dag, maandag In Hoogeveen werken honderdtien dames het kerkewerk in n 'Engelse mode' Super-vrouwelijk KLM draaide beter in eerste negen maanden Driebergen: weekend mii dr, A. H. van den Heuvel^ TROUW/KWARTET MAANDAG 29 JANUARI 1973 BINNENLAND door tiette visser Wat gebeurt er wanneer je net bent verhuisd en je zit een paar dagen in de totaal nieuwe omgeving waar je geen kip kent? Nou, er ge beurt gewoon niets. Ja. even langs bij de buren en dat is het dan. Doet de kerk ook niets? Ach. het briefje zal wel eens op het kerkelijk bureau terecht komen en wie weet krijgt de dominee het wel een keertje onder ogen en héél misschien komt hij over een jaar langs. In Hoogeveen is dat allemaal héél anders. In Hoogeveen staan honderdtien gereformeer de vrouwen klaar om iedere 'nieuweling' meteen op z'n dak te vallen. En in Hoogeveen woont ook geen enkele gerefor meerde bejaarde die nog nooit is bezocht door één van die honderdtien dames. Want in Hoogeveen hebben ze de 'Galok'. Wat die of dat 'Galok' nu pre cies is, vertelt mevrouw J. Boot, die secretaresse is van de 'Gemeenschaps Aktivering Le den Onzer Kerk'. Da's een hele mond vol en daarom hebben ze de eerste letters achter elkaar geplakt en krijg je Galok. 'Ik geloof dat het wel bijzonder is. dat het Galok-werk hier in Hoogeveen al vijfentwintig jaar bezig is', zegt mevrouw Boot. En ze vertelt over de activitei ten van de Galok; ouden van dagen bezoeken, kraamvisite's afleggen, oppasdiensten organi seren, minder-validen naar de kerk rijden, zieken bezoeken, een dagje uit met bejaarden, geestelijk gehandicapten of met eenzame zielen die er anders nooit uitkomen, kamers zoeken voor jongelui die in Hoogeveen willen komen wonen of zo maar een keertje op bezoek gaan bij iemand van wie je vermoedt dat hij of zij het fijn zal vin den. Dankbaar 'Of het leuk is om te doen? Nou. leuk is het woord niet.' .vindt mevrouw Boot. 'Het is eerder dénkbaar werk, want je merkt dat de mensen het waar deren. Kijk de predikanten zijn vaak druk bezet. Ouderlingen vind je vandaag de dag haast niet Daarom zijn wij. gerefor meerde vrouwen van Hooge veen, dagelijks bereid om wat wijkWerk te doen. We zijn geen officiële afgevaardigden van de kerk. maar werken er toch wel nou mee samen. Zo'n Galok zou eigenlijk in iedere stad en in elk dorp te vinden moeten zijn', zegt mevrouw Boot. Vijfentwin tig jaar geleden zijn ze in Hoogeveen begonnen. Vóór de oorlog hadden ze daar een zoge naamde Justus-commissie, en die bemiddelde bij het zoeken naar 'christelijke kosthuizen' voor knapen en meisjes en ook oudere alleenstaanden van gere formeerde huize. Na de oorlog vond de kerkeraad eigenlijk wel dat dit werk moest worden voortgezet en er werd zelfs over uitbreiding van de activiteiten gesproken. Op 2 december 1947 werden er zeven koppen bij el kaar gestoken en Galok was ge boren. Er kwamen zeventien Galok-vrouwen, evenveel als er ouderling-wijken waren. De dames trokken er opuit. Ze organiseerden uitstapjes voor de bejaarden, gingen aan dienstplichtige jongens uit hun Mevrouw J. Boot wijk brieven schrijven naar het voormalig Nederlands Indië waarnaar ze waren uitgezonden; de zieken kregen aandacht en er werd gezinshulp georgani seerd. Mevrouw Boot: 'Ik woon nu zes jaar in Hoogeveen, maar hoor wel eens verhalen van da mes die destijds naar die solda ten schreven. Ze kenden die jongens helemaal niet. maar vertelden dan over de crocussen die waren uitgekomen in de tuin, of andere hele gewone dagelijkse dingen, waar die sol daten dolblij mee waren. Ze zochten later hun 'Galok-dame' dan wel op en zeiden: ik kon me alles precies voorstellen en het was krijgen.' zó leuk om post te 'Berucht' Beroemd zijn ook de dagtochten met bejaarden van mevrouw Boot. Nou. we kunnen eigenlijk beter zeggen: berucht, want je kunt er donder op zeggen dat wanneer mevrouw Boot er met zes bussen vol bejaarden op uit trekt dat het dan regent. 