aigon 'ontvreemdt' twee opieën van akkoord Met veel hoop op gestand in Cambodja itudentenonlusten (esproken door larlement in Cairo Amerika gaat over op vrij willigersleger Israëlische geheime agent 'geëxecuteerd' Papieren van Thieu hinderen Viet Cong \otest tegen vermelding van Viet-Cong-regering uizenden dieren ipe van bestand VSstart van conferentie 26 februari Miljonair weer vrij Mihajlow krijgt baan van Tito UDA-leider wijkt uit naar Engeland Arabische fronten onder één commandant geplaatst '6/#UW/KWARTET MAANDAG 29 JANUARI 1973 BUITENLAND T5/K7 RIJS (UPI, Reuter, AFP, AP) De Amerikaanse minister i buitenlandse zaken en zijn Noordvietnamese collega hebben (èrdagmiddag twee Engelstalige kopieën van het bestandsakkoord Veitnam niet kunnen ondertekenen, omdat deze door ver- jenwoordigers van president Tbieu van Zuid-Vietnam waren Itergehouden. ï's diplomaten in Parijs hadden kopieën van de Amerikanen ter ge gekregen. Ze gaven ze niet ig. omdat in de tekst de Voorlopi- revolutionaire regering van Zuid- tnam (de Viet-Cong-regering) eef d genoemd. Thieu's bewind erkent te lichaam niet. Door dit gebaar van mei Zuidvietnamezen dat overigens n eens goedingelichte zegslieden ts ima invloed heeft op de geldigheid het akkoord konden de Ameri- pse minister van buitenlandse za- Rogers, en zijn Noordvietnamese ega, Ngoejen Doej Trinh, zaterdag- NANG (Reuter) De duizenden jathonden, de enkele apen en de r slangen die de huisdieren van de ste 23.000 Amerikaanse militairen Vietnam zijn geworden, moeten in komende werken, wanneer hun ba- naar huis terugkeren worden afge- akt. De legerzender in Da Nang innert de soldaten er regelmatig dat ze niet langer met het af- cen van hun dieren moeten wach- en dat ze, als ze zelf de hand niet het dier willen slaan, een leger arts te hulp moeten roepen. (Viet- nezen houden zelden huisdieren en ze het al doen, gebeurt het niet kameraadschap). middag maar zes kopieën van de be standsovereenkomst tekenen: vier Vietnantezen en twee Engelstalige. Het hadden er eigenlijk acht moeten zijn. Het beperkte karakter van de plech tigheid van zaterdagmiddag (alleen Amerika en Noord-Vietnam namen er aan deel), was ook een gevolg van de weigering van Saigon om iets te ma ken te hebben met documdnten waar in melding wordt gemaakt van de Voorlopige revolutionaire regering. Thieu's minister van buitenlandse za ken, Tran Van Lan, en zijn collega van de Viet-Cong, mevrouw Ngoejen Thi Binh, waren wèl van de partij op de voornaamste ondertekeningsplech tigheid, die zaterdagmorgen plaats vond en waarop zij mét Rogers en Trinh hu handtekening zetten onder kopieën van het akkoord en protocol len waarin de Viet-Cong-regering niét werd genoemd. Tijdens de plechtigheden in het inter nationale congrescentrum aan de Pa- rijse Avenue Kleber werd er in Zuid- Vietnam hard gevochten. Volgens oog getuigen klonken alle deelnemers aan de bijeenkomst v van zaterdagmorgen ook Tran Van Lam en mevrouw Binh met elkaar. Later' zou Lam, volgens goedingelichte zegslieden, weigeren, een door mevrouw Binh getekende kopie van het akkoord in ontvangst te nemen. Dat hij twee van de vier Engelstalige kopieën die 's middags getekend hadden moeten worden, wilde achterhouden, zou Lam met Rogers hdbben besproken. Hij zou de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken hebben overgehaald, aan dit gebaar mee te werken. Rogers zou zijn Noordvietnamese collega, Trinh, vóór de plechtigheid van zater dagmiddag over deze kwestie hebban ingelicht. Trinh zou geen bezwaar hebben gemaakt en een woordvoerder van de Voorlopige revolutionaire re gering zei later, dat deze zaak alledn de VS en Noord-Vietnam aanging. De ondertekeningsceremonie in Parijs werd niet