkt de blessure mee te val len en zal hij volgende week weer meespelen. Feyenoord besefte zelf ook dat de uiteindelijke zege niet overtuigend was. Trainer Ernst Happel stelde na afloop nors vast, dat het voor een topploeg een slechte wedstrijd was geweest. Theo van Duivenbode ging wat verder: 'Dat trainingskamp was bedoeld om goed geconcentreerd aan de wedstrijd te beginnen. Maar qua kijkspel is het vanmiddag van onze kant nóg geen succes geworden. Als je bovendien bedenkt dat je zo'n kamp nu ook niet bepaald voor je lol bezoekt, is het des te merkwaardiger.' Maar Van Duivenbode zag toch wel verklaringen, die voor een speler ia een topploeg evenwel meer op uit vluchten leken. Van Duivenbode: 'Die kritiek op ons spel komt altijd pas né de wedstrijd. Maar achteraf gezien zijn het toch allemaal gemakkelijke overwinningen geweest. En PEC was vanmiddag natuurlijk ook extra-gela den.' Als laatste excuus voerde de Feyenoorder aan: 'Ik weet niet, maar die bal wilde niet rollen. Daardoor werden vele aanvallen door PEC on derschept. Je zag ook dat spelers steeds over de bal struikelden.' Voor PEC vielen de beschouwingen positiever uit. Trainer Laszlo Zalai noemde wel de persoonlijke fouten van zijn achterhoede, maar constateer de toch winstpunten: 'Naast de volle tribunes, is de wedstrijd vooral goed voor de spelers geweest. Het zal ze een stimulans geven als Vitesse vol gende week op bezoek komt.' En Her man Heskamp, die dit seizoen voor PEC al dertien keer doel trof: 'Als ik fitter was geweest, had ik de vrijheid die ik kreeg misschien nog beter kunnen benutten dan via dat ene doelpunt' PEC-FEYENOORD 1—3 (0—1) 25. De Jong 0—1. 80. Wery 02, 87. Van Hanegem 03, 90. Ileskamp 13. Scheidsrechter: Geurens. Toeschouwers: 14.000. PEC: Post, Drost, Schutten, Schubert. Hen driks: Van Effrlnk (Mensink), Rorljc, Kragt; Hoogcndoorn, Heskamp, Van der Horst. FEYENOORD Reitsma; Schneider, Israöl. Van Daele, Van Duivenbode, De Jong, Schoenma ker, Van Hanegem; Wery (Ladinszky). Res sel, Krlstensen. Excelsior op eigen terr ein ten onder ROTTERDAM Excelsior maakt moeilijke tijden door. De stroom van negatieve resultaten die maar niet onderbroken wordt door een overwinning, waarvan in dit kri tieke stadium een heilzame uit werking is te verwachten, heeft het laatste restje zelfvertrouwen bij de Rotterdammers weggesla gen. En zoals het doorgaans gaat bij elke club die op punt van de graderen staat, er komen pro bleempjes aan de oppervlakte die in de grond van de zaak nauwe lijks van enige betekens zijn, maar in de gegeven omstandig heden een overheersende rol gaan spelen. Trainer Joop Castenmiller moest zelfs vorige week ten overstaan van enkele plaatselijke journalisten zijn beleid verdedigen na een conflict met verde diger Gerrit den Butter, die voor twee wedstrijden is geschorst en giste ren zelfs de wedstrijd SpartaFC Amsterdam als toeschouwer verkoos boven ExcolsiorPSV (13). Deze laatste confrontatie heeft Castenmil- lers formatie opnieuw niet het succes gebracht waar de Rotterdammers zo'n schreeuwende behoefte aan hebben. PSV, dat wel honderd procent meer kwaliteit in zijn ploeg herbergde, on danks de afwezigheid van de geschor ste Kees Krijgh en de geblesseerden Mulders, Jensen, Van Stippent en Dijkstra, won de ontmoeting moeite loos. Een duidelijke indicatie hoe zwak en kwalitatief arm