'Ja. tot nu toe heeft het altijd gere gend op onze tochten en dan wordt het natuurlijk een heel gedoe. We zouden een keer naar de dierentuin gaan en ik keek 's morgens al benauwd Bloemkool met botersaus 1 bloemkool 2 eieren paneermeel peper, zout 75 gr. boter citroensap Kook de bloemkool in water met zout in ruim een kwartier gaar. De groente op een vergiet boven de stoom laten uitlekken. Kook de twee eieren hard en bak drie eetlepels paneermeel in een pan met 25 gr. boter bruin. Prak er de hardgekookte eieren doorheen. Strooi dit mengsel over de bloemkool. Smelt de rest van de boter, laat deze heel licht bruin worden en roer er een eetlepel citroensap door. Giet deze botersaus even eens over de bloemkool. Menutip: gebakken lever, bloemkool met botersaus, aard appelen. vruchtensla met dun ne room. naar de lucht En ja, hoor, de bussen reden nét de grote weg op of het begon te plenzen. Ja. wat moet je dan met tweehon derdvijftig bejaarden? We heb ben wat rondgereden en ergens een kop koffie gedronken. Dan moeten ze eerst allemaal naar het toilet. Dat moeten ze altijd, want anders hadden we ze mis schien niet eens de bus uitge kregen! Ik aan die chauffeurs vragen: weten jullie hier niet iets leuks? Die chauffeurs piekeren en tele foneren en ja hoor, ze hadden het gevonden. We zouden in Klazienaveen naar de bioscoop. Daar draaide een film met Heintje, ja gelukkig was het zo'n film, want je moet nog oppassen. Enkele dames zeiden ook wel: in Hoogeveen mógen we nooit naar de bioscoop en hier moeten we. Enfin iedereen weer uit de bus en iedereen weer naar het toilet natuurlijk en toen begon de film.' Het bejaarden-avontuur is nog niet uitverteld, want mevrouw Boot had alle zeven predikanten op gebeld met het verzoek om te gen een uur of zes in De Tam boer in Hoogeveen aanwezig te zijn, omdat de bussen daar de dag zouden besluiten. Maar Heintje blééf zingen en daarom konden de bejaarden de film niet eens uitzien en holderde bolder weer de bus in omdat de predikanten zaten te wachten. Om half acht 's avonds kwam het hele spul bij De Tamboer aan en inderdaad: de predikan ten zaten er nog alle zeven! Stof voor uren Zo kan mevrouw Boot uren ver tellen over de Galok-avonturen. Maar het is niet altijd lachten geblazen. 'Condoleance-bezoeken zijn vaak moeilijk', zegt ze. Maar het is niet altijd lachen dat je iets van je laat horen. Dét is het dankbare werk. De mensen zijn blij met aandacht. En daii niet alleen die zieke man zelf, nee. ook even met zijn vrouw praten. Want voor een vrouw valt hef niet mee om de hele dag een zieke man in huis te hebben. Ook zij heeft een opbeurend woord nodig. Kijk wij komen niet ambtshal ve, dus hoeven we ook niet een gesprek over het geloof te be ginnen.' 'Of er wel geroddeld wordt, om dat je als Galok-vrouw overal komt? Nee dat geloof ik niet. We hameren er bij de dames ook altijd op dat ze een per soonlijke geheimhouding moe ten betrachten. Dat is heel hp- langrijk. Daarom zetten we ook nooit een Galok-dame in haar eigen straat of buurt Want dén zou je geklets kunnen krijgen.' Op dit moment zijn er in Hooge veen 7546 gereformeerden en 110 dames van Galok. 