bijgewoond door de twee mannen, die de weg voor het bestand gebaand hadden, de Amerikaan Kis singer dn de Noordvietnamees Le Doec Tho Betoging djNOM PENH/PEKING (Reuter, UPI) President Lon Nol van roei mbodja heeft gisteren bekendgemaakt, dat zijn troepen met ingang n vandaag alle aanvalsacties zullen staken 'om de Viet Cong en de te ordvietnamezen de gelegenheid te geven, zich in vrede van ons '^bied terug te trekken'. iK^ar militaire kringen in Cambodja bben weinig vertrouwen in de soli cit van een bestand. Zaterdag nog klaarde prins Norodom Sihanoek, in ballingschap in Peking verblij- de ex-staatshoofd van Cambodja, hij zich niets van het bestand in tnam zou aantrekken. anoeks aanhangers zullen Lon Nol de zijnen blijven bestrijden, zoals janoek zei, 'tot Lon Nols regime is feeroeid'. [prins verklaarde ook, dat hij be id was tot een gesprek met Kissin- r over beindiging van de oorlog in mbodja. Maar 'de verraders in ïom Penh' (Lon Nol c.s.) zouden dat overleg uitgesloten moeten worden en het resultaat van de be sprekingen zou moeten zijn, dat Was hington zijn regime als het enige wettige erkent. Een verdeling van Cambodja zou Sihanoek, volgens wie 85 procent van het land in handen is van zijn guerrillastrijders, nooit toestaan. In overeenstemming met de bepalin gen van het Vietnam-akkoord heeft Noord-Vietnam nog eens 5.000 solda ten uit Cambodja teruggetrokken, zo heeft het opperbevel van Lon Nol bekendgemaakt. Er zouden nu nog 23.000 communistische militairen in het land zijn, onder wie een klein aantal guerrillastrijders van de Viet Cong. Toen Rogers en zijn Zuidvietnamese collega Lam (die later met de Ameri kaan zou meevliegen naar Washing ton) in de Avenue Kleber aankwa men, werden ze door een menigte betogers die met vlaggen van Noord- Vietnam en de Viet Cong zwaaiden, uitgejouwd. Trinh en mevrouw Binh daarentegen werden luid als overwin naars begroet. Op spandoeken waren teksten te lezen als 'De communisten van het veertiende arrondissement (van Parijs) groeten het zegevierende Vietnamese volk'. Lam ging later op de dag bij de Franse minister van buitenlandse zaken, Schumann, tegen deze demonstratie protesteren. Bij zijn vertrek uit de Franse hoofd stad zei de Amerikaanse minister Ro gers: 'Ik heb alle reden om te ver wachten, dat het bestand duurzaam zal zijn en van kracht zal blijven'. In Amerika zijn bij het ingaan van het bestand dankdiensten gehouden. De kerkklokken luidden, maar op straat viel weinig enthousiasme te bespeu ren. Op een gebouw aan Times Squa re in New York verscheen zaterdaga vond in grote verlichte letters het woord 'vrede', maar cr bleven in de regen maar weinig mensen staan en gejuich klonk er nauwelijks. Nixon President Nixon woonde gisteren, zo te zien in een opgewekte stemming, een dienst bij in een presbyteriaanse kerk in Florida, waar hij zijn buiten verblijf heeft. Enkele duizenden juichten hem toe. De predikant, John Hufmann, bestempelde Nixon als een vredestichter die zijn zelfbeheersing niet had verloren. 'God zij dank', zei de predikant, 'hebben wij een presi dent die beseft dat er niet tot elke prijs vrede kan komen en dat sommi ge dingen waard zijn om voor te vechten'. WASIIINGTON/PARIJS (AFP, DPA, Reuter) De Ameri kaanse regering heeft zaterdag voorgesteld, de internationale vredesconferentie over Vietnam op maandag 26 februari te laten beginnen. Waar de conferentie zal worden gehouden, staat nog niet vast. Noord-Vietnam en de Viet Cong hebben het oog al laten vallen op Parijs, maar de Amerikanen en de regering-Thieu aarzelen nog. Parijs is voor hen niet aantrekkelijker geworden sinds zaterdag, bij de ondertekening van het bestandsakkoord, een menigte van ongeveer tweedui zend betogers de