dit Excelsior is. Een Excelsior dat opnieuw weiger de massaal in het defensief te gaan. Een strijdwijze waarover PSV-trainer Kees Rijvers na afloop niets dan lof spuide: 'Het is van Excelsior verstan dig om zo te voetballen. Als het elk jaar voor de pot gaat liggen, volgt op een gegeven ogenblik de degradatie toch. Nu probeert het zo positief mogelijk te voetballen en dat is al leen maar toe te juichen'. Excelsiors aanvallend concept stelde PSV aanvankelijk voor enkele levens grote problemen. Het duo Roggeveen- Van der Heide stortte zich veelvuldig in het centrum van de PSV-defensie waar libero Nordqvist nagenoeg elk kopduel verloor. 'Het is alleen zo verschrikkelijk jammer dat er dan geen doelpunt valt', klaagde later Wim Tetteroo, Excelsiors laatste man. 'Je weet op die manier bij voorbaat dat je toch de boot Ingaat. Wordt bij ons achter een foutje gemaakt dan is het prompt raak. Weer een nederlaag denk je dan, want wij zijn zelf niet in staat iets produktiefs te verrichten. Volgende week moeten we naar MVV, maar ik houd nu al mijn hart vast'. De uitspraak van Tetteroo is sympto matisch voor Castenmillers formatie waarvan het overgrote deel het ver trouwen in een betere toekomst volle dig heeft verloren. Toen Excelsiors furieuze en niet eens zo onaantrekke lijke start gem enkel rendement ople verde. sloeg PSV verrassend snel te rug. Strik, een van de weinig uitblin kende PSV'ers, pikte de bal bij een afgeslagen aanval van Excelsior op. Rukte vanuit zijn afweerlinie onge hinderd enkele tientallen meters op en bracht de vrijstaande Schmidt Hansen in stelling: 10. Van dat moment af was Excelsiors lot beze geld. Toen Van der Dungen vervol gens met Van der Kuylen en Strik op rechts hun tegenstanders volledig zoek tikten, kon Willy van der Kuy len vernietigend uithalen: 20. Van den Dungen die bij het totstandko men van deze treffer de hoofdrol •vervulde, bezondigde zich daarna aan een ernstige overtreding tegen Meut- stegc die de goed leidende scheids rechter Ram de gele kaart deed trek ken. Een juiste beslissing, omdat in een eerder stadium Kwakkernaat (hij verving de geblesseerde Bassant) al het slachtoffer was geworden van Van der Dungens' al te agressieve spelwij ze. Kort na rust ontstonden er voor Excelsior door het zwakke optreden van Nordqvist enkele gunstige moge lijkheden op een tegentreffer, maar Roggeveen bleek niet bij machte ze te verzilveren. Het was daarom niet eens onlogisch dat PSV de marge via Pleun Strik nog vergrootte tot 03. nadat doelman Van de Roer een voor zet van de falende (jarige) Oekema had laten glippen. Met Moerkerken en Tabbernee als invallers voor Kwakker naat en Van der Heijden gelukte het Excelsior via Moerkerken uit een voorzet van Van der Vaart nog op 3 1 te komen. Meer zat er absoluut voor de Rotterdammers niet in EXCBLSIORPSV 1—3 (0—2) 8 Schmidt Hansen 0—1, 30 Van der Kuijlen 0—2. 51. Strik 0—3. 82. Moerkerken 1—3 Scheids rechter: Ram. Toeschouwers: 3.000. EXCELSIOR: Van der Roer, De Mos van der Ileyden (Tabbernei, Tetteroo, Bron; Van der Helde, A. den Butter. Van der Meutste- ge. Kwakkernaat (Moerkerken), Roggeveen. PSV: Van Bevcren: Van der Dungen, Van KraaiJ. Nordqvist, Kemper; Strik, Van Ge stel, Schmldi Hansen; Hoekema, Van der Kuijlen (Lubse), Van Dlnter. RICHARD MATTHIJSSE

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9