'Ja, nu moet u niet denken dat die vrou wen de héle dag aan het Galok- ken zijn. Nee, er zullen er best een paar bijlopen die soms een maand niets aan het werk doen. Kijk, ik zeg ook wel eens tegen mensen als ze klagen: er kwam zélfs geen Galok-dame bij ons op bezoek. Dan zeg ik: ja, luister eens: we kunnen niet door de muren kijken. U kunt toch ook wel even uw zoontje naar een Galok-dame sturen?' En zo is het ook. Het moet van twee kanten werken. En dat doet het daar in Hoogeveen. Wie in ei gen stad of dorp zoiets wil opzetten, die moet maar eens met mevrouw Boot bellen. Ze staat in het telefoonboek en woont Fazant 63 in Hoogeeen. Echt opzienbarend mode-nieuws is er de vorige week nfet gekomen uit Parijs. Het leek erop of alle Franse mode-ontwerpers samen om de tafel hebben gezeten en duidelijke afspraken hebben gemaakt, zó éénsgezind zweren ze de broek af en lanceren ze een mode die de vrouw weer super-vrouwelijk moet maken. Chanel ontwierp bovenstaande lange, witte avondjapon met stroken glanzende katoen. Sippie Tigchelaar Ze werd derde tijdens de natio nale schaatswedstrijden voor da mes in Heereveen en behaalde de eerste plaats op de driedui- otnn meter- °P dit moment is SIPPIE TIGCHELAAR in Zwe den om zich voor te bereiden op de wereldsprintkampioen- schappen op 3 en 4 februari in Oslo. Ze vindt schaatsen fijn. maar het is niet zaligmakend zegt ze. Heb je wel eens geen zin om te trainen? 'Ja. een enkel keertje heb ik wel eens geen zin. Maar als je dan een hele dag niets hebt gedaan, dan voel je je 's avonds gewoon beroerd. Nee. over het algemeen heb ik ook erg veel plezier bij het trainen. Ook dat lopen in de bossen is fijn, ja, je loopt je natuurlijk wel een on geluk, maar na een uurtje voel ik me dan heerlijk.' Ben je fanatiek? 'Het lijkt aan de buitenkant misschien van niet, maar ik ben het wel. Dat moet iedere top sporter zijn.' 'Je bent nerveus. Dat heef d dereen. Soms zit ik wel te li sen. Maar dat hebben meijZu die een moeilijk examen ten afleggen óók. Als je maal op het ijs staat, dan je geen last meer hebben die ziekte. Nou. dat heb ik niet meer.' Hebben jullie sen? speciale schaat- Waar denk je aan als je schaatst? 'Aan seconden en je vraag steeds af of je stijl wel godin na 'Dat vragen de mensen wel meer, maar echt: wij hebben gewoon schaatsen die je ook in de winkel kunt kopen. Alleen wij verzorgen ze natuurlijk meer. Ze worden vaker geslepen en de ene keer wat ronder of rechter dan de andere keer. Dat hangt van de conditie van het ijs af.' en of je je aan het schema houden. Nee, verder ner anders aan.' Wat wil je gaan doen al%( stopt met schaatsen? 'Ik doe bezigheidstherapie misschien begin ik later nog eens een winkeltje, kunstvoorwerpen of iets weven wat ik zelf heb gema Natuurlijk komt de couture nog steeds uit Parijs of zitten we met z'n allen te wachten tot, pakweg, Berlijn of Stockholm het mode-beeld eens gaat bepalen. Er was een tijd dat jé-van-hét uit. Engeland kwam. En met wat heimwee proberen de Britten ieder* jaar opnieuw weer hun eigen mode in de publiciteit te krijgen. Vooruit dan maar: hier een ensemble voor de zomervakantie van donkergroene crêpe de ehine, bedrukt met rode figuren. Een model uit de zomercollectie van Hardie Amies uit Londea ka Seth Gaaikema clown geworden Nee. we mogen voortaan niet meer 'cabaretier' tegen Seth Gaaikema zeggen. Hij is plotse ling clown geworden, onder de bezielende leiding van Toon Hermans. Tegen Ruud Kuyper van het Algemeen Dagblad zei Seth: 'Cabaret is en blijft toch een kritisch tegen de maat schappij opboksende theater vorm. die is bestemd voor een klein, select publiek. En hoe ik intellectuelen moet amuseren, dat weet ik nu wel. Daarom breng ik met mijn nieuwe pro gramma 'Elf verdwazingen' een clowneske show waarin de we reld wordt beleefd door de ogen van een clown.' De geboortestad van Sophia Loren 'We moeten niets meer haar hebben', zeggen de i ners van het Italiaanse st T Pozzuoli over filmster So Loren. 