communisti sche delegaties luid toejuichte, maar de afgevaardigden van Amerika en Saigon uitjouwde. Maar wat is het alternatief? In Wenen confereren zou niet aan trekkelijk zijn. omdat daar waarschijnlijk de besprekingen over wederzijdse troepenvermln- dcring in Europa worden ge houden. En Genève, een ander traditioneel oord voor internati onale conferenties, wordt nog minder aanlokkelijk geacht van wege de herinnering aan wat er gebeurd is na de laatste confe rentie over Vietnam die daar, In 1954, werd gehouden. De vredesconferentie moet bin nen dertig dagen na het begin van het bestand aanvangen. Er zullen vertegenwoordigers van dertien partijen aan deelnemen, tc weten van de VS, Zuid-Viet nam, Noord-Vietnam, de Viet Cong, Rusland, China, Frank rijk, Engeland, de vier leden van de internationale controle commissie voor Vietnam (Cana da. Polen. Hongarije en Indone sië) en Weldheim. de secretaris generaal van de VN, die moge lijk ais voorzitter zal optreden. Oogmerken van de conferentie zijn o.a., volgens het bestand sakkoord, "'de beëindiging van de oorlog, de handhaving van de vrede, de eerbiediging van de fundamentele rechten van het Vietnamese volk en het ga randeren van het recht van het Zuidvietnamese volk op zelfbe schikking'. URO (Reuter, UPI) Het Egyptische parlement heeft gisteren fa sloten een parlementair rapport over de recente studentenonlusten n president Sadat te sturen met het verzoek 'stappen te nemen, in hij noodzakelijk acht om de nationale eenheid en de brede massa 1 !€n de studenten te beschermen'. WASHINGTON (Reuter, UPI) Amerika heeft zaterdag, na de ondertekening van het Vietnamese akkoord, de militaire dienstplicht afgeschaft. De aftredende minister van defensie, Meivin Laird, ver klaarde dat hij geen verdere noodzaak van dienstplicht voorziet en dat de Amerikaanss strijdkrachten voortaan op vrijwilligers moeten steunen. w beslissing kwam aan het einde van i debat over het rapport, dat sa- aaa ngesteld werd door een speciale lementaire commissie. Zij bestuur- de politieke aspecten van de onlus- die leidden tot schermutseling en lk t de oproerpolitie en de sluiting ,eii de universiteiten. Tijdens het de- n|e riepen enkele parlementariërs op av0 krachtig optreden tegen de aan- :hters, maar anderen vonden de usten een normaal tijdverschijnsel, gens de vice-voorzitter waren de musten niets vergeleken met de inse studentenonlusten in mei |68. [pi parlementaire commissie heeft de ust toegeschreven aan 'linkse stu- iten' en heeft de nieuwsmedia het breken van een 'duidelijk omlijnd rou eid' verweten. De pers zou te wei- n inzicht hebben gehad in de lotsbe- en mining van de natie. Het rapport 1de vast dat nu ongeveer 100 perso- •kvin (volgens andere bronnen 123) /an 'angen zitten. Het zijn voorname re c studenten. Tegen 'een aanzienlijk .j ïtal' van hen zal strafvervolging rden ingesteld. het rapport worden 'linkse studen- i' beschuldigd misbruik te hebben maakt van de positie, die links op universiteiten inneemt om de over- in diskrediet te brengen'. 'Enke- r schrijvers in dagbladen en tijd- iriften' worden beschuldigd van het hui iersteunen van de linkse opvattin- raa i. Journalisten, die zich in woord :en geschrift achter de linkse studen- aa i hebben opgesteld, aldus het rap- rt, 'moeten verschijnen voor de chtcommissie van de Arabische So- den listische Unie, voor geëigende stap- n'. en rder worden in het rapport niet o der aangeduide 'culturele kringen uw het buitenland' beschuldigd van 11 'op verschillende manieren' steu- nlit n van de linkse studentenacties, ent !t rapport komt tot dezelfde conclu- •geii als Sadat, dat de universiteitspoli- niet weer ingesteld moet worden. >t 1971 hadden de universiteiten eigen politiekorpsen. Daarna is er die bewaking niet meer geweest. Het rap port stelt voor dat elke universiteit een burgerlijke veiligheidsdienst in stelt, onder jurisdictie en verantwoor delijkheid van de rectores. Het rap port beveelt tenslotte aan dat een 'gezond universitair leven' verkregen kan worden door de onafhankelijk heid van de universiteiten en het recht van studenten om politiek bezig te zijn. Dé dienstplicht in Amerika bestond sinds de Japanse aanval op Pearl Harbour in de tweede wereldoorlog. Hij werd in 1971 verlengd tot 30 juni van dit jaar en is dus vervroegd afgeschaft. Een woordvoerder op het Pentagon heeft echter laten doorsche meren, dat het waarschijnlijk is dat de landelijke dienstplichtkantoren ge handhaafd zulten blijven. De regering-Nixon heeft reeds bekend gemaakt dat zij het Congres zal vra gen de wet op de dienstplicht voorlo pig achter de hand te houden voor eventuele nationale noodtoestanden. Tenzij het Congres de dienstplicht wet veranderd zullen mannen nog steeds de plicht hebben zich te laten inschrijven op de dienstplichtkanto ren als zij 18 jaar zijn. Laird waarschuwde echter dat tenzij het Congres bdsluit aanzienlijke bo nussen uit te keren aan vrijwilligers het uiterst moeilijk zal zijn om de Nationale Garde en de reserve-onder delen te handhaven en om de medi sche militaire diensten op het gewen ste peil te houden. De scheidende1 minister is niet de enige, die niet geheel optimistisch is over een goed functionerend vrijwilligersleger. Fredric Gross van de arbeiders-defen- sie-liga (een progressieve organisatie1) verklaarde: 'Het komt nu al vaak voor dat het leger potentiële recruten valse voorstellingen voorgeschotelt over hun toekomstmogelijkheden en ik voorspel dat dit aanzienlijk zal toene men'. Volgdns Gross had zijn organi satie reeds honderden gevallen behan deld van vrijwilligers, die zich bedro gen voelden door de wervingsofficie ren van het Amerikaanse leger. Som mige jongelui worden nog steeds door bepaalde rechters gedwongen te kie zen tussen de gevangenis en het leger. Tijdens ttet grootste deel van de Ame rikaanse geschiedenis heeft het land gesteund op een vrijwilligersleger. Tijdens de burgeroorlog en de eerste wereldoorlog was dienstplicht van kracht. In 1940, toen de oorlog woed de in Europa en de spanning steeg in de Stille Oceaan, werden 19.000 Ame rikanen onder de wapenen gerodpen. Sindsdien hebben de VS m de twee de wereldoorlog, de Koreaanse oorlog en in Indo-China gevochten. Het hoogtepunt van het aantal dienstplich tigen werd bereikt in 1966, toen 364.000 man werden opgeroepen. Hal verwege dit jaar moet de sterkte van hdt Amerikaanse leger ongeveer 2.288.000 man zijn. De Spaanse industrieel Felipe Huarte is zaterdag veilig thuisgekomen na te zijn vrijgelaten door Basken, die hem tien dagen hadden vastgehouden. Naar ver luidt is voor zijn vrijlating een losgeld van ongeveer 2,5 miljoen gulden be taald. Ook aan andere eisen van de Basken, zoals het weer in dienst nemen van 114 ontslagen arbeiders en een algemene loonronde, werd voldaan. De miljonair verklaarde goed en beleefd te zijn behandeld. De Spaanse politie heeft inmid dels acht Basken gearresteerd die volgens haar direct of indirect bij de ont voering zijn betrokken. CAIRO, MADRID (Reuter, UPI) De Palestijnse commando organisatie Zwarte September heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de 'executie' van een Israëli in Madrid uit vergelding voor de dood van twee Palestijnse functionarissen in Parijs en Rome. Bovendien beweerde de organisatie dat zij een andere Israëli ont voerd heeft, maar dit is in Israël tegengesproken. BELGRADO (UPI) De Joegoslavi sche schrijver Mihajlo Mihajlow, wiens