'Sinds ze beroemt heeft ze ons verloochend en] terwijl wij haar leven hen gered!' Dat laatste is wel 4/ want Sophia was acht dl* oud toen haar moeder melk meer voor haar had e nT/ een voedster voor haar nf worden gevonden. Die voerinb leeft nog en is er razend dat zij nu in kommervolle standigheden oud wordt te 01'< Sophia dubbel en dik milj li V De tranen van Beppie Nooy sr. MR De reductfe behoudt tleh bet recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort wocr te geven. BIJ publlkatie wordt met de naam van dc Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- Gewetensvragen 1. Mede met het oog op de 'interker kelijke. internationale week van ge bed voor de eenheid 1973' lijkt het mij zinvol te beginnen met de vraag: hoe ver is de eenheid der kerken reeds gevorderd, na een kwart eeuw 'oekumene'? 2. Vervolgens zou ik de vraag willen stellen, of de vele traditionele kerke lijke denominaties en organisaties nog wel toekomst hebben in een cultuur, waar het zgn. secularisatieproces snel ler dan ooit voortschrijdt? 3. In hoeverre zou de toenemende ongeloofwaardigheid der kerken met al hun historisch-bepaalde rich tingen en splitsingen kunnen sa menhangen met een toenemende aan passing aan overheersende cultuur-in vloeden, ten koste van het Evangelie van het Koninkrijk der Hemelen, zo als dat door Jezus Christus is gepre dikt? 4. In hoeverre zouden tijdgebonden theorieën als de zg. 'god- is-dood-theo- logie' in feite gerationaliseerde pro jecties kunnen zijn van wat wellicht 'de dood der kerken' genoemd kan worden? En omgekeerd in hoeverre zouden dergelijke theorieën de kerke lijke ongeloofwaardigheid en geloofs- lauwheid in de hand kunnen werken? 5. In hoeverre zou dan de kerkelijke geloofwaardigheidscrisis kunnen sa menhangen met de huidige geloofscri sis, waarbij de identiteit van de Bij bel immers in het geding is? 6. In hoeverre zouden bepaalde the ologische opvattingen over het gezag van de Bijbel als Gods Woord in 't algemeen en van bepaalde Schriftge deelten in 't bijzonder, wellicht heb ben bijgedragen tot de huidige ge- loofs- en geloofwaardigheidscrisis? 7. In hoeverre zijn onze kerkelijke leiders momenteel daadwerkelijk nog bereid de hand in eigen boezem te steken inzake de huidige geloofs- en geloofwaardigheidscrisis, dat wil zeg gen de bijbelse weg van bekering en boete, van gebed en verootmoediging voor de levende God ook né deze gebedsweek te prediken en te vol gen ten behoeve van de eenheid van de gemeente van Jezus Christus, maar dan uitsluitend geleid door de Heilige Geest van de apostelen en profeten? Gelovigen van alle gezindten, verenigt u in gebed! Kollum Drs. R. Ferwerda. ADVERTENTIE Euthanasie (6) Hebben de heren Langhout en Kloos terman (zie Tr/Kw van 23 jan.) echt wel God gebeden om genezing en ook het leven van zichzelf en de betref fende patiënten in zijn handen ge steld? God gaat met ieder mens zijn eigen speciale weg. Alleen, als prie sters mogen wij wel voor onze mede mensen bij God intreden. Misschien geeft God geen genezing en dan mo gen wij, als wij ons daartoe gedrongen voelen, wel in liefde om het sterven van zo'n mens bidden, want „Al wie op Hem zijn vertrouwen stelt, zal niet beschaamd uitkomen" Romeinen 9 vers 23. Haar op geen enkele wijze zal een christen ooit aan het leven, dat God gegeven heeft, een einde mogen maken. Pernis mej. M. P. van den Bos Kabinetscrisis Het wordt hoog tijd dat wij een nieuwe regering krijgen. Waarom moet dat zo lang duren? Maar ja, de heren krijgen hun salaris toch wel. Dus waarover zouden zij zich druk maken? En waarom zijn de christelij ke partijen het niet met elkaar eens? Anders was het zó voor elkaar. Of moet het net gaan als in 1918 toen de socialisten een greep naar de macht deden? Dordrecht L. Wlllemsteijn A G. Lindeboom-bakker Verkeer Ja, controle op onze wegen