geschriften hem zijn baan en gevangenisstraf kostten, is weer in genade aangenomen en heeft van pre sident Tito een betrekking aangebo den gekregen. In een brief aan Tito had Mihajlow erover geklaagd dat hij geen baan kon krijgen en het land niet mocht verlaten. Daarop kreeg hij een betrekking in het instituut voor literatuur en kunst in Belgrado aan geboden. Milhajlow kwam in botsing met de overheid, nadat hij het boek 'Zomer in Moskou' over het be staan in de Sowjet-Unie had gepu bliceerd. Stalins kleinzoon MOSKOU (UPI) Op de Moskouse begraafplaats, waar ook oud-premier Chroestsjow begraven ligt, is twee en een halve maand geleden een klein zoon van Stalin begraven, die overle den zou zijn aan een te grote dosis vedovende middelen. Het is de 23- jarige Wasili Wasiliewitsj Stalin, wiens vader een generaal in 1963 zelfmoord pleegde. Deze was een alcoholist. Kwik in vis OOSTENDE (Belga) De gemeente raad van Oostende zal een proces aanspannen tegen de Verbruikersunie (consumentenorgaan) naar aanleiding van haar onthullingen over het kwik gehalte van vis. De stad acht zich financieel benadeeld door de daling van de visverkoop. Volgens Oostende was het onderzoek van de Verbruikers unie niet wetenschappelijk. Dubbele moord SANTA BARBARA (Reuter) De Turkse consul-generaal in Los Ange les, Mehmet Baydar, en zijn plaatsver vanger zijn zaterdag doodgeschoten in een hotel. De politie heeft een grond- speculant, Gorgen Yanikan, die een aantal religieuze en filosofische boe ken heeft geschreven, gearresteerd. De twee Turken waren op uitnodiging van Yanikan naar het hotel gekomen. Vergiftigd diner SANTIAGO (DPA) Ongeveer 500 mensen in Santiago hebben last van hun maag gekregen na een diner met de voorzitter van de Chileense natio nale partij, Onofre Jarpa. Volgens één van de tafelgenoten heeft iemand ver gif in het eten gestrooid. Naar zijn zeggen worden 320 mensen met braak neigingen. maagkramp en diarree be handeld in het ziekenhuis. Nog 200 anderen hebben zich in een particu liere kliniek laten behandelen. Volgens de Spaanse politie was de Israëli, die vrijdag in een drukke win kelstraat van Madrid werd doodge schoten, waarschijnlijk een geheim agent, die Arabische spionnen aan het schaduwen was. Drie weken geleden was de Spaanse politie getipt dat een lid van Zwarte September met een onbekende opdracht naar Spanje zou komen, waarop speciale maatregelen waren genomen. Zij heeft echter geen spoor kunnen vinden van de aanvaller die drie schoten afvuurde uit een geweer met een geluidsdemper. Twee kogels troffen de Israëli, die door de politie geïdentificeerd werd als Mosje Hanan Yshad (36) uit Tel Aviv. Volgens een verklaring van Zwar te September, die bij de persbu- reau's UPI en AP in Cairo onder de deur geschoven werd, was Yshai in feite de Israëlische spion Ouri Moulu, die in samenwerking met de Israëli sche miltaire attaché's in Parijs en Rome, de 'moordaanslag' pleegde op de Palestijnse functionarissen en die een bompakket stuurde aan majoor Monein, Lid van de Libische revolutio naire raad, toen die een paar maan den geleden dn het ziekenhuis van Barcelona lag. De getypte verklaring zei verder dat Yshai de supervisie had over de Israë lische spionage- en sabotagenetten in West-Europa. Spijt werd uitgedrukt over het feit dat de 'executie' plaats vond in Spanje, dat vriendelijk staat tegenover de Arabische zaak, maar de Israëli's hadden verschillende sabotage daden ondernomen tegen Arabieren in Spanje en bovendien zou Yshai juist Spanje hebben willen verlaten voor terugkeer naar Israël. Volgens de verklaring werden belangrijke docu menten gevonden op de lichamen van Yshad en van de ontvoerde Israëlische 'agent' Max Mazin. Deze documenten zullen te zijner tijd worden gepubli ceerd. DAGBOEK Maar de Spaanse politie heeft op het lichaam van Yshai een dagboek ge vonden, dat een aantal namen van Arabieren bevatte. Acht van deze Ara bieren werden verhoord, maar de po litie heeft geen arrestaties verricht. De moord werd gisteren besproken op de wekelijkse zitting van het Israëli- Gedelegeerden bleven zes uur lang in vliegtuig zitten sche kabinet, maar er werden geen bekendmakingen over gedaan. Volgens de nationale radio en plaatselijke dag bladen is de ontvoering van Max Maxin een leugen. De man zou gezond en wel in Haifa zijn. Max Maxin is voLgens Zwarte Septem ber eveneens een IsraëLische agent. In Spanje staat hij eohter bekend als de eigenaar van een pas geopend interna tionaal handelscentrum in Madrid. Een week geleden vertrok Mazin met de verklaring dat hij acht dagen naar Israël zou gaan. Hij zou zaterdag bel len om te bevestigen dat hij terug zou keren, maar er werd niets van hem vernomen. BELFAST. LONDENDERRY (UPI, Reuter) Eén van de gematigde leiders van de protestantse Ulster De fence Association (UDA), David Fo- gel, is met zijn gezin naar Engeland uitgeweken. Fogel, één van de oprich ters van de semi-militaire organisatie, heeft tegenover de pers verklaard dat hij niet wil samenwerken met 'gevaar lijke en kwaadwillige mensen, die hun eigen belangen nastreven en niet die van de protestantse arbeiders'. Het vertrek van Fogel uit Ulster vormt een bevestiging van de crisis binnen de UDA, sinds haar toenade ring tot protestantse extremisten. In Londonderry hebben Britse troe pen gisteren met braakgas, rubberen kogels en waterkanonnen moeten op treden om stenen gooiende jongelui te verspreiden. De moeilijkheden de den zich voor aan het einde van een mars ter herdenking van de 'bloedige zondag' van een jaar geleden, toen 13 burgers gedood werden door het Brit se leger. Jongelui splitsten zich af van de ongeveer 10.000 betogers en begonnen stenen te gooien naar mili tairen, waarop die in actie kwamen. CAIRO (UPI) De gezamenlijke defensieraad van de Arabische Liga heeft de Egyptische minister van oor log, generaal Achmed Ismail, benoemd tot opperbevelhebber van het Jordaan se. Syrische en Egyptische front tegen Israël, zo heeft het persbureau voor het Midden-Oosten gisteren meege deeld. Spiro Agnew Agnew naar Azië WASHINGTON. NEW YORK (DPA, UPI) De Amerikaanse vice-presi dent Agnew is gisteren begonnen aan een Aziatische reis, die hem naar Cambodja, Thailand, Laos, Singapore, Indonesië, Maleisië en Zuid-Vietnam zal voeren. Zijn perssecretaris heeft gezegd, dat Agnew de Aziaten gaat verzekeren, dat 'wij hen als bondgeno ten niet in de steek laten'. Ook de secretaris-generaal van de VN, Wald- heim, begint binnenkort aan een reis door Azië. Hij heeft zaterdag de be volking van heel Vietnam de hulp van dc VN bij de wederopbouw aan geboden. Makarios waarschuwt NICOSIA (Reuter, UPI) President Makarios van Cyprus heeft zaterdag generaal Grivas, de vroegere verzets leider, verantwoordelijk gesteld voor de recente gewapende overvallen en bomaanslagen op Cyprus. Hij waar schuwde hem dat dit 'niet langer gedoogd' kan worden. De Palestijnse commando-organisatie Al Fatach heeft gisteren gezworen de dood te zullen wreken van de Palestijn, die bij een van de bomaanslagen omkwam. Dit zal niet gebeuren op Cypriotisch grondgebied. SAIGON (AP. Reuter, UPI) Afgevaardigden van de Viet Cong hebben gisteren meer dan zes uur lang gewei gerd, op een vliegveld bij Sai gon douane-papieren van de regering-Thieu in te vullen. Volgens sommige berichten meenden ze, dat ze daardoor dit bewind als de souvereine regering van Zuid-Vietnam zouden erkennen. Volgens an dere hadden ze er bezwaar tegen, dat