kan niet genoeg gedaan worden. Echter wie schetst onze verbazing, toen wij "op de snelweg Arnhem-Utrecht gesommeerd werden, met spoed te stoppen langs de rijstrook. En dat, terwijl je een snelheid had van 100 km. Verbaasd en bevreemd voldeden wij aan het dwin gende verzoek en vroegen ons af, wat wij mogelijk voor verkeerds gedaan hadden. Wel, wij moesten stoppen, lach niet, omdat wij onze mistlamp nog hadden laten branden. Wij waren n.l. uit Arnhem gekomen, terwijl het daar vrij mistig was. Nu vraag ik u toch! Beste mensen van de verkeers politie, let toch eens wat meer op ernstige overtredingen en wat minder of futiliteiten, die juist door dat drif tig moeten stoppen, slippartijen kun nen veroorzaken. Velp zr. F. Vos. AMSTELVEEN Mede dankzij een iets gunstiger resultaat in het derde kwartaal van het boekjaar 1972-73 (de periode oktober-december) heeft de KLM over de eerste negen maanden van liet boekjaar een winst geboekt van 12,4 miljoen. Vorig jaar werd in diezelfde periode (april tot en met december) een verlies geleden van 100.000. In het derde kwartaal leed de KLM een verlies van 34,7 (v.j. 41,0) mil joen. In de resultatenrekening van dat kwartaal is de boekyvinst opgeno men op de verkoop van twee DC-33 vliegtuigen, die in de vorige twee kwartalen plaatshad. In de overeen komstige periode van 1971 zijn geen vliegtuigen verkocht. Het passagiersvervoer op de lijndien sten vertoonde zowel op zich. als in vergelijking met de ontwikkeling van de andere vervoerscategorieën een be langrijke stijging. Mede als gevolg hiervan overtrof dit kwartaal de groei van de vervoersinkomsten (13 pet.) de toeneming van het tonkilometerver- voer (10 pet.). (Ondanks de winst over de eerste negen maanden mag niet verwacht worden, dat de KLM het op 31 maart eindigende boekjaar positief zal af sluiten. Het laatste kwartaal, januari tot en met maart, is door het seizoens patroon nu eenmaal het slechtste. De KLM heeft overigens zelf al enkele malen gezegd, dat ook dit jaar weer op verlies gerekend moet worden, zij het minder dan de bijna 100 mil joen van 1971-72, red.) Al een maand of wat staat vrouw Beppie Nooy sr. 5101 iedere avond op het tonei n p haar rol van Kniertje in hi hoop van zegen.' 'Ik huil i«n h avond echte tranen, als Kniertje speel', zegt ze. 'H ook zo'n prachtig stuk. We ven het nog een paar maa noe spelen en dan houd ik d< tief op met .het toneel. II <je me in het begin wel ver ^i en me alleen voelen als ik zit. Ik scrabbel graag ei, denk dat ik op die manie rj( het afscheid de lange avo ^r alleen wel doorkom.' rtRe _Just( "gen Juste mse DEN HAAG Kerk en Wereld. ^en bergen, en de hervormde centrale l)re vormingswerk, hervormde vrou dienst, houden op vrijdag 9 n (vanaf zeven uur 's avonds) enF)m terdag 10 maart a.s. een conferi de met het karakter van een werkvr dering tezamen met dr. A. H. van !an.e Heuvel, die op 1 maart ds. F J-s,, Landsman opvolgt als secretai is-j ,a raai van de hervormde kerk. "het De centrale vraag wordt daarbij: Laaj hebben wij elkaar te bieden en unj mogen wij van elkaar verwachteiy ambtsdragers, als landelijke en i scj, nale medewerkers in de kerk?' lrjft ook vragen naar de zin van de hu jers opzet van het kerkelijk apparaan. j naar de gestalte van de gemeen 'ges deze tijd kunnen desgewenst aa i he orde komen. rt. chtci Het weekend wordt aangeboden listi 'een goede gelegenheid voor ambt n'. gers, kerkelijke medewerkers er rder dere belangstellende kerkleden o der contact te komen met de nieuwi hel cretaris-generaal en hem daarbij lt 'oj te leren kennen'. Opgave en inlir n va gen: Kerk en Wereld, conferentfct ra cretariaat, De Horst 1, Drieberge i als nie t 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6