zij, als Zuidvietna mezen, papieren bestemd voor buitenlanders moesten invul len. De gedelegeerden van de Viet Cong waren, samen met een aantal Noordvietnamezen, uit Parijs in Saigon aangekomen om zitting te nemen in de militaire vier-mogendheden- commissie die toezicht moet houden op het bestand. Nadat ze urenlang in hun vliegtuig waren blijven zitten, onder wierpen ze zich ten slotte aan de douane-voorschriften, maar daarna weigerden ze zich naar hun verblijven op de luchtha ven te laten rijden in door de Amerikanen ter beschikking gestelde auto's, die vlaggen van de internationale controle commissie voerden. Die vlag gen zijn wit (met blauwe let ters) en de Viet-Cong-afge- vaardigden vonden dat ze te veel leken op capitulatievlag- gen. Toen een Amerikaans sergeant de vlaggen verwij derd had. waren de gedele geerden al in bussen weggere den. KRIJGSGEVANGENEN In de Zuidvietnamese hoofd stad zijn ook de eerste militai ren van Indonesië, Polen en Hongarije aangekomen, die sa men met een Canadees contin gent moeten nagaan, of het bestand wel in acht wordt ge nomen (in totaal zullen er 1.160 van deze controleurs in Zuid-Vietnam opereren). In Parijs hebben zaterdag ver tegenwoordigers van Noord- Vietnam en het Bevrijdings front lijsten met namen van krijgsgevangenen aan de Amc- rikanen overhandigd. Een Amerikaanse brigade-generaal heeft de namen naar Washing ton doorgebeld het tele foongesprek duurde bijna drie uur. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken gaf zaterdagavond een lijst vrij met de namen van 45 burgers die in Zuid-Vietnam door de communisten krijgsgevangen waren gemaakt. Van hen wa ren er dertien overleden. Am nesty International heeft za terdag bekendgemaakt, dat be langrijke politieke gevangenen onder de bijna 100.000 burger gedetineerden in de gevange nissen van de regering-Thieu het gevaar lopen te worden vermoord. DANK VAN THIEU President Thieu heeft presi dent Nixon zaterdag in een waarschuwingen voor bombar dementen verdwenen en de bioscoopadvertenties weer ver schenen (de bioscopen werden vorig jaar april gesloten). PEKING In Peking heeft minister van buitenlandse zaken Peng-fei gisteren het akkoord, 'een gro te overwinning van het Viet- - - namese volk' genoemd. Hij verklaard^ oprecht vriend- sprak de hoop uit, dat alle -_u Mgvj. partijen de bepalingen van het speciale boodschap dank be tuigd 'voor de geweldige of fers van uw land om onze vrijhedd te helpen verdedi gen'. De leiders van de Sow jet-Unie hebben op hun beurt Noord-Vietnam en de Viet Cong gelukgewenst met het bestand, dat ze 'een belangrij ke overwinning op het imperi alisme' noemden. De Noord vietnamese regering heeft jprecht schappelijke betrekkingen met alle landen te wensen, ook akkoord naleven" tnet Amerika, op basis van respect voor eikaars souverei- niteit. In heel Noord-Vietnam hangt sinds gistermorgen de vlag uit; de regering wil hier mee een week lang 'de over winning van leger en volk van Vietnam' vieren. Op spandoe ken in Hanoi wordt dank ge bracht aan 'de volken van de hele wereld, waaronder het progressieve Amerikaanse volksdeel'. In de kranten in Hanoi zijn, volgens Russische berichten, de gebruikelijke leg^ In een lang hoofdartikel in de (Russische) Prawda is giste ren benadrukt, dat de Sowjet- Unie na het begin van de Amerikaanse bombardementen eind vorig jaar met spoed luchtafweer-raketten en ge- vechts-vliegtuigen naar Noord- Vietnam heeft gestuurd. Hier in ligt wellicht een verklaring voor de onverwacht zware.ver liezen die de Amerikaanse luchtmacht eind vorig jaar 'Er zijn niet veel mensen, die het leuk vinden om het deurtje aan de binnen kant te hebben